Jak jeździć po rondzie?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 янв 2025

Комментарии • 117

  • @marcins5235
    @marcins5235 7 лет назад +8

    min 6:12 Ale tu nie ma zamiaru ani zmiany pasa lub kierunku bo jadę rondem w lewo bo tak prowdzi droga (tu nie widzę żadnego manewru)- zmianą jest tylko zjazd w prawo (rondo z jedmym pasem). Wg mnie lewy nic nie wnosi w praktyce - to tak jakby włączać kierunek na zakręcie drogi. I jak ktoś nie wąłczy tego lewego to nie jest to problem wpraktyce - problem jest z brakiem prawego przy zjeżdżaniu - to jest kluczonwe. Pozdrawiam.

  • @andrzejwiercinski3224
    @andrzejwiercinski3224 8 лет назад +12

    Mówisz Przyjacielu Bzdury i Niepotrzebnie Mieszasz Innym w Głowie, a już o momencie włączania kierunkowskazów to istne herezje :( :( :(

  • @Marszalek99
    @Marszalek99 7 лет назад +10

    Ale na rondzie przy wjeździe nie wolno używać lewego kierunkowskazu, bo to co jak co sugeruje zamiar jazdy pod prąd

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 8 лет назад +2

    3:06 Na jakiej podstawie prawnej (proszę wskazać stosowny przepis) twierdzi Pan, że
    1. RONDO to pod względem zasad ruchu w całości jedno SKRZYŻOWANIE wg art. 2.10 ustawy Prawo o ruchu drogowym?
    2. RONDO to "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" ?
    3. "określenie skrzyżowanie o ruchu okrężnym" dotyczy całego obiektu?
    4. w opisie znaku C-12 określenie "skrzyżowanie" dotyczy całego obiektu zorganizowanego wg zasad "ruchu okrężnego" ,
    5. "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to "skrzyżowanie" pomimo, że ani w Konwencji wiedeńskiej ani naszej ustawie nie ma takiego zapisu. W obu aktach prawnych jest wręcz tego zaprzeczenie (na niekierowanych "skrzyżowaniach" nie wolno wyprzedzać pojazdów silnikowych a na "skrzyżowaniach o ruchu okrężnym" WOLNO)?
    6. można pojechać do przeciwległego wylotu na wprost skoro pasy ruchu biegną jedynie okrężnie?

  • @ivangrozny1056
    @ivangrozny1056 4 года назад +1

    Jazda po obwiedni ronda nie jest zmianą kierunku jazdy więc nie włączamy lewego kierunkowskazu nigdy

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 8 лет назад +1

    10:29 Skoro wg Pana niezdefiniowane prawem RONDO to w całości jedno skrzyżowanie w rozumieniu art. 2.10 ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli zasad ruchu to prosze wskazać przepis który mówi, że skręcając w lewo zanim zakończy sie ten manewr należy włączyć prawy kierunkowskaz.
    Skoro wg Pana RONDO to w całości jedno skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu to proszę wskazać przepis, który pozwala na zmiany pasów ruchu podczas wykonywania manewru skrętu i to na dodatek ze skrajnego z jednej strony jezdni na skrajny leżący po przeciwnej stronie jezdni.

  • @son78
    @son78 8 лет назад +4

    Update. Wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem
    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 3 listopada 2016 r. (sygn. akt II SA/Gl 888/16)

  • @mralk
    @mralk 8 лет назад +2

    Czy można poróżnić sentencje: Można, Musi, Trzeba?

  • @miraS5137
    @miraS5137 7 лет назад +2

    BZDURY Punkt 5 nie dotyczy ronda tylko zamiar zmiany pasa ruchu jadąc po rondzie nie zmieniam pasa ruchu to po co lewy ? na rondzie tylko prawy przy wyjeździe.

  • @wino0000006
    @wino0000006 5 лет назад

    8:39 - jakby nie było, to pojazd znajdujący się na tym skrzyżowaniu musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi przed skrzyżowaniem - a zatem nawet nie ma tutaj znaczenia co i jak włączy ten czerwony pojazd (no chyba, że z jego jazdy widać, że nie ustąpi nam pierwszeństwa).

  • @kamilaslimaki5655
    @kamilaslimaki5655 Год назад

    😊 super wykład 😊 lekka udana

  • @trumanburbank2367
    @trumanburbank2367 Месяц назад

    z tymi dwom kierunkowskazami to problem jest jak jest małe rondo np. 2 m w świdniku, czy lublinie na pana balcera czy pod szkołą paderewski, nawet z 1kierunkowskazem, a co dopiero z dwoma, ale jednak ma Pan rację, minąłem zjazd prosto tj. będę jechał w innym kierunku niż prosto więc jednak należy się kierunkowskaz, jeden z tych kierunkowskazów chyba przed wjazdem na rondo to wyrok jakiegoś sądu, zgadza się? ale nie dając kierunkowskazu w lewo przy zjeździe prosto też sygnalizujemy, że jedziemy w lewo lub zawracamy ;)

  • @tomaszdrobnik9180
    @tomaszdrobnik9180 8 лет назад +7

    Skoro "rondo" jest w całości jednym skrzyżowaniem, to dlaczego podczas manewru "skrętu w lewo" każesz używać obu kierunkowskazów? Na skrzyżowaniu wg cytowanego przez Ciebie Art 22 ust 5 sygnalizowanie manewru należy zakończyć PO jego wykonaniu. PO wykonaniu oznacza PO opuszczeniu skrzyżowania, a Ty każesz PRZED zjazdem przełączyć kierunkowskaz na prawy! To w końcu skręcasz w lewo czy w prawo? Nie widzisz w tym sprzeczności? Dalej mówisz, że na "rondzie dużym", dwupasowym, nie trzeba włączać żadnego kierunkowskazu na wjeździe, a sam podkreślasz, że w treści Art 22 ust 5 napisano, że kierowca JEST OBOWIĄZANY sygnalizować zamiar zmiany kierunku. Możesz to wytłumaczyć?

