No i u mnie też już pracuje podobny :) 20l filtr na 72l akwarium, za napęd odpowiada mały filtr wewnętrzny (rzekomo 1200l/h, ale skręcony do 1/3, na szczęście akurat do wylotu pasowała rurka PCV), jako wkład jest gąbka, ceramika, biobale (na próbę, bo w życiu tego nie używałem) i włóknina filtracyjna. I na reszcie mogłem dołożyć torf bez robienia syfu w całym zbiorniku;) Poziom wody w filtrze jest o jakieś 1-1,5cm niższy niż w akwarium, ale stabilny, więc chyba po prostu tak ma być;) Dzięki za pomysł!
Na pewno będziesz zadowolony. Jako media filtracyjne możesz użyć czegokolwiek może być keramzyt, zeolit, lawa wulkaniczna albo cokolwiek co uważasz że się nada. Poziom wody w filtrze może być niższy niż w akwarium z trzech powodów: 1. za mała średnica rurki doprowadzającej wodę do filtra 2. zbyt małe szczeliny w przegrodach 3. któreś media mogą ograniczać dosyć mocno przepływ wody, u mnie była to włóknina, którą dałem zaraz za wlotem wody do filtra, szybko się zabrudziła i blokowała przepływ wody A pomysł nie jest mój, za komuny takie filtry były dosyć popularne. Ja zrobiłem taki sam jak miałem dawno temu dostosowałem go tylko do nowych realiów. Mam prośbę, napisz mi czego używasz jako napęd. zastanawiam się nad zmianą pompki.
Na razie jestem zadowolony, nawet żona przyznała, że woda jest dużo czystsza:) Chciałem tam władować keramzyt, ale tu gdzie mieszkam (USA) musiałbym kupić chyba z 50 litrów, żeby wyszło "tanio". Więc postawiłem na chińską ceramikę, chińską gąbkę i włókninę. Rurkę doprowadzającą wodę do filtra dałem 2 razy szerszą niż wyprowadzającą, więc powinno być OK... Szczeliny w przegrodach mają jakieś 5cm. Próbowałem puścić filtr bez mediów i też ten poziom wody opadał. Podejrzewam, że trochę skopałem odpowietrzenie i za głęboko wsadziłem zaworek (tak, że jak do zaworka leci woda, to "nad nim" w rurce jest jeszcze powietrze i to ogranicza przepływ), ale będę jeszcze kombinował;) Jako napęd służy ten "filterek": www.amazon.com/gp/product/B013OSIS9Y/ref=oh_aui_detailpage_o09_s00?ie=UTF8&psc=1 wymiary toto ma jakieś 15cm długości na 6cm szerokości, więc malutkie, w środku jest gąbeczka (wielkości ćwierć kostki masła) i jeszcze wpakowali tam węgiel aktywny.... A, no i można regulować przepływ taką "zasuwką" (niestety do tego musi być przyczepiony ten pojemnik na media, bo to w nim jest zasuwka) Ale do mieszania wody się nadaje doskonale. Wylot wchodzi idealnie w rurkę PCV 1/2 cala. Nie wiem czy w Polsce sprzedają takie chińszczaki, ale myślę, że na ebayu możesz to znaleźć. Pozdrawiam! :)
No to sam znalazłeś przyczynę ale jak poziom jest nieco niższy w filtrze niż w akwarium to nie problem, puki pompka jest zanurzona w wodzie to jest ok. A jak udało ci się zrobić szkło do filtra bo wiem że to może być problem poza Polską. Pozdrawiam.
