Zbuduj ekonomiczny system zasilania awaryjnego (za 1700 zł)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 дек 2022
  • Tym razem budujemy już całkiem przyzwoity system zasilania awaryjnego, który w kolejnym kroku wzbogacimy o panele fotowoltaiczne. Będzie to wtedy pełnoprawny system zasilania alternatywnego off-grid i jednocześnie pierwszy krok do samowystarczalności energetycznej.
    Podstawą tego rozwiązania są:
    ⚡ Prosty inwerter hybrydowy EASun (24V, 2400W, PWM).
    pl.aliexpress.com/item/100500...
    ⚡ Magazyn energii z dwóch używanych akumulatorów ciężarówki (Centra Start PRO 2 x 140 Ah).
    Moje, używane akumulatory pozwalają na zgromadzenie 1.7 kWh energii. Jest to wielkość zmierzona, a nie obliczona teoretycznie. Gdy tylko zasilanie główne przestaje działać, w gniazdku oznaczonym off-grid mamy sporo prądu na oszczędne funkcjonowanie. Możemy włączyć światło, naładować telefony, uruchomić pompę wody i nawet zagotować wodę w czajniku elektrycznym (tu jednak uwaga, bo obciążenie 1000W powoduje pobór prądu 42A, a to jest już na górnej granicy zdrowia akumulatora). Kominek zapewnia nam komfortowe ciepło.
    Chcesz zbudować takie rozwiązanie? Zapraszam na warsztaty projektowania i budowy prostych systemów off-grid, podczas których dowiesz się jak samodzielnie zaprojektować i wykonać tego typu system.
    Najbliższe terminy: trwa organizacja kolejnych warsztatów, zapisz się do naszego newslettera, by otrzymać powiadomienie:
    akademiaprzyziemi.pl/kontakt
    Pozdrawiam
    Igor Bokun
    Poza permakulturowym gospodarstwem rozwijam również kreator stron internetowych najszybsza.pl/ . To najprostszy i najszybszy sposób na Twoją własną stronę. Zrobisz ją z łatwością sama/sum lub możesz zlecić nam (najszybsza.pl/tworzenie-stron... ). Możesz wesprzeć moją działalność wykorzystując najszybsza.pl/. Poleć znajomym, którzy planują budowę strony WWW. Skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego TU-ZIEMIA-01, a kupując plan PRO otrzymasz 15% rabatu!
    Zaciekawiło Cię? Sporo wartościowej wiedzy znajdziesz na stronie Akademii Przyziemnych Umiejętności:
    / przyziemi
    akademiaprzyziemi.pl/
    Dołącz do naszego newslettera:
    akademiaprzyziemi.pl/kontakt
    Muzyka / music:
    Easy - Easy by Crowander freemusicarchive.org/music/cr...

Комментарии • 61

  • @sawomirbaszczyk9702
    @sawomirbaszczyk9702 Год назад +5

    Off-grid to jest przyszłość, nie prędko poradzimy sobie w Polsce z problemem elektyczności w Europie.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Kiedyś kolega zapytał w metrze ile przystanków do stacji X. Pani powiedziała 3. Zapytał zaniepokojony po jakiejś chwili, pani odpowiedziała 7 :). Odnoszę wrażenie, że tu może być podobnie :). Pozdrawiam :)

  • @balticsadness
    @balticsadness Год назад +3

    Akumulatory kwasowo-ołowiowe są to jedne z najbardziej bezpiecznych i tanich akumulatorów nadających się do tego typu pracy. Pamiętać trzeba o wentylacji pomieszczenia w której znajdują się akumulatory ponieważ podczas ładowania wydzielany jest wodór - wynika to z elektrolizy wody prądem ładowania akumulatora. Z tego powodu do domu takich i żadnych innych akumulatorów ja bym nie pakował. Materiał generalnie super, sam przymierzam się do budowy alternatywnego źródła zasilania. Oczywiście chcę to wykonać samodzielnie gdy będę czuł, że moja wiedza na ten temat jest wystarczająca. Myślę, że do 15 tyś jestem w stanie zamknąć taką inwestycję. Pozdrawiam i życzę spokoju ducha.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      Dzięki za komentarz i uwagi o aku. Daj znać, jak coś zbudujesz. Ja dość mocno rozglądałem się za sterownikami ogrzewania wody, które można połączyć bezpośrednio z panelami PV. Myślę, że to ekonomiczny, sprawny sposób z pominięciem akumulatorów. U mnie to będzie dodatek do systemu. Pozdrawiam!

