Cześć Tomek, 6:06 trzy skrętki wchodzą do puszki - rozumiem, że w tym miejscu będzie smartpanel, dwie skrętki to magistrala CAN, a jedna to zapasowa albo gdyby był zwykły łącznik?
Cześć Paweł! Zerknij w komentarzach z wcześniejszych filmów o elektryce. Z pewnością już nie raz pisałem jakie przewody zastosowałem. Przejrzyj playlistę o instalacji elektrycznej. Pozdrawiam!
Cześć! Ta lista głównie zawiera tematy, które muszę wykonać gdy nie mam jakiegoś materiału, albo narzędzia, lub jak coś mi się przypomni i żeby nie wyleciało za tydzień lub miesiąc. Wątpię by miało to jakąś specjalną wartość na innej budowie ;) Niektóre tematy wiszą na tej liście od roku i czekają na właściwy moment jak np. "ułożyć opaskę przeciwwysadzinową" czy, "zamówić profile" czy "zrobić przepust na przewód do garażu" ;) Będziesz w stanie sami świetnie przygotować taką listę gdy tylko rozpoczniesz konkretny etap. Jesteś przed etapem sufitów i robisz listę na zasadzie: "zamówić profile i akcesoria", "wyznaczyć ustawienie profili głównych", wyznaczyć ustawienie profili obwodowych", "zamontować profile obwodowe na taśmie akustycznej", "przykręcić wieszaki". I z takiej podstawowej listy całego etapu rozwijasz ją o kolejne tematy, które wyszły w trakcie ;) Pozdrawiam!
Po pierwsze - bednarki nad ziemią nie przedłuża się przez złączki tylko robi zakład minimum 15 cm i robi kilka otworów pod śruby M10 A2(nierdzewne) lub A4(kwasoodporne) i skręca lub po prostu spawa zakład jak to bednarka stalowa ocynkowana. Ty masz chyba miedziowaną to połączenie skręcane. Po dwa - nie wprowadza się bednarki do rodzielnicy tylko zakańcza GSU(Główną Szyną Uziemiejącą) zaraz pod rozdzielnicą - najlepiej w miejscu, gdzie będzie mniej więcej SPD T1(T1+T2) jak rozdzielnica jest szeroka. Im krótszy przewód między SPD a GSU tym lepiej. W Twoim przypadku, tak małym domu GSU będzie robić także za GSW. Nie powielaj partactw niektórych ludzi z YT(w tym elektryków), albo zmień elektryka partacza jak kazał Ci tak zrobić. Co do podziału PEN. Jak w tej wiacie będzie podrozdzielnica to mogłeś tam z wiatrołapu, czy gdzie to także poprowadzić PEN do wiaty i tam zrobić podział. Nie ma problemu. Wiata ma swój podział PEN a dom swój podział PEN. To jest jak najbardziej poprawne. Jak chcesz przewód 5-żyłowy do wiaty z RG to też jest poprawne.
Cześć! Poprzez przedłużenie bednarki miałem na myśli skręcenie jej śrubowym zaciskiem krzyżowym z drugim fragmentem bednarki. Tym samym zaciskiem, który jest zakopany w ziemi. Są nawet szyny GSW do montażu na szynie TH z miejscem do wprowadzenia bednarki, wiec chyba jest to okej.
@@ProgramistaNaBudowie Tak, wiedziałem co chcesz zrobić - zacisk krzyżowy. Tak się nie robi. Także nie wprowadza się bednarki do rozdzielnicy. Tak robią partacze.
Ja montuje czujniki pogodowe od strony polnocnej na ok 2-2.5m na kablu 3x1.5 bo nie wiezomo co za 15 lat z takim czyjnikiem a po wuja ciągnąć nowy kabel
Jeśli są takie czujniki na 3 żyły to montuj. RS485 to też standard więc specjalnie nie obawiałbym się o skrętkę. Też mam właśnie przewód od strony północnej doprowadzony. Może kiedyś coś podłączę :)
Jakie przewody ciągniesz do czujników temperatury w pokojach. Rozumiem, że jeden standardowy zasilający 230V, następnie ten kabel z czujnikiem temperatury, natomiast te czujniki temperatury trzeba jeszcze pewnie połączyć z tym rozdzielaczem? Czyli strzelam, że od każdego czujnika temperatury jeszcze musi iść skrętka?
