O ile wzrośnie autokonsumpcja po montażu magazynu energii?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 янв 2025

Комментарии • 92

  • @qleague
    @qleague Год назад +14

    Jestem pierwszy raz na kanale i z marszu obejrzałem kilka filmów (~1,5h) i oczywiście subskrybowałem. Mega szeroka perspektywa i numeryczne, naukowe podejście do tematu, a nie jakieś pierdy januszy.
    Drobna sugestia - coś co pomogłoby mnie i pewnie innym osobom:
    1. podpisywanie wykresów/osi/obrazków (czasem tego brakuje i jak człowiek nie zatrybi za pierwszym razem o czym jest prezentowany wykres/tabelka, to trzeba cofnąć)
    2. "Drukowanie" na ekranie obliczeń
    3. "Drukowanie" na ekranie numerów porządkowych i tytułów "podpunktów", podczas wyliczania. Czasem jakiś podpunkt mnie nie dotyczy i procesuję informacje z poprzednich i taka wizualna wskazówka, że przechodzimy teraz do kolejnego podpunktu N o nazwie XYZ by pomogła skupić uwagę z powrotem.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +3

      Dzięki! Zarówno za docenienie jak i praktyczne podpowiedzi. Tworzę tego typu treści od niedawna, więc każdy taki feedback jest cenny :)

    • @qleague
      @qleague Год назад +5

      @@filipkaszubowski przewiduję spektakularny sukces :) (czego zresztą serdecznie życzę), bo treści w internecie jest dużo, ale sensownych treści z tak kompleksowym podejściem jest jak na lekarstwo :)
      Zwłaszcza przestawianie wyników prac naukowych (i to nie jednej, a kilku) i jeszcze dodatkowo własne obliczenia, to jest złoto! :)
      PS. Właśnie oglądam kolejny filmik do śniadania :D pozdrawiam.

  • @robertz3379
    @robertz3379 Год назад +5

    Super robotę robisz. Próbowałem samemu zrobić analizę z autokonsumcją i magazynem enerigii ale moje wypociny były bardziej szacunkowe, chociaż mniej więcej się pokrywają.
    Czekam niecierpliwie na odcinek z przewymiarowanym akumulatorem i rozliczaniem godzinowym 👍

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Год назад +3

    Świetny materiał

  • @youkimadi2
    @youkimadi2 Год назад +7

    Kolejny super materiał! Brawo👏
    Wysłuchałem jadąc więc będę musiał obejrzeć jeszcze raz i się skupić.
    Teraz poproszę jeszcze materiał o doborze wielkości PV na netbilingu.
    Jeszcze raz gratuluję i dzięki za wartościowe treści.
    Odemnie Wielka łapka👍.

  • @siecieh
    @siecieh Год назад +2

    dla naprawdę zainteresowanych zmieszczeniem się w 2000kWh przy ogrzewaniu prądem (...) najważniejsze jest powiedziane od tego momentu: 24:00

  • @MrLucek73
    @MrLucek73 Год назад +2

    super

  • @janster566
    @janster566 8 месяцев назад +2

    Rozpatrywanie w procentach jest dobre z punktu dostawców energii. Wolałbym analizę kosztową. Co założyć, w jakim czasie się zwróci.

  • @Cotvi
    @Cotvi Год назад +1

    Jestem posiadaczem 10PV + 10 magazyn. I tak się zastanawiałem czy dokupić jeszcze 5kWh baterii. I chyba odłożę to w czasie. Huawei 5kWh około 10000 zł. Zwrot około 10 lat. Nie mniej jestem zadowolony. Poza tym że mało którą noc nie jestem w stanie przejechać na magazynie w całości, to magazyn ładnie wyrównuje chwilowe piki zapotrzebowania. Dzięki za tą analizę.

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 Год назад

      Ja sobie złożyłem magazyn 15 kWh za 11000 zł.

  • @maciejsieracki2429
    @maciejsieracki2429 Год назад +2

    Prośba żeby nie mylić procent z punktami procentowymi. Dobra analiza. Zastanawiam sie jak to będzie wyglądało przy profilu który jest w firmach gdzie to zużycie jest non stop przez 2 lub 3 zmiany.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +2

      Racja, w końcu wzrost wsp. autokonsumpcji z 30% do 45%, to wzrost o 15 punktów procentowych, a nie 15%. Co do innego profilu zużycia, chętnie pokazałbym przedsiębiorstwo o zużyciu przynajmniej 50 MWh jako inny przykład. Być może znajdzie się ktoś, kto udostępni godzinowy profil zapotrzebowania? Adres: energiadosprzedazy@gmail.com

  • @radekpietrzykable
    @radekpietrzykable Год назад +1

    Dobre mateialy, kibicuję. Jedna drobna uwaga, wzrost o 20% a wzrost o 20 punktów procentowych

  • @pwaldek1960
    @pwaldek1960 Год назад

    A ja jestem w netmeteringu i magazyn 20kWh sobie zmontowałem. Super zabawa to dla mnie i satysfakcja. 😎

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +2

      I bardzo dobrze :) Każdy sam decyduje co kupuje za własne pieniądze, ważne że jest satysfakcja. W domu jest tyle rzeczy, które się nigdy nie zwrócą, że czemu magazyn miałby nie mieć jedną z nich jeśli realizuje inne cele.

