Który autobus zrobił na was największe wrażenie? Koniecznie wpadnij na IG: autobusy_slawka Zgarnij UNIKATOWĄ karte miejską zostając patronem: patronite.pl/autobusy_slawka I dołącz do grupy FB: facebook.com/groups/679154462705972a Wbij na DISCORD: discord.gg/HfYzT4XNjW
Najlepsze są V8, to tak nie za dużo ani nie za mało, tak idealnie w sam raz :), Silniki w takim układzie do dzisiaj produkuje Scania, w autobusach też z pewnością takie były montowane, mogłeś poszukać informacji na ten temat.
Może nie na temat, ale na mnie największe wrażenie zrobił ten autobus, gdzie jechała gola baba. Byłem wtedy nastolatkiem i jechałem autobusem w dosyć dużą ulewę. Było to poza miastem, gdzie odległości pomiędzy przystankami były kilkukilometrowe. Do autobusu wskoczyła kompletnie zmoczona dziewuszka, stanęła przy tylnych drzwiach ikarusa rozebrała się do rosołu i zaczęła wyzywać ubranie. Potem się ubrała niestety. Za czasów ikarusow nie było internetu, więc taki widok dla nieletniego to był wielki rarytas.
Kiedys chodząc na praktyki Ikarusy które zjeżdżały z nocnych tras ok 4-5 nawet nie byly gaszone dla kierowców którzy zaczynali prace o 6 wiec przez okresy głównie zimowe silniki pracowały caly czas..
Największe wrażenie na mnie zrobiła Setra ponieważ widziałem ten autokar kiedyś na żywo i jest o wiele większy niż się wydaje na zdjęciu ale jeszcze wtedy nie wiedziałem że pracuje tam silnik o mocy 510 km/h wow. Ale ta v12stka w neoplanie też robi mega warzenie. Fajny film łapka w górę. Pozdrawiam
@@sawomirmichaek9110 jejku błąd i po co się rozwodzić nad tym chodziło mi oczywiście o konie mechaniczne przepraszam jak cię to bardzo boli możesz spać spokojnie bo się poprawiłem jakby każdy oprócz cb się nie przyczepił
A 350ka w paski to moje auto, szacun za fotki. Super autko .Skrzynia EPS wszyscy się bali a zaletą że kierowca nie rozwalał dwumasy. Fajny materiał. Silniki 421 KM lub 428. A co do mojego feler aluminiowe robiły robotę. Klima konvecta w lato zimno w zimę gorąco.
Na początku materiału dokładnie 1:16 min jest to zdjęcie z Legnicy ja jestem z Legnicy na pierwszym planie solaris a w tle niezawodny i nie zniszczalny Neoplan zdjęcie wykonano nie opodal jednostki JRG 2 państwowej straży pożarnej w Legnicy to ten budynek po lewej w tle z Neoplanem
Jestem ciekaw jakie silniki wkładali do autobusów Japończycy - biorąc pod uwagę, że w ciężarówkach nie korzystali z doładowania, to spotykało się silniki o pojemności 30 litrów i mocy około 400 KM.
Ikarus 280.37 w Warszawie miał 310KM - ale tylko pierwsze dwa egzemplarze o numerach 5250 i 5251. Następne z lat 1992-94 miały ten sam silnik lecz wolnossący o mocy 245KM. Może był słabszy, lecz jego kapitalnego brzmienia nie dało się nie zauważyć. Przede wszystkim ta wersja nie była produkowana tylko rok - produkowano je od 1992 do 95 roku. Do Warszawy dojeżdżały w latach 1992-1994 (serie 52xx, 53xx i 54xx) - ciekawostką było 5 sztuk Ikarusów 280.38 z 1994 roku o numerach 5430-5433 i 5530 posiadające 5 cylindrowy silnik MAN D2865 o pojemności 9973cm3 i mocy 270KM - wyglądem zewnętrznym prawie nie różniły się od wersji .37. W 1995 roku do Płocka dotarło kilka sztuk Ikarusów 280 które pomimo tego że miały napęd z wersji 280.37, czyli D2866 - zostały oznaczone jako 280.70H.
8:22 ZF? Chyba chodzi o Zeppelin Foundation. Oni zajmują się automotive, mają swój zakład w Bielsku i jest wielce prawdopodobne, że te skrzynie biegów były tam projektowane.
Chodzi o Zahnradfabrik Fridrichshaffen (wtedy), największego w Europie producenta skrzyń biegów do wszelkich pojazdów. Dziś ZF to już motoryzacyjny moloch posiadający masę znanych marek. Aczkolwiek faktycznie Zeppelin tę firmę założył ponad 100 lat temu i faktycznie jakaś tam fundacja egzystuje.
