Racja, za to coraz więcej filmów "zabił, ale nie dlatego że grał". A to nadmiarowy nacisk, gdyż widownia dobrze wie, że nie jest społecznością morderców i zbrodniarzy, więc po co powtarzać. A o technologii nigdy za wiele.
Zapomniałeś jeszcze o filmach "historia drzew w grach", znaczy nie mówię, że to źle. Czasem warto powspominać, ale ostatnio te tematy stają się coraz bardziej drobiazgowe i odechciało mi się tego typu filmy oglądać :) Jednak takie filmiki jak ten przywracaj wiarę w ten kanał, super materiał!
Dobrze wyjaśnione. Takie filmy doceniam najbardziej. Wygląda na to że technologia HDR jest najciekawszą z tych nowych i super rozdmuchanych technologii. Musiałbym to zobaczyć na żywo ale to może być ta zmiana która rzeczywiście poprawi jakość a nie tylko bedzie miała fajną nazwę i bedzie dużo kosztować. Swoją drogą rozwala mnie kiedy na filmach reklamowych pokazują jakie zajebiste są te ich telewizory i podbijają po prostu kolory i kontrast.
Mam z tego roku tv hdr, 10 bit, 120 hz. Roznica jest ogromna ale materialow jak na lekarstwo, trzeba pamietac jeszcze ze producenci potrafia podbic do 1.000 nitow na np 5 minut, standardem powinien byc stale jasny obraz przez caly okres trwania materiału, obraz super ale co z tego jak zadko dostepny
Szacunek za wiedzę i poświęcony czas na naukę wszystkich tych zagadnień. Niektórym nawet do google nie chce się zajrzeć, a co dopiero posiąść taki materiał.
Dziękuję Kacper za tego typu materiały :) Pomijając fakt, że miło się je ogląda to dzięki nim sam mogę uchodzić w towarzystwie za eksperta, zapamiętawszy 5-10%, a rozumiejąc 1% :D
Z tego co sam się zagłębiałem w tematy, i to co na temat światła przedstawiono mi na studiach, to bardzo fajny materiał... Choć podejrzewam że laik i tak nie skumał :)
Oglądając któryś z innych materiałów Kacpra na temat G-synka już zaczynałem się martwic o konieczność wymiany monitora na obsługujący ten standard, ale po tym materiale widzę, że czeka mnie wymiana, ale na HDR czyli sobie poczekam, aż standard stanie się powszechny. Tymczasem zbieram dalej na karte graficzną.
Mam nieodparte wrażenie, że kolejnym krokiem rozwoju techniki wyświetlaczy może być "wynalezienie"... plazmy. Specjalistą nie jestem, ale coś mim świta, źe technologia plazmowa bez trudu rozwiązywała kilka problemów, o których się obecnie mówi? Kupowałem kilka lat temu telewizor i czytałem dokładnie o tych samych zaletach plazmy, które teraz wymienia się przy OLED. Podobny rozwój przeszły tablety, które zastępowały netbooki, a teraz do tabletów kupuje się klawiatury, albo tzw. hybrydy, czyli netbook z odpinaną klawiaturą. Śmiałem się, że tak będzie kiedy pojawiły się tablety. Ciekawe czy ponownie będę mógł powiedzieć "a nie mówiłem"?
HDR to bardziej w kwestii Matrycy OLED niż IPS gdyż jeśli chodzi o kwestie nitów to jednak OLEDy mają to do siebie że wyłączony zostanie tylko jeden "sub-piksel całkowicie" (R: 0|G: 0|B: 0) a jeśli chodzi o IPS to nie wyłącza "całkowicie sub-piksel" a wręcz "tylko Rozciemnia" (podobnie jak zwykłe "LED TN" oraz "Kineskopy" - chociaż Kineskopem to możesz grać np. w Duck Hunt'a na NES'ie - bo ma "Szklane elektroidy matrycowe" [Która przyjmuje fazę podczerwieni] a LCD/OLED tego nie mają,więc każde matryce mają zalety i wady,ale i tak nie zmienia to faktu że "Kineskopy mają cele wyłącznie do specjalnych zastosowań",ale dzisiaj standardem jest IPS przy cenie ~300-400PLN - a TN jest standardem tylko przy cenie po 50PLN [albo nawet "za frajca". {w sensie: "Za darmo",Głównie: wsród Ubogich rodzin}]) Więc ogólnie: CRT (Projekcyjne telewizory rzadko były kupione w latach 90') -> LCD (Plazma był substytutem do Panelów LCD) -> LED (TN) -> LED IPS -> OLED
+nfsfan83 mam starą matrycę NEC MV i przy przygaszonym świetle ustawiam 12% jasności i 50% kontrastu. Przy całkowicie ciemnym pokoju czasami 3% jasności i 40% kontrastu. Kumpel czasami mówi, żebym chociaż do 12% podbił. Tak, mam światłowstręt.
inne konto nfsfan83 to ja :) Dokładnie, ja też nie lubię jak żarówa bije po oczach. Poza tym w moim monitorze na tych moich ustawieniach i tak to dobrze wygląda :) Przy kontraście nie ma co za nisko schodzić bo z czarnego robi się siwy.
