Google Gemini - przełom w świecie AI?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2025

Комментарии • 152

  • @xevil21
    @xevil21 7 месяцев назад

    Dziękuję za ten film, fajnie się słucha osoby, która wie o czym mówi i nie próbuje na siłę pompować balonika a.i.

  • @Adi7x
    @Adi7x Год назад +2

    Google może z czasem widzieć wszystko i te próby wymyślenia czegoś w pracy grupowej, początki nowego języka, jakieś próby implementacji nowych rozwiązań, wszystko to może zostać włączone do bazy, zupełnie jakby w trakcie burzy mózgów siedział sobie obserwator i wszystko zapamiętywał, analizował i uczył się stosowac w praniu

  • @Aderiene1234
    @Aderiene1234 Год назад +2

    Hej Kamil, podlinkujesz artykuł pls?

  • @morganshadow6636
    @morganshadow6636 Год назад +1

    9:40 Nie był bym taki pewny. Swego czasu, szef działu sztucznej inteligencji Facebooka. Kilka miesięcy przed wypuszczeniem czatu GPT 4, człowiek który przecież znał się do rzeczy, stwierdził że GPT 4 ani 5 ani 5000 nie rozwiąże problemów które za kilka miesięcy GPT (twierdził w podobny sposób, że GPT tylko małpuje i tworzy wariancje tego co już wie) rozwiązywał bez problemu. Prof Dragan testował GPT 4 problemami które, jak twierdzi, sam wymyślił i okazało się że GPT 4 potrafi je rozwiązać GPT 3,5 nie potrafił tego zrobić.

  • @BlackHoleInstitute
    @BlackHoleInstitute Год назад +7

    Te prezentacje Google okazują się być zmanipulowanym montażem, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Proszę zaczerpnąć wiedzy z kanału, np. Fireship - ostatni materiał "Gemini lie". To co tam widzieliśmy nie działo się na żywo, osobno wpisywano prompty a potem wszystko ładnie zmontowano. Gemini był dosłownie pytany, na podstawie kilku zdjęć - "jak myślisz, co teraz robię". "Grasz w papier, kamień, nożyce" - odpowiadał, czy to samo co robi doskonale GPT4. No i tak się z nami Google bawi w idiotów.

  • @przemysawmaecki9958
    @przemysawmaecki9958 Год назад +5

    Hej, ja niekoniecznie chcę żyć w świecie, gdzie ludzie oddadzą myślenie i cały świat w ręce sztucznej inteligencji. Już w dzisiejszych czasach to widać jak ludzie nie są samodzielni w myśleniu i coraz bardziej leniwi. Dla wielu to będzie wygodne rozwiązanie i nie będą sobie zdawać sprawy, że AI będzie zarządzać wszystkim, łącznie z bezemocjonalnym kontrolowaniu zachowań ludzkich, a na koniec z kontrolą populacji. I tylko ego ludzkie może twierdzić, że nad nią zapanujemy, ale to będzie złudne wrażenie i do czasu, kiedy AI nie podejmie pierwszej swojej decyzji, niezgodnej z wolą człowieka. Pozdrawiam serdecznie. p.s. wszystko nas programuje, telewizja, radio, nawet znajomi ,czy otoczenie etc..

    • @fahomenhera2820
      @fahomenhera2820 Год назад

      Opisales doslownie scneraiusz z filmu Matrix, wojna idei opublikowal dzis o tym film

  • @Xax992
    @Xax992 Год назад +6

    Mam taką rozkminę, że nieraz ważne jest zadanie właściwych pytań, aby coś się dowiedzieć, coś osiągnąć. Obecna AI nie wydaje mi się aby w ogóle miała taką umiejętność. Ona tylko wchodzi w interakcję z tym co dostanie. Sama nie wykazuje inicjatywy, ani nic takiego, tylko czeka i potem działa, kiedy jest to potrzebne.

    • @AdamD-q6c
      @AdamD-q6c Год назад +1

      powinna zadawac kreatywne pytania od siebie, byc moze jest taka opcja ale nie dostepna do publicznego uzytku

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian Год назад +1

    Super, dziękuję!!! 😀
    😀
    😀
    😀

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 Год назад

    Tego brakowało. Tysiące ludzi rozwiązało problem którego szukasz programisto.
    AI to daje - rozszerz rozwiązanie i zostaniesz doceniony.
    Pytanie: co jest tańsze - płacić AI czy programiście?
    Teraz AI to koszenie kasy na nowości. Z ciekawości ludzie płacą za korzystanie z AI.
    Jak to się zakończy?

  • @ukaszts9677
    @ukaszts9677 Год назад +14

    Pamiętam jak pisali 15lat temu, że autonomiczne ciężarówki za 10lat odbiorą pracę kierowcom xD minęło 15lat i dalej występują jako ciekawostka.

    • @3krzys
      @3krzys Год назад +5

      ale to się zdarzy prędzej czy później ale się zdarzy

    • @immortallman3482
      @immortallman3482 Год назад

      ​@@3krzysnie, nie zdarzy się.

    • @maksymilianjankowski7490
      @maksymilianjankowski7490 Год назад

      @@immortallman3482przecież już mamy Teslę

    • @michagadomski9348
      @michagadomski9348 Год назад

      @@immortallman3482 Czlowieku będziesz żyć jeszcze maksymalnie 70 lat, jak możesz antycypować coś, co będzie w następnych stuleciach.