2:18 kurde zazdroszczę osobom które jeżdżą takim autokarem np na wycieczkę jak ktoś nie wie o co chodzi to z prawej strony autokaru na szybie da się zobaczyć znak autobus szkolny
Z drugiej strony, jak przyjechałem do UK, to jedną z pierwszych rzeczy jakie przykuły moją uwagę był autobus(autokar) szkolny z siedzeniami 3+2. Więc ja tam nie narzekam na niezbyt luksusowe autokary jakimi jeździliśmy na wycieczki.
Wspomniałeś o tym że w jednym z autobusów znajdowała się półautomatyczna 12-biegowa skrzynia biegów. Jestem ciekaw jak wyglądała w nim wajcha do zmiany biegów (czyżby podobna do tej z ciężarówek)?
Mimo iż film ciekawy, to absolutnie nieadekwatny do tytułu. Jest pare rzeczy do których można się przyczepić, chociażby do tego, że jeżeli chodzi o pojemności to silnik OM422 miał nawet w niektórych wersjach 15.08L V8 i były montowane w Setrach z serii 200 o różnych wariantach mocy i zazwyczaj były to konstrukcje wolnossące. Jeżeli chodzi o autokary piętrowe to Setra S431DT również nie jest najmocniejszym z tej klasy. VDL Futura FDD2 ma silnik DAF MX-13 o mocy 530km (od 2019r). Smaczków jeśli chodzi o silniki w autobusach jest znacznie znacznie więcej i spokojnie można by było rozbudować ten temat. Mimo wszystko doceniam za chęci :)
Odnośnie O350 to jak dobrze pamiętam wszedł do produkcji w 94 w 92 był O340 jako pierwowzór i tańsza biedniejsza wersja O404 na rynek turecki. Szkoda że dodałeś zdjęcia tylko polifta odnosząc się do silnika a nie dodałeś przed lifta odnośnie historii modelu
@@Polonez3100 gdzie Turcja gdzie Niemcy O404 zastąpił O580 Travego a O404 zastąpiła O303 nie ta linia O350 wywodzi się z linii O302 otomarsan O340 O350 nie wiem gdzie to wycztytales a w ogóle pierwsza wersja O350 w Turcji miała oznaczenie O403
Ten ostatni to wisienka na Torcie, ale też podobają mi się dwa autobusy nowej linii i nie muszę mówić, bo wiecie, a jak wiecie to napiszecie. Pozdrawiam Serdecznie was wszystkich 😂🤣🤣🤣🤣🤣
Mam pytanie do znawców, na niektórych autokarach wycieczkowych z tyłu jest jakby podwieszone jakieś duże "pudło" (brak mi lepszego słowa) to dodatkowy bagażnik?
Dokładnie w branży nazywa się to plecak a w Niemczech Skikofer. Autobusy które mają 14 metrów maksymalnie 14.35 mogą mieć zamontowany taki plecak. W sumie suma autobusu i plecaka nie może przekraczać 15 m. W prawie europejskim pojazdy jednoczłonowe czyli nie przegubowe nie mogą przekraczać 15 m. Tam się mieści dużo bagażu szczególnie jest to używane w autobusach piętrowych... Jest jedna wada tego rozwiązania.... Zdrowie kierowcy... Proszę sobie wyobrazić torbę ok 30 kg którą trzeba wtaszczyć na wysokość ok 3.5 metra po drabince... I przy ok 70 pasażerów ile takich toreb trzeba zapakować i rozpakować... Więc plecy, krzyże oraz kręgosłup kierowców są w rozsypce... Dodatkowo w piętrowych autobusach bagażnik jest mały i wysoki.... Piętrowy autobus zysk dla przewoźników ale udręka dla kierowców.... Bagaże ilość osób i podwójne sprzątanie dla obsługi... Dla pracodawcy tylko jedna załoga przy przewiezieniu większej ilości podróżnych...
Ale jak to ikarusy miał silnik inny niż Raba firmy oglądałem gdzieś film opowiadali o ikarusach i tam wszystkie miały silnik Raba który ma bardzo ładny dzwięk tak jakby szechotka tam była ciekawe czy ten silnik można jeszcze gdzieś kupić używany a w dobrym stanie
Gdy tamten autobus był produkowany, DAF był samodzielną firmą. Zresztą niezależnie od właściciela, w zakładach Dafa nadal produkuje się silniki i Daf jako jeden z ostatnich producentów w Europie sprzedaje je każdemu chętnemu i udostępnia sieć serwisową.
