Dante Alighieri "Boska Komedia". Ponury Polonista omawia lekturę obowiązkową.Treść, motywy, wnioski.
HTML-код
- Опубликовано: 18 янв 2025
- Najpierw zapraszam Was na kawę: buycoffee.to/p...
A po kawie omawiam "Boską Komedię" Dantego Alighieri. Biografia Dantego, okoliczności powstania "Boskiej Komedii", treść utworu, budowa (trychotomiczna), konstrukcja świata przedstawionego, Piekło - Czyściec - Raj, wymowa dzieła... Topos homo viator, "Boska Komedia" jako pomost między średniowieczem i renesansem...
#matura #maturazpolskiego #polskinamaturze #maturapisemna #ponurypolonista #wujekwojtek #wojciechrzehak #dante #dantealighieri #boskakomedia #danteboskakomedia #komedia
Dla mnie to coś niebywałego jak bardzo Pana materiały pobudziły moje zainteresowanie literaturą. Każdy film oglądałam z nieskrywanym zaciekawieniem. Wielki, głęboki ukłon.
Ogromnie jestem Pani wdzięczny za tak ciepłe słowa. Cieszę się, że moje filmy wywołują pozytywne reakcje i na coś się przydają...
Łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
Jedyne czego żałuję to to, że odkrylam ten kanał za późno... milo sie pana słucha, slucham z zaciekawieniem mimo ze ogladam nieraz caly dzien pana materialy (matura za tydzien :')) pozdrawiam
Proszę słuchać, słuchać... a ja jeszcze na pewno coś wrzucę przed maturą...
Pozdrawiam,
WR
bardzo przydatny materiał, matura juz za rogiem 🫣
Dziękuję, ukłony łączę.
Bardzo dziękuję za wszystko co Pan dla nas - maturzystów, ale nie tylko robi. Wszystko kompleksowo omówione, czegoś takiego bardzo brakowało na yt.
To ja bardzo dziękuję za tak miłe słowa. Cieszę się, że mogę pomóc - w końcu po to właśnie powstał ten kanał...
Łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
Bardzo przydatne omówienie, dziękujemy!
Bardzo się cieszę, że pomaga. Ukłony łączę,
WR
Jestem pod wrażeniem pañskiej wiedzy !
Akurat wczoraj byłam w Rawennie i zwiedziłam gròb Dantego. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju...Temat rzeka ...
Bardzo ładny kontekst! Dziękuję za podzielenie się refleksją - łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
Jest Pan wspaniały!!!
Z pokorą przyjmuję te miłe słowa ;)
Pozdrawiam serdecznie,
WR
Jeju jak fajnie wyjaśnione
Dziękuję i przesyłam ukłony!
WR
Wielkie pokłony za Pana pracę, wszystko jest świetnie, interesująco omówione, często nawet utwory, które mogłyby wydawać się początkowo nieciekawe. Pozdrowienia:)
Miło czytać takie informacje zwrotne. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Rzehak
Wyślę panu whiskey jeśli dobrze zdam maturę z polskiego, bo bedzie to zasługa Pana.
Miło się pana słucha i nie robi Pan "suchego streszczenia", których nie da się słuchać. Do Pana materiałów siadam z herbatą jak do serialu na Netflix
Ja do moich wykładów siadam z kawą ;)
Za wynik matury trzymam kciuki, jestem pewien, że wszystko pójdzie dobrze. Zamiast whiskey proszę dobrze mówić o moich filmach koleżankom i kolegom - im więcej odwiedzających i subskrybujących, tym więcej materiałów dla Państwa będę mógł przygotowywać... to bardzo mobilizuje.
Łączę serdeczne pozdrowienia,
WR
Świetny materiał! Ma Pan może w planach coś o Mistrzu i Małgorzacie?
A mam! Nie jutro ani pojutrze, ale poważnie się do tego przygotowuję. Bardzo cenię "Mistrza i Małgorzatę".
Tymczasem pozwolę sobie zaproponować coś innego, przedsięwzięcie, które szykuję razem z Darkiem Martynowiczem (Nauczyciel Roku 2021) - proszę łaskawie rzucić okiem...
teatrwkrakowie.pl/spektakl/matura-ze-slowakiem
Łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
Dziękuję bardzo!
Świetnie się Pana słucha szczególnie, że jest to jeden z utworów, których najbardziej się obawiam. Czy pojawi się jakiś materiał na temat kazań sejmowych?
