119. Uruchomienie prądu, podział PEN. Obszywanie rozdzielnicy. WLZ. Instalacja elektryczna samemu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 дек 2024

Комментарии • 271

  • @q1fly198
    @q1fly198 2 года назад +1

    Lubię tą Twoją metodykę i przygotowanie narzędziowo materiałowe !!! Pozdro

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Staram się coś tam przygotować :) Elektryka jest zawiła i sporo narzędzi, ale zgromadziłem już wszystkie, które potrzebuję. Pozdrawiam!

    • @budownictwojarosaw5623
      @budownictwojarosaw5623 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie i

  • @naszaoaza
    @naszaoaza 2 года назад

    Ta radość że działa 😁. Miałem podobnie jak podłączyłem rozdzielnice do pompy głębinowej. Rozszywałem w domu bez testów 😉.

  • @karoljoc
    @karoljoc 2 года назад

    Gratulacje !!!! Niedługo tez już będę robił rozdzielnicę i materiał na pewno daje sporo pomysłów.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Karol! Dziękuję za komentarz :) Coś tam można się zainspirować, ale trzeba przemyśleć całość pod siebie :) Pozdrawiam!

  • @wojtaswojtas108
    @wojtaswojtas108 2 года назад +2

    Cieszę się razem z Tobą 👍elektryka Ci swietnie poszła🥳. Śledzę kanał od samego początku 👀bo jesteś konkretny gość. Szacun!!!
    Mam nadzieję że też dam radę sam budować i wykonać tyle prac co Ty. Jedak w przyszłym roku czeka nas dopiero znalezienie odpowiedniej działki pod parterówkę.
    Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Jak widać jakoś to poszło chociaż znalazły się celne uwagi w komentarzach, które muszę przemyśleć i wprowadzić w życie :) Coś tam liznąłem tematu i połączyłem kilka przewodów. Prąd w domu jest, więc super :) Dziękuję za komentarz, powodzenia tam z wyborem działki. Pozdrawiam!

    • @pawelpawlowski2616
      @pawelpawlowski2616 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie zapraszam do oglądania kanału m.maciak. ps gratuluję skrzynki:)

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 2 года назад +1

    Brawo!! Dobra robota. Kazda dobrze wykonana dobrze praca cieszy.
    Motyw z zaciskarka na podwójne tuleje do ogranicznika bardzo ok.
    Ja musze to pozmieniac u siebie bo myślałem ze 2x16mm2 nie wejdzie na zaciski ogranicznika

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat 2 года назад +9

    Pekąbinowałeś z tymi kontrolkami. Mogłeś z bloku rozdzielczego cofnąć do zabezpieczenia kontrolek

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Tak, natomiast chciałem mieć jak najmniej klocków po drodze do kontrolki faz. To chyba najpopularniejsze rozwiazanie by zasilić z bloku. Tylko u mnie po drodze będzie jeszcze licznik i chciałem uniknąć sytuacji by w razie dajmy awarii licznika kontrolki przestałyby się świecić, bo byłoby: rozłącznik izolacyjny > spd > licznik > blok > kontrolki, zamiast: rozłącznik izolacyjny > spd i równolegle licznik i kontrolki. No, w każdym razie tak też będzie działać jak mówisz.

  • @Fraglezja
    @Fraglezja 11 месяцев назад

    Absolutnie bez złośliwości, pierwsza szyna wydaje mi się przekombinowana. To znaczy moim okiem amatora za dużo klocków. Ale działa. Ja mieszczę się na 12 modułach i mam 1,5 modułu luzu. Masz po prostu inną filozofię układania niż ja, i większą rozdzielnicę. Bo pewnie też większe potrzeby.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      Cześć! Dzięki za komentarz! Ja wiem czy przekombinowana? Gdyby nie zabezpieczenie kontrolki to tam już się nie da mniej upchać. W wolne miejsce przyszedł licznik trójfazowy i szyna jest praktycznie w pełni wykorzystana. Co jest u ciebie na pierwszej szynie, że tylko 12 modułów zajęło i gdzie jest blok rozdzielczy i ochronnik przepięć? Bo u mnie szerokość 12 modułów to by było: rozłącznik (3 moduły), podział pen (chyba 4 moduły), ochronnik przepięć (3 moduły), licznik prądu (3 moduły), zabezpieczenie kontrolek faz (3 moduły), kontrolka faz (1 moduł), blok rozdzielczy (10 modułów). Czyli łącznie 17 + 10 modułów, 27 modułów.

    • @Fraglezja
      @Fraglezja 11 месяцев назад

      Ja mam skromnie - wyłącznik - 3 moduły, ogranicznik przepięć - 4 moduły, podział PEN - 2 moduły, zabezpieczenie lampek - 1 moduł (3 szklane bezpieczniki w jednym) lampki - 0,5 modułu zostaje 1,5 modułu.
      Rozdzielnicy nie będzie, przynajmniej na tym poziomie. Mam jeszcze na krańcu listwy miejsce na 2 dodatkowe moduły, ale niskie (maskownica) . Licznik to problem Taurona, a jak będę miał wątpliwości do ich odczytów to dołożę małą podrozdzielnicę. Teraz mam 5x12 i mam 1/3 luzu. Wiem że mało, ale kiedyś na dom normą był licznik i trzy bezpieczniki.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  11 месяцев назад

      @Fraglezja no i fajnie jak się mieścisz :) ja licznik mam dla siebie by zaspokoić ciekawość, oglądać wykresy i analizować.

  • @prefabrychatka
    @prefabrychatka 22 дня назад +1

    Masz jakąś listę co wypada kupić na start do takiej rozdzielnicy? ;) Jakie przewody, narzędzia, tulejki itp

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  22 дня назад +1

      Nie no, aż tak to nie :) To co widać na filmach z całej serii. Trochę modułów poprzedzonych jakimś projektem, trochę przewodów dobranych względem projektowanego obciążenia i zastosowanych zabezpieczeń. Tulejki dobrane do przewodów. Producentów konkretnych nie wiem, których warto a których nie warto. Narzędzia pokazywałem na przebitkach w jednym z kolejnych filmów z serii elektrycznej.

  • @leszekbaran
    @leszekbaran 2 года назад

    Fajny materiał i nie boisz się przyznać do błędu 😁 ja też jestem przed tym wszystkim, metod jest dużo ale spodobało mi się, że dałeś wąską rozdzielnicę na wago i kable z instalacji, chyba to wykorzystam tylko z prawej 😁 czekam na następne filmy

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Leszek! Upewnij się, że ta szafa z boku ma z 26 cm szerokości wewnątrz jeśli wszystkie przewody będziesz do niej wprowadzał np. od góry jak u mnie. Jeśli będziesz mógł większość doprowadzić spoza rozdzielnicy na kilku wysokościach to trochę węższa też powinna być okej. U mnie trochę ciasno bo 50 przewodów idzie z góry przez cała wysokość rozdzielnicy. Gdyby wchodziły od boku na różnych wysokościach jak te pierwsze 50 przewodów to byłoby git z taką wąską 22 cm jak u mnie. Pozdrawiam!

    • @leszekbaran
      @leszekbaran 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Dzięki za wskazówki 😁👍 u mnie jeszcze będzie ścianka z GK więc mam szansę to zaplanować No i większe pole manewru. Czekam na następne filmy. Pozdrawiam 🙂

    • @leszekbaran
      @leszekbaran 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie byłbym wdzięczny za namiary na te rozdzielnice, niedługo będę musiał uporządkować tę pajęczynę, do tego jeszcze internet po lanie. Będzie zabawa :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      @@leszekbaran Sprawdź odcinek 109, tam są szczegóły odnośnie rozdzielnicy. Jest to rozdzielnica polskiej firmy Zenex. To są dwie osobne rozdzielnice, ta wąska na indywidualne zamówienie. Najlepiej napisać do działu handlowego firmy. Mają swoje produkty też na allegro.

  • @danielpawlata7813
    @danielpawlata7813 Месяц назад

    Jak na zielonego ludka w tych tematach to mega ciekawe jak ja sobie poradzę

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Месяц назад

      Cześć! Jeśli nauczysz się wszystkiego co potrzebne do zrobienia elektryki w Twoim domu, zachowasz bezpieczeństwo i nie ulegniesz rutynie podczas pracy z prądem, to pewnie poradzisz sobie i nic nie powinno Ci się stać :)

  • @luczakbjp
    @luczakbjp Год назад

    Cześć! Czym dokręcasz aparaty ? Widziałem ze schneider ma 3,5 Nm momentu w różnicówkach 1F i 2Nm w wyłącznikach nadprądowych. Pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Cześć Piotr! Póki co robię to na wyczucie do czasu aż ręka napotka opór przy wkręcaniu - tak mi to tłumaczył elektryk. Nie na siłę, ale do pewnego oporu, że trzeba by istotnie docisnąć by kręcić dalej. Na koniec albo pożyczę wkrętak od kogoś albo kupię jakiś nieizolowany 1-5 Nm by dokręcić wszystkie aparaty. SPD wymaga 7 Nm ;)

  •  Год назад

    Jest gdzieś jakiś schemat w necie gdzie co i jak powinno się podłączać, jakie elementy powinny być w takiej standardowej rozdzielnicy itd.?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Taki schemat masz w projekcie budowlanym częściowo, a więcej to chociażby dowiesz się z kanału ZPE.