Bardzo ciekawy kanał, widzę że przy każdym odcinku została wykonana kupa pracy w postaci zbierania wiedzy, ale także posiadania wiedzy własnej... Gratuluję, winszuję i subskrybuję, bo nie opowiadasz natarczywie, masz dobry głos, którego dobrze się słucha, a to ważne... bo irytujący komentarz, nawet mówiący rzeczy mądre... jest irytujący i forma przerasta treść. Wrzuć troszkę luzu i przestań czytać "z kartki" do mikrofonu, pracuj nad dykcją (pSZestań szszszszeleścić:D załóż słuchawki i posłuchaj tego materiału i nie mówię o sprzęcie do nagrywania... tszy sam paliwoszerny tszeba tesz s tego sestawienia dziewieńset, pod jego mafką? sresztom jeszeli choci, asz cięszko). Początki są trudne, ale wiedza którą masz musi być dobrze opowiadana :) luz luz i jeszcze raz luz. Czasami zmień tempo czytania, wczuj się jakbyś sam chciał to usłyszeć... nie referuj, nie jesteś przy tablicy;). Widać, że robisz to z radością. Trzymam kciuki za rozwój kanału, bo na prawdę ciekawie opowiadasz. Żebyś nie myślał, że się przy*** dykcji, ale na prawdę zapytaj innych ludzi, którzy tworzą kanały, Wojtek Drewniak z kanału "Historia bez cenzury", Irytujący Historyk, czy nawet Kuchnia Kwasiora, albo Globalista TV. Będę trzymał kciuki i z ciekawością przyglądał się Twojemu rozwojowi jak i rozwojowi Twojemu kanałowi.
@@Autobusy_Slawka oj do serca to aż nie ;) ale do "warsztatu" ja jak sędziowałem mecze piłki nożnej, to nie brałem do serca uwag kibiców i trenerów, i piłkarzy, tylko właśnie do operatywności, udoskonalania warsztatu. Do serca bierz rady rodziców, dziadków, dobrych nauczycieli, kogoś na kim się wzorujesz. Życzę Ci dobrej drogi. Jesteś super młodym człowiekiem pełnym pasji i życzę Ci żebyś zrobił dobrą robotę w dzisiejszym świecie ;) Masz talent, wszystko przed Tobą :).
Pomyśleć ,że używane w latach 70-90 w Polsce trolejbusy dysponowały mocą raptem 100 kW czyli 136 KM a zarówno przyspieszeniem jak i jazdą pod górę lepiej radziły sobie niż autobusy o mocniejszych silnikach. Do dnia dzisiejszego w Gdyni można spotkać trolejbusy zbudowane lokalnie na bazie wycofanych metcedesów ,wyposażone w napędy ze skasowanych starych egzemplarzy ,których parametry trakcyjne niczym nie ustępują dwukrotnie mocniejszym autobusom
@@misiek2460 Napędy i automatyka to moja branża więc tylko ogólnie chciałem poruszyć temat nie zgłębiając się w szczegóły, bo wtedy dla większości byłoby to niezrozumiałe .
Mam taką nierypową propozycje tematów (być może niektóre tematy da się połączyć) : 1. ile kosztowało by OC posiadacza autobusów gdyby była nim osoba prywatna? 2. Jak wylicza się (kosztuje) rocznie OC miejskich przewożników. 3. Ile wynosi OC w przypadku autobusu elektrycznego/wodorowego oraz trolejbusu ?
Genowefa Pigwa zmarła w 2018 roku, czyżby odezwała się zza grobu? Proszę nie ściemniać i zostawić Artystę w spokoju. Znaliśmy się z Bronkiem w okresie studiów.
Brakuje tu opisów momentu obrotowego oraz przy silnikach z doładowaniem, jakie było sprężenie. Te moce nie są imponujące, szczególnie jak na takie wielkości silnika. Oczekujemy, że one będą ciężkie, by swoją masą potrafiły ruszyć cały autobus, a też chcemy, żeby nie były mocno żyłowane sprężeniem, ani rozwiercane nie wiadomo jak, bo mają być wytrzymałe.
@@Autobusy_Slawka wolnossące to znaczy niedoładowane czyli bez turbo (atmosferyczne). Turbodiesle wychodziły do osobówek w 90tych, ale w ciężarówkach były obecne 20 lat wcześniej. Nie twierdzę że nie ma ale sam nie kojarzę żadnego diesla bez turbo w ciężarówce.
Film jest bardzo fajny.... Ale i do d.py.... Więcej reklam niż informacji Niestety muszę odwołać subskrycje Rozumiem reklama na początku na końcu ewentualnie w środku... Ale dwie przerwy reklamowe czyli 4 reklamy przy opowiadaniu o Setra 431 DT to za dużo i tak za każdym modelem... Niestety Yotuberzy idą tylko na zysk z reklam A nic dla przyjemności z oglądania dla widza....