    • @kopernickos
      @kopernickos Год назад

      ​​@@filipkaszubowski najszybciej zwraca się mocno zakropiona impreza . To że, ktoś jeździ HEMI nie znaczy że nie stać go na Teslę 😉 a jednak zostaje przy Hemisiu i rzecz jasna działa to w drugą stronę.

  • @ijot128
    @ijot128 Год назад +1

    Na podstawie symulacji policzyłem dla swojej instalacji maksymalny współczynnik samowystarczalności - 73%. Założenie było proste, w okresach niedostatecznej produkcji przyjmowałem zużycie całej wyprodukowanej energii, natomiast w okresach pozostałych - zużycie energii w ilościach wynikających z zapotrzebowania.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      73% too już byłby naprawdę świetny wynik i znaczące uniezależnienie od cen zakupu energii z sieci. :)

    • @ijot128
      @ijot128 Год назад +1

      @@filipkaszubowski To prawda. Liczyłem to abstrahując od możliwości, biorąc pod uwagę tylko produkcję (średnią miesięczną) z symulacji, prognozowane zużycie pompy ciepła (jeszcze nie zamontowana) oraz zużycia poza okresem grzewczym - estymowane na podstawie danych z kilku poprzednich lat. Chodziło mi o oszacowanie ekstremum.
      Ciekawe, jak będą się kształtować ceny godzinowe, bo jeśli kiepsko, to wymagany magazyn, niezbędny do odsprzedaży energii do sieci w odpowiednich godzinach będzie znacznie większy od tego do maksymalizacji autokonsumpcji. Pozdrawiam i gratuluję znakomitej jakości materiałów. 👍

  • @bartoszopara6946
    @bartoszopara6946 Год назад

    Dobry merytorycznie materiał, jedyne do czego mam uwagę to założony cykl rozładowania baterii, żeby wydłużyć żywotność lepiej nie przekraczać 80% na cykl, przy cyklu 95% bateria padnie szybko. Jak wspomniałeś przy traktowaniu magazynu jak UPS cykl 50% będzie lepszy bo przy okazji wydłuży jeszcze czas życia baterii. Ja szacuje magazyn 10kWh na 2000kWh dodatkowej autokonsumpcji więc przy instalacji 10kWp około 20%. Rozliczenie godzinowe wiele nie zmieni bo dzisiaj jest liczona średnia cena ważona, dopiero jak ktoś aktywnie będzie sterował poborem żeby pobierać więcej w szczycie to będzie miało wpływ. Bez tego wyjdzie sumarycznie to co teraz z ceną miesięczną, na PSE w cenach RCE to dobrze widać jak się średnią policzy.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      Tak, co do głębokości rozładowania, najlepiej trzymać się będzie rekomendacji producenta. Coraz więcej nowych baterii dopuszcza głębsze rozładowania, w niektórych jest to nawet 100%, choć utrzymanie niższego zakresu pewnie zawsze pozytywnie wpłynie na żywotność.
      Co do cen godzinowych, to w mojej opinii jednak trochę pozmieniają. Mimo, że RCEm jest ich średnią, to średnia przecież uwzględnia też godziny nocne, gdy produkcji w ogóle nie ma. Poza tym w trakcie dnia, cena sprzedaży będzie tym ważniejsza, im większa będzie produkcja (a szczyt produkcji znajduje się z reguły pomiędzy szczytami cen RCE).