  • @Przemoosek
    @Przemoosek 2 года назад

    Mega robota i pełny profesjonalizm!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Chciałoby się żeby było profesjonalnie ;) Jest w porządku :) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @onomatopejaB
    @onomatopejaB 2 года назад +2

    Ogranicznik przepięć nie lepiej umieścić przy samej bednarce? (Lustrzane odbicie) Wtedy dać max przekrój jaki się są mieczy ogranicznikiem a bednarką.
    BTW: miedziane końcówki oczkowe można porządnie zmłotkować jak nie ma zaciskarki hydraulicznej ;)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Bartku! Odpowiem taktycznie - nie wiem, nie znam się :) Przekrój można zwiększyć, pytanie czy trzeba? Odległość jest już niewielka, gdzieś ze 30 cm. Myślałem chwilę czy tam bliżej go nie zrobić, ale zamocowałem ostatecznie w innym miejscu. Elektryk tez poradził mi młotkiem to zrobić, ale wolałem poczekać aż podjedzie i zaciśnie ;) Pozdrawiam!

    • @lukaslukas2425
      @lukaslukas2425 2 года назад

      Młotkiem nie bardzo klepać końcówki. Praska ma to zadanie że matryca hexagen prasuje do jednolitej struktury druciki przewodu Cu z końcówką Cu.
      Młotek tylko rozpłaszczy- straty będą na takim rozwiązaniu , ciepło a w najgorszym wypadku wyjarane połączenie.
      Pozdrawiam Elektryk💪

  • @LukaszFedorowiat
    @LukaszFedorowiat 6 месяцев назад

    Cześć! jaki przekrój linki Lgy użyłeś do łączenia modułów ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  6 месяцев назад

      Cześć! Które moduły konkretnie masz na myśli? Jeśli te na pierwszej szynie, to głównie wykorzystałem 16 mm2, a kontrolkę faz chyba 1,5 mm2.

    • @LukaszFedorowiat
      @LukaszFedorowiat 6 месяцев назад

      ​@@ProgramistaNaBudowie Tak, chodziło mi o pierwszą szynę, bo nie wiedziałem, czy to 10 mm², czy właśnie 16 mm².

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  6 месяцев назад

      @@LukaszFedorowiat Robię takim przekrojem jaki wchodzi do rozdzielnicy. Dopiero zmieniam przekrój za RCD, chociaż w praktyce pewnie zmiana przekroju za blokiem też byłaby w porządku.

    • @LukaszFedorowiat
      @LukaszFedorowiat 6 месяцев назад

      @@ProgramistaNaBudowie Tak, właśnie mi się wydaje, że od bloku rozdzielczego do RCD przewód 10 mm² jest w zupełności wystarczający, aczkolwiek 16 mm² nigdy nie zaszkodzi.

  • @virtart8329
    @virtart8329 8 месяцев назад

    5:23 TNC czy TNS ogarnicznik przepięć ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  8 месяцев назад +1

      To jest TNS, taki był dostępny. Przy TNC z podziałem PEN w rozdzielnicy jaki kupisz TNC czy TNS, to będzie dobry.

  • @dariuszgrabowski507
    @dariuszgrabowski507 2 года назад +2

    Kontrolkę faz mogłeś zrobić z firmy F&F LK-BZ-3K, taniej i więcej miejsca w rozdzielnicy. Bezpieczniki rurkowe, oraz dodatkowo jest styk za bezpiecznikiem gdzie możesz np. zasilić system alarmowy.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Dariusz! A no mogłem, ale się uparłem na tą kontrolkę schneidera ;) Następnym razem. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie dobrze się zapowiada, będzie drugi dom 👍😉

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@dariuszgrabowski507 Dom już jest drogi Dariuszu ;) Tak naprawdę zostały przede mną w tym roku i na początku przyszłego ostatnie spore zakupy i będzie kupione wszystko co potrzebne do stanu deweloperskiego, więc trochę odetchnę z ulgą. Później jedynie... wykończeniówka, która mam nadzieję mnie nie wykończy :D

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie myślałem że będziesz drugi budował, bo dobrze Ci idzie.
      Co do kosztów wykończeniówki... Sądzę że możesz się nie miło zaskoczyć.

    • @PoSwojemu
      @PoSwojemu 2 года назад

      Ten moduł na 3 bezpieczniki F&F z diodami nie rozłącza obwodu przez te diody sygnalizujące przepalenie bezpiecznika poczytajcie dokumentację i nie stosujcie tego badziewia !!!

  • @michal230189
    @michal230189 2 года назад

    W tych GN na szynę DIN faza z lewej strony jest? Bo na filmie jest z prawej a to niezgodnie z normami

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Michał! Raczej nie ma żadnej normy z jakiej strony ma być faza, a jedynie przyjęło się, żeby podłączać z lewej. Jeśli taka norma by istniała, to w Polsce niedozwolone byłyby gniazda podwójne. W nich w jednym gnieździe faza jest z lewej, a w drugim, faza jest z prawej (względem wtyczki), co wynika bezpośrednio z konstrukcji gniazda z uziemieniem. Tutaj w moich gniazdach podłączyłem tak, a nie inaczej, ponieważ widziałem jakiś symbol N, na gnieździe z lewej strony. Być może to nie jest żaden symbol przewodu neutralnego a jedynie jakaś tam litera, ale według tego sobie to podłączyłem. Pozdrawiam!

    • @meg_A_wat
      @meg_A_wat Год назад

      UPS polskiego producenta odmawia pracy, gdy faza jest z prawej

  • @EmiNetworks
    @EmiNetworks 2 года назад +8

    Wielodrutu nie zaciska się tulejkami cienkościennymi a nawet nie wolno. Wielodrut zaciska się bezpośrednio w zacisku klatkowym jak żyłę jednodrutową. Zdejmij te tulejki - pewnie zejdą zdejmując ręką. BTW, wielodrut LY nie jest linką LgY.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Dziękuję za poradę. Sprawdzę to, spróbuję zdjąć tulejkę ręką i poprawię. Pozdrawiam!

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie 👍

    • @mixhak6315
      @mixhak6315 2 года назад

      już mnie ktoś uprzedził z komentarzem:v :)

  • @deJashon
    @deJashon Год назад

    Czesc, w jaki sposob odbiedzie sie sterowanie obwodow ? w jbox sa podlaczone wyjcia zasilania obwodow, a przyjscie przyjdzie z rozdzielnicy glownej czy z racka ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Cześć Tomasz, nie rozumiem pytania. Czym jest "jbox"? Jedynie obwody oświetleniowe będą sterowane przez automatykę i raptem kilka obwodów elektrycznych. Jeśli o to pytasz właśnie, to automatyka zasilana jest z niezależnego zasilacza, a zasilanie obwodów sterowalnych jest doprowadzone z wyłącznika nadprądowego na wejście w module sterującym (przekaźnikowym) i przewód od żarówki do rozdzielnicy jest podłączany pod wyjście przekaźnikowe w module sterującym. Bezpiecznik > Moduł sterujący > żarówka.

    • @deJashon
      @deJashon Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie Dzieki za odpowiedz, Junction box to ta obok szafka mniejsza gdzie wykonales polaczenia obwodow, jezeli chodzi o osiwtlenie to wspominales ze na wlaczniki kladles kabel Cat, i jezeli chcesz nim zapalac swiatlo to powinno to przejsc przzez przekaznik. Zastanawiam sie nad wykonaniem instalacji domu inteligentnego i staram sie zrozumiec jak to powinno byc wykonanne dlatego moje pytanie :) czy w tym Jbox sa podlaczone obwody oswietlenia ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Tak, właśnie w tej małej rozdzielnicy schodzą się wszystkie przewody elektryczne. Od góry do dużej rozdzielnicy wchodzą przewody sygnałowe i one będą podłączone do wejść cyfrowych w modułach przekaźnikowych. Tutaj mam taki ukryty film, gdzie omawiałem dla kogoś jak to jest zrobione: ruclips.net/video/PTJS0IvsAOc/видео.html

    • @deJashon
      @deJashon Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie potezne dzieki

  • @petterkrol4103
    @petterkrol4103 2 года назад

    mam pytanie właśnie chcę kupić ten sam ogranicznik przepięć , tylko są dwa jaka jest różnica w DSH TNS 255 FM oprócz ceny, DEHNshield TNS 255 ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Ten mój to jest chyba FM. Wydaje mi się, że chodzi o sygnalizację stanu (uszkodzenia? zadziałania?) ochronnika. Możesz podłączyć przewód sygnałowy od dołu i podłączyć się do kontrolki alarmowej chociażby, która zadziała w przypadku uderzenia lub uszkodzenia modułu. Trzeba by dopytać.

    • @MrUFo-uc1cr
      @MrUFo-uc1cr 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Dokładnie o to chodzi. Wersja FM ma wyjście NC, które możesz sobie wyprowadzić na jakiś moduł Smart Home czy np. do alarmu

  • @g3anonim
    @g3anonim 2 года назад

    Jakim kablem robiłeś te połączenia pomiędzy aparatami? LGY 8mm^2 czy 10mm^2? 🙂

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Do bloku rozdzielczego 16 mm2, z bloku na wyłącznik różnicowoprądowy 10 mm2, dalej na wyłącznik nadprądowy będzie 4-6 mm2, a dalej to już 2,5 mm2 na wszystkie obwody żeby nie żonglować przewodami 1,5 i 2,5 mm2. Pozdrawiam!

