A czy mogę korzystać z małego zusu jeśli: 1. Obecnie pracuję dla pracodawcy A 2. kończę umowę o pracę z pracodawcą A 3. Zakładam jednoosobową działalność gospodarczą 4. podpisuję kontrakt i zaczynam udzielać usług firmie B 5. po 2-3 miesiącach wystawiam fakturę za kilka godzin usług na rzecz firmy A - czy to dyskwalifikuje mnie z małego zusu?
Witam! Super kanał a także strona z której wiele się można nauczyć.Jednak mam jedno pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.Wiem jak wygląda schemat uzyskania pensji pracownika fizycznego od kwoty brutto do netto i dzięki temu jestem świadomy jakie koszty ponosi pracodawca itp. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś prostego schematu który pokazuje jak wygląda uzyskanie dochodu miesięcznego podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na ogólnych zasadach albo z podatku liniowego. Wiem że Zus płacimy oddzielnie do 10 dnia każdego miesiąca a podatek dochodowy do 15 .Ale jak dokładnie rozliczyć podatek dochodowy. Na Internecie znalazłem tyle - przychody -wydatki-podatki=dochód .Mało mi to mówi ,potrzebuje prosty i dokładny schemat gdzie są konkretne wydatki i podatki żeby wyliczyć sobie dochód.
Być może ta strona będzie dla Pana źródłem dodatkowych informacji - www.infakt.pl/podatek-dochodowy Pomysły na koszty firmowe może Pan znaleźć tutaj - www.infakt.pl/blog/darmowe-ebooki/51-pomyslow-na-koszty-firmowe/ W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: info@infakt.pl
Witam, czy mógłbym prosić o nagranie jak prowadzić rejestr VAT? Również interesuje temat ZUSu. Mały/ duży ZUS: komu przysługuje, ile wynosi, rodzaje składek, które musimy spłacać, a które możemy nie płacić? Byłbym Bardzo wdzięczny za taki materiał. Dziękuję.
Witam jaką formę opodatkowania wybrać przy dotacji 150000zł z ARiMR na przejście z działalności rolniczej na gospodarczą.120000 ma być przeznaczone na środki trwałe a reszta na wydatki związane z działalnością czyli paliwo,krus,reklama,amortyzacia samochodu.
Dzień dobry. Czy wciąż w 2020 roku mogę uzyskać ulgę na start przy zakładaniu działalności gosp przy przejściu z umowy zlecenie na kontrakt u tego samego zleceniodawcy? Proszę o odpowiedź. :)
Czy mogłybyście przygotować materiał o stosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów? Kiedy można stosować to rozwiązanie, jak jest to weryfikowane, czym się różni od normalnych kosztów? Pozdrawiam
Witam, dziekuje za pomocne filmiki. Krotkie pytanie o doprecyzowanie: pracujac w Niemczech na umowie o prace i zakladajac dzialalnosc w Polsce-czy musze rowniez oplacac skladki zdrowotne? Myslalam, ze jestem zwolniona ze wszystkich skladek. Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie!
Jeśli z niemieckiego odpowiednika ZUS dostarczy Pani odpowiednie dokumenty do polskiego ZUS, między innymi druk A1, to wówczas nie będą z działalności prowadzonej w Polsce odprowadzane składki ZUS - także ta zdrowotna. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Witam. Mam 24 lata i pracuje od ukonczenia technikum jake elektromonter. Raz tylko zmieniłem firme zawsze mialem umowę o prace. Chcę zalozyc działalność wzias dotacje kupic narzędzia i pracowac jako jednoosobowa firma podwykonawcza moze nawet u tego samego wykonawcy lub bylego pracodawcy. Czy to mozliwe? Co zrobic na poczatek i jak w miale łagodny sposob przejść z etatu na dzialalnosc?
Panie Mateuszu, oczywiście nie ma żadnego problemu z tym, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jest to proces trudny, natomiast warto wiedzieć o kilku kwestiach. Kilka kwestii w Pana sytuacji podpowiadamy, aby je rozważyć. Pierwsza z nich to forma opodatkowania - przy większych dochodach opłacalny może okazać się podatek liniowy (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/podatek-liniowy-kiedy-warto-przejsc/ ). W Pana przypadku, to rozwiązanie może nie być możliwe, jeśli będzie Pan współpracował z byłym lub obecnym pracodawcą i będą wykonywane te same usługi, które były wykonywane na podstawie umowy o pracę. Bierzemy pod uwagę tylko dany rok podatkowy, przykładowo jeśli w 2017 roku umowa o pracę zostanie rozwiązana, a działalność o tym samym profilu zostanie założona w 2018 to rozliczanie na podatku liniowym będzie możliwe. Jeśli natomiast umowa o pracę zostanie rozwiązana w 2018 i działalność też zostanie założona w 2018 roku i usługi będą te same, to w 2018 rozliczenie na liniówce nie będzie możliwe. Druga istotna kwestia, to ZUS. Jeśli w ramach działalności będą wykonywane te same usługi, które były świadczone na podstawie umowy o pracę w danym roku założenia działalności lub w poprzednim, to nie można skorzystać z tzw. preferencyjnego ZUS. Cały proces krok po kroku opisaliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog/jak-zalozyc-dzialalnosc-instrukcja-krok-po-kroku/. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy (w razie zainteresowania pomagamy także w zakładaniu działalności: www.infakt.pl/wygodne-zakladanie-firmy). Pozdrawiamy!
Dzień dobry, kody PKD mają głównie znaczenie dla celów statystycznych. Należy jednak mieć na uwadze, że określają rodzaj prowadzonej działalności. Posłużymy się przykładem, kiedy dla celów podatkowych także mają duże znaczenie. Np. kod 71.12.Z - działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Są to usługi doradcze i oznacza to, że jeśli podatnik je wykonuje, to musi zgłosić się do VAT. Czasami udział w przetargach, staranie się o konkretny rodzaj dofinansowania, dotacji, zobowiązują do posiadania konkretnego kodu PKD. W razie pytań zapraszamy. Pozdrawiamy!