Jako szkło kupiłem mały (używany) zbiorniczek około 18-20litrów i wkleiłem do środka "szybki" z przezroczystego PCV (tutaj znalazłem materiał, który się nazywa chyba Lexar - wyszło taniej niż PCV). Było trochę zabawy z przycinaniem tego (bo sam głupi nóż do cięcia kosztowałby więcej niż cały filtr;) ) ale na gorąco jakoś poszło. Uszczelniłem silikonem akwarystycznym i działa, trzyma się, nie cieknie. Może nie jest najpiękniej, ale nie o to chodzi;)
W następnym filmie pokaż z bliska jak działa ten i w dużym. Napewno nie tylko mnie zżera ciekawość :) Nie lepiej pompę na wlot? Pytam bo nie wiem a kiedyś pewnie będę konstruował coś takiego. Jak dla mniejszych najlepsze rozwiązanie tym bardziej na baniaki 200+
+AquaSelf87 W dużym nie pokarzę bo stoi za baniakiem i jedynie z góry go widać ale zasada działania jest identyczna. Jedyna różnica to wielkość i ilość mediów filtracyjnych. Wydaje mi się że w tego typu filtrze pompa na wlocie nic nie da a nawet narobi bałaganu bo wypompuje wodę z akwarium. Może gdyby filtr był zamknięty od góry to pompka na wlocie by się sprawdziła ale nie w tym przypadku.
+Akwarium 54 pamiętam pokazywałes ostatnio ten z dużego ale sądziłem że pokażesz jak przelewa się woda. Pompa na wlocie to rzeczywiście chyba nie do końca dobry pomysł.
Mam podobny sump tylko ze 3 komorowy.. Ale nie zasysa.mi wody do pierwszej komory i nie wiem dlaczego. Pompka wypompowuje wode z ostatniej komory i koniec. Nie mam zaworka odpowietrzajacego na rurze zasysającej
A jak doprowadzasz wodę do pierwszej komory, może wystarczy odpowietrzyć rurkę albo przewód doprowadzający wodę do pierwszej komory. A może też pompką ma zbyt dużą wydajność i szybkiej wypompuje wodę niż do filtra napływa. Jak możesz Prześlij mi zdjęcia albo filmik.
Proszę wytłumacz mi jak odpowietrzasz zaworkiem rurkę przelewową filtr/akwarium?! Zrobiłam podobnie i nie mogę tej rurki odpowietrzyć, tzn nie działa zasada naczyń połączonych w rurce przelewowej. Co robię nie tak?! Dziękuję z góry i pozdrawiam! :-)
Trzeba z rurki odessać powietrze, ja mam zamontowany zaworek ale można też bez zaworka tylko trzeba włożyć cienką rurkę do przelewu i też odessać powietrze
Pompa zawsze na wylocie chyba że chcecie sobie mieszkania zalać jak się wkłady przytkają... tu najwyżej pompę zatrzecie i tyle.... Pompa chyba powinna być dużo niżej by się za łatwo nie zatarła od pracy bez wody jak się gąbki przytkają...
Dokładnie tak. Ale powiem ci że ja nie chcę już żadnego innego filtra. W moim 54 litrowym baniaku pracuje filterek multikani ale planuję zamienić na taką samą konstrukcję. Ale tym razem postaram się go trochę bardziej dopracować to ten to taka prowizorka ale działa.
A powiedz mi jakie znaczenie ma pompa w takim sumpie ? Czy jeśli braknie prądu to woda nie przeleje Ci się z akwa do sumpa ? I proszę zdradź co byś dopracował ?
Pompa nie musi być super wydajna, przy tej konstrukcji ważniejsza jest ilość mediów. W filterku który pracuje przy moim 25 litrowym baniaku w filtrze jest około 4 litrów mediów a przy moim 240 litrowym akwarium pracuje filtr w którym jest około 40 litrów mediów. Znajdź mi taki filtr w sklepie no i niech jeszcze kosztuje mniej niż 200 złotych. Pewnie wiesz co będzie się działo ja do takiego baniaka podłączysz kubełek z podobną ilośćią mediów. Będzie nie pralka ale wirówka. A w moim filtrze woda raczej sączy się przez cały filtr. A jak wyłączą prąd to się nic nie stanie bo woda w filtrze jest na tym samym poziomie co w akwarium. Działa to na zasadzie naczyń połączonych gdzie woda zawsze dąży do wyrównania poziomu w obu zbiornikach. A jedyne co bym dopracował to estetykę no i może poszukam bardziej energooszczędną pompkę. Aquael ma fajną na 12 volt i mocy chyba 6 Wat i nad nią się zastanawiam. Jakbyś chciał wiedzieć coś jeszcze to pytaj.
