5 ważnych decyzji, które musisz podjąć przed zakładaniem firmy (odc. 33)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 июл 2014
  • Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o uldze na start wejdź tu: www.infakt.pl/ulga-na-start
    Zakładanie firmy - sprawdź:
    ► Dlaczego NIE zakładać firmy 1. dnia miesiąca?
    www.infakt.pl/blog/dlaczego-ni...
    ► 10 typowych błędów popełnianych na początku prowadzenia firmy
    www.infakt.pl/blog/prowadzenie...
    Transkrypcja: www.infakt.pl/blog/wp-content...
    Przed Wami kolejny odcinek inFakt TV. Tym razem mam dla Was temat skierowany do początkujących przedsiębiorców. Dzięki niemu poznacie 5 ważnych decyzji, które trzeba podjąć przed założeniem firmy.
    Zakładanie firmy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy polega na podjęciu rozmaitych decyzji, a drugi na formalnościach. Jak łatwo się domyślić, ten pierwszy jest trudniejszy, bo podjęte decyzje mają brzemienne skutki w przyszłości. I właśnie o tym powiemy w tym odcinku inFakt TV.
    Decyzja 1. Adres prowadzenia działalności
    Zanim założysz firmę przemyśl gdzie chciałbyś ją prowadzić. Ten adres decyduje bowiem o kosztach, które można rozliczać w firmie, są to przykładowo czynsz, wynajem, czy też media. Adresem prowadzenia firmy może być nawet miejsce, w którym mieszkasz -- dom czy mieszkanie. Zalety tego rozwiązania pokazaliśmy już w innym odcinku inFakt TV. Warto się z nimi zapoznać.
    Decyzja 2. Nazwa firmy, konto firmowe, pieczątka i księgowość
    Nazwa firmy osoby fizycznej, czyli każdego z nas, musí składać się z imienia i nazwiska. Do nich można -- ale nie trzeba -- dodać dowolne słowa lub litery. Kolejność, długość, język -- są dowolne. A zatem nazwa firmy może brzmieć: Jan Kowalski, albo Kowalski Jan, albo Jan Kowalski Usługi Komputerowe, i tak dalej -- konfiguracja dowolna, o ile nazwa zawiera imię i nazwisko.
    A co z kontem? Posiadanie konta firmowego kojarzy się z prowadzeniem firmy, ale nie jest to konieczne. Zakładając firmę można wpisać dowolny numer rachunku. Jeśli później okaże się, że konto firmowe jednak się opłaca to numer rachunku można zmienić na firmowy. Oczywiście, pieczątka firmowa także nie jest potrzebna -- z powodzeniem można prowadzić firmę bez pieczątki.
    No i wreszcie księgowość. Można ją prowadzić samemu lub zlecić. Zakładając działalność podaje się dane ewentualnej firmy odpowiedzialnej za księgowość i miejsce przechowywania dokumentacji. Decyzję o księgowości trzeba więc podjąć odpowiednio wcześnie.
    Decyzja 3. PKD
    Wiele osób sądzi, że kody PKD są ważne, albo kluczowe wręcz, ale... tak nie jest. Kody PKD pełnią głównie rolę statystyczną. Po prostu trzeba pamiętać, żeby w kodach PKD było to, czym firma się zajmuje. Czyli najlepiej podać ich możliwie dużo -- nie ma ograniczenia co do ich liczby. PKD nie mają jednak większego wpływu na działalność.
    Decyzja 4. Forma opodatkowania
    Przejdźmy teraz do podatków. Pierwsza kwestia to forma opodatkowania, która decyduje o sposobie obliczania podatku dochodowego i jego stawkach. Najpopularniejsze są zasady ogólne, które zwykle wymagają prowadzenia KPiR -- prostej ewidencji, w której zapisuje się wszystkie przychody i koszty firmy. Inne formy to podatek liniowy, a także ryczałt i karta podatkowa. Szersze porównanie tych form znajdziecie na blogu inFaktu, zapraszam do lektury.
    Decyzja 5. Rejestracja VAT
    Dla większości przedsiębiorców rejestracja VAT jest opcjonalna, chyba że planują sprzedawać np. alkohol, czy papierosy. Jeśli zaś jest opcjonalna, to warto ją rozważyć, gdyż może się opłacać. Ten temat już szeroko omawialiśmy w inFakt TV, więc warto zajrzeć do poprzedniego odcinka i dobrze przemyśleć sprawę VAT-u w firmie.
    Po podjęciu decyzji zostają formalności. Założenie firmy jednoosobowej to zwykle 2 lub 3 kroki. Pierwszy i najważniejszy to złożenie CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. Ten formularz sprawi, że przyszły przedsiębiorca otrzyma wpis do CEIDG, a także REGON i NIP -- jeśli jeszcze nie ma. Druga formalność to rejestracja w ZUS-ie, no i trzecia -- opcjonalna -- rejestracja do VAT.
    Na koniec jeszcze parę słów o tak zwany „jednym okienku". Otóż są urzędy miasta, które mają też „biurka" przy których siedzą osoby z ZUS-u i fiskusa -- wtedy firmę zakłada się w jednym miejscu i w zależności od okoliczności może to zająć jedną-dwie godziny. W przeciwnym razie zakładanie firmy wymaga wycieczek do maksymalnie trzech miejsc.
    Jak widać „przejście na swoje" to nic trudnego -- przynajmniej od strony formalnej. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił, a gdy już zaczniecie karierę przedsiębiorców, to nie zapomnijcie o inFakt TV -- czeka na Was cała masa prostych porad dopasowanych do Waszych potrzeb. Warto zasubksrybować inFakt TV, aby oglądać nowe odcinki na bieżąco. Do zobaczenia.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 16

  • @lukaszstepien1772
    @lukaszstepien1772 5 лет назад

    BARDZO DOBRE I POMOCNE FILMY. DZIĘKI INFAKT!

