Ahhhhw, uramisten! Lotus, motogp, Ugh, Stunts - ez úgy megelőzte a korát, hogy alig tudok nála jobbat, Jazz, Prince, paratroopers... és még lehet sorolni. Szuper vagy.
A Terep 2-höz annyit, hogy a pályát Paint-ben meg lehetett nyitni, és módosítani a terepviszonyokat. A különböző színárnyalatok a domborzatot/magasságot jelezték (mint a földrajz atlaszban), így furcsa volt egy "vízhegy" vagy vízfal...😂 De sokat szenvedtem vele
Érdekes, hogy felhoztad, hogy az akkori angoltudásod hiánya akadályozott meg hogy egy-két ilyen akkoriban menő kalandjátékkal próbálkoztál volna. Az az érdekes, hogy ugyanúgy tíz, tizenegy éves voltam, és még nem volt angoltudásom nagyon mikor egy Day of the Tentacle vagy egy Simon the Sorcerer megjelent, de valahogy az a bája ezeknek a játékoknak, vagy hogy mondjam... ezek a gyönyörű rajzfilmszerű világok annyira beszippantottak, hogy mégis nagyon sok-sok órát ültem le velük, és állítom hogy ezek segítettek, hogy később általánosban szinte végig szín ötös voltam angolból. De ugye nem vagyunk egyformák, lehet hogy téged annyira azért nem fogott meg, hogy benned ez az akadály feloldódott volna. Valaki a stratégiai játékokban volt nagyon jó, én meg abban nem. Szinte kerültem az összeset. Nekem túl bonyolult volt mindig is a sok egységek meg különféle ikonok és számtalan értékek figyelése.
Ez a lista baromi jó! Jó pár feledhetetlen játékot beletettél. Ez nyilván egy szubjektív lista. Durva belegondolni, hogy már 2001-re mennyi és milyen jó játékok voltak már! Akkoriban nagyon oda voltam az rts játékokért, csak nem voltam elég kitartó és okos hozzájuk.
Tényleg remek lista! Az FPS szekcióhoz némi kiegészítés: Doom/Doom 2, Heretic/Hexen, Dark Forces, Blood, Shadow Warrior, Quake. Inkább kaland: System Shock, Strife. Nem túl tavoli rokonok még a Quarantine és a Descent 😅 Kalandjátékokhoz Alone In The Dark, Dark Seed. Micsoda hangulatuk volt…
Szép gyűjtés, rengeteg kedvenc van közöttük! A videóban meg a többiek által felsoroltaknál sem találtam, viszont a Transport Tycoon szerintem mindenképp érdemel egy említést. Nálam nagyon nagy favorit volt, csak a zenéjét képes voltam hallgatni órákig játék nélkül :D Persze mindenkinek más és más címekhez volt lehetősége és más és más játék akadt be. Nálam sokszor volt olyan is, hogy teljes verziókra nem volt lehetőség és a demókat játszottam végig újra és újra heteken keresztül. Aztán persze később kipörgettem a teljeset is, aminél csak tudtam.
Gratulálok, jó lista lett! Érdekes, hogy nem a Warcraft 1 került fel a listára. Zenében, képi világban, irányításban ezek vitték tökélyre a Dune 2 RTS alapjait. Ha nekem lenne egy ilyen listám, legalább egy XCOM játék fent lenne rajta mint az turn based és az RTS keveréke. Továbbá kalandjátékból legalább egy Sierra (pl. Kings/Space Quest akárhány) és legalább egy Lucas (Monkey Island, DoTT) játék is felférne a listára. A repcsi és a helikopter szimulátor témák DOS alatt megérdemelnének pár címet (pl. LHX, F-29, Dogfight), hiszen ennek az érának a csúcsa (pl. TFX) ma kb. a repszimulátorok ősatyja. :D -+1 ráadásként a Pinball Fantasies/Illusions játékokkal mutatnék rá, hogyan válik egy jobb sorsra érdemes tehetséges stúdió, mint a Digital Illusions Creative Entertainment, két évtized alatt azzá a sz@rházi multi pénzszivattyúvá, ami ma a DICE.-
Warcraft 1 sokaknál kimaradt (nálam is), viszont 2 napja vettem meg Steamen a Battlefront 1-et (ami amúgy Bf 3...). DICE-játék 😀. Még nem játszottam vele...
Keen sorozat, Imperium Galactica, Centurion, Deer Avenger, Panzer General, Simcity, Heroes of Might and Magic, Theme Hospital, C&C és Red Alert, Mortal Kombat, Settlers, Duke Nukem magyar verziója voltak a nagy kedvenceim. Egy Minisys 286-ossal kezdtem PC-s pályafutásom valamikor a 90-es évek első felében.
@@SpecialGuestStar Én is megvettem, de még mindig nem telepítettem, nem tudom, honnan szednék rá annyi fölös órát, amennyit megérdemel a végigjátszása.
Rettentő jó volt látni ezt a sok visszatérő játékot a gyerekkoromból, volt már amit el is felejtettem. :) Szinte könnyet csalt a szemembe. Viszont volt 1 játék amit nem láttam, de sajnos a nevét nem tudom. Amire emlékszek, hogy ilyen kis szörgombóc szörnyecskékkel lehetett lenni és mind mást tudott. A kék tudott úszni ha jól emlekszem. Sajnos semmi más emlékem nincs róla, de szerettem azt is.
Ja meg a revenge on játékok (suli, police és army) eléggé polkorrekt humora van 🤣 Meg ha magyar játékok akkor az imperium galactica 1 volt a legkomolyabb.
Igazi élmény volt! Leginkább az tetszett, hogy a jó részüket anno kisebb-nagyobb mértékben játszottuk négyen a testvéreimmel. Commandost csak haverok játszották, én csak nézhettem. Most már megvan GOG-n 😉 Nem tudom, ezek a hivatalos címeik, de a Pentium 386-osunkon így szerepeltek, amiket itt nem láttam, de gennyesre játszottuk: Rabbit (karatézó nyúllal kellett végigverekedni a pályán), Basketball (NBA '95 volt talán-talán), F16, Goose (űrhajós klasszikus arcade lövöldözős játék), Goldenaxe (mai napig néha betöltöm és tolom egy kicsit). A listádból relatíve sokat játszottam a Lemmingssel, a Prince of Persia-val (azt csak nagyobbik öcsém tudta egyetlen egyszer végigjátszani, nagyon kész voltunk😂), Prtehistorik 1-2-vel (néha azokat is tolom ma is egy kicsit). Wolfeinstein 3D-ben (aztán Quake 1-2-ben) mindig én voltam a térkép, de FPS-t a mai napig nem tudok játszani, idegileg kikészít. Oroszlánkirállyal egyszer eljutottam Zordonig, de legyőzni nem tudtam. Aztán lett újabb gép, windows 3.11-el, de ha játszani akartunk, akkor mindig visszaléptünk DOS-ba. Iskolai gépen volt egy görög mitológiai témájú platform játék, azt nagyon szerettem, csak már nem emlékszem a címére. Aztán persze később a Blues Brothers, a Transport Tycoon 1-2, SW: X Wing, AoE 1-2, WarCraft 2 (bocsi, de az akkor sem volt szép megjelenésű, de a hangulata beszippantott mindenkit). A StarCraft 1 dettó, mai napig szerelem! És a Heroes of Might and Magic ll-lll! Most is rendszeresen tolom mindkét részt, hosszú órákat!😂 De jó volt most kicsit ismét gyereknek lenni!
Jó nézni ezeket, nálam nagyon sok kimaradt ezek közül, mert sosem volt pénzünk gépre, és én egy pentium 2 es gépet örököltem woodoo vidkarival, majd egy 4-est vettem nyári munka után, így igazából ezektől kicsit újabbakkal játszottam és sokkal később, mint a többiek.