Jaką formę działalności powinien wybrać ktoś, kto powiedzmy handluje na GPW, albo na rynku Forex i jest tzw. "Trader"-em i tylko z tego się utrzymuje? Bez działalności - ktoś kto zajmuje się tym (jest Traderem lub Inwestorem Indywidualnym) musi płacić 19% podatku w Polsce ( np. w emiratach arabskich i Tajlandii nic się nie płaci ). Jak wygląda sytuacja jeśli by ktoś rozważał przejść na swoje i jako firma dalej kontynuować tą działalność w Polsce? Czy wybrać samozatrudnienie czy iść w kierunku spółki z.o.o czy może jakieś inne rozwiązanie. Są jakieś z góry przewidziane korzystne rozwiązania na taki przypadek w Polsce czy trzeba założyć spółkę LTD w Anglii lub gdzieś indziej w świecie? Z góry dziękuję za odpowiedź..
Jest to pytanie na tyle istotne, że branża ta jest obarczona bardzo dużym ryzykiem. Szukałem informacji na ten temat w internecie , ale nigdzie nie można znaleźć żadnego konkretu na ten temat..
Panie Tomaszu, niestety nie jesteśmy w stanie Panu pomóc. Nie świadczymy usług doradczych w zakresie wyboru formy prowadzenia działalności, świadczymy jedynie usługi księgowe. Sugerujemy aby zwrócił się Pan z tym problemem do firmy doradztwa podatkowego zajmującej się tematami opodatkowania działalności na terytorium Polski oraz poza jej granicami. Pozdrawiamy!
Dzień dobry, jestem studentem i moje ubezpieczenie zdrowotne opłaca zatrudniony etatowo tata. Czy po założeniu firmy jeszcze na studiach będę musiał opłacać osobne składki zdrowotne?
Panie Klaudiuszu, po założeniu działalności składki ZUS (również zdrowotne) powinien Pan opłacać z tytułu działalności. Pana Tata powinien Pana wyrejestrować z ubezpieczeń z dniem rozpoczęcia działalności. Pozdrawiamy!
Proszę powiedzieć, czy mogę skorzystać przy zakładaniu firmy z małego ZUS-u, jeżeli firmę wykreśliłam z rejestru 4 lata temu, ale dwa lata wcześniej była zawieszona?
pytanie jest takie: zostałem zwolniony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, po około pół roku zakładam działalność, mój były pracodawca daje mi powiedzmy 20% wszystkich moich zleceń, czy to też mnie dyskwalifikuje do małego zusu? czy jest jakiś okres po jakim mogę podjąć współpracę z byłym pracodawcą i czy zakres współpracy ma znaczenie. np czy jedno zlecenie już ma moc sprawczą :)
Dzień dobry, jeżeli otworzył Pan działalność gospodarczą i nabył Pan prawo do małego ZUS np. w styczniu, a w maju świadczy Pan usługi na rzecz byłego pracodawcy. Następnie np. od czerwca przestaje Pan świadczyć usługi na rzecz pracodawcy. To za styczeń-kwiecień płaci Pan preferencyjny ZUS, za maj Duży ZUS, natomiast od czerwca dalej może Pan korzystać z 24 miesięcy preferencyjnego ZUS (24 mc liczone są od stycznia)
@@infakt jestem w trakcie zakładania działalności, staram się o dofinansowanie z UP na start. Wiem że będę współpracował z moim ostatnim pracodawcą w każdym miesiącu jednak będzie to tylko część moich wszystkich zleceń. Rozumiem że nawet jedno "małe" zlecenie miesięcznie od ostatniego pracodawcy mnie dyskwalifikuje na preferencyjny ZUS...
@@rychutas W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jest wprost napisane, że osoby niemające prawa do małego ZUS to osoby, które "art. 18 ust. 2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej." Oznacza to, że jeżeli wykona Pan zlecenie w tym samym zakresie w jakim był Pan zatrudniony, to nie ma Pan prawa do małego ZUS (bez względu na wartość tego zlecenia). Ważne jest sformułowanie dot. " czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej". Jeżeli był Pan zatrudniony np. jako projektant instalacji elektrycznych (umowa o prace polegała na przygotowaniu dokumentacji technicznej), a teraz zacznie Pan fizycznie wykonywać montaż instalacji to zakres czynności się nie pokrywa i można skorzystać z małego ZUS. Jeżeli natomiast tworzył Pan dokumentacje techniczne i teraz przygotuje Pan takie same dokumentacje jak na umowie o pracę wówczas nie ma prawa do małego ZUS. Jeżeli od momentu rozpoczęcia działalności, od razu będzie Pan świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcę to warto zastanowić się jeszcze nad rejestracją firmy jeden miesiąc wcześniej. Współpraca od maja to działalność od kwietnia. Dzięki temu za kwiecień nie świadczy Pan usług na rzecz byłego pracodawcy i nabywa Pan prawo do małego ZUS, pomimo tego że przez okres współpracy nie płaci Pan małego ZUS to np. jeżeli po roku zmieni się kontrakt np. z uwagi na dużą ilość własnych zleceń wówczas może Pan w dalszym ciągu wykorzystać pozostałą część małego ZUS (po roku będzie to 12 miesięcy)
Jeżeli moje dochody miesięczne nie przekraczają 1050zł (połowa min. wynagrodzenia) to nie muszę rejestrować firmy ani odprowadzać żadnych podatków? Dodam, że nie jestem osobą pełnoletnią. Mam tutaj na myśli handel przez internet na zasadzie "kup tanio- sprzedaj drogo". Pozdrawiam
Dzień dobry, potwierdzamy, nie trzeba rejestrować działalności nieewidencjonowanej. Natomiast odnośnie podatków - w trakcie roku faktycznie można nie płacić zaliczek na podatek dochody, ale po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym, jeśli podatek wyjdzie, to będzie go trzeba uregulować. Więcej informacji: www.infakt.pl/dzialalnosc-bez-rejestracji, www.infakt.pl/blog/jak-bedzie-wygladac-dzialalnosc-bez-rejestracji/. Pozdrawiamy!
Panie Krzysztofie, jako polak nie będzie miał Pan problemu z rozpoczęciem prowadzenia działalności w Polsce. Wówczas, może Pan świadczyć swoje usługi zarówno w Polsce jak i za granicą. Natomiast opodatkowanie będzie uzależnione od Pana rezydencji podatkowej oraz charakteru świadczonych usług.