Przykro mi że niektórzy widzowie nadal nie widzą tego że reklama na filmie oznacza możliwość rozwoju dla twórcy i zapewnienia lepszych oraz bardziej jakościowych treści. RUclips jest darmowy dla każdego a dzięki reklamom my twórcy możemy zakupić przykładowo sprzęt dzięki któremu tworzymy filmy lub opłacić grafika. Życzę Ci abyś znalazł kanały bez reklam i spędzał na nich fajnie czas, ja osobiście używam RUclips premium i nie ma żadnych reklam oraz można słuchać filmów w tle :D
@@Autobusy_Slawka Wiem jak działa RUclips i na czym się zarabia... Ale raz na jaki czas pooglądaj film bez kąta Premnium. Zobaczysz jak większość widzów odbiera ten Kapitalizm i zarabianie.... Czasem trochę mniej reklam... Trochę wyrozumienia Zawsze da się znaleźć "Złoty środek"
@@karolgonschior2583 również i ty musisz wykazać wyrozumienie dla twórcy. Nie wciskam wątpliwych towarów za łatwe pieniądze gdyż szanuje moich odbiorców tak więc zrozum że pomimo że to nie są duże pieniądze które zarabia się z reklam, poniekąd pozwala to na pokrycie kosztów związanych z tworzeniem treści dla odbiorcy.
Który autobus zrobił na was największe wrażenie?
Koniecznie wpadnij na IG: autobusy_slawka
Zgarnij UNIKATOWĄ karte miejską zostając patronem: patronite.pl/autobusy_slawka
I dołącz do grupy FB: facebook.com/groups/679154462705972a
Wbij na DISCORD: discord.gg/HfYzT4XNjW
Żaden, bo nie byłeś nawet blisko największych wilników. Poiszukaj w Japonii, był autobus z V8 o pojemności 24 litrów.
Dzięki
Najlepsze są V8, to tak nie za dużo ani nie za mało, tak idealnie w sam raz :),
Silniki w takim układzie do dzisiaj produkuje Scania, w autobusach też z pewnością takie były montowane, mogłeś poszukać informacji na ten temat.
Może nie na temat, ale na mnie największe wrażenie zrobił ten autobus, gdzie jechała gola baba. Byłem wtedy nastolatkiem i jechałem autobusem w dosyć dużą ulewę. Było to poza miastem, gdzie odległości pomiędzy przystankami były kilkukilometrowe. Do autobusu wskoczyła kompletnie zmoczona dziewuszka, stanęła przy tylnych drzwiach ikarusa rozebrała się do rosołu i zaczęła wyzywać ubranie. Potem się ubrała niestety. Za czasów ikarusow nie było internetu, więc taki widok dla nieletniego to był wielki rarytas.
Nie ma czegoś takiego jak UTURBIENIE. Silnik może byc doładowany, lub miec turbo. Ale nie uturbienie bo slowo turbo w j polskim jest nieodmiennie. 😉
Fajny film. Dodałbym info o momencie obrotowym przy wszystkich silnikach
Moment najważniejszy w tym przypadku
i info czy to r6, v8 czy moze v12
Kiedys chodząc na praktyki Ikarusy które zjeżdżały z nocnych tras ok 4-5 nawet nie byly gaszone dla kierowców którzy zaczynali prace o 6 wiec przez okresy głównie zimowe silniki pracowały caly czas..
Największe wrażenie na mnie zrobiła Setra ponieważ widziałem ten autokar kiedyś na żywo i jest o wiele większy niż się wydaje na zdjęciu ale jeszcze wtedy nie wiedziałem że pracuje tam silnik o mocy 510 km/h wow. Ale ta v12stka w neoplanie też robi mega warzenie. Fajny film łapka w górę. Pozdrawiam
@@sawomirmichaek9110 jejku błąd i po co się rozwodzić nad tym chodziło mi oczywiście o konie mechaniczne przepraszam jak cię to bardzo boli możesz spać spokojnie bo się poprawiłem jakby każdy oprócz cb się nie przyczepił
A 350ka w paski to moje auto, szacun za fotki. Super autko .Skrzynia EPS wszyscy się bali a zaletą że kierowca nie rozwalał dwumasy.
Fajny materiał. Silniki 421 KM lub 428. A co do mojego feler aluminiowe robiły robotę. Klima konvecta w lato zimno w zimę gorąco.
Bardzo ciekawy film. Fajne te kolosy. Dzięki za materiał pozdrawiam i czekam na następne. 😉
Na mnie największe wrażenie zrobił Neoplan Jumbocruiser. Jest naprawdę ogromny :D.
Na początku materiału dokładnie 1:16 min jest to zdjęcie z Legnicy ja jestem z Legnicy na pierwszym planie solaris a w tle niezawodny i nie zniszczalny Neoplan zdjęcie wykonano nie opodal jednostki JRG 2 państwowej straży pożarnej w Legnicy to ten budynek po lewej w tle z Neoplanem
Świetny materiał odcinek Brawo
Bardzo ciekawy kanał :) Mega się ogląda. Tak trzymaj!
