Как да стана ПРОГРАМИСТ? Университети | Академии | Стажове

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024

Комментарии • 40

  • @VladiGGeorgiev
    @VladiGGeorgiev  4 года назад +4

    Съжалявам за качеството на видеото. RUclips го свали от 4k на 360p.
    Ако имате въпроси на които не съм отговорил във видеото, питайте тук. Ще отговоря на всеки!

    • @derricktrevor3664
      @derricktrevor3664 3 года назад

      pro trick : you can watch movies on InstaFlixxer. Me and my gf have been using them for watching a lot of movies during the lockdown.

    • @ianjuelz2763
      @ianjuelz2763 3 года назад

      @Derrick Trevor definitely, have been using InstaFlixxer for since december myself :D

  • @yuseinkerdakov613
    @yuseinkerdakov613 2 года назад +1

    Благодаря за споделянето! Много полезно. 🙏🏻

  • @krisitak
    @krisitak 4 года назад +5

    Видеото е доста адекватно. Обективни аргументи. Искам да добавя нещо относно математиката. Тя е инструмент. В зависимост от проблемите, с които се сблъскваме на работа може да ни трябва, а може и да не ни трябва. Няма сериозна система, която да не опре до математика в даден момент. Да, в посредственото уеб програмиране най-вероятно няма да се наложи да се ползва сложна математика. Важно е да се знае, че компютърът е физическото въплащение на математиката. Всеки един език за програмиране, всяка една уеб технология, всичко в основата си е математика.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +1

      Хареса ми обяснението и аналогията с математиката. Понякога изглежда сложна, защото до такава степен се опитва да се опрости и абстрахира, че описва всичко около нас. :)

    • @IvelinIvanov
      @IvelinIvanov 4 года назад +2

      Математиката не е само инструмент. Тя помага за развиване на логическото мислене при решаването на проблеми. Колкото повече математиката се учи и практикува, толкова повече развиваме логиката си, а точно логическото мислене прави програмистът добър. Команди всеки може да научи.

  • @alexanderpetrov7116
    @alexanderpetrov7116 4 года назад +7

    От сегашния ми личен опит мога да кажа че не всичко е толкова черно и бяло колкото изглежда.
    Дори с проекти на много места не те взимат, просто защото нямаш опит. В момента има голям наплив на стартиращи програмисти(джуниър един вид) и повечето
    обяви за работа и търсене е за вече хора с опит.
    Стажовете също не са вече толкова много , особено след пандемията, от 4 стажа в които съм пробвал ,и в 4-те стажа изискваха много над нивото което е на
    един стажант, или очакваха да имаш дори предишен опит(не се шегувам наситина на едното място ми искаха предишен опит) за да не трябва много да ти обесняват,
    и евентуално да им вършиш работа и ако решат да те назначат.
    Не е хич цветущо положението в нашата сфера на този етап, за те първа започващи и точно заради това че станахме много голяма общност.
    Много хора видяха големи заплати особено докато имаше голямо търсене дори на начинаещи и сега се получи едно препълване от кадри. В университетите
    влизат над 1000 нови ученика на година само за ИТ специалности, което също прави още по зле нещата, да не говорим че всички фирми се позиционират в София,
    което прави още по сложно нещата за цялостната обстановка.

    • @stanivan3977
      @stanivan3977 4 года назад

      А проектите не са ли опит или вече търсят и друг опит различен от програмирането?

    • @alexanderpetrov7116
      @alexanderpetrov7116 4 года назад +2

      @@stanivan3977 Търсят професионален опит главно, не говорим за проекти, които си правил ти. Разбира се грубо казано ти имаш опит, но тях ги интересува професионалният опит. Ако кажеш, имам 3 години опит с React или Angular(взимам ги просто за пример), те очакват това да е професионален опит. Единственото на този етап с проектите, които показвам качени в github примерно, са това дали имам базови познания наистина и дали съм ги използвал, но не бих казал че особено помага. Много хорат питат, имаш ли проекти, но дори да имаш нещо по-сериозно и интересно повечето не обръщат толкова внимание колкото го изкарват.
      Има прекалено голям наплив на кадри, сега с коронавируса хептен има някои въпросителни, от 20 човека примерно за една позиция, е ясно че ще вземат този с най-много професионален опит, демек дори да са 6 месеца професионален опит от стаж в компания или пълен работен или проект, това си е професионален опит и си доста по-напред от останалите, които имат само диплома но без реален професионален опит.
      Разбира се това е от това с което съм се сблъскал на този етап и на този момент.
      Реални ситуации, хора които ми казват че за тях Junior е човек с поне 2-3 години опит.
      П.С: Виждал съм компании как пускат за Junior не казват че търсят човек с професионален опит, хора кандидатстват, които нямат професионален опит, но са завършили сега бакалвър или са последна година и бързо бързо сменят обявата после че търсят "experienced" поне 1 година, и това не е само един случай, където съм се сблъсквал с това.

