Daję suba za poruszane tematy. O wiele łatwiej jest zaistnieć dostarczając rozrywkę lub stając się "mistrzem motywacji". Wielki plus za podjęcie się dzielenia przemyśleniami, do których niektórzy ludzie nawet nie dorastają, a od których inni uciekają. Przez cały film czekałem na słowo "odpowiedzialność" i pod koniec się pojawiło :) Dużo czerpiesz od filozofów. Moim ulubionym jest Alan Watts. Zachowały się jego nagrania z lat 60. i wczesnych 70. Są dłuższe poświęcone wolności, ale podzielę się krótszym fragmentem, mówiącym właśnie o problemach, jakie rodzą się, gdy nagle mamy różne opcje wyboru. Padają również słowa, że to nie wolność wyboru jest prawdziwą wolnością. Możliwe, że znajdziesz w Wattsie źródło pomysłów na kolejne filmy. Szczerze polecam. ruclips.net/video/Zjd0oPEYIok/видео.html
Wolność nie jest ani darem, ani przekleństwem. Wolność, to stan... To subiektywne uczucie, który zna każdy człowiek w takim zakresie, w jakim tą wolność poznaje. Może odczuwać wolność i może odczuwać zniewolenie znając możliwości, jakie ten człowiek posiada, a z których skorzystać nie może. Czy czujemy się bardziej wolni w tych czasach, czy przy odzyskaniu niepodległości? W niektórych miejscach na ziemi ludzie cieszą się w tych czasach, że mogą głosować, albo jeździć samochodem. Dla nich już to jest wolnością.
Przyznam, że wytężam makówkę alę nie rozumiem;] Możesz rozwinąć coś rozumiesz przez konieczność? Jestem np. świadom konieczność własnej śmierci, tego, że prędzej czy później konieczne jest abym coś zjadł lub udał się do toalety, ale to jescze nie czyni mnie wolnym. Dlatego zakładam, że coś więcej kryje się za Twoim stwierdzeniem:) Chętnie bym zgłebił Twoj punkt widzenia.
Rozważania o wolności nie są łatwe, ale fajnie że je podejmujesz i nie wiem jeszcze, czy kontynuujesz je w dalszych częściach. (będę oglądał dalej) Wg mnie to rozważania na tyle "egzystencjalnie istotne", iż nie sposób nie podejmować tej kwestii dla siebie i dla świata. W filmiku skupiłeś się bardziej na opisie społecznym czy cywilizacyjnym. Mnie natomiast bardziej interesuje pojęcie i pozyskanie wolności osobiście, w odniesieniu do "mnie". Dlaczego pozyskanie? Uważam, iż wolność jest powiązana ze szczęściem, które pozyskać w większości chcemy. Czy możliwe jest przeżywanie szczęścia bez wolności? Wydaje mi się, że nie. Ale czym jest wolność? Brakiem ograniczeń i możnością robienia co się chce (posiliłem się słownikiem filozofii). Jak się dobrze zastanowić, to takowy stan jest praktycznie niezwykle rzadki. Prowadzi to mnie do myśli, że wolności tak zdefiniowanej nie ma. Zatem jaka jest? Moim zdaniem taka, osobista, która właśnie przekracza ograniczenia (zawsze istniejące) wewnętrznie, poprzez uświadomienie sobie, iż to ograniczenia w jakimś sensie kreują pojęcie wolności i jej funkcjonowanie. A po drugie taka wolność dobrze wie, że nie może robić wszystkiego, co chce. Czy to wciąż wolność? Tak myślę... Bo czy wolny jest człowiek, który jest nieświadomy swej wolności? I czy zniewolony ten, który uważa się za wolnego pomimo ograniczeń? Dotknę też kwestii systemów religijnych np. poruszonych w filmiku; otóż są osoby (np. zakonnicy poddani umartwianiom) które uważają się za wolne, pomimo dobrowolnego nałożenia na siebie wielu ograniczeń. Ale czy ograniczeń zatem? Skoro dobrowolnych, to pewnie już nie ograniczeń... W książce "Bóg nigdy nie mruga" znalazłem opis mężczyzny, który zwykł mawiać: ja nie muszę chodzić do pracy, ja mogę! Jakkolwiek przewrotne to jest, to daje do myślenia nt wolności... "Historia rozwoju naszej ludzkiej wolności bardzo przypomina schemat naszego dorastania". To prawda, ale mam czasem wrażenie, iż w okresie niemowlęctwa czy dzieciństwa więcej było wyjątków od reguły ;) Np filozofowie stoiccy czy cynicy.. którzy zwykli byli żyć tak jak twierdzili i zatem może prawdziwie się uwalniali?.. Im człowiek jest bardziej indywidualistą, im mniej ma autorytetów (ilość ma spaść do zera?) tym bardziej jest wolny? Zgadzam się jednak z Tobą: cholera wie, jaka ścieżka da nam szczęście... Moim skromnym zdaniem nie można nie wybierać i tkwić w "nie wiem".