Cześć! Czujnik temperatury będzie podłączony skrętką, bo akurat miałem. Skrętka poprowadzona od panelu dotykowego Ampio na ścianie do czujnika temperatury poniżej. Resztę załatwia automatyka. Siłownik na rozdzielaczu trzeba podłączyć do modułu przekaźnikowego automatyki by ten podawał prąd celem jego otwarcia. Pozdrawiam!
Cześć Tomek! Mam pytanie, jak rozwiązałeś kwestie sterowania ogrzewaniem podłogowym i jakie w związku z tym doprowadziłeś przewody do rozdzielaczy podłogówki? "Buduje z Tobą" 😅 i chwilę za Tobą, ale nie przypominam sobie żebyś poruszał ten temat (a odcinki studiuje i oglądam po kilka razy 😂)
Cześć! Mam doprowadzone kilka przewodów z rozdzielnicy do rozdzielaczy by móc sterować siłownikami w rozdzielaczu, aczkolwiek na ten moment nie mam siłowników. Nie steruję więc podłogówką. Cały sezon mieliśmy ustawione 22 stopnie. W przyszłości może się tym zainteresuję i zmodyfikuję by można było sterować żeby zobaczyć czy jest różnica.
Ogólnie nasz dom jest bardzo ciepły. Dziś rano było 14 stopni, a w domu 25 stopni, teraz jest 21 na zewnątrz a w domu nadal 25 stopni. Teraz bez ogrzewania, wiadomo, ale ogólnie temperatura długo się trrzyma, musiałbym z wyprzedzeniem obniżać temperaturę w pomieszczeniach i pytanie czy to będzie miało sens.
Właśnie zastanawiam się w ogóle nad sensem regulawania temperatury, ale z drugiej strony wszystko robię w myśl zasady: lepiej dołożyć, zobaczyny co będzie, może się przyda... 😁 Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Hej. jestes autoryzowanym instalatorem ampio.Bo z tego co wiem to tylko ich instalatorzy moga kupic auomatyke ich marki co wedlóg mnie jest slabe ? czy zmienili swoje restrykcje
Cześć Wojciech! Nie jestem autoryzowanym instalatorem. W ramach współpracy, której celem jest zaprezentowanie z czego składa się system i jak działa w naszym domu, nabyłem moduły i mam możliwość zainstalować je osobiście. Tak jak piszesz, obecnie model sprzedażowy Ampio opiera się na świadczeniu usługi montażu modułów razem z zakupem modułów, wszystko od początku do końca realizowane przez autoryzowanego instalatora. Dzięki temu Ampio ma możliwość zapewnienia odpowiedniej jakości usługi i działania systemu, ale ma to też swoje minusy jak chociażby właśnie brak oficjalnej możliwości zakupu urządzeń bezpośrednio od Ampio. Taki model ma też chociażby Loxone, ich modułów również nie kupisz oficjalnie. Pozdrawiam!
Ja mam do ciebie pytanie ponieważ mieszkam całkiem blisko ciebie . Gdzie robiłeś projekt ogrzewania podłogowego.? I jaką pompę będziesz instalował bo już nie pamiętam czy już to mówiłeś czy nie.
Cześć! Projekt podłogówki robiłem online, jeśli potrzebujesz kontakt to mogę wrzucić na maila jak do mnie napiszesz. Pompa będzie Panasonic Aquarea 7kW All-in-one. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Cześć z chęcią skorzystam z kontaktu . Tak myślałem właśnie że będziesz montował Panasonica. Ja planuje też all in one ale 5kw Nie oglądałem twoich wszystkich filmów Mogę wiedzieć jakie średnicę rur użyłeś do zasobnika cwu i rozdzielacza. Pozdrawiam.
Wejście do domu jest rurą calową PE32, do gospodarczego mam poprowadzoną wodę rurą calową i taką średnicą też będzie zrobione zasilanie zasobnika oraz wyjście z niego do zasilania rozdzielacza CWU.