Witam elektromechanika automatyka mały ZUS 2019 jak założyć firmę realne dochody około 1000zl miesięcznie ,sęk w tym że nie jestem ubezpieczony i nie mogę iść do lekarza jak wygląda sprawa małego ZUS ? Co muszę wypełnić aby nie wpaść w koszty jaki podatek wybrać? Aby zalegalizować to co robię czuli naprawy maszyn i urządzeń elektrycznych uprawnienia i kwalifikacje oraz wykształcenie posiadam. Dajcie znać w komentarzach lub filmie
Dzień dobry, jeżeli przychód nie przekroczy 1125 zł może Pan prowadzić działalność bez rejestracji a dodatkowo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast jeżeli zamierza Pan rozwijać działalność gospodarczą w przyszłości warto zastanowić się nad rozpoczęciem działalności i skorzystać z ulgi na start czyli opłacanie 6 mc jedynie składki zdrowotnej, następnie z 24 miesięcy ZUS-u preferencyjnego
OK Dziękuję bardzo już oglądałem odcinek o działalności bez rejestracji ale w jaki sposób muszę udokumentować, że dochód mój jest taki mały czy muszę mieć kasę fiskalną no i co z rachunkami mogę wystawiać w tym okresie rachunek na tą kwotę nie większą niż 1125zł jak to ugryść zgłosić działalność bez rejestracji? co do zus ubezpieczenie zdrowotne ok, troszkę rozumiem ale też nie do końca ile to będzie kosztować miesięcznie, i czy w ogóle potrzebna mi jest działalność aby opłacać zdrowotne.
Witam inFakt, zakończyłem ostatnio pracę etatową i poważnie rozważam w najbliższym czasie założenie własnej działalności. Zajmowałbym się na pewno handlem samochodami używanymi oraz obrotem kryptowalut, być może również w przyszłości wynajmem samochodów. Nastawiam się na podatek liniowy 19% jako korzystniejszą formę rozliczenia. Mam jednak pytanie co w takim przypadku z VAT, jak sobie z tym poradzić ? Jak wiadomo kryptowaluty są z niego zwolnione, a handel samochodami sprowadzonymi/wynajem już raczej nie. Jest możliwość rozbicia czy rozdzielenia tego w jakiś sposób ? Przy założeniu takiej działalności trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakieś aspekty ?
Panie Łukaszu, w ramach jednej działalności może Pan prowadzić działalność zwolnioną z VAT (bitcoin) i opodatkowaną (samochody). Mówimy w takiej sytuacji o sprzedaży mieszanej. Co do samego założenia działalności, nie ma tutaj szczególnych warunków. Wszystkie uregulowania istotne przy tej działalności omówiliśmy tutaj: ruclips.net/video/HwfkIYITVqA/видео.html, ruclips.net/video/-pFv5laGH8o/видео.html. W razie jakichkolwiek pytań, pomocy w założeniu działalności, zapraszamy. Zespół inFakt
Dzień dobry! Czy wszystkie formalności związane z założeniem JDG mogę załatwić w ciągu jednego dnia? Tzn. składam CEIDG, zaraz później idę do US i składam VAT-R, a później do ZUS (chcę płacić składkę chorobową)? Czytam, że wszystkie te dokumenty mogę złożyć razem z CEIDG, ale przecież nie mam regonu. Co wtedy? I czy wszystkie te urzędy muszą być właściwe dla miejsca zameldowania? Co w przypadku, jeśli adres zamieszkania, zameldowania i siedziby firmy będą różne? Jaki wpisać we wniosku?
Dzień dobry Pani Natalio, tak, wszystkich formalności związanych z zakładaniem działalności można dopełnić w ciągu jednego dnia. Podstawą jest złożenie wniosku CEIDG wraz z którym można złożyć druk ZUS ZUA (www.umownie.pl/blog/zgloszenia-do-zus-na-podstawie-ceidg/). Osobno natomiast należy udać się lub wysłać do US druk VAT-R. Wniosek o założenie działalności można oczywiście można złożyć bez posiadania REGON-u, co więcej CEIDG można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Natomiast druk VAT-R musi być złożony w US właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Przy okazji, od 30 kwietnia 2018 r. będzie można skorzystać z ulgi na start - zwolnienia z opłacania składek społecznych przez 6 miesięcy od momentu założenia działalności. Szczegóły: www.infakt.pl/ulga-na-start. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia. Siedziba mojej firmy, adres zameldowania oraz adres zamieszkania to 3 osobne miejsca, między siedzibą, a adresem zamieszkania jest około 170km. Czy warto wpisywać w CEIDG wszystkie 3 miejsca? Czy lepiej wprowadzić adres zameldowania, jako adres zamieszkania? Niestety nie mogę założyć firmy bliżej adresu zamieszkania. Rozumiem, że tak naprawdę nie muszę wychodzić z domu, żeby założyć działalność? CEIDG mogę złożyć online i podpisać profilem zaufanym, z VAT-R mogę zrobić podobnie?
Pani Natalio, ogólnie adres zameldowania nie ma większego znaczenia, kluczowy jest adres zamieszkania, bo według niego rozliczane są podatki. Co do adresu prowadzenia działalności, to ma on znaczenie dla samej rejestracji. Proszę pamiętać, że należy mieć tytuł prawny do lokalu np. umowa użyczenia, najmu, akt notarialny. Więcej: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/zmiany-w-przepisach-ustawy-o-swobodzie-dzialalnosci-gospodarczej/. Ogólnie rekomendujemy wpisać adresy zgodnie ze stanem faktycznym, a ich znaczenie wskazaliśmy wyżej. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Składając wniosek CEIDG-1 o rozpoczęcie działalności, z automatu przedsiębiorca zostaje zgłoszony jako płatnik składek w ZUS. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do ubezpieczenia na formularzach ZUS ZUA / ZUS ZZA. Formularze można złożyć przez platformę ZUS PUE (jak i inne dokumenty ZUS potrzebne w przyszłości), dzięki temu nie ma potrzeby osobiście udawać się do jednostki ZUS.
Witam !!! Po obejrzeniu filmu nurtuje mnie jedno pytanie. Czy pracując na etacie w hurtowni zoologicznej mogę założyć firmę która będzie hodować małe gryzonie (kod PKD01.49.Z). Czy w takim wypadku przysługuje mi mały ZUS ?? Dodam że nie prowadziłem prędzej żadnej firmy.
Ogólnie nie ma żadnego problemu z tym, aby równocześnie być zatrudnionym na etacie i prowadzić działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że zakres usług jakie będą wykonywane przy tych dwóch źródłach dochodu musi być różny. W opisanej sytuacji trudno jednoznacznie stwierdzić czy te usługi będą się wykluczać, bo należałoby sprawdzić zakres usług wpisanych w umowie o pracę i wówczas dokonać jednoznacznej oceny. Odnośnie małego ZUS, to dokładne informacje znajdzie Pan tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/maly-duzy-zus/ Zasadniczo będzie on przysługiwał jeśli będzie Pan świadczy usługi dla innych kontrahentów niż pracodawca lub dla pracodawcy ale zakres usług będzie inny niż w umowie o pracę i tyczyć się to będzie bieżącego i poprzedniego roku. Pozdrawiamy!