    • @bartoszopara6946
      @bartoszopara6946 Год назад +1

      ​@@filipkaszubowski Rekomendacje producenta co do eksploatacji to można często wsadzić sobie nie powiem gdzie(w traktorku kosiarce w instrukcji producent zaleca mi wymianę noży na nowe oryginalne co 100h koszenia, a wystarczy je po prostu naostrzyć i posłużą dobrze wyważone sporo dłużej...). To nie czasy Mercedesa W123, gdzie podobno w instrukcji było napisane "producent nie podaje procedury naprawy mostu napędowego, ponieważ nie przewiduje jego awarii", a przejeżdżały one nawet po milion km. Co do żywotności, przy obecnych nowych samochodach rekomendują wymianę oleju long life co 30k km, a w skrzyni w ogóle. Efekt jest taki, że silniki i skrzynie potrafią zdychać poniżej 100k przebiegu. Remont często nieopłacalny, a wymiana na nowe to dziesiątki tysięcy. Nie ma co patrzeć na "zalecenia producenta" tylko kierować się rozsądkiem i prawami fizyki, że wszystko z czasem traci swoje właściwości, a w skrajnych warunkach szybciej się zużywa, więc lepiej wymieniać olej częściej co 10k km żeby mieć dobre smarowanie cały czas, a noże w kosiarce wystarczy naostrzyć zamiast kupować nowe za kilka stów. Podobnie w magazynach energii reakcje zachodzące przy skrajnych stanach rozładowania przyśpieszają jego degradację. Lepiej wziąć bufor bezpieczeństwa w cyklach rozładowania niż po paru latach wymieniać baterię jak zdechnie. O ile dobrze kojarzę mówiłeś o kruczkach w gwarancjach w jakimś filmie, więc gwarancja 10 lat może okazać się nic nie warta, a w obiecywane czasem 6-10k cykli nie uwierzę przy rozładowaniach o realne 100%... Czasami producenci ukrywają część pojemności i fizycznie jest większy akumulator niż pokazuje system, w taki sposób cykle po 100% są możliwe bo tych 10% nie widzimy.
      Co do cen godzinowych to RCEm jest średnią ważoną wolumenem energii, w nocy kiedy zużycie jest małe waży niewiele i ceny są zazwyczaj też dość niskie, jak przejrzałem teraz pierwsze 10 dni sierpnia to nocą bywa i 20gr/kWh. Najwięcej podbija cenę RCEm wieczorny szczyt zapotrzebowania. Przy dużej produkcji w ciągu dnia poza weekendami ceny oscylują wokół tej średniej co wychodzi teraz. Z ciekawości policzyłem za pierwsze 10 dni sierpnia "zarobek" za wprowadzoną do sieci energię mając dzienną produkcję z przykładowej instalacji. Danych godzinowych produkcji z pv nie mam to użyłem uśrednionego profilu dla sierpnia i nie uwzględniałem autokonsumpcji. Z tymi danymi było by dokładniej ale do oszacowania powinno wystarczyć. Średnia arytmetyczna wyszła 40,5gr za kWh, ważona wolumenem obrotu jest zazwyczaj 10-20 proc niższa patrząc na poprzednie miesiące to będzie około 36gr. Cena liczona tylko z godzin produkcji pv i uwzględniająca średni dzienny profil produkcji wyszła mi 37,5gr. Różnica prawie żadna. Zapowiada się, że w sierpniu RCEm spadnie względem lipca jeśli obecne ceny się utrzymają. Większy wpływ na cenę od sposobu liczenia będzie miała w przyszłości moc pv w sieci, możliwości magazynowania nadwyżek i elastyczność bloków węglowych. Jak nadal będzie przybywać po 4GWh pv rocznie to najdalej za 2 3 lata będzie nadmiar energii w słoneczne dni praktycznie ciągle i ceny będą spadać do pojedynczych groszy albo nawet na ujemne jak już bywa na zachodzie.

  • @WroWal
    @WroWal 4 месяца назад

    Czy można by otrzymać ten arkusz excela?

  • @smart-offgrid-diy
    @smart-offgrid-diy Год назад +3

    Potwierdzam Twoje obliczenia na moim przykładzie z natury. Off grid 10,8kWp + 40kWh. Zapotrzebowanie 10MWh. Z sieci muszę dobierać 1/3. Ciekawostka - z obliczeń wyszło mi że pełen offgrid zapewniłby mi magazyn 5 MWh 😂Absurd.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +3

      Super, zawsze dobrze jeśli rzeczywistość zweryfikuje obliczenia :) No to teraz wystarczy wyłożyć 8-10 mln zł na 5 kontenerów 6x2,5x2,5 m i masz pełną niezależność 😆

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy Год назад

      @@filipkaszubowski Dokładnie 😆

    • @marpolo9004
      @marpolo9004 Год назад +1

      @smart-offgrig-diy Kupiłem instalację 5 KWp i magazyn 5 KWH, moje roczne zapotrzebowanie to ok 3800 KW. Myślę że taka instalacja jest dla mnie najbardziej optymalna. Co myślisz ?

    • @smart-offgrid-diy
      @smart-offgrid-diy Год назад

      @@marpolo9004 To wszystko zależy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno zwiększysz auto konsumpcję, ale jeśli jesteś w net-billingu i Twój profil zużycia energii, będzie wchodził na poranny i popołudniowy szczyt to pewnie będziesz potrzebował drugie 5 kWh magazynu. Zobaczysz na żywym organizmie. Wtedy wydłużysz życie magazynu i zwiększysz auto konsumpcję do 60 - 65 %. Zakładam że dobowe zużycie masz ok. 10-11 kWh (prąd bytowy) i nie ogrzewasz prądem. Ja zaczynałem od 5,4 kWp i 10 kWh.

    • @marpolo9004
      @marpolo9004 Год назад

      @@smart-offgrid-diy Powiem Tobie że trudna sprawa z doborem, bo tak na prawdę używałem prądu ok. 3000 KWH ale później dołożyłem klimatyzację i pompę ciepła do basenu i bieżnię elektryczną. Jednak to wszystko działa głównie w dzień - nawet bieżnia bo pracuję w domu( tylko nie mów w mojej firmie :)

  • @motorking19
    @motorking19 8 месяцев назад

    czyli można przyjąć zasadę ,że optymalnie 10kwp= 10 kw a 4kwp=4kw itd ?