@@ProgramistaNaBudowie u mnie też jest rura 32 na wejściu czyli mam rozumieć że nie masz jeszcze podciągniętych rur do zasobnika cwu i od rozdzielacza c.o . Pompa panasonic z tego co sprawdzałem podejścia wodne ma na dole od przodu .Żeby pompa stała max do ściany raczej podejścia muszą być usytuowane max 5 cm od gotowej podłogi za pompą chyba że się mylę .Czy masz w planie bufor do cwu około 100l dla lepszego zwładu wody ma on też służyć do tego aby odszraniać jednostkę zewnętrzne. JA już nie wiem kogo słuchać co instalator to inna gadka . Jedni mówią że musi być inni nie
@@rafeljablonisk5932 Nie mam jeszcze podciągniętych rur do zasobnika. Będę coś tam jeszcze robił, ponieważ muszę po drodze zainstalować blok BWT Multiblock do zmiękczacza i dalej za tym wystawię jakieś tam brakujące rury by instalator mógł wpiąć zasobnik i pompę. All In One z tego co ja kojarzę, to podejścia są w ogóle od góry, ale może się mylę, nie wiem. U mnie podejścia zasilania i powrotu rozdzielaczy są z boku obok miejsca, gdzie ma być pompa, więc najwyżej będzie odsunięta. Nie wiem do końca jak to ma wyglądać, czas pokaże. Będziemy mieć zbiornik buforowy 100 litrów. Dla wyobrażenia czy te 100 litrów to dużo czy nie, to powiem, że nasza podłogówka ma pojemność ok. 120 litrów. Być nie musi, ale pewnie lepiej jak jest. Pozdrawiam!
Cześć Michał! Ja prowadziłem skrętkę kat. 5e, ponieważ taką miałem. Do tych 15 metrów pewnie cokolwiek położysz będzie okej, YTDY też chyba jest okej, ale warto dopytać fachowców. Do magistrali 1-wire potrzebne są trzy żyły: plus, minus, data. Pozdrawiam!
Cześć Jacku! Instalacja w gwiazdę, oraz jeden przewód wychodzący do następnego panelu i jeden przychodzący z panelu z innego pomieszczenia by zrobić magistralę CAN. Wtedy na jednej magistrali mogę mieć podłączone wszystkie panele. Czyli w automatyce zajmuje mi to jedno wejście zamiast tylu wejść ile mam paneli razy ilość przycisków. Powiedzmy, że gwiazda w przypadku paneli dotykowych jest zrobiona awaryjnie. Pozdrawiam!
Cześć Łukasz! To jest klej gipsowy Dolina Nidy T. Producent pisze w karcie, że on jest do stosowania w plackach o średnicy 10 cm i grubości 2 cm. Sprawdziłem jeszcze z ciekawości, że Knauf Rotband można stosować do 5 cm grubości, więc może on by był bardziej odpowiedni do uzupełniania takich dziur. Nic mi tam nie popękało, więc raczej zdał egzamin ostatecznie. To są w sumie nieduże ubytki w ścianie. A tam gdzie zaklejałem podejścia to robiłem na 2 razy żeby najpierw raz złapało i wyschło i później druga warstwa na to. Pozdrawiam!
Cześć Robert! Najlepiej obejrzeć końcówkę tamtego odcinka, ale tak w skrócie, to chcieliśmy solidne rozwiązanie, które jest już na rynku jakiś czas. Gotowa aplikacja, spore możliwości integracji, panele dotykowe, które nam się podobają, znikoma awaryjność i dobry serwis w razie czego. Mamy bardzo blisko do głównej siedziby firmy oraz fabryki modułów, wiec w sumie produkt lokalny :) Pozdrawiam!
Duzo, miejscami bardzo duzo przewodow na scianach, wydaje sie, ze przez to tez grubo tynku, a ramki metalowe, ktore przykrecales wygladaja na plyciutkie, nie bedzie czasem tak, ze bedziesz potem w tynku kopal, aby sie do nich dostac?
Cześć! Miejscami pewnie będzie trzeba się do nich dokopać. Natomiast to się robi na tynkach kilkudniowych, które są jeszcze miękkie, wiec nie będzie z tym problemu. Pozdrawiam!