Dzień dobry, Panie Tadeuszu ponoszone wydatki związane z prowadzeniem działalności bez rejestracji, będą rozliczane tak jak podatek w zeznaniu rocznym PIT-36, w wierszu ( Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1 ba ustawy )
Mam problem nie zgłosiłem zamknięcia firmy w czasie była ona otwarta okresowo tzn 2mc byłem za granicą później nie opłacałem składek aktualnie i stnieje możliwość zamknięcia firmy z datą wstecz proszę o kontakt
Dzień dobry, jeśli samochody będą opodatkowane podatkiem akcyzowanym, to wówczas będzie musiał Pan być VAT-owcem. Jeśli będzie Pan sprzedawał samochody, to wówczas można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej do limitu 20000 zł w skali roku, ale przy tego typu działalności ten limit możliwe, że szybko zostanie przekroczony. Co ważne, jeśli dokonywałby Pan sprzedaży: części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep i naczep, kontenerów, części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach, to wówczas kasa fiskalna musi być od samego początku. Pozdrawiamy!
inFakt.pl Samochody będą kupowane na umowę kupna sprzedaży,natomiast sprzedawane na fakturę Vat-Marżę.Nawiązując do kasy fiskalnej czy do każdej sprzedaży jest konieczność wystawiana paragonu(nabijania na kasę fiskalną),jeśli tak to wpisuje kwotę sprzedaży czy jedynie swoją marżę?
Warto pamiętać, że na kasie fiskalnej należy ujmować tylko sprzedaż dla osób prywatnych, dla firm wystawia Pan faktury. Każda sprzedaż dla osoby prywatnej, nawet jeśli zostanie wystawiona faktura, musi być osobno nabita na kasę fiskalną. Na kasie fiskalnej jest ujmowana cała kwota sprzedaży, nie marża. Pozdrawiamy!
Co byście mi doradzili.Chcę z żoną otworzyć sklep warzywno owocowy poprostu Warzywniak. A ja będę dalej pracował na pełnym etacie.a ja mam 2 grupę inwalidzką z pefronu na stałe.a ja nie mam całego minimalnego wynagrodzenia bo pracoje na 3/4 etatu i zarabiam 1300.zł. Co byście nam doradzili co zrobić pokoleji.pozdrawiam.😉🌷
Panie Krzysztofie, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEiDG w Urzędzie Miasta lub Gminy. Warto zastanowić się nad tym czy chce Pan być podatnikiem VAT czy może chce Pan korzystać ze zwolnienia. Bycie czynnym podatnikiem VAT wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego na druku VAT-R oraz składania comiesięcznych deklaracji VAT. Przesyłamy link do artykułu na naszym blogu, który wyjaśnia kiedy warto być podatnikiem VAT: www.infakt.pl/blog/kiedy-warto-byc-na-vat/. Kolejną formalnością wymaganą przy rejestracji firmy jest zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS. Ma Pan na to 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności. Jeżeli z tytułu umowy o pracę zarabia Pan minimalną krajową (2000 zł brutto), z tytułu działalności będzie Pan opłacać tylko składkę zdrowotną. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zgłoszenie się również do ubezpieczeń społecznych. W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu (info@infakt.pl), pozdrawiamy!
Dzień dobry, Panie Karolu zapraszamy do skorzystania z oferty www.infakt.pl/wygodne-zakladanie-firmy Natomiast jeżeli chce Pan założyć samodzielnie działalność to może Pan to zrobić na dwa sposoby: - jeżeli posiada Pan ePUAP to może Pan złożyć uzupełniony wniosek CEIDG-1 przez stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ - lub może Pan na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości wypełnić wniosek CEIDG-1, następnie wydrukować i złożyć osobiście.
Ja bym od siebie dodał jeszcze ze po założeniu działalności i przyznaniu nr NIP i REGON w ciągu kilku dni, trzeba założyć konto firmowe w banku a następnie zgłosić je w urzędzie lub przez profil zaufany
"Konta bankowego nie musi mieć: przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników i osiągnął roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro."
Panie Mariuszu, składkę zdrowotną należy odprowadzać zarówno z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Pozdrawiamy!
Bardzo pomocne, mega konkretnie, dziękuje
:) Pozdrawiamy!
A czy mogę korzystać z małego zusu jeśli:
1. Obecnie pracuję dla pracodawcy A
2. kończę umowę o pracę z pracodawcą A
3. Zakładam jednoosobową działalność gospodarczą
4. podpisuję kontrakt i zaczynam udzielać usług firmie B
5. po 2-3 miesiącach wystawiam fakturę za kilka godzin usług na rzecz firmy A - czy to dyskwalifikuje mnie z małego zusu?
Opowiedzcie o jednoosobowej firmie tramsportowej.
Witam! Super kanał a także strona z której wiele się można nauczyć.Jednak mam jedno pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.Wiem jak wygląda schemat uzyskania pensji pracownika fizycznego od kwoty brutto do netto i dzięki temu jestem świadomy jakie koszty ponosi pracodawca itp. Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś prostego schematu który pokazuje jak wygląda uzyskanie dochodu miesięcznego podczas prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na ogólnych zasadach albo z podatku liniowego. Wiem że Zus płacimy oddzielnie do 10 dnia każdego miesiąca a podatek dochodowy do 15 .Ale jak dokładnie rozliczyć podatek dochodowy. Na Internecie znalazłem tyle - przychody -wydatki-podatki=dochód .Mało mi to mówi ,potrzebuje prosty i dokładny schemat gdzie są konkretne wydatki i podatki żeby wyliczyć sobie dochód.
Być może ta strona będzie dla Pana źródłem dodatkowych informacji - www.infakt.pl/podatek-dochodowy Pomysły na koszty firmowe może Pan znaleźć tutaj - www.infakt.pl/blog/darmowe-ebooki/51-pomyslow-na-koszty-firmowe/ W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu: info@infakt.pl
Witam, czy mógłbym prosić o nagranie jak prowadzić rejestr VAT? Również interesuje temat ZUSu. Mały/ duży ZUS: komu przysługuje, ile wynosi, rodzaje składek, które musimy spłacać, a które możemy nie płacić? Byłbym Bardzo wdzięczny za taki materiał. Dziękuję.
