A mai műszaki megoldások fényévekkel jobban és mai igényeknek megfelelő. Elég nagy butaságok voltak a videóban. * A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem? * A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó. * Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél. * A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon. Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
@@molnibalage83 Köszi ! Elfogadom az érvelését, sok mindenben van igazsága, de azért ha megnéz pár olyan dolgot amit akkor és most csináltak , még mindig volna mit tanulni abból a dolgokból, pl :ha ma úgymond felújítanak egy épületet kb 4-6 év elteltével kezdhetik újra a javítgatását, az utaknál szint úgy vannak kivetni való dolgok .Ezt meg a mai emberek fogadják el .🤔😁
@@mariasuveges142 Nem tudom milyen épületet kell 4-6 év elteltével javítani, de ki ne találd már, hogy a római épületekkel sem kellett törődni. Ne a 0,00001% túélélő speciális, közhasznú épületek romjaiból vezessünk már le dolgokat. Mert a Colosseum is igazából egy rom. Persze, ha nincs épületgépészeted, akkor nincs mivel foglalkozni sem... Az utakkal foglalkozik a probléma. Ha nem 2,5 tonnás "autók" és nem 40 tonnás kamionok mennének az úton, akkor egészen más lenne a helyzet. Főleg, ha asztalt helyett beton lenne. Szóval nem, nincs mt tanulni. A modern infra felhúzási sebesség és terhelések mellett fel sem merül más technológia alkalmazása. Ez kb. olyan, mintha csinálná 50 évig elguruló autót, de csak 1000 db-ot gyártanál belőle, mert full manufakturális gyártása lenne. Ki engedhetné meg magának ezt? A megmaradt római építmények landmark épületek, semmi több. Naná, hogy áll még egy részük.
Szia!Nekem az lenne a kérdésem,hogy néhány adatot honnan vettél? Pl. mikor mondtad hogy a Colosseum-ot kb 9 évig építették,több mint 100 ezer rabszolgával.Köszönöm!
Ne kérdezz, mert ez egy külföldi videó fordítása, ami tele van tárgyi és fordítási hibával. Szerinted az acélt aminek az előállítási technológiáját a XIX. Században fedeztek fel, akkor acél kábeleket hogyan használták? Stb.
Jellemzően megint túltoltad. Kell a hájp. Főleg a cementes sztori. Betont alig használtak, jellemzően kőböl építettek mindent és csak azok kötéséhez használták a primitív cementet. A mai portlandcement 800 vényévvel előrébb van. Mivel nem követ használunk mint anno (a súlya illetve a nehéz és rendkívül költséges megmunkálás miatt) ezért az épületek élettartama kevesebb mint az ókorié. Ma is lehetne ilyet építeni olcsón, csak ahhoz vissza kellene vezetni a rabszolgaságot. Az ókori Rómát csodálja az egész világ, nagyvonalúan megfeledkezve arról a nyilvánvaló tényről, h. közönséges terrorszervezet volt, ahol a nem római polgár élete még a haszonálaténál is kevesebbet ért.
Ne a mai szemüvegen keresztül vizsgáljuk a római kori társadalmat, egy műszaki vitában amúgy is irreleváns. Elég nagy butaságok voltak a videóban. * A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem? * A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó. * Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél. * A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon. Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
Azon értetlenkedem épp, hogy a bukásuk után, ilyen szép örökséget adtak, akkor az utána lévő középkori emberek, miért estek vissza ennyire a tudomány terén... Hiszem, hogy ha észre veszik hogy a Rómaiak milyen örökséget hagytak, akkor már most jóval előre haladottabbak lennénk mint manapság
Tovabb elt a mernoki tudas pl szabad komuvesek akik terveztek es epitettek a kozepkori templomokat, bazilikakat.. amire az akkori atlag ember ranezett es ugy erezhette, hogy ez csak isten muve lehet... Akik egesz eletukben csak paraszt hazakat lattak, teljesen elamulhattak ezektol a ma is szemet gyonyorkodteto kozepkori epitmenyektol.
Egy csiga csak erő irányát változtatja, csigarendszer ami csökkenti a szükséges erőt. Pl 2 csiga duplazza az erőt de az 1m emeléshez 2m kötelet kell húzni
@@Mindenhova Valamit fel akarok húzni és felakasztok egy csigát, azon keresztül kötél. Az én oldalam lefelé irányuló erejét felfelé irányuló erővé alakitja a teher oldalán. Vagyis én lefelé húzom a kötelet de a teher felfelé megy. Ki irta/mondta hogy a gravitációt változtatod meg
7:20 - "Krisztus utáni 600-tól kezdve és a következő 100 évben számos szennyvízcsatornát építettek ki" - kik és hol? A Nyugatrómai Birodalom már Kr. u. 476-ban megszűnt. És nem hiszem, hogy csak a keletrómaiban építettek volna szennyvízvezetékeket...