  • @rafalm5974
    @rafalm5974 Год назад

    Możesz udostępnić tego excela

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Год назад

    Tex Excel nie uwzględnia mojego przypadku (rozmawialiśmy u mnie na budowie 🙂 ): backup zimą, ekonomia latem. Czy mógłby Pan przebudować arkusz tak, aby priorytety zmieniał z zależności od stosunku produkcji z PV do konsumpcji? Chodzi głównie o zabezpieczenie się zimą przez długotrwałym zanikiem energii w sieci podczas niskich temperatur zewn. i bardzo małej produkcji z PV.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +1

      Ooo dzień dobry :) Zdecydowanie, nowsza wersja tego arkusza umożliwia już programowanie sezonowe, więc możemy niebawem policzyć to na pańskim przykładzie.

  • @adamsuwaa1433
    @adamsuwaa1433 Год назад +1

    Fajnie by bylo wykonać te obliczenia nie przeliczajac tego na roczne wartości (bo to nie ma sensu, bo w zime i tak nie ma co autokonsumować) tylko wziac pod uwage tylko np. 8 i 6 lepszych miesiący. Dawalo by to ludziom dużo lepsze wyobrażenie jak taki magazyn by się sprawdzał kiedy faktycznie jest jakaś produkcja z PV.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +1

      Dzięki za komentarz. Uważam natomiast, że obliczenia mają sens przede wszystkim w ujęciu całego roku. Instalacja i magazyn pracują przez cały rok i pomijanie okresu, w którym magazyn nie za bardzo z czego ma się ładować (chyba, że jest ustawiony na ładowanie z sieci) dawałoby niepełny obraz. Oczywiście można przyjrzeć się bliżej różnicom pomiędzy poszczególnymi porami roku, ale w mojej opinii, warto najpierw wyjść od całego roku, by uwzględnić zarówno te lepsze, jak i gorsze miesiące.

    • @adamsuwaa1433
      @adamsuwaa1433 Год назад

      @@filipkaszubowski oczywiście zaprezentowane wyliczenia są też wartościowe, jako obraz całości, ale jeżeli to możliwe to myślę, że bardzo ciekawy był by film pokazujący jak to wygląda właśnie na miesiące.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      Do zrobienia, myślę że w którymś materiale, rozbiję to na pory roku lub miesiące.

  • @marpolo9004
    @marpolo9004 Год назад +1

    Masz rację z tym magazynem, to nie jest tak iż im więcej tym lepiej. Bo przyjmijmy że twój roczny rachunek za prąd kupiony z ZE przy magazynie 10 KWH będzie wynosił 700 PLN. Ale jeśli dokupisz dodatkowe 5 KWH ( 15KWH w sumie) twój rachunek zmniejszy się o dodatkowa 500 PLN ( do 200 PLN/rok). Tylko że dodatkowe 5 KWH baterii to wydatek ok.10-12 K. Zatem kompletnie nieopłacalne w moim mniemaniu.
    To samo dotyczy funkcji backup - czyli zakup dodatkowego modułu + montaż ( 4000+2000). Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak często s nas nie ma prądu? jak długo nie ma prądu ? i czy świat sobie poradzi kiedy my będziemy offline?
    U mnie nie ma prądu średnio 1x6 miesięcy po 30 min, czy jestem niezbędny w tych 30 min - NIE. Dlatego ten zakup w moim przypadku był bezcelowy i kompletnie nieekonomiczny nawet jak ja pracuję w domu, bez biura- Pozdrawiam !

  • @PsioKrew
    @PsioKrew Год назад

    A jak wygląda autokonsumpcja przy pompie ciepła ? (chodzi mi o to że najwiekszy pobór jest w zimie, wtedy gdy nie naładujemy magazynu). Bez magazynu powinna być o wiele mniejsza niż "standardowe" 20%, a z magazynem ?

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +3

      Najlepiej byłoby to sprawdzić na indywidualnym godzinowym profilu zużycia. W zależności od pompy, lokalizacji, innych odbiorów oraz przede wszystkim nawyków mieszkańców, mogą być pewne różnice. Myślę, że wrzucę tu jednak obliczenia dla budynku z pompą ciepła. Pobrałem ponad 30 takich profili zużycia, więc będę mógł stworzyć także profil uśredniony dla budynku z PC i zobaczyć jak to będzie wyglądać.

