Jak zabezpieczyć blat przed wygięciem - Stalowa szponga z ceownika
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Zabezpieczenie blatu stołu przed wygięciem nie musi być trudne i drogie.
Jeżeli jesteś zainteresowany/a kupnem takiej szpongi wal śmiało na maila i podaj wymiary jakie Cię interesują ,wycenimy :)
📧 steelgarage.info@gmail.com
Świetna sprawa, super to wygląda. Ja sam u siebie zrobiłem znacznie prościej. Zwykły teownik z marketu, rowek zrobiłem zagłębiarką a na brzegach wkrętarką i doszlifowałem ręcznie brzeszczotem. Teownik nawiercony naprzemiennie i złapany wkrętami do drewna. Teownik leci wzdłuż bo stół się delikatnie uginał. Oczywiście nie drewniany tylko z podwójnej płyty meblowej, łącznie 36 mm, wymiary blatu 210 x 100 cm. Całość z nogami wyszła niecałe 1000 zł więc nie ma co porównywać ;)
I takie filmy to ja lubie. Jakis patencik ktory ulatwi prace. Pogadanki niekiedy tez sa wazne ale ostatnio ich za duzo...
Dobra robota 👍 To samo rozwiaznie proponuje od juz kilku lat u siebie na kursach i działa w grubych blatach 💪 Komentarz dla zasięgu i za dobrą robotę. Powodzenia Patryku ✌️
Cztery połówki to z kolegami czasem mozna zrobic 😅 Patryk jestes inspiracja dla wielu 'amatorow i majsterkowiczow' patrzac jak wystrzeliles z tamtej szopy i 'mozna samemu'. Tak trzymaj, powodzenia! 💪🏻
Fajnie się ogląda przy porannej kawce i do pracy. Do miłego.
Cześć!
Z tego co udało mi się zobaczyć na Twoim filmie, to ceownik, którego używasz w charakterze szpongi, nie jest wygięty z blachy (zimno-gięty), ale jest ceownikiem hutniczym - ekstrudowanym. Jest dużo sztywniejszy od tego zimno-giętego.
To tak trochę się powymądrzałem ;-). Jeśli coś piszę nie tak, to niech ktoś mnie poprawi.
P.S. Jak by nie było, to i tak Ci zazdroszczę tego, do czego doszedłeś w tak stosunkowo krótkim czasie.
Pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów.
Masz rację kolego. Ja też takiej używam
Cenna uwaga ,zaraz zawołam brata żeby potwierdził ,bo ja to ze stalą na bakier 😆
Zgadza się jest to ceownik hutniczy 😁
Dziękujemy.
Super, właśnie czegoś takiego szukałem!
Napisałem już do nich, martwi mnie jednak fakt iż otwory na śruby praktycznie nie pozwalają na podążanie śruby przy sezonowym kurczeniu i rozprężaniu drewna.
Otwór 10mm ,śruby M8 ,stosuje to od 3lat i nie ma problemów :)
Skrilex już docina listwy 😅
Prosty i skuteczny patent. Akurat jestem na etapie szukania takich listew, więc trafiłeś idealnie z filmem 🙂
Pisz do Arka ,staly klient to i rabat dostaniesz 😆
Witam, dzięki za film, ciekawy sposób, dobrze zmontowane
Super rewelacyjne wykonanie, ale Panie Patryku jednak byłbym za otworami typu fasolka,podkładki pod śruby( ale niekoniecznie,zależne od szerokości łba śruby) celem jeszcze lepszego ruchu slizgowego ( a nie śruby stożek w gnieździe, wiem że to eleganckie rozwiązanie ale pod spodem można to pominąć, celem praktyczniejszej konieczności ) i wyposrodkowanie muf w otworze, w celu umożliwienia pracy drewnu, i nie stwarzanie możliwości napięcia na odległość miedzy srubami,przy kurczeniu- rozszerzaniu, tego nie widać, ale ma to miejsce nawet w tym samym pomieszczeniu roznica między latem a zimą, (no chyba że się rozsechl na centymetr ,ale przyczyn tego gdzie indziej się doszukiwać i jednak nie liczyć że to szponga ma na ten problem zaradzić hehe ), jak wiemy szponga przede wszystkim ma ustrzec przed łódką, bananem. Aha, to nie blacha😉 zimnogieta, tylko porządny hutniczy odlewany materiał, brat powinien pokrzyczec. Pozdrawiam☀️
Opowiedz o tych innych rozwiązaniach do stabilizacji cienkich klejonek 😊
Super patent, czy drewno nie pęka przy wkręcaniu muf? Jakie długie mufy?