@@molnibalage83 igen, de ez eléggé szemet szúrt nekem. Az a legnqgyobb gond, higy próbalja magat előadni, mint aki "tudomanyos" szemszögből közeliti meg a dolgokqt. De mar a hatasvadász borítóképei is arulkodnak arról, hogy ez nem mas, mint bulvárba öltöztetett populizmus, és semmi több. És eleg sok videójánál nem kicsit érződik ez.
9:40 A tárgyak tömege állandó! Mértékegysége kg. A súly változik pl. a tengerszint feletti magasság függvényében, vagy távol minden nagy tömegű testtől az űrben 0! Mértékegysége N (newton). Tehát a csiga a mozgatáshoz szükséges erő nagyságát csökkenti, miközben a munkavégzés útja nő. F*s=W (erő*út=munka)
Elég nagy marhaságok voltak a videóban. * A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem? * A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó. * Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél. Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
Régen is milliószám építkeztek. Csak lusták voltak karbantartani ezért inkább megcsinálták faszán, hogy kevesebbszer kelljen javítani. Gondolod szerettek volna évente foglalkozni vele? Ugyan már. Lusták voltak. De volt eszük. Ennyi.
Nem szarból építettek várat ,mint most. Nem műanyagból. És ezzel védték a környezetet. Ma 50 évre terveznek. Régen végtelen időre. Lehet hogy most is így kellene építeni.
Elég nagy butaságok voltak a videóban. * A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem? * A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó. * Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél. * A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon. Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
Meg hogy földrengésbiztos mind,még a legerősebb se tudta lerombolni. Erre arra lehet következtetni hogy jobban ismerték a föld geológiáját mint ma ismerjük.
Lófaszt ismerték jobban. Csak gondolkodtak és megoldották, hogy ezzel már ne kelljen foglalkozniuk. Mi vagyunk olyan hú de menők, hogy képtelenek vagyunk alkalmazni az ismeretet.
Nem, csak tudtuk nélkül alaposan túltervezték. Az n+1 összemolott épületről nincs emlék = survivor bias. A katedrálisok tornyai is régen szépen omlottak lefelé, de ma csak azt látod, ami áll. A leomlottakat nem.
Nagyon ötletesen voltak , tanulhatnánk belőle a mai mérnökök .👍
A mai műszaki megoldások fényévekkel jobban és mai igényeknek megfelelő.
Elég nagy butaságok voltak a videóban.
* A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem?
* A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó.
* Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél.
* A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon.
Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
@@molnibalage83 Köszi ! Elfogadom az érvelését, sok mindenben van igazsága, de azért ha megnéz pár olyan dolgot amit akkor és most csináltak , még mindig volna mit tanulni abból a dolgokból, pl :ha ma úgymond felújítanak egy épületet kb 4-6 év elteltével kezdhetik újra a javítgatását, az utaknál szint úgy vannak kivetni való dolgok .Ezt meg a mai emberek fogadják el .🤔😁
Jó nagy szarba lennénk és te is ha úgy építkeznénk és élnénk mint ők anno.
@@mariasuveges142 Nem tudom milyen épületet kell 4-6 év elteltével javítani, de ki ne találd már, hogy a római épületekkel sem kellett törődni. Ne a 0,00001% túélélő speciális, közhasznú épületek romjaiból vezessünk már le dolgokat. Mert a Colosseum is igazából egy rom. Persze, ha nincs épületgépészeted, akkor nincs mivel foglalkozni sem...
Az utakkal foglalkozik a probléma. Ha nem 2,5 tonnás "autók" és nem 40 tonnás kamionok mennének az úton, akkor egészen más lenne a helyzet. Főleg, ha asztalt helyett beton lenne.
Szóval nem, nincs mt tanulni. A modern infra felhúzási sebesség és terhelések mellett fel sem merül más technológia alkalmazása. Ez kb. olyan, mintha csinálná 50 évig elguruló autót, de csak 1000 db-ot gyártanál belőle, mert full manufakturális gyártása lenne. Ki engedhetné meg magának ezt?
A megmaradt római építmények landmark épületek, semmi több. Naná, hogy áll még egy részük.
Pont holnap repülünk Rómába! Köszi a plusz infókat! 🇭🇺🤝🏻🇮🇹
Sokat köszönhetünk a Római birodalomnak .