Panie Eugeniuszu, zaplanowany jest odcinek dotyczący ZUS-u. Postaramy się nagrać również materiał na temat rejestrów VAT. Pozdrawiamy!
Witam jaką formę opodatkowania wybrać przy dotacji 150000zł z ARiMR na przejście z działalności rolniczej na gospodarczą.120000 ma być przeznaczone na środki trwałe a reszta na wydatki związane z działalnością czyli paliwo,krus,reklama,amortyzacia samochodu.
Mam komornika sądowego osobisty czy mogę założyć działalność gospodarczą w Polsce
wtam chcialbym zalozyc dzialalnosc na krus co musze zobic
Dzień dobry. Czy wciąż w 2020 roku mogę uzyskać ulgę na start przy zakładaniu działalności gosp przy przejściu z umowy zlecenie na kontrakt u tego samego zleceniodawcy? Proszę o odpowiedź. :)
Czy mogłybyście przygotować materiał o stosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów?
Kiedy można stosować to rozwiązanie, jak jest to weryfikowane, czym się różni od normalnych kosztów?
Pozdrawiam
Panie Marku, postaramy się nagrać odcinek na temat 50% kosztów uzyskania przychodu. Pozdrawiamy!
Dzień dobry
Witam, dziekuje za pomocne filmiki. Krotkie pytanie o doprecyzowanie: pracujac w Niemczech na umowie o prace i zakladajac dzialalnosc w Polsce-czy musze rowniez oplacac skladki zdrowotne? Myslalam, ze jestem zwolniona ze wszystkich skladek. Bede wdzieczna za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie!
Jeśli z niemieckiego odpowiednika ZUS dostarczy Pani odpowiednie dokumenty do polskiego ZUS, między innymi druk A1, to wówczas nie będą z działalności prowadzonej w Polsce odprowadzane składki ZUS - także ta zdrowotna. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Witam. Mam 24 lata i pracuje od ukonczenia technikum jake elektromonter. Raz tylko zmieniłem firme zawsze mialem umowę o prace. Chcę zalozyc działalność wzias dotacje kupic narzędzia i pracowac jako jednoosobowa firma podwykonawcza moze nawet u tego samego wykonawcy lub bylego pracodawcy. Czy to mozliwe? Co zrobic na poczatek i jak w miale łagodny sposob przejść z etatu na dzialalnosc?
Panie Mateuszu, oczywiście nie ma żadnego problemu z tym, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie jest to proces trudny, natomiast warto wiedzieć o kilku kwestiach.
Kilka kwestii w Pana sytuacji podpowiadamy, aby je rozważyć. Pierwsza z nich to forma opodatkowania - przy większych dochodach opłacalny może okazać się podatek liniowy (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/podatek-liniowy-kiedy-warto-przejsc/ ). W Pana przypadku, to rozwiązanie może nie być możliwe, jeśli będzie Pan współpracował z byłym lub obecnym pracodawcą i będą wykonywane te same usługi, które były wykonywane na podstawie umowy o pracę. Bierzemy pod uwagę tylko dany rok podatkowy, przykładowo jeśli w 2017 roku umowa o pracę zostanie rozwiązana, a działalność o tym samym profilu zostanie założona w 2018 to rozliczanie na podatku liniowym będzie możliwe. Jeśli natomiast umowa o pracę zostanie rozwiązana w 2018 i działalność też zostanie założona w 2018 roku i usługi będą te same, to w 2018 rozliczenie na liniówce nie będzie możliwe.
Druga istotna kwestia, to ZUS. Jeśli w ramach działalności będą wykonywane te same usługi, które były świadczone na podstawie umowy o pracę w danym roku założenia działalności lub w poprzednim, to nie można skorzystać z tzw. preferencyjnego ZUS.
Cały proces krok po kroku opisaliśmy tutaj: www.infakt.pl/blog/jak-zalozyc-dzialalnosc-instrukcja-krok-po-kroku/.
W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy (w razie zainteresowania pomagamy także w zakładaniu działalności: www.infakt.pl/wygodne-zakladanie-firmy).
Pozdrawiamy!
A czym się różni spółka od działalności gospodarczej? Dla obcokrajowców
Dzień dobry,
porównanie spółki oraz jdg omówiliśmy w tym artykule www.infakt.pl/blog/jdg-czy-spolka/
Ostatnio słyszałem, że PKD nie jest ważne. Owszem as obowiązkowe, ale służą tylko do celów statystycznych...
Dzień dobry, kody PKD mają głównie znaczenie dla celów statystycznych. Należy jednak mieć na uwadze, że określają rodzaj prowadzonej działalności. Posłużymy się przykładem, kiedy dla celów podatkowych także mają duże znaczenie. Np. kod 71.12.Z - działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Są to usługi doradcze i oznacza to, że jeśli podatnik je wykonuje, to musi zgłosić się do VAT.
Czasami udział w przetargach, staranie się o konkretny rodzaj dofinansowania, dotacji, zobowiązują do posiadania konkretnego kodu PKD.
W razie pytań zapraszamy. Pozdrawiamy!
Jak wygląda zakładanie jednoosobowej działalności przez osoby na emeryturze?
A jak dostać z urzędu pracy ewentualnie z unii europejskiej dostać dotację na działalności jak się rozpoczyna od zera
Jaką formę działalności powinien wybrać ktoś, kto powiedzmy handluje na GPW, albo na rynku Forex i jest tzw. "Trader"-em i tylko z tego się utrzymuje? Bez działalności - ktoś kto zajmuje się tym (jest Traderem lub Inwestorem Indywidualnym) musi płacić 19% podatku w Polsce ( np. w emiratach arabskich i Tajlandii nic się nie płaci ). Jak wygląda sytuacja jeśli by ktoś rozważał przejść na swoje i jako firma dalej kontynuować tą działalność w Polsce? Czy wybrać samozatrudnienie czy iść w kierunku spółki z.o.o czy może jakieś inne rozwiązanie. Są jakieś z góry przewidziane korzystne rozwiązania na taki przypadek w Polsce czy trzeba założyć spółkę LTD w Anglii lub gdzieś indziej w świecie? Z góry dziękuję za odpowiedź..