Wystarczy wyjąc rurkę, odwrócić ją następnie zalać ją wodą , i zatykając palcami oba końce włożyć jednocześnie od zalanego wcześniej filtra i akwarium. Resztę robią prawa fizyki czyli naczynia połączone. :-)
Z lewej strony na białej rurce wlotowej jest mały zaworek odpowietrzający, podpinam do niego wężyk i odsysam powietrze. Reszta działa na zasadzie naczyń połączonych.
Chętnie obejrzę. To bardzo inspirujące projekty. Przymierzam się do czegoś podobnego, co miałoby wesprzeć filtracje "odpylającą". W mojej 450 jest częściowo piasek i dość znaczny prąd. Myślę o takim filtrze, ale tylko dla waty.
Wata ma jedną wadę bardzo szybko się zapycha lepiej dać gąbkę przynajmniej w pierwszym etapie filtracji, gąbka wyłapie najgorszy syf. Watę a raczej włukninę można dać na samym końcu wtedy wykrystalizuje ci wodę.
Dokładnie jesteś na razie jedyną osobą która pamięta tamte filtry. Inaczej były napędzane ale zasada działania została ta sama. Ten ma około 4 litrów mediów a mam też taki który ma około 40 litrów filtracji.
mój znajomy ma filtr kupny powiem tak dziadostwo niby wydajny a woda jak była brudna tak nadal jest, nie ma jak filtr robiony jak twój jak byłam młody a było ro wiele lat temu należałem do związku akwarystów robiliśmy właśnie na tej zasadzie co twój i były zbiorniki po 500l i dawały radę
Sam widzisz to co działało kiedyś spokojnie da radę i teraz. Wystarczy trochę podrasować i będzie hulało że hej. Zastanawiam się żeby zamiast głowicy od filtra użyć jakiegoś brzęczyka zawsze to parę wat prądu mniej.
ja stosuje silniki od adapteru bambino one maja pracę S1 inaczej ciągłą za komuny robiłem pompki wodne ze śmigiełkiem inaczej odśrodkowe były wkładane do filtra natomiast zasysanie wody z akwarium było jak u Ciebie.silniczek adapterowy nie pobiera wiele prądu i chodzi bez przerwy , odnośnie pompek powietrza robiłem z pompki paliwowej od samochodu oczywiście nowa bez smrodu paliwem , kiedyś na wystawie ryb akwariowych nawaliła główna pompa powietrza a moja chodziła miałem zbiornik z gaśnicy z zaworem zwrotnym z pompki do zbiornika powietrza zbiornik 5 litrowy praktycznie zasiliła 20 akwariów koledzy byli ździwieni że takie ustrojstwo daje radę , jedyna wada takiej pompki to klekoczą zawory stukają bo są zrobione z cienkiego tekstolitu oczywiście fabrycznie ja zrobiłem wygłuszenie ze styropianu.Obecne pompki powietrza to badziewie wystarczy słup wody około 50cm i ledwie dycha pompka i hałasuje to denerwuje
A szkoda gadać kiedyś było trochę inaczej, teraz pierdół różnych tyle że z całego tego sprzętu by kombajn zrobił. A stare patenty i tak zawsze się sprawdzą.
Bardzo ciekawy filtr , chyba najlepsze rozwiązanie dla każdego akwarium . Świetny film 👍🏻🙋🏼♀️🌿
Dzięki.