To prawda, głównie jasność ma tutaj wpływ. Ja jeszcze przed spaniem obniżam ilość niebieskiego koloru. Z resztą w ogóle nie lubię zimnych ekranów bo jakoś mnie rażą, a lekko żółte kojarzą mi się z pożółkłymi kartkami albo zabytkami.
Zawsze Wszędzie Było bardzo pobieżnie z tego co się orientuję, coś tylko że to pozwala więcej zobaczyć i przekłada się na jakość rozgrywki i przedstawiono różnicę między 30 a 60, a mnie interesuje co zmienia 60 a 90 czy 120 i 120 a 144, co to komu daje i na co to komu potrzebne?
Jeśli na monitorze laptopa z 2005 roku jestem w stanie zobaczyć różnicę na prezentowanych ekranach SDR i HDR, nie tylko w miejscach gdzie jasność robi najwięcej to stwierdzam wszem i wobec, że ktoś tu kogoś w chuja robi. Jasne na nagraniu, które nie jest HDR powinna być mniejsza różnica. Typowe przekoloryzowanie technologii, jak kiedyś przechodzono z LCD na LED jak i plazmę to miało być wielkie wow, a było no spoko widzę różnicę, ale by płacić więcej nie bardzo, to samo przewiduje tutaj. Większość z nas a tym bardziej graczy stosuje redukcję gammy, jasność (korekta by nie raziło ), technologia typowo filmowa, która nie sprawdzi się na bliskich odległościach wg mnie. Takie moje zdanie, nie dawno kupowałem TV wybrałem Full HD, nie mam konsoli a laptop nie generuje mi więcej niż 1080p na wyjściu, nie widziałem sensu mieć u siebie 4K tylko po to by się tym móc pochwalić. Technologia dla fanów
tyle że obraz z HDR ma inne nasycenie,inna głębie ,jasność i tego nie zobaczysz , jednakże robiąc fotkę widać różnice ale nie taką jak na żywo ,trudno to wytłumaczyć komuś kto efektu nie widział ... Kiedyś myślałem podobnie .
Jeżeli to całe HDR tworzy efekt, że jak widzę słońce na ekranie telewizora to jego blask mnie oślepia to ja sobie takie słońce odpalę i się będę przy nim opalał xd
A co z wyjściowym zakresem tonalnym który jest w ustawieniach panelu Nvidia: wyświetlanie_>zmiana rozdzielczości? Czy to ustawienie daje efekt HDR czy tylko powiększa kontrast lub głębie kolorów? Domyślnie jest to ustawienie ustawione na "ograniczony" . Czyżby więc nie oferowało niczego co oferuje HDR? Kiedy ja wypróbowałem ustawienie HDR zauważyłem zdecydowane zwiększone różnice międzą bielą i czernią i niewielką różnicę w postrzeganiu kolorów. Czemu więc zdecydowałem się powrócić do domyślnego ustawienia? Ano dlatego, że ten kontrast był uciążliwy podczas czytania i grania w jasne gry, nawet przy znacznie zmniejszonym podświetleniu monitora. Pytanie czy mogę się spodziewać tego samego po monitorze HDR, czy to co doznałem po zmienieniu zakresu tonalnego to tylko nędzna imitacja tego efektu? Jest jeszcze jedna kwestia... w Gothicu 3 i Splinter Cell: Double Agent był już "HDR", dlaczego więc nie został tutaj wspomniany? Dlaczego dopiero teraz ludzie się tak ekscytują HDR? Dlatego, że w tych grach jest to tylko ustawienie graficzne które ma tylko symulować prawdziwy HDR zwiększając kontrast jak w przypadku zakresu tonalnego? Co do filmu, podobał mi się, nie całkowicie, ale znacznie pomógł mi ogarnąć temat.