  • @Vortex-qb2se
    @Vortex-qb2se 2 года назад +1

    Това за гугъл звучи интересно, ще го проверя, благодаря. Програмирам от 8 годишен и като гледам учебните програми на някои университети ми иде да се гръмна. Прав си, че единствено в ФМИ има сравнително добра подготовка, само по самата учебна програма си личи. Софтуерните академии не са особено добри, могат да те научат да програмираш, но на едно основно ниво, което не те прави добър програмист, или поне в СофтУни е така. Всъщност един безплатен курс на Харвард (CS50) може да те научи на много от основните нещата, които те учат в тези академии, но трябва да схващаш бързо :-/.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  2 года назад

      Ако говорим за CS50, David J. Malan е най-добрият tech лектор, който съм виждал, ever.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  2 года назад

      Може би съм пропуснал, но всеки има нужда от едно такова курсче, което покрива много от теорията по разбираем и забавен начин: ruclips.net/p/PLH2l6uzC4UEW0s7-KewFLBC1D0l6XRfye

  • @VladiGGeorgiev
    @VladiGGeorgiev  4 года назад +7

    Въпрос, който няколко човека ми зададоха след като пуснах видеото е: "Трябва ли да знам перфектно английски за да съм програмист? Ще ми пречи ли ако не го знам добре? Какво ниво ни трябва за обучение/работа?"
    Повечето хубави материали/книги/курсове/видеа по програмиране/софтуер са на английски. Хубаво е да можеш разбираш всичко, което четеш.
    По време на обучението ще ти трябва английски на ниво да можеш да четеш и да разбираш всички материали. Може би по CEFR стандарта B1/B2 би било достатъчно.
    В работата в повечето компании в началото няма да ти се налага да говориш много на английски, но с годините опит ще ти се налага все по-често да обсъждаш технически неща с product хората/мениджърите/клиентите/директорите, които отговарят за проектите
    . Често те са чужденци. Добрият английски винаги би бил предимство, защото в основата на разработката на софтуер е комуникацията между теб, екипа ти, останалите хора в компанията, понякога и клиенти.
    Не се притеснявай ако не говориш добре английски. Хубаво е да си го подобряваш постоянно, защото ще ти помага, но не трябва да го приемаш като бариера, която да ти пречи да се занимаваш с програмиране.

  • @mariyahadzhiyska7681
    @mariyahadzhiyska7681 Год назад

  • @nikolaytoshev5720
    @nikolaytoshev5720 4 года назад +4

    Във ФМИ има 2 специалности с фокус на програмиране. Софтуерно инженерство и компютърни науки. Тази година беше страшно. Принципно има два варианта за влизане:
    Математика 1 + матура или само математика 2
    Заради пандемията, тази година имаше само математика 2 и стана страшно мазало. Масови тройки на умни хора.
    Ако си говорим за академии, не мисля, че Софт Уни са особено добра опция. Лично мнение, макар че не е много валидно, защото е базирано само на истории от други хора.
    Единственото друго, което мога да кажа е, че в България неплатения стаж е незаконен.(не съм абсолютно сигурен)
    Имаш повече опит от мен, поправи ме, ако греша някъде.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +3

      Благодаря ти, че сподели за специалностите, Николай. А Информатиката не е ли толкова добра специалност за целта?
      Искам да отбележа, че не защитавам никоя академия или университет, нито съм спонсориран (софтуерни академии ако четете не бих отказал да ме спонсорирате :D), мнението ми е базирано на собствени наблюдения.
      Говоря си често с познати, които интервюират и търсят хора и доста от тях са със същото впечатление, че СофтУни хората не са много добри.
      СофтУни е бизнес и основния клиент са студентите. Правят масови обучения, като мисля имат всеки месец Programming Basics курс. На година може би целят да привлекат 2000-3000 нови студента. Завършващите цялото обучение с добри резултати са може би около 5-6%. Тези хора можем да кажем, че са добри, но всички останали, които са изкарали по няколко курса и стигнали са до някъде, и те си търсят работа променяйки впечатлението за нивото на студентите на СофтУни. Всеки има свободата да завърши n на брой курсове или дори да не ги завърши и да каже, че е студент на SoftUni. Това не означава, че курсовете не са добри, лекторите не са добри (всъщност едни най-добрите лектори преподават там, като има и студенти-преподаватели) и ако се отдадеш няма да станеш много добър.
      Телерик Академия от друга страна в момента се фокусират върху малка бройка студенти на всеки "випуск", които кандидатстват и имат няколко входни изпита дори. По-този начин хората, които влизат натурално е подсигурено, че имат потенциала и желанието да завършат цялата програма. С по-персонално обучение всички, които завършват са добри. Резултата е доста добра репутация за студентите и за академията.
      До преди 6-7 години повечето хора по академиите бяха ИТ насочени, от ТУ, ФМИ, ТУЕС или с друг технически профил. В момента повечето хора в академиите нямат технически профил. България не е голяма държава, не са толкова много хората, които им се отдава или от малки искат да се занимават с това. Не случайно СофтУни почнаха да се разширяват извън България.