  • @damiankaczmarek715
    @damiankaczmarek715 Год назад

    Posiadam 6.48 kWp, magazyn 26 kWh. Zużycie roczne 8000 kWh, produkcja 7100 kWh. Pobrałem z sieci 4000 kWh.
    Magazyn wystarcza na całą dobę łącznie z ogrzewaniem PC.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +2

      zimą też starcza magazyn???
      z 6,48 kWp (w grudniu i styczniu masz około 250-300 kWh)
      a zużycie pewnie około 2.000 kWh
      to jak magazyn 26 kWh - jest doładowywany - skoro dziennie potrzebujesz około 30-35 kWh
      a produkcja jest około 5 kWh na dzień???
      FIZYKI nie oszukasz 😊

    • @damiankaczmarek715
      @damiankaczmarek715 Год назад

      @@marekprzedstawiciel8740 produkcja dobowa a samowystarczalność w przypadku braku sieci to dwa różne twmaty. Wiadomo że grudzień i styczeń jest totalne dno.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +3

      @@damiankaczmarek715 - ale napisałeś:
      """Magazyn wystarcza na całą dobę łącznie z ogrzewaniem PC.""""
      Więc magazyn nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego
      bo zima potrzebujemy najwięcej energii - praktycznie nie ma produkcji
      a latem potrzebujemy mało energii a największa jest produkcja
      więc po co Tobie 26 kWh - magazyn (latem nie ma sensu) i zimą nie ma sensu
      Na 6,5 kWp + 24 kWh wydałeś - pewnie z 80 tyś ??

    • @damiankaczmarek715
      @damiankaczmarek715 Год назад

      @@marekprzedstawiciel8740 zimą magazyn traktuje jako zabezpieczenie przed brakiem sieci.
      Nie wydałem 80 tysięcy, nie jestem rozrzutny. Wystarczy dobrze poszukać.
      Czy ma to sens ekonomiczny ?
      Dla mnie i mojego spokoju ma.
      Ile kosztuje kWh kiedy nie ma prądu w sieci ?
      Ile kosztuje naprawa sprzętu przez skoki napięcia i chwilowe zaniki, takie 3-5 sek. ?
      Jeszcze jedna kwestia, nie lubię kiedy inni zaglądają do mojej kieszeni i próbują liczyć moje pieniądze.
      A tak na poważnie, miałem magazyn 15 kWh i rozbudowałem bo była okazja. Myślę, że 10-15 kWh dla zwykłego Kowalskiego jest ok(kiedy miałem 10 kWh to klimatyzacja przez noc rozładowywała magazyn do 20%).
      Skoro tak bardzo lubisz zaglądać do finansów innych to policz jak duża powinna być instalacja dla rocznego zużycia 8000 kWh. Czas zwrotu 8 lub 10 lat. Nie oddając nic do sieci, energia tylko na użytek własny. Mam ofertę na longi full black 355 Wp za 400 zł.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@damiankaczmarek715 - Damian, nie zaglądam do kieszeni
      tylko od jakiegoś czasu oglądam filmy czytam komentarze i wniosek nasuwa się jeden:
      "na gorączce złota, zarobili producenci płuczek i łopat a nie poszukiwacze"!!!!
      Bo nagle okazuje się, że zdecydowana większość - dorzuca panele + magazyny + inne ustrojstawa
      które niby mają dać "spokój" a później okazuje się, że napięcie za wysokie, że falownik się resetuje itp. itd.
      Od 11 lat - brak prądu u mnie to może ze 5 - 7 dni !!!!
      W 2022 lutym nie miałem prądu około 30 godzin (wichura zerwała linie)
      temperatura około zera ale że wichura to odczuwalna była około - 8 stopni
      a w domu wszystko na prąd (ogrzewanie bo mam pompę, CWU, indukcja, i inne) - fakt, że w pomieszczeniu gospodarczym mamy pompę i drugą kuchnię gdzie też jest indukcja ale zostawiliśmy kuchenkę gazową aby zrobić w razie czego obiad i zagrzać wodę do kawy
      Temperatura w domu spadła o 2 stopnie (a mamy od 22,2 do 24,5) więc - nadal w domu ciepło
      ogrzewanie podłogowe - więc podłoga długo "oddaje" energie
      mamy podobne zużycie prądu (bo wg prognozy na 2023 przez ENEA mam 7960 kWh na rok)
      i jakoś mnie 'szał" paneli magazynów nie ogarnął (stara infrastruktura, wieś)
      Zimą potrzebuję około 30-35 kWh/ dzień (CO+CWU+bytowy) fakt, ze dom pond 250m2
      więc gdybym chciał być "mocno" niezależny - to musiałbym wydać ponad 200 tyś
      po kalkulacji - to jest około 25 lat płacenia "normalnych" rachunków - jaki sens??? dla mnie żaden!!!