5:26 Ale fajnie jest zobaczyć swoje zdjęcie gdzieś na jakimś filmie, dzięki za użycie go oraz oznaczenie mnie, pozdrawiam !
Super odcinek pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🖐️🖐️🖐️
Jestem ciekaw jakie silniki wkładali do autobusów Japończycy - biorąc pod uwagę, że w ciężarówkach nie korzystali z doładowania, to spotykało się silniki o pojemności 30 litrów i mocy około 400 KM.
Ja wiem że Lublin ma moc 3,5 km pozdro dla kumstych
Nie powiedziałeś o Manie NG363 który ma moc 360km
Ikarus 280.37 w Warszawie miał 310KM - ale tylko pierwsze dwa egzemplarze o numerach 5250 i 5251. Następne z lat 1992-94 miały ten sam silnik lecz wolnossący o mocy 245KM. Może był słabszy, lecz jego kapitalnego brzmienia nie dało się nie zauważyć. Przede wszystkim ta wersja nie była produkowana tylko rok - produkowano je od 1992 do 95 roku. Do Warszawy dojeżdżały w latach 1992-1994 (serie 52xx, 53xx i 54xx) - ciekawostką było 5 sztuk Ikarusów 280.38 z 1994 roku o numerach 5430-5433 i 5530 posiadające 5 cylindrowy silnik MAN D2865 o pojemności 9973cm3 i mocy 270KM - wyglądem zewnętrznym prawie nie różniły się od wersji .37. W 1995 roku do Płocka dotarło kilka sztuk Ikarusów 280 które pomimo tego że miały napęd z wersji 280.37, czyli D2866 - zostały oznaczone jako 280.70H.
190 koni w 1.9 to w hoi, fajny odcineczek pozdrawiam
To cały hoi, wtryski turbo mapa i masz.
8:22 ZF? Chyba chodzi o Zeppelin Foundation. Oni zajmują się automotive, mają swój zakład w Bielsku i jest wielce prawdopodobne, że te skrzynie biegów były tam projektowane.
Chodzi o Zahnradfabrik Fridrichshaffen (wtedy), największego w Europie producenta skrzyń biegów do wszelkich pojazdów. Dziś ZF to już motoryzacyjny moloch posiadający masę znanych marek. Aczkolwiek faktycznie Zeppelin tę firmę założył ponad 100 lat temu i faktycznie jakaś tam fundacja egzystuje.
@@harryhaller6998 Och, dzięki za poprawę.
2:18 kurde zazdroszczę osobom które jeżdżą takim autokarem np na wycieczkę jak ktoś nie wie o co chodzi to z prawej strony autokaru na szybie da się zobaczyć znak autobus szkolny
Z drugiej strony, jak przyjechałem do UK, to jedną z pierwszych rzeczy jakie przykuły moją uwagę był autobus(autokar) szkolny z siedzeniami 3+2. Więc ja tam nie narzekam na niezbyt luksusowe autokary jakimi jeździliśmy na wycieczki.
Odpowiedź na pytanie z 11:54 - Neoplan Jumbocruiser.
IKARUS 280 "BIZON" 🦾💪❤️❤️
To jest fajny film
Czekam na odcinek o najmocniejszych silnikach w komunikacji miejskiej i najmocniejszych autobusach miejskich w przeliczniku KM/kg.
Ciekawe👍
1:18 Legnica pozdrawia
Wspomniałeś o tym że w jednym z autobusów znajdowała się półautomatyczna 12-biegowa skrzynia biegów. Jestem ciekaw jak wyglądała w nim wajcha do zmiany biegów (czyżby podobna do tej z ciężarówek)?
Pokrętło jak w manie
Mimo iż film ciekawy, to absolutnie nieadekwatny do tytułu. Jest pare rzeczy do których można się przyczepić, chociażby do tego, że jeżeli chodzi o pojemności to silnik OM422 miał nawet w niektórych wersjach 15.08L V8 i były montowane w Setrach z serii 200 o różnych wariantach mocy i zazwyczaj były to konstrukcje wolnossące.
Jeżeli chodzi o autokary piętrowe to Setra S431DT również nie jest najmocniejszym z tej klasy. VDL Futura FDD2 ma silnik DAF MX-13 o mocy 530km (od 2019r).
Smaczków jeśli chodzi o silniki w autobusach jest znacznie znacznie więcej i spokojnie można by było rozbudować ten temat. Mimo wszystko doceniam za chęci :)
Nie Bielsko-Białej tylko Bielsku-Białej i u nas Ikarusy 280.37 i 280.37B miały silniki 12 litrowe, ale o mocy 245KM.