Cześć Michał! Gdybym tak zrobił, to wtedy do czego bym się uziemił w garażu? Czy musiałbym wyciągnąć kolejny zwód uziomu otokowego, wprowadzić do wiaty i zrobić kolejną szynę wyrównawczą i kupić jeszcze jeden ochronnik przepięć?
@@michap6891 U mnie w tej drugiej rozdzielnicy będzie DEHNShield T1+T2, to chyba wystarczy jeden ogranicznik przepięć na dom i wiatę, skoro z domu wychodzi prąd? W rozdzielnicy w garażu myślałem tylko dać rozłącznik izolacyjny 3P+N.
to ta zj**** firma juz sprzedaje normalnym ludziom? bo jak nie to przeciez oficjalny instalator powinien to instalowac ;) chcialo ci sie wybierac automatyke firmy gdzie nic nie mozna samemu zrobic i trzeba wolac obcego czlowieka do zakupu rzeczy?
Cześć! Każda firma ma jakiś swój plan biznesowy czy jak to nazwać. Ampio tak jak Loxone sprzedaje produkt z usługą przez pośrednika-instalatora, który jest opiekunem twojego systemu. Bez problemu pewnie znajdziesz instalatora, który ci puści produkty i da wolną rękę. Może kiedyś im się odmieni, ale teraz mają taki plan na sprzedaż. Ja akurat mam tą możliwość, że będę sam instalował całość i konfigurował i będę mógł pokazać na kanale jak u nas działa taki system. Nie wszyscy chcą instalować samemu. Pewnie nawet większość zainteresowanych smart home zleca całość elektrykowi. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Jak widze jak polscy instalatorzy robia w budowlance to szczerze dziekuje, pompy, fotowoltaika, alarmy, smart, reku, teraz to sa popularne kanaly pokazujace jak ci ludzie niszcza opinie tych firm ktore reprezentuja W polsce lepiej robic samemu jak ma byc dobrze. Pozdrawiam Przejzyj sobie filmy home asistant, ludzie maja fajne pomysly na rozne automatyzacje ktory firmy nie maja, ostatnio widzialem czujnik wibracji na zigbee dolaczony do pralki jako sygnalizator konca prania albo wyswietlanie dzwonka ip na telewizorze android
Cześć Tomek, 6:06 trzy skrętki wchodzą do puszki - rozumiem, że w tym miejscu będzie smartpanel, dwie skrętki to magistrala CAN, a jedna to zapasowa albo gdyby był zwykły łącznik?
Cześć! Dokładnie tak. Jedna skrętka w topologii gwiazdy w razie czego, a dwie to od magistrali.
@ProgramistaNaBudowie moglbys wrzucić listę przewodów jakie użyłeś do elektryki (od wysokonapięciowych do niskonapieciowych) ?
Cześć Paweł! Zerknij w komentarzach z wcześniejszych filmów o elektryce. Z pewnością już nie raz pisałem jakie przewody zastosowałem. Przejrzyj playlistę o instalacji elektrycznej. Pozdrawiam!
Playlista o instalacji elektrycznej:
ruclips.net/p/PLAlHK0-I6JqeaJjLf3eu9MaOMEACsmS3Y
Czy jesteś w stanie podesłać taką listę jak pokazywałeś na filmie? Też jestem na etapie początku budowy i nie ukrywam, że przydałaby się taka.
Podpinam się, chętnie bym spojrzał na taką listę.
Ja też 😜
Cześć! Ta lista głównie zawiera tematy, które muszę wykonać gdy nie mam jakiegoś materiału, albo narzędzia, lub jak coś mi się przypomni i żeby nie wyleciało za tydzień lub miesiąc. Wątpię by miało to jakąś specjalną wartość na innej budowie ;) Niektóre tematy wiszą na tej liście od roku i czekają na właściwy moment jak np. "ułożyć opaskę przeciwwysadzinową" czy, "zamówić profile" czy "zrobić przepust na przewód do garażu" ;) Będziesz w stanie sami świetnie przygotować taką listę gdy tylko rozpoczniesz konkretny etap. Jesteś przed etapem sufitów i robisz listę na zasadzie: "zamówić profile i akcesoria", "wyznaczyć ustawienie profili głównych", wyznaczyć ustawienie profili obwodowych", "zamontować profile obwodowe na taśmie akustycznej", "przykręcić wieszaki". I z takiej podstawowej listy całego etapu rozwijasz ją o kolejne tematy, które wyszły w trakcie ;) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie mimo to fajnie miec taka liste no ale jak nie chcesz podesłac to trudno
Napisz do mnie maila to ci wrzucę moją listę.