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад +2

      Używanie lewego kierunkowskazu na "rondzie" w dużym stopniu poprawia płynność przejazdu oraz czytelnie wskazuje zamiar jazdy na skrzyżowaniu. Proszę spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia. Sugeruję wsiąść za kierownicę samochodu ciężarowego i wjechać na rondo. Ciekawe, czy łatwiej będzie wjechać, gdy nie będzie tej sygnalizacji, czy jeśli kierujący włączy ten lewy kierunkowskaz i będziemy mieli 100% pewność, że pojedzie w lewo (będzie kontynuował jazdę po rondzie). Pozdrawiam

    • @tomaszdrobnik9180
      @tomaszdrobnik9180 8 лет назад

      +emel
      Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego autor poradnika traktuje fakultatywnie używanie lewego kierunkowskazu.

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      Tomasz Drobnik No fakt. Sformułowanie, że "na dużych rondach nie musimy używać lewego kierunkowskazu" jest błędne. Nie wiem dlaczego autor tak to formułuje.

    • @tomaszdrobnik9180
      @tomaszdrobnik9180 8 лет назад

      A co z odpowiedzią na pierwsze pytanie?

    • @kolog3981
      @kolog3981 8 лет назад +2

      W uproszczeniu:Dokonując na rondzie "skrętu w lewo" wykonujesz, de facto, nie jeden, a dwa, połączone ze sobą, manewry. Manewrem 1, głównym, jest "skręt w lewo". Manewrem wynikającym z 1. jest manewr 2. czyli "zjazd z ronda". Oba te manewry sygnalizujesz odpowiednio kierunkowskazami, po to, żeby inne owieczki wiedziały, co będziesz na tym rondzie wyczyniał ;-)

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 8 лет назад +4

    Widzę, że nadużywacie Państwo niezdefiniowanego prawem określenia RONDO którego nie ma ani w ustawie Prawo o ruchu drogowym , ani w rozporządzeniu o znakach, ani w Porozumieniach europejskich, ani wreszcie w obowiązującej Polskę jako jej sygnatariusza Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym i znakach.
    Żadne RONDO nie jest w całości jednym skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu. Jest pod względem zasad ruchu złożonym obiektem budownictwa drogowego w postaci skanalizowanego wyspą środkową jednopoziomowego skrzyżowania dróg publicznych, skrzyżowania w rozumieniu przepisów wykonawczych do ustawy Prawo budowlane a nie Prawo o ruchu drogowym. Zostawcie więc RONDA BUDOWLAŃCOM a sami przyjmijcie do wiadomości, że nie tylko plac typu rondo może mieć dowolną organizację ruchu zależną od jego oznakowania.
    Jedna organizacja ruchu to znany od ponad wieku RUCH OKRĘŻNY którego istotą jest jednokierunkowa jezdnia okalająca wyspę lub plac a druga to ogólne zasady ruchu zgodne z oznakowaniem kierunkowym na wlotach i pasami ruchu biegnącymi od wlotu do wylotu klasycznie, odśrodkowo, turbinowo lub spiralnie.
    Cała reszta to wprost zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak więc jechać na rondzie? Właściwie co do miejsca na drodze i jego oznakowania. Każde opisuje istniejące prawo bez potrzeby wymyślania nieistniejących w prawie bzdur.
    Zapraszam na instrukcje obsługi ROND mrerdek1.blogspot.com/2015/07/39-ruch-okrezny-instrukcja-obsugi-rond.html

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      A znak A8 "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" C12 "ruch orężny"? Oznaczają nic innego jak to, że na SKRZYŻOWANIU ruch odbywa się wokół wyspy lub placu zgodnie ze wskazanym na znaku kierunku (strzałki kręcą się w lewo) więc jeździmy w lewo wokół wyspy. To tak jakby na "zwykłym" skrzyżowaniu ktoś wysypał taczkę ziemi i musimy ten kopiec objechać ale żeby inny uczestnik ruchu wiedział dokąd zmierzamy musimy to odpowiednio zasygnalizować. skręcam w lewo wokół kopca, włączam lewy kierunek, omijam kopiec i przełączam na prawy. Przepraszam za mój potoczny język ale czasem trzeba to tłumaczyć "na chłopski rozum"

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад +1

      emel. Pytanie czy jeżdżenie po biegnącej w kółko jezdni wymaga zastosowania się do art. 22.2.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym? Czy jadąc taką drogę bez jej opuszczania wjadę na drogę wylotową? Chłopski rozum jest dobry w zagrodzie i bardzo przydatny w polu. Na drogach obowiązuje prawo ustawowe. Zmianą kierunku jazdy wymagającą zastosowania się do wymogów art. 22 jest OPUSZCZENIE DROGI w celu wjazdu na inną drogę lub przydrożną nieruchomość. Pomijam zawracanie bo tu nie o tym mówimy.
      Pan ciągle nie odróżnia znaku C-12 od znaku C-9 na wyspie i nie mam do Pana o to pretensji, bo tak uczono Pana w WORD. Chce Pan jechać na lewą stronę skrzyżowania z wyspą zorganizowanego wg ogólnych zasad ruchu ze znakami C-9 na wyspie - lewy pas ruchu i lewy kierunkowskaz bo tu jezdnie biegną na wprost do wylotu. Gdy pasy ruchu biegną jedynie okrężnie o czym WG OBOWIĄZUJĄCEGO PRAWA a nie wymysłów informuje znak C-12 to jedzie Pan ta drogą okrężnie zewnętrznym pasem ruchu bez włączania KIERUNKOWSKAZÓW. Takie jest PRAWO EUROPEJSKIE i nie ma do tego nich CHŁOPSKI ROZUM. Właczaj sobie lewy kierunkowskaz jadąc okrężnie przy wyspie ale obyś nie jechał tak tą swoją ciężarówką tak jak tu pojechał wywrotką mrerdek1.blogspot.com/2016/08/rondo-dwupasowe-jazda-wewnetrznym-pasem.html

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      Wina kierującego wywrotką ale również a może przede wszystkim bezmyślne zachowanie kierującego oplem. Widząc prawy kierunkowskaz wywrotki nie powinien w ogóle na to skrzyżowanie wjeżdżać. I tu właśnie brakło logicznego myślenia o którym ciągle mówię. Przecież wiadomo, że kierujący tak dużym pojazdem ma ograniczoną widoczność. Widzę, że się nie dogadamy. Ja swoje, pan swoje. Ja podchodzę do tego z praktycznego punktu widzenia i lansuję ten dobry zwyczaj używania kierunkowskazów na rondzie. Pewnie pochodzi pan z Małopolski, gdzie niestety nie praktykuje się tego dobrego zwyczaju.