Odnośnie O350 to jak dobrze pamiętam wszedł do produkcji w 94 w 92 był O340 jako pierwowzór i tańsza biedniejsza wersja O404 na rynek turecki. Szkoda że dodałeś zdjęcia tylko polifta odnosząc się do silnika a nie dodałeś przed lifta odnośnie historii modelu
O404 kolego, to poprzednik O350, więc poczytaj nieco historii, a nie wypisujesz brednie.
@@Polonez3100 gdzie Turcja gdzie Niemcy O404 zastąpił O580 Travego a O404 zastąpiła O303 nie ta linia O350 wywodzi się z linii O302 otomarsan O340 O350 nie wiem gdzie to wycztytales a w ogóle pierwsza wersja O350 w Turcji miała oznaczenie O403
0:17 super ale chciałbym powiedzieć że w B5, które wkleiłeś nie było 2.0 TDi a poza tym 2.0 TDi nie miało 190KM
Było 2.0 TDI zakład o flache sprawdzę google
O też mieszkam w Szczecinie
Kiedyś we Wrocławiu jeździł przegubowy Jelcz z silnikiem Man o mocy 400km
Cześć . Szkoda ze kolega nie wspomniał o mocy w Nm. Szerokości.
Ten ostatni to wisienka na Torcie, ale też podobają mi się dwa autobusy nowej linii i nie muszę mówić, bo wiecie, a jak wiecie to napiszecie.
Pozdrawiam Serdecznie was wszystkich 😂🤣🤣🤣🤣🤣
Mam pytanie do znawców, na niektórych autokarach wycieczkowych z tyłu jest jakby podwieszone jakieś duże "pudło" (brak mi lepszego słowa) to dodatkowy bagażnik?
Raczej tak
Tak, to bagażnik. Zazwyczaj wykorzystywany do przewozu nart, choć walizki również się wozi. W branży nazywany "plecakiem"
@@aniafdwew9366 ok dzięki za info
Dokładnie w branży nazywa się to plecak a w Niemczech Skikofer. Autobusy które mają 14 metrów maksymalnie 14.35 mogą mieć zamontowany taki plecak. W sumie suma autobusu i plecaka nie może przekraczać 15 m. W prawie europejskim pojazdy jednoczłonowe czyli nie przegubowe nie mogą przekraczać 15 m. Tam się mieści dużo bagażu szczególnie jest to używane w autobusach piętrowych...
Jest jedna wada tego rozwiązania....
Zdrowie kierowcy...
Proszę sobie wyobrazić torbę ok 30 kg którą trzeba wtaszczyć na wysokość ok 3.5 metra po drabince... I przy ok 70 pasażerów ile takich toreb trzeba zapakować i rozpakować...
Więc plecy, krzyże oraz kręgosłup kierowców są w rozsypce...
Dodatkowo w piętrowych autobusach bagażnik jest mały i wysoki....
Piętrowy autobus zysk dla przewoźników ale udręka dla kierowców.... Bagaże ilość osób i podwójne sprzątanie dla obsługi...
Dla pracodawcy tylko jedna załoga przy przewiezieniu większej ilości podróżnych...
Ale jak to ikarusy miał silnik inny niż Raba firmy oglądałem gdzieś film opowiadali o ikarusach i tam wszystkie miały silnik Raba który ma bardzo ładny dzwięk tak jakby szechotka tam była ciekawe czy ten silnik można jeszcze gdzieś kupić używany a w dobrym stanie
Podrośniesz, to zrozumiesz.
Przelałem na Mpk-owskim cpn-ie milion litrów i powiem Ci, że Ikarusy paliły 30l, krótkie volvo 7000 50l a długie 70l, a nie 48 dla Ikarusa!
Dziękuję za ciekawy komentarz.
U nas w MPK przegubowe Volvo potrafiło spalić i 80 litrów.
Trzeba wspomnieć że koń mechaniczny koniowi nie równy. Liczy się moment obrotowy.
Nie ma czegoś takiego jak "silnik Dafa". Daf nie produkuje swoich silników, robi to firma PACCAR, która jest właścicielem Dafa.
Gdy tamten autobus był produkowany, DAF był samodzielną firmą. Zresztą niezależnie od właściciela, w zakładach Dafa nadal produkuje się silniki i Daf jako jeden z ostatnich producentów w Europie sprzedaje je każdemu chętnemu i udostępnia sieć serwisową.
W sumie jak na takie pojemności to nie palą dużo te troche nowsze.. Moja trzy litrowa benzyna jak nie schodze z czerwonego pola to i 20 łyknie 😅
Tęsknie za tymi przegubowymi Ikarusami...😢
Szkoda że nie mówiłeś w jakim układzie są tłoki czy r6 V8 czy V10 bo zwróciłem uwagę że nie każdy autobus miał napisane jaki układ tam jest
Który seryjny passat b5 1.9tdi ma 190koni?