+Człowiek Absurdalny "Wolność to świadoma konieczność" to od Barucha Spinozy. Wolność pozytywna "do" wg tej tezy jest zawsze kosztem wolności negatywnej "od " przymusu wykonania pracy lub kosztem cudzej wolności negatywnej - od przymusu (wtedy ma miejsce kradzież lub wyzysk). Coś w stylu arbeit macht frei. Wyjątkowo mętnie i nie bez błędów tłumaczy to tutaj ten pan ruclips.net/video/N5vTuPDaiH8/видео.html
Ale konieczności czego? Ja bym powiedziała, że wolność to świadomość konieczności wyboru. Nie istnieje wolność sama w sobie, taka wolność od wszystkiego. Istnieje jako wolność wyboru od czego chcemy być zależni ;)
Eyyyy to zniewolenie właśnie daje sens życia, bo ludzie biorą na pierwszy cel dążenie do wolności xd A kiedy już mają wolność, to ta cała piramida potrzeb jest zaspokojona, więc zaczynamy powoli pikować w dół, aby znów ją zniszczyć i walczyć o wolność - i tak w kółko. Nie tyle wolność jest zła co mnogość wyborów w świecie, gdzie 95% z nas nie potrafi podjąć samodzielnych decyzji. Sami musimy sobie wyznaczać cele i się ich trzymać, aby nie zagubić się w tym świecie.
Widzę to tak: My, ludzie obarczeni wieloma ograniczeniami wynikającymi z fizycznych i biologicznych uwarunkowań, nie chcemy wolności absolutnej. Jest ona całkowicie poza zdolnościami naszego sprawnego gospodarowania nią (przynajmniej na obecnym poziomie rozwoju ewolucyjnego naszego gatunku). To, czego tak naprawdę chcemy, to wolność z którą będziemy czuć się komfortowo. Wolność, szyta na miarę - taka, która będzie zapewniać nam możliwie wysoki poziom trafności podejmowanych decyzji, a także możliwie zadowalający komfort psychiczny.
coraz bardziej wolność jest ograniczana poprzez kradzież np. w formie podaków, a gender itp. to wolność, na którą nie jesteśmy jeszcze gotowi, a idzie to już w ograniczanie wolności poprzez przymusową "edukację"
A może wolność jest świadomym zniewoleniem? Nie obejrzałam jeszcze wszystkich odcinków, ale ciekawi mnie również temat granic wolności, czyli kiedy wolność jednego, narusza wolność innych. Pozdrawiam!
Wolność , po 67 siódmy roku życia . Ucieczkę od Wolność czytałem. Kościół jeszcze ma wpływy. Papier wszystko przyjmie , teoretycznie. Widać te decyzję ludzie , jak się dzieje w świecie ,, źle " . Lepiej już było. To tylko pozory ,, Wolność,, . Jest potrzebna teraz...
Peterson mówi o tym dlaczego dawne wartości mają sens w dzisiejszym świecie,to co dzieje się obecnie,może się skończyć matriarchatem który bardzo szybko ulegnie islamizacji.Była na Bałkanach cywilizacja matriarchalna która preferowała rozmnażanie się z przybyszami z zewnątrz,później potomkinie dawniejszych królowych nie mogły wyjść z domu.wszystko na tym świecie ma swoją cenę.