Azért jópár windows-os cím is bekerült a listádra - akkor is ha régiek. Stratégiai játékból amúgy ajánlom a "Jurassic War" nevű Lengyel játékot, ami valóban DOS-os. Őskori dínós játék és MINDEN egyes létező egység tud benne fejlődni rpg-szerűen (pl. vadászattal), illetve inventory-ja is van minden egységnek, tehát úgy lesz íjászod, hogy csinálsz (vagy szerzel) egy íjat és berakod valaki inventory-jába. Vannak "hagyományosabban" őskori népek, meg vannak benne ilyen varázslós nép, dínós nép is.
Az NHL-ben az volt a zseniális, hogy úgy lehetett többen játszani, hogy mindenki otthon játszott vele, és aztán mergelni kellett a mentéseket egy gépen. A titok az volt, hogy nem volt szabad engedni, hogy leszimulálja a többi mérkőzés eredményét. És amikor egy gépre felkerült a sok lemezes mentés, akkor le lehett játszani az egymás elleni meccseket, aztán kellett leszimulálni a többi eredményt. Szóval igazából akkor tudtad meg, hogy is állsz a bajnokságban.
Szinte mindegyikhez volt szerencsém... A Stunts-ban volt asszem az első "ghost car" elleni versenyélményem. Ennek a "mai" megfelelője a TrackMania. :D A Carmageddon-t meg az akkoriban újdonságnak számító Voodoo 1 grafikai gyorsítókártyával és egy Tseng ET 4000 (vagy 6000?) VGA kártyával és Gravis UltraSound (GUS) hangkártyával toltuk. Az is nagy élmény volt! :D Az volt a "szerencsém", hogy akkor még hw szervizesként dolgoztam, és hozzáfértem az új hardverekhez. Nem is ment annyira a munka akkoriban :) Most bearanyoztad ezzel a videóval a napomat, köszi! :)
Érdekes lista, nálam a Top 5 ben volt az Impossible Mission 1-2, a Prince, a Lost VIkings 2, SOKO-ban, és a Tetrisek :) de a Zool 2, vagy a Prehistorik, Jazz Jackrabbit szintén sokat játszós volt, no meg a Doom óriásit ment anno :) angollal mi nagyot szívtunk papírra írtuk le de nem értettük a Goblins-okat. Brutál jó volt.
Biztos tudod, de a Roller Coasternek kijött egy Roller Coaster Classic nevű változata, amiben az 1 és a 2 pályáji is enne vannak, kicsit modernizálva. ÉN a mai napig imádom, szeritenm gyönyörű és zseniális a grafika meg a programozás... sokkal nehezebb lehetett megirni, mint egy mai 3d játékot. Főleg, hogy 3d hatása van úgy, hogy minden 2d. Azt hiszem a fejlesztője a Chris Sawyer taláklta ki az izometrikus nézetet. Továbbá a Locomotion ami egy Transport Tycoon hasonmás, csak a Roller Coaster részletességével! Azt is imádom.
Én amikor kezdtem 1997 akkor már volt ZSnes snes emulátor, aztán az határozta meg az ízlésem. Szó szerint final fantasy, dragon quest, tales of a dejap rajongói fordítással angol magyar kézi szótárral minden szót megnéztem. Azon a prince of persia is fejlettebb volt. A játékokat floppyn vittem haza suliból infó óráról.
Nekem még a Maniac Mansion, Day of Tentacle és a The Secret of the Monkey Island volt a kedvencem. Volt két autós is, a Street Rod és a Test Drive 2 (azt hiszem), nagyon tökéletes irányíthatósággal. A többi mind benne van.
Tetszik a lista. Nekem segítség is, mert sok Dosos játék nekem kimaradt, így jó nézni. Egyébként mit szólsz azokhoz a facebookos amigásokhoz, akik fikázzák a videódat, mert a thumbnail képen egy amiga látható PC helyett?
Köszi. Egyetértek velük, hülyeség volt amigás borítót tenni a videóhoz, de ez legyen életem legnagyobb hibája, így meg legalább beszélnek a videóról - bár én a konkrét posztokat nem láttam. Hogy hibám belátása tettekhez is vezetett, azt jelzi, hogy már le is van cserélve, elég volt hogy valaki kedvesen jelezte azt. ;)
Huhh. Köszi a videót. Random dobta be a tecső, de gyermekkorom játékai. Huhh. Mély érzelmek. Ezekből 30-35-el játszottam. Talán a Knights&merchants ide kerülhet. Teljesen más a stílusa. Amit még rongyosra játszottam, az az ufo enemy unknown. A fifa99-et vagy 10 évig nyomtam. Egyik másikat sem. A fatboy slim máig a fülembe cseng! Köszi a videót!
Az Oroszlánkirály azért volt olyan nehéz, mert annak idején bejöttek a konzol és játékbérlések. A Disney meg kitalálta, hogy legyen nehéz a játék, hogy többször kivegyék a kölcsönzőből ezzel több pénzt beszedve.
Skyroads-ot szerettem. A Carmagedon is jó volt. Ah Rollercoaster tycoon :) A Dune 2 és a Dune 2000 nem ugyanaz. A Dune 2 volt az első olyan, ahol több egységet is ki lehetett jelölni. Kimaradtak olyanok mint a Populous, a kalandjátékok, a LucasArts féle Dig, Monkey Island, Day of the tentacles, a Westwood játékok, pl Legend of Kyrandia. De ott van pl az Eye of Beholder
A RUclips algoritmusa felhozta ezen videódat, nem bántam meg, hogy végignéztem a listát az általad játszott videojátékokról. 🙂 A listán lévő játékok többségét ismerem, azért kiegészítenék néhány videojátékkal, mint a Heretic, Hexen, MegaRace 1-2, Army Men RTS, Fenimore Fillmore - A Toltekek 3 aranykoponyája (megvolt magyar felirattal, élveztem végigmenni minden helyszínén), Crystal Caves, Cosmo's Cosmic Adventure, Monster Bash, Mystic Towers, The Curse of the Monkey Island, Quake 2 címűekkel.
Ezeknek a fele megvolt nekem is... 🙂 Plusz még nálam: The Chaos Engine, a DÚÚÚM 1-2 - igen ez már fogalom, Blood, Shadow Warrior, Descent-ek, Terminal Velocity, az ÖSSZES Star Wars játék DOS alatt, Midnight Resistance (Amiga 500-on!), MK 1-2-3 + Street Fighter 2, és volt a Final Fight-nak egy DOS-os verziója, amit a mai napig nem találok sehol... 😪 Platformereket viszont a mai napig utálom (Prince azért megvolt nálam is). Volt a magyar Impossible Mission nevű ügyességi/platformer, hát abban tényleg impossible volt bármerre is eljutni. Az autósok meg sosem érdekeltek, bár volt egy Death Race, Vagy Deathtrack (Dtrack) nevú vezetős-lövős valami, amivel azért egész jól el lehetett szórakázni... 😀 RTS-ek közül is szinte meg volt mind (Warcraft 1 kimaradt!), nem véletlenül vagyok a mai napig Command & Conquer fan. Ja és Imperium Galactica 1-2: ❤❤❤
2 месяца назад+1
Na most itt szólok bele, nem tudom megállni. :D Az Elastomania magyar fejlesztlés volt.. De nem ez fogott meg a legojbban, bár nagyon sok órát töltöttem ezekkel a játékokkal. (Itt most megállítottam a stoppert, nem tudom lesz-e Impossible Mission) (Ok, C=64) Vagy Boulder Dash, vagy Loudrunner... Nagyon várom, egy igazi időutazás nekem. :) A Fox-szal nagyon sokat szívtam, a Prehistorik 1 még ment de a kettő nem annyira. Mi volt még itt::: Imádtam mindet! Köszönöm!