Po pierwsze - bednarki nad ziemią nie przedłuża się przez złączki tylko robi zakład minimum 15 cm i robi kilka otworów pod śruby M10 A2(nierdzewne) lub A4(kwasoodporne) i skręca lub po prostu spawa zakład jak to bednarka stalowa ocynkowana. Ty masz chyba miedziowaną to połączenie skręcane. Po dwa - nie wprowadza się bednarki do rodzielnicy tylko zakańcza GSU(Główną Szyną Uziemiejącą) zaraz pod rozdzielnicą - najlepiej w miejscu, gdzie będzie mniej więcej SPD T1(T1+T2) jak rozdzielnica jest szeroka. Im krótszy przewód między SPD a GSU tym lepiej. W Twoim przypadku, tak małym domu GSU będzie robić także za GSW. Nie powielaj partactw niektórych ludzi z YT(w tym elektryków), albo zmień elektryka partacza jak kazał Ci tak zrobić.
Co do podziału PEN. Jak w tej wiacie będzie podrozdzielnica to mogłeś tam z wiatrołapu, czy gdzie to także poprowadzić PEN do wiaty i tam zrobić podział. Nie ma problemu. Wiata ma swój podział PEN a dom swój podział PEN. To jest jak najbardziej poprawne. Jak chcesz przewód 5-żyłowy do wiaty z RG to też jest poprawne.
Można prosić o normę która zakazuje wjazdu bendarką do rozdzielnicy ?
@@rolnik1427 Nie ma żadnej normy i nie ma żadnego zakazu. To po prostu partactwo.
@@EmiNetworks Ale co w takim wykonaniu jest partactwem ? Jest jeszcze mniejsza odległość miedzy SPD a uziemieniem.
Cześć! Poprzez przedłużenie bednarki miałem na myśli skręcenie jej śrubowym zaciskiem krzyżowym z drugim fragmentem bednarki. Tym samym zaciskiem, który jest zakopany w ziemi. Są nawet szyny GSW do montażu na szynie TH z miejscem do wprowadzenia bednarki, wiec chyba jest to okej.
@@ProgramistaNaBudowie Tak, wiedziałem co chcesz zrobić - zacisk krzyżowy. Tak się nie robi. Także nie wprowadza się bednarki do rozdzielnicy. Tak robią partacze.
Ja montuje czujniki pogodowe od strony polnocnej na ok 2-2.5m na kablu 3x1.5 bo nie wiezomo co za 15 lat z takim czyjnikiem a po wuja ciągnąć nowy kabel
Jeśli są takie czujniki na 3 żyły to montuj. RS485 to też standard więc specjalnie nie obawiałbym się o skrętkę. Też mam właśnie przewód od strony północnej doprowadzony. Może kiedyś coś podłączę :)
@ProgramistaNaBudowie ta 3 żyła to tak ekstra. Kto wie może czujnik będzie kiedyś za 20 lat w innym miejscu więc przyda się później zrobić gniazdko😅
Jakie przewody ciągniesz do czujników temperatury w pokojach. Rozumiem, że jeden standardowy zasilający 230V, następnie ten kabel z czujnikiem temperatury, natomiast te czujniki temperatury trzeba jeszcze pewnie połączyć z tym rozdzielaczem? Czyli strzelam, że od każdego czujnika temperatury jeszcze musi iść skrętka?
Cześć! Czujnik temperatury będzie podłączony skrętką, bo akurat miałem. Skrętka poprowadzona od panelu dotykowego Ampio na ścianie do czujnika temperatury poniżej. Resztę załatwia automatyka. Siłownik na rozdzielaczu trzeba podłączyć do modułu przekaźnikowego automatyki by ten podawał prąd celem jego otwarcia. Pozdrawiam!
Co to za aplikacja w której zrobiłeś listę? Podoba mi się styl. Jakąś wbudowana na Iphonie? Jest dostępna na Androida?
