Czy wolna wola istnieje? (cz. 2) - Z problemów filozofii #6

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2025
  • W dzisiejszym odcinku kontynuujemy rozważania na temat wolnej woli. Tym razem przyglądamy się przeświadczeniu, że aby być wolnym, należy móc postąpić inaczej niż rzeczywiście się postąpiło. Okazuje się, że w XX wieku było ono niejednokrotnie negowane, co pozwoliło na wypracowanie całkowicie nowego stanowiska, zwanego kompatybilizmem. O nim właśnie (oraz o jego problemach) traktuje druga część naszego starcia z problemem wolnej woli.
    Jeśli uważasz, że moja twórczość jest tego warta, rozważ wsparcie mnie na Patronite! Mój profil to: patronite.pl/p....
    Źródła i dalsza literatura:
    Świetną lekturą wprowadzającą w zagadnienia przedstawione w tym odcinku jest tekst Pawła Łukowa, Metafizyka wolności i odpowiedzialności. W: S. Kołodziejczyk (red.), Przewodnik po metafizyce, Kraków: IW PAX, 2011, s. 491-517.
    Eksperyment myślowy Frankfurta można znaleźć w jego tekście przełożonym na język polski: H. Frankfurt, Alternatywne możliwości i odpowiedzialność moralna, przeł. J. Nowotniak. W: J. Hołówka (red.), Filozofia moralności. Postanowienie i odpowiedzialność moralna, Warszawa: Spacja-Aletheia 1997, s. 163-174.
    Uwagi do kompatybilizmu zgłasza m.in. Galen Strawson w swoim tekście O niemożliwości całkowitej odpowiedzialności moralnej, przeł. J. Jarocki, „Roczniki Filozoficzne” 65 (1) 2017, s. 109-128. Online: www.kul.pl/gale....
    W filmie wykorzystano:
    Ścieżka dźwiękowa: Kubbi - Up In My Jam z płyty Gas Powered EP. Utwór dostępny na licencji Creative Commons na stronie / up-in-my-jam-all-of-a-...
    Podoba Ci się filmik? Daj kciuk w górę i zasubskrybuj kanał!
    Pytania lub uwagi? Zapraszam do ich zgłaszania w komentarzach!
    Znajdziesz mnie na:
    Facebooku: / panodfilozofii
    Instagramie: / panodfilozofii
    Academii.edu: kul.academia.e...

Комментарии • 32