2 месяца назад
62 éves vagyok, érted? :D 40 éve tolom, C=64-en kezdtem. ... Khm... Ok, több komolyságot :D
2 месяца назад
Időnként az Arkanoid vezérlése nem a fiizkának felelt meg-, Nagy pattanásoka csinált, nem ott ütöttea falat ahol vártuk, és nagyon be is gyorsult. :)
2 месяца назад
Emlékszem a Stunts-ra is nagyon pöcsölős volt, ezután már csak a Need... ()De volt még egy nagyon jó dosos autóverseny, ami rally volt... :(
2 месяца назад
Játszottam a Carmageddonal is azonnal szétcsaptak, de felálltam - még 2 napig aztán annyi. :D
2 месяца назад
Terep 2 mintha tegnap lett volna... Homokozó, nem volt küldetés, de szerettük. A Winter Challenge-el és a többi sportjátékkal kapcsolatban: nagyon sokat játszottuk C=64-en, konkrétan vittem bulikba a gépet két joy-jal. Tévé bekapcs és GO.. Bocs, ez most a PC... :) És jön a DUNE
Stunts, Colonization, Sim City, Alone in the dark, Screamer, Lands of Lore, Eye of the beholder 1-2, Monkey Island 2, Sam and Max, Day of the tentacles, Lemmings 2. Bár már nem mondanám meg, hogy nem Windowson kiadott játékok voltak-e, de azt igen, hogy sok-sok lemezre volt szükség. 576 Kbyte újságot überelte a PC-X magazin a CD melléklettel. Imádtam rajta a mozis ajánlókat.
Telóról nem tudom szerkeszteni de a Warcraft 2 nálunk korszakalkotó volt, anno kb 100 pályát terveztem hozzá a suliban órákon. A Settlers 2 és a Heroes 3 volt még másik több napos folyamatos kaland 😂
Prehistorik, Scorched Earth, Worms Armageddon, Elastomania, Arkanoid, Nedd for Speed, terep2, Roller Coaster tycoon, Age of Empires, GTA, de ami nekem még hiányzik innen az a Hexagon, meg a Quake
Jó videó! Pár apró megjegyzés: a Dune II és a Dune 2000 nem ugyanaz. Az utóbbi az előbbi remake-je és sajnos nem lett az igazi (persze szebb lett, stb.) Illetve szerintem nem "Zól", hanem "Zúl" - mármint ahogy a Zool-t ki kell ejteni :-)
A cool spot fasza volt se zene se hang dos alatt 15 év után se anno lehetett csalni régi gépen a numpadon az enter vagy a + gomb feltolta az energiát vagy pályaugrás volt
Jó lett a lista, jól esett nosztalgiázni 😊. Amit még szerettem és 2000 előtti ( vagy pont 2000-es ) kiadás: Diablo, Diablo II, Dark Colony, Road Rash. Biztosan lenne még csak már nem emlékszek mindre. 😅
88-ban apám munkahelyén toltam diggerel rengeteget aztán 89-ben lett otthon pc a princ of perzsi volt amit életemben először végitoltam, aztán a street road 1 Alddin szőnyeges rész sokszor felborzolta a hátamon a szőrt ilyen volt még a Terminátor 2-ben mikor Connor a kanálisban menekül motorral a t-1000res előle. Lion Kinget egyenesen utáltam... hangulatos volt de rohadt nehéz. És abban az időben tesómmal ketten tudtuk játszani a Golden Axe-ot meg a Double Dragont szal arra kattantunk rá :) Hmm azok a régi szééép idők :) Jah meg volt még egy game Crime wave volt a neve hát azt is végig toltuk nem egyszer :)
Nekem az tűnt fel, hogy egy-két mai játék alapján vagy játékmenetét az akkori játékok fektették le! Pl.: Farmsimulator, autós játékok, mászkálós játékok, építős játékok, stb. És igen, nekem is gondom volt az angollal
Nagyon jó volt ezt végignézni, főleg, hogy 90%-ban játszottam is ezekkel. Ugyanakkor szörnyű, hogy mennyi időt elcsesztem velük. Az Eye of the Beholder 2 rögtön beugrott... Nem is tudom, hogy hányszor láttam a játék elejét, de a végét talán soha nem értem el. Aminek viszont elértem a végét is ugyanebben a kategóriában az a Lands of Lore 1-2, amit nagyon imádtam! A Dune 2-t én Androidon kezdtem el játszani, de azóta egy kicsit félbemaradt a kampány. A videó hatására majd lehet folytatom. Néhány játékot hiányoltam. - A sport játékoknál nekem igazán mérföldkő volt a Lakers vs Celtics nevű kosárlabdás játék. Elképesztő játékórát tettem bele. - A platformerek között nekem szintén nagy élményt okozott a Blackthorne nevű játék. - Eszembe jutott, hogy elfért volt még a videóban a Lost vikings vagy Gobliiins játékok is. - És nem értettem, hogyan maradhatott ki az X-wing, TIE-figher és ezen sorozat egyéb játékai is.
Örülök, Zoli. :) Hát hogy miért maradt ki pl. a Monkey Island, Blackthorne, Doom, X-wing, Gobliiins és társai, arra a videó elején adom meg a választ: ezekkel gyerekként nem játszottam, vagy nem gyakorolt rám jelentős hatást (pl. néhány kalandjáték, vagy Doom). Nem a legjobb DOS játékok összegyűjtését vállaltam magamra, szerintem a listám 10-20 játéka sosem férne fel még top 100-as listára sem, hanem ez egy szubjektív gyűjtés volt azon DOS-os játékok közül, amiket gyerekként nyüstöltem. :)
@@GameObscuraCsibu Nem is lehetne olyan 10-20-100 listát összerakni, amivel mindenki elégedett lenne. Sőt, ha összeraknék egy Top10-et, akkor fél óra múlva már biztos más lenne az összetétele. Mindig kifelejtenék valamit, vagy jobb érzések jönnének elő más játékok kapcsán. Egyszerűen nincsen annyi idő, amit játszani szeretnék offline vagy online. :)
Hű a Skyroads... van, hogy a mai napig nekiszaladok, de általában dagadó nyaki ütőérrel való rage a vége. :D A fallabdás (Arkanoid) játékokkal kapcsolatban én még játszottam, és a mai napig elő is veszem a DX-Ballt, avagy a Super DX-Ballt. ;)
Még egy autós játék: A GeneRally. Ez felülnézetből mutatta az egész pályát, az autók (járművek) néhány pixelesek voltak, általában az elejét meg lehetett különböztetni a végétől, és ennyi. Az irányítása elég érdekes volt, mert az autó menetirányához képest kellett kormányozni, azaz ha a képernyőn lentről felfelé haladtunk, akkor a jobb nyíl a képernyő jobb oldala felé fordította az autót, de ha fentről lefelé haladtunk, akkor a jobb nyíl a képernyő bal oldala felé vitte a kocsit. Ezt tetézte az utak különböző fajtája (havas, földút, aszfalt, vizes rész, stb...) és az autók/járművek különböző karakterisztikája. Lehetett bármerre menni, de az épületek megállítottak, és az úton volt a leggyorsabb. Az volt a cél, hogy a pályán szereplő checkpointokon a megfelelő sorrendben és a körszámnak megfelelően minél gyorsabban átmenjünk. Itt is volt ghost-car, lehetett saját pályákat készíteni, de rengeteg meglévőből lehetett választani, valamint mindenféle járművek voltak (a hagyományos autókon kívül pl. busz, hajó (vizes pályához), motoros szán...) A kanyarokat a megfelelő drifteléssel a legtökéletesebben bevenni - ez volt az igazi élvezet - ráadásul a driftek nyoma a pályán maradt, tehát az ellenfeled vagy a saját legjobb időzítését a következő körben újra tudtad hasznosítani :D Egy billentyűvel lehetett játszani 4-en egyszerre, csak a billentyűkiosztást kellett úgy megoldani, hogy el is férjen mindenki :) Egy-két billentyűzetet tönkretettünk ezzel a játékkal :D :D
Nem PC, hanem C64. A Bierflasche és a Hunchback ami megmaradt az emlékezetemben. Ha a két játék neve mögé beírod, hogy C64, akkor találsz videókat a két játékról.