Dla dociekliwych, w starożytnym państwie Polusów też każdy mógł zostać władcą państwa, a działo się to około 3000 lat temu. Czemu tak nowoczesna cywilizacja upadła ?
Niczego nie zabrakło, po prostu mnie ta filozofia dogłębnie wstrząsnęła. Poczułem się jak dziecko. Jeszcze muszę to kiedyś obejrzeć, ale nie przy dziewczynie, bo mówi, że zwariowałem. Świetny wykład :)
100%-owa wolność nie istnieje, jeżeli wybierasz życie zamiast śmierci. Najprostszy przykład to fizjologia. Zawsze będziemy niewolnikami czegoś. Nawet ten kto stoi na szczycie jest niewolnikiem , gdyż musi strzec swej pozycji, więc jest zniewolony kontrolowaniem wszystkiego w koło. Jakieś ramy zawsze będą.
Instrukcja obslugi wolnosci. Ci ktorzy wierza w Boga maja taka instrukcję , maja punkt odniesienia, ktory pozwala im się nie pogubić w przytlaczajacym chaosie informacji/przekazów , czesto wzajemnie wykluczajacych się. Oczywiście niektorzy nazwa to zniewoleniem, ale czy niedoskonaly człowiek jest w stanie sam mądrze wybierac?Nasza percepcja narazona jest na ogromne znieksztalcenia rzeczywistosci, czy to poznawcze, czy emocjonalne. ,
Powiem ci że cieszy mnie to że odkryłem coś co zdaje pytania równie moim tylko odpowiedzi ma lepsze ach (im więcej dopowiedzi tym więcej pytań tym większa ciekawośc i koło się kręci)
Nie wydaje mi się, aby pozycja Ericha Fromma była jakoś szczególnie logiczna. Jak dla mnie to tylko kolejne wydanie psychoanalizy, którą się ludzie wtedy jarali. Zwykłe zmyślanie popędów, aby twierdzić następnie, że dzieje się coś niedobrego, kiedy się ich nie zrealizuje.
Ludziom wydaje się że wolność znaczy że wszystko im wolno,
a to prosta droga do zatracenia wszelkich wartości.
Wydaje mi się że warto rozróżnić przede wszystkim wolność od możności. To że nie mogę latać nie czyni mnie mniej wolnym.
Daję suba za poruszane tematy. O wiele łatwiej jest zaistnieć dostarczając rozrywkę lub stając się "mistrzem motywacji". Wielki plus za podjęcie się dzielenia przemyśleniami, do których niektórzy ludzie nawet nie dorastają, a od których inni uciekają.
Przez cały film czekałem na słowo "odpowiedzialność" i pod koniec się pojawiło :)
Dużo czerpiesz od filozofów. Moim ulubionym jest Alan Watts. Zachowały się jego nagrania z lat 60. i wczesnych 70. Są dłuższe poświęcone wolności, ale podzielę się krótszym fragmentem, mówiącym właśnie o problemach, jakie rodzą się, gdy nagle mamy różne opcje wyboru. Padają również słowa, że to nie wolność wyboru jest prawdziwą wolnością.
Możliwe, że znajdziesz w Wattsie źródło pomysłów na kolejne filmy. Szczerze polecam.
ruclips.net/video/Zjd0oPEYIok/видео.html
Dzięki! Inspiracji nigdy nie dość, na pewno przejrzę:)
Wolność nie jest ani darem, ani przekleństwem. Wolność, to stan... To subiektywne uczucie, który zna każdy człowiek w takim zakresie, w jakim tą wolność poznaje. Może odczuwać wolność i może odczuwać zniewolenie znając możliwości, jakie ten człowiek posiada, a z których skorzystać nie może. Czy czujemy się bardziej wolni w tych czasach, czy przy odzyskaniu niepodległości? W niektórych miejscach na ziemi ludzie cieszą się w tych czasach, że mogą głosować, albo jeździć samochodem. Dla nich już to jest wolnością.