On powiedział 2.0
@@kornett07 b5 fl nie miał 2.0tdi. Największego diesla mial 1.9 tdi avf
@@namzciiczman9912 ale on tam ani razu nie powiedział o B5 xD jest tylko w tle taka fotografia, ale mówi o jakimkolwiek passacie
@@namzciiczman9912 b5fl w ostatnim roku 2005 miała już 2.0tdi
Bardzo ciekawy kanał, widzę że przy każdym odcinku została wykonana kupa pracy w postaci zbierania wiedzy, ale także posiadania wiedzy własnej... Gratuluję, winszuję i subskrybuję, bo nie opowiadasz natarczywie, masz dobry głos, którego dobrze się słucha, a to ważne... bo irytujący komentarz, nawet mówiący rzeczy mądre... jest irytujący i forma przerasta treść. Wrzuć troszkę luzu i przestań czytać "z kartki" do mikrofonu, pracuj nad dykcją (pSZestań szszszszeleścić:D załóż słuchawki i posłuchaj tego materiału i nie mówię o sprzęcie do nagrywania... tszy sam paliwoszerny tszeba tesz s tego sestawienia dziewieńset, pod jego mafką? sresztom jeszeli choci, asz cięszko). Początki są trudne, ale wiedza którą masz musi być dobrze opowiadana :) luz luz i jeszcze raz luz. Czasami zmień tempo czytania, wczuj się jakbyś sam chciał to usłyszeć... nie referuj, nie jesteś przy tablicy;). Widać, że robisz to z radością. Trzymam kciuki za rozwój kanału, bo na prawdę ciekawie opowiadasz. Żebyś nie myślał, że się przy*** dykcji, ale na prawdę zapytaj innych ludzi, którzy tworzą kanały, Wojtek Drewniak z kanału "Historia bez cenzury", Irytujący Historyk, czy nawet Kuchnia Kwasiora, albo Globalista TV. Będę trzymał kciuki i z ciekawością przyglądał się Twojemu rozwojowi jak i rozwojowi Twojemu kanałowi.
Dziękuję za komentarz i za uwagi, wezmę sobie to do serca!
@@Autobusy_Slawka oj do serca to aż nie ;) ale do "warsztatu" ja jak sędziowałem mecze piłki nożnej, to nie brałem do serca uwag kibiców i trenerów, i piłkarzy, tylko właśnie do operatywności, udoskonalania warsztatu. Do serca bierz rady rodziców, dziadków, dobrych nauczycieli, kogoś na kim się wzorujesz. Życzę Ci dobrej drogi. Jesteś super młodym człowiekiem pełnym pasji i życzę Ci żebyś zrobił dobrą robotę w dzisiejszym świecie ;) Masz talent, wszystko przed Tobą :).
Autobus z miniaturki chyba ma taki silnik że jeden tłok to 1,5 litra
W Ameryce karetki. Miały diesle po 6-7, 5 litra pojemnośći
a jakie normy spalania ma ten ikarus? ;)
EURO 0 w tamtych latach mieli gdzieś ekologię.
Takie same jak; kamaz, tatra, jelcz, itd :D
@@Rames. moja pierwsza ciezarowka kamaz 5111 rocznik 99 silnik na turbie bez wspuczesnuch systemow
Który autobus zrobił na was największe wrażenie?
Silniki Mercedesa oczywiście najmocniejsze.
Coś te spalanie mocno zaniżone bo jeżeli miejski Solaris u 18,Mercedes conecto z włączoną klimatyzacja pali spokojnie 70itrów.
Czy są to autobusy miejskie?
Kiedy koszulka z Autobusem?
Nie powiedziałeś o amerykańskich autokarach. Tam też było kilka ciekawych silników.
Pasat miał 1.9 tdi :P tak dla jasności ;)
Taki na przykład Prevost ma silnik Volvo i 500 koni...
Jak to jest ze silniki z autobusow mimo ze Sa podobnej pojemnosci albo nawet wiekszej maja duzo wieksze spalanie niz w przypadku autokarow?
Pomyśleć ,że używane w latach 70-90 w Polsce trolejbusy dysponowały mocą raptem 100 kW czyli 136 KM a zarówno przyspieszeniem jak i jazdą pod górę lepiej radziły sobie niż autobusy o mocniejszych silnikach. Do dnia dzisiejszego w Gdyni można spotkać trolejbusy zbudowane lokalnie na bazie wycofanych metcedesów ,wyposażone w napędy ze skasowanych starych egzemplarzy ,których parametry trakcyjne niczym nie ustępują dwukrotnie mocniejszym autobusom
Silnik elektryczny oferuje maksymalną moc i moment od chwili ruszenia z miejsca. Dlatego są tak dynamiczne.