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад +2

      emel. Gdyby ciężarówka jechała zgodnie z obowiązującym prawem przy prawej krawędzi jezdni (art. 16.4 p.r.d.) po wygodnym dla niej dużym łuku i dopiero przed zjazdem (po minięciu wlotu którym wjechała osobówka, lekko odbiła w lewo (art. 22.3 p.r.d.) to by nikt jej nie wjechał na WOLNY pas zewnętrzny i nie byłoby problemów. Jazda wewnętrznym pasem ruchu na małym obiekcie jest nie tylko łamaniem prawa ale i głupotą. Jazda wewnętrznym pasem ruchu okrężnie biegnącej jezdni oraz zmiany pasa ruchu powinny być ograniczone do NIEZBĘDNEGO MINIMUM. Sam sobie robisz problem z właściwym zajęciem miejsca przed skrętem w prawo WIEDZĄC, że w prawym lusterku ciężarówki nic nie widzisz na takim łuku. W Małopolskim MORD uczą na obiektach zorganizowanych wg zasad ruchu okrężnego BEZPRAWIA wg swego prawa zwyczajowego czyli jazdy okrężnej wewnętrznym pasem ruchu (głupota i łamanie prawa) BEZ WŁACZANIA KIERUNKOWSKAZÓW (DOBRZE - obowiązujące prawo ustawowe). mrerdek1.blogspot.com/2016/08/64-dwupasowe-rondo-w-praktyce.html

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      Czyli według tej teorii wszyscy powinniśmy jeździć zewnętrznym pasem dookoła. Brawa za logikę. To może zlikwidujmy te wewnętrzne pasy i w ogóle wyłączmy je z ruchu, co? Przecież tak jest bezpieczniej. Umówimy się w kilka osób i będziemy jeździć prawym pasem dookoła i zablokujemy całkowicie ruch, ponieważ ci z wewnętrznego pasa zgodnie z przepisami będą musieli nas przepuścić... Absurd. Chodzi o płynność ruchu i czytelne sygnalizowanie zamiarów, współpracę między kierowcami i przede wszystkim logiczne myślenie oraz wyeliminowanie miejsc kolizyjnych a te są tworzone właśnie przez kierowców jeżdżących dookoła zewnętrznym pasem ruchu

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 8 лет назад +3

    Odnośnie przepisu art. 22 p.r.d. Mówi on tylko o zasadach zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Aby wykonać ten manewr trzeba wiedzieć czym jest zmiana kierunku jazdy by nie myśleć, że jak się nie kręci kierownica to się nie skręca. Zmiana kierunku jazdy to wjazd z jednej drogi na inną na skrzyżowaniu w rozumieniu zasad ruchu a nie ustawy o drogach publicznych, opuszczenie drogi na zjazdach lub wprost na przydrożną nieruchomość gruntową oraz zawracanie, czyli zmiana kierunku jazdy na przeciwny bez opuszczania drogi na której wykonuje się ten manewr.
    Na pojedynczym skrzyżowaniu NIE WOLNO ZMIENIAĆ PASÓW RUCHU gdyż należy to uczynić przed wjazdem na nie. Na "skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" na wlocie (wg zasad ruchu skrzyżowanie wlotowe) jedziemy na prost po łuku bez prawa zmiany pasa ruchu w prawo na okrężną jezdnię więc niczego nie sygnalizujemy. Następnie jedziemy okrężnie biegnącą jezdnią dookoła wyspy lub placu nadal na wprost więc nadal niczego nie sygnalizujemy chyba, że musimy zmienić pas ruchu. Jeżeli zamierzamy opuścić "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to po minięciu wylotu poprzedzającego zamierzony włączamy prawy kierunkowskaz i po wykonaniu skrętu w prawo z zewnętrznego pasa ruchu na dowolny pas ruchu drogi wylotowej (pod względem zasad ruchu skrzyżowanie wylotowe) wyłączamy kierunkowskaz.
    W całości jest to jedno skrzyżowanie dróg publicznych zorganizowane nakazem znaku C-12 wg zasad ruchu okrężnego (skrzyżowanie o ruchu okrężnym) a pod względem zasad ruchu obiekt złożony z wielu elementów opisanych w art. 2 p.r.d. Na zwykłym pojedynczym skrzyżowaniu nie można jechać na wprost lub skręcać w lewo z włączonym PRAWYM kierunkowskazem. Zapraszam na mrerdek1.blogspot.com/2015/07/39-ruch-okrezny-instrukcja-obsugi-rond.html

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      Radzę poobserwować troszkę ruch na rondach i spojrzeć na wszystko z praktycznego punku widzenia. Przykład. Wjeżdżam na rondo samochodem ciężarowym z naczepą. Jest duże natężenie ruchu, rondo jest małe, z małą wyspą centralną. Widzę pojazd z naprzeciwka bez włączonego lewego kierunkowskazu. Jechać? Tak, pewnie pojedzie prosto. Wjeżdżam, po czym okazuje się, że jedzie w lewo i powinienem go przepuścić ale jest już za późno, niestety nie zdążyłem ze względu na wymiary mojego pojazdu. Gdyby miał włączony lewy kierunkowskaz, wtedy czekam, ponieważ daje mi wyraźny znak kierunkowskazem, że pojedzie w lewo na rondzie i będę musiał go przepuścić.