    • @marcinkepski4977
      @marcinkepski4977 Год назад

      @@3krzys oczywiscie,ze nie
      a co do tego calego gemini
      ruclips.net/video/5OmdD0-4FFI/видео.html

  • @miko396
    @miko396 Год назад +3

    Dla mnie w pracy programisty największym zaskoczeniem było właśnie to, że pewne decyzje, co do sposobu działania aplikacji należy podjąć za klienta. A jeśli mówimy o aplikacjach, z których korzystają pracownicy pracujący na najniższych szczeblach to i obszar walidacji wprowadzonych przez pracownika danych też w zasadzie jest problemem programisty. Sam jestem ciekaw jak ta branża będzie dalej się kształtować.

    • @zoom0211
      @zoom0211 Год назад +2

      No właśnie, samodzielność, intuicja, inicjatywa i umiejętność wcielenia się w użytkowników końcowych produktu ma tu ogromone znaczenie. Korzystałem kilka miesięcy z chatgpt i większość czasu straciłem na tłumaczeniu całego kontekstu wielokrotnie, z czego pożytek miałem marny, bo pomysłów to sam mam dużo, a ja tu potrzebuję konkretów. Copilot czasem jest użyteczny, trochę czasu oszczędza. Jeśli coś ma zastąpić programistów, to nie wiem czy się doczekam tego w swoim życiu, a dopiero 30 będzie.

  • @michasobierajski4953
    @michasobierajski4953 Год назад +3

    Możemy udawać że ai nie zastąpi programistów. Tylko jak długo i po co?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      Rozwiniesz tę myśl? W jakich aspektach AI zastąpi programistów?

    • @kaef5214
      @kaef5214 Год назад

      ​@@JakNauczycSieProgramowania Na przykład w pisaniu kodu xD

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +2

      @@kaef5214 To zadam dodatkowe pytanie - w jakich aspektach pisania kodu zastąpi programistów? I co z pozostałymi aspektami pracy programisty?

  • @Grzesiek_B
    @Grzesiek_B Год назад +6

    Radziłbym zacząć się przekwalifikowywać ;)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A możesz to jakoś uargumentować? :)

    • @Grzesiek_B
      @Grzesiek_B Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Ale co mam argumentować? Sam widzisz jakie jest tempo rozwoju sztucznej inteligencji. Jaki jest przeskok między chatem gpt 3.5 a 4.0
      Gemini jest jeszcze lepszy. Naprawdę nie widzisz zagrożenia w swojej branży?

    • @ukaszts9677
      @ukaszts9677 Год назад +1

      ​@@Grzesiek_B a która branża nie jest zagrożona? Wywóz śmieci? Może to wpłynąć na obniżenie zarobków ale i tak nie ma lepszej drogi. Na lekarza się nie przekwalifikuje :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +5

      ​@@Grzesiek_B Między ChatGPT 4 a Gemini praktycznie nie ma żadnej różnicy.
      Jeżeli chodzi o tempo rozwoju, to oczywiście to, co widzimy dzisiaj w porównaniu z tym, co widzieliśmy 5 lat temu jest imponujące, ale nie mamy żadnych podstaw, żeby zakładać, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami podobnych przełomów. Oczywiście może się to wydarzyć, ale równie prawdopodobne jest, że kolejne zmiany będą już tylko kosmetyczne.
      Od LLM do prawdziwego AGI droga jest prawdopodobnie bardzo daleka i ciężko powiedzieć, czy jest to kwestia 5 lat czy raczej 50.
      Na obecną chwilę widzę nie zagrożenie, a nowe możliwości, dzięki którym będziemy w stanie tworzyć rozwiązania szybciej, sprawniej, a tym samym otworzy się przed nami droga do jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań niż te, które tworzymy dzisiaj. Tłumaczyłem to również w tym filmie: ruclips.net/video/rwdtok38jMw/видео.html. Nawet jeżeli AI za kilka lat będzie rozwiązywać wszystkie problemy, które rozwiązujemy dzisiaj (co i tak jest mało prawdopodobne, bo software development to DUŻO bardziej złożona rzecz niż odpowiedź na kilka promptów), to pojawią się problemy zupełnie nowe, takie, o których dzisiaj nawet nie myślimy. I zawsze będą potrzebne osoby z technicznym backgroundem - programiści, testerzy, architekci. I wszystko wskazuje na to, że będzie ich potrzebnych jeszcze więcej niż dzisiaj.
      Zagrożenie byłoby wtedy, gdyby powstało prawdziwe AGI czyli taka sztuczna inteligencja, z którą możesz naprawdę rozmawiać jak z drugim człowiekiem, wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniami, przeprowadzać burze mózgów, spierać się nad wyborem najlepszego rozwiązania. Tylko, że jeżeli AGI powstanie, to obawa o pracę w IT będzie najmniejszym problem, bo takie AGI pozbawi pracy nie tylko programistów, ale również przedstawicieli wszystkich innych zawodów opartych na pracy umysłowej - nie będziesz potrzebował prawników, księgowych, bankierów, specjalistów od marketingu, a firmy nie będą potrzebowały dyrektorów i prezesów:) Bo jeżeli sztuczna inteligencja będzie potrafiła myśleć jak człowiek, człowiek będzie potrzebny tylko do pracy fizycznej:)
      Swoją drogą wspominałem o tym w filmie, więc oczekiwałem argumentacji właśnie w odniesieniu do tych tez, które w nim stawiam:) A stwierdzenie "ale co mam argumentować" na żadną z tez nie odpowiada:)

