„I povrchové sebepoškození může skončit vážným pokusem o sebevraždu,“ říká psychiatr Jakub Kerner

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 ноя 2023
  • Pozvání do podcastu přijali psychiatři a psychoterapeuti MUDr. David Kolouch a MUDr. Jakub Kerner.
    První z uvedených hostů David Kolouch absolvoval obor všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2018 získal specializovanou způsobilost v oboru dětská a dorostová psychiatrie. Začínal jako lékař v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice. Absolvoval také psychoterapeutický výcvik v transakční analýze "Tříletka", akreditovaný Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně. Na 2. lékařské fakultě se podílí na výuce budoucích lékařů a zdravotních sester. Účastní se pravidelně tuzemských i zahraničních kongresů. Od roku 2014 pracuje David Kolouch na Dětské psychiatrické klinice 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze, kde nyní působí jako vedoucí lékař lůžkového oddělení.
    Druhý z hostů Jakub Kerner absolvoval obor všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde se také podílí na výuce budoucích lékařů. Je držitelem specializované způsobilosti v oboru dětská a dorostová psychiatrie a licence pro výkon povolání vedoucího lékaře a primáře. Absolvoval sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik SUR. Pracoval na psychiatrickém oddělení a v psychiatrické ambulanci Ústřední vojenské nemocnice - Vojenské fakultní nemocnice Praha. Aktuálně působí Jakub Kerner jako vedoucí lékař akutního psychiatrického oddělení na Dětské psychiatrické klinice 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze.
    S našimi hosty hovoříme o tématu sebepoškozování, které je často nepřesně označováno jako automutilace. V podcastu se věnujeme především příčinám sebepoškozování. Zabýváme se také stereotypními pohledy na tento fenomén a souvisejícími mýty o výhradně negativním vlivu sociálních sítí nebo vybraných subkultur na děti a dospívající, podobně jako přesvědčení, že sebepoškozování není život ohrožujícím aktem. Nemalou část podcastu věnujeme též pomoci, kterou mohou poskytnout dotčeným dětem i dospívajícím pečující osoby, jejichž prvotní reakce na sebepoškozování bývá jedním z klíčových momentů pro úspěch v terapii. A upozorňujeme i na novou publikaci Nemusíš si ubližovat, která může pomoci jak těm, kteří se sebepoškozují, tak i jejich rodičům a pedagogům.
    Odkazy:
    Linka bezpečí
    www.linkabezpeci.cz/poradna/s...
    Nevypusť duši
    nevypustdusi.cz/2019/03/01/se...
    Šance dětem
    sancedetem.cz/problemy-se-seb...
    Nemusíš si ubližovat - Rádce pro teenagery se sebepoškozujícím chováním, Van Dijk S., Portál, 2023
    obchod.portal.cz/vychova-a-ro...
    Partneři podcastu:
    VIATRIS
    NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
    INSTITUT ORIGANUM (www.institutoriganum.cz)
    KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)
    #zivotzazdi @ZIVOTZAZDI

Комментарии • 7

  • @xoxohanik
    @xoxohanik 7 месяцев назад +5

    Dobrý den, musím se spousty věcmi souhlasit. A teprve nedávno jsem si uvědomila, že mé ,,mačkání,, akné (vyloženě rozrýpávání kůže) můžu zařadit do této skupiny(sebepoškozování), právě protože mi to dá pocit uvolnění, zklidní emoce… jen mě mrzí, že jsem na toto zjištění nepřišla dříve..praktikuji to již od 13ti let. Nikoho to nenapadlo a to jsem byla od dětství citlivější. Nyní už s tímto pracuji a cítím se lépe (i vypadám). Díky za Vaše video:)!

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968 6 месяцев назад +2

    Dobry vecer, dalsi zajimavy podcast. Mj. vysvetleni meho nípání a devastováni nehtu v detstvi. 😅 moc dekuji za info.

  • @evina880
    @evina880 6 месяцев назад +2

    Děkuji za vaši osvětu! ❤

  • @SuperKoksak
    @SuperKoksak 5 месяцев назад +2

    Děkuji za rozsáhlý a v rámci možností objektivní vhled do tohoto tématu. Ještě bych doplnil k té části, jak jste mluvili o sociálních sítí. Různého démonizování a těch obvyklých stereotypů, že něco si někde přečtu a začnu to dělat, je všude spousty, tak se pokusím přinést ten pozitivní pohled. Když se sebepoškozujete nějakým zjevným způsobem, který přitahuje pozornost, tak jeden z toho množství pocitů, které člověk má, je stud a strašlivá samota. Hrozně vás to vyčleňuje a vzdaluje od ostatních, máte pocit, že to nikdo nechápe, nemůžete si o tom s nikým promluvit a často si ani sobě ve spoustě věcech nerozumíte. A mně osobně třeba v tomhle internet strašně pomohl. Že člověk najednou zjistí, že není sám, že s tímhle bojuje spousta lidí, že těm jeho pohnutkám najednou někdo rozumí. A jak je tam pochopení, tak je tam i podpora. Můžete mít pocit autentické podpory od lidí, kteří ví, čím procházíte, nebo naopak můžete být k dispozici pro druhé, když oni mají nějakou slabší chvilku. Tohle je hrozně cenné a v reálném životě strašně vzácné.

  • @julietha231
    @julietha231 4 месяца назад +1

    úžasní pánové ❤

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 6 месяцев назад +1

    ❤❤❤😊❤❤❤