Sump, możliwie najlepsza filtracja👍
To nie do końca sump, ale to całkiem możliwe.
super bardzo fajny i przemyslany filtr
Dzięki. W niedługim czasie pokażę i opowiem o podobnej konstrukcji w 240 litrowym akwarium.
No i u mnie też już pracuje podobny :) 20l filtr na 72l akwarium, za napęd odpowiada mały filtr wewnętrzny (rzekomo 1200l/h, ale skręcony do 1/3, na szczęście akurat do wylotu pasowała rurka PCV), jako wkład jest gąbka, ceramika, biobale (na próbę, bo w życiu tego nie używałem) i włóknina filtracyjna. I na reszcie mogłem dołożyć torf bez robienia syfu w całym zbiorniku;) Poziom wody w filtrze jest o jakieś 1-1,5cm niższy niż w akwarium, ale stabilny, więc chyba po prostu tak ma być;) Dzięki za pomysł!
Na pewno będziesz zadowolony. Jako media filtracyjne możesz użyć czegokolwiek może być keramzyt, zeolit, lawa wulkaniczna albo cokolwiek co uważasz że się nada. Poziom wody w filtrze może być niższy niż w akwarium z trzech powodów:
1. za mała średnica rurki doprowadzającej wodę do filtra
2. zbyt małe szczeliny w przegrodach
3. któreś media mogą ograniczać dosyć mocno przepływ wody, u mnie była to włóknina, którą dałem zaraz za wlotem wody do filtra, szybko się zabrudziła i blokowała przepływ wody
A pomysł nie jest mój, za komuny takie filtry były dosyć popularne. Ja zrobiłem taki sam jak miałem dawno temu dostosowałem go tylko do nowych realiów. Mam prośbę, napisz mi czego używasz jako napęd. zastanawiam się nad zmianą pompki.
Na razie jestem zadowolony, nawet żona przyznała, że woda jest dużo czystsza:) Chciałem tam władować keramzyt, ale tu gdzie mieszkam (USA) musiałbym kupić chyba z 50 litrów, żeby wyszło "tanio". Więc postawiłem na chińską ceramikę, chińską gąbkę i włókninę.
Rurkę doprowadzającą wodę do filtra dałem 2 razy szerszą niż wyprowadzającą, więc powinno być OK... Szczeliny w przegrodach mają jakieś 5cm. Próbowałem puścić filtr bez mediów i też ten poziom wody opadał. Podejrzewam, że trochę skopałem odpowietrzenie i za głęboko wsadziłem zaworek (tak, że jak do zaworka leci woda, to "nad nim" w rurce jest jeszcze powietrze i to ogranicza przepływ), ale będę jeszcze kombinował;)
Jako napęd służy ten "filterek": www.amazon.com/gp/product/B013OSIS9Y/ref=oh_aui_detailpage_o09_s00?ie=UTF8&psc=1
wymiary toto ma jakieś 15cm długości na 6cm szerokości, więc malutkie, w środku jest gąbeczka (wielkości ćwierć kostki masła) i jeszcze wpakowali tam węgiel aktywny.... A, no i można regulować przepływ taką "zasuwką" (niestety do tego musi być przyczepiony ten pojemnik na media, bo to w nim jest zasuwka) Ale do mieszania wody się nadaje doskonale. Wylot wchodzi idealnie w rurkę PCV 1/2 cala. Nie wiem czy w Polsce sprzedają takie chińszczaki, ale myślę, że na ebayu możesz to znaleźć. Pozdrawiam! :)
No to sam znalazłeś przyczynę ale jak poziom jest nieco niższy w filtrze niż w akwarium to nie problem, puki pompka jest zanurzona w wodzie to jest ok. A jak udało ci się zrobić szkło do filtra bo wiem że to może być problem poza Polską. Pozdrawiam.