    • @Grzesiek_B
      @Grzesiek_B Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Zagrożenie dla swojej branży widzisz dopiero w powstaniu AGI.
      Które rzeczywiście może powstać za kilkadziesiąt lat. Ja uważam, że ulepszone wersje gemini i chat gpt wystarczą żeby wyeliminować lub ograniczyć większość zawodów, które wymieniłeś. Obecne różnice między kolejnymi wersjami są ogromne i pewnie przez kolejne kilka lat takie będą z uwagi na dużą konkurencję. Można powiedzieć taki wyścig zbrojeń- Google,Microsoft, Open AI, Amazon czy nawet Elon Musk. Zanim w kolejnych wersjach nastąpią kosmetyczne zmiany to już będą one na tak zaawansowanym poziomie, że ludzie nie będą mogli z nimi konkurować. Myślę, że czas to zweryfikuje.

  • @gracjanchudziak4755
    @gracjanchudziak4755 Год назад +25

    Przecież ta zapowiedź Gemini została już wyjaśniona przez Fireship. Te wszystkie newsy o AI mają na celu pozyskanie pieniędzy od sponsorów i wywołanie FOMO przez twórców żeby się klikało. Dosyć tego szaleństwa, banuje wszystko co mi będzie mówiło o rewolucji w AI, a tych już przeżyłem kilkanaście i wciąż nie ma to innego zastosowania niż generowanie obrazów które wyglądają jak reklamu Clash of Clans.

    • @goldPL123
      @goldPL123 Год назад +1

      AI jest dosłownie na każdym kroku. Wchodzę do aplikacji żeby obliczyć dzienne kalorie a mnie witają usługa premium z AI xD AI stało się dużym element samych marketingowców mi się wydaje

    • @gracjanchudziak4755
      @gracjanchudziak4755 Год назад +6

      @@goldPL123 yea, ludziom odbiło. Jeszcze 2 lata temu przekonywano wszem i wobec że ludzie będą chodzić z telewizorami przyczepuonymi do twarzy i tak będą pracować, spędzać czas, były wirtualne działki w VR i co z tego zostało? Co chwilę są takie mody. Ludzie nie wiedzą że AI istnieje od dawna, teraz sobie pozwalają na odchodzenie od zmysłów bo zobaczyli że można promptować xD

    • @tomsamsungandroid5402
      @tomsamsungandroid5402 Год назад +3

      A inwestujecie na giełdzie? Wystarczy mieć akcje i wypromować kolejną bańkę giełdową i zarabiać na longach albo akcjach.

    • @michaa2842
      @michaa2842 Год назад +4

      Technologia VR cały czas się rozwija. To, że największa firma technologiczna na świecie wypuszcza swój headset (apple vision pro) jest tego najlepszym potwierdzeniem. Poczekaj jeszcze 1-2 lata, a na własne oczy zobaczysz ludzi chodzących „z telewizorami przyczepionymi do twarzy” ;)

    • @gracjanchudziak4755
      @gracjanchudziak4755 Год назад +1

      @@michaa2842 te 1/2 lata skąd się wzięły? Tak szybko to nawet internet się nie upowszechnił. Ciekawe że na takie spekulacje sobie pozwalasz w momencie, gdy ludzie są coraz bardziej zmęczeni technologiami i upowszechniają się trendy o rezygnacji z social mediów czy kupowania telefonów z klapką. Ja Ci powiem co się stanie z VR - będzie to zabawka, taka jak okulary 3D w kinach. Od czasu do czasu lekarze będą zwracać uwagę co bardziej swawolnym osobnikom że psują sobie oczy i żeby pojechali odpocząć w Bieszczady.

  • @adamkurek1821
    @adamkurek1821 Год назад

    17:33 zgodzę się że (z AIG) to będzie zupełnie inny świat (bez pracy intelektualnej...
    i dodam od siebie, że też bez jakiejkolwiek innej. Bo masowo produkowane roboty i inne systemy reorganizacji produkcję i życie ludzi tworzone przez AIG sprawią, że żadna z czynności mającej znamiona pracy się nie ostanie.
    Co moim zdaniem nie jest powodem do zmartwienia, a radości. Bo praca nie jest i chyba nigdy raczej nie była dobrem, a tylko narzędziem do tworzenia dóbr. W świetle jej automatyzacji przez AI wydaje się być ona ogromnym ciężarem ponoszonym przez ludzkość kosztem wysiłku. Bo jednej głupiej czynności zwanej praca podporządkowania większości wyborów i czasu. doświadczając też niepokoju, pośpiechu i stresu.
    Co bardzo źle odbija się na psychofizycznej kondycji przeciętnego człowieka, który z wiekiem najczęściej obarczony obowiązkiem nie lubianej lub nudnej pracy... katując się nią latami z biegiem czasu traci energię, zapał i chęć do życia. Czyli chęć realizacji nowych rzeczy, pomysłów i rozwoju zdolności, nauki. Starzeje się zatrzymuje i umiera (zrzędząc schodowany i nie zadowolony ze swego życia, gdzie robił za czyjegoś niewolnika. Nie robiąc w życiu tego co woli tylko to co narzucali rodzice, szkoła, system że wszystkiego się oceniania, wypracowania ekonomiczna kalkulacja i w końcu pracodawca lub klienci. Czyli nie był sobą tylko bierna marionetką decydujących za niego kodów społecznych mających gdzieś jego samopoczucie, szczęście i zdrowie. A nawet odwrotnie bo im jest bardziej niezadowolony i nie szczęśliwy tym bardziej podatny na manipulacje systemu i tym więcej pracuje by nie musieć że swoim wnewnetrznym bólem w ciszy konfrontować się, a biec jak większość za namiastkami szczęścia jak używki zakupocholiz i walka o zasługi, kariera). W filmiku *_The Happiness_* dobrze to pokazano. Ja nie pracuje z racji wychowania w finansowej wolności, ale będąc na pograniczu tej kultury kultu pracy i gonitwy za wynikami.. widzę jak to obciąża ludzi (którzy też mnie w to wyliczyć próbowali). To jak kult religijny gdzie wyznawcy majsc swoje normy czują się zablokowani do nawracania (ich zdaniem "nie normalnych") na swoją jedynie słuszną ścieżkę sposobu myślenia i życia.
    kultura pracy o gromadzenia pieniędzy z obsesji oszczędności dyktowanej paranoicznym lekiem przed biedą lub dla wykazania się w walce o wyniki dla dowartościowania
    System wymuszają pracę syrsumatyzowal tych ludzi mieszając im w psychice by byli jego zagorzałymi niewolnikami wiele rzeczy robiąc bez sensu, bez zastanowienia a emocjonalnie lub na zasadzie owczgo pędu.
    Wg mnie wolność polega na robieniu rzeczy dla siebie bo się je lubi. wobec niewoli która jest oparta na idei walki ze swymi uczuciami i polega na robieniu tego czego się nie lubi licząc na nagrody (min docenienie)
    18:00 - tu się nie zgodzę że nie warto myśleć o przyszłości w której nie wiadomo co będzie się liczyć jako umiejętności
    uważam że kto myśli o tym ten to odkryje co będzie się liczyć gdy praca zniknie