Uhh! Örök hála a Tower topplerért! Anno C64-en toltam, ott Nebulus fix volt a neve (vagy csak Nebulus?) 20 éve vadászom ezt a sz4rt kisebb-nagyobb kihagyásokkal. :D
jo kis osszealitas lett gratula:) ##off topic egy jatek am mindig kimarad az ilyen best of DOS games osszeallitasokbol es nem ertem miert(pedig parat neztem mar) ez pedig nem mas mint a TRANSPORT TYCOON mki ismeri aki 90 es evekben PC-n jatszott es vhogy sose kerul fel listakra pedig pedig nagyon alap game es nagyon le tudta kotni az embert ##
@@GameObscuraCsibu Remek kalandjáték. Azzal az irányítással ma már játszhatatlan :D Talán, egy nap, a GoG -ra fölkerül kipofozott állapotban. Az jó volna.
Én határozottan beraktam volna a listába a Dark colony-t is megérdemelte volna. Az a videó abban a 90-es években sehol nem láthattál olyan grafikát. De a KKND vagy dark reign is állat volt.
én a nehezebb játék jeleneteknél úgy bírtam tovább jutni prehistorik 2 utolsó előtti pálya szöges terem pause gomb nyomogatásával másodpercenként mozgás közben
A Super Mario ebben a formában soha nem jelent meg DOS-ra és semmilyen más PC platformra sem. Ez a Famicom-NES változat amit bemutatták. Volt PC-re egy Mario, de az köszönő viszonyban sem volt az általad bemutatott játékkal.
@@GameObscuraCsibu Igen, az Aladdin sem a PC-s, a HUD-on vettem észre, de nem baj amúgy, mert így is azért sikerült feleleveníteni nagy klasszikusokat amiket szeretünk. Én még beletettem volna egy Flashback--et egy Another World-öt vagy egy Wing Commander-t, de végül is minden lista azért jó, mert mindenki más szempontból állítja össze.
Mert voltak DOS klónjai. :) Hivatalosan lehet nem adták ki, de nekem akkor is volt egy floppy-m, rajta a Marioval és PC-n játszottam (konzolom nem volt).
@@GameObscuraCsibu Ha egy 6 palyas turbo pascal jatekot (amibol egy hackelt valtozat szivargott ki, amiben a 4. palyan at se lehetett jutni) klonnak szamitasz, az egy dolog, de a videoban nem klont emlitesz, hanem speciel "a" super mariot, ami viszont nem MS-DOS jatek. Raadasul nem ez az egyetlen nem dos-os jatek, peldaul a Starcraft-hoz is win95 kellett.
Sorry. A leírásban egyébként remélem láttad ezt a sort: "A játékok kiválasztásának szempontja volt, hogy 2000-ig bezárólag jelent meg, PC-n és 2001-ig bezárólag már játszottam vele."
okés videó, a főbb hibák: 1. pontosan 2345-ször hangzik el a a szó, hogy "játék" teljesen fölöslegesen, papagájszerű hatást keltve. számoljatok utána, ha nem hiszitek! teljesen fölöslegesen, sokszor ki sem kellene mondani. 2. "Kampány" a politikában van, magyarul az hadjárat, vagy küldetés-sor(ozat).
Ez csak egy lista,ahogy írtad is. Hallatszik rajta,hogy a nagyjával sose játszottál vagy nem túl sokat,mondod a sablon szöveget,semmi személyes érzelem nem jön át mikor bemutatod őket
@@GameObscuraCsibu Értékelem a videóba belefektetett energiát,ne érts félre. De ez egy nosztalgia videó akarna lenni,kicsit több lelkesedéssel narráltad volna,nagyon adná,de nekem ez így monoton :( Mintha unnád az egészed. Köszönöm amúgy a reakciódat,ez sokat számít,legtöbb videós nem igen reagál egy "negatív" kritikára :)
@@laggtrunks Szimplán más volt a célom. Szerettem volna 1-2 percben összefoglalni, megismertetni az 50 említett játékot. Ha elkezdek jobban nosztalgiázni, belemenni a saját élményekbe, emlékekbe, több órás lett volna. Azt viszont elfogadom, hogy a narráció a témához képest nem sikerült a legjobban, néha tényleg kevésbé jön át az a rajongásom, imádatom, ami egy-egy játék esetén bennem van, túlságosan arra koncentráltam hogy beférjek az időlimitbe és tartsam a fókuszt. Köszönöm a visszajelzésed. :)
Ahhhhw, uramisten! Lotus, motogp, Ugh, Stunts - ez úgy megelőzte a korát, hogy alig tudok nála jobbat, Jazz, Prince, paratroopers... és még lehet sorolni.
Szuper vagy.
A Terep 2-höz annyit, hogy a pályát Paint-ben meg lehetett nyitni, és módosítani a terepviszonyokat. A különböző színárnyalatok a domborzatot/magasságot jelezték (mint a földrajz atlaszban), így furcsa volt egy "vízhegy" vagy vízfal...😂 De sokat szenvedtem vele
Érdekes, hogy felhoztad, hogy az akkori angoltudásod hiánya akadályozott meg hogy egy-két ilyen akkoriban menő kalandjátékkal próbálkoztál volna. Az az érdekes, hogy ugyanúgy tíz, tizenegy éves voltam, és még nem volt angoltudásom nagyon mikor egy Day of the Tentacle vagy egy Simon the Sorcerer megjelent, de valahogy az a bája ezeknek a játékoknak, vagy hogy mondjam... ezek a gyönyörű rajzfilmszerű világok annyira beszippantottak, hogy mégis nagyon sok-sok órát ültem le velük, és állítom hogy ezek segítettek, hogy később általánosban szinte végig szín ötös voltam angolból. De ugye nem vagyunk egyformák, lehet hogy téged annyira azért nem fogott meg, hogy benned ez az akadály feloldódott volna. Valaki a stratégiai játékokban volt nagyon jó, én meg abban nem. Szinte kerültem az összeset. Nekem túl bonyolult volt mindig is a sok egységek meg különféle ikonok és számtalan értékek figyelése.
"zóól"
"vörmsz"
"rimásztered"
"varkraft"
"sztarkraft"
amúgy a videó tetszett, sok hasonló élményem volt az itt felsorolt játékok nagyjával.
Ez a lista baromi jó! Jó pár feledhetetlen játékot beletettél. Ez nyilván egy szubjektív lista. Durva belegondolni, hogy már 2001-re mennyi és milyen jó játékok voltak már! Akkoriban nagyon oda voltam az rts játékokért, csak nem voltam elég kitartó és okos hozzájuk.
Tényleg remek lista! Az FPS szekcióhoz némi kiegészítés: Doom/Doom 2, Heretic/Hexen, Dark Forces, Blood, Shadow Warrior, Quake. Inkább kaland: System Shock, Strife. Nem túl tavoli rokonok még a Quarantine és a Descent 😅
Kalandjátékokhoz Alone In The Dark, Dark Seed. Micsoda hangulatuk volt…
Szép gyűjtés, rengeteg kedvenc van közöttük! A videóban meg a többiek által felsoroltaknál sem találtam, viszont a Transport Tycoon szerintem mindenképp érdemel egy említést. Nálam nagyon nagy favorit volt, csak a zenéjét képes voltam hallgatni órákig játék nélkül :D
Persze mindenkinek más és más címekhez volt lehetősége és más és más játék akadt be. Nálam sokszor volt olyan is, hogy teljes verziókra nem volt lehetőség és a demókat játszottam végig újra és újra heteken keresztül. Aztán persze később kipörgettem a teljeset is, aminél csak tudtam.
Gratulálok, jó lista lett! Érdekes, hogy nem a Warcraft 1 került fel a listára. Zenében, képi világban, irányításban ezek vitték tökélyre a Dune 2 RTS alapjait.
Ha nekem lenne egy ilyen listám, legalább egy XCOM játék fent lenne rajta mint az turn based és az RTS keveréke.
Továbbá kalandjátékból legalább egy Sierra (pl. Kings/Space Quest akárhány) és legalább egy Lucas (Monkey Island, DoTT) játék is felférne a listára.