Cześć Rafał. To są systemowe Notatki na iPhone. Pozdrawiam!
Cześć Tomek! Mam pytanie, jak rozwiązałeś kwestie sterowania ogrzewaniem podłogowym i jakie w związku z tym doprowadziłeś przewody do rozdzielaczy podłogówki? "Buduje z Tobą" 😅 i chwilę za Tobą, ale nie przypominam sobie żebyś poruszał ten temat (a odcinki studiuje i oglądam po kilka razy 😂)
Cześć! Mam doprowadzone kilka przewodów z rozdzielnicy do rozdzielaczy by móc sterować siłownikami w rozdzielaczu, aczkolwiek na ten moment nie mam siłowników. Nie steruję więc podłogówką. Cały sezon mieliśmy ustawione 22 stopnie. W przyszłości może się tym zainteresuję i zmodyfikuję by można było sterować żeby zobaczyć czy jest różnica.
Ogólnie nasz dom jest bardzo ciepły. Dziś rano było 14 stopni, a w domu 25 stopni, teraz jest 21 na zewnątrz a w domu nadal 25 stopni. Teraz bez ogrzewania, wiadomo, ale ogólnie temperatura długo się trrzyma, musiałbym z wyprzedzeniem obniżać temperaturę w pomieszczeniach i pytanie czy to będzie miało sens.
Właśnie zastanawiam się w ogóle nad sensem regulawania temperatury, ale z drugiej strony wszystko robię w myśl zasady: lepiej dołożyć, zobaczyny co będzie, może się przyda... 😁 Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Hej. jestes autoryzowanym instalatorem ampio.Bo z tego co wiem to tylko ich instalatorzy moga kupic auomatyke ich marki co wedlóg mnie jest slabe ? czy zmienili swoje restrykcje
Cześć Wojciech! Nie jestem autoryzowanym instalatorem. W ramach współpracy, której celem jest zaprezentowanie z czego składa się system i jak działa w naszym domu, nabyłem moduły i mam możliwość zainstalować je osobiście. Tak jak piszesz, obecnie model sprzedażowy Ampio opiera się na świadczeniu usługi montażu modułów razem z zakupem modułów, wszystko od początku do końca realizowane przez autoryzowanego instalatora. Dzięki temu Ampio ma możliwość zapewnienia odpowiedniej jakości usługi i działania systemu, ale ma to też swoje minusy jak chociażby właśnie brak oficjalnej możliwości zakupu urządzeń bezpośrednio od Ampio. Taki model ma też chociażby Loxone, ich modułów również nie kupisz oficjalnie. Pozdrawiam!
Witam. Jakie tynki będziesz stosować? Być może nie dosłyszałem stąd pytanie z góry dzięki i pozdrawiam.
Cześć! Tynki będą cementowo-wapienne dolina nidy tynk lekki. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie 👍
Ja mam do ciebie pytanie ponieważ mieszkam całkiem blisko ciebie .
Gdzie robiłeś projekt ogrzewania podłogowego.?
I jaką pompę będziesz instalował bo już nie pamiętam czy już to mówiłeś czy nie.
Cześć! Projekt podłogówki robiłem online, jeśli potrzebujesz kontakt to mogę wrzucić na maila jak do mnie napiszesz. Pompa będzie Panasonic Aquarea 7kW All-in-one. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Cześć z chęcią skorzystam z kontaktu .
Tak myślałem właśnie że będziesz montował Panasonica.
Ja planuje też all in one ale 5kw
Nie oglądałem twoich wszystkich filmów
Mogę wiedzieć jakie średnicę rur użyłeś do zasobnika cwu i rozdzielacza.
Pozdrawiam.
Wejście do domu jest rurą calową PE32, do gospodarczego mam poprowadzoną wodę rurą calową i taką średnicą też będzie zrobione zasilanie zasobnika oraz wyjście z niego do zasilania rozdzielacza CWU.
@@ProgramistaNaBudowie u mnie też jest rura 32 na wejściu czyli mam rozumieć że nie masz jeszcze podciągniętych rur do zasobnika cwu i od rozdzielacza c.o .