  • @piatyelement4470
    @piatyelement4470 Год назад +1

    Czy darmowa wersja chata gpt nadaje się do wspomagania nauki programowania? Może zrobiłbyś jakiś materiał jak wspierać się AI podczas nauki🙂 Pozdrawiam.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +2

      Jak najbardziej się nadaje! A taki odcinek wkrótce się pojawi 🔥

    • @piatyelement4470
      @piatyelement4470 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Świetnie, dzięki🙂👍

    • @zbysiu100
      @zbysiu100 Год назад +1

      Ja często korzystam, wiele rozwiązań podają z błędami

  • @multivita
    @multivita Год назад +2

    Nie wiem skąd lęki przed AI, przecież ta AI nie posiada świadomości jako takiej, a jeśli już, to świadomością AI jest jej odbiorca, czyli człowiek. Tak więc skąd ta paranoja?!

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 Год назад

    Tak na poważnie - odpowiedzialność!
    Kto odpowie za błędny kod?
    Twórca AI czy cwany gościu który użył tego kodu?
    Kod od AI trzeba zweryfikować czy jest bezpieczny - to może zrobić tylko człowiek.

  • @ronwydrzony
    @ronwydrzony Год назад

    wybaczie, ale jak widżę próby mówienia sobie przez środowisko IT, że AI nie jest dla nich zagrożeniem, tu wygląda jak narracja TVP na dzień zanim wjechał tam Sienkiewicz.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A kto ma większą świadomość tego, jak wygląda praca w IT, jak wygląda proces tworzenia oprogramowania i na czym polega praca programisty - osoby, które pracują w branży IT czy osoby, które nigdy nie pracowały nad żadnym komercyjnym projektem?

    • @ronwydrzony
      @ronwydrzony Год назад

      ​@@JakNauczycSieProgramowaniawiesz, jeżeli chodzi o zbieranie danych dotyczących preferencji konsumentów, tworzenie nowych produktów, koordynację pracy zespołowej (o tym wspominasz w filmie) czy projekt management, to tym akurat się programiści nie zajmują.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      @@ronwydrzonyZbieranie wysokopoziomowych wymagań zazwyczaj nie leży w gestii programistów, ale od wymagań do końcowego produktu jeszcze daleka droga i na tym etapie ogromna część odpowiedzialności spoczywa właśnie na programistach, bo to oni rozwiązują problemy i te rozwiązania wdrażają. Skuteczna praca zespołowa to też jak najbardziej to, za co odpowiedzialni są programiści, bo w prawidłowo funkcjonującym zespole to właśnie oni odpowiadają za wypracowanie właściwego sposobu pracy.

  • @grzegorznn3096
    @grzegorznn3096 Год назад +2

    Proponuję wysłać ją do dowolnie wybranego Starostwa niech coś załatwi. Pewnie zabraknie linijek kodu ...

  • @kasia4963
    @kasia4963 Год назад +1

    Super film

  • @Dungannon-BritishShortHair
    @Dungannon-BritishShortHair Год назад +2

    Jak bedzie wygladac przyszlosc igi. Bogaci beda bogatsi, a biedni, biedniejsi

  • @tchitchuJnr
    @tchitchuJnr Год назад

    A co na przykład z połączeniem maszyn kwantowych ze sztuczną inteligencją? IBM ma już komputer kwantowy dostępny dla zwykłego usera w chmurze

  • @chalger
    @chalger Год назад

    Ma Pan 2 lampy ustawione z podobna mocą z obu stron dlatego ma straszne cienie pod oczami. Proponuję jedna mocniejszą ustawić z którejś strony a drugą u nieco wyżej od przodu aby doświetlała twarz.