Film z końca 2016roku. Mamy koniec 2018, technologia jak najbardziej = strzał w dziesiątkę. Pozostaje tylko cena takich tv, zaporowa dla większości odbiorców. Pewnie zmieni się to w przyszłości tka samo jak było z tak zwanymi "plazmami". Za parę lat będą zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne
HDR w lcd to bardziej chwyt marketingowy. Owszem jasność się zwiększyła, kolor to główna zaleta, nie będzie już widać przejść tonalnych, ale kontrast to dalej gówno i to się nie zmieni. Technologia LCD jest zbyt zła aby to poprawić, jedyna dostępna opcja to wygaszanie pikseli, ale przy tym jest utrata detali w danym punkcie i brak w tym punkcie tego HDR kontrastu. Osobiście mam plazmę i kontrastem, ogólnym wrażeniem HDR biję każdy lcd, oraz efekt bardzo jasnego światła występuje, ale jedynie gdy np ktoś w nas świeci latarką w bardzo ciemnej scenie (małe pokrycie ekranu tym bardzo jasnym światłem). Kolory ogólnie wyglądają równie o wiele wiele lepiej, ale przez złącze nie obsługujące 10bit (matryca obsługuje zbliżoną wartość) dalej widać przejścia tonalne w konkretnych scenach
HDR jest obowiązkowy , jak w którejś grze jest niezaimplementowany to taka gra dużo traci , ja wiem czy jest głębsza czerń ??? Bzdura , jest większa rozpiętość tonalna , czerń się nie zmienia ,zmienia się za to ilość szczegółów którą ta czerń skrywa ,bądź wydobywa szczegóły które bez HDR/a są przepalone ,do tego przy Miliardzie kolorów lepsza plastyka obrazu , HDR daje więcej niż przesiadka na PS4 PRO.Pozdrawiam
Cześć wszystkim, tak się zastanawiam jak się tutaj ma kontrast w przypadku gdy od monitora odbija nam się jakaś cześć światła z otoczenia? Po co kupować monitor o niewiarygodnym kontraście jeżeli i tak będzie użytkowany w dobrze oświetlonym pokoju i przy niskim poziomie oświetlenia pikseli i tak nie zobaczymy różnicy bo nam się światło od monitora odbija...
A czy oko przypadkiem nie rozróżnia tylko 10mln kolorów? Bo jeśli tak, to nawet dla ekranów o nieskończonym zakresie barw wystarczyłoby 8 bitów. (bo 7 to jakieś 2mln, czyli już za mało).
Tylko, że większość spośród tych 16 mln kolorów i tak nie rozróżnisz. Czasami skok o jeden bit wyżej czy niżej może być bardziej zauważalny i się okazuje, że można zmieścić kolor pomiędzy. Nikt nie powiedział, że te 10 mln kolorów, które my możemy rozróżnić, są od siebie równo oddalone na wykresie barw. Jest tak natomiast w przypadku wyświetlaczy, gdzie dużo łatwiej jest podbić ogólną głębię bitową barw niż celować dokładnie tylko w te wszystkie 10 mln kolorów, które możemy rozróżnić, jeden po drugim.
PS4, Slim, PS4 Pro i XBOX S na nich jest HDR. Mnie nardziej interesuje czy moj monitor ma HDR podobno ma 10bit matryce DELL U2410 i DELL U2711. Lecz pewnie HDMI jakie w nim jest to ograniczy i jedynie po DisplayPort mozna a konsole nie maja DP :(
Dobry TV Full HD z procesorem skalującym obraz jak np X-Reality Pro w Sony i każdy obraz jest świetny :) do tego zdrowy rozsądek przy ustawianiach (jasność, kontrast, podświetlenie oraz intuicja w regulacji filtrów - czasami wyłączenie ich pomaga ;) HDR jak dla mnie często jest nienaturalnie przejaskrawione, widać to bardzo w słabych modach graficznych do gier.
mam tv Philips 43pus7334/12. Zauważyłem że gdy oglądam np trailer filmu na RUclips z HDR, DolbyVision lub fragment filmu w 4k to obraz jest jakby lekko przyśpieszony i jakby nie pokrywał się z dźwiękiem(w każdym ustawieniu tv z np HDR naturalny, HDR film. Czy to jest normalne ?? Czy awaria telewizora? Myślałem że to tak może wygląda HDR się ciężko się ogląda.
Jest też tani sposób na HDR, wystarczy zrobić podświetlenie monitora na maksymalny i zmienić jasność gry na minimalnie niższą. Może to dużo nie daje, ale zawsze coś :P
Nawał informacji ale jeśli ktoś lubi się bawić od pona 30-tu lat od ZX Spectrum a nie utracił przyswajania wiedzy to nawet dla zgredów jesteś Pan zjadliwy.Proszę o więcej.