    • @infakt
      @infakt  5 лет назад +2

      Dzień dobry,
      Panie Łukaszu zapraszamy także na blog dla przedsiębiorców infakt.pl/blog
      Pozdrawiamy

  • @sumawszystkiego
    @sumawszystkiego 9 лет назад +1

    Kody PKD mają znaczenie szczególnie jeżeli nie chce się być płatnikiem VAT, wtedy lepiej nie dodawać usługi związanej z doradztwem.

  • @janbeksa3841
    @janbeksa3841 5 лет назад +3

    Szybko , przejrzyście i na temat . Aby tak dalej 👍😁🇵🇱

  • @marekk1223
    @marekk1223 3 года назад

    Super pomocny materiał. Planuję rozpocząć dg i mam poważny problem. Planuję wypożyczać, wynajmować posiadany sprzęt/ myjki wysokociśnieniowe, agregaty prądotwórcze, betoniarkę , odkurzacze piorące itp/ czy kod PKD 77.39.Z i PKD 77.29.Z będzie odpowiedni do tego typu działalności i czy muszę być płatnikiem VAT. Z góry dziękuję za pomoc.

  • @TEDDYDRIVER
    @TEDDYDRIVER 9 лет назад +2

    Przydałby się film nt. - Czy jedna osoba fizyczna może prowadzić kilka firm (być ich właścicielem) ? Rzecz jasna o różnym PKD. Dziękuje!

    • @infakt
      @infakt  9 лет назад

      Witamy,
      Dziękujemy za podpowiedź odnośnie tematu na kolejny odcinek inFakt TV. Z pewnością ją rozważymy ;)
      Pozdrawiamy

  • @thomasszornet9164
    @thomasszornet9164 3 года назад

    A jak chciałbym samą nazwę??? Bez nazwiska. Np : xpcliner jest taka możliwość????

  •  7 лет назад

    Od niedawna chyba można wybrać maksymalnie 10 kodów PKD. Czy to prawda?
    I czy nadal kody PKD pełną jedynie wartość statystyczną? Nie będzie problemu, jeśli wykonam dla kogoś usługę, której charakter nie będzie zgodny z wybranymi przeze mnie PKD i wystawię za nią fakturę VAT?

    • @infakt
      @infakt  7 лет назад

      Panie Sebastianie, nie ma limitów w liczbie wybranych kodów PKD. Na druku CEIDG-1 widnieje miejsce na max. 10 kodów, ale większą liczbę można zadeklarować za pomocą załącznika CEIDG-RD.
      Kody PKD precyzują czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorca, nie powinno się świadczyć usług niezgodnych z PKD. Więcej informacji: www.infakt.pl/blog/zakladanie-dzialalnosci-gospodarczej-jak-wybrac-kody-pkd/. Pozdrawiamy!

  • @lelcia7233
    @lelcia7233 8 лет назад

    Dzień dobry,
    mam pytanie. Zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. Moje pytanie: skoro będę sprzedawać swoją usługę przez internet, a będzie to plan treningowy oraz żywieniowy to jaką formę opodatkowania powinnam wybrać? Szczerze mówiąc bardzo chciałabym rozliczać się ryczałtowo, ponieważ przy takiej działalności nie mam kosztów.
    Dziękuję za każdą sugestię.
    Pozdrawiam

    • @infakt
      @infakt  8 лет назад

      +Lelcia Jeżeli jest Pani trenerem personalnym, nie ma możliwości rozliczania się na ryczałcie, ponieważ wykonywane przez Panią usługi znajdują się w dziale 93 PKWiU (USŁUGI ZWIĄZANE ZE SPORTEM, ROZRYWKĄ I REKREACJĄ). Gdyby wykonywana przez Panią działalność była związana ze zdrowiem, a Pani byłaby lekarzem, podatek dochodowy z działalności mógłby być rozliczany na zasadach ryczałtu. W tej sytuacji w zależności od dochodów, do wyboru pozostają: skala podatkowa i podatek liniowy, przy podatek liniowy jest opłacalny przy dochodach powyżej 100 tys. zł rocznie. Pozdrawiamy!

    • @pawekorba855
      @pawekorba855 6 лет назад

      inFakt.pl

  • @ArkadiuszPawel
    @ArkadiuszPawel 3 года назад

    Super ale ta muzyka w tle nie pozwala mi sie dobrze skupic ale Dziękuje Pozdrawiam

  • @Moto-Emotion
    @Moto-Emotion 8 лет назад

    Lepiej powiedz jak drogi jest w polsce zus i ile ludzi zbankrutowalo przez wysokosc zusu i ze jak nie masz ukladow mozna sobie hot dogi sprzedawac a i tez nie do konca ;) zus 1100zł miesiecznie a jak nie masz przyjdzie komornik i wezmie.

    • @McTvorzy
      @McTvorzy 7 лет назад +4

      Pier**lisz głupoty