Zakres czynności - szersze omówienie zagadnienia
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 listopada 1974 r., I PR 332/74, stwierdził, że zmiana przez zakład pracy zakresu czynności pracownika nie stanowi istotnej zmiany warunków pracy wymagającej wypowiedzenia, jeżeli czynności, które ma wykonywać pracownik, nie wykraczają poza obowiązki związane z pełnioną przez niego funkcją.
W sytuacji, gdy pracodawca chce powierzyć pracownikowi do wykonywania nowe czynności, które wynikają z rodzaju pracy określonego w umowie, tj. wiążą się z tym samym charakterem pracy i skalą jej złożoności, a także wykształceniem zawodowym i doświadczeniem pracownika, to może tego dokonać w drodze polecenia służbowego, a pracownik jest zobowiązany te polecenie wykonać.
Czy zwiększenie zakresu obowiązków pracownika wiąże się ze zwiększeniem wynagrodzenia za pracę?
W wyroku z dnia 9 grudnia 1999 r. (I PKN 403/99, OSNP 2001, nr 9, poz. 303) Sąd Najwyższy stwierdził, że "przejęcie obowiązków innego pracownika bez uzgodnienia z pracodawcą nie uzasadnia roszczenia o zwiększenie wynagrodzenia. Pracodawca nie ma obowiązku przeznaczenia środków uzyskanych w wyniku zmniejszenia zatrudnienia na podwyższenie wynagrodzeń pozostałym pracownikom."
W wyroku z dnia 26 lutego 2003 r., I PK 149/02, Sąd Najwyższy stwierdził, że:
"zakres zadań wynikających z zajmowania określonego w umowie o pracę stanowiska może być konkretyzowany nie tylko przez przedstawienie pracownikowi pisemnego zakresu czynności, ale również w drodze poleceń pracodawcy, mieszczących się w granicach zakreślonych ustalonym w umowie rodzajem pracy (zajmowanym stanowiskiem)."
Pracownik nie może odmówić wykonania czynności, które wynikają z rodzaju pracy określonego w umowie, tj. wiążą się z tym samym charakterem pracy.
Czym zatem skutkuje nie przyjęcie i nie podpisanie nowego zakresu obowiązków przez pracownika?
W wyroku z dnia z dnia 3 kwietnia 1997 r., I PKN 77/97, OSNP 1998, nr 3, poz. 75, Sąd Najwyższy stwierdził wyraźnie, że "odmowa przyjęcia i podpisania zakresu czynności ustalonego zgodnie z umową o pracę może stanowić uzasadnioną przyczynę jej wypowiedzenia."
Nie przyjęcie i nie podpisanie nowego zakresu obowiązków może być zatem przesłanką do wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli faktycznie pracownik odmawia wykonania nowego zakresu obowiązków.
Po więcej wartościowych treści zapraszam na blog:
kadrywpigulce.pl/