    • @g3anonim
      @g3anonim 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Dzięki! ..i w sumie podziwiam, że odpisujesz od razu na każdy komentarz 😄

    • @mateuszlachowski7813
      @mateuszlachowski7813 Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie W sumie to czemu tak kombinować z ilością przewodów? Czy zabezpieczenie przedlicznikowe zabezpieczy przewody 10mm2 i 4-6mm2? Czy już popadam w skrajność, żeby zabezpieczyć przewód na odcinku blok rozdzielczy -> wyłącznik nadprądowy? :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      ​@@mateuszlachowski7813 Cześć! Ja się nie znam. Robię tak jak mi się wydaje i co widziałem w internetach, a widziałem, że przewody się skaluje. Obciążalność przewodu 10 mm2, czyli takiego jakiego użyłem do podłączenia wyłącznika różnicowoprądowego do bloku rozdzielczego, to ok. 73A, więc więcej niż całkowite projektowane obciążenie odbiorników dla danej różnicówki. Projektowałem by maksymalna suma dopuszczalnych mocy wyłączników nadprądowych była mniejsza niż 40A, czyli wartość prądu na wyłączniku różnicowoprądowym.

  • @dziudydziudy3660
    @dziudydziudy3660 2 года назад

    Cześć. Jaki zastosowałeś FR ? 63A czy 100A?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Zastosowałem rozłącznik izolacyjny 63A. Taki mam w podstawowym projekcie instalacji elektrycznej w projekcie budowlanym. Pozdrawiam!

  • @ksmosna
    @ksmosna 2 года назад

    32:40 - Niedawno byłem na podobnym etapie. Przy pierwszych testach tego co sam poskładałem "zaciesz" miałem identyczny :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Krzysztof! Brawo :) jest to jakieś osiągniecie, zwłaszcza jeśli się nie jest specjalistą. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  • @Kr-xg7lc
    @Kr-xg7lc Год назад

    Jaką moc przyłączeniową wybrałeś i dlaczego?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Moc przyłączeniowa na czas budowy 11 kW i zabezpieczenie 20 A. Po budowie będę zwiększał do 16-18 A. Więcej raczej nie będzie sensu po prostu, tylko żeby zabezpieczenie zwiększyć zdaje się do tych 32 A.

    • @Kr-xg7lc
      @Kr-xg7lc Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie Chyba nie rozumiem masz 20A, 1 faza? Czyli z tego mozesz pociagnąć 230V*20A =4,6kW. Docelowo idziesz na 18A, 3 fazy czyli 12,4 kW? Możesz rozwinąć swoj pomysł? :)

    • @Kr-xg7lc
      @Kr-xg7lc Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie ostatnio trafiłem na to ruclips.net/video/TA_E5NU0Z0A/видео.html i zastanawiam się czy sobei tego nie kupic bo to moze byc tansze niz pozniejsze opłaty :) Korzystał ktos z arkusza?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      No chyba tak to działa jak policzyłeś. Moc przyłączeniowa 16 kW wystarcza do zwykłego domu bez ładowarki elektrycznej i jest to standard. Istotne jest dobranie zabezpieczenia. Bo to za nie się płaci przy zmianie mocy przyłączeniowej. Przy tej mocy masz zabezpieczenie już 32 A. Prądu możesz pobrać więcej, tylko tutaj określasz ile maksymalnie chcesz pobierać. Jeśli pobierzesz więcej przez ciągły długi czas to dostaniesz karę umowną czy coś takiego.

  • @Revers85
    @Revers85 9 месяцев назад

    No powiem ci panie wielki szacun Jak pierwszy raz w życiu coś takiego robiłeś elegancko to ogarnąłeś. Jeśli możesz to zdradź mi proszę co to masz za skrzynki bo bardzo chętnie bym zastosował u siebie taką właśnie dużą skrzynkę na automaty plus ta obok na połączenia neutralne

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  9 месяцев назад

      Cześć! Dzięki za komentarz :) Rozdzielnice są polskiej firmy Zenex. Wziąłem od nich bo można powiedzieć robią je na wymiar jeśli potrzeba. Są też jeszcze inne popularne firmy, ale nie mieli takiej płytkiej rozdzielnicy jak potrzebowałem. W filmie 109 pokazuję montaż.

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat 2 года назад +2

    Ten główny przewód to linka czy drut? Bo jak drut to wyawalaj te tulejki i to już😉

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      A widzisz, to jest taka linka i drut jednocześnie. Każda żyła ma 7 drutów ;) Więc zacisnąłem to w tulejce żeby druty były w kupie.

    • @czerwonazaraza1005
      @czerwonazaraza1005 2 года назад

      To jest linka. Pamiętam jak ciągnął w ziemi.

  • @tomaszkowalski8820
    @tomaszkowalski8820 Год назад

    A jaki masz rozłącznik izolacyjny? 40A czy 63A, wydaje mi się że gdzieś mówiłeś ale mi umknęło :)
    Pozdrawiam.

  • @tiemanowo
    @tiemanowo 2 года назад

    4:05 Czy na początku nie lepiej by sobie było założyć najpierw rozłącznik zamiast od razu na bezpiecznik? (rozumiem ze to jest bezpiecznik bo nie widać szczegółowo, poniewaz rozłączniki są przeważnie czrwone)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! To jest właśnie rozłącznik izolacyjny Schneider SW 63A. Wyłącznik nadprądowy wygląda niemal identycznie, może to zmylić. Pozdrawiam!

    • @tiemanowo
      @tiemanowo 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Aa no spoko. Zmylił mnie ten szary kolor. Byłem przekonany ze one "wszystkie" są robione na czerwono aby się odróżniały.

  • @MF_86
    @MF_86 Год назад

    zastanawia mnie czemu nie przykręciłeś bednarki do szyny din ??

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć Paweł! Nie chciałem jej przykręcać. Ogólnie wprowadzanie bednarki do rozdzielnicy podobno nie jest idealnym rozwiązaniem. Połączyłem przewodem do aparatów, też będzie okej.

    • @MF_86
      @MF_86 Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie czemu nie jest idealnym rozwiązaniem na pewno lepszym niz linka 16 mm

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Podobno cuda się dzieją, gdy piorun wyląduje się na bednarce. Tańczy w rozdzielnicy jak szalona i wyrywa co tylko może.

    • @MF_86
      @MF_86 Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie nie widzę zależności ale gdzie to wyczytałeś
      ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      @@MF_86 Już nie pamiętam, możliwe, że kolega @EmiNetworks wrzucał kiedyś zdjęcie takiej rozdzielnicy albo opowiadał. Pamiętaj proszę, że ja elektrykiem nie jestem. Branża elektryczna jest niestety bardzo spaczona jeśli chodzi o wiedzę fachowców oraz rozpowszechnianie tej wiedzy. Każdy elektryk ma swoją rację i każdy ma inny poziom doświadczenia i wykształcenia, a niektórzy już po 30 lat coś robią tak samo i "panie zawsze było dobrze". Jeden powie, że bednarka KONIECZNIE do rozdzielnicy, a drugi da sobie rękę uciąć, że bednarka NIGDY w rozdzielnicy być nie może. Jeden powie jedno, a inny w tej samej kwestii na rodzinę przysięgnie, że tak się nie robi. Także wprowadziłem do rozdzielnicy, ale nie podłączam na sztywno a jedynie przewodem.

  • @arturgozdera4657
    @arturgozdera4657 2 года назад

    Jaka szczelność ma ta rozdzielnica dobrze widzę, że pod nią są rozdzielacze ogrzewania

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Artur! Rozdzielacze są obudowane skrzynką. Woda nie ma jak polecieć do góry. Szczelność rozdzielnicy standardowa. Pozdrawiam!

  • @virtart8329
    @virtart8329 Год назад

    Dzień dobry co Pan włacza w 32:13

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад +1

      Mam podzielony przewód WLZ prowadzony przez dom. Najpierw wchodzi do wiatrołapu i to jest powiedzmy główny rozłącznik izolacyjny, a w dużej rozdzielnicy jest taki sam do wyłączania w dużej. Żebym nie musiał latać do wiatrołapu przez cały dom by odciąć prąd gdy robię coś w dużej rozdzielnicy. Pozdrawiam!

    • @virtart8329
      @virtart8329 Год назад

      tak myślałem ze jest łączenie :D dzięki bardzo materiały 10/10@@ProgramistaNaBudowie

  • @g3anonim
    @g3anonim Год назад

    Jeśli można wiedzieć, to jaką masz obecnie taryfę? G11 czy C11? 🙂

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! C11... Pozdrawiam!

