Honnan ered a Karácsony? - Triumvirátus

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 2 фев 2025

Комментарии • 7

  • @editvarga9023
    @editvarga9023 Год назад +1

    Weihnachten-t h betüvel irják és a weihen, vagyis megáldani szóból ered. Semmi köze a Wein, vagyis bor szóhoz.

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok Год назад +1

      Ez csak egy poén volt a műsorban, de egyébként teljesen jogos a megjegyzés. 😅
      Üdvözlettel,
      Besztercei Márk, a Triumvirátus csapat tagja

  • @Norbi5023
    @Norbi5023 Год назад

    Téli napforduló Dec 21, Mitrasz Dec 24. Pogány ünnepeket kihasználták!

  • @cr3x3d
    @cr3x3d Год назад

    Szokásos hiba Heródessel kapcsolatban. Heródes nem csak egy vezeték név volt. Itt egy uralkodó családról kell beszélni. Heródes itt mind rang is szerepet játszik. A Heródes család tagjai, nem csak apa-fiú relációban örökölhették a rangot. Jézus történelmi születése előtt és születésekor is Heródesnek kellett uralkodnia. Ez okozza a sok évszázados félreértést. Jézus halálát is egy olyan Heródes látta aki unoka öccse volt az őt megelözőnek. Jézus születésekor uralkodó Heródes nem eggyezik a négy évvel azelőtt uralkodó Heródessel. Két külön személyről van szó. Aki valóban beleássa magát ebbe a témába meg fog lepődni. A felületesség a lustaság jele. Megjegyzem a wikipédia is eme lustaság kárvallottja, és az ólvasói az elszenvedők.

    • @szinesszazadok
      @szinesszazadok Год назад +2

      Máté evangéliuma alapján egyértelmű, hogy Jézus születésekor Nagy Heródes uralkodott. Azt olvashatjuk, hogy utána Arkhelaosz lett az "uralkodó" (ethnarkhosz), ezért sem tértek vissza József és Mária a gyermek Jézussal Júdea területére, hanem ehelyett Galileába mentek: "Mikor pedig hallá, hogy Júdeában Arkhelaus uralkodik, Heródesnek, az ő atyjának helyén, nem mert vala oda menni, hanem minthogy álomban meginteték, Galilea vidékeire tére." (Máté 2:22) Galilea területén ekkor Arkhelaosz testvére, Heródes Antipasz volt a negyedes fejedelem (tetrarkhosz). A beszámoló történeti kronológiájába egyedül Nagy Heródes fér bele (révén neki volt egy Arkhelaosz nevű fia - Máté kiemeli, hogy atyja, Heródes után következett az uralkodásban [Ἀρχέλαος βασιλεύει τῆς Ἰουδαίας ἀντὶ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ Ἡρῴδου], aki utána következett az uralkodásban), mint az a Heródes, aki Jézus születésekor uralkodott. Számos munkát elolvastam, de ezzel kapcsolatban nem nagyon kételkedett egy kutató sem.
      Ha a lustaságra való utalás a csapatunk ellen irányult, akkor visszautasítom. Nem a Wikipédia volt a támpontunk, hanem komoly szakirodalmat néztünk át és arra támaszkodtunk, mint a műsorban elhangzott magam még az eredeti újszövetségi görög szöveget is bevontam a "vizsgálatba", lévén magam is tanulok ógörögöt az egyetemen. Ha valamivel az elhangzottak közül nem ért egyet, nem kell egyből azzal támadni, hogy mi vagyunk a felületesek... Persze ha nem így értette, amit írt - amiben nem vagyok biztos, de a lehetősége fennáll - akkor kérem tekintse ezen bekezdést tárgytalannak.
      Üdvözlettel,
      Besztercei Márk, a Triumvirátus csapat tagja

    • @zoltanvajda2642
      @zoltanvajda2642 Год назад +1

      Besztercei Márk bejegyzéséhez kiegészítésként hozzáfűzném, hogy Máté evangéliuma szerint "Heródes király" volt hatalmon Jézus születésekor. Királyi ranggal a Heródesek közül Nagy Heródes, valamint I. és II. Heródes Agrippa rendelkezett. Nagy Heródes halála után a rómaiak a fiai között osztották szét az országot, de nem a király (baszileusz), hanem (ahogyan azt B. M. is megemlíti) a tetrarkhosz (negyedes fejedelem), illetve Arkhelaosz esetében az ethnarkhosz (népfejedelem) címet kapták. Csak I. és II. Heródes Agrippa kapott még királyi címet a Heródesek közül, ők viszont jóval később kerültek hatalomra.

  • @ivrindagardens1048
    @ivrindagardens1048 Год назад

    A KERECSENY SZÓBÓL ERED, AMI A KERECSENY SÓLYOM RÖPTETÉSÉBŐL ÉS A FÉMY SZÜLETÉSÉNEK ÜNNEPE EBBŐL ERED, INNEN VETTE ÁT A KERESZTÉNY VILÁG