Pompa panasonic z tego co sprawdzałem podejścia wodne ma na dole od przodu .Żeby pompa stała max do ściany raczej podejścia muszą być usytuowane max 5 cm od gotowej podłogi za pompą chyba że się mylę .Czy masz w planie bufor do cwu około 100l dla lepszego zwładu wody ma on też służyć do tego aby odszraniać jednostkę zewnętrzne. JA już nie wiem kogo słuchać co instalator to inna gadka .
Jedni mówią że musi być inni nie
@@rafeljablonisk5932 Nie mam jeszcze podciągniętych rur do zasobnika. Będę coś tam jeszcze robił, ponieważ muszę po drodze zainstalować blok BWT Multiblock do zmiękczacza i dalej za tym wystawię jakieś tam brakujące rury by instalator mógł wpiąć zasobnik i pompę. All In One z tego co ja kojarzę, to podejścia są w ogóle od góry, ale może się mylę, nie wiem. U mnie podejścia zasilania i powrotu rozdzielaczy są z boku obok miejsca, gdzie ma być pompa, więc najwyżej będzie odsunięta. Nie wiem do końca jak to ma wyglądać, czas pokaże. Będziemy mieć zbiornik buforowy 100 litrów. Dla wyobrażenia czy te 100 litrów to dużo czy nie, to powiem, że nasza podłogówka ma pojemność ok. 120 litrów. Być nie musi, ale pewnie lepiej jak jest. Pozdrawiam!
Mam pytanie przyjacielu czy jest szansa na podesłanie listy kontrolnej którą masz w telefonie :) ?
Cześć Łukasz! Wyślij do mnie maila, to ci ją prześlę. Pozdrawiam!
Hej. A do czujnika temperatury jaki kabel pociagnąłeś? Pozdrawiam
Cześć Michał! Ja prowadziłem skrętkę kat. 5e, ponieważ taką miałem. Do tych 15 metrów pewnie cokolwiek położysz będzie okej, YTDY też chyba jest okej, ale warto dopytać fachowców. Do magistrali 1-wire potrzebne są trzy żyły: plus, minus, data. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie też dalem skretkę 5e i zastanawiałem się czy to dobrze :) a mozesz podać link lub nazwe tego szkielka ampio? Z góry dzięki
@@michalk6082 Jest chociażby tutaj: ifutureshop.eu/pl/products/szklana-obudowa-czujnika-temperatury-wilgotnosci-14.html
@@ProgramistaNaBudowie o Cię. . . tanie to, to nie jest 😄 mimo wszystko jeszcze raz dzięki 👍
@@michalk6082 Prawda.
Dlaczego dajesz do paneli trzy skrętki?
Cześć Jacku! Instalacja w gwiazdę, oraz jeden przewód wychodzący do następnego panelu i jeden przychodzący z panelu z innego pomieszczenia by zrobić magistralę CAN. Wtedy na jednej magistrali mogę mieć podłączone wszystkie panele. Czyli w automatyce zajmuje mi to jedno wejście zamiast tylu wejść ile mam paneli razy ilość przycisków. Powiedzmy, że gwiazda w przypadku paneli dotykowych jest zrobiona awaryjnie. Pozdrawiam!
Jak daje się tak grubo kleju w dziury to on nie popeka ? To klej do cienkich spoin czy jakiś inny ?
Cześć Łukasz! To jest klej gipsowy Dolina Nidy T. Producent pisze w karcie, że on jest do stosowania w plackach o średnicy 10 cm i grubości 2 cm. Sprawdziłem jeszcze z ciekawości, że Knauf Rotband można stosować do 5 cm grubości, więc może on by był bardziej odpowiedni do uzupełniania takich dziur. Nic mi tam nie popękało, więc raczej zdał egzamin ostatecznie. To są w sumie nieduże ubytki w ścianie. A tam gdzie zaklejałem podejścia to robiłem na 2 razy żeby najpierw raz złapało i wyschło i później druga warstwa na to. Pozdrawiam!
Dlaczego ostatecznie ampio? Oglądałem odcinek o automatyce ale nie kojarzę motywacji wyboru.