Zamontowałem dokladnie taki sam Cownik u siebie ppd stolem. Dalem dokładnie 3. Gdziesz wyczytałem zeby porobic w nim "fasolki" aby mialo to luz. Jak sie okazalo po jakimś czasie byl to BŁĄD. Stol zaczal pracowac, rozerwało go srodkiem na szczeline 1cm i tak mysle, ze gdybym nie robil tych fasolek to sruby by przytrzymało blat.
To raczej nie kwestia fasolek a materiału :)
może głupie pytanie ale ciekawi mnie to... czemu używane są takie mufki (w tym przypadku) a nie bezpośrednio wkręt do drewna w blat? rozumiem kiedy element ma byc rozkładalny, ale jeżeli cos jest na stałe? z góry dzieki za odp :)
Nie w temacie ale zamierzam kupić frezarkę górno wrzecionową Parksaida co ma być w lidlu bo chyba jest najtańsza a potrzebuję jej raptem ze 2 razy na rok i pytanie czy ona jest wystarczająca na takie użytkowanie.
Drugie pytanie czy z odpowiednim frezem do metalu taka frezarka może lekko podfrezować jakieś aluminium ja takich frezów używam we wkrętarce do stali i daje radę tylko prowadzenie wkrętarki jest okropnie uciążliwe.
Podoba mi się podejście, dotyczącą finansów " da się tańszymi narzędziami, tańszym sposobem itp." Prowadzący pamiętam jak zaczynającym amatorem był, a to coraz żadsza cecha.
Ta przedłużka do muf, to przypadek czy jakieś celowe działanie, np. Większe ramię co by je prosto prowadzić? 😊
Przypadek ,rozjebutałem udarem tą któtszą 😆
@@Michal_M Też pomyślałem o tym, że takie długie ramię ułatwia prowadzenie w pionie 😀
Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że otwory na śruby powinny być w kształcie fasolki. Tak aby blat mógł pracować wzdłuż. Pozdr
Dobrze Ci się wydaje ,tutaj otwory są po prostu większe od śruby ,ale jako że jest tak duży odzew w tym temacie ,kolejne listwy dla spokojności będą miały fasolki :)
Pozdrawiam !
@@WoodFlow Otwory większe, ale śruby z łbem stożkowym i tak się klinują na sztywno wię nie będzie możliwości przesuwania się materiału względem szpongi.
A jak później trzeba lakierować to trzeba zalać lakierem ten frezowany rowek?
Obróbka przed lakierem wiec maluje całość :)
Co to za ograniczniki głębokości wiercenia? Wygląda na całkiem solidne, mam jakieś chińskie i już mnie denerwują więc muszę zmienić na coś solidniejszego. Fajne rozwiązanie z tą szpongą, prosty frez ma każdy kto się tym zajmuję, a te rozwiązanie co możemy zobaczyć na kanale Michała wymaga specjalnego pewnie drogiego frezu więc duży plus z tym rozwiązaniem 💪
Ograniczniki Wolfcraft, zajefajne bo sie całym obwodem zaciskają na wiertle 😉
www.wolfcraft.com/products/wolfcraft/pl/EUR/Produkty/Osprz%C4%99t-do-maszyn/Wiert%C5%82a/Osprz%C4%99t-do-wierte%C5%82/Uniwersalny-zestaw-ogranicznik%C3%B3w-g%C5%82%C4%99boko%C5%9Bci%2C-4-cz-/p/P_2755
Panie i Panowie, potrzebuje ustrojstwa do kolkowania. Co polecicie? Jakiś konkretny sprzet z ali?
Pytanko: jesli mamy staly blat (bez przesuwanych dostawek) to czy samo naciecie np. tarczowka pod ranty tego ceownika i dokrecenie go tak zeby odstawal (o ta swoja gruboscblachy) to czy zda to tez egzamin?