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад +2

      emel. Grać w jedną grę da się tylko wtedy gdy wszyscy gracze będą nie tylko znali obowiązujące zasady ale także je jednakowo stosowali. Zasady opisuje ustawa Prawo o ruchu drogowym, Porozumienia europejskie i obowiązująca Polskę Konwencja wiedeńska o ruchu i znakach drogowych.
      Prawo korporacyjne poszczególnych WORD, co WORD to inne, nie jest prawem obowiązującym a zatem jest bezprawiem stosowanym wobec szkolonych i egzaminowanych. To nie ustawa a WORD-y lansują jednakowe zasady ruchu dla wszystkich rond niezależnie od tego jak są zorganizowane.
      To o czym mówisz obowiązuje prawem na jednopoziomowych skrzyżowaniach dwóch dróg publicznych z wyspą środkową lub w formie placu na którym pasy ruchu biegną na wprost do wylotów. Na nich wybiera się właściwy co do zamiaru pas ruchu i włącza kierunkowskazy. Jazda dookoła wyspy lub placu to skręty w lewo przy wyspie.
      Na obiektach, w tym typu rondo, zorganizowanych wg zasad ruchu okrężnego jazda dookoła wyspy lub placu to poruszanie się okrężnie biegnąca jednokierunkową jezdnią z której można tylko skręcić w prawo na drogę wylotową. Ideą RUCHU OKRĘŻNEGO jest wyeliminowanie niebezpiecznych LEWOSKRĘTÓW a Ty chcesz by sygnalizowano to czego przy RUCHU OKRĘŻNYM nie ma?
      Brak włączonego kierunkowskazu na obiekcie zorganizowanym wg zasad ruchu okrężnego oznacza jazdę dookoła wyspy lub placu a na tym zorganizowanym wg ogólnych zasad ruchu z pasami ruchu biegnącymi na wprost do wylotów jazdę od wlotu do przeciwległego wylotu.
      Zapraszam na
      mrerdek1.blogspot.com/2016/08/64-dwupasowe-rondo-w-praktyce.html

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      Ciągle jedno i to samo w kółko. Powtarzam już po raz kolejny. Proszę spojrzeć na to okiem użytkownika drogi i w sposób praktyczny a nie opierając się na konwencjach itp. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym i czytelne sygnalizowanie zamiaru poruszania się po skrzyżowaniu. Jeździ pan samochodem? Wjeżdżał pan kiedyś samochodem ciężarowym na rondo? Naprawde nie widzi pan tego jak czytelne jest takie sygnalizowanie i jak ułatwia to wjazd na rondo? A może przeklina pan kierowcę, który wymusił panu pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu, ponieważ czeka na możliwość wjazdu, przejeżdża jeden, drugi, dziesiąty pojazd na wprost a jedenasty jedzie trzecim zjazdem i akurat pech chciał postanowił wjechać.

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад +1

      Czytelne sygnalizowanie zamiarów będzie miało miejsce tylko wtedy gdy wszyscy uczestnicy ruchu będą to sygnalizowanie rozumieli w ten sam sposób a by to było możliwe MUSZĄ ROZUMIEĆ TO ZGODNIE Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM obowiązującym wszystkich w całej EUROPIE. Wymysły naszych dyrektorów WORD nie są PRAWEM.
      1. RONDO zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego czyli brak strzałek na wlotach i jednokierunkowa jezdnia biegnąca okrężnie dookoła wyspy lub placu.
      Wjazd i jazda okrężna co do zasady przy prawej krawędzi jezdni (art. 16.4 p.r.d.) bez włączania kierunkowskazów. Opuszczenie okrężnej jezdni to skręt w prawo którego zamiar jest sygnalizowany prawym kierunkowskazem. Lewego używamy tylko do sygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu.
      2. RONDO zorganizowane wg ogólnych zasad ruchu czyli strzałki na wlotach i opasy ruchu biegnące na wprost do wylotów.
      Wjazd wg zamierzonego kierunku pasami ruchu zgodnymi z oznakowaniem kierunkowym i sygnalizowanie lewym kierunkowskazem zamiaru skrętu w lewo na drogę biegnącą do wylotu po lewej, na wprost do przeciwległego wylotu bez włączania kierunkowskazów i prawy kierunkowskaz do zasygnalizowania zamiaru skrętu w prawo na drogę wylotową leżącą po prawej stronie drogi wjazdowej. Zmiana pasów ruchu dozwolona, przy braku sygnalizacji, tylko na odcinkach przeplatania strumieni ruchu.
      TAKIE JEST PRAWO USTAWOWE a Pan pojedzie tak jak zechce. Na obiekcie zorganizowanym wg zasad ruchu okrężnego niech Pan jedzie wewnętrznym pasem ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem sygnalizując, że zamierza Pan wjechać na wyspę lub PLAC, a na tym zorganizowanym wg ogólnych zasad ruchu zamiast jechać na wprost do wylotu dowolnym pasem ruchu bez włączania kierunkowskazów niech Pan jedzie SKRZYŻOWANIU WYLOTOWYM na prawy pas ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem. Jeszcze raz zapraszam na rondo Lewandowskiej w Krakowie tam egzaminatorzy posługują się małpim rozumem wg którego jazda na lewą stronę ZŁOŻONEGO OBIEKTU to skręt w lewo.
      Ile razy można tłumaczyć oczywiste? Ma Pan trzy wyloty po prawej stronie RONDA, niezależnie od tego jak jest ono zorganizowane, to chcąc skręcić w prawo na trzecim wylocie już przed wjazdem na to RONDO włączy Pan prawy kierunkowskaz? Włączy go Pan dopiero po minięciu drugiego wylotu czyli poprzedzającego zamierzony. I tak jest DOOKOŁA na obiekcie zorganizowanym wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO nie tylko typu RONDO.

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад +2

      Nie. Włączę lewy, żeby ci na pierwszym, drugim, trzecim wylocie wiedzieli, że nie będę opuszczał ronda ani na pierwszym, ani na drugim wylocie, tylko dopiero na trzecim. Omijając drugi wylot, przełączę kierunkowskaz na prawy, zbliżę się do prawej krawędzi jezdni i opuszczę rondo!!! Proste, logiczne i czytelne!!!