  • @mecenasonoffgrid
    @mecenasonoffgrid Год назад

    Jadnak wolę się skupić na stopniu niezależności ! Stopień autokonsumpcji jest dla mnie drugorzędny. Gdyż przewymiarowane instalacje pokrywają więcej miesięcy w roku ;)

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +1

      Dążenie do offgridu to w końcu dążenie do niezależności :)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Год назад

      @@filipkaszubowski tak właśnie mam u siebie przewalone 12.88kwp na 4700kwh zużycia ;) i biorę z sieci kiedy chcę a nie kiedy muszę ;) no i na razie puki coś płacą oddaję ;)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Год назад

      ​@@filipkaszubowskiale jak co to moje faktury miesięczne mogę udostępnić

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      @@mecenasonoffgrid W sumie tak nawet bez faktur, możesz dać znać jaką pojemność magazynu i ile mniej więcej energii pobierasz z sieci rocznie?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid Год назад

      @@filipkaszubowski wcześniej powyżej 4500kwh rocznie teraz będzie jeszcze reku i klima centralna więc się zmienia . od kwietnia mam poprostowane i opomiarowane ale już w marcu kożystałem. 12.88kwp kwasiak trakcyjny 500ah po 20kwh wyciągałem z niego.
      Od kwietnia do 14.08:
      407kwh kupione
      2000kwh zużyte
      5100kwh oddane do sieci

  • @forviperforviper
    @forviperforviper Год назад +1

    W typowym domu największy wydatek na energię jest związany z ogrzewaniem/chłodzeniem pomieszczeń oraz podgrzewaniem CWO.
    Wobec powyższego rozważania i obliczenia dotyczące korzyści z magazynowania energii powinny obejmować zarówno magazyn energii elektrycznej jak i magazyn energii cieplnej.
    Magazyn energii cieplnej z zestawem 8 grzałek o mocach 1/256X 1/128X 1/64X 1/32X 1/16X 1/8X 1/4X 1/2X (razem X-1/256X) gdzie X to moc maksymalna z PV i sterownikiem grzałek do wykorzystania nadwyżki mocy PV pozwala bardzo precyzyjnie i wielokrotnie taniej zwiększyć wykorzystania energii z PV na własne potrzeby.
    Zimą nawet do blisko 100% bo mocy z PV i tak będzie za mało do ogrzewania/podgrzewania bez ciepła z sezonowego magazynu ciepła.
    Przy obecnych cenach akumulatorów i relatywnie niskiej trwałości dostępnych na rynku akumulatorów magazyn energii elektrycznej jest opłacalny jeśli potrzebujemy UPS bo w pozostałych przypadkach kwotę na akumulator energii elektrycznej oraz dopłatę do falownika obsługującego akumulator lepiej w całości wydać na większą moc PV oraz trwały magazyn energii cieplnej z zestawem grzałek dopasowanym do mocy maksymalnej PV oraz sterowaniem grzałkami. Oczywiście jeśli mamy miejsce na magazyn ciepła lub sezonowy magazyn ciepła.

  • @bartoszbarejko1585
    @bartoszbarejko1585 Год назад

    Tylko KERS jako odzysk Energii elektrycznej i kinetycznej da nam wolność. Zobaczysz już w 2024 pierwsze jednostki mocy...

  • @piotrpiersa5459
    @piotrpiersa5459 Год назад

    U mnie z PV autokonsumpcja to 24 do 27%, ale jestem na startych zasadach więc magazyn energii jest zbędny i jego zakup to tylko strata. Co do rozliczeń godzinowych to jestem ciekaw jak to będzie, aczkolwiek spodziewam się że nie da się tego opanować dla szarego obywatela. Przypuszczam że będzie jak na giełdzie więc zarabać na tym będą odpowiednie osoby czy firmy.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      To fakt, że przy opuście 1:0,8 montaż magazynu nie ma sensu ekonomicznego.

    • @sebanrg
      @sebanrg Год назад

      o automatyce słyszał? wszystko można ustawić tak aby samo śmigało i zarabiało

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +1

      Uważasz, że magazyn ma sens ekonomiczny przy net-meteringu bez dotacji? Bardzo chętnie zobaczę obliczenia.

    • @sebanrg
      @sebanrg Год назад

      @@filipkaszubowski ale dlaczego bez dotacji? Jak każdy będzie mógł się załapać na 50% przechodząc na net metering. Sens ekonomiczny to będzie miał ale dopiero za rok, w tym momencie (polityka) pospieszyli się z net meteringiem aby ukrucić przyrost pv bez oddania jedynego sensownego przy takiej konstrukcji jak taryfy dynamiczne. Chcesz zobaczyć wyliczenia czegoś o czym możemy się tylko domyślać? To tak samo jakbyś spytał się o cenę akcji za rok.
      Jedyne co jest pewne to im większy magazyn tym więcej będzie można zarobić, i pewnie od wiosny do jesieni da radę robić dwa cykle w ciągu doby

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 Год назад

      @@sebanrg Automatyzacja nie oznacza zysku. Ale z chęcią poznam koszty i uzasadnienie ekonomiczne tej automatyzacji, tym bardziej że projektuje różne rzeczy w tym i PLC od czasu do czasu.

  • @mariusz660
    @mariusz660 Год назад

    Chyba magazyn wielkości kontenera trzeba mieć zeby sprzedawać. 😂

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +2

      Właściwie to... sprzedawać można bez magazynu. Ba, wiele osób kupuje magazyn właśnie po to, by jak najmniej sprzedawać, a jak najwięcej zachować dla siebie na później.