    • @g3anonim
      @g3anonim Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie i jakie są koszty miesięczne? Bo z tego co wiem to samej opłaty stałej jest 50zl/msc w PGE, to prawda?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Opłaty zależne od mocy przyłączeniowej. Ja mam jakoś 12 kW żeby mieć zabezpieczenie C20A w ZK. Płacę średnio 200 zł za dwa miesiące i zużycie 0 kWh ;) Same kWh do końca 2022 były powiedzmy normalne bo po 70 kilka groszy. Teraz dowalili 2,6 zł za kWh, więc możesz sobie wyobrazić ile kosztuje ogrzewanie prądem na C11. Dlatego też nie grzeję. Grzałem tylko 3 tygodnie i wyłączyłem. Czekam na srogi rachunek na 4-5 tys. za tą przyjemność grzania w COP=1 akurat w tamtym momencie. Nagram o tym odcinek w przyszłości dlaczego tak i o czym pomyśleć by uniknąć takich chorych kosztów... Ja jestem w Enea.

    • @g3anonim
      @g3anonim Год назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie OMG 😳 i weź się teraz buduj człowieku w tym chromy kraju.. dzięki za odpowiedź, ja będę starał się od razu o G11 w PGE, ale słyszałem że teraz są mega problemy i nikt nie chce się podpisywać pod papierami jak nie ma rozłożonej instalacji

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      U nas w ENEA trzeba odebrać dom. Czyli dopiero w drugiej połowie roku zmiana na G11. Ciężko wydębić gdziekolwiek G11 podczas budowy domu. Trzeba kombinować z jakimś podłączaniem garazu blaszanego albo czegoś innego.

  • @farmfrit
    @farmfrit 2 года назад

    Hej, jaka to rozdzielnica?

  • @Ximek
    @Ximek 2 года назад

    jaka szafę zastosowałeś?:)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Mateusz! O rozdzielnicy opowiadam więcej w odcinku 109. Pozdrawiam!

  • @patryk4565
    @patryk4565 2 года назад

    Nie za małą masz moc przyłączeniową jak na tyle automatyki w domu?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Patryk! Automatyka jest zasilana z zasilacza DC i wymaga jakieś 4A na wszystkie moduły. Natomiast obwody elektryczne typu oświetlenie i żaluzje mają znikome zapotrzebowanie. Automatyka nie wpływa w jakikolwiek sposób na zapotrzebowanie energii. Gdybym ogrzewał dom grzałkami zamiast pompą lub miał ładowarkę do samochodu, to wtedy miałoby znaczenie. Pozdrawiam!

    • @patryk4565
      @patryk4565 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie W porządku, być może wyjdzie w trakcie użytkowania. Z tą automatyką też trochę skrót myślowy,miałem na myśli więcej urządzeń elektrycznych. Jako, że jestem "branżowy" to wiem o jakich mocach mówimy też przy nowym budownictwie i z reguły minimalnie jest to 17kW, czyli od 32A w górę.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@patryk4565 Urządzeń elektrycznych mamy tyle samo co w standardowym domu :) Obecnie mamy 12 kW przydzielone i 20A. Jeśli zajdzie potrzeba to oczywiście będzie trzeba podnieść do tych 16 kW conajmniej pewnie czyli chyba taki standard. Natomiast na czas budowy mam minimum dla tych 20A żeby nas Enea nie okradała bezczelnie za moc przyłączeniową. Pompa ciepła (nasza) bierze maksymalnie 3 kW czyli tyle ile mocy ma grzałka. Reszta urządzeń to różnie. Wyjdzie później jak to tam, ale pewnie masz racje, te 16-17 kW będzie trzeba pewnie wziąć kiedyś. Przy ogrzewaniu domu grzałkami według projektu miałem mieć 20 kW, ale to już przeszłość.

  • @EmiNetworks
    @EmiNetworks 2 года назад

    12:10 Przez zaciski DEHNshield nie powinny przepływać pełne prądy robocze, więc ten SPD nie podłącza się w układzie "V" tylko bezpośrednio do bloku rozdzielczego. Z FR-a także zasilanie bezpośrednio do bloku rozdzielczego. Tak jest poprawnie. W układzie V podłącza się DEHN ventila. BTW, skąd Ty te partactwa wynajdujesz?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Takie partactwa biorę z instrukcji. Na przykład tutaj jest wzmianka o połączeniu V na jednym ze zdjęć. Akurat tam wykorzystywana jest kostka STAK 25, ale to nic innego jak kostka na przewód wchodzący i wychodzący.
      Dehn: www.dehn.pl/store/p/pl-DE/F42828/dehnshield (więcej szczegółów)
      Tim: www.tim.pl/fileuploader/download/download/?d=1&file=GLOWNA%2F0002%2F000%2F01%2F561%2F68%2F0002_00001_56168_5.pdf

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie W instrukcji od Shield nie ma połączeń V. Nie bez powodu.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Poszukuję jakichś konkretnych informacji w tym temacie. Znalazłem tutaj jakiś artykuł od Dehn w temacie połączenia w układzie V i jest napisane, chyba że źle rozumiem, iż w przypadku takiego np. DEHNGuarda, który nie ma podwójnych zacisków jak DEHNVentil, możliwe jest zastosowanie układu V, a Dehn rekomenduje zastosowanie złączki STAK żeby połączenie było bardziej pewne niż tulejka i żeby się łatwiej takie połączenie wykonywało. Czyli chyba można to w ten sposób wykonać. Dehn nie napisał, że nie wolno. Popraw mnie proszę jeśli się mylę. www.dehn.pl/sites/default/files/media/files/pl-anschluss-ableiter.pdf

    • @Bolo922
      @Bolo922 2 года назад

      @@EmiNetworks Jest to gdzieś wprost napisane? bo też się skłaniam, że to jednak pic na wodę. JacekH07 jest "freak" na punkcie zgodności z DTR i normami, a robi DehnShieldy w układzie V. ruclips.net/video/jZfDPwvWZEw/видео.html

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      1) "Ograniczniki przepięć firmy DEHN wyposażone są w standardowe zaciski umożliwiające przyłączenie przewodów o przekrojach do 50mm2 (...) przy niestarannym montażu może dochodzić do przegrzewania się przewodów w miejscu styku" - u mnie montaż uważam za staranny.
      2) "Aby ułatwić montaż ograniczników przepięć w „układzie V” przy stosowaniu przewodów o przekrojach do 16 mm2, firma DEHN wprowadziła do swojej oferty specjalną złączkę." - czyli STAK jedynie ułatwia, nie jest wymogiem.
      Według tego dokument mam zrobione poprawnie. Same przewody też są krótkie. Z rozłącznika izolacyjnego ma z 15 cm, do kolejnej złączki ma kolejne 15 cm.

  • @mixhak6315
    @mixhak6315 2 года назад

    3:35 to są druty wielożyłowe, nie linka, jak coś nie trzeba dawać na to tulejek

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Tak jest, już kilka osób zwróciło mi uwagę i będę to poprawiał. Dzięki za czujność, pozdrawiam!

  • @johnloyds3483
    @johnloyds3483 2 года назад

    W gniazdkach chyba dałeś fazę z prawej (przy bolcu u góry). Nie wiem czy to jakaś norma czy zwyczaj ale raczej jest z lewej.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! W gniazdach fazę dałem tam gdzie nie było napisane N. Z lewej jest oznaczenie N, więc chyba to gniazdo tak ma albo to N nie oznacza przewodu neutralnego :) Pozdrawiam!

    • @johnloyds3483
      @johnloyds3483 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Może miało N z lewej ale patrząc z tyłu? 😂

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Właśnie z przodu gniazda jest narysowane N. Niech tak już zostanie :)

    • @tomaszszynkowski2303
      @tomaszszynkowski2303 2 года назад +1

      W Polsce niepisana zasada ze faza z lewej strony 😁

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@tomaszszynkowski2303 Wiem, że tak jest i tak chciałem zrobić, ale widziałem jakiś napis N i podłączyłem odwrotnie. Pewnie też by zadziałało, bo co może być innego w gniazdu co by powodowało, że nie zadziałałoby takie połączenie :) W domu będziemy mieli tylko pojedyncze gniazdka i tak będzie doprowadzona faza z lewej strony właśnie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @seba2939
    @seba2939 2 года назад

    Witam.Super praca wykonana jak zawsze👍👋💪.
    Możesz dac mi informacje gdzie kupowałeś osprzet na elektryke?
    Ps.Jakiej firmy przewody.
    Pozdrawiam i powodzenia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć! Osprzęt kupowany w internecie tam gdzie najtaniej. Lokalna hurtownia zasadniczo doliczała 23% do tego co jest dostępne w internecie. Przewody firmy Elektrokabel jeśli się nie mylę. Dziękuję za komentarz, pozdrawiam!

  • @pawe1803
    @pawe1803 2 года назад +2

    Z tego co się orientuję to do złączek wago top job nie stosuje się tulejek. Pozdro !!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Paweł! Nie stosuje się czy można nie stosować w przypadku linek? Czytam, że przy złączach Push-In Cage Clamp można nie stosować tulejek (wkładać żyłę wielodrutową bezpośrednio w zacisk) lub stosować tulejki w przypadku częstego wypinania przewodu. Załóżmy zatem, że moje będą często wypinane, więc nie będę musiał więcej konserwować końcówki przy wielokrotnym wtykaniu przewodu w zacisk. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @mixhak6315
      @mixhak6315 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie można stosować tulejki, można bez, można sam drut, byle nie tulejki na drut :)

  • @Robert-ti3ed
    @Robert-ti3ed 2 года назад

    Brawo Panie kolego szacunek pytanko czy miałeś jakiś projekt tej instalacji ?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Robert! Na początku filmu gdzieś tam pokazałem na telefonie moje rysunki, czyli projekt :) Nic więcej nie potrzeba. Średnica rur wzięta z projektu domu, reszta to moja inwencja. Pozdrawiam!