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 8 лет назад +2

    UWAGA ZASADNICZA. Prosze się tego wszytskiego uczyć tak jak tu to opisano gdyz w WORD obowiazuje bezprawie w postaci PRAWA KORPORACYJNEGO made in DROZD & DREXLER. Wg tego prawa są też bezprawnie znakowane znakami C-12 skrzyżowania dróg publicznych zorganizowane wg ogólnych zasad ruchu z kierunkowa segregacja ruchu na wlotach. Wg tych dwóch dyletantów uznanych za ekspertów z racji zajmowanych stanowisk i układów a nie wiedzy znak C-12 to taki znak C-9 stawiany na wlotach, skrzyżowanie o ruchu okrężnym czyli takie z wyspa środkową lub w formie placu o dowolnej wielkości i kształcie na którym obowiązuje nakazem znaku C-12 RUCH OKRĘŻNY to w całości pod względem zasad ruchu jedno zwykłe SKRZYŻOWANIE o pełnym wyborze kierunków jazdy co jest BEZMYŚLNĄ KOPIĄ PRAWA FEDERALNEGO USA dotyczącą tzw. MODERN ROUNDABOUT a nie ruchu okrężnego który w USA nosi nazwę TRAFFIC CIRCLE. Można sprawdzić!
    Po zdaniu egzaminu należy zapomnieć o tych JEDYNIE POLSKICH WYMYSŁACH. Ani w polskim ani w obowiązującym Polskę prawie międzynarodowym nie ma zapisu, że zwykle skrzyżowanie dwóch dróg może mieć podporządkowane wszystkie wloty. Znak C-12 to znak RONDO a ważniejszy od ogólnych zasad ruchu NAKAZ stosowania się kierujących do zasad RUCHU OKRĘŻNEGO - znanego od ponad wieku ROZWIĄZANIA KOMUNIKACYJNEGO. Znak A-7 w połączeniu ze znakiem C-12 dotyczy pierwszeństwa na wlocie będącym skrzyżowaniem wg art. 2.10 p.r.d. a nie skrzyżowania z drogą posiadająca pierwszeństwo na jednym z kierunków.
    Skręcanie w lewo przy wyspie jest jednym z manewrów zmiany kierunku jazdy (zjazd z jednej krzyżującej się drogi na inną) a RUCH OKRĘŻNY to organizacja ruchu której ideą jest, dzięki okrężnie biegnącej jezdni (art. 2.6 p.r.d.) i jej podłużnych pasów ruchu (art. 2.7 p.r.d.), wyeliminowanie lewoskrętów i przecinania się kierunków jazdy na wylotach. Dzięki takiemu układowi jezdni i pasów ruchu jazda okrężna jest bezkierunkowa a każdy zjazd to skręt w prawo z tej okrężnej jezdni na drogę wylotową (art. 22.2.1 , art. 22.5 p.r.d.). W całości jest to jedno skanalizowane jednopoziomowe skrzyżowanie dróg publicznych o pełnym wyborze relacji kierunkowych ale pod względem zasad ruchu jest to obiekt złożony. Wjazd i jazda okrężna jest kontynuacja jazdy na wprost "zawinietą" dookoła wyspy lub placu drogą (art. 2.1 p.r.d) przy jej prawej krawędzi (art. 16.1 i 16.4 p.r.d.).
    Wewnętrzny pas ruchu, zwykle jeden, służy do omijania i wyprzedzania (art. 22.4, art. 24.7 i 22.5 p.r.d.) co jako manewry niebezpieczne powinny być (szczególnie przy małych promieniach krzywizny toru jazdy) ograniczone do niezbędnego minimum. Szanowny instruktorze roszę nie traktować ustawodawcy jak imbecyla który sam sobie zaprzecza. W art. 24.7 p.r.d. wyraźnie napisano, że na niekierowanym pojedynczym skrzyżowaniu dróg publicznych nie wolno wyprzedzać pojazdów silnikowych a na tych zorganizowanych wg zasad ruchu okrężnego wolno to robić na całym jego obwodzie. Skrzyżowanie o którym jest mowa w dyspozycji znaku C-12 to nie pojedyncze skrzyżowanie wg art. 2.10 p.r.d. a skanalizowane skrzyżowanie dróg publicznych z wyspą lub w formie placu na którym nakazem znaku C-12 obowiązuje ruch okrężny polegający na poruszaniu się okrężnie bez zmiany kierunku jazdy dookoła wyspy lub placu zgodnie z zasadami ruchu okrężnego. Jest to "skrzyżowanie o ruchu okrężnym". Jak nie rozumie się co znaczy RUCH OKRĘŻNY to nie powód do wymyślania własnych przepisów z czym mamy do czynienia w WORD-ach.
    Tych którzy mają już uprawnienia zapraszam do podpisania i wysłania petycji do MIiR - mrerdek1.blogspot.com/2016/02/541-do-ministra-jerzego-szmita-pismo.html

  • @retorykx
    @retorykx 8 лет назад

    Definicja znaku C-12 wcale nie mówi o JEDNYM skrzyżowaniu rozumianym jako RONDO lecz o JEDNEJ wyspie/placu, którą możemy objechać tylko w JEDNYM, wskazanym na tym znaku, kierunku. Skrzyżowanie o którym wspomina w/w definicja znaku, dotyczy właśnie TYLKO skrzyżowania za tym znakiem (t/j tego wjazdu, przy którym stoi znak i jezdni przy wyspie, przez ten znak wskazanej). Że są to kolejne skrzyżowania świadczy właśnie to, że pierwszeństwo ma ten wjeżdżający na rondo i to na każdym kolejnym, jak na każdym skrzyżowaniu ( bo tu wjazdy są TYLKO z prawej).

  • @Reiwedians
    @Reiwedians 8 лет назад

    15:45 jest na to jakoś rozpisane w prawie?

    • @Reiwedians
      @Reiwedians 8 лет назад

      udało mi się znaleźć art. 22.2 Prawo o ruchu drogowym

    • @tomaszdrobnik9180
      @tomaszdrobnik9180 8 лет назад +1

      No i właśnie z tego artykułu wynika, że w prawo można skręcać jedynie z prawego (zewnętrznego) pasa ruchu na rondzie dwupasowym. Każdy zjazd z ronda pokazanego w tym pożal się Boże poradniku jest skrętem w prawo.

    • @Reiwedians
      @Reiwedians 8 лет назад +2

      moim zdaniem na skrzyżowaniu o ruchu okreżnym działa zasada, zawsze lewy płaci... :p

    • @tomaszdrobnik9180
      @tomaszdrobnik9180 8 лет назад

      Masz rację pod warunkiem, że ruch na takim obiekcie został zorganizowany zgodnie ze znakiem C-12, czyli okrężnie. Jeśli jakiś idiota namalował na pasach dojazdowych albo, co gorsza na pasach obwiedni (np. turboronda) strzałki kierunkowe, to płaci prawy :-P Nie zawsze.