A repcsi és a helikopter szimulátor témák DOS alatt megérdemelnének pár címet (pl. LHX, F-29, Dogfight), hiszen ennek az érának a csúcsa (pl. TFX) ma kb. a repszimulátorok ősatyja. :D
-+1 ráadásként a Pinball Fantasies/Illusions játékokkal mutatnék rá, hogyan válik egy jobb sorsra érdemes tehetséges stúdió, mint a Digital Illusions Creative Entertainment, két évtized alatt azzá a sz@rházi multi pénzszivattyúvá, ami ma a DICE.-
Warcraft 1 sokaknál kimaradt (nálam is), viszont 2 napja vettem meg Steamen a Battlefront 1-et (ami amúgy Bf 3...). DICE-játék 😀. Még nem játszottam vele...
Keen sorozat, Imperium Galactica, Centurion, Deer Avenger, Panzer General, Simcity, Heroes of Might and Magic, Theme Hospital, C&C és Red Alert, Mortal Kombat, Settlers, Duke Nukem magyar verziója voltak a nagy kedvenceim. Egy Minisys 286-ossal kezdtem PC-s pályafutásom valamikor a 90-es évek első felében.
azota is keresem az imperium galactica-t. sehol nem talalom. helyben ujrajatszodnam csak az emlekek kedveert.
@@jozsab1 Steam-en potom összegért megvehető.
@@SpecialGuestStar Én is megvettem, de még mindig nem telepítettem, nem tudom, honnan szednék rá annyi fölös órát, amennyit megérdemel a végigjátszása.
A North & South mint ikon és az UFO mint magyar játék kimarad, de köszi a visszaemlékezés örömét!
Rettentő jó volt látni ezt a sok visszatérő játékot a gyerekkoromból, volt már amit el is felejtettem. :) Szinte könnyet csalt a szemembe. Viszont volt 1 játék amit nem láttam, de sajnos a nevét nem tudom. Amire emlékszek, hogy ilyen kis szörgombóc szörnyecskékkel lehetett lenni és mind mást tudott. A kék tudott úszni ha jól emlekszem. Sajnos semmi más emlékem nincs róla, de szerettem azt is.
Az nem más, mint a Fury of the Furries a Calistotól.
@@petertamasgyuratz9288 Eddig nem hittem ISTEN létezésében, de most megjelent előttem! Isten vagy. Köszönöm!
@@Coltkotkot kicsit túlzásnak érzem :), de amúgy szívesen, jó csapatást a szőrmókokkal!
A csöves.exe kimaradt 🙂
Szép összeállítás!
Ja meg a revenge on játékok (suli, police és army) eléggé polkorrekt humora van 🤣
Meg ha magyar játékok akkor az imperium galactica 1 volt a legkomolyabb.
Igazi élmény volt! Leginkább az tetszett, hogy a jó részüket anno kisebb-nagyobb mértékben játszottuk négyen a testvéreimmel.
Commandost csak haverok játszották, én csak nézhettem. Most már megvan GOG-n 😉
Nem tudom, ezek a hivatalos címeik, de a Pentium 386-osunkon így szerepeltek, amiket itt nem láttam, de gennyesre játszottuk: Rabbit (karatézó nyúllal kellett végigverekedni a pályán), Basketball (NBA '95 volt talán-talán), F16, Goose (űrhajós klasszikus arcade lövöldözős játék), Goldenaxe (mai napig néha betöltöm és tolom egy kicsit).
A listádból relatíve sokat játszottam a Lemmingssel, a Prince of Persia-val (azt csak nagyobbik öcsém tudta egyetlen egyszer végigjátszani, nagyon kész voltunk😂), Prtehistorik 1-2-vel (néha azokat is tolom ma is egy kicsit). Wolfeinstein 3D-ben (aztán Quake 1-2-ben) mindig én voltam a térkép, de FPS-t a mai napig nem tudok játszani, idegileg kikészít. Oroszlánkirállyal egyszer eljutottam Zordonig, de legyőzni nem tudtam.
Aztán lett újabb gép, windows 3.11-el, de ha játszani akartunk, akkor mindig visszaléptünk DOS-ba. Iskolai gépen volt egy görög mitológiai témájú platform játék, azt nagyon szerettem, csak már nem emlékszem a címére.
Aztán persze később a Blues Brothers, a Transport Tycoon 1-2, SW: X Wing, AoE 1-2, WarCraft 2 (bocsi, de az akkor sem volt szép megjelenésű, de a hangulata beszippantott mindenkit). A StarCraft 1 dettó, mai napig szerelem! És a Heroes of Might and Magic ll-lll! Most is rendszeresen tolom mindkét részt, hosszú órákat!😂
De jó volt most kicsit ismét gyereknek lenni!
Jó nézni ezeket, nálam nagyon sok kimaradt ezek közül, mert sosem volt pénzünk gépre, és én egy pentium 2 es gépet örököltem woodoo vidkarival, majd egy 4-est vettem nyári munka után, így igazából ezektől kicsit újabbakkal játszottam és sokkal később, mint a többiek.
Szintén, nekünk sem volt saját gép sose... 😅 Inkább másoknál próbáltam ki amit engedtek
főleg a diablo. en tanitottam az angol tanart
Nagyon jó lista, sok szép emléket idézett fel! A stratégiák kőzött én megemlíteném Dungeon keeper2, knights and merchants, heroes of might and magic
Azért jópár windows-os cím is bekerült a listádra - akkor is ha régiek. Stratégiai játékból amúgy ajánlom a "Jurassic War" nevű Lengyel játékot, ami valóban DOS-os. Őskori dínós játék és MINDEN egyes létező egység tud benne fejlődni rpg-szerűen (pl. vadászattal), illetve inventory-ja is van minden egységnek, tehát úgy lesz íjászod, hogy csinálsz (vagy szerzel) egy íjat és berakod valaki inventory-jába. Vannak "hagyományosabban" őskori népek, meg vannak benne ilyen varázslós nép, dínós nép is.
Az NHL-ben az volt a zseniális, hogy úgy lehetett többen játszani, hogy mindenki otthon játszott vele, és aztán mergelni kellett a mentéseket egy gépen. A titok az volt, hogy nem volt szabad engedni, hogy leszimulálja a többi mérkőzés eredményét. És amikor egy gépre felkerült a sok lemezes mentés, akkor le lehett játszani az egymás elleni meccseket, aztán kellett leszimulálni a többi eredményt. Szóval igazából akkor tudtad meg, hogy is állsz a bajnokságban.
nagyon köszi, nagyon király, hogy csináltál egy ilyen videót
Szép emlékek. Köszi a videót
Szinte mindegyikhez volt szerencsém...
A Stunts-ban volt asszem az első "ghost car" elleni versenyélményem. Ennek a "mai" megfelelője a TrackMania. :D
A Carmageddon-t meg az akkoriban újdonságnak számító Voodoo 1 grafikai gyorsítókártyával és egy Tseng ET 4000 (vagy 6000?) VGA kártyával és Gravis UltraSound (GUS) hangkártyával toltuk. Az is nagy élmény volt! :D Az volt a "szerencsém", hogy akkor még hw szervizesként dolgoztam, és hozzáfértem az új hardverekhez. Nem is ment annyira a munka akkoriban :)
Most bearanyoztad ezzel a videóval a napomat, köszi! :)
Érdekes lista, nálam a Top 5 ben volt az Impossible Mission 1-2, a Prince, a Lost VIkings 2, SOKO-ban, és a Tetrisek :) de a Zool 2, vagy a Prehistorik, Jazz Jackrabbit szintén sokat játszós volt, no meg a Doom óriásit ment anno :) angollal mi nagyot szívtunk papírra írtuk le de nem értettük a Goblins-okat. Brutál jó volt.