  • @tutson32btc
    @tutson32btc Год назад

    Cześć dostałem fakturę za pierwsze półrocze w net billingu. Rachunek wyniósł 354zł. Według faktury został on obniżony o 174zł z depozytu, a 651zł jest nadal w depozycie. Dlaczego ten depozyt nie obniżył mi bardziej tego rachunku tylko przeszedł jakby na drugą połowę roku?

    • @ukasztylkowski7776
      @ukasztylkowski7776 Год назад

      Bo opłaty dystrybucyjne i tak musisz płacić. Tj ok 14 zł miesięcznie i połowa ceny za każdy kupiony kwh

    • @tutson32btc
      @tutson32btc Год назад

      @@ukasztylkowski7776 to za depozyt nie kupuje się energii?

    • @andrzejwojcik74
      @andrzejwojcik74 Год назад

      Opłaty stałe i dystrybucja. Depozyt pokrywa samą energię

    • @bartoszopara6946
      @bartoszopara6946 Год назад

      @@tutson32btc kupuje się samą energię, opłaty za przesył i inne to nie obejmuje i trzeba je zapłacić poza depozytem za oddaną energię

    • @tutson32btc
      @tutson32btc Год назад

      @@andrzejwojcik74 według faktury opłaty stałe i dystrybucja kosztowały mnie 228zł

  • @sebanrg
    @sebanrg Год назад +1

    Niby wszystko fajnie, rzetelnie a jednak źle. Gdzie idzie nadwyżka i dlaczego nie jest nigdzie uwzględniona w 30 minutwym filmiku? Nigdzie tutaj nie wdzę uwzględnioych taryf prądowych a jedyie suche dane u pana jak i tych wszystkich naukwców. Minuta 5:53 mamy wykres, ja tu widzę jakieś 97% autokonsumpcji w tym lipcowym tygodniu oraz!!! sporą nadwyżkę oddaną do sieci za którą otrzymamy pieniądze w net meteringu! Ja rozumiem że skupił się pan tylko na mgazynie ale oddana energia nie przepada i daje zysk. Dopiero podliczenie razem autokonsumpcji i profitów z oddanej energii daje pełny obraz. A tak to wszyscy komentuący dochodzą do błędnych wniosków. Wniosek, który mi od razu rzucił się w oczy kiedy wejdą taryfy dynamiczne to przesunięcie czasu uzupełniania energii w magazynie energii z samego rana na godziny południowe, wtedy będzie najtaniej i nie ma żadnego sensu oddawać tej energii do sieci.
    Mój przykład: na ten moment u mnie jest 3,8kwp pv, brak magazynu energii, samochód plugin ładowany w domu jakieś 97% całego zużycia oraz jeżdzący w trybie ev przez 95% czasu, woda ciepła i ogrzewanie jest gazowe...
    Mój współczynnik samowystarczalności jest marny ale współczynnik autokonsumpcji to 100% w rozliczeniu rocznym. Jako prosument, cała nadwyżka oddana minus 20% zatrzymane przez ZE nadal wystarcza aby wyjść na zero w rozliczeniu rocznym. Magazyn energii w moim przypadku jest całkowicie zbędny a mogę się cieszyć
    100% autokonsumpcją.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +2

      Totalnie nie rozumiesz wykresu, przyjrzyj mu się jeszcze raz. To czerwone bez kreskowania u góry to pobór własny, a czerwone na dole to energia wprowadzona do sieci. Aby autokonsumpcja wyniosła 97%, to te czerwone na dole, musiałoby stanowić zaledwie 3% żółtego (produkcji). Według rysunków wsp. autokonsumpcji wynosi około 20-30% a nie 97%.
      Po drugie, nie jest możliwe to co piszesz "widzę jakieś 97% autokonsumpcji w tym lipcowym tygodniu oraz!!! sporą nadwyżkę oddaną do sieci za którą otrzymamy pieniądze w net meteringu!". Przy 97% wsp. autokonsumpcji do sieci oddane byłoby tylko 3% produkcji, więc jak miałbyś mieć "sporą nadwyżkę"?
      Poza tym, ten film dotyczy tylko tego, o ile zwiększy się % produkcji z PV, który jest wykorzystywany na bieżąco na własne potrzeby. Pomijam ceny sprzedaży, taryfy, mechanizmu rozliczeń itd., gdyż w ogóle nie zajmuję się tu kwotami. Oczywiście, mają one duże znaczenie, ale o tym będzie inny materiał.
      Pomyślałbym, że nie rozumiesz różnicy między wsp. autokonsumpcji, a samowystarczalności, ale w ostatnim akapicie dobrze to wszystko ująłeś, więc może po prostu chodzi o interpretacje wykresu.

    • @janek1976
      @janek1976 Год назад

      Przeczytaj pan od nowa definicje pojęć Net-billing i net-metering. Jakie pieniądze w net-metering. Pojęcie prosumenta też do ponownego zapoznania (to tak w kontekście innych pańskich twoich komentarzy).