  • @sawomirkozowski5464
    @sawomirkozowski5464 7 лет назад

    super wytłumaczone, nie mogłem dość z rondem o kilku pasach

  • @vesper7410
    @vesper7410 7 лет назад +2

    Bardzo dobrze wytłumaczyłeś, dzięki wielkie. A reszta co uważa, że źle odnosiłeś się do niektórych kwestii zamiast wziąć się i zrobić własny filmik po prostu jak typowy polak narzeka i wypowiada się o rzeczach, o których nie ma pojęcia.

  • @AlertforPoland
    @AlertforPoland 8 лет назад +1

    Wieczne spory 40 mln specjalistów od wszystkiego wynikają z debilnych i niewystarczających przepisów prawa regulujących poruszanie się po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dokładnie jak w przypadku polskiego kazusu w którym momencie jest embrion a w którym człowiek. Ciągła napierdalanka. I trzaskają blachy na rondach i pęcznieją akta w sądach.
    Każdy sygnalizowany wcześniej zamiar manewru na rondzie usprawnia płynność i szybkość ruchu i zwiększa bezpieczeństwo. Łapa nikomu nie odpadnie jak pyknie drążkiem kierunkowskazu. W Poznaniu, W-wie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie w godzinach szczytu suma kilkuset egoistów tak myślących, to mega korki i zwiększone ryzyko kolizji. Jak zwykle w tym jebanym kraju cały bajzel o to bo jest grupa mądrali , która ZA WSZELKĄ CENĘ szuka podstawy prawnej, by nie wykonać ruchu paluchem i poinformować bliźniego o zamiarze manewru. Lepiej tym paluchem pokulać babola w nosie, podrapać się po jajach albo komórkę odebrać. Co tam mi , inny uczestnik ruchu na rondzie. Huj i frajer, niech czeka co pan zamierza zrobić...

  • @kierowcabezpieczny
    @kierowcabezpieczny 4 года назад +1

    Wszystko zostało już powiedziane w komentarzach , ale nigdy za dużo: mieszasz ludziom w głowach. ŻADNEGO lewego kierunkowskazu (nie "sygnalizatora") na rondach! Chyba, że jest tam wiele pasów i akurat go masz zamiar zmieniać. Usuń ten film, rany Boskie!

  • @kamilaslimaki5655
    @kamilaslimaki5655 4 года назад

    Super filmik jasne jest wytłumaczenie

  • @tadeuszkopytko4925
    @tadeuszkopytko4925 8 лет назад

    szkoda że są dwie szkoły na temat używania lewego migacza przy jeździe w lewo na rodzie. jestem . tak jestem za przymusowym używaniem używaniem lewego sygnalizatora . stojący na drugim wiezidzie na rondo wie czy ja pojadę w jego stronę czy skręcę w drugi zjast

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад +1

      Nie ma dwóch szkół są tylko obowiązujące w kontynentalnej EUROPIE dwie różne organizacje ruchu dotyczące placów i skrzyżowań z wyspą środkową. Jedna to RUCH OKRĘŻNY bez strzałek kierunkowych na wlotach z jednokierunkową jezdnią okalającą ten plac lub wyspę i druga, ZASADY OGÓLNE ze strzałkami na wlotach i pasami ruchu biegnącymi na wprost do wylotów.
      Cała reszta to WPROST ZAPISY USTAWY PRAWO O RUCHU DROGOWYM bez wymysłów Drexlerów, Drozdów, Stefańskich, Wierzchowskich i egzaminatorów WORD. Na tych pierwszych nie ma w ogóle lewoskrętów co jest ideą RUCHU OKRĘŻNEGO a na tych drugich są.

    • @borysszpetnar2190
      @borysszpetnar2190 7 лет назад +1

      Pomijając niezgodność z przepisami to nie bardzo rozumiem komu to miałoby cokolwiek zasygnalizować. Na większości rond osoba z drugiego zjazdu (umownie "na wprost") i tak Cię nie widzi, a nawet jak widzi to i tak niewiele ją obchodzisz, bo jeśli poza wami nikogo na tym rondzie nie ma to możecie na nie wjechać równocześnie, w innym wypadku interesuje go tylko osoba będąca już na rondzie.
      Natomiast jeśli jesteś już na rondzie i zbliżasz się do tego drugiego zjazdu gdzie ktoś czeka na wjazd, to - pomijając nieliczne ronda przed którymi nie ma znaku ustąp gdzie wjeżdżający ma pierwszeństwo - to albo używasz prawego jak chcesz zjechać, albo nie używasz żadnego kierunku i jedziesz "prosto" do trzeciego zjazdu (umowne "w lewo"). Używanie lewego tutaj jest bez sensu, a do tego może być mylące na rondach z dwoma pasami ruchu (ale bez wyznaczonych kierunków), bo sugeruje że chcesz zmienić pas na wewnętrzny.

  • @emelpl244
    @emelpl244 8 лет назад +4

    Bardzo dobrze wytłumaczone zasady poruszania się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, i co mnie ogromnie cieszy podtrzymana zasada używania lewych kierunkowskazów przy skręcie w lewo i przy zawracaniu. Niestety wielu kierowców i co najgorsze "fachowców" usilnie wręcz zakazuje stosowania tej zasady nie potrafiąc spojrzeć na to z praktycznego punktu widzenia. Lewy kierunkowskaz bardzo ułatwia wjechanie na rondo, zwłaszcza samochodom ciężarowym. Kierowca długiej ciężarówki nie widząc lewego kierunkowskazu pojazdu jadącego po rondzie wjeżdża na skrzyżowanie "na czuja" gdyż nie wie, czy kierowca będzie z ronda zjeżdżał, czy może kontynuował poruszanie się po skrzyżowaniu. Sam używam lewego kierunkowskazu i jeszcze nikt nigdy nie wymusił mi pierwszeństwa przejazdu na rondzie. Pewnego razu postanowiłem nie włączyć lewego kierunku i co? ... ciężarówka wjechała wprost przede mnie wymuszając pierwszeństwo przejazdu.

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад

      emel. A jak to RONDO było zorganizowane? Może być wg zasad ruchu okrężnego lub ogólnych zasad ruchu. Na pierwszym jedziesz wokół wyspy okrężnie biegnącą jezdnią przy jej prawej krawędzi i niczego nie sygnalizujesz a na drugim musisz skręcać w lewo przy wyspie i te skręty zawczasu sygnalizować lewym kierunkowskazem.