Jest to pytanie na tyle istotne, że branża ta jest obarczona bardzo dużym ryzykiem. Szukałem informacji na ten temat w internecie , ale nigdzie nie można znaleźć żadnego konkretu na ten temat..
Panie Tomaszu, niestety nie jesteśmy w stanie Panu pomóc. Nie świadczymy usług doradczych w zakresie wyboru formy prowadzenia działalności, świadczymy jedynie usługi księgowe. Sugerujemy aby zwrócił się Pan z tym problemem do firmy doradztwa podatkowego zajmującej się tematami opodatkowania działalności na terytorium Polski oraz poza jej granicami. Pozdrawiamy!
A dodanie kodów pkd w spółce z o.o. też jest bezpłatne? spółka była rejestrowana przez internet
Zmiana wpisu w KRS polega opłacie. Jeżeli dokonywana jest przez internet opłata taka wynosi 200 zł.
Dzień dobry, jestem studentem i moje ubezpieczenie zdrowotne opłaca zatrudniony etatowo tata. Czy po założeniu firmy jeszcze na studiach będę musiał opłacać osobne składki zdrowotne?
Panie Klaudiuszu, po założeniu działalności składki ZUS (również zdrowotne) powinien Pan opłacać z tytułu działalności. Pana Tata powinien Pana wyrejestrować z ubezpieczeń z dniem rozpoczęcia działalności. Pozdrawiamy!
Proszę powiedzieć, czy mogę skorzystać przy zakładaniu firmy z małego ZUS-u, jeżeli firmę wykreśliłam z rejestru 4 lata temu, ale dwa lata wcześniej była zawieszona?
pytanie jest takie: zostałem zwolniony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, po około pół roku zakładam działalność, mój były pracodawca daje mi powiedzmy 20% wszystkich moich zleceń, czy to też mnie dyskwalifikuje do małego zusu? czy jest jakiś okres po jakim mogę podjąć współpracę z byłym pracodawcą i czy zakres współpracy ma znaczenie. np czy jedno zlecenie już ma moc sprawczą :)
Dzień dobry,
jeżeli otworzył Pan działalność gospodarczą i nabył Pan prawo do małego ZUS np. w styczniu, a w maju świadczy Pan usługi na rzecz byłego pracodawcy. Następnie np. od czerwca przestaje Pan świadczyć usługi na rzecz pracodawcy. To za styczeń-kwiecień płaci Pan preferencyjny ZUS, za maj Duży ZUS, natomiast od czerwca dalej może Pan korzystać z 24 miesięcy preferencyjnego ZUS (24 mc liczone są od stycznia)
@@infakt jestem w trakcie zakładania działalności, staram się o dofinansowanie z UP na start. Wiem że będę współpracował z moim ostatnim pracodawcą w każdym miesiącu jednak będzie to tylko część moich wszystkich zleceń. Rozumiem że nawet jedno "małe" zlecenie miesięcznie od ostatniego pracodawcy mnie dyskwalifikuje na preferencyjny ZUS...
@@rychutas W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jest wprost napisane, że osoby niemające prawa do małego ZUS to osoby, które "art. 18 ust. 2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej."
Oznacza to, że jeżeli wykona Pan zlecenie w tym samym zakresie w jakim był Pan zatrudniony, to nie ma Pan prawa do małego ZUS (bez względu na wartość tego zlecenia). Ważne jest sformułowanie dot. " czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej". Jeżeli był Pan zatrudniony np. jako projektant instalacji elektrycznych (umowa o prace polegała na przygotowaniu dokumentacji technicznej), a teraz zacznie Pan fizycznie wykonywać montaż instalacji to zakres czynności się nie pokrywa i można skorzystać z małego ZUS. Jeżeli natomiast tworzył Pan dokumentacje techniczne i teraz przygotuje Pan takie same dokumentacje jak na umowie o pracę wówczas nie ma prawa do małego ZUS.
Jeżeli od momentu rozpoczęcia działalności, od razu będzie Pan świadczył usługi na rzecz byłego pracodawcę to warto zastanowić się jeszcze nad rejestracją firmy jeden miesiąc wcześniej. Współpraca od maja to działalność od kwietnia. Dzięki temu za kwiecień nie świadczy Pan usług na rzecz byłego pracodawcy i nabywa Pan prawo do małego ZUS, pomimo tego że przez okres współpracy nie płaci Pan małego ZUS to np. jeżeli po roku zmieni się kontrakt np. z uwagi na dużą ilość własnych zleceń wówczas może Pan w dalszym ciągu wykorzystać pozostałą część małego ZUS (po roku będzie to 12 miesięcy)
Jeżeli moje dochody miesięczne nie przekraczają 1050zł (połowa min. wynagrodzenia) to nie muszę rejestrować firmy ani odprowadzać żadnych podatków? Dodam, że nie jestem osobą pełnoletnią. Mam tutaj na myśli handel przez internet na zasadzie "kup tanio- sprzedaj drogo".
Pozdrawiam
Dzień dobry, potwierdzamy, nie trzeba rejestrować działalności nieewidencjonowanej. Natomiast odnośnie podatków - w trakcie roku faktycznie można nie płacić zaliczek na podatek dochody, ale po zakończeniu roku w zeznaniu rocznym, jeśli podatek wyjdzie, to będzie go trzeba uregulować. Więcej informacji: www.infakt.pl/dzialalnosc-bez-rejestracji, www.infakt.pl/blog/jak-bedzie-wygladac-dzialalnosc-bez-rejestracji/. Pozdrawiamy!
Witam jestem Polakiem zarejestrowanym w Anglii A mam pomysł na działalność w Polsce, jak to zrobić ażeby działać w angli i Polsce w jednym czasie
Panie Krzysztofie,
jako polak nie będzie miał Pan problemu z rozpoczęciem prowadzenia działalności w Polsce. Wówczas, może Pan świadczyć swoje usługi zarówno w Polsce jak i za granicą. Natomiast opodatkowanie będzie uzależnione od Pana rezydencji podatkowej oraz charakteru świadczonych usług.