    • @Robert-ti3ed
      @Robert-ti3ed 2 года назад

      Wow super to zrobiłeś naprawdę Brawo Ty ja jestem po etapie płyty fundamentowej i jeszcze mi daleko do takiego etapu. Pozdrawiam

  • @ENDUROTEAMZABRZE
    @ENDUROTEAMZABRZE 2 года назад

    Stoliczek tak na wysokość biodra i wygodnie by się robiło 👍

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Zdecydowanie :) mam taki stolik ale sporo rzeczy na nim leżało i byłoby już ciasno przy tej rozdzielnicy :)

  • @sajek4246
    @sajek4246 2 года назад +1

    Sprawdź. Chybae ze w PL jest inaczej :) Pozdrawiam
    L1-brązowy
    L2-czarny
    L3-szary
    Jeśli bedziesz potrzebował opisć całą rozdzielnie to napisz. Wyśle Ci w prezencie :)
    Pozdrawiam

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Wydaje mi się, że pozycji przewodów już nie będę zmieniał. Wewnątrz dużej rozdzielnicy i tak będę stosował czarną linkę na wszystkie fazy, a rozróżniał je będę co najwyżej opisami na przewodach. A co tam masz fajnego do opisania rozdzielnicy? :> Pozdrawiam!

  • @robertm.2762
    @robertm.2762 2 года назад

    jesli sam wykonujesz elektryke bez uprawnien to kto odwazy sie ubezpieczyc twoj dom ??

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Robert! Każdy. Instalacja elektruczna zostanie przecież odebrana przez elektryka z uprawnieniami. W przeciwnym wypadku niebyłym w stanie uzyskać odbioru budynku a tym samym legalnie zamieszkać w swoim domu. Pozdrawiam!

  • @WojciechWie
    @WojciechWie 2 года назад

    Trzeba było wyrzucić te zugi i odłącznik zasilić szyną łączeniową 3P z ogranicznika...
    A fazę na gniazda zawsze lewej strony :)
    A co do tulejek polecam Haupy i dobrą zaciskarkę.. Ta na "A" niby zaciska ale... :)

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Wojciech! Wydaje mi się, że powiedziałem na filmie iż odłącznika nie można zasilić bezpośrednio z SPD, ponieważ odłącznik ma gniazda na maksymalnie 6 mm2. Chyba nie da się łączyć 16 mm2 i 6 mm2 w jednej tulejce, prawda? Dlatego użyłem tych bloków. Popraw mnie jeśli się mylę. Faza w gnieździe jest z prawej, ponieważ z lewej strony była litera N. Być może nie ma ona nic wspólnego z "neutralny", ale tak to zrozumiałem ;) Dzięki za czujność. Zaciskarka z Haupy pewnie kosztuje kilka stów, a ja potrzebuję zacisnąć 3 tulejki podwójne ;) Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @Lemazim
      @Lemazim Год назад

      Z tego co patrzyłem to jedyny rozłącznik bezpiecznikowy na wkładki topikowe z możliwością podpięcia wspomnianej szyny łączeniowej 3P to Rozłącznik izolacyjny STV D02 63A 3P od ETI bądź MGN01316 od Schneidera. Troszkę mały wybór czy może źle szukam?

  • @EmiNetworks
    @EmiNetworks 2 года назад +1

    30:30 Kolor czerwony jest głównie zarezerwowany dla +(plusa) prądu stałego. Często widziałem chińskie wynalazki z czerwoną fazą... W Niemczech nawet jest to unormowane L1 - brązowy, L2 - czarny, L3 - szary. To jest świętość. W Polsce nie jest to unormowane i jest dobrowolność. Dobrą praktyką jest trzymanie się normy niemieckiej... Pewnie za jakiś czas ta norma także trafi do Polski. Wiadomo, normy w Polsce nie stanowią prawa, więc są tylko zaleceniem z którego warto korzystać.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Czerwony będę stosował do plusa prądu stałego, dlatego kupiłem ten przewód, natomiast akurat linkę 2,5 mm2 inną niż niebieską miałem jedynie czerwoną, więc tymczasowo użyłem czerwoną. Te gniazdka tymczasowe znikną stamtąd i będę stosował czarne przewody dla prądu przemiennego dla przewodu fazowego i czerwony dla plusa prądu stałego.

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie 👍

    • @Dariusz000
      @Dariusz000 2 года назад

      nie do końca, czerwony jest fazą w instalacji jednofazowej, przy 3f jest tak jak napisałeś

    • @piotrkaczykowski7640
      @piotrkaczykowski7640 2 года назад

      Według nowej normy PN-HD 308 S2
      mamy alfabetycznie L1 brązowy L2 Czarny L3 Szary

    • @EmiNetworks
      @EmiNetworks 2 года назад

      @@piotrkaczykowski7640 Tak, moja pomyłka. Sam u siebie mam tak L1- brązowy, L2 - czarny, L3 - szary. 👍

  • @marcinlaskowski4628
    @marcinlaskowski4628 2 года назад

    Rozłącznik ma zdolność przerywania prądów roboczych/znamionowych a odłącznik tylko odłącza od napięcia.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Łukasz! Dziękuję za komentarz. W takim razie co stałoby się gdybym odłącznik wyłączył przy sporym obciążeniu lub z tej podstawy wyciągnąłbym szufladę z bezpiecznikami? Powstałby luk czy coś innego by się stało?

    • @marcinlaskowski4628
      @marcinlaskowski4628 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Nie wiem skąd wziął Ci się Łukasz :) teoretycznie pociągniesz łuk ale mówimy tutaj o obciążeniu od lampek kontrolnych więc mili amperach. Ogólnie odłącznik nie ma styków przygotowanych do wyciągania łuku elektrycznego.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Marcin, przepraszam :) Odpisuje na wiele komentarzy i maili, można się pogubić :) Dzięki za odpowiedź.

  • @yazon3v
    @yazon3v 2 года назад

    hej, jakiej kamery czołowej używasz? Świetna jakość:) Łapka w górę!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Łukasz! Przy dobrym oświetlenie każda kamera da sobie radę. To jest GoPro 7 Black. Nie jest idealna, ale może być. Do wykończeniówki napewno nie będę jej zmieniał. Napewno dużo znosi ta kamera, nie trzeba zbytnio uważać. Pozdrawiam!

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 6 месяцев назад

    Bez potrzeby te tulejki na wlzta to nie lgy 😊

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  6 месяцев назад

      Cześć! Masz rację, poprawiłem to w jednym z kolejnych odcinków. Pozdrawiam!

  • @baracuda2100
    @baracuda2100 Месяц назад

    Słyszałem że bednarki nie powinno się wiercić

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Месяц назад

      Cześć! Tak też słyszałem, z tym, że tutaj może i bednarka jest przewiercona (osłabiona), ale są skręcone dwie (pogrubienie) i jeszcze porządną śrubą z podkładkami stosowanymi w kolejnictwie, które to też pewnie jakieś obciążenie prądowe przejmują. Każdy niech tam robi jak mu elektryk pozwala.

  • @BigMilk2009
    @BigMilk2009 2 года назад

    A nie można było zastosować większy blok do rozdziału PEN, z którego byś od razu osobno wyprowadził PE i N. Im mniej połączeń na N tym lepiej.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Nie miałem większego bloku, więc zrobiłem na tym co miałem. Pozdrawiam!

  • @BartekBuduje
    @BartekBuduje 2 года назад

    większość lampek sygnalizacyjnych posiada informacje kiedy należy dobezpieczać lampki. Jest to w karcie technicznej. Szycie do bloku mogłeś juz spokojnie 10 zrobić ;) Dahn niby zaleca do sieci TNC spd 3 polowy ;)
    PS. DObra robota i zajebista szafa!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Bartku! No właśnie na stronie producenta i w karcie nie znalazłem informacji by trzeba było dobezpieczać lub też nie, a doradca techniczny też nie potrafił mi na to odpowiedzieć jednoznacznie. Karta produktu, być może czegoś nie doczytałem, ale nie widzę: www.se.com/pl/pl/product/A9E18327/lampka-potr%C3%B3jna-acti9-iil3r-r-r230-czerwona-czerwona-czerwona-230-400-vac/

  • @andypip5902
    @andypip5902 Год назад

    Skoro przeżyłeś do końca filmu, znaczy się potrafisz fachowo zrobić 😀

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! Hehe, no czy fachowo to bym polemizował, ale tak, przeżyłem ;) Muszę prowadzić kilka zmian zgodnie z komentarzami. Pozdrawiam!