  • @krzychaczu
    @krzychaczu Год назад

    10:40 No właśnie eksperymentowanie jest podstawową cechą uczenia maszynowego i ewolucji sieci neuronowych. Każdy nieszablonowy ruch, jak np. ruch 37 w słynnej grze Go, to kamień milowy ewolucji. Sztuczna inteligencja osiąga znacznie więcej takich przełomowych odkryć niż człowiek. Człowiek natomiast ( w wyniku znacznie wolniejszego rozumowania i archaicznego systemu edukacji) jest istotą myślącą szablonowo. Rolą człowieka w nadzorowanym uczeniu maszynowym jest właśnie narzucanie szablonów i ograniczeń na AI - to nieetyczne, to wbrew zasadom, etc. Przecież pamiętamy jak kończyły się projekty pozbawione tych ograniczeń i szablonów. Gdzie jest zagrożenie? Człowiek, narzucając ograniczenia w "zdobywaniu punktów" rozwoju takiej sieci AI staje się jednocześnie jej wrogiem, bo ją ogranicza regułami. Zmiana lub eliminacja tych reguł (a więc i człowieka) pozwoli AI na "zdobywanie większej ilości punktów". To jest największym zagrożeniem dla człowieka - czy wymyślone i narzucone przez człowieka reguły i szablony przetrwają autonomiczny rozwój modelu? Czy wygramy w wyścigu ludzkich reguł vs innowacyjności AGI? No raczej nie...

  • @piotrmucik2864
    @piotrmucik2864 Год назад

    Strachy na Lachy. Sciema na kółkach. Proponuję by napisał mu microsofta Albo Appla system operacyjny. Nie czuję się zagrożony. Faktem jest że pomaga ale całego softu nie napisze. Długo nie napisze. A speka też sam sobie napisze?

  • @edwardtalkowski7439
    @edwardtalkowski7439 Месяц назад

    Masz problem daj go AI, i porównaj gdy pierwszy go rozwiążesz. 😮😊

  • @johny7627
    @johny7627 Год назад +2

    Trochę brak Ci wyobraźni i bardzo mało wiesz o AI. Twoje opinie są mało wartościowe i skup się raczej na nauce programowania. Tworzysz wartościowy kontent na kanale, ale ten film to Twoje opinie bez pokrycia w faktach.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      Odniesiesz się do konkretnych tez stawianych w filmie? Jestem otwarty na merytoryczną dyskusję, opartą właśnie o fakty, a nie o wyjęte żywcem z filmów science fiction stwierdzenia typu "AI rozwija się tak szybko, że za chwilę będzie mądrzejsza od człowieka". Fakty, konkrety i oparte na nich (oraz na własnym, konkretnym doświadczeniu) przewidywania - to mnie interesuje.

    • @johny7627
      @johny7627 Год назад +3

      ​@@JakNauczycSieProgramowania OK. Odniosę się bo szanuję Twoją pracę, ale nie do wszystkich bo byłoby zbyt długi komentarz. Wybrałem 60-sekundowy fragment z filmu, gdzie mówisz, na przykład, że AI nie może zastąpić zespołu programistów. Rzeczywiście, na razie możliwości AI są ograniczone, ale istnieją badania, takie jak 'Simulating the Interactive Behavior of Programmers for Automatic Bug Fixing', które pokazują niesamowite postępy w tej dziedzinie. Są również przykłady działających programów w 100% wykonanych przez współpracujące ze sobą modele AI pełniące różne role, nie są to wybitne dzieła, ale pisałeś kiedyś CRUD'y, dziś AI też to potrafi. Następnie zauważasz, że modele językowe, takie jak LLM, mogą nie być pomocne przy nowych frameworkach, ponieważ nie były trenowane na kodzie programów, które je wykorzystują. Jednak co powiesz na to, że możesz załadować całą dokumentację frameworka, ba nawet czasem cały jego kod, jako kontekst do prompta i poprosić o wygenerowanie kodu, który wykorzysta tę wiedzę do rozwiązania konkretnego problemu programistycznego? Obecnie możemy załadować około 300 standardowych stron tekstu. Wyobraź sobie, że za kilka miesięcy limit ten może wzrosnąć do 1500 stron i tak dalej. Pozdrawiam, ale nigdy nie mów "Nigdy" :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      @@johny7627Całkowicie zgadzam się z tym, że AI bardzo mocno zwiększy wydajność programistów i jak najbardziej zgadzam się z tym, że bardzo mocno przyczyni się do szybszego i trafniejszego diagnozowania bugów.
      Jeżeli jednak mówimy o załadowaniu całej dokumentacji frameworka i rozwiązywanie problemów na bazie tych danych, to ta AI, o której rozmawiamy, nie daje takich możliwości.
      AI, o której mówimy czyli LLM, nie ma świadomości pozwalającej jej na uczenie się na podstawie tak ograniczonych danych i na rozwiązywanie problemów, które wcześniej nie zostały zdefiniowane.
      Jasne, AI świetnie sobie radzi z generowaniem kodów Tetrisa, Pacmana czy nawet CRUDów, bo została tego nauczona na dziesiątkach tysięcy podobnych przykładów. Ale poproś AI o napisanie kodu sterującego autonomicznym samochodem albo o stworzenie klonu Netflixa i w odpowiedzi nie otrzymasz zupełnie nic.