Biztos tudod, de a Roller Coasternek kijött egy Roller Coaster Classic nevű változata, amiben az 1 és a 2 pályáji is enne vannak, kicsit modernizálva. ÉN a mai napig imádom, szeritenm gyönyörű és zseniális a grafika meg a programozás... sokkal nehezebb lehetett megirni, mint egy mai 3d játékot. Főleg, hogy 3d hatása van úgy, hogy minden 2d. Azt hiszem a fejlesztője a Chris Sawyer taláklta ki az izometrikus nézetet. Továbbá a Locomotion ami egy Transport Tycoon hasonmás, csak a Roller Coaster részletességével! Azt is imádom.
Köszönöm ezt a csodás visszatekintést a gyerekkoromra! :)
A felsorolásból nekem a Terep2 volt a legnagyobb élmény. több száz pályát csináltunk hozzá, még rajongói weboldalt is csináltunk neki
kb 2-3 olyan játékot mutattál amit nem játszottam, szinte minden megvolt. Jó kis nosztalgia érzést okoztál. :)
Én amikor kezdtem 1997 akkor már volt ZSnes snes emulátor, aztán az határozta meg az ízlésem. Szó szerint final fantasy, dragon quest, tales of a dejap rajongói fordítással angol magyar kézi szótárral minden szót megnéztem.
Azon a prince of persia is fejlettebb volt. A játékokat floppyn vittem haza suliból infó óráról.
Nekem még a Maniac Mansion, Day of Tentacle és a The Secret of the Monkey Island volt a kedvencem. Volt két autós is, a Street Rod és a Test Drive 2 (azt hiszem), nagyon tökéletes irányíthatósággal. A többi mind benne van.
A Worms Armageddon kakukktojás, mert az nem DOS alatt, hanem már Windows alatt futott :) Helyette ráférne a listára a Supaplex.
Re-volt acclaim entertainment? 99'-es játék :D Távirányítós autós. Imádtam!
Aaah tényleg, hogy maradhatott ki!
Shadow Man - is (ja az nem dos-os)
2 óriásit hiányoltam rögtön :)
- Commander Keen sorozat (1-7ig játszottam)
- Blues Brothers. Na ezekkel az összesnél többet toltam sztem
Tetszik a lista. Nekem segítség is, mert sok Dosos játék nekem kimaradt, így jó nézni.
Egyébként mit szólsz azokhoz a facebookos amigásokhoz, akik fikázzák a videódat, mert a thumbnail képen egy amiga látható PC helyett?
Köszi. Egyetértek velük, hülyeség volt amigás borítót tenni a videóhoz, de ez legyen életem legnagyobb hibája, így meg legalább beszélnek a videóról - bár én a konkrét posztokat nem láttam. Hogy hibám belátása tettekhez is vezetett, azt jelzi, hogy már le is van cserélve, elég volt hogy valaki kedvesen jelezte azt. ;)
Nekem a tycoon játékok voltak a favoritok meg az Imperium Galactica első reésze! :)
Huhh. Köszi a videót. Random dobta be a tecső, de gyermekkorom játékai. Huhh. Mély érzelmek.
Ezekből 30-35-el játszottam.
Talán a Knights&merchants ide kerülhet. Teljesen más a stílusa. Amit még rongyosra játszottam, az az ufo enemy unknown.
A fifa99-et vagy 10 évig nyomtam. Egyik másikat sem. A fatboy slim máig a fülembe cseng!
Köszi a videót!
Metal Mutant-al megleptél. Nagy kedvencem volt, de sehol máshol nem találkoztam vele, még csak olyan emberrel sem aki ismeri. :)
Az UFO mondjuk kötelező lett volna...
Az Oroszlánkirály azért volt olyan nehéz, mert annak idején bejöttek a konzol és játékbérlések. A Disney meg kitalálta, hogy legyen nehéz a játék, hogy többször kivegyék a kölcsönzőből ezzel több pénzt beszedve.
Skyroads-ot szerettem. A Carmagedon is jó volt. Ah Rollercoaster tycoon :) A Dune 2 és a Dune 2000 nem ugyanaz. A Dune 2 volt az első olyan, ahol több egységet is ki lehetett jelölni. Kimaradtak olyanok mint a Populous, a kalandjátékok, a LucasArts féle Dig, Monkey Island, Day of the tentacles, a Westwood játékok, pl Legend of Kyrandia. De ott van pl az Eye of Beholder
A RUclips algoritmusa felhozta ezen videódat, nem bántam meg, hogy végignéztem a listát az általad játszott videojátékokról. 🙂
A listán lévő játékok többségét ismerem, azért kiegészítenék néhány videojátékkal, mint a Heretic, Hexen, MegaRace 1-2, Army Men RTS, Fenimore Fillmore - A Toltekek 3 aranykoponyája (megvolt magyar felirattal, élveztem végigmenni minden helyszínén), Crystal Caves, Cosmo's Cosmic Adventure, Monster Bash, Mystic Towers, The Curse of the Monkey Island, Quake 2 címűekkel.
17:19 Nekem a Bats illetve a DX Ball volt ez a kategória.
Cool spot volt az első játék amit játszottam, imádtam de teljesen elfelejtettem
Ezeknek a fele megvolt nekem is... 🙂 Plusz még nálam: The Chaos Engine, a DÚÚÚM 1-2 - igen ez már fogalom, Blood, Shadow Warrior, Descent-ek, Terminal Velocity, az ÖSSZES Star Wars játék DOS alatt, Midnight Resistance (Amiga 500-on!), MK 1-2-3 + Street Fighter 2, és volt a Final Fight-nak egy DOS-os verziója, amit a mai napig nem találok sehol... 😪
Platformereket viszont a mai napig utálom (Prince azért megvolt nálam is). Volt a magyar Impossible Mission nevű ügyességi/platformer, hát abban tényleg impossible volt bármerre is eljutni.
Az autósok meg sosem érdekeltek, bár volt egy Death Race, Vagy Deathtrack (Dtrack) nevú vezetős-lövős valami, amivel azért egész jól el lehetett szórakázni... 😀
RTS-ek közül is szinte meg volt mind (Warcraft 1 kimaradt!), nem véletlenül vagyok a mai napig Command & Conquer fan. Ja és Imperium Galactica 1-2: ❤❤❤
Na most itt szólok bele, nem tudom megállni. :D Az Elastomania magyar fejlesztlés volt.. De nem ez fogott meg a legojbban, bár nagyon sok órát töltöttem ezekkel a játékokkal. (Itt most megállítottam a stoppert, nem tudom lesz-e Impossible Mission) (Ok, C=64) Vagy Boulder Dash, vagy Loudrunner... Nagyon várom, egy igazi időutazás nekem. :) A Fox-szal nagyon sokat szívtam, a Prehistorik 1 még ment de a kettő nem annyira. Mi volt még itt::: Imádtam mindet! Köszönöm!
62 éves vagyok, érted? :D 40 éve tolom, C=64-en kezdtem. ... Khm... Ok, több komolyságot :D
Időnként az Arkanoid vezérlése nem a fiizkának felelt meg-, Nagy pattanásoka csinált, nem ott ütöttea falat ahol vártuk, és nagyon be is gyorsult. :)
Emlékszem a Stunts-ra is nagyon pöcsölős volt, ezután már csak a Need... ()De volt még egy nagyon jó dosos autóverseny, ami rally volt... :(
Játszottam a Carmageddonal is azonnal szétcsaptak, de felálltam - még 2 napig aztán annyi. :D
Terep 2 mintha tegnap lett volna... Homokozó, nem volt küldetés, de szerettük.
A Winter Challenge-el és a többi sportjátékkal kapcsolatban: nagyon sokat játszottuk C=64-en, konkrétan vittem bulikba a gépet két joy-jal. Tévé bekapcs és GO.. Bocs, ez most a PC... :)
És jön a DUNE
Szuper lista. 90%-ával játszottam és szerettem is. Ami nálam benne lett volna még az a Sim city.