  • @grzegorz3511
    @grzegorz3511 2 года назад

    Dehn wymaga by przewód PE do GSU był minimalnego przekroju 35mm2 lub połowę przekroju kabla zasilającego i był nie dłuższy niż 35cm inaczej z gwarancji nici

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Grzegorz! W instrukcji DEHNShield jest tabela, w której napisane jest, że przy rozłączniku izolacyjnym 63A przewód do GSU był przekroju 16 mm2. Mój przewód jest 16 mm2 i nie jest dłuższy niż 35 cm. Pozdrawiam!

    • @grzegorz3511
      @grzegorz3511 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Prąd znamionowy rozłącznika nie ma tutaj znaczenia, znaczenie ma przekrój przewodu zasilającego budynek i to według tego powinno się dobierać przekrój przewodu PE

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@grzegorz3511 Przewód zasilający mam 16 mm2. Czyli co, sugerujesz żebym wymienił przewód z ochronnika do GSU z 16 mm2 na 35 mm2? Kurcze, nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji w instrukcji. Jest jedynie napisany, że 35 mm2 to maksymalny przekrój jaki można zastosować... albo nie bardzo rozumiem jak czytać tą instrukcję z DEHNShield TNS 255.

    • @grzegorz3511
      @grzegorz3511 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowieTo zacznijmy od początku w takim razie na filmie o tym nie mówisz ale ze sposobu wykonania podłączenia WLZ do rozdzielnica wskazuje na układ sieci TN-C ogranicznik o którym piszesz w poście to DEHN TNS255 jest on przeznaczony do sieci TN-S wiec nie może on być zastosowany przy sieci TN-C a wiec jeśli rzeczywiści masz ogranicznik TNS255 to po pierwsze jest on do wymiany po drugie tak sugeruje iż ten przewód powinien być zmieniony na 35mm2 tak powinno być przy sieci TN-C
      Wiec może doprecyzuj również w odpowiedzi czy układ sieci to napewno TN-C a po drugie czy ogranicznik to na pewno Dehn TNS255

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      @@grzegorz3511 Mam sieć TN-C, podział PEN w rozdzielnicy na TN-C-S. Luksiu oraz Z Poradnika Elektryka mówią, że można użyć tego ochronnika w moim przypadku. Podobno w moim układzie, czyli podziale PEN w rozdzielnicy można stosować ochronnik przepięć TNC i TNS zamiennie w zależności co leży na półce w sklepie.

  • @ajnsztajn
    @ajnsztajn Год назад

    Ja jestem na tym samym etapie budowy.
    Jestem przerażony niewiedzą elektryków. 70-80% nie ma pojęcia co to TN-C-S i robi w TT 🤦🏻‍♂️

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      Cześć! W elektryce każdy fachowiec ma swoje racje i każdy "robi dobrze", to ciekawa branża, zwłaszcza dla zlecającego. Jeden by zrobił, drugi by chciał poprawiać po poprzednim i tak dalej :) Dziękuję za komentarz :)

  • @DawidKliszewski
    @DawidKliszewski 2 года назад

    2x16mm2 na tulejce tez mi sie slabo trzymalo. Dlatego zrobilem inaczej, od FR do malych bloczkow rozdzielczych 2x2 i z bloczkow na blok rozdzielczy i na ogranicznik juz pojedynczymi 16mm2. Ogranicznik nie musi byc wpinany w ukladzie V, a nawet w instrukcji Dehn Guard nic o tym nie ma. Dopiero w Dehn Ventil.
    Sam ogranicznik 3P wystarczy, bo N i tak jest w punkcie podzialu uziemiony.
    Na kontrolki wystarcza nadpradowe B1 automaty, dobry patent to zastosowanie miernika napiecia na szyne, sa takie, wtedy zamiast lampek widac ile volt na danej fazie.
    No i sa takie bloki PE np. od Tracona 3x3, 5 zl drozej od 2x2, wtedy nie trzeba nic mostkowac.
    Dobra robota i pozdrawiam!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Dawid! Dziękuję za komentarz i porady. Będzie licznik 3-fazowy, tylko jeszcze go nie posiadam. B1A 3P może i fajny, ale ja chciałem tutaj uniknąć możliwości podnoszenia i opuszczania dźwigni jak w zwykłym wyłączniku nadprądowym, stąd nie zastosowałem tego rozwiązania. Nie chcę mówić ile kosztuje B1A 3P od Schneider czy innych bo to są niestety straszne pieniądze za taką pierdołę. Pozdrawiam!

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie nie B1A 3P, tylko 3x B1A 1P, kazda faza osobno.

  • @paki8211
    @paki8211 Год назад

    GRATULACJE kolego jak elektryk to zobaczy i przepchnie dalej to jemu też gratuluję !!! To widać będzie jak z was są fachowcy. Podstawowy błąd każdego "mietka" co myśli że się zna .... !!! Podłączenie kolorów faz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dalej nawet nie komentuję .........

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  Год назад

      To nie komentuj. Ten błąd został poprawiony. Poza tym to nie błąd a rekomendacja. Elektryk jest od tego by sprawdzić i stwierdzić niezgodności, bądź że wszystko jest okej. Niech cie o to głowa nie boli.

  • @wojciech8124
    @wojciech8124 2 года назад

    Eminetworks Witam proszę przytoczyć normę mówiącą o czymś takim ? Albo przepisy prawne że „nie wolno”. Teraz zadam pytanie a dlaczego twoim zdaniem nie wolno ? Dlaczego to błąd a sztuce ?
    Co do autora gratki za jakość wykonu i wielkość rozdzielnicy 👍.
    Jeżeli mogę się doczepić to do poprowadzenia N niby wszystko czytelne ale nie jest to układ połączeń „V” jak przewody fazowe w Ochronniku nie wiem tak jest poprawnie fakt faktem i tak to jest 4+0 czyli prad nie popłynie przez N jako tako tylko krótsza drogą przez bloki bo tam ma łatwiej.
    A co do zabezpieczenia sygnalizacji faz faktycznie producenci…. Ale analizując temat doszedłem do wniosku że warto dlaczego ?
    1. Zazwyczaj są to źródła światła led jak niejednokrotnie bywało na awariach takie oświetlenie często potrafiło wywalić zabezpieczenie w domu czyli B10 czy tam B16 i nic wielkiego się nie dzieje ale w przypadku gdy po drodze mamy tylko zabezpieczenie 50A w ZK to zmienia postać rzeczy. Pomyśl jak będzie wyglądać obudowa po takim prądzie i czy może to wywołać pożar ?
    Widziałem nie raz ze elektrycy starszej daty po prostu dawali przewody cieniutki rzędu 0,5mm2 albo mniej. Bo w razie zwarcia to sam przewód „działa” jak zabezpieczenie. Moim skromnym zdaniem jest to nie poprawne ale działa. Do meritum. Trzeba sobie zadać pytanie czy oszczędności rzędu 30zł mogą spowodować pożar. Tak mogą dziękuje dowodzenia można się rozejść. Odpowiedz nasuwa się sama.
    Jeżeli osobiście miałbym montować to bez zabezpieczenia to lepiej nie montować.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Wojciech! Dzięki za dobre słowo. Nie twierdzę, że jest idealnie, ale zrobiłem według mojej najlepszej amatorskiej wiedzy i póki co jest okej. Wrzucam do wglądu dla fachowców, chętnie poczytam komentarze ekspertów. Krytyki się nie boję :)
      Nie rozumiem tego fragmentu, że nie jest to układ połączeń V, możesz wyjaśnić? Z rozłącznika idę fazami do ochronnika i z ochronnika wychodzę na kolejne moduły. Czyli to jest właśnie nazywane V, prawda?
      Co do kontrolek... pomoc techniczna producenta nie była mi w stanie określić czy mam dobezpieczyć kontrolki, a dokumentacja nic nie mówiła, że moduł jest dobezpieczony czy że wymaga dodatkowego dobezpieczenia. Widziałem w internecie jakieś zdjęcie spalonej rozdzielnicy po przepaleniu kontrolek i to mi wystarczyło w zupełności by dokupić moduł podstawy bezpiecznikowej. A podstawa no bo trudniej to wyłączyć niż wyłącznik nadprądowy. Tutaj kontrolka jest dobezpieczona 4A i następne to jest zabezpieczenie w ZK 20A, docelowo 32A prawdopodobnie. Czy to źle? Brakuje jeszcze jakiegoś elementu po drodze?
      Wydaje mi się, że zrobiłem to nawet lepiej niż producent by to zalecał choć od producenta odpowiedzi rzetelnej się nie doczekałem. Też słyszałem jedną radę "do tulejki z linką 16 mm2, daj linkę 0,5-1 mm2 i podłącz kontrolkę, będzie działać", ale jakoś nie podoba mi się ten pomysł.
      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 2 года назад

      Tak tak przewody fazowe są okej czyli „V” tylko PEN a właściwie N jakoś dziwnie ? Do domu przychodzi TN-C ? Odnośnie tych 4A zabezpieczenia jak najbardziej okej ja daje nieraz rurkowe 2A czy nawet 1A. I jest okej.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      @@wojciech8124 Do domu przychodzi TN-C. W 19:16 widać jak to jest zrobione. Pierwszy przewód zółtozielony od dołu do bloku żółtozielonego to PEN. Górą wchodzi do drugiego bloku (mostek). Dołem z drugiego bloku wychodzi niebieski przewód i wchodzi na niebieski blok (mostek). Górą z niebieskiego bloku idzie przewód N do SPD. Dołem z niebieskiego bloku idzie przewód N do bloku rozdzielczego. Z pierwszego bloku żółtozielonego dołem idzie przewód PE do bednarki, dołem z SPD również idzie przewód PE do bednarki. Korzystałem z materiałów między innymi "Z Poradnika Elektryka", który objaśniał podział PEN i zrobiłem tak samo. Wygląda dla mnie okej.