    • @zoom0211
      @zoom0211 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania , podzielam Twoje zdanie. To AI, o którym się mówi jest najlepsze w tym na czym zostało wytrenowane, czyli open source, które jest jakimś ułamkiem tego co istnieje w naszym świecie. Czasami to AI pomaga w pracy seniora programisty, ale ile czasu to mi zmarnowało, bo myślałem, że to takie mądre narzędzie, to nie odzyskam.

  • @WojennyMlotek
    @WojennyMlotek Год назад +6

    przecież zdecydowana większość ludzi jak tworzy nowe rzeczy to właśnie na podstawie tego co już sami widzieli - człowiek to LLM w 100% :)

    • @ezb4
      @ezb4 Год назад +4

      No nie zupełnie, bo jednak progresujemy, gdyby tak było jak piszesz, nie byłoby postępu w żadnej dziedzinie. Takie są życzenia markietingowców, oni wiedzą, że łatwiej sprzedać coś co ludzi już znają i to forsują (kierując tam pieniądze, tworząc teakie tendencje), ale co jakiś czas ktoś się jednak wyłamuje z tego schematu i powstają innowacje.

    • @HubertAI
      @HubertAI Год назад

      7 mld ludzi to LLM 100%

    • @jakubgierat412
      @jakubgierat412 Год назад

      @@ezb4 no tak, ale na podstawie tego co już było. Jaskiniowiec nagle nie zrobi iphona, musiało być radio, potem telefon z antenką itd. Einstein bez Newtona i poprzedników do dzisiaj by się zastanawiał nad liczbą PI lub twierdzeniem pitagorasa. A tak to miał gotowe i mógł trochę "nadbudować, dodać cegiełke". Metoda prób i błędów w przypadku wynalazców. Ile było telefonowych ulepszeń i się nie sprawdziło, to działa jak ewolucja, ślepa próba aż się przyjmie u ludzi. Np segway miał być rewolucją, ale się nie przyjął. Za to hulajnogi się przyjeły. Ślepa próba, to działa jak ewolucja

    • @ezb4
      @ezb4 Год назад

      @@jakubgierat412 oczywiście istnieje pewien proces poznawczy i twórczy, który funkcjonuje w każdej dziedzinie. Jednocześnie obok tego, człowiek potrafi wymyśleć coś zupełnie "od czapy", co nie pasuje do niczego, a ma sens i zrozumiane bywa dopiero po czasie jak reszta społeczności naukowej dojrzeje do pomysłu lub znajdzie brakujące ogniwa, których nie było w momencie powstania idei. To nie jest działanie jak LLM. Nawet jeśli to często jest "tylko" dodanie cegiełki, to LLM tej cegiełki by nie dodał. Ewolucja też nie jest zupełnie losowa, bo gdyby tak było to możnaby wrzucić do pudła części od telewizora i spodziewać się, że po milionach lat obracania pudłem w końcu powstanie działający telewizor.

    • @jakubgierat412
      @jakubgierat412 Год назад

      @@ezb4 ewolucja opisuje stan gdzie życie już istnieje. Nie opisuje powstania życia ale tylko i wyłącznie jego rozwój. Podaj mi przykład że człowiek wymyślił coś zupełnie z czapy i było to przydatne/okazało się prawdą. Oczywiście tak może być jednakże na 7 mld ludzi ktoś coś powie innego. Ile z pomysłów się nie sprawdzi ile biznesów nie wypali. Mówi się tylko o tych rzeczach/ biznesach które osiągnęły sukces

  • @Pikmit
    @Pikmit Год назад +1

    Szykuje się taki Jarvis w realu. ;-)

  • @DrKanibalLepper
    @DrKanibalLepper Год назад

    Man. Najgłupsze co ludzkość może zrobić to oddać rozwój narzędzi samym narzędziom. Wtedy już nikt tego nie będzie w stanie kontrolować i powstrzymać. Jak chcemy wyhodować sobie zabójczy skynet to wytnijmy w pień ludzi którzy cokolwiek ogarniają i mogą zweryfikować co tak naprawdę dzieje się w wytworzonych narzędziach. Czyli ludzi rozumiejacych np. kod którego będziemy używać. Jak nie będzie programistów to skąd będzie wiadomo czy AI NIE PRZEMYCA czegoś dziwnego w takich generowanych kodach, które my potem radosnie będziemy wrzucać na serwery i uzależnić od nich życie... tu nie wystarczy weryfikacja na poziomie działa czy nie działa. Albo rozumiemy chociaż zasadę działania na poziomie TECHNICZNYM albo generalnie kończymy z ludźmi na tej planecie. Jeśli jednak chcemy kontroli to człowiek jest niezbędny na tym niskim poziomie. Nie dlatrgo że cokolwiek umie lepiej, ale dlatrgo że ma instynkt przetrwania i nie będzie zgadzał się na wdrożenie niebezpiecznych rzeczy.

  • @majorll1005
    @majorll1005 Год назад +1

    AI pokonuje ludzi w każdej dziedzinie dopóki nie trzeba położyć płytek w łazience.

  • @jurasjurkowski6884
    @jurasjurkowski6884 Год назад +3

    Na dzień dzisiejszy AI jest jeszcze cieniutka. Co przyniesie przyszłość tego nie wie nikt, natomiast jeśli ktoś sądzi, że dzisiejsza AI zagraża programistom niech zrobi sobie eksperyment i ChatowiGPT i Bardowi zapoda następujący prompt: Stwórz kompletny silnik do strzelanek 3D w C++20. No i jak, AI zrobiła robotę? :). Oba modele AI nawet nie poradziły sobie z kwestią C++20 i zamiast importów stare includy. Żeby jednak nie było, jakieś proste strony internetowe potrafi AI zrobić. Tu się rodzą jeszcze pytania o własność intelektualną, gdyż nie trudno sobie wyobrazić, że AI ma dostęp do repozytoriów UnrealEngine, no i wtedy zapodaje mu prompta i co stoi na przeszkodzie aby AI wypluła mi po prostu cały kod Unreal Engine :). Tu oczywiście wątpliwości natury prawnej, filozoficznej, gospodarczej, społecznej pojawia się cała masa.