Jako szkło kupiłem mały (używany) zbiorniczek około 18-20litrów i wkleiłem do środka "szybki" z przezroczystego PCV (tutaj znalazłem materiał, który się nazywa chyba Lexar - wyszło taniej niż PCV). Było trochę zabawy z przycinaniem tego (bo sam głupi nóż do cięcia kosztowałby więcej niż cały filtr;) ) ale na gorąco jakoś poszło. Uszczelniłem silikonem akwarystycznym i działa, trzyma się, nie cieknie. Może nie jest najpiękniej, ale nie o to chodzi;)
Współczuję, na szczęście w zacofanej Polsce nie ma problemu żeby szklarz zrobił mi całe szkło.
paietam taki filtr z dziecinstwa troche inaczej zasilany z pompki powietrza zrobionej z silnka z adaptera baambino. lapa w gore pozdrawi
Dokładnie to ten sam patent tylko pompka jest wstawiona.
no właśnie tylko nie wiem czy nie za wysoko ale jak koledze zdaje egzamin muszę zrobić podobny na próbę dzięki wielkie pozdrawiam
Działa już kilka lat ten i jeszcze dwa większe. Mam też oryginalny filtr Multikani ale to kwestia czasu jak go wymienię na moje cudo.
W następnym filmie pokaż z bliska jak działa ten i w dużym. Napewno nie tylko mnie zżera ciekawość :) Nie lepiej pompę na wlot? Pytam bo nie wiem a kiedyś pewnie będę konstruował coś takiego. Jak dla mniejszych najlepsze rozwiązanie tym bardziej na baniaki 200+
+AquaSelf87 W dużym nie pokarzę bo stoi za baniakiem i jedynie z góry go widać ale zasada działania jest identyczna. Jedyna różnica to wielkość i ilość mediów filtracyjnych. Wydaje mi się że w tego typu filtrze pompa na wlocie nic nie da a nawet narobi bałaganu bo wypompuje wodę z akwarium. Może gdyby filtr był zamknięty od góry to pompka na wlocie by się sprawdziła ale nie w tym przypadku.
+Akwarium 54 pamiętam pokazywałes ostatnio ten z dużego ale sądziłem że pokażesz jak przelewa się woda. Pompa na wlocie to rzeczywiście chyba nie do końca dobry pomysł.
Szczerze mówiąc to widać tylko jak pracuje deszczownica nic więcej, woda raczej się sączy niż płynie z siłą wodospadu.
Mam podobny filtr, do mojego kotnika :) pozdrawiam subem i łapą w górę
Dzięki, a jak ci się sprawuje czy masz z nim może jakieś problemy. Opisz mi go chyba że masz jakiś filmik.
Na razie nie mam maluchów od jakiegoś czasu i zlikwidowałem akwa, ale bez problemów. w końcu samoróbka!!
Mam podobny sump tylko ze 3 komorowy.. Ale nie zasysa.mi wody do pierwszej komory i nie wiem dlaczego. Pompka wypompowuje wode z ostatniej komory i koniec. Nie mam zaworka odpowietrzajacego na rurze zasysającej
A jak doprowadzasz wodę do pierwszej komory, może wystarczy odpowietrzyć rurkę albo przewód doprowadzający wodę do pierwszej komory. A może też pompką ma zbyt dużą wydajność i szybkiej wypompuje wodę niż do filtra napływa. Jak możesz Prześlij mi zdjęcia albo filmik.
Proszę wytłumacz mi jak odpowietrzasz zaworkiem rurkę przelewową filtr/akwarium?! Zrobiłam podobnie i nie mogę tej rurki odpowietrzyć, tzn nie działa zasada naczyń połączonych w rurce przelewowej. Co robię nie tak?! Dziękuję z góry i pozdrawiam! :-)
Trzeba z rurki odessać powietrze, ja mam zamontowany zaworek ale można też bez zaworka tylko trzeba włożyć cienką rurkę do przelewu i też odessać powietrze
I co dałaś radę.