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie tak tak jest to poprawne tylko ze raczej wskazane do tn-s a u nas ciężko o takie sieci.

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat 2 года назад

    Kontrolki jeśli dasz linkę np 2.5 m2 to zabezpiecz a jak dasz linkę jak wszędzie 6m2 to nie dawaj zabezpieczeń na lampki

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Do tej kontrolki nie da się przyłączyć nic więcej niż 2,5 mm2.

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie od bloku 6m2 do zabezpieczenia a pózniej 2.5

    • @LukaszKurkiewicz
      @LukaszKurkiewicz 2 года назад

      Wyjaśnisz swój pomysł?

  • @0plp0
    @0plp0 2 года назад

    OMG tulejki zaciśnięte na drucie.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! O, sam Elrich Bachman, we własnej osobie :) Mi casa es su casa. Spokojnie, będzie poprawione. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam!

  • @wojciechbrozek2578
    @wojciechbrozek2578 2 года назад +1

    Strasznie namotane, ale się nie dziwię jak nie robisz tego zawodowo. Ja daje taką kolejność Blok PEN/Blok PE / Blok N / Wył izolacyjny 3+1/Blok rozdzielczy/Ogranicznik przepięć (do bloku rozdzielczego). Co do kontrolek faz jeśli producent nie pisze o zabezpieczeniu to go nie wymaga, a ja też ich unikam bo przepalony gG może wprowadzić w błąd. Przy okazji układ sieci masz TN-C-S, a dystrybutor TN-C.

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 2 года назад

      No właśnie... W mojej okolicy sieć jest TN-C ale Energa robi podział PEN już w szafce licznikowej, do domu musisz już wprowadzić TN-C-S. Lepszym rozwiazaniem chyba jest jednak podział w rozdzielnicy?

    • @wojciechbrozek2578
      @wojciechbrozek2578 2 года назад +1

      @@dariuszgrabowski507 to zależy od wielu czynników, ale na pewno tańszy (najczęściej spotykane 4x10mm2 jest tańsze od 5x10mm2). Rozważ też WLZ aluminiowe lub poproś projektanta o korektę. Szyjemy też zgodnie z projektem i jeśli robisz sam to pamiętaj o pomiarach przez osobę uprawnioną.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Wojciechu! Wielkie dzięki za komentarz. Czyli robisz tak jak sugeruje EmiNetworks, że z rozłącznika izolacyjnego na blok rozdzielczy i ogranicznik przepięć jest zasilony z bloku rozdzielczego? Co do kontrolki faz, to jedno, że producent nie pisze nic o dobezpieczeniu, a drugie, że pomoc techniczna nie potrafiła stwierdzić czy trzeba dobezpieczyć czy nie. Więc dobezpieczyłem dla swojego świętego spokoju... Co do układu to tak, mam TN-C do rozdzielnicy, a w rozdzielnicy TN-C-S.

    • @dariuszgrabowski507
      @dariuszgrabowski507 2 года назад

      @@wojciechbrozek2578 w podział PEN w ZK nie mogę ingerować, sądzisz że mogę WLZ zrobić 4x10 i wykonać nowy podział w rozdzielnicy? Odległość rozdzielnicy od ZK około 25-28 metrów więc tragedi niema.

    • @wojciechbrozek2578
      @wojciechbrozek2578 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie tak ogranicznik do bloku rozdzielczego linką 10mm2. Nie za bardzo lubię podwójne tulejki, a tam gdzie jest to możliwe daje listwę grzebieniową. Pamiętaj też że lepiej nie używać RCD 3f na obwody 1f (luksio elektryk dobrze wyjaśnił ten temat).

  • @Hir3987
    @Hir3987 2 года назад

    Fajna bednarka jest pro. Mogłeś dać max mm2 linkę jaka wjedzie pod aparat w tym przypadku im więcej tym lepiej ;) Samą bednarkę mogłeś do szyny też przykręcić.

  • @dariuszczerw4488
    @dariuszczerw4488 2 года назад

    Zasilanie powinno być wykonane 5 żyłowym a nie 4-ro

  • @unitra
    @unitra 2 года назад

    TN-C z PEN oznacza że przewód neutralny jest połączony z PE? Do Rozdzielnicy masz TN-C, przewód PEN przez morek rozdzielasz sobie jako PE i N? Podpinając PE do bednarki masz TN-C-S? Dobrze to rozumiem? Oglądam dalej :) Odcinek pełen mięcha :D

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +2

      Cześć! Tak, to właśnie rozumiem, ale lepiej niech to ekspert wyjaśni. Sam przewód PEN na złączce staje się przewodami PE oraz N po podłączeniu do bednarki, a raczej do szyny GSU/GSW. Ja korzystałem w kwestii podziału z filmu Z Poradnika Elektryka. Nagrał on długi materiał jak wygląda podział PEN w takim właśnie układzie sieci. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  • @stefanokrzeja001
    @stefanokrzeja001 2 года назад

    Może się czepiam, ale te przewody 2,5 mm2 między złączkami a bezpiecznikami od lampek, to troszkę nie do końca logicznie, bo przekrój powinno się zmniejszać dopiero za zabezpieczeniem, ponieważ bezpiecznik ma zabezpieczyć przewód w kierunku odbiornika, a ten przed będzie chroniony przez zabezpieczenie przedlicznikowe, które ma zabezpieczyć 16 mm2. Wypadałoby wymienic ten krótki odcinek na 16 mm2, chociaż wiem, że tam będą tylko miliampery i w razie zwarcia mają zadziałać bezpieczniki topikowe, ale różnie bywa, a to tylko 20 cm przewodu. A co do bezpieczników do lampek, to kilka amperów jest stanowczo za dużo, bo każda z lampek pobiera maks. 20 mA i dobrze by było, żeby bezpieczniki nie były zbytnio przewymiarowane i co najważniejsze zdążyły się przepalić w razie zwarcia, więc warto zastosować np. 100 mA a na pewno poniżej 1A typu gF. Chociaż instalatorzy czasem w ogóle nie instalują zabezpieczeń albo dają B6A, więc szybciej lampki się stopią niż to zabezpieczenie zadziała.
    I jeszcze zwróciłem uwagę na zabezpieczenie przedlicznikowe C20A, to może być trochę za mało na tak duży dom oraz brak selektywności i najlepiej dogadać się z ZE na bezpieczniki topikowe i ogranicznik mocy tuż za licznikiem bo będziesz latal do złącza kablowego w razie zwarcia lub przeciążenia, a jeżeli nie uda się wymienić na topikowe, to przynajmniej charakterystyka D o ile impedancja pętli zwarcia na to pozwoli.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +2

      Cześć Stefan! Do kontrolki sygnalizacji faz nie przypadkowo podłączyłem przewody 2,5 mm2. Do tej kontrolki nie da się podlączyć nic grubszego, tak jak do podstawy bezpiecznikowej nie da się podłączyć nic więcej niż 6 mm2. Są to maksymalne możliwe przekroje. W kwestii zabezpieczenia to raczej nie ma takich małych bezpieczników cylindrycznych 10x38 mm. To czym elektrycy zabezpieczają lub nie zabezpieczają kontrolek i dlaczego, to można by książkę o tym napisać... Nawet na elektrodzie nie mają wspólnego języka w tej kwestii, a tam podobno sami koledzy-fachowcy.
      C20A na dom mam na czas budowy (moc 11A), żeby nie płacić kosmicznych kwot za przyłączoną moc. W przyszłości będzie zwiększone do C32A i mniej więcej 16A mocy przyłączeniowej. Dogadać się ze złodziejami nie zamierzam. Nic nie będzie wyrzucać, to po co będę miał latać do skrzynki :) Ma być zrobione by nie wyrzucało :)
      Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @piotrbudowlaniec9160
      @piotrbudowlaniec9160 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie Moduł bezpiecznikowy trójgniazdowy BZ-3 F&F 6257

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +2

      @@piotrbudowlaniec9160 Cześć Piotr! Jakoś ta aparatura F&F mnie nie przekonuje. Opinie ma, że jakieś takie bardzo chińskie, wątpliwej jakości, ale nie wiem. Podstawy bezpiecznikowej nie będę już wymieniał. To co chciałem to zmieściło mi się na pierwszej szynie, więc jest okej. Po poprawkach nawet powinno mi jeszcze zostać jakieś dodatkowe miejsce. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @danielelektro
      @danielelektro 2 года назад +1

      @@ProgramistaNaBudowie
      I słusznie ze aparatura F&F cię nie przekonuje.
      Z mojego doświadczenia - pada wiele modułów tej firmy. Np. przekaźniki modułowe potrafią padać po kilku miesiącach (w środku są przekaźniki słabej jakości). Czujniki zaniku fazy to loteria - pewnego razu kupiłem 3 - jeden nie działał prawidłowo, jeden był całkowicie nie sprawny, trzeci ok...
      Plus modułów tej firmy taki ze po rozebraniu często dosc łatwo je naprawić ale chyba nie o to chodzi.
      Oczywiście nie neguje całej aparatury tej firmy. Jednakże mam bardzo złe doświadczenia z tą firmą.