    • @nikolaytoshev5720
      @nikolaytoshev5720 4 года назад +1

      @@VladiGGeorgiev О, не те обвинявам е корупция. Пожелавам ти да те спонсорират! Аз просто споделям гледната си точка. На 18 съм, имам някакъв опит с питон и чак другата година ще кандидатствам във ФМИ, затова завърших с "поправи ме, ако греша". Много обичам да дискутирам с програмисти, които вече имат много години опит. Всичките са на мнение, че стажът въобще не си струва. Иначе с академиите, опроверга ме за СофтУни. Те наистина взимат много хора и вече си говорим повече за лична мотивация. ITStep много я хвалят последно време, но случая е същия като Телерик. Трудно ми е да говоря много за тях, понеже засега се уча изцяло сам и не съм изпитал нещата от първа ръка. Благодаря за полезния insight!
      Edit: Не мисля, че вече има специалност Информатика. Би трябвало да са само тези две.

    • @oneextrabit
      @oneextrabit 4 года назад +2

      @@nikolaytoshev5720 бегай далече от ФМИ, нищо няма да ти дадат ама мнооооого ще ти вземат

    • @nikolaytoshev5720
      @nikolaytoshev5720 4 года назад

      @@oneextrabit Защо? Обясни ми преди да съм се набутал

    • @oneextrabit
      @oneextrabit 4 года назад +2

      @@nikolaytoshev5720 няма да те научат да програмираш, единствено теория и математика и то доста остарели неща. По интервютата за работа не са ги чували. Повечето хора завършват бакалавър за 5-6 години стига се и до 10 ако те нарочат. Повечето преподаватели нямат интерес да те научат, за това продт повтарят едни и същи неща от 20 години. Ако искаш да научиш математика (която не е задължителна по никакъв напин за да си добър програмист) да запиши го има доста хора които са навътре. Но за програмиране са под всякаква критика.
      Диплома ще ти трябва, все още повечето фирми се ръководят от хора със стари разбирания и държат на хартийката (която нищо не показва). Моят съвет като човек изгубил 7 години там е да си вкараш.времето в смостоятелна подготовка,както и да започнеж стаж по възможно най-бързият начин. Академиите са лесен път към стаж ако имаш проблеми с интервютата. Ако имаш план да работиш в чужбина ти трябва диплома но повече знания, препоръчвам някой лесен универдитет за хартийката за да не се губи време в борба с остарели протежета на соц строя

  • @stanivan3977
    @stanivan3977 4 года назад +1

    Много ценна информация!

  • @desafios742
    @desafios742 2 года назад +1

    Относно университетите - ФМИ е най-добрия вариант може би, не знам.Бакалавъра обаче е до известна степен хаотичен и някои предмети са само с хубаво име и не се научава нещо полезно, добре е че ги има избираемите, макар че чак през последните 2 години ги ъпдейтнаха и вкараха някакви нови и готини дисциплини(преди това списъка с избираеми все беше в застой).Като че ли магистратурата там имаше най-много смисъл поне аз съм доволен от "изкуствен интелект".

  • @ludmilamiroslavova5876
    @ludmilamiroslavova5876 2 года назад

    здравей а ще е лошо ли ако първо избера академия защото кандидатствах в софтуерен университет ?

  • @vik_0584
    @vik_0584 2 года назад

    На мен в Технически университет Варна ми харесва. Аз искам да стана и уча за софтуерен инженер. Засега съм първа година и мисля,че всичко е наред,защото първи семестър изучавахме C, C++ от web разработка HTML със CSS, JavaScript. В момента учим как работи паметта чрез програми или синтеза и анализа в програмирането, логика и автомати и имаме практика по електроника и как се работи с Multisim и се чертаят логческите схеми от логиката и автоматите.

  • @user-xd6wc2jv6g
    @user-xd6wc2jv6g 2 года назад

    Не ти трябва математика силно казано човек който му е понятна математиката да стане програмист скептичен съм.

