Metszetkészítés

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 фев 2022
  • A Nemzeti Tehetség Program támogatásával, új tehetséggondozó szakkör valósul meg a Várműhelyben. A fél éven átívelő szakkör a hagyományos mesterségek megismerését segíti, annak a múzeumban őrzött tárgyi világát mutatja be.
    A tehetséggondozó szakkörön 14 tehetségígéret vesz részt. Négy kisiskolás egy szlovákiai magyar iskola növendéke. A diákok között vannak hátrányos helyzetűek, önkéntesek is.
    A műhelymunkák során egy-egy mesterség történetét ismerhetik meg a diákok. Népi iparművészek, képzőművészek technikai irányításával, útmutatásával készíthetik el „mesterremeküket” művészi színvonalon, így keresve RÍMEKET hagyományainkra.
    2022. FEBRUÁR 5.
    METSZETKÉSZÍTÉS
    A sokszorosítás európai történetében elsőként a magasnyomás technikája jött létre, amelynek egyik igen korai változata volt a fadúcos nyomtatás, majd ezzel szinte egy időben alakult ki a mélynyomó eljárás, a rézmetszet. A sokszorosító nyomtatás elterjedését elősegítette a búcsúcédulák, szentképek és kártyák iránti kereslet növekedése. A nyomtatott grafika a könyv világát is megidézi.
    A Dobó István Vármúzeum Képzőművészeti gyűjteményében jelentős anyag található a szakrális kisgrafikákból, amelyek a barokk szentképmetsző műhelyek sokoldalú munkásságát ölelik fel. Ide tartoznak a grafikai alapú apáca munkák és a Gond Ignác metszet gyűjteményének darabjai.
    A résztvevő diákok a Nemzeti Tehetség Program keretén belül megismerték a hagyományos sokszorosított grafikai munkák sajátos jegyeit, a kis ájtatos képek hazai kultuszának sokszínűségét.
    Átfogó képet kaptak a magasnyomás történetéről és ennek a technikának napjainkban elterjedt változatát felhasználva linómetszetet készítettek.
    A munkafolyamat fázisainak rejtelmeibe Herczeg István grafikusművész vezette be a résztvevőket, a téma megrajzolásától kezdve a metszésen, a próbanyomatokon keresztül a végleges kidolgozásig.

Комментарии •