Witam elektromechanika automatyka mały ZUS 2019 jak założyć firmę realne dochody około 1000zl miesięcznie ,sęk w tym że nie jestem ubezpieczony i nie mogę iść do lekarza jak wygląda sprawa małego ZUS ? Co muszę wypełnić aby nie wpaść w koszty jaki podatek wybrać? Aby zalegalizować to co robię czuli naprawy maszyn i urządzeń elektrycznych uprawnienia i kwalifikacje oraz wykształcenie posiadam. Dajcie znać w komentarzach lub filmie
Dzień dobry,
jeżeli przychód nie przekroczy 1125 zł może Pan prowadzić działalność bez rejestracji a dodatkowo zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast jeżeli zamierza Pan rozwijać działalność gospodarczą w przyszłości warto zastanowić się nad rozpoczęciem działalności i skorzystać z ulgi na start czyli opłacanie 6 mc jedynie składki zdrowotnej, następnie z 24 miesięcy ZUS-u preferencyjnego
OK Dziękuję bardzo już oglądałem odcinek o działalności bez rejestracji ale w jaki sposób muszę udokumentować, że dochód mój jest taki mały czy muszę mieć kasę fiskalną no i co z rachunkami mogę wystawiać w tym okresie rachunek na tą kwotę nie większą niż 1125zł jak to ugryść zgłosić działalność bez rejestracji? co do zus ubezpieczenie zdrowotne ok, troszkę rozumiem ale też nie do końca ile to będzie kosztować miesięcznie, i czy w ogóle potrzebna mi jest działalność aby opłacać zdrowotne.
Witam inFakt, zakończyłem ostatnio pracę etatową i poważnie rozważam w najbliższym czasie założenie własnej działalności. Zajmowałbym się na pewno handlem samochodami używanymi oraz obrotem kryptowalut, być może również w przyszłości wynajmem samochodów. Nastawiam się na podatek liniowy 19% jako korzystniejszą formę rozliczenia. Mam jednak pytanie co w takim przypadku z VAT, jak sobie z tym poradzić ? Jak wiadomo kryptowaluty są z niego zwolnione, a handel samochodami sprowadzonymi/wynajem już raczej nie. Jest możliwość rozbicia czy rozdzielenia tego w jakiś sposób ? Przy założeniu takiej działalności trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakieś aspekty ?
Panie Łukaszu, w ramach jednej działalności może Pan prowadzić działalność zwolnioną z VAT (bitcoin) i opodatkowaną (samochody). Mówimy w takiej sytuacji o sprzedaży mieszanej. Co do samego założenia działalności, nie ma tutaj szczególnych warunków. Wszystkie uregulowania istotne przy tej działalności omówiliśmy tutaj: ruclips.net/video/HwfkIYITVqA/видео.html, ruclips.net/video/-pFv5laGH8o/видео.html.
W razie jakichkolwiek pytań, pomocy w założeniu działalności, zapraszamy. Zespół inFakt
Dziękuję za odpowiedź. Obejrzę podesłane materiały i będę śledził Wasz profil :)
Dziękujemy, w razie pytań chętnie pomożemy :). Pozdrawiamy!
czy mozna zalozyc dzialalnosc gospodarcza na krotki okres czasu np 2-3miesiace ?
możesz zalozyc potem rozwiazac
Dzień dobry! Czy wszystkie formalności związane z założeniem JDG mogę załatwić w ciągu jednego dnia? Tzn. składam CEIDG, zaraz później idę do US i składam VAT-R, a później do ZUS (chcę płacić składkę chorobową)? Czytam, że wszystkie te dokumenty mogę złożyć razem z CEIDG, ale przecież nie mam regonu. Co wtedy? I czy wszystkie te urzędy muszą być właściwe dla miejsca zameldowania? Co w przypadku, jeśli adres zamieszkania, zameldowania i siedziby firmy będą różne? Jaki wpisać we wniosku?
Dzień dobry Pani Natalio, tak, wszystkich formalności związanych z zakładaniem działalności można dopełnić w ciągu jednego dnia. Podstawą jest złożenie wniosku CEIDG wraz z którym można złożyć druk ZUS ZUA (www.umownie.pl/blog/zgloszenia-do-zus-na-podstawie-ceidg/). Osobno natomiast należy udać się lub wysłać do US druk VAT-R. Wniosek o założenie działalności można oczywiście można złożyć bez posiadania REGON-u, co więcej CEIDG można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta. Natomiast druk VAT-R musi być złożony w US właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Przy okazji, od 30 kwietnia 2018 r. będzie można skorzystać z ulgi na start - zwolnienia z opłacania składek społecznych przez 6 miesięcy od momentu założenia działalności. Szczegóły: www.infakt.pl/ulga-na-start. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedna kwestia. Siedziba mojej firmy, adres zameldowania oraz adres zamieszkania to 3 osobne miejsca, między siedzibą, a adresem zamieszkania jest około 170km. Czy warto wpisywać w CEIDG wszystkie 3 miejsca? Czy lepiej wprowadzić adres zameldowania, jako adres zamieszkania? Niestety nie mogę założyć firmy bliżej adresu zamieszkania.
Rozumiem, że tak naprawdę nie muszę wychodzić z domu, żeby założyć działalność? CEIDG mogę złożyć online i podpisać profilem zaufanym, z VAT-R mogę zrobić podobnie?
Pani Natalio, ogólnie adres zameldowania nie ma większego znaczenia, kluczowy jest adres zamieszkania, bo według niego rozliczane są podatki. Co do adresu prowadzenia działalności, to ma on znaczenie dla samej rejestracji. Proszę pamiętać, że należy mieć tytuł prawny do lokalu np. umowa użyczenia, najmu, akt notarialny. Więcej: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/zmiany-w-przepisach-ustawy-o-swobodzie-dzialalnosci-gospodarczej/. Ogólnie rekomendujemy wpisać adresy zgodnie ze stanem faktycznym, a ich znaczenie wskazaliśmy wyżej. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
Każda duża firma która buduje fabryki w danym kraju musi płacić podatki ...adekwatne do zarobków .
Czy wizyta w ZUS, po rozpoczęciu dg jest konieczna.
Składając wniosek CEIDG-1 o rozpoczęcie działalności, z automatu przedsiębiorca zostaje zgłoszony jako płatnik składek w ZUS. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do ubezpieczenia na formularzach ZUS ZUA / ZUS ZZA. Formularze można złożyć przez platformę ZUS PUE (jak i inne dokumenty ZUS potrzebne w przyszłości), dzięki temu nie ma potrzeby osobiście udawać się do jednostki ZUS.
Witam !!!
Po obejrzeniu filmu nurtuje mnie jedno pytanie. Czy pracując na etacie w hurtowni zoologicznej mogę założyć firmę która będzie hodować małe gryzonie (kod PKD01.49.Z). Czy w takim wypadku przysługuje mi mały ZUS ?? Dodam że nie prowadziłem prędzej żadnej firmy.