    • @stefanokrzeja001
      @stefanokrzeja001 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie OK. Twoje argumenty mnie przekonują, bo nie zawsze da się wszystko idealnie zrobić. Po za tym to tylko lampki i gdyby doszło do ewentualnego zwarcia podczas przepalenia, to przewodom nic się nie stanie, a lampki mają na 99% ograniczenie prądu rezystorem, więc pożar mało prawdopodobny. Fajna i przemyślana instalacja . Pozdrawiam.

  • @n0x537
    @n0x537 2 года назад

    Skad czerpales wiedze o elektryce? Jeszcze bym zrozumial prosta instalacje, ale Twoja raczej taka nie jest?

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! To co widać tutaj to w zasadzie jest wspólne dla każdej instalacji TN-C z podziałem w rozdzielnicy na TN-C-S. Czytałem internety i oglądałem chociażby Z Poradnika Elektryka, Luksiu Elektry, Jacek H07 i jakieś inne filmy na innych kanałach, gdzie pokazują coś tam jak się obchodzić z przewodami. Jak już wyjdę poza blok rozdzielczy, to reszta raczej analogicznie będzie robiona i jakoś to pójdzie ;) Pozdrawiam!

  • @Slawomir-YT
    @Slawomir-YT 2 года назад

    WSTYD!!! Z Twoją wiedzą i doświadczeniem brak chęci do uzyskania uprawnień SEP, to UJMA!!! Obecnie kurs SEP robisz za drobne pieniądze on-line. Przy Twojej inwestycji taki kurs i zdobyte uprawnienia, to pikuś! Uważam, że dla zasady powinieneś zrobić ten kurs SEP, zdobyć uprawnienia i wtedy będziesz GOŚĆ!!!

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Sławomir. Myślałem o tym kiedyś, gdy jeszcze było daleko do elektryki, ale nie mam na to czasu, a papier mi nie potrzebny. Instalację odbierze osoba z uprawnieniami, więc nie ma sensu bym robił uprawnienia na jedną robotę. Pozdrawiam!

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat 2 года назад

    Uważaj z tym knipexem bo można sobie żyły popodcinać.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Jeszcze mi się nie zdarzyło uszkodzić nim cokolwiek. Trzeba na spokojnie. Pozdrawiam :)

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie jak odbierasz przewód to odkładaj za każdyrazem na bok ten nóż. Taka mała rada. Zmęczenie swoje robi

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Przeważnie właśnie odkładam i nawet nakładam tą osłonę z powrotem, ale to bardziej żeby nie uszkodzić ostrza. Tak samo zresztą robię z nożem z wysuwanym ostrzem. Ostrze chowam za każdym razem gdy odkładam nóż. Dzięki za poradę ;)

    • @mixhak6315
      @mixhak6315 2 года назад

      @@PrzezPryzmat ja jak szybko kupiłem ten nóż, tak szybko go walnąłem w kąt garażu, kable były zamrożone, a nóż za ostry, wiadomo jak się to skończyło...

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat 2 года назад

      @@mixhak6315 wydaje mi się że on się nadaje do przekrojów pow. 2.5 m2 a cieńsze to z bardzo dużą rozwagą trzeba używać. Moim zdaniem przereklamowany.

  • @mariuszkalor9814
    @mariuszkalor9814 2 года назад

    Sciagaj te tulejki;) jak doscisniesz zaciskiem to wystarczajaco , a tulejka moze mieć luz i zachwile bedzie sfajczona 🙂

  • @PoSwojemu
    @PoSwojemu 2 года назад

    Generalnie kolejność faz to temat dyskusyjny ale bardzo dużo ludzi daje brązowy, czarny , szary pierwsze litery alfabetu. Jak już zasilanie wchodzi na dolne styki aparatu to jeżeli to możliwe rób wszędzie na dole . Jak w wojsku H**owo ale jednakowo. Łatwiej później serwisować mierzyć itp. Blok 4 połowy przepięciowy to dla mnie osobiście wyciąganie kasy z frajerów chwilę wcześniej masz przewód N zmostkowany i tak z PE ( a to dokładnie zrobi przepieciowka w chwili zadziałania). Sam podział zgodnie z normą powinieneś zrobić już na bednarce skoro uparłeś się żeby ją do tablicy dociągnąć a teraz z niej nie skorzystałeś ??

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć! Rozumiem, że przez blok ochronny masz na myśli ochronnik przepięć. Mam taki w projekcie elektrycznym i każdy taki blok montuje z tego co widziałem, niektórzy za 300, niektórzy za 700 a inni za 1500 zł. Ja wybrałem ten pośredni. Nie bardzo rozumiem co to znaczy zrobić podział już na bednarce. W sensie, że tam przy samej bednarce powinny być te bloki żółtozielone z podziałem, jak najbliżej to możliwe? Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

  • @pawełzłoty
    @pawełzłoty 2 года назад

    Sprzęty knipexy, a zaciskarka hydrauliczna na ali to koszt ze 200-300 PLN, pseudo - kombinerkami zaciskać tulejki. Nie pasuje to do całości jakoś.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Paweł! O jakiej zaciskarce hydraulicznej piszesz i do jakich tulejek ona miałaby być przeznaczona? Nóż Knipexa kupiłem z polecenia i służył mi głównie do obierania izolacji na dużej ilości przewodów, więc zakup był opłacalny. Nie wiem, która z moich zaciskarek ci się nie podoba, ale jeśli chodzi o tą tanią Adelid na przewód 35 mm2, to ona kupiona została celem zaprasowania czterech tulejek i wraca do skrzynki z której nie zostanie wyciągnięta prawdopodobnie nigdy. Natomiast zaciskarki NeoTools są bardzo spoko i bardzo dobrze się nimi zaciska. Nie potrzeba do takich małych przekrojów 0,5 - 16 mm2 jakiejś hydraulicznej praski. Chyba, że mówisz o tym, że nie zacisnąłem miedzianych grubościennych tulejek oczkowych tylko elektryk to zrobił. Ale tutaj nadal, miałem do zaciśnięcia raptem kilka sztuk i trochę bez sensu wydawać 200-300 zł na kilka tulejek. Pozdrawiam.

  • @MF_86
    @MF_86 2 года назад

    zadbaj o estetykę

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Cześć Paweł! A możesz jaśniej? Chętnie dowiem się co warto poprawić, ponieważ będę wprowadzał tu zmiany po waszych komentarzach. Pozdrawiam!

    • @MF_86
      @MF_86 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie jak robisz to etapami najpierw uziemienie później neutrał na końcu fazy ja bym kontrolki i zabezpieczenie do kontrolek dał za blokiem i poprowadził je od bloku no i pamiętaj spinaniu przewodów aby nie latały

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад +1

      Dziękuję za porady Pawle. Kontrolkę prawdopodobnie właśnie puszczę z bloku i wyrzucę te 3 złączki przelotowe, które są przed nią.

    • @MF_86
      @MF_86 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie zrobił bym tez porządek w punkcie podziału przewodu pen

    • @MF_86
      @MF_86 2 года назад

      @@ProgramistaNaBudowie dodatkowo społ bym bednarkę z szyną din co by umożliwiło redukcje przewodów PE

  • @dariuszczerw4488
    @dariuszczerw4488 2 года назад

    Podział PEN powinien być wykonany w szafce licznika operatora a rozdzielnica w budynku robimy uziom wyrównawczy zabezpieczenie przepięć nie zadziała za blisko jest Podział PEN przy takim wykonaniu na czterech żyłach spodkalem już po burzy popaloną rozdzielnicę nie jedną i urządzenia w domu

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie  2 года назад

      Cześć Dariusz! W projekcie budowlanym w części branżowej elektrycznej mam jasno napisane, że „zgodnie z warunkami przyłączeniowymi projektuje się... kablem YKY 4x16 mm2”, to raczej odbioru bym nie dostał jakbym wykonał 5x16 mm2 i druga sprawa to pewnie trzeba mieć jakąś zgodę na umieszczanie swoich zabezpieczeń w skrzynce ZK. Nawet nie chce mi się o tym myśleć czy mógłbym tak zrobić. Już dawno zasypane :) Może komuś przyda się twoja rada. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

    • @dariuszczerw4488
      @dariuszczerw4488 2 года назад

      To projektant się walnął to nie znaczy że ty masz tak zrobić nie zgodnie z przepisami w okolicy elektryka było zapytać ale nie pierdolę tylko instalator elektryk

    • @dariuszczerw4488
      @dariuszczerw4488 2 года назад

      W skrzynce nie robisz żadnych zabezpieczeń tylko podział PEN na PE i N

    • @rcmodelarz
      @rcmodelarz Год назад

      To nie jest prawda. Różni operatorzy różnie definiują miejsce podziału PEN. Są regiony, gdzie podział faktycznie jest w skrzynce na ulicy. U mnie w warunkach jest wyraźnie napisane, że podział PEN ma być w budynku.