Wolność oddamy temu kto uczyni nasze życie proste łatwe i przyjemne
(co z tego że bez większych perspektyw).
Wystarczy stracić na rok czy dwa wolność osobistą by wiedzieć jak jest bezcenna .
Super odcinek.
fajny odcinek, dzięki
❤️👍
Mooocny materiał na istoootny temat 🧐🤔😧 Dzięki!
Zarombista końcówka!
Tylko i wyłącznie WOLNOŚĆ!!!!!!
Wolnym być źle i zniewolonym być źle. Jaki ten świat ABSURDALNY.
Wujek mówił :Dać Polakom wolność,a sami się wykończą!
Bismarck był Twoim wujkiem?
"Wolność to świadomość konieczności."
Przyznam, że wytężam makówkę alę nie rozumiem;] Możesz rozwinąć coś rozumiesz przez konieczność? Jestem np. świadom konieczność własnej śmierci, tego, że prędzej czy później konieczne jest abym coś zjadł lub udał się do toalety, ale to jescze nie czyni mnie wolnym. Dlatego zakładam, że coś więcej kryje się za Twoim stwierdzeniem:) Chętnie bym zgłebił Twoj punkt widzenia.
Rozważania o wolności nie są łatwe, ale fajnie że je podejmujesz i nie wiem jeszcze, czy kontynuujesz je w dalszych częściach. (będę oglądał dalej) Wg mnie to rozważania na tyle "egzystencjalnie istotne", iż nie sposób nie podejmować tej kwestii dla siebie i dla świata. W filmiku skupiłeś się bardziej na opisie społecznym czy cywilizacyjnym. Mnie natomiast bardziej interesuje pojęcie i pozyskanie wolności osobiście, w odniesieniu do "mnie". Dlaczego pozyskanie? Uważam, iż wolność jest powiązana ze szczęściem, które pozyskać w większości chcemy. Czy możliwe jest przeżywanie szczęścia bez wolności? Wydaje mi się, że nie. Ale czym jest wolność? Brakiem ograniczeń i możnością robienia co się chce (posiliłem się słownikiem filozofii). Jak się dobrze zastanowić, to takowy stan jest praktycznie niezwykle rzadki. Prowadzi to mnie do myśli, że wolności tak zdefiniowanej nie ma. Zatem jaka jest? Moim zdaniem taka, osobista, która właśnie przekracza ograniczenia (zawsze istniejące) wewnętrznie, poprzez uświadomienie sobie, iż to ograniczenia w jakimś sensie kreują pojęcie wolności i jej funkcjonowanie. A po drugie taka wolność dobrze wie, że nie może robić wszystkiego, co chce. Czy to wciąż wolność? Tak myślę... Bo czy wolny jest człowiek, który jest nieświadomy swej wolności? I czy zniewolony ten, który uważa się za wolnego pomimo ograniczeń? Dotknę też kwestii systemów religijnych np. poruszonych w filmiku; otóż są osoby (np. zakonnicy poddani umartwianiom) które uważają się za wolne, pomimo dobrowolnego nałożenia na siebie wielu ograniczeń. Ale czy ograniczeń zatem? Skoro dobrowolnych, to pewnie już nie ograniczeń... W książce "Bóg nigdy nie mruga" znalazłem opis mężczyzny, który zwykł mawiać: ja nie muszę chodzić do pracy, ja mogę! Jakkolwiek przewrotne to jest, to daje do myślenia nt wolności... "Historia rozwoju naszej ludzkiej wolności bardzo przypomina schemat naszego dorastania". To prawda, ale mam czasem wrażenie, iż w okresie niemowlęctwa czy dzieciństwa więcej było wyjątków od reguły ;) Np filozofowie stoiccy czy cynicy.. którzy zwykli byli żyć tak jak twierdzili i zatem może prawdziwie się uwalniali?.. Im człowiek jest bardziej indywidualistą, im mniej ma autorytetów (ilość ma spaść do zera?) tym bardziej jest wolny? Zgadzam się jednak z Tobą: cholera wie, jaka ścieżka da nam szczęście... Moim skromnym zdaniem nie można nie wybierać i tkwić w "nie wiem".