Ogólnie nie ma żadnego problemu z tym, aby równocześnie być zatrudnionym na etacie i prowadzić działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że zakres usług jakie będą wykonywane przy tych dwóch źródłach dochodu musi być różny. W opisanej sytuacji trudno jednoznacznie stwierdzić czy te usługi będą się wykluczać, bo należałoby sprawdzić zakres usług wpisanych w umowie o pracę i wówczas dokonać jednoznacznej oceny. Odnośnie małego ZUS, to dokładne informacje znajdzie Pan tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/maly-duzy-zus/ Zasadniczo będzie on przysługiwał jeśli będzie Pan świadczy usługi dla innych kontrahentów niż pracodawca lub dla pracodawcy ale zakres usług będzie inny niż w umowie o pracę i tyczyć się to będzie bieżącego i poprzedniego roku. Pozdrawiamy!
Konkretna odpowiedź.
Który podatek płacimy do Urzędu Skarbowego,żeby na firme odliczyć koszty prądu,wody,najmu itp??
Dzień dobry,
Panie Tadeuszu ponoszone wydatki związane z prowadzeniem działalności bez rejestracji, będą rozliczane tak jak podatek w zeznaniu rocznym PIT-36, w wierszu ( Działalność nierejestrowana, określona
w art. 20 ust. 1 ba ustawy )
Mam problem nie zgłosiłem zamknięcia firmy w czasie była ona otwarta okresowo tzn 2mc byłem za granicą później nie opłacałem składek aktualnie i stnieje możliwość zamknięcia firmy z datą wstecz proszę o kontakt
Dzień dobry,
Zmiany w CEIDG-1 można dokonać w terminie maks 7 dnil. W Pana przypadku nie będzie możliwe zamknięcie działalności z datą - 2 mc.
Witam.Chce założyć działalność polegającą na handlu samochodami używanymi.Czy muszę być Vatowcem?Czy mam obowiązek posiadania kasy fiskalnej?
Dzień dobry, jeśli samochody będą opodatkowane podatkiem akcyzowanym, to wówczas będzie musiał Pan być VAT-owcem. Jeśli będzie Pan sprzedawał samochody, to wówczas można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej do limitu 20000 zł w skali roku, ale przy tego typu działalności ten limit możliwe, że szybko zostanie przekroczony. Co ważne, jeśli dokonywałby Pan sprzedaży: części do silników, silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów, nadwozi do pojazdów silnikowych, przyczep i naczep, kontenerów, części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach, to wówczas kasa fiskalna musi być od samego początku. Pozdrawiamy!
inFakt.pl Samochody będą kupowane na umowę kupna sprzedaży,natomiast sprzedawane na fakturę Vat-Marżę.Nawiązując do kasy fiskalnej czy do każdej sprzedaży jest konieczność wystawiana paragonu(nabijania na kasę fiskalną),jeśli tak to wpisuje kwotę sprzedaży czy jedynie swoją marżę?
Warto pamiętać, że na kasie fiskalnej należy ujmować tylko sprzedaż dla osób prywatnych, dla firm wystawia Pan faktury. Każda sprzedaż dla osoby prywatnej, nawet jeśli zostanie wystawiona faktura, musi być osobno nabita na kasę fiskalną. Na kasie fiskalnej jest ujmowana cała kwota sprzedaży, nie marża. Pozdrawiamy!
Jaką formę opodatkowania wybrać przy zakładaniu działalności z branży eventowej (organizacja imprez okolicznościowych)?
Co byście mi doradzili.Chcę z żoną otworzyć sklep warzywno owocowy poprostu Warzywniak.
A ja będę dalej pracował na pełnym etacie.a ja mam 2 grupę inwalidzką z pefronu na stałe.a ja nie mam całego minimalnego wynagrodzenia bo pracoje na 3/4 etatu i zarabiam 1300.zł.
Co byście nam doradzili co zrobić pokoleji.pozdrawiam.😉🌷
Panie Krzysztofie, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek CEiDG w Urzędzie Miasta lub Gminy. Warto zastanowić się nad tym czy chce Pan być podatnikiem VAT czy może chce Pan korzystać ze zwolnienia. Bycie czynnym podatnikiem VAT wymaga zgłoszenia do Urzędu Skarbowego na druku VAT-R oraz składania comiesięcznych deklaracji VAT. Przesyłamy link do artykułu na naszym blogu, który wyjaśnia kiedy warto być podatnikiem VAT: www.infakt.pl/blog/kiedy-warto-byc-na-vat/.
Kolejną formalnością wymaganą przy rejestracji firmy jest zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS. Ma Pan na to 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności. Jeżeli z tytułu umowy o pracę zarabia Pan minimalną krajową (2000 zł brutto), z tytułu działalności będzie Pan opłacać tylko składkę zdrowotną. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zgłoszenie się również do ubezpieczeń społecznych.
W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu (info@infakt.pl), pozdrawiamy!
inFakt.pl .ok.dziękuje.napewno jeszcze napiszę do was.Pozdrawiam.
Jak założyć firmę
Dzień dobry,
Panie Karolu zapraszamy do skorzystania z oferty www.infakt.pl/wygodne-zakladanie-firmy
Natomiast jeżeli chce Pan założyć samodzielnie działalność to może Pan to zrobić na dwa sposoby:
- jeżeli posiada Pan ePUAP to może Pan złożyć uzupełniony wniosek CEIDG-1 przez stronę Ministerstwa Przedsiębiorczości prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/
- lub może Pan na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości wypełnić wniosek CEIDG-1, następnie wydrukować i złożyć osobiście.
Ja bym od siebie dodał jeszcze ze po założeniu działalności i przyznaniu nr NIP i REGON w ciągu kilku dni, trzeba założyć konto firmowe w banku a następnie zgłosić je w urzędzie lub przez profil zaufany
"Konta bankowego nie musi mieć: przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników i osiągnął roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro."
@@radbrud tylko jeśli nie jest się vatowcem
czyli skladka zdrowotna jest powielana gdy pracuje sie rowniez na etacie ?
Panie Mariuszu, składkę zdrowotną należy odprowadzać zarówno z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Pozdrawiamy!
Jestes z pisu?
Mam wrażenie że oglądam wiadomości xD
Pani prowadząca miodzio ;)
Czy emeryt l.75 morze założyć działalność uslugowa
Dzień dobry, tak :)