    • @emelpl244
      @emelpl244 8 лет назад

      dwa pasy ruchu. Na lewym pasie strzałki kierunkowe prosto i w lewo. Na prawym pasie strzałki prosto i w prawo. Przed skrzyżowaniem znak "ustąp pierwszeństwa" i "ruch okrężny" Standardowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym, potocznie zwane "rondem".

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад

      Potocznie to nie znaczy, że z sensem i zgodnie z prawem w którym nie ma SŁOWA RONDO. Nie ma i nie jest opisane prawem o zasadach ruchu drogowego dla którego określenie RONDO znaczy tyle samo co każdy inny PLAC czyli złożony obiekt budownictwa drogowego a nie jedno skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu.
      Jeżeli na wlotach są strzałki kierunkowe to nie ma tu, pomimo znaku C-12, RUCHU OKRĘŻNEGO a są OGÓLNE ZASADY RUCHU więc zmieniasz kierunek jazdy w lewo opuszczając jezdnię biegnąca na wprost do wylotu w związku z czym masz obowiązek sygnalizować to lewym kierunkowskazem (art. 22.1, 22.2.2 i 22.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym..

    • @michal.gawron
      @michal.gawron 8 лет назад +2

      "Kierowca długiej ciężarówki nie widząc lewego kierunkowskazu pojazdu jadącego po rondzie wjeżdża na skrzyżowanie "na czuja" gdyż nie wie, czy kierowca będzie z ronda zjeżdżał, czy może kontynuował poruszanie się po skrzyżowaniu."
      Ależ oczywiście, że wie, bo zjeżdżający ma obowiązek użycia prawego kierunkowskazu. Jeśli go nie używa, to znaczy, że kontynuuje jazdę swoim pasem.
      A to, że niektórzy nie wykupili w salonie opcji „kierunkowskazy” to zupełnie inna kwestia, niezwiązana z rondami.

    • @BLOG-RRD
      @BLOG-RRD 8 лет назад

      PRAWDA PANIE MICHALE!!!
      RUCH OKRĘŻNY- brak strzałek na wlotach i jedynie okrężnie biegnąca jednokierunowa jezdnia o czym informuje znak C-12. Wjazd i jazda okrężna to jazda na wprost dookoła wyspy lub placu co do zasady przy prawej krawędzi tej okrężnie biegnącej jezdni ( art. 16.4 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Każdy zjazd TO SKRĘT W PRAWO z zewnętrznego pasa ruchu (art. 22.1, art. 22.2.1 i art. 22.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym).
      OGÓLNE ZASADY RUCHU i wszystkie wloty PODPORZĄDKOWANE - strzałki na wlotach i jednokierunkowe jezdnie biegnące na wprost do wylotów, Znaki C-12 na takich obiektach to niedozwolona prawem PATOLOGIA i praprzyczyna dekady bredni o RONDACH. Tu jedzie się na wprost do wylotu dowolnym pasem ruchu bez wymogu włączania prawego kierunkowskazu (można to uczynić GRZECZNOŚCIOWO). To tu jadąc na lewą stronę takiego obiektu należy skręcać w lewo przy wyspie z włączonym lewym kierunkowskazem (art. 22.1, art. 22.2.2. i art. 22.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym). PROSTE i JEDNOZNACZNE. Zapraszam na mrerdek1.blogspot.com/2015/07/39-ruch-okrezny-instrukcja-obsugi-rond.html

  • @ozzy9117
    @ozzy9117 5 лет назад +1

    Od kiedy będąc na rondzie ustępuje się pojazdom wjeżdżającym na rondo? Ten pojazd co już wjechał ma pierwszeństwo

  • @edition346
    @edition346 7 лет назад

    Spoko filmik dzięki!

  • @borysszpetnar2190
    @borysszpetnar2190 7 лет назад +3

    Na rondzie skręca sie tylko w prawo, więc nie skończ z tym lewym kierunkiem. Jazda po rondzie jest jazdą po łuku więc pomimo odgięcia toru jazdy.
    W teorii skrętu w prawo przeczysz sam sobie, niby mówisz że skręt zaczyna się przed rondem, ale sam po chwili mówisz że można zacząć sygnalizować już na rondzie, a tak naprawdę wjeżdżając na rondo...kontynuujesz jazdę...prosto.

  • @stanisawszyszko6512
    @stanisawszyszko6512 7 лет назад +1

    Bardzo jasno tłumaczy gość.

  • @katarzynanowak9729
    @katarzynanowak9729 7 лет назад +2

    pierdolisz!!!!
    na rondzie jedziesz po obwiedni... (droga prosta po łuku) I każdy zjazd z ronda, będzie zjazdem w prawo....

  • @maremarsz1283
    @maremarsz1283 8 лет назад

    Jedno pytanie;
    Do czego są stworzone ronda <
    Drugie pytanie; Po co mamy kierunkowskazy. Trzecie pytanie;
    Co to jest krzyżówka równoległa. Zastosowanie prostej wiedzy zamyka wasze skomplikowanej gadanie. Na rondzie nie powinno być jakichkolwiek pierwszeństw przejazdu.

  • @Jurko-wn3ju
    @Jurko-wn3ju 8 лет назад +15

    Całkowicie źle!!!!!!!!!!!

    • @AlertforPoland
      @AlertforPoland 8 лет назад +3

      Wieczne spory 40 mln specjalistów od wszystkiego wynikają z debilnych i niewystarczających przepisów prawa regulujących poruszanie się po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dokładnie jak w przypadku polskiego kazusu w którym momencie jest embrion a w którym człowiek. Ciągła napierdalanka. I trzaskają blachy na rondach i pęcznieją akta w sądach.
      Każdy sygnalizowany wcześniej zamiar manewru na rondzie usprawnia płynność i szybkość ruchu i zwiększa bezpieczeństwo. Łapa nikomu nie odpadnie jak pyknie drążkiem kierunkowskazu. W Poznaniu, W-wie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie w godzinach szczytu suma kilkuset egoistów tak myślących, to mega korki i zwiększone ryzyko kolizji. Jak zwykle w tym jebanym kraju cały bajzel o to bo jest grupa mądrali , która ZA WSZELKĄ CENĘ szuka podstawy prawnej, by nie wykonać ruchu paluchem i poinformować bliźniego o zamiarze manewru. Lepiej tym paluchem pokulać babola w nosie, podrapać się po jajach albo komórkę odebrać. Co tam mi , inny uczestnik ruchu na rondzie. Huj i frajer, niech czeka co pan zamierza zrobić...