Dziękuję za informację zwrotną i dobre słowo. Spróbuję zdążyć z tym Skargą... nie jest to mój ulubieniec, ale czego się nie robi dla sympatycznych widzów/słuchaczy ;)
Na marginesie: 14 kwietnia 2024 organizuję w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego wielką przedmaturalną powtórkę, podczas której wraz z Darkiem Martynowiczem omówimy wszystko, co najważniejsze w kontekście egzaminu... Może czas i okoliczności pozwolą... W każdym razie załączam link ze szczegółami: teatrwkrakowie.pl/spektakl/matura-ze-slowakiem
Łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
swietny material byczq ratujesz zycie
No to radość odczuwam i dumę wielką!
Jak zawsze, niezwykle pomocny materiał :). Czy nagra Pan coś może o ,,Panu Tadeuszu”?
Dziękuję bardzo. "Pan Tadeusz" jest na mojej liście, ale nie na pierwszym miejscu. Spróbuję zdążyć.
Miłych odwiedzających mój kanał zapraszam ostatnio na wydarzenie edukacyjne, które planuję - wraz z Darkiem Martynowiczem - urządzić 14 kwietnia tego roku w krakowskim teatrze im. J. Słowackiego. Będzie to ponad sześć godzin mocnej dawki przed maturą z polskiego. Pozwolę sobie załączyć link do wydarzenia, może czas i przestrzeń pozwolą...
teatrwkrakowie.pl/spektakl/matura-ze-slowakiem
Łączę ukłony,
Wojciech Rzehak
Super film!!
Dzięki!
Dzień dobry, czekam na Pana proroczy materiał przed maturą na poziomie rozszerzonym! 😂❤
Na pewno się pojawi, już niebawem!
Jak zwykle trafne, szczegółowe i przede wszystkim przydatne omówienie i spora dawka kontekstów, za co jestem bardzo wdzięczna Szczególnie za opis piekła, o który pytają na ustnej maturze. Dziękuję za kolejny świetny materiał :)
Bardzo proszę i łączę serdeczne ukłony, a za informację zwrotną dziękuję!
WR
czy mogłabym prosić o rok wydania i tłumacza? z góry dziękuję☺️
Wydawnictwo Ossolineum - Biblioteka Narodowa (BN II/187), Wrocław 1977, Przekład Edwarda Porębowicza.
Bardzo proszę.
akurat powtarzam średniowiecze 🙏
Trzymam kciuki!
Omawiając literaturę obcą, warto (a wręcz należy) podać imiona i nazwiska tłumaczy.
Powtarzane często twierdzenie, że to renesans przynosi uznanie języków narodowych, jest bzdurą: na przykład Beowulf został napisany po angielsku w siódmym wieku, a Pieśń o Rolandzie po francusku w jedenastym lub dwunastym, czyli w apogeum średniowiecza.
@@jarekzawadzki Renesans przyniósł uznanie języków narodowych, twierdzenie, że pojedyncze przypadki w średniowieczu są normą, jest bzdurą. Pozdrawiam.
@@ponurypolonista To nie są pojedyncze przypadki. Chanson de geste powstają od 12 wieku. Alfred Wielki zleca przekład Historii Anglii Bedy na angielski (dziewiąty wiek), w dwunastym wieku powstaje Pieśń o Cydzie. Po angielsku pisze w dziewiątym wieku poeta Cynewulf.
@@ponurypolonista A to nie wszystko: jeszcze jest Chrétien de Troyes (dwunasty wiek), a Edda poetycka datowana jest na dziewiąty wiek. To, że czegoś nie ma w kanonie lektur szkolnych, nie znaczy, że nie istnieje. W renesansie proces przechodzenia od łaciny do języków narodowych przyśpiesza, żeby zakończyć się gdzieś w okolicach fin-de-siècle'u.
@@jarekzawadzki O chansons de geste mówiłem w innym miejscu, bardzo je zresztą lubię. Jednak proszę pamiętać, że tendencją absolutnie dominującą był w tamtym czasie średniowieczny uniwersalizm, lokalne (bardzo ciekawe, nie musi mnie Pan przekonywać) zjawiska - nawet modne - nie zmieniają krajobrazu ówczesnej Europy, w której tiara i krzyż zdominowały kulturę i sztukę.
@@ponurypolonista Tak, tiara i krzyż dominowały, ale pochód języków narodowych na szczyty Parnasu nie zaczął się w renesansie, wtedy tylko przyspieszył.
Homo Viator
ruclips.net/video/Xh9rKZdI2kw/видео.htmlfeature=shared
Przydalo się
To bardzo się cieszę!