Szia!Nekem az lenne a kérdésem,hogy néhány adatot honnan vettél? Pl. mikor mondtad hogy a Colosseum-ot kb 9 évig építették,több mint 100 ezer rabszolgával.Köszönöm!
Ne kérdezz, mert ez egy külföldi videó fordítása, ami tele van tárgyi és fordítási hibával. Szerinted az acélt aminek az előállítási technológiáját a XIX. Században fedeztek fel, akkor acél kábeleket hogyan használták? Stb.
Na igen...
A holland szélkerék mit keres a videóban?
Jellemzően megint túltoltad. Kell a hájp. Főleg a cementes sztori. Betont alig használtak, jellemzően kőböl építettek mindent és csak azok kötéséhez használták a primitív cementet. A mai portlandcement 800 vényévvel előrébb van. Mivel nem követ használunk mint anno (a súlya illetve a nehéz és rendkívül költséges megmunkálás miatt) ezért az épületek élettartama kevesebb mint az ókorié. Ma is lehetne ilyet építeni olcsón, csak ahhoz vissza kellene vezetni a rabszolgaságot. Az ókori Rómát csodálja az egész világ, nagyvonalúan megfeledkezve arról a nyilvánvaló tényről, h. közönséges terrorszervezet volt, ahol a nem római polgár élete még a haszonálaténál is kevesebbet ért.
Ne a mai szemüvegen keresztül vizsgáljuk a római kori társadalmat, egy műszaki vitában amúgy is irreleváns.
Elég nagy butaságok voltak a videóban.
* A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem?
* A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó.
* Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél.
* A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon.
Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
@@molnibalage83 Ez így igaz, ezért írtam, h. tolja a hülyeségeit a műveletlen analfabétáknak akik csápolnak neki na meg kattintanak.
Azon értetlenkedem épp, hogy a bukásuk után, ilyen szép örökséget adtak, akkor az utána lévő középkori emberek, miért estek vissza ennyire a tudomány terén... Hiszem, hogy ha észre veszik hogy a Rómaiak milyen örökséget hagytak, akkor már most jóval előre haladottabbak lennénk mint manapság
Mert morálisan és erkölcsileg romlottak meg.
mert az egyház nem akarta a technikai fejlődést, hogy így uralkodhasson a birkákon
Tovabb elt a mernoki tudas pl szabad komuvesek akik terveztek es epitettek a kozepkori templomokat, bazilikakat.. amire az akkori atlag ember ranezett es ugy erezhette, hogy ez csak isten muve lehet... Akik egesz eletukben csak paraszt hazakat lattak, teljesen elamulhattak ezektol a ma is szemet gyonyorkodteto kozepkori epitmenyektol.
Olvastam olyat, hogy ha nem omlott volna össze a római birodalom, akkor már ezer éve elértük volna a mai technológiai színvonalat.
Klassz volt, köszi szépen
👍👍👍
Magyarországon a 13. -ik sz ban volt padlófűtés.
Vajon mi lehet az a kájmenticsum?
Akkor ma miért nem tudnak ilyen épületeket építeni?
Sokkal komolyabb épületeket építenek ma, sokkal gyorsabban.
@@rudika007 de nem stabil.
Én régen úgy hallottam hogy a romai beton sokkal tartósabb volt mint a mai, és máig nem fejtették meg, hogy mitől
@@Gladiatus121 ennyi.
@@Gladiatus121 Ez sem igaz. Már tudjuk hogyan csinálták. Csak mai módszerekkel nem praktikus és célszerű a használata.
A Római beton víz alatt is megkötött...Rómában van egy rövid csatorna,ami 1600 éves,a ma napig használják és vízálló!!!
Háááát... a csiga az aztán biztos nem csökkenti semminek se a tömegét. ( @9:36 )
A tömeg változatlan, de a szükséges erő valóban csökken.
Egy csiga csak erő irányát változtatja, csigarendszer ami csökkenti a szükséges erőt. Pl 2 csiga duplazza az erőt de az 1m emeléshez 2m kötelet kell húzni
@@zsoltsebo3158
Erő irányát? Azt biztosan nem. A gravitáció egyformán hat rá ha használsz csigát (csigákat) ha nem.
@@Mindenhova Valamit fel akarok húzni és felakasztok egy csigát, azon keresztül kötél. Az én oldalam lefelé irányuló erejét felfelé irányuló erővé alakitja a teher oldalán. Vagyis én lefelé húzom a kötelet de a teher felfelé megy. Ki irta/mondta hogy a gravitációt változtatod meg
7:20 - "Krisztus utáni 600-tól kezdve és a következő 100 évben számos szennyvízcsatornát építettek ki" - kik és hol? A Nyugatrómai Birodalom már Kr. u. 476-ban megszűnt. És nem hiszem, hogy csak a keletrómaiban építettek volna szennyvízvezetékeket...