Może się mylę, ale jeśli nie zwiększać bitów ale za to zwiększyć rozpiętość i do tego zwiększyć 3krotnie zagęszczenie pixeli ponad to dostrzegalne to będziemy w stanie emulowac większą ilość kolorów, przynajmniej dla ludzkiego oka. Kiedyś robiłem trochę takich experiments i potwierdziły to
Najprościej mówiąc.. HDR dąży do tego aby sąsiedni jasny piksel nie zasłaniał blaskiem ciemnego piksela. Obecnie każdy piksel w matrycy wytwarza poświatę... która w mniejszym lub większym stopniu zasłania sąsiednie piksele. Działa to na zasadzie latarki która świeci światłem w kształcie stożka. tzn,, średnica oświetlanego punktu jest większa niż samej latarki. Dlatego w monitorach czerń jest szara. Dobry HDR to piksel w formie mikro-lasera. Ma emitować skupioną wiązkę światła tak.. aby swym blaskiem/rozproszeniem nie podświetlać sąsiedniego piksela. Technologia matryc soczewkowych lub tunelowych w pewnym stopniu to oddaje.
dzieki za wyjasnienia. zaden sprzedawca mnie teraz w jajo nie zrobi. w MM z naciagaczem sie kłóciłem, ze zakup 4k jest bez sensu bo nie mam co na nim ogladac.. a jak bede mial to ceny spadna o polowe. nie przekonalem go, a byl dobrze przygotowany - z ulotek pelnych belkotu marketingowego
I to są filmiki za które subuję TV gry. Uwielbiam jak Kacper opowiada o technologii za mało takich filmów robicie
Racja, za to coraz więcej filmów "zabił, ale nie dlatego że grał". A to nadmiarowy nacisk, gdyż widownia dobrze wie, że nie jest społecznością morderców i zbrodniarzy, więc po co powtarzać. A o technologii nigdy za wiele.
Zapomniałeś jeszcze o filmach "historia drzew w grach", znaczy nie mówię, że to źle. Czasem warto powspominać, ale ostatnio te tematy stają się coraz bardziej drobiazgowe i odechciało mi się tego typu filmy oglądać :)
Jednak takie filmiki jak ten przywracaj wiarę w ten kanał, super materiał!
tak-ze wszystkich serii to liczę na glicze,gry z kosza i filmy Kacpra najlepiej i najprzyjemniej mi się ogląda
a kacper mowil o tobie ze jestes przyglupiem :)
to ciekawe ogladac material po pięciu latach i nadal jest aktualny i tak dużo wcale się nie zmienilo :)
6 lat i też aktualny
Dobrze wyjaśnione. Takie filmy doceniam najbardziej. Wygląda na to że technologia HDR jest najciekawszą z tych nowych i super rozdmuchanych technologii. Musiałbym to zobaczyć na żywo ale to może być ta zmiana która rzeczywiście poprawi jakość a nie tylko bedzie miała fajną nazwę i bedzie dużo kosztować. Swoją drogą rozwala mnie kiedy na filmach reklamowych pokazują jakie zajebiste są te ich telewizory i podbijają po prostu kolory i kontrast.
Samsung tak robi z tabletami :p
Duża jasność i kontrast, i wszystko jest WOW
Mam z tego roku tv hdr, 10 bit, 120 hz. Roznica jest ogromna ale materialow jak na lekarstwo, trzeba pamietac jeszcze ze producenci potrafia podbic do 1.000 nitow na np 5 minut, standardem powinien byc stale jasny obraz przez caly okres trwania materiału, obraz super ale co z tego jak zadko dostepny
Szacunek za wiedzę i poświęcony czas na naukę wszystkich tych zagadnień. Niektórym nawet do google nie chce się zajrzeć, a co dopiero posiąść taki materiał.
Kocham materiały Kacpra.
Podoba mi się to że coraz częściej wrzucacie nowe filmiki ;) Proponował bym więcej takich filmów bo sa naprawde bardzo ciekawe ;)
Dobra robota, dawno nie widziałem tak dobrze zrobionego filmu czysto merytorycznego o technologii ogólnie.
świetny materiał zarówno od strony technicznej jak i treści. Tylko tak dalej :)
Przy takich materiałach Kacpra nie wszytko rozumiem, ale rany, jak to się świetnie ogląda!
Film Kacpra Pitali? Kciuk w górę i można oglądać :)
Byłoby świetnie jakby Pan Kacper teraz porównał co z tej rewolucji wyszło i w jakim miejscu aktualnie stoimy z tą technologią~! :)
Uwielbiam oglądać na swoim ekranie to, czego nie mogę zobaczyć na swoim ekranie bo potrzebuję lepszego xD
Dziękuję Kacper za tego typu materiały :) Pomijając fakt, że miło się je ogląda to dzięki nim sam mogę uchodzić w towarzystwie za eksperta, zapamiętawszy 5-10%, a rozumiejąc 1% :D
Pięknie zrobiony materiał. Dawno nie oglądałem tak merytorycznie ciekawego materiału.
BRAWO! Kacper jak zwykle robi najlepsze merytorycznie materiały na tematy technologiczne :)
Z tego co sam się zagłębiałem w tematy, i to co na temat światła przedstawiono mi na studiach, to bardzo fajny materiał...