  • @tomeq4993
    @tomeq4993 Год назад

    Teoria teoria teoria. Ja mam magzyn energii 3 kw auto komsumpcja 100%. Nie rozumiem po co ludzie przy takich warunkach jak dzisiaj zawierają umowy z zakładami energetycznymi, biorą na kredyt 100% więcej modułów niż im potrzeba. W ten sposób za pieniądze z kredytu sponsorują zakładom energetycznym holendarne zyski. Na jedną osobę liczę jeden moduł fotowoltaiczny więcej jest pozbawione sensu. Ale ludzie to zwierzęta stadne lecą tam gdzie stado jak stado w przepaść to oni też w przepaść.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад

      To podziel się swoimi wynikami zaobserwowanymi w praktyce. Piszesz, że moc magazynu 3 kW, SCR 100%. A jaka moc PV? Jaka pojemność magazynu energii? Jakie zapotrzebowanie roczne?

    • @tomeq4993
      @tomeq4993 Год назад +1

      @@filipkaszubowski 880 wat moc paneli a magazyn 3kwh. Więcej nie ma sensu mam jeszcze jeden taki sam magazyn ale leży w piwnicy. Bo wszystko zużywam i nie mam nadwyżek. Ani niedoborów. Pieczenie gotowanie pranie. Mikrofala epres do kawy i mały bojler 60 litrów do tego motor elektryczny i dwa rowery. Wszystko to chodzi na słoneczku. Dobrze że mam motor i bojler bo jak mam nadwyżkę to pierwsze pcham w bojler a potem w motor. Który ma baterię też 3 kw. Mieszkamy w dwie osoby mieszkanie w kamienicy. A do tego klima czasami chodzi. A z tymi ogniwami i ich degradacją jest tak że ona prawie nie występuje jak prawidłowo ekspatuje się ogniwa należy je ładować do 3,91 max na ogniwo a rozładowywać do min 3,5 na ogniwo.Tak użytkowane ogniwa są praktycznie wieczne. Akumulatorami litowo-joniwymi zajmuję się już około 10 lat. Mieszkanie i potrzeby małe ale to wszystko można przeskalować aby to miało sens. Nie sztuka wydać kupę kasy i wziąść kredyt dla zakładu energetycznego tylko na słupa na swoje nazwisko. A po tem narzekać że ti bez sensu i się nigdy nie zwróci. Albo płacić za wszystko firmom które mają marże dochdzące do 800% . Ja swój magazyn 3 kw na nowych ogniwach złożyłem wiesz za ilę za 600 zł. Słownie sześc set złotych. Tylko trzeba troszkę własnego wysiłku włożyć zarówno fizycznego jak i intelektualnego. A dziś jak czegoś się nie wie nie rozumie wszystko jest dostępne w internecie. A jak już jest się kompletnym głąbem np jak ja w programowaniu. To można poprosić o pomoc czat GPT. Tak stworzyłem moduł do zdalnego odczytu napięcia ogniwa i włączania bojlera jak jestem poza domem. Wprawdzie czat często się myli ale z odrobinką wiedzy można to skorygować.

    • @filipkaszubowski
      @filipkaszubowski  Год назад +2

      Skoro nie masz niedoborów, to znaczy, że zużywasz maksymalnie 0,88 MWh rocznie, a prawdopodobnie znacznie, znacznie mniej skoro jesteś samowystarczalny nawet zimą. Chyba, że zimą już nie gotujesz i nie pierzesz? Tak czy inaczej, brawo za oszczędność. Ludzie kupują więcej modułów, bo mają 10-15x większe zapotrzebowanie na energię.

    • @pwaldek1960
      @pwaldek1960 Год назад +1

      @@tomeq4993no takich bzdur to ciężko w sieci znaleźć 🤦🏻

    • @tomeq4993
      @tomeq4993 Год назад

      @@pwaldek1960 Może rozwiniesz swoje mądrosci?

  • @piowelelpiwo
    @piowelelpiwo Год назад +1

    I kolejne brniecie w koszty dla jeleni. Naiwność ludzka nie przestanie mnie zadziwiać.

  • @adamsnarski6850
    @adamsnarski6850 11 месяцев назад

    materiał dobry , poczytałem kom. i faktem jest że zapętlasz się widząc problem jedynie z poziomu kalkulatora , sieć też jest magazynem en lecz o znacznie niższej sprawności = jeśli dodasz to do swych wyliczeń wszystkie wykresy pokazane tu legną w gruzach ; matematycznie materiał ładny ; lecz nie uwzględnia wszystkich aspektów praktycznych = materiał nie oddaje realistycznie problemu praktycznego , mimo to lajka masz , te wyliczenia pomogą mi w budowie magazynu en. a co do cen ; panele " wczoraj " to bieda i strach , dziś to awangarda , jutro to standard i tak ten temat/materiał/ty powinien swe wyliczenia prowadzić ...