Klucz nasycony + dodatek ala push-pull

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 фев 2025

Комментарии • 22

  • @keradcelohcap9061
    @keradcelohcap9061 2 года назад +1

    Szanowny Panie Doktorze,
    Dołączam się do wszystkich chwalących w poniższych komentarzach. Obejrzałem ten filmik będąc na "all inclusive", siedzac przy basenie z drinkiem, a ponieważ jestem po obfitym śniadaniu to śmiało można powiedzieć, że też jestem nasycony, a do tego mam dostep do szerokiej gamy pojemnosci przyspieszajacych, a klucz to ja tez mam i mogę go użyć jeśli tylko nie przesadzę z tymi pojemnosciami, co sprawia, ze przychodzi mi na myśl taka bzdurna analogia z tematem Panskiego filmu.
    Przy okazji, tym razem poważniej nieco, sprawdziłem temat klucza w wykładach USE i EASY...I tylko w tym pierwszym było bardzo pobieżnie o kluczach, bo o obciążeniu pojemnościowym, albo o pojemnościach przyspieszających Pan zataił w tym wykładzie, kto wie czy nie złośliwie...
    A teraz już całkiem poważnie- super materiał i jak zawsze podany tak, ze chce sie tego oglądać. Pozdrawiam i proszę o więcej.

  • @piotr95-v3y
    @piotr95-v3y 2 года назад +1

    Myślałem że wiem wystarczająco dużo o kluczach, ale jednak nie. Dziękuję za film, bo dzięki niemu dużo sobie przypomniałem i dużo się nauczyłem.

  • @piotrp3233
    @piotrp3233 2 года назад +3

    szkoda ze mi tak nie tlumaczono na studiach:( . Brawo i szacunek.

  • @GitarzystaElektronik
    @GitarzystaElektronik 2 года назад

    Jak zawsze konkretnie i na temat 👍
    Akurat w moim aktualnym projekcie wykorzystuje fakt pojemności złącza i nie zastosowałem pojemności przyspieszającej 🙂 czasami i takie podejście jest potrzebne.
    Pozdrawiam!

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад

      Jasne, pojemność przysp. nie musi być w każdym przypadku.
      Jednak - na wszelki wypadek - o co chodzi z tą pojemnością złącza? Bo jeśli chodzi o Cde i Cje, to ich działanie jest odwrotne do Cp.

    • @GitarzystaElektronik
      @GitarzystaElektronik 2 года назад

      @@AlekAnalogowy MOS'a miałem na myśli 😉 i tą pojemność wykorzystuję ze sporą rezystancja do bramki 👍

  • @janrodzynek7116
    @janrodzynek7116 2 года назад

    Ten układ push-pull, widziałem w projektach prostych przetwornic, podwajających napięcie lub zmieniających polaryzację napięcia. Kondensator był kluczowany przed diodami prostowniczymi, czyli dokładnie opisane zastosowanie.

  • @galion59
    @galion59 2 года назад

    Tranzystory to jest pikuś w porównaniu z lampami elektronowymi. Tam to dopiero trzeba mieć mega intuicję, doświadczenie i wiedzę żeby to wszystko działało jak trzeba.

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад

      Możliwe. Cóż - nie znam się na lampach, więc wierzę na słowo.

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Год назад

    Nie wiem czy Pan to kiedyś przeczyta, o ile w ogóle przeczyta, ale muszę podzielić sie pewną, wydaje mi sie ważną uwagą. W 32:30 rysuje Pan tradycyjnie źródło prądowe jako element układu zastępczego tranzystora, zresztą nie pierwszy raz. Analizowalem to kilka dobrych razy i ciągle mi sie coś wyraźnie nie zgadzało. W którymś momencie doszedłem do wniosku że to nie powinno być źródło pradowe a ogranicznik prądowy, a to zdecydowanie nie to samo, jednocześnie element którego raczej często nie spotykamy. Nawet nie wiem czy istnieje jego symbol. Ogranicza on prąd płynący przez obwód kolektor-emiter ale go nie wymusza. Zresztą konia z rzędem temu kto pokaże że bez zewnętrznego źródła zasilania popłynie w takim obwodzie prąd. Nawet biorąc pod uwagę naładowany kondensator.
    Proszę o odniesienie sie do uwagi zarowno Pana, jak i innych widzów kanału.

  • @miloszw6246
    @miloszw6246 2 года назад +1

    Jaką rolę pełni D1? Z tego co widzę układ powinien prawidłowo pracować bez niej (przy bezpośrednim połączeniu kolektora T1 z emiterem Tw).

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад +1

      Przy takim połączeniu Tw będzie permanentnie zatkany (zwarcie B-E), czyli będzie robić nic :) Więc nie pomoże przy podnoszeniu napięcia na pojemności obciążającej. Układ będzie działał jak zwykły klucz, więc z wolnym i słabym podnoszeniem napięcia wyjściowego.

    • @miloszw6246
      @miloszw6246 2 года назад +1

      @@AlekAnalogowy Racja. Przepraszam, nie wiem jakim cudem tego nie zauważyłem...

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад +1

      Spoko! Nie jest problemem, że się mylimy, problem jest wtedy, kiedy nie zauważamy tego.

  • @gordongecko9405
    @gordongecko9405 Год назад

    Uwaga #2: w układzie nazwanym push-pull czy ten drugi tranzystor nie ulega przebiciu? A konkretnie złącze emiter-baza gdy napiecie zasilania > 5V, tu np = 10V. Wg danych katalogowych te złącze jest dość "delikatne" i wytrzymuje z reguły tylko 5V. Jeśli by takie przebicie nastąpiło cały ładunek z pojemności popłynie do masy via owe przebite złącze. Mozliwe że mała pojemność go nie zniszczy, ale jakaś średnia, czy wieksza?
    Kiedy przebite złącze się 'regeneruje'? Od jakiego napięcia minimalnego?

    • @gordongecko9405
      @gordongecko9405 Год назад

      Ok, sytuację ratuje dioda włączona zaporowo

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Год назад

    a co z efektem Millera?

  • @jony1305
    @jony1305 2 года назад

    A jak dobrać wartość tego kondensatora przyspieszającego?

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад +2

      A, dobre pytanie.Wydawało mi się, że dałem wskazówkę, ale może niewyraźnie.
      Więc inżyniersko: trzeba sprawdzić jakie jest maks. Cjc tr-ra i pomnożyć przez 50 .. 100. Tak mniej więcej wychodzi dla przesterowań rzędu 3 .. 10.

  • @bartekr5372
    @bartekr5372 2 года назад

    Fajne wyjaśnienie konieczności stosowania rezystorów bramkowych przy mosfetach mocy ( i igbt). Za mała wartość rezystancji bramkowej i z drivera robi się nadajnik hehehe ....

    • @AlekAnalogowy
      @AlekAnalogowy  2 года назад +2

      Oj, chyba nie o to chodzi. MOSFET sterowany bez opornika w bramce działa bez problemów, tyle że może produkować zakłócenia, jeśli sterowanie jest dostatecznie szybkie. Więc ten oporek w bramce jest opcjonalny.
      Ale tr-r bipolarny bez opornika w bazie nie może pracować - jeśli źródło sterujące ma dużą wydajność prądową, to bipolarny się spali. Innymi słowy RB jest konieczny, aby ustalić określony (a nie "nieskończony") prąd bazy.