Choć podejrzewam że laik i tak nie skumał :)
Mój ulubiony typ filmów :D
jak zwykle rzetelnie i rzeczowo, uwielbiam was tvgry :)
Jesteś mistrzem w tłumaczeniu wszystkiego :)
Oglądając któryś z innych materiałów Kacpra na temat G-synka już zaczynałem się martwic o konieczność wymiany monitora na obsługujący ten standard, ale po tym materiale widzę, że czeka mnie wymiana, ale na HDR czyli sobie poczekam, aż standard stanie się powszechny. Tymczasem zbieram dalej na karte graficzną.
Jak zwykle merytoryczny i rozwinięty materiał :)
Dzięki za filmik, odwalasz kawał dobrej roboty
No i takie materiały najbardziej tu lubie :D Dobra robota
chyba jeden z lepszych filmów n TVGRYpl
Świetny materiał! Więcej takich proszę.
Kacper, kocham Twoje materiały :D Najbardziej merytoryczne z redakcji
Dzięki stary, nie widziałem! Naprawdę dobry materiał, który przyjemnie się oglądało :)
Kacper jak zawsze wysoka jakość materiału! Jak zawsze czekam na kolejny :D
Świetny film (tak jak wszystkie od Kacpra) kilka rzeczy mi wyjaśnił, oby tak dalej :)
Mam nieodparte wrażenie, że kolejnym krokiem rozwoju techniki wyświetlaczy może być "wynalezienie"... plazmy. Specjalistą nie jestem, ale coś mim świta, źe technologia plazmowa bez trudu rozwiązywała kilka problemów, o których się obecnie mówi? Kupowałem kilka lat temu telewizor i czytałem dokładnie o tych samych zaletach plazmy, które teraz wymienia się przy OLED.
Podobny rozwój przeszły tablety, które zastępowały netbooki, a teraz do tabletów kupuje się klawiatury, albo tzw. hybrydy, czyli netbook z odpinaną klawiaturą. Śmiałem się, że tak będzie kiedy pojawiły się tablety. Ciekawe czy ponownie będę mógł powiedzieć "a nie mówiłem"?
Bardzo dobry i rzeczowy materiał. Przekonał mnie że HDR jest mi kompletnie zbędny. Dzięki.
Ten moment gdy uświadomisz sobie,że twój monitor jest do dupy...
i potem sobie go tam wkladasz
Daniel Tylka i potem proszisz rodziców o telewizor HDR 4K xd XD
+Adam Kowalski i OLED
Fajny materiał, aplikuje się do wszystkich dziedziń związanych z kolorem, pozdrawiam.
Bossszzz! Uwielbiam takie materiały! Kacpyr, wincyj filmuf! WINCYJ!!!
Uwielbiam te technologiczne filmy Kacpra
Bardzo konkretny opis polecam.
Kacper zawsze konkretnie.
Lubie takie treści :)
Bardzo treściwy materiał! Super :)
kocham twoje techniczne filmy
Zajebista broda Kacper ! :D
Panie Pitala, świetny materiał.
Oglądam na super amoledzie w 2k w nocy, super. Zajebisty filmik. łapa w góre.
Brawa... naprawdę brawa za sensowne przedstawienie tego o co chodzi w HDR.
(sprzedam nerkę)
ciekawie i sensownie wytłumaczona kwestia HDR
Piękny materiał. Wzruszyłem się.
Jak zwykle, mega profeska
HDR to bardziej w kwestii Matrycy OLED niż IPS gdyż jeśli chodzi o kwestie nitów to jednak OLEDy mają to do siebie że wyłączony zostanie tylko jeden "sub-piksel całkowicie" (R: 0|G: 0|B: 0) a jeśli chodzi o IPS to nie wyłącza "całkowicie sub-piksel" a wręcz "tylko Rozciemnia" (podobnie jak zwykłe "LED TN" oraz "Kineskopy" - chociaż Kineskopem to możesz grać np. w Duck Hunt'a na NES'ie - bo ma "Szklane elektroidy matrycowe" [Która przyjmuje fazę podczerwieni] a LCD/OLED tego nie mają,więc każde matryce mają zalety i wady,ale i tak nie zmienia to faktu że "Kineskopy mają cele wyłącznie do specjalnych zastosowań",ale dzisiaj standardem jest IPS przy cenie ~300-400PLN - a TN jest standardem tylko przy cenie po 50PLN [albo nawet "za frajca". {w sensie: "Za darmo",Głównie: wsród Ubogich rodzin}])
Więc ogólnie:
CRT (Projekcyjne telewizory rzadko były kupione w latach 90') -> LCD (Plazma był substytutem do Panelów LCD) -> LED (TN) -> LED IPS -> OLED
Swietny material!!!