  • @stanivan3977
    @stanivan3977 4 года назад

    Здравей Владимир! Колко по-трудно е намирането на работа сега (за някой който е завършил целия трак на СофтУни примерно, без значение от езика) сравнено със времето когато ти си завършил Телерик академията?

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +1

      Трудността може да се съпостави. Най-добрите хора са си намирали работа лесно, както преди време, така и сега. По-слабите хора си намират по-трудно работа. Може да има промяна заради извънредното положение, но тя е временна.
      Забелязвам, че задаваш няколко въпроса (няма лошо в това), които клонят в посока съмнение за реализация на база различни причини. Винаги могат да се намерят причини защо дадено нещо ще успее или ще се провали. Въпроса е коя перспектива избираме.

    • @stanivan3977
      @stanivan3977 4 года назад

      @@VladiGGeorgiev благодаря за отговора. Да, вече няколко пъти задавам въпроси. Имам съмнения заради някои хора. Те дават на пръв поглед логични доводи, защо поради една или друга причина би било по-трудно. И тук под твоето видео един човек е написал, че наплива на хора от академии и университети се увеличава все повече и повече. Това което разбирам е, че това е една от причините поради които е по-трудно да си намериш работа. Другата причина била, че проектите от академията не били достатъчни. Трябвал и реален професионален опит. Демек да си минал поне някакъв стаж. Това така ли е. Има хора, които и тук и във ДевБГ настояват, че дори и да завършиш академия от до както си му е реда просто вече не е достатъчно. Заради това се обърквам честно казано.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +1

      Използвай си времето да придобиваш знания и умения. Коментари ще има винаги и всякакви, можеш да четеш по цял ден, всеки ден из интернет без да свършат. Фокусирай се върху програмирането и след време ще имаш резултати.

  • @stanivan3977
    @stanivan3977 4 года назад +3

    На 36 години съм. Програмирането ми е много интересно. Смяташ ли, че на тази възраст има смисъл да почна в СофтУни примерно. Какъв е шанса да се реализирам като завърша академията. И ти лично виждал ли си хора които го правят на тези години. Благодаря ти за отговора.

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +1

      Не са един или двама хората над 30, дори над 40 години, които успешно са завършили СофтУни/Телерик и са се реализирали успешно. Познавам доста такива хора (някой от тях бяха от най-добрите студенти, когато работих там). Най-важното е да ви харесва. Постоянството и упоритостта ще доведат знанията и уменията, които са в основата на реализацията. Ако имате нужните знания и умения много малко компании биха ви отказали заради възрастта. Може да има такива случаи, когато екипа е много млад и биха предпочели по-млад кандидат, но това не трябва да ви отказва.

    • @stanivan3977
      @stanivan3977 4 года назад +1

      @@VladiGGeorgiev благодаря за отговора и за мотивацията. 🙂

  • @vladiplays7368
    @vladiplays7368 3 года назад +1

    brotha

  • @bair_budalite
    @bair_budalite 4 года назад +1

    Здравей от вече почти близо година се занимавам с Python в СофтУни и съм от топ студентите (предстои ми да уча Python Web), академията ме научи на доста неща, но сега заради обстановката с тези онлайн обучения е доста по-сложно и някак не се взима максимума от наученото. Все пак смятам че програмирането ми се отдава и научавам нещата бързо, но все още не съм намерил тази групичка от хора с които да се бутаме, а преди ходех присъствено. Надавам се че като завърша ще си намеря стаж или работа, защото сега ще съм 12 клас. Смяташ ли че един 19 годишен младеж, би могъл да почне като джуниър, ако е изкарал цялото обучение отлично като през това време се е обогатявал допълнително? Браво за видеото!

    • @VladiGGeorgiev
      @VladiGGeorgiev  4 года назад +1

      Браво, продължавай по същия начин. Онлайн не е лесно, но нямаме избор. Уверен съм, че може да почне като junior.

    • @bair_budalite
      @bair_budalite 4 года назад +1

      Благодаря за подкрепата!

    • @danyyanev1101
      @danyyanev1101 4 года назад +1

      След 12 клас вече бачках като junior. Ако имаш знанията до 1 година можеш да взимаш по 4к (има огромна разлика между Junior I junior). Аз кодя от последните 5г tho. Не си сетвай целите твърде високо, разочарованието е голям демотиватор.

  • @radoslavdrashkov9622
    @radoslavdrashkov9622 2 года назад

    Ако университета не ти е помогнал да станеш програмист.
    Защо на един човек които иска да стане програмист би му трябвало да завърши университет?