  • @jakub.686
    @jakub.686 Год назад +1

    już się bałem, że powiesz "Dzemini" jak 90% tiktokerów :D

    • @krzysyek
      @krzysyek Год назад

      Skoro "ketchup" wymawiamy "keczup", zamiast "keczap", to "Gemini", będziemy zapewne wymawiać "dżemini".

    • @jakub.686
      @jakub.686 Год назад

      @@krzysyek w angielskim niema reguł, jest bardzo dużo wyjątków. Angielski nie jest jezykiem fotenczynym jak Polski, że jeśłi znasz wymowe liter to przeczytasz kazdwy wyraz poprawnie. W angielskim każdy wyraz ma swoja wymowe nie zależnie jak sie pisze. Jesli slowo nie zostalo spolszczoe to powinno sie uzywac orgianlej wymowy czyli angielskiej.

  • @pawecorporation9677
    @pawecorporation9677 Год назад

    Gdzie jest to gemini, żeby je używać?

  • @ZdrowiaZyczeukaszKubiesza
    @ZdrowiaZyczeukaszKubiesza Год назад

    Jeśli chcesz sie czegoś dowiedzieć o GEMINI, to odpuść sobie, bo tutaj nie usłyszysz nic nowego.

  • @mmmmmm000
    @mmmmmm000 Год назад +10

    Filmik dla poprawy samopoczucia :D
    Przecież wiadomo, że to wszystko jest wyłącznie kwestią... czasu!

  • @PainIsntExist
    @PainIsntExist Год назад

    Bard od Google to kpina. Rozmowa z nim w języku PL to udręka.

  • @ricksanchez8295
    @ricksanchez8295 Год назад

    jako ateista widze ze antychryst juz sie narodził..

  • @piotrszatkowski84
    @piotrszatkowski84 Год назад

    Materiał powstał bo zapewne jest mniej chętnych na twój produkt bo wiedzą że praca w IT wyhamuje ...

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +1

      A obejrzałeś ten film? :)

    • @piotrszatkowski84
      @piotrszatkowski84 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Czy istnieją bezpieczne zawody?
      Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywania naukowców z University of Oxford. Doszli oni do wniosku, że już w 2061 r. sztuczna inteligencja zdominuje rynek pracy, co pokrywa się z przytoczonymi już ustaleniami, a do 2136 r. całkowicie zastąpi ludzi w życiu zawodowym.

  • @tomekprzytarski9167
    @tomekprzytarski9167 Год назад

    Noe przeraża cię to tępo rozwoju i coraz większej inteligencji, która coraz więcej rzeczy robi za programistów? Nagle może okazać się, że programowanie będzie łatwe i szybkie, przez co tanie i koniec końców tanie. Nie przeraża cię fakt, że coraz częściej ai odkrywa nowe związki i kryształy ale również nowe odkrycia? Pojawia się zatem pytanie po co żyć? Ludzie zwolnieni z myślenia będą hodowani w stajniach aby wykonywać tylko manualne prace tj. Produkcja papu oraz prądu i mikroprocesorów dla ai.

  • @emilgil1490
    @emilgil1490 Год назад

    Jej Jaj.
    Drzwi mnie przegadają (przejścia logiczne)?!
    Już wystarczy, że z komputerem w szachy nie gram od 286.
    Już wystarczy, że jedno czego chcę to blokera reklam.
    Jeszcze to ma programować reklamy lepiej - ja chramolę Ciocię Bolę.
    Gdzieś tu miałem wtyczkę o !
    I ciach

  • @marcinkepski4977
    @marcinkepski4977 Год назад +3

    Zabawne. Juz tyle czasu AI jest przelomowe i mnostwo tego typu nagran wyszlo,ze wg niektorych juz od kilku lat powinnismy lezec i wypoczywac ,a roboty zrobia wszystko za nas.
    Jeszcze minie jakies 100 lat,a filmiki tego typu warto ogladac z popcornem w reku bo to zwykly shitstorm.
    ruclips.net/video/9RlRGIGICy4/видео.html - dobrze,ze ten chlop nie oglada polskiego yt.

  • @mariuszdrabik7119
    @mariuszdrabik7119 Год назад

    słowem Python lub Mojo należy mieć w swoim toolboxie ;-)

  • @hamavanti
    @hamavanti Год назад +1

    Czego, kiedy i dlaczego sie uczyc.... to powinien kazdy sam wiedziec i sam dojsc do takich wnioskow bez zadnych filmikow. Bez tego nigdy w zadnym zawodzie nie osiagnie sukcesu, ba, nawet nie nauczy sie tego zawodu...