    • @mareka8774
      @mareka8774 7 месяцев назад

      ​@@AkademiaPrzyZiemii jak z tym ogrzewaniem wody?

  • @zepsujtosam07
    @zepsujtosam07 Год назад +6

    Z takiego zestawu zimą to co najwyżej oświetlenie ledowe i mała lodówka bo bank baterii za mały żeby zimę przetrwać bez ładowania agregatem 🤷
    Ale jest to dobry mały krok w stronę samowystarczalności 😀

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +2

      Dokładnie. Ale światło, telefony, łączność CB awaryjna to już bardzo dużo. Szczególnie u nas na końcu świata :). Pozdrawiam

    • @hmmtentego5542
      @hmmtentego5542 Год назад

      :D zgadza sie ....ale nazwa jest genialna :)pozdrawiam

  • @exploreit3548
    @exploreit3548 Год назад +1

    Off grid'y jest szansa dla zwyklych uczciwych ludzi, dom pasywny. Rzycze dalszego rozwoju kanalu.

  • @hmmtentego5542
    @hmmtentego5542 Год назад

    hmmm madry sympatyczny czlowiek ...mowi po mojemu :) ...leci subik lapka comment
    Pozdrawiam i czekam na kolejny film :)
    Al

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer Год назад +2

    Cześć. Swoja instalację offgrid planowałem budować min na tanim inwerterze PWM, Jednak po analizach i przemyśleniach dołożyłem trochę kasy i postawiłem na inwerter wysokonapięciowy z MPPT. Choć i teraz wraz z zdobywaniem doświadczenia dostrzegam w moim projekcie wiele błędów o których mało sie mówi w necie i pomiędzy instalatorami, min o małej sprawności falownika podczas małego obciążenia. Baterie SHD lub trakcyjne o innych na razie nie myślę. Konstrukcje pod panele wykonałem z profili stalowych, masywna i koszt o wiele niższy od gotowej.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Hej, dzięki za wkład. Czy ta niska sprawność przy małych mocach wynika z tego, że inwerter na swoje potrzeby zużywa sporo energii, czy też o inny efekt chodzi? Korzystasz z nowych baterii? Napisz proszę jaki model/producenta polecasz. Pozdrawiam!

  • @Waldemar_Pachol_official
    @Waldemar_Pachol_official Год назад +1

    Super! Łapa w górę!
    Również lubię wyspówki. Pierwszą chyba w 2006 roku też na akumulatorach kwasowo-ołowiowe. Układ w sklepie, oddawałem deko gorsze a dostawałem używane ,które co prawda już w dieslach nie kręciły, ale do zasilania awaryjnego były idealne. Jeden akumulator 20zł :D - piękne czasy.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      No to niezłe doświadczenia! Super! Pozdrawiam serdecznie :)

  • @dedoel
    @dedoel Год назад +3

    Świetna sprawa i bardzo konkretny film. Jeden szybki temat z bardzo praktycznym rozwiązaniem. Byłbym bardzo zainteresowany wykupieniem video z kursu ze szkoleń czy spotkań by dowiedzieć się więcej

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Dzięki za miłe słowa! Planuję kurs do ściągnięcia. Zapisz się proszę do newslettera (akademiaprzyziemi.pl/kontakt ) , a dostaniesz maila z informacją, gdy materiały będą gotowe. Pozdrawiam!

  • @daniel7037
    @daniel7037 Год назад +1

    Zmontowałem podobną instalację wyspową na bazie falownika EASUN 2400w mppt i paneli 4x240w . Niestety uruchomiłem pod koniec października i trzeba poczekać na lepsze warunki pogodowe żeby w pełni to przetestować.

    • @dariuszlaabs1071
      @dariuszlaabs1071 Год назад +1

      Witam ja juz mam od dawna mala 150-WAT i uzywane akmulatory AGM 100 AH nie stety niesprawdza sie jesienia i zima akmulatory trzeba doladowywac czesto a tylko mam do uzycia na swiatlo w calym mieszkaniu okolo 80% oswietlenia na 12V. ledy 24.12.2022 r.pozdrawiam Darek

  • @abiogaz
    @abiogaz Год назад

    Dzień dobry

  • @smart-diy
    @smart-diy Год назад +1

    Zaczynałem bardzo podobnie...wkrótce się przekonasz że te aku to ślepa uliczka ;(

