Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

Jak zrozumieć współczesną sztuczną inteligencję, Michał Kosiński

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 ноя 2023
  • Systemy sztucznej inteligencji - od algorytmów wykorzystywanych do polecania nam nowych seriali czy piosenek, przez programy, które przewidują nasze preferencje wyborcze na podstawie zostawianych przez nas śladów cyfrowych, aż po robiące furorę modele językowe, takie jak ChatGPT - są już stałym elementem naszej codzienności, a z ich obecności może nie zawsze nawet zdajemy sobie sprawę. Jak one działają? Jakie są ich możliwości i ograniczenia? Czy możemy się o nich czegoś dowiedzieć, badając je metodami tradycyjnej psychologii? I czy możemy powiedzieć, że takie systemy są obdarzone umysłem lub osobowością? O tym wszystkim opowie jeden z czołowych badaczy sztucznej inteligencji, prof. Michał Kosiński.
    Prof. Michał Kosiński pracuje na Uniwersytecie Stanforda. Bada zachowanie ludzi z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi - algorytmów uczenia maszynowego i big data - a także współczesne systemy sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem narzędzi tradycyjnej psychologii. Wykazał m.in., że ślady cyfrowe zostawiane przez użytkowników Facebooka pozwalają dokładnie przewidzieć wiele ich prywatnych cech, takich jak wiek, płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne, poglądy polityczne i religijne, poziom inteligencji czy zadowolenia z życia. Jako jeden z pierwszych ostrzegał przed możliwością wykorzystania tak zdobytych informacji do manipulowania odbiorcami reklam politycznych.
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Комментарии • 222