Nie chciałbym aby mi z monitora czy telewizora przy bardzo jasnych scenach zrobił się halogen walący prosto w pysk :/
Monitor NEC 24 cale TN, jasność 20% Kontrast 40% oczy dają radę :)
+nfsfan83 mam starą matrycę NEC MV i przy przygaszonym świetle ustawiam 12% jasności i 50% kontrastu. Przy całkowicie ciemnym pokoju czasami 3% jasności i 40% kontrastu. Kumpel czasami mówi, żebym chociaż do 12% podbił. Tak, mam światłowstręt.
inne konto nfsfan83 to ja :) Dokładnie, ja też nie lubię jak żarówa bije po oczach. Poza tym w moim monitorze na tych moich ustawieniach i tak to dobrze wygląda :) Przy kontraście nie ma co za nisko schodzić bo z czarnego robi się siwy.
To prawda, głównie jasność ma tutaj wpływ. Ja jeszcze przed spaniem obniżam ilość niebieskiego koloru. Z resztą w ogóle nie lubię zimnych ekranów bo jakoś mnie rażą, a lekko żółte kojarzą mi się z pożółkłymi kartkami albo zabytkami.
Tyle niepotrzebnej wiedzy ;3
Może następny filmik o częstotliwości odświeżania, co ona zmienia prócz oczywistości, a jak to za mało to może przy okazji jeszcze czegoś innego. :P
był już film o FPS-ach
ten film był bardzo słaby
Zawsze Wszędzie Było bardzo pobieżnie z tego co się orientuję, coś tylko że to pozwala więcej zobaczyć i przekłada się na jakość rozgrywki i przedstawiono różnicę między 30 a 60, a mnie interesuje co zmienia 60 a 90 czy 120 i 120 a 144, co to komu daje i na co to komu potrzebne?
zobaczyłem tylko tytuł i wiedziałem od razu że Kacper :D
Super filmik,Kacper :)
Jeśli na monitorze laptopa z 2005 roku jestem w stanie zobaczyć różnicę na prezentowanych ekranach SDR i HDR, nie tylko w miejscach gdzie jasność robi najwięcej to stwierdzam wszem i wobec, że ktoś tu kogoś w chuja robi.
Jasne na nagraniu, które nie jest HDR powinna być mniejsza różnica. Typowe przekoloryzowanie technologii, jak kiedyś przechodzono z LCD na LED jak i plazmę to miało być wielkie wow, a było no spoko widzę różnicę, ale by płacić więcej nie bardzo, to samo przewiduje tutaj.
Większość z nas a tym bardziej graczy stosuje redukcję gammy, jasność (korekta by nie raziło ), technologia typowo filmowa, która nie sprawdzi się na bliskich odległościach wg mnie.
Takie moje zdanie, nie dawno kupowałem TV wybrałem Full HD, nie mam konsoli a laptop nie generuje mi więcej niż 1080p na wyjściu, nie widziałem sensu mieć u siebie 4K tylko po to by się tym móc pochwalić. Technologia dla fanów
tyle że obraz z HDR ma inne nasycenie,inna głębie ,jasność i tego nie zobaczysz , jednakże robiąc fotkę widać różnice ale nie taką jak na żywo ,trudno to wytłumaczyć komuś kto efektu nie widział ... Kiedyś myślałem podobnie .
6:09 Co to za gra? Ostatnio ja gdzieś widziałem ale nie pamiętam jej tytułu :/
WoW skoro już mamy aż taką rozwiniętą technologie wyświetlaniu obrazu czy filmów ,
to ciekawe co będzie za 20lat. Zastanawialiście się kiedyś na tym?
Witam, mógłby ktoś podpowiedzieć jak nazywa się gra z 6:06 ?
Pozdrawiam :)
dzięki wielkie za ten materiał
Wincyj takich materiałów
świetny materiał. propsy!
0:29 - gdy Kacperowi odPitala.
XD
Kacper super materiał!
Lubie takie filmy bardzo, kurde szkoda ze odpłynąłem gdzieś w połowie :/ chyba jeszcze raz obejrzę :D
Jeżeli to całe HDR tworzy efekt, że jak widzę słońce na ekranie telewizora to jego blask mnie oślepia to ja sobie takie słońce odpalę i się będę przy nim opalał xd
...moze za parę lat ;-) ,ale czujesz że razi ze strony z której wygląda , na początku dziwne uczucie
A co z wyjściowym zakresem tonalnym który jest w ustawieniach panelu Nvidia: wyświetlanie_>zmiana rozdzielczości? Czy to ustawienie daje efekt HDR czy tylko powiększa kontrast lub głębie kolorów? Domyślnie jest to ustawienie ustawione na "ograniczony" . Czyżby więc nie oferowało niczego co oferuje HDR?