+Człowiek Absurdalny "Wolność to świadoma konieczność" to od Barucha Spinozy. Wolność pozytywna "do" wg tej tezy jest zawsze kosztem wolności negatywnej "od " przymusu wykonania pracy lub kosztem cudzej wolności negatywnej - od przymusu (wtedy ma miejsce kradzież lub wyzysk). Coś w stylu arbeit macht frei. Wyjątkowo mętnie i nie bez błędów tłumaczy to tutaj ten pan ruclips.net/video/N5vTuPDaiH8/видео.html
Już nie tłumaczy bo film jest niedostępny.
Ale konieczności czego? Ja bym powiedziała, że wolność to świadomość konieczności wyboru. Nie istnieje wolność sama w sobie, taka wolność od wszystkiego. Istnieje jako wolność wyboru od czego chcemy być zależni ;)
No to ktoś mnie w końcu zaskoczył. ...i jestem jeszcze bardziej „sam”.
i już nie wrucisz :(
Eyyyy to zniewolenie właśnie daje sens życia, bo ludzie biorą na pierwszy cel dążenie do wolności xd A kiedy już mają wolność, to ta cała piramida potrzeb jest zaspokojona, więc zaczynamy powoli pikować w dół, aby znów ją zniszczyć i walczyć o wolność - i tak w kółko. Nie tyle wolność jest zła co mnogość wyborów w świecie, gdzie 95% z nas nie potrafi podjąć samodzielnych decyzji. Sami musimy sobie wyznaczać cele i się ich trzymać, aby nie zagubić się w tym świecie.
Widzę to tak: My, ludzie obarczeni wieloma ograniczeniami wynikającymi z fizycznych i biologicznych uwarunkowań, nie chcemy wolności absolutnej. Jest ona całkowicie poza zdolnościami naszego sprawnego gospodarowania nią (przynajmniej na obecnym poziomie rozwoju ewolucyjnego naszego gatunku). To, czego tak naprawdę chcemy, to wolność z którą będziemy czuć się komfortowo. Wolność, szyta na miarę - taka, która będzie zapewniać nam możliwie wysoki poziom trafności podejmowanych decyzji, a także możliwie zadowalający komfort psychiczny.
SUPER ODCINEK!^_*
Bon courage
Ta muzyczka z kerbala w tle, kto by się spodziewał ze tak dobrze się wpasuje
coraz bardziej wolność jest ograniczana poprzez kradzież np. w formie podaków, a gender itp. to wolność, na którą nie jesteśmy jeszcze gotowi, a idzie to już w ograniczanie wolności poprzez przymusową "edukację"
Nie czuję się wolny i powiem dlaczego: "Pod każdą władzą czuję się jak kundel" ~ Adam Miauczyński w filmie "Dzień Świra" Pozdrawiam :)
Cóż, chciałbym wspomnieć o tym, że dekalog nie ogranicza, ale pozwala wykorzystać jak najbardziej naszą ziemską wolność
A może wolność jest świadomym zniewoleniem? Nie obejrzałam jeszcze wszystkich odcinków, ale ciekawi mnie również temat granic wolności, czyli kiedy wolność jednego, narusza wolność innych. Pozdrawiam!
Wolność , po 67 siódmy roku życia . Ucieczkę od Wolność czytałem. Kościół jeszcze ma wpływy. Papier wszystko przyjmie , teoretycznie. Widać te decyzję ludzie , jak się dzieje w świecie ,, źle " . Lepiej już było. To tylko pozory ,, Wolność,, . Jest potrzebna teraz...
Peterson mówi o tym dlaczego dawne wartości mają sens w dzisiejszym świecie,to co dzieje się obecnie,może się skończyć matriarchatem który bardzo szybko ulegnie islamizacji.Była na Bałkanach cywilizacja matriarchalna która preferowała rozmnażanie się z przybyszami z zewnątrz,później potomkinie dawniejszych królowych nie mogły wyjść z domu.wszystko na tym świecie ma swoją cenę.