  • @maciejgoebiewski9383
    @maciejgoebiewski9383 Год назад

    Wyśmienite! Zbudowałem offgreed w bloku w Gliwicach na 3 Aku 95 ah. I UPS InfoMac LT250. Chciałbym dołączyć panele na balkonie ok 450 w. Pobór urządzeń w mieszkaniu to ok 3 kw. Bez pralkii zmywarki. Niestety spóźniłem się na spotkania w grudniu,ale po twoich filmach o Agaricus muscaria otworzyłmi się umysł. Jem piję z kombuchą, czuję się wyśmienicie. Gorąco pozdrawiam, Dużo miłości dla Ciebie i Twoich bliskich,Jaskinia i Maksymilian 😁

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Super, cieszę się, że działasz w tym kierunku :). Rzeczywiście głowa otwiera się na nowe możliwości. Znikają wirtualne klatki, które trzymają nas w sidłach konsumpcji. Dzięki za życzenia i ślemy wszystko co najlepsze od nas! Pozdrawiam!

  • @marekchomiak2102
    @marekchomiak2102 Год назад +2

    w sumie...
    I ja kupiłem podobny Inwerter. Po tygodniu go wyłączyłem i powróciłem do 2 kW przetwornicy.
    Powód banalny. Inwerter na samo istnienie potrzebuje 570Wh na dobę, przetwornica 200Wh. Niby nie wiele, ale to 15Ah różnicy z baterii. Gdy dzień długi a na dachu fotowoltaika w Kw liczona nie ma bólu, ale gdy się ma mikro panele a dzienna, zimowa produkcja to zaledwie 250Wh, to zaczyna robić różnice. tak więc Falownik ładuje baterie, przetwornica zasila 230V a ATS pilnuje by przetwornica dawała prąd tylko wtedy, gdy nie ma zasilania z sieci. Czasem, gdy baterie pełne przełączam ręcznie by nieco baterie opróżnić.
    Falownik to wygoda, ale mało kto zwraca uwagę na fakt, że pobiera to prądu co duża lodówka.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      Dobra uwaga. Wydaje mi się wręcz, że planując dom offgrid, poza obwodami AC: priorytetowym i dodatkowym warto zrobić obwód zasilania 12V. Byle kable nie były zbyt długie.

    • @marekchomiak2102
      @marekchomiak2102 Год назад

      @@AkademiaPrzyZiemi oczywiście. Lepiej mniej strat. Problem,polega na grubości kabla przy 30 metrach i obwodzie 80m przewody musiały by być grubości palca. Dlatego ja przeniosłem falownik i baterie do domu natomiast do paneli mam kabel 5x4mm2 zarówno na dodatni jak i ujemny. Mam 5 stringów 40v po 200w ma każdym przewodzie. Opór obwodu mniej niż 1 ohm. Obwód 80metrow.

  • @JAJALTEK
    @JAJALTEK Год назад

    bardzo trafne przyrównanie niezależności żywieniowej z niezależnością energetyczną, tylko trochę słabo że przy takiej odległości od domu będą spadki napięci, no i akumulatory nie lubią zimna dostają samorozładowania, na dzień dzisiejszy takie inwertery chinole sprzedają tysiąc sto siedemdziesiąt z sterownikiem PWM natomiast z sterownikiem MPPT tysiąc trzysta, tysiąc czterysta

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      Racja, ale na początek chciałem potestować w szopce. Ten najtańszy chinolek jest dość głośny, w domu byłby mało komfortowy - lubimy ciszę, ale w sytuacji awaryjnej wiadomo, można iść na kompromisy. Pozdrawiam!

  • @jakubskowronski3016
    @jakubskowronski3016 Год назад

    Czy projekt uległ rozbudowie? Może większy falownik, elektrownia wiatrowa - czekamy na więcej materiałów w tej sprawie.

  • @romanleh
    @romanleh Год назад

    Pamiętajcie że prad staly o napięciu 230v uruchomi kazde urządzenie elektroniczne. Pralki lodówki itp juz nie. Zdrawiam serdecznie.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      Dzięki za komentarz, racja! Pewnym wyzwaniem może być to, że ten prąd stały jest zmienny w zależności od słońca. Z pewnością przećwiczę to kiedyś i będzie to dobry materiał na kolejny filmik. Awaryjnie DC z paneli prosto do urzżdzeń jest ciekawym rozwiązaniem i warto tę wiedzę mieć. Pozdrawiam