@@misiek2460 Napędy i automatyka to moja branża więc tylko ogólnie chciałem poruszyć temat nie zgłębiając się w szczegóły, bo wtedy dla większości byłoby to niezrozumiałe .
👍👍👍
olsztyńskie Euro5tki ZFki z 2005/7 roku mają również 300km 😏
rozwiniesz?
@@naprawklasyka2013 no, pierwsze Euro5tki z ZFem ogólnie w polsce, to olsztyn ma - mają też 360 koniaczy,
A ciekawe, czy istnieją jeszcze inne firmy niż MAN lub Mercedes które produkują silniki do autobusów.
Iveco, Scania, Volvo, renault, daf i masa pozaeuropejskich
Mam taką nierypową propozycje tematów (być może niektóre tematy da się połączyć) :
1. ile kosztowało by OC posiadacza autobusów gdyby była nim osoba prywatna?
2. Jak wylicza się (kosztuje) rocznie OC miejskich przewożników.
3. Ile wynosi OC w przypadku autobusu elektrycznego/wodorowego oraz trolejbusu ?
Trzeci 😂😂
A gdzie scania , gdzie volvo ?
Bez gwiazdy nie ma jazdy hehe Mercedes
Wrrr... Pracuj nad dykcją, ja cię proszę. Nie "szejść" tylko sześć.
O Szczecin
Ikarus 280.37 nie mial turbo
Może coś więcej o firmie Flixy
2.0 TDI 190 koni????
SIEMANKO
Genowefa Pigwa zmarła w 2018 roku, czyżby odezwała się zza grobu? Proszę nie ściemniać i zostawić Artystę w spokoju. Znaliśmy się z Bronkiem w okresie studiów.
Nie. Daf a pacar
2 xD
No autobusy piętrowe przegubowe to są pprzee.... Może teraz było by warto coś z nowej ery elektryczne i hybrydowe bo to naradzie przyszłość ..
Brakuje tu opisów momentu obrotowego oraz przy silnikach z doładowaniem, jakie było sprężenie. Te moce nie są imponujące, szczególnie jak na takie wielkości silnika. Oczekujemy, że one będą ciężkie, by swoją masą potrafiły ruszyć cały autobus, a też chcemy, żeby nie były mocno żyłowane sprężeniem, ani rozwiercane nie wiadomo jak, bo mają być wytrzymałe.
Czwarty
Po kiego grzyba mówisz o doładowaniu? Silniki wolnossące w ciężarówkach i autobusach skończyły się 50 lat temu!!!
Jeśli silniki w autobusach skończyły się 50 lat temu to jakim cudem autobusy nadal jeżdżą?
@@Autobusy_Slawka wolnossące to znaczy niedoładowane czyli bez turbo (atmosferyczne). Turbodiesle wychodziły do osobówek w 90tych, ale w ciężarówkach były obecne 20 lat wcześniej. Nie twierdzę że nie ma ale sam nie kojarzę żadnego diesla bez turbo w ciężarówce.
Film jest bardzo fajny.... Ale i do d.py....
Więcej reklam niż informacji
Niestety muszę odwołać subskrycje
Rozumiem reklama na początku na końcu ewentualnie w środku... Ale dwie przerwy reklamowe czyli 4 reklamy przy opowiadaniu o Setra 431 DT to za dużo i tak za każdym modelem...
Niestety Yotuberzy idą tylko na zysk z reklam
A nic dla przyjemności z oglądania dla widza....
Przykro mi że niektórzy widzowie nadal nie widzą tego że reklama na filmie oznacza możliwość rozwoju dla twórcy i zapewnienia lepszych oraz bardziej jakościowych treści. RUclips jest darmowy dla każdego a dzięki reklamom my twórcy możemy zakupić przykładowo sprzęt dzięki któremu tworzymy filmy lub opłacić grafika.
Życzę Ci abyś znalazł kanały bez reklam i spędzał na nich fajnie czas, ja osobiście używam RUclips premium i nie ma żadnych reklam oraz można słuchać filmów w tle :D
@@Autobusy_Slawka
Wiem jak działa RUclips i na czym się zarabia...
Ale raz na jaki czas pooglądaj film bez kąta Premnium. Zobaczysz jak większość widzów odbiera ten Kapitalizm i zarabianie....
Czasem trochę mniej reklam...
Trochę wyrozumienia
Zawsze da się znaleźć "Złoty środek"
@@karolgonschior2583 również i ty musisz wykazać wyrozumienie dla twórcy. Nie wciskam wątpliwych towarów za łatwe pieniądze gdyż szanuje moich odbiorców tak więc zrozum że pomimo że to nie są duże pieniądze które zarabia się z reklam, poniekąd pozwala to na pokrycie kosztów związanych z tworzeniem treści dla odbiorcy.
Może coś więcej o firmie Flixy