Kiedy ja wypróbowałem ustawienie HDR zauważyłem zdecydowane zwiększone różnice międzą bielą i czernią i niewielką różnicę w postrzeganiu kolorów. Czemu więc zdecydowałem się powrócić do domyślnego ustawienia? Ano dlatego, że ten kontrast był uciążliwy podczas czytania i grania w jasne gry, nawet przy znacznie zmniejszonym podświetleniu monitora.
Pytanie czy mogę się spodziewać tego samego po monitorze HDR, czy to co doznałem po zmienieniu zakresu tonalnego to tylko nędzna imitacja tego efektu?
Jest jeszcze jedna kwestia... w Gothicu 3 i Splinter Cell: Double Agent był już "HDR", dlaczego więc nie został tutaj wspomniany? Dlaczego dopiero teraz ludzie się tak ekscytują HDR? Dlatego, że w tych grach jest to tylko ustawienie graficzne które ma tylko symulować prawdziwy HDR zwiększając kontrast jak w przypadku zakresu tonalnego?
Co do filmu, podobał mi się, nie całkowicie, ale znacznie pomógł mi ogarnąć temat.
Film z końca 2016roku. Mamy koniec 2018, technologia jak najbardziej = strzał w dziesiątkę. Pozostaje tylko cena takich tv, zaporowa dla większości odbiorców. Pewnie zmieni się to w przyszłości tka samo jak było z tak zwanymi "plazmami". Za parę lat będą zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne
HDR w lcd to bardziej chwyt marketingowy. Owszem jasność się zwiększyła, kolor to główna zaleta, nie będzie już widać przejść tonalnych, ale kontrast to dalej gówno i to się nie zmieni. Technologia LCD jest zbyt zła aby to poprawić, jedyna dostępna opcja to wygaszanie pikseli, ale przy tym jest utrata detali w danym punkcie i brak w tym punkcie tego HDR kontrastu. Osobiście mam plazmę i kontrastem, ogólnym wrażeniem HDR biję każdy lcd, oraz efekt bardzo jasnego światła występuje, ale jedynie gdy np ktoś w nas świeci latarką w bardzo ciemnej scenie (małe pokrycie ekranu tym bardzo jasnym światłem). Kolory ogólnie wyglądają równie o wiele wiele lepiej, ale przez złącze nie obsługujące 10bit (matryca obsługuje zbliżoną wartość) dalej widać przejścia tonalne w konkretnych scenach
Świetny materiał.
świetny materiał!
Jak nazywa się gra która pojawia się od 6:08 minuty ?
Bardzo dobry materiał. :D
HDR jest obowiązkowy , jak w którejś grze jest niezaimplementowany to taka gra dużo traci , ja wiem czy jest głębsza czerń ??? Bzdura , jest większa rozpiętość tonalna , czerń się nie zmienia ,zmienia się za to ilość szczegółów którą ta czerń skrywa ,bądź wydobywa szczegóły które bez HDR/a są przepalone ,do tego przy Miliardzie kolorów lepsza plastyka obrazu , HDR daje więcej niż przesiadka na PS4 PRO.Pozdrawiam
Cześć wszystkim, tak się zastanawiam jak się tutaj ma kontrast w przypadku gdy od monitora odbija nam się jakaś cześć światła z otoczenia? Po co kupować monitor o niewiarygodnym kontraście jeżeli i tak będzie użytkowany w dobrze oświetlonym pokoju i przy niskim poziomie oświetlenia pikseli i tak nie zobaczymy różnicy bo nam się światło od monitora odbija...
144 hz, hdr, oled, 27 cali i biere ;x
Sprzedam nerke.
kriss Jakiej firmy nerka
Adidas xD
:D
a rozdzielczosc 720p?
Dobra tu tak szaleć nie będę 4k starczy.
Świetny film
0:26 - czyżby inspiracja @quaz9 ? ;D
Nawet kliknę lajka za ten materiał :)
Ktoś może powiedzieć co to za gra z 6:10 ?
A czy oko przypadkiem nie rozróżnia tylko 10mln kolorów? Bo jeśli tak, to nawet dla ekranów o nieskończonym zakresie barw wystarczyłoby 8 bitów. (bo 7 to jakieś 2mln, czyli już za mało).
Oko można ćwiczyć odziwo i w tym kierunku więc.
Bardzo ciemne kolory można rozróżnić, zauważa się "color banding".
Tylko, że większość spośród tych 16 mln kolorów i tak nie rozróżnisz. Czasami skok o jeden bit wyżej czy niżej może być bardziej zauważalny i się okazuje, że można zmieścić kolor pomiędzy.