Cześć Robert! Najlepiej obejrzeć końcówkę tamtego odcinka, ale tak w skrócie, to chcieliśmy solidne rozwiązanie, które jest już na rynku jakiś czas. Gotowa aplikacja, spore możliwości integracji, panele dotykowe, które nam się podobają, znikoma awaryjność i dobry serwis w razie czego. Mamy bardzo blisko do głównej siedziby firmy oraz fabryki modułów, wiec w sumie produkt lokalny :) Pozdrawiam!
Panie kolego a co to leży na podłodze przed tynkami
Cześć! Posadzka jak widać :) Pozdrawiam!
Skąd tyle wiedzy ? Robiłeś kiedyś przy budowlance, elektryce, hydraulice, wykończeniach ?
Cześć Rafał! Edukuję się na bieżąco. Mam cichą nadzieję, że wszystko wyjdzie okej ;) Pozdrawiam!
Duzo, miejscami bardzo duzo przewodow na scianach, wydaje sie, ze przez to tez grubo tynku, a ramki metalowe, ktore przykrecales wygladaja na plyciutkie, nie bedzie czasem tak, ze bedziesz potem w tynku kopal, aby sie do nich dostac?
Cześć! Miejscami pewnie będzie trzeba się do nich dokopać. Natomiast to się robi na tynkach kilkudniowych, które są jeszcze miękkie, wiec nie będzie z tym problemu. Pozdrawiam!
Pierwszy😁
Brawo! :)
spokojnie do wiaty mogłeś zrobić 4x10 i sie podpiąc do 1 rozdzielnicy a w garażu zrobić 2 podział sieci.
Cześć Michał! Gdybym tak zrobił, to wtedy do czego bym się uziemił w garażu? Czy musiałbym wyciągnąć kolejny zwód uziomu otokowego, wprowadzić do wiaty i zrobić kolejną szynę wyrównawczą i kupić jeszcze jeden ochronnik przepięć?
@@ProgramistaNaBudowie No licząc koszty to niestety tak. Ale w garażu i tak wypada założyć ogranicznik przepięć przynajmniej typ 2
@@michap6891 U mnie w tej drugiej rozdzielnicy będzie DEHNShield T1+T2, to chyba wystarczy jeden ogranicznik przepięć na dom i wiatę, skoro z domu wychodzi prąd? W rozdzielnicy w garażu myślałem tylko dać rozłącznik izolacyjny 3P+N.
@@ProgramistaNaBudowie zależy jaka odległość od budynku
@@michap6891 W moim przypadku jakieś 22 mb YKY 5x6 mm2 między ogranicznikiem a rozdzielnicą wiaty.
Ścianom 😂
A poza tym film się przydał?
@ nom
to ta zj**** firma juz sprzedaje normalnym ludziom?
bo jak nie to przeciez oficjalny instalator powinien to instalowac ;)
chcialo ci sie wybierac automatyke firmy gdzie nic nie mozna samemu zrobic i trzeba wolac obcego czlowieka do zakupu rzeczy?
Cześć! Każda firma ma jakiś swój plan biznesowy czy jak to nazwać. Ampio tak jak Loxone sprzedaje produkt z usługą przez pośrednika-instalatora, który jest opiekunem twojego systemu. Bez problemu pewnie znajdziesz instalatora, który ci puści produkty i da wolną rękę. Może kiedyś im się odmieni, ale teraz mają taki plan na sprzedaż. Ja akurat mam tą możliwość, że będę sam instalował całość i konfigurował i będę mógł pokazać na kanale jak u nas działa taki system. Nie wszyscy chcą instalować samemu. Pewnie nawet większość zainteresowanych smart home zleca całość elektrykowi. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie
Jak widze jak polscy instalatorzy robia w budowlance to szczerze dziekuje, pompy, fotowoltaika, alarmy, smart, reku, teraz to sa popularne kanaly pokazujace jak ci ludzie niszcza opinie tych firm ktore reprezentuja
W polsce lepiej robic samemu jak ma byc dobrze. Pozdrawiam
Przejzyj sobie filmy home asistant, ludzie maja fajne pomysly na rozne automatyzacje ktory firmy nie maja, ostatnio widzialem czujnik wibracji na zigbee dolaczony do pralki jako sygnalizator konca prania albo wyswietlanie dzwonka ip na telewizorze android