@@byosobieakwarium6169 Tak!!!! Bardzo dziekuję, działa hahahahaha :-) Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz bardzo Ci dziekuje z pomoc :-))))))
Pompa zawsze na wylocie chyba że chcecie sobie mieszkania zalać jak się wkłady przytkają... tu najwyżej pompę zatrzecie i tyle.... Pompa chyba powinna być dużo niżej by się za łatwo nie zatarła od pracy bez wody jak się gąbki przytkają...
+Witold Jaworski Masz rację mogło by być niżej ale jest problem z dopasowaniem odpowiednich rurek.
Kolego taki sump musi być wysokości akwarium prawda ? bo woda będzie dążyła do wyrównania poziomu w nim i akwarium tak ?
Dokładnie tak. Ale powiem ci że ja nie chcę już żadnego innego filtra. W moim 54 litrowym baniaku pracuje filterek multikani ale planuję zamienić na taką samą konstrukcję. Ale tym razem postaram się go trochę bardziej dopracować to ten to taka prowizorka ale działa.
A powiedz mi jakie znaczenie ma pompa w takim sumpie ? Czy jeśli braknie prądu to woda nie przeleje Ci się z akwa do sumpa ? I proszę zdradź co byś dopracował ?
Pompa nie musi być super wydajna, przy tej konstrukcji ważniejsza jest ilość mediów. W filterku który pracuje przy moim 25 litrowym baniaku w filtrze jest około 4 litrów mediów a przy moim 240 litrowym akwarium pracuje filtr w którym jest około 40 litrów mediów. Znajdź mi taki filtr w sklepie no i niech jeszcze kosztuje mniej niż 200 złotych. Pewnie wiesz co będzie się działo ja do takiego baniaka podłączysz kubełek z podobną ilośćią mediów. Będzie nie pralka ale wirówka. A w moim filtrze woda raczej sączy się przez cały filtr.
A jak wyłączą prąd to się nic nie stanie bo woda w filtrze jest na tym samym poziomie co w akwarium. Działa to na zasadzie naczyń połączonych gdzie woda zawsze dąży do wyrównania poziomu w obu zbiornikach.
A jedyne co bym dopracował to estetykę no i może poszukam bardziej energooszczędną pompkę. Aquael ma fajną na 12 volt i mocy chyba 6 Wat i nad nią się zastanawiam.
Jakbyś chciał wiedzieć coś jeszcze to pytaj.
A powiedz mi gdzie kupiłeś tak wielką gąbkę ?
Gąbkę dostaniesz bez problemu w zoologu ale taka jak ja potrzebowałem kosztowała 50 zł ale na allegro znalazłem taką za 30 zł.
Z czego masz ten zolty odpowietrznik na rurze??
Taki zaworek dostaniesz w każdym zoologicznym.
Może nie kiepsko ale zbyt dużo zabawy. Lepiej jednak mieć coś zamkniętego. Jakoś nie ufam sumpom ;)
Ale w tym jest inaczej bo stoi za akwarium i musiałbyś się bardzo mocno postarać żeby coś spierniczyć.
witam Kolegę jak zapełniasz woda rurkę która ciągnie wodę z akwarium zawsze miałem z tym delemat
Trzeba zalać cały filtr wodą, apotem odsysam powietrze z białej rurki przez żółty zaworek wklejony w białą rurkę.
Wystarczy wyjąc rurkę, odwrócić ją następnie zalać ją wodą , i zatykając palcami oba końce włożyć jednocześnie od zalanego wcześniej filtra i akwarium. Resztę robią prawa fizyki czyli naczynia połączone. :-)
Bardzo mnie zaintrygowałeś, ale przyznaję, że trochę mi umyka... Jak zastartować taki filtr tzn. zassać?
Z lewej strony na białej rurce wlotowej jest mały zaworek odpowietrzający, podpinam do niego wężyk i odsysam powietrze. Reszta działa na zasadzie naczyń połączonych.