  •  7 лет назад +4

    "Witaj
    W tym wideo wysłuchasz bzdur".
    Jeśli masz wątpliwości jak jeździć po rondach to polecam serię "Jedź bezpiecznie".
    ruclips.net/video/MM4Aja4uWZU/видео.html

  • @miszar1
    @miszar1 8 лет назад +9

    na tym filmie są brednie każdy kto tak będzie robił ma gotowy przepis na wypadek. Na takim skrzyżowaniu nie można jechać w lewo ani tym bardziej zawrócić. Autor myli pojęcia! Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym jedziemy przed siebie w kierunku wskazanym na znaku i zjeżdżamy z niego tylko w prawo i tak sygnalizujemy migaczem. Zawracanie jest niedopuszczalne bo pojechalibyśmy pod prąd! Dlaczego? Bo zawracanie to manewr polegający na wykonaniu skrętu o 180 stopni w celu kontynuacji jazdy w kierunku przeciwnym. Na tzw "rondzie" wolno nam jechać wyłącznie w kierunku wskazanym przez znak c-12. Tak więc jak chcemy wrócić do wjazdu, którym wjechaliśmy na to skrzyżowanie musimy jechać przed siebie wokół wyspy centralnej i zjechać (zawsze w prawo!)w wybrany przez nas zjazd - w tym przypadku ten, którym wjechaliśmy.
    Skąd człowiek ten wziął pojęcie małego i dużego skrzyżowania?
    Trzeba przyznać, ze chociaż z pierwszeństwem przejazdu powiedział prawdę.
    No ale dalej znowu brednia. Zmiana kierunku jazdy na takim skrzyżowaniu następuje bowiem tylko w przypadku zjechania z niego (w Polsce tylko w prawo!) znajdując się na rondzie i jadąc zgodnie z kierunkiem nakazanym przez znak c-12 nie zmieniamy kierunku jazdy więc niczego nie sygnalizujemy!
    Dalej nie chce mi się tłumaczyć ale w całym filmie są po prostu brednie i pomylenie pojęć!!!

    • @tomaszdrobnik9180
      @tomaszdrobnik9180 8 лет назад +3

      +miszar1
      Pełna zgoda. Szkoda tylko, że autor tego pożal się Boże poradnika nie chce wziąć udziału w dyskusji. Może wykazał by nam, że to on ma rację.

    • @miszar1
      @miszar1 8 лет назад +1

      Tomasz Drobnik
      Wcześniej chyba wyłączy komentarze. Niestety

  • @ivangrozny1056
    @ivangrozny1056 4 года назад +2

    Nie wystawiaj tak głupich filmików bo wprowadzasz ludzi w błąd

  • @henrykptok9221
    @henrykptok9221 7 лет назад +3

    Nie chciałbym Cię spotkać na rondzie.Co sygnalizujesz lewym kierunkowskazem ? zmianę kierunku?przecież jedziesz wąską jezdnią skrecajacą w lewo ( dot.małego ronda), jak zwykła droga zakręca w lewo to też sygnalizujesz? UCZ SIĘ PRZEPISÓW I CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • @southall9708
    @southall9708 5 лет назад

    Co o tym sądzę ??? To są kompletne brednie, ty nie wiesz jak jeździć po rondzie. Prawym czy lewym pasem mogę jeździć do o koła cały dzień, jaki przepis mi to zabroni.

  • @jjdd3790
    @jjdd3790 7 лет назад

    logiczne ..dzieki wielkie

  • @cewu4979
    @cewu4979 8 лет назад +5

    Piszesz człowieku bzdury. Należy włączyć lewy kierunkowskaz , zamierzając skręcić w lewo, bo tak każe przepis. Ale przed zjazdem w wybraną ulicę należ wyłączyć lewy kierunkowskaz, aby włączyć prawy . Jednak przepis ,na który się powoływałeś, nakazuje przerwać sygnalizację dopiero po zakończeniu manewru. I nic tam nie ma o zmianie kierunkowskazów. Spróbuj taki numer zrobić na tradycyjnym skrzyżowaniu. Jest luka w przepisach i nie wmawiaj że skrzyżowanie o ruchu okrężnym, bez pasów z nakazem kierunku jazdy / ze światłami , lub turbinowe / to takie same skrzyżowania jak tradycyjne.

  • @wiesawszwedka845
    @wiesawszwedka845 4 года назад

    do wiezienia tych co opuszczają rondo bez migacza i na Kołymę

  • @Robbcio
    @Robbcio 8 лет назад +6

    kurwa co za bzdury !!!!

    • @AlertforPoland
      @AlertforPoland 8 лет назад

      Wieczne spory 40 mln specjalistów od wszystkiego wynikają z debilnych i niewystarczających przepisów prawa regulujących poruszanie się po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dokładnie jak w przypadku polskiego kazusu w którym momencie jest embrion a w którym człowiek. Ciągła napierdalanka. I trzaskają blachy na rondach i pęcznieją akta w sądach.
      Każdy sygnalizowany wcześniej zamiar manewru na rondzie usprawnia płynność i szybkość ruchu i zwiększa bezpieczeństwo. Łapa nikomu nie odpadnie jak pyknie drążkiem kierunkowskazu. W Poznaniu, W-wie, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie w godzinach szczytu suma kilkuset egoistów tak myślących, to mega korki i zwiększone ryzyko kolizji. Jak zwykle w tym jebanym kraju cały bajzel o to bo jest grupa mądrali , która ZA WSZELKĄ CENĘ szuka podstawy prawnej, by nie wykonać ruchu paluchem i poinformować bliźniego o zamiarze manewru. Lepiej tym paluchem pokulać babola w nosie, podrapać się po jajach albo komórkę odebrać. Co tam mi , inny uczestnik ruchu na rondzie. Huj i frajer, niech czeka co pan zamierza zrobić...