Dla dociekliwych, w starożytnym państwie Polusów też każdy mógł zostać władcą państwa, a działo się to około 3000 lat temu. Czemu tak nowoczesna cywilizacja upadła ?
Gdzie znajdowało się Państwo "Polusów"? :D
Xd
5:51 wow, nie wiedziałem, że jesteś też aktorem xD
czy źle wykorzystana wolność , może przynieść co dobrego ?
Odpowiedź: To zależy! 🤓
oj mozna by sluchac i sluchac
Nie czuje się wolna muszę płacić podatki na socjal :( .
Cholera mało się nie popłakałem.
Czego zabrakło? ;)
Niczego nie zabrakło, po prostu mnie ta filozofia dogłębnie wstrząsnęła. Poczułem się jak dziecko. Jeszcze muszę to kiedyś obejrzeć, ale nie przy dziewczynie, bo mówi, że zwariowałem. Świetny wykład :)
100%-owa wolność nie istnieje, jeżeli wybierasz życie zamiast śmierci. Najprostszy przykład to fizjologia. Zawsze będziemy niewolnikami czegoś. Nawet ten kto stoi na szczycie jest niewolnikiem , gdyż musi strzec swej pozycji, więc jest zniewolony kontrolowaniem wszystkiego w koło. Jakieś ramy zawsze będą.
Im mniej rzeczy mnie ogranicza tym mam więcej wolności. Tylko pytanie dlaczego Pan (autor) uważa że to czyni mniej bardziej samotnym?
Według mnie samodzielne myślenie często odłącza nas od danej grupy, tym bardziej jeśli przyznamy się do naszych poglądów.
Niewolnik ma współniewolników i swojego pana (np. Korporacja). Na wolności musisz sobie towarzystwo załatwić sam
A znasz Khalil Gibran "Prorok"? tam jest taki fragment "o wolności"
Gdyby ktoś szukał to najlepsze tłumaczenie moim zdaniem jest w formie tego audiobooka chomikuj.pl/zck68/audiobook/Khalil+Gibran+-+Prorok
Zważ ...uwagi ....K. Karoń w/s ...Altiero Spineli w kontekście ....U. E,/ ...RODO, Polin---PiS/PO.....No ico????
Instrukcja obslugi wolnosci. Ci ktorzy wierza w Boga maja taka instrukcję , maja punkt odniesienia, ktory pozwala im się nie pogubić w przytlaczajacym chaosie informacji/przekazów , czesto wzajemnie wykluczajacych się. Oczywiście niektorzy nazwa to zniewoleniem, ale czy niedoskonaly człowiek jest w stanie sam mądrze wybierac?Nasza percepcja narazona jest na ogromne znieksztalcenia rzeczywistosci, czy to poznawcze, czy emocjonalne.
,
Powiem ci że cieszy mnie to że odkryłem coś co zdaje pytania równie moim tylko odpowiedzi ma lepsze ach (im więcej dopowiedzi tym więcej pytań tym większa ciekawośc i koło się kręci)
Nie wydaje mi się, aby pozycja Ericha Fromma była jakoś szczególnie logiczna. Jak dla mnie to tylko kolejne wydanie psychoanalizy, którą się ludzie wtedy jarali. Zwykłe zmyślanie popędów, aby twierdzić następnie, że dzieje się coś niedobrego, kiedy się ich nie zrealizuje.
To nie prawda ze nie da się wrócić do łona matki tyle że nikogo poza Edypem i jego podobnym to nie interesuje : ]
czekam na Tołstoizm w 2 minut
przyda sie na mature 😄
Cieszę się, ale to z czego oni Was teraz męczą na tej maturze?:)
@@CzowiekAbsurdalny Matura 2k19, temat na polskim: "Czym jest wolność dla człowieka?" Także no ... fajnie mieć jakieś zdanie :)
panie, kup sobie pan mikrofon
Mówisz ciekawie ale za wolno