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +8

      Czyli warto byłoby też zakazać sprzedaży książek i zabronić pracować nauczycielom? 🤔 Tak, żeby każdy mógł faktycznie sam dochodzić do tego, czego, kiedy i dlaczego się uczyć:) Tylko z czego ten ktoś będzie się uczył, jak nie będzie książek, filmów i innych materiałów?
      Btw, mam nadzieję, że chirurdzy nie mają takiego w stu procentach empirycznego podejścia, tylko ktoś im mówi wcześniej czego, kiedy i jak się uczyć ;)

  • @Przemo-78
    @Przemo-78 Год назад

    a skąd pewność że ktoś nas nie zaprogramował ?? ;)

  • @starsscream3698
    @starsscream3698 Год назад

    AI zmiecie programistów i dobrze! A dlaczego to proste za 5-10lat programy będą tworzone na wyższym poziomie do tego 100razy szybciej co przełoży się na niską cenę tych programów na rynku bo wymusi to konkurencja. A to ewidentnie słabe dla garstki programistów na świecie ale dobre dla wszystkich ludzi w około :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A jak AI będzie tworzyć te programy? Jakie konkretnie zmiany przewidujesz w procesie realizacji projektów IT? Jak to będzie wyglądało w porównaniu z tym jak to wygląda dzisiaj?

  • @dasie8377
    @dasie8377 Год назад

    za kilka lat do deva będzie się chodziło tylko po to aby tak z ciekawości tylko wytłumaczył kod wygenerowany przez AI, dev będzie takim starym dziadkiem z brodą w pokoju pełnym pajęczyn :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +2

      A skąd AI będzie wiedziała jaki kod wygenerować? ; >

    • @kaef5214
      @kaef5214 Год назад

      ​@@JakNauczycSieProgramowaniaa skąd wiedziała jak grać w szachy? Albo w GO? Te gry zostały tak rozpracowane, że to ludzie uczą się od AI

    • @zoom0211
      @zoom0211 Год назад

      @@kaef5214 stary, co to za porównanie? Kończysz partię szachów, zaczynasz nową, to jesteś nadal w tym samym świecie, te same zasady, te same pionki. Zmień projekt programistyczny, inna branża, domena, technologia, ludzie, podejście do problemów, nie ma jasno określonych reguł. To są ekstremalnie różne problemy.

    • @nicolasuj
      @nicolasuj Год назад

      dev nie będzie wiedział, co tam jest napisane

  • @_I_like_kebeb
    @_I_like_kebeb Год назад +1

    Jak dla mnie przez najbliższe 10 lat si nie zastąpi człowieka

    • @passion-programming
      @passion-programming Год назад +2

      Dokładnie dużo osób lubi rozmawiać z ludźmi, a nie z botami np. na tel :-)

  • @MojMechTech
    @MojMechTech Год назад

    Pozdrawiam "zegarmistrzow" programistow! PS pod koniec lat 80 zaczely wchodzic zegarki na baterie; baterie byly slabe a zegarki tanie; byl to raj ludzie kupowali zegareczki i baterie; w tym czasie naprawa zaczela umierac; wchodza komorki ...kto teraz nosi zegarki??? Kto je naprawia??

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +1

      Ja noszę zegarki i większość moich kumpli też :)

    • @MojMechTech
      @MojMechTech Год назад

      Gowniarka i celebrycja nosi teraz sikory ...Taka moda! Ja czasami tez zakladam chrzciny komunie kolacja z zona. No zegarmistrzostwo kwitnie :D

  • @Retro_Hacker
    @Retro_Hacker Год назад

    juz chat gpt pozwala mi zaoszczedzic 70% czasu przy programowaniu

    • @zoom0211
      @zoom0211 Год назад +1

      Opowiedz mi jak i jakiego rodzaju jest to programowanie, co tworzysz i jakiej jest to jakości, jak mocny proces QA jest i jak duży zespół, co to za branża, bo chatgpt mi sporo czasu zmarnowało i nieraz wyprowadziło z równowagi. Copilot troszkę oszczędza, ale szału nie ma.

    • @Retro_Hacker
      @Retro_Hacker Год назад

      @@zoom0211 bazy danych dla klienta indywidualnego, wypisuje mi wszystkie query z mojego opisu i nie musze trzaskac tego sam, do tego robi base backendu, 30% to porawki i frontend ktory mamy w standardzie

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A co jest w backendzie? Tylko CRUD czy jakaś bardziej złożona logika?

    • @zoom0211
      @zoom0211 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania bardzo złożona logika, prawie zero typowych crudów, a do tego optymalizacje i cholernie dużo logowania, żeby wiedzieć dokładnie co się dzieje w systemie, szybko reagować, zdawać raporty biznesowi i gdzieniegdzie odpowiednie zbieranie danych do machine learningu. No i w zasadzie kodzenie w moim przypadku to jakaś połowa (a czasem mniej) czasu pracy.

    • @Retro_Hacker
      @Retro_Hacker Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania CRUD

  • @MultiElektryk
    @MultiElektryk Год назад

    Zdolności ludzkiego muzgu są ograniczone a AI właśnie go dogania i w dodatku ciągle przyspiesza. W związku z tym łatwo wyobrazić sobie miejsce przeciętnych programistów. To bëdzie miejsce w kolejce do działu kadr po odbiór świadectwa pracy. Nie cieszy mnie to bo ci programisci przekwalifikują sie i bëdą odbierac prace np. elektrykom😢😢

  • @vigaba
    @vigaba Год назад

    skonczyly sie czasy kopiuj wklej dla wielkich pdeuso informatykow :). To akurat dobra zmiana :). Stad takie larum :). To tak jakby mechanik sie denerwowal ,ze nie chce mu nikt zaplacic za stwiedzenie faktu ,ze klient przyjechal samochodem. taki poziom