Támogató komment - Retaliator, repülőgép szimulátor vektorgrafikás. BZG vagyis ez volt a kulcs a leszálláshoz
Stunts, Colonization, Sim City, Alone in the dark, Screamer, Lands of Lore, Eye of the beholder 1-2, Monkey Island 2, Sam and Max, Day of the tentacles, Lemmings 2. Bár már nem mondanám meg, hogy nem Windowson kiadott játékok voltak-e, de azt igen, hogy sok-sok lemezre volt szükség. 576 Kbyte újságot überelte a PC-X magazin a CD melléklettel. Imádtam rajta a mozis ajánlókat.
Telóról nem tudom szerkeszteni de a Warcraft 2 nálunk korszakalkotó volt, anno kb 100 pályát terveztem hozzá a suliban órákon. A Settlers 2 és a Heroes 3 volt még másik több napos folyamatos kaland 😂
Prehistorik, Scorched Earth, Worms Armageddon, Elastomania, Arkanoid, Nedd for Speed, terep2, Roller Coaster tycoon, Age of Empires, GTA, de ami nekem még hiányzik innen az a Hexagon, meg a Quake
Jó videó! Pár apró megjegyzés: a Dune II és a Dune 2000 nem ugyanaz. Az utóbbi az előbbi remake-je és sajnos nem lett az igazi (persze szebb lett, stb.) Illetve szerintem nem "Zól", hanem "Zúl" - mármint ahogy a Zool-t ki kell ejteni :-)
Omg a titus volt a kedvencem!❤
A cool spot fasza volt se zene se hang dos alatt 15 év után se anno lehetett csalni régi gépen a numpadon az enter vagy a + gomb feltolta az energiát vagy pályaugrás volt
Catacomb 3-D, Monster Bash, Bio Menace, Cosmo's Cosmic Adventure
Worms 2vel vagy armageddonnal, van lehetőség manapság pc-én játszani? Valaki tud ebben segíteni??
dosjatekok.hu-n próbáld
@@GameObscuraCsibu köszi
Jó lett a lista, jól esett nosztalgiázni 😊. Amit még szerettem és 2000 előtti ( vagy pont 2000-es ) kiadás: Diablo, Diablo II, Dark Colony, Road Rash. Biztosan lenne még csak már nem emlékszek mindre. 😅
Terep 2 játszható valahol / valahogy?
88-ban apám munkahelyén toltam diggerel rengeteget aztán 89-ben lett otthon pc a princ of perzsi volt amit életemben először végitoltam, aztán a street road 1 Alddin szőnyeges rész sokszor felborzolta a hátamon a szőrt ilyen volt még a Terminátor 2-ben mikor Connor a kanálisban menekül motorral a t-1000res előle. Lion Kinget egyenesen utáltam... hangulatos volt de rohadt nehéz. És abban az időben tesómmal ketten tudtuk játszani a Golden Axe-ot meg a Double Dragont szal arra kattantunk rá :) Hmm azok a régi szééép idők :) Jah meg volt még egy game Crime wave volt a neve hát azt is végig toltuk nem egyszer :)
A Zool-ban egyébként egy hangyát irányítottunk .
Nekem az tűnt fel, hogy egy-két mai játék alapján vagy játékmenetét az akkori játékok fektették le!
Pl.: Farmsimulator, autós játékok, mászkálós játékok, építős játékok, stb.
És igen, nekem is gondom volt az angollal
Golden axe. Lehet coopban ketten menni benni imádtuk. Mortal kombat kmneked kimaradt?
Igen, a verekedős játékok nem vonzottak.
Ki tudja mi van az Arkanoid utolsó pályáján? :)
Nagyon jó volt ezt végignézni, főleg, hogy 90%-ban játszottam is ezekkel. Ugyanakkor szörnyű, hogy mennyi időt elcsesztem velük.
Az Eye of the Beholder 2 rögtön beugrott... Nem is tudom, hogy hányszor láttam a játék elejét, de a végét talán soha nem értem el. Aminek viszont elértem a végét is ugyanebben a kategóriában az a Lands of Lore 1-2, amit nagyon imádtam!
A Dune 2-t én Androidon kezdtem el játszani, de azóta egy kicsit félbemaradt a kampány. A videó hatására majd lehet folytatom.
Néhány játékot hiányoltam.
- A sport játékoknál nekem igazán mérföldkő volt a Lakers vs Celtics nevű kosárlabdás játék. Elképesztő játékórát tettem bele.
- A platformerek között nekem szintén nagy élményt okozott a Blackthorne nevű játék.
- Eszembe jutott, hogy elfért volt még a videóban a Lost vikings vagy Gobliiins játékok is.
- És nem értettem, hogyan maradhatott ki az X-wing, TIE-figher és ezen sorozat egyéb játékai is.
Örülök, Zoli. :) Hát hogy miért maradt ki pl. a Monkey Island, Blackthorne, Doom, X-wing, Gobliiins és társai, arra a videó elején adom meg a választ: ezekkel gyerekként nem játszottam, vagy nem gyakorolt rám jelentős hatást (pl. néhány kalandjáték, vagy Doom). Nem a legjobb DOS játékok összegyűjtését vállaltam magamra, szerintem a listám 10-20 játéka sosem férne fel még top 100-as listára sem, hanem ez egy szubjektív gyűjtés volt azon DOS-os játékok közül, amiket gyerekként nyüstöltem. :)
@@GameObscuraCsibu Nem is lehetne olyan 10-20-100 listát összerakni, amivel mindenki elégedett lenne. Sőt, ha összeraknék egy Top10-et, akkor fél óra múlva már biztos más lenne az összetétele. Mindig kifelejtenék valamit, vagy jobb érzések jönnének elő más játékok kapcsán.
Egyszerűen nincsen annyi idő, amit játszani szeretnék offline vagy online. :)
Az Elasto Mania is magyar fejlesztés volt!
Basszus.... köszi, néhány könnycsepp kicsordult esküszöm.
Hű a Skyroads... van, hogy a mai napig nekiszaladok, de általában dagadó nyaki ütőérrel való rage a vége. :D
A fallabdás (Arkanoid) játékokkal kapcsolatban én még játszottam, és a mai napig elő is veszem a DX-Ballt, avagy a Super DX-Ballt. ;)
Az a piros karika egy vérlemezke a Cool spotban. :D
Én úgy tudtam, hogy a Seven up logójáról a piros pötty.
Sim City, Defender of the Crown, Pirates!
Kedvenceim voltak Carmageddon, Duke Nukem 3D, Dune 2 meg 2000, Age of Empires, Warcraft2 na meg termeszetesen a Starcraft :)
Még egy autós játék: A GeneRally.
Ez felülnézetből mutatta az egész pályát, az autók (járművek) néhány pixelesek voltak, általában az elejét meg lehetett különböztetni a végétől, és ennyi.
Az irányítása elég érdekes volt, mert az autó menetirányához képest kellett kormányozni, azaz ha a képernyőn lentről felfelé haladtunk, akkor a jobb nyíl a képernyő jobb oldala felé fordította az autót, de ha fentről lefelé haladtunk, akkor a jobb nyíl a képernyő bal oldala felé vitte a kocsit.
Ezt tetézte az utak különböző fajtája (havas, földút, aszfalt, vizes rész, stb...) és az autók/járművek különböző karakterisztikája. Lehetett bármerre menni, de az épületek megállítottak, és az úton volt a leggyorsabb.
Az volt a cél, hogy a pályán szereplő checkpointokon a megfelelő sorrendben és a körszámnak megfelelően minél gyorsabban átmenjünk. Itt is volt ghost-car, lehetett saját pályákat készíteni, de rengeteg meglévőből lehetett választani, valamint mindenféle járművek voltak (a hagyományos autókon kívül pl. busz, hajó (vizes pályához), motoros szán...)
A kanyarokat a megfelelő drifteléssel a legtökéletesebben bevenni - ez volt az igazi élvezet - ráadásul a driftek nyoma a pályán maradt, tehát az ellenfeled vagy a saját legjobb időzítését a következő körben újra tudtad hasznosítani :D
Egy billentyűvel lehetett játszani 4-en egyszerre, csak a billentyűkiosztást kellett úgy megoldani, hogy el is férjen mindenki :)
Egy-két billentyűzetet tönkretettünk ezzel a játékkal :D :D
jaja az hasonlított a Death Rally játékra. :)
Júúúj, még megvan valahol a gépemen.