  • @zbigniewszatkowski3442
    @zbigniewszatkowski3442 Год назад +1

    Nabylem taki inwerter, zamontowalem go i podlaczylem 2 akumulatory 100 Ah. Panele zamontuje dopiero na wiosne. Przeprowadzilem pierwsze proby z zasilaniem z akumulatorow. W czsie prob dokonalem pomiaru pradu wychodzącego z inwertera i okazało sie,ze czestotliwosc pradu wynosi 60Hz zamiast 50 ktory wskazuje inwerter. Boje sie ,ze gdy bede zasilal pompke obiegowa do co ,to moze sie uszkodzic. W zwiazku z powyzszym mam pytanie- czy musze przekazac ja do reklamacji (kupilem go w Nieczech przez internet). Raczej to wykluczam , czy zta czestotliwoscia moge uzywac bez uszkodzen urzadzen.
    Pozdrawiam.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Hej, a próbowałeś zmienić ustawienie menu nr. 9? Tam jest do wyboru 50Hz lub 60Hz. Jakbyś miał problem ze zmianą konfiguracji, to przedzwoń 602 215 688. U mnie prosty miernik zużycia energii wskazuje 50Hz na tym inwerterze. Pozdrawiam

    • @zbigniewszatkowski3442
      @zbigniewszatkowski3442 Год назад

      @@AkademiaPrzyZiemi

  • @sensor8700
    @sensor8700 Год назад

    Może hybryda z wiatrakiem? Jak nie ma słońce to można pozyskać energię z wiatru.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Myślę o tym, tyle że ostatnio słabo u nas z wiatrem. Zrobię pewnie niebawem próbę. Pozdrawiam!

  • @towarzyszbolo3677
    @towarzyszbolo3677 Год назад +1

    tru

  • @mikroeksperymentyk.1697
    @mikroeksperymentyk.1697 Год назад +1

    Akumulatory masz nowe rozruchowe ?

  • @tadeuszpuchalski700
    @tadeuszpuchalski700 Год назад

    Mam taką instalację.

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      No i pięknie! To powinniśmy się kiedyś spotkać na kawie i porozmawiać o doświadczeniach oraz planach rozwoju instalacji :). Pozdrawiam!

    • @tadeuszpuchalski700
      @tadeuszpuchalski700 Год назад +1

      @@AkademiaPrzyZiemi jest za, na maila prześlę informację

  • @tomekkoza7716
    @tomekkoza7716 Год назад +1

    PROSZĘ O LINK O DO TEGO ZESTAWU BO JESTEM BARDZO ZAINTERESOWANT

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      Hej, w opisie filmu masz zestawienie podstawowych komponentów. Pozdrawiam

  • @zxspace1
    @zxspace1 Год назад +1

    Wystarczy inwerter on grid, gdy brakuje prądu zasilić prądem z inwertera off grid i prąd będzie dalej produkowany🤔

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +2

      Pokaż jak to zrobiłeś, bo teoria i praktyka nie zawsze się schodzą :). Pozdrawiam

    • @szpitalpsychiatrycznywjoze5011
      @szpitalpsychiatrycznywjoze5011 Год назад +1

      Musiał byś bardziej victronem lub falownikiem do silników

    • @zxspace1
      @zxspace1 Год назад +1

      @@AkademiaPrzyZiemi na kanale Eko Niezależnego możesz zobaczyć jak on to zrobił. Victronami zasila Solaredge ruclips.net/video/s5Xbk_okKB8/видео.html

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад

      O dzięki, chętnie zobaczę! Wydaje mi się, że akumulator choćby buforowo jest tu niemal niezbędny. Tym bardziej z ciekawością obejrzę :). Pozdrawiam

    • @szpitalpsychiatrycznywjoze5011
      @szpitalpsychiatrycznywjoze5011 Год назад +1

      @@zxspace1 tylko problem w tym że victron 5kw to koszt 10k złotych

  • @dariuszlaabs1071
    @dariuszlaabs1071 Год назад

    Witam nie bardzo mowi o calym systemie i ile w CALOSI kosztowalo ten caly system mowi o drobniakach a gdzie ceny z calosci calego systemu lacznie z PV. i przetwornica i zdodatkami .nie zabardzo mowi o kosztach .idzie po skrutach .tak daje lapke w dol

    • @AkademiaPrzyZiemi
      @AkademiaPrzyZiemi  Год назад +1

      Podałem łączną cenę CAŁOŚCI systemu. 1000 zł inwerter, 500 zł dwa akumulatory używane 140 Ah, 200 zł dodatkowy osprzęt (kable, rozdzielnia, rozłączniki). Razem ok. 1700 zł. To jest system zasilania awaryjnego (UPS) i nie zawiera paneli PV. Pozdrawiam :)