Zda egzamin ,zaglebienie w Twoim przypadku to tylko estetyka ,jak Ci to nie bedzie przeszkadzac to śmiało :)
@WoodFlow 👍
U nas mówi się sponga😂
a górale w drzwiach to robili szpongę na CNC, tak?
do czego pijesz? bo nie rozumiem
@@WoodFlow jestem niepijący
Miło poczytać tak wiele wnoszące komentarze :P
Nie miałeś sytuacji że blat przymocowany na sztywno do ceownika bez możliwości pracy w np fasolkowych otworach pękł?
On ma mozliwosc ruchu w otworze
@@WoodFlowa, 0k nie zauważyłem że mają gdzie,,pływać,, :)
Ograniczniki do wierteł wyglądają konkretnie nie to co tulejki ze śrubką, zamówiłem od razu 2 komplety 💪
Fajny film, pozdrawiam i powodzenia 💪
Jakich muf używasz oraz srub?
Mufa z gwintem M8 ,sruba z lbem stozkowym
@WoodFlow jak długie są mufy i śruby? Większe niż 16,18
@adrianr.969 zmierze dokoadnie jak będe w warsztacie żeby głupot nie pisać teraz
@@WoodFlow jasne, dzięki. To mam w zasadzie ostatnie pytanko odnośnie muf. Kupujesz będziesz lokalnie czy zamawiasz z alle...? Jakbyś mógł podzielić się linkiem .
@@WoodFlow Cześć, a jaka średnica wiertła do M8?
Widzę dwa problemy z tymi szpongami.
Pierwszy to konstrukcja samej listwy. Punkty montażowe śrub powinny mieć fasolki umożliwiające pracę klejonki.
Drugi to montaż. Końce szpongi nie powinny dochodzić do końca frezowania. Znowu - jeśli klejonka będzie wysychała to brak przestrzeni na zeschnięcie spowoduje wysadzenie krawędzi blatu.
Pomysł dobry, tylko w tym momencie zdecydowanie niedopracowany
1. Otwory są większe od zastosowanych śrub aby umożliwić pracę drewna.
2. Na filmie nie widać za bardzo i nie mówię o tym ,ale gniazda są szersze od długości samego ceownika.
Ja jak i wielu moich znajomych stosujemy te rozwiązanie od paru lat i z tego powodu nie mielismy zadnych reklamacji ;)
@WoodFlow rozumiem. Tylko stożek pod łeb ma ciasne pasowanie. Tutaj jest słaby punkt rozwiązania. Nie pisze tego złośliwie bo listwy pewnie robi Twój brat i jest to jak najbardziej ok. Tylko czasem warto udoskonalać rozwiązanie. Podeslalbym Ci zdjęcie jak ja to rozwiązuje bo na RUclips chyba się się da dołożyć zdjęć.
Chociaż patent z celownikiem hutniczym jest dużo lepszy od zimnogietego. I tutaj mieliście naprawdę bardzo dobry pomysł!
@piotrmrozowski7754 łeb jest ciaśniej to fakt ,ale to nie sruba pracuje tylko drewno i ma możliwość bo otworki są 2mm większe niż gwint 😁
Listwa faktycznie jest konkretna i stanowczo podnosi wagę dostawki :D Pomyślimy z tymi fasolkami ,może faktycznie może to dać więcej spokoju jak się pracuje z materiałem nieznanego pochodzenia :)
Komentarz
A wszystkie blaty można tym stabilizować? Bo ja mam jeden mocno niestabilny ale...żeliwny 😂😂😂
Poki co jeszcze prosty 😁
Mój komentarz może zabrzmieć podle, ale miło zobaczyć że nie tylko mnie ta pieprzona rura od odkurzacza zawsze haczy o listwę prowadzącą, jednak nie jestem ułomny 😂
We mnie sie już zbiera od dłuższego czasu aby ją ubrać w jakąś koszulke bo vhuj czasem strzela 🤣
@ człowiek pcha i nagle nie idzie bo zahaczyło, nawet szlifowanie tak nie wk***iwa 😂
@wxp31 a taki zwykły waz jeszcze podczas szlifowania tak sie potrafi naładować że jak piznie prądem to aż serce staje 🤣