Nikt nie powiedział, że te 10 mln kolorów, które my możemy rozróżnić, są od siebie równo oddalone na wykresie barw. Jest tak natomiast w przypadku wyświetlaczy, gdzie dużo łatwiej jest podbić ogólną głębię bitową barw niż celować dokładnie tylko w te wszystkie 10 mln kolorów, które możemy rozróżnić, jeden po drugim.
Czy to HDR bedzie można uzyskać tylko na konsolach w wersjach PRO? Pozdrawiam
PS4, Slim, PS4 Pro i XBOX S na nich jest HDR. Mnie nardziej interesuje czy moj monitor ma HDR podobno ma 10bit matryce DELL U2410 i DELL U2711. Lecz pewnie HDMI jakie w nim jest to ograniczy i jedynie po DisplayPort mozna a konsole nie maja DP :(
Świetny materiał
Fajny film :) Powinieneś prowadzić kącik techniczny :D
na końcu był fragment mass effect'a? Której części, bo nie kojarzę tego fragmentu...
andromeda
Andromeda
senkju :)
A co z telefonami? czy ekran telefonu nadrabia za telewizorem? i jaki telefon radzi sobie z tymi bitami?
12:08 co to za gierełka?
Dobry TV Full HD z procesorem skalującym obraz jak np X-Reality Pro w Sony i każdy obraz jest świetny :) do tego zdrowy rozsądek przy ustawianiach (jasność, kontrast, podświetlenie oraz intuicja w regulacji filtrów - czasami wyłączenie ich pomaga ;) HDR jak dla mnie często jest nienaturalnie przejaskrawione, widać to bardzo w słabych modach graficznych do gier.
mam tv Philips 43pus7334/12. Zauważyłem że gdy oglądam np trailer filmu na RUclips z HDR, DolbyVision lub fragment filmu w 4k to obraz jest jakby lekko przyśpieszony i jakby nie pokrywał się z dźwiękiem(w każdym ustawieniu tv z np HDR naturalny, HDR film. Czy to jest normalne ?? Czy awaria telewizora? Myślałem że to tak może wygląda HDR się ciężko się ogląda.
12:08 co to za gierka?
Czyli jest to po prostu wysoki kontrast, ubrany w forme, ktora latwiej sprzedac
Jest też tani sposób na HDR, wystarczy zrobić podświetlenie monitora na maksymalny i zmienić jasność gry na minimalnie niższą. Może to dużo nie daje, ale zawsze coś :P
Czy to ma byc konkurencja dla lg oled tv?
Wiecej technicznych filmow pls!
Cześć Kacper, jestem Jakub, znany jako Jakub.
Nawał informacji ale jeśli ktoś lubi się bawić od pona 30-tu lat od ZX Spectrum a nie utracił przyswajania wiedzy to nawet dla zgredów jesteś Pan zjadliwy.Proszę o więcej.
jak najlepiej ustawić kolory w monitorze?? Pozdro
Może się mylę, ale jeśli nie zwiększać bitów ale za to zwiększyć rozpiętość i do tego zwiększyć 3krotnie zagęszczenie pixeli ponad to dostrzegalne to będziemy w stanie emulowac większą ilość kolorów, przynajmniej dla ludzkiego oka. Kiedyś robiłem trochę takich experiments i potwierdziły to
Najprościej mówiąc.. HDR dąży do tego aby sąsiedni jasny piksel nie zasłaniał blaskiem ciemnego piksela.
Obecnie każdy piksel w matrycy wytwarza poświatę... która w mniejszym lub większym stopniu zasłania sąsiednie piksele.
Działa to na zasadzie latarki która świeci światłem w kształcie stożka. tzn,, średnica oświetlanego punktu jest większa niż samej latarki. Dlatego w monitorach czerń jest szara.
Dobry HDR to piksel w formie mikro-lasera.
Ma emitować skupioną wiązkę światła tak.. aby swym blaskiem/rozproszeniem nie podświetlać sąsiedniego piksela.
Technologia matryc soczewkowych lub tunelowych w pewnym stopniu to oddaje.
dzieki za wyjasnienia. zaden sprzedawca mnie teraz w jajo nie zrobi.
w MM z naciagaczem sie kłóciłem, ze zakup 4k jest bez sensu bo nie mam co na nim ogladac..
a jak bede mial to ceny spadna o polowe. nie przekonalem go, a byl dobrze przygotowany - z ulotek pelnych belkotu marketingowego
No dobra, czyli jaki monitor wybrać żeby mieć obraz 10bit i skalę kolorów większą niż standardowa?
co to za gra w 4:39 ? :O
horizon zero dawn
Pieseł Horizon Zero Dawn
Uwielbiam ich filmy związane z technologią, przypomina to trochę Galileo xD