Aha, dziękuję :)
Postarm się w najblyższym czasie zrobić film o czymś takim do 240 l akwarium.
Chętnie obejrzę. To bardzo inspirujące projekty. Przymierzam się do czegoś podobnego, co miałoby wesprzeć filtracje "odpylającą". W mojej 450 jest częściowo piasek i dość znaczny prąd. Myślę o takim filtrze, ale tylko dla waty.
Wata ma jedną wadę bardzo szybko się zapycha lepiej dać gąbkę przynajmniej w pierwszym etapie filtracji, gąbka wyłapie najgorszy syf. Watę a raczej włukninę można dać na samym końcu wtedy wykrystalizuje ci wodę.
Ile litrow baniak?
25 L ale już nie funkcjonuje, zamieniłem na większe 112 L z większym filtrem.
pomysl ze starej konstrukcji filtra zewnetrznego ,tak wygladaly sprawdzone filtry zewnetrzne a nie obecne drogie dziadostwa chinskie
Dokładnie jesteś na razie jedyną osobą która pamięta tamte filtry. Inaczej były napędzane ale zasada działania została ta sama. Ten ma około 4 litrów mediów a mam też taki który ma około 40 litrów filtracji.
A napędzane były pompką lub brzęczykiem.
@@cozaroznica8993 tak, a membranki do brzęczyka dorabiałem z prezerwatyw :-))))))
a co się dzieje jak nie ma prądu ?
Kompletnie nic, woda w filtrze jest na tym samym poziomie co woda w akwarium.
a gdzie ten filtr stoi , pod akwarium ?
Filtr stoi za akwarium na tym samym poziomie i ma taką wysokość co akwarium.
+Akwarium 54 to słabe rozwiazanie i mało estetyczne :(
jak jest za akwarium to nie widac przeciez :D
mój znajomy ma filtr kupny powiem tak dziadostwo niby wydajny a woda jak była brudna tak nadal jest, nie ma jak filtr robiony jak twój jak byłam młody a było ro wiele lat temu należałem do związku akwarystów robiliśmy właśnie na tej zasadzie co twój i były zbiorniki po 500l i dawały radę
Sam widzisz to co działało kiedyś spokojnie da radę i teraz. Wystarczy trochę podrasować i będzie hulało że hej. Zastanawiam się żeby zamiast głowicy od filtra użyć jakiegoś brzęczyka zawsze to parę wat prądu mniej.
ja stosuje silniki od adapteru bambino one maja pracę S1 inaczej ciągłą za komuny robiłem pompki wodne ze śmigiełkiem inaczej odśrodkowe były wkładane do filtra natomiast zasysanie wody z akwarium było jak u Ciebie.silniczek adapterowy nie pobiera wiele prądu i chodzi bez przerwy , odnośnie pompek powietrza robiłem z pompki paliwowej od samochodu oczywiście nowa bez smrodu paliwem , kiedyś na wystawie ryb akwariowych nawaliła główna pompa powietrza a moja chodziła miałem zbiornik z gaśnicy z zaworem zwrotnym z pompki do zbiornika powietrza zbiornik 5 litrowy praktycznie zasiliła 20 akwariów koledzy byli ździwieni że takie ustrojstwo daje radę , jedyna wada takiej pompki to klekoczą zawory stukają bo są zrobione z cienkiego tekstolitu oczywiście fabrycznie ja zrobiłem wygłuszenie ze styropianu.Obecne pompki powietrza to badziewie wystarczy słup wody około 50cm i ledwie dycha pompka i hałasuje to denerwuje
A szkoda gadać kiedyś było trochę inaczej, teraz pierdół różnych tyle że z całego tego sprzętu by kombajn zrobił. A stare patenty i tak zawsze się sprawdzą.
o w mordę ...
co aż tak kiepsko