A supaplexet hiányoltam nagyon a listáról 🙃
Nem PC, hanem C64. A Bierflasche és a Hunchback ami megmaradt az emlékezetemben. Ha a két játék neve mögé beírod, hogy C64, akkor találsz videókat a két játékról.
A játék szó percenként hányszor szerepel a videóban?:)
Szerintem szükségtelenül sokszor. :D A teljes vágási anyag ennek duplája volt, ott kevésbé tűnt soknak, de vágás után nálam is túlcsurdolt a dolog. :D
Nekem a heroes 1, 2 része, a sim city1, Imperium galactica 1, Duke Nukem 3D, x-wing alliance, okozott sokszor álmatlan éjszakákat.
Uhh! Örök hála a Tower topplerért! Anno C64-en toltam, ott Nebulus fix volt a neve (vagy csak Nebulus?) 20 éve vadászom ezt a sz4rt kisebb-nagyobb kihagyásokkal. :D
jo kis osszealitas lett gratula:)
##off topic egy jatek am mindig kimarad az ilyen best of DOS games osszeallitasokbol es nem ertem miert(pedig parat neztem mar) ez pedig nem mas mint a TRANSPORT TYCOON mki ismeri aki 90 es evekben PC-n jatszott es vhogy sose kerul fel listakra pedig pedig nagyon alap game es nagyon le tudta kotni az embert ##
Én személy szerint nem játszottam vele, ennyi az oka. :)
Doomot kihagyni eretnekség! 😀
Azért Amiga 500-as képét betenni indexnek egy pc DOS-os játékokat listázó videóba... Hát... :P
Érdekes: egyikőtök sem említette az Echtatica 1-2-öt. :O
Nekem az teljesen kimaradt.
@@GameObscuraCsibu Remek kalandjáték. Azzal az irányítással ma már játszhatatlan :D Talán, egy nap, a GoG -ra fölkerül kipofozott állapotban. Az jó volna.
Pushover, Lost vikings, Blackthorne, Kyrandia
Az ElastoMania is magyar fejlesztésű (ahogy az elődje az Across, vagyis az Action Supercross is)
Valóban!!! Köszi, erre már nem emlékeztem.
dune 2 alap játék, kb 2 éve vittem végig újra :)
Én határozottan beraktam volna a listába a Dark colony-t is megérdemelte volna. Az a videó abban a 90-es években sehol nem láthattál olyan grafikát. De a KKND vagy dark reign is állat volt.
Utólag egyetértek, de mivel kimaradt az általam próbált játékok közül, így nem kerülhetett be a válogatásba.
Hol maradt a Doom 1-2,Quake 1,Heretic,Hexen,Blood,Extreme Pinball,Mahjong,Raptor,Tyrian??? A Starcraft-hoz pedig már Windows 95/98 kellett. :/
Mivel ezekkel gyerekként egyáltalán nem játszottam, ezért maradtak ki, ez pedig egy szubjektív lista.
remek lista, de van ezek között néhány játék, ami MS-DOS alatt már nem futott.
igen a videó elkészülte után szembesültem ezekkel a hibákkal, de már nem tudtam rajta változtatni.
Ha az aladdinban a 2. Pályán 2x mész vissza, plusz ajándék van 😊😊😊
én a nehezebb játék jeleneteknél úgy bírtam tovább jutni prehistorik 2 utolsó előtti pálya szöges terem pause gomb nyomogatásával másodpercenként mozgás közben
haha, tényleg :D :D
centurio? :)
A Super Mario ebben a formában soha nem jelent meg DOS-ra és semmilyen más PC platformra sem. Ez a Famicom-NES változat amit bemutatták. Volt PC-re egy Mario, de az köszönő viszonyban sem volt az általad bemutatott játékkal.
Igen, igazad van, és van ezen kívül is pár kakukktojás a listában, de ez már csak így sikerült. :)
@@GameObscuraCsibu Igen, az Aladdin sem a PC-s, a HUD-on vettem észre, de nem baj amúgy, mert így is azért sikerült feleleveníteni nagy klasszikusokat amiket szeretünk. Én még beletettem volna egy Flashback--et egy Another World-öt vagy egy Wing Commander-t, de végül is minden lista azért jó, mert mindenki más szempontból állítja össze.
Sziasztok amik nem voltak rajta így elsőre és imádtam őket a The Settlers és a Knights and Merchants!!!!!
1080p-ben is pixeles a videó... :D
:D
Dave Encounters, Tank, Duck Hunt,
Dungeon keeper? Sztem korszakos volt
Prince of persia 2 nekem jobban tetszett nekem az kendvencem
Gobliiins😁
!!!
Ezekből a játékokból jó pár nem is jelent meg DOS-ra. Pl. a Worms: Armageddon, a StarCraft vagy az Age of Empires. De asszem a Commandos sem.
úristen mennyi emlék
Golden Axe rulez
nyomorult méhecskék 🐝
Doom,blood2,Jazz jack rabbit 2,Mdk1,2 meg jópár amire nem emlékszem ezeket tóltam
Na alljunk meg egy szora. Hogy kerul az MS-DOS-os jatek listara egy super mario, ami soha nem letezett MS-dosra? Meg ugy altalaban PC-re sem...
Mert voltak DOS klónjai. :) Hivatalosan lehet nem adták ki, de nekem akkor is volt egy floppy-m, rajta a Marioval és PC-n játszottam (konzolom nem volt).
@@GameObscuraCsibu Ha egy 6 palyas turbo pascal jatekot (amibol egy hackelt valtozat szivargott ki, amiben a 4. palyan at se lehetett jutni) klonnak szamitasz, az egy dolog, de a videoban nem klont emlitesz, hanem speciel "a" super mariot, ami viszont nem MS-DOS jatek. Raadasul nem ez az egyetlen nem dos-os jatek, peldaul a Starcraft-hoz is win95 kellett.
Sorry. A leírásban egyébként remélem láttad ezt a sort: "A játékok kiválasztásának szempontja volt, hogy 2000-ig bezárólag jelent meg, PC-n és 2001-ig bezárólag már játszottam vele."
okés videó, a főbb hibák: 1. pontosan 2345-ször hangzik el a a szó, hogy "játék" teljesen fölöslegesen, papagájszerű hatást keltve. számoljatok utána, ha nem hiszitek! teljesen fölöslegesen, sokszor ki sem kellene mondani. 2. "Kampány" a politikában van, magyarul az hadjárat, vagy küldetés-sor(ozat).
Ez csak egy lista,ahogy írtad is. Hallatszik rajta,hogy a nagyjával sose játszottál vagy nem túl sokat,mondod a sablon szöveget,semmi személyes érzelem nem jön át mikor bemutatod őket
Igazán sajnálom, ha így érezted.
@@GameObscuraCsibu Értékelem a videóba belefektetett energiát,ne érts félre. De ez egy nosztalgia videó akarna lenni,kicsit több lelkesedéssel narráltad volna,nagyon adná,de nekem ez így monoton :( Mintha unnád az egészed.
Köszönöm amúgy a reakciódat,ez sokat számít,legtöbb videós nem igen reagál egy "negatív" kritikára :)
@@laggtrunks Szimplán más volt a célom. Szerettem volna 1-2 percben összefoglalni, megismertetni az 50 említett játékot. Ha elkezdek jobban nosztalgiázni, belemenni a saját élményekbe, emlékekbe, több órás lett volna. Azt viszont elfogadom, hogy a narráció a témához képest nem sikerült a legjobban, néha tényleg kevésbé jön át az a rajongásom, imádatom, ami egy-egy játék esetén bennem van, túlságosan arra koncentráltam hogy beférjek az időlimitbe és tartsam a fókuszt. Köszönöm a visszajelzésed. :)
Descent és a heretic