Nem a tömegük csökkent, hanem az emeléshez szükséges erő!!! Ez nagyon nem mindegy!
Ennél sajnos több hülyeség is volt a vidóban.
@@molnibalage83 igen, de ez eléggé szemet szúrt nekem.
Az a legnqgyobb gond, higy próbalja magat előadni, mint aki "tudomanyos" szemszögből közeliti meg a dolgokqt. De mar a hatasvadász borítóképei is arulkodnak arról, hogy ez nem mas, mint bulvárba öltöztetett populizmus, és semmi több.
És eleg sok videójánál nem kicsit érződik ez.
9:40 A tárgyak tömege állandó! Mértékegysége kg. A súly változik pl. a tengerszint feletti magasság függvényében, vagy távol minden nagy tömegű testtől az űrben 0! Mértékegysége N (newton).
Tehát a csiga a mozgatáshoz szükséges erő nagyságát csökkenti, miközben a munkavégzés útja nő. F*s=W (erő*út=munka)
Elég nagy marhaságok voltak a videóban.
* A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem?
* A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó.
* Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél.
Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
A válasz egyszerű. Manapság a mennyiség a lényeg, nem a minőség.
Régen is milliószám építkeztek.
Csak lusták voltak karbantartani ezért inkább megcsinálták faszán, hogy kevesebbszer kelljen javítani.
Gondolod szerettek volna évente foglalkozni vele?
Ugyan már.
Lusták voltak.
De volt eszük.
Ennyi.
Ne felejtsük ki a római cement speciális tulajdonság sem, és a hőtágulási különbségeget sem a vasbetonnál..
Szak emberek csinaltak
Nem szarból építettek várat ,mint most. Nem műanyagból. És ezzel védték a környezetet. Ma 50 évre terveznek. Régen végtelen időre. Lehet hogy most is így kellene építeni.
Mélység belméret két különböző dolog
Súly és tömeg között van némi különbség. Meglepetés, hogy ezt egy álttalános iskolás tudja, de egy ismeretterjesztő videó készítője nem.
Ez a mai "ismeretterjesztő" csatornák színvonala. Lektor? Az minek...
Elég nagy butaságok voltak a videóban.
* A survivor bias cuki, mert a római kori épültek 99.99999%-a eltűnt, majd a maradék pár" landmarkból" vezetik le, hogy "jobb volt a római". Ma is tudnánk ilyet építeni, csak nem lenne költséghatékony. És nagyon kevés épületnél igény az, hogy párszáz évnél tovább álljon. Nézzük meg, hogy a lakásoknál a technológia és célszerűség mit változott csak 50 év alatt. Akkor minek építeni egy épületet több száz évre? Vagy egy ipari üzemet, ahol az épület költségének megtérülési ideje kb. 3-4 év és, ha nő az áram és gáz ára vagy a muknabér, már költözik is az üzem?
* A római utakkal példálózás is ez. A több ezer km-es hálózatból alig maradt meg valami. Tehát cuki ezeket úgy bemutatni, hogy jobbak, mint a mai. Aha. Megy rajta 40 tonnás kamion 90 km/h-val? Ja. Nem. Nem is tudna. Ha meg kapna ilyez azonnal darabokra esne. Több száz év alatt kb. 80 ezer km-nyi burkolt utat sikerült megcsinálni. Erre több az igény. Ha ma is csak kb. egy lovasszekér és annak tömege és sebessége meg gyalogos lenne az igény, akkor ma is lehetne ilyen út tartósságot elérni, csak ehhez másféle technológia kéne, ami dárgább, de megoldható. A városi térkövezések, ha NORMÁLISAN megcsinálják az alapot és nincs rajta semmi gépjárműforgalom, akkor örökélet +1 évig azok is jók. Az nem érv, hogy a városban a szaros térkőlapok repednek, mert rámegy a busz, autó, teherautó.
* Acélhuzal? Nem, acélhuzal kb. a 19 század terméke. Addig nem létezett ilyen. Acél is csak egyes kardoknál volt, de vas volt. Nem acél. A Lánchíd is vashíd volt, nem acél.
* A tömeg nem változik, hanem csak a szükséges emelő erő és teljesítmény, illetve, hogy mennyi ideig kell a teljesítményt kifejteni. Azért az általános iskolás fizikát se dobjuk már ki az ablakon.
Ettől a kor szintjén piszok jók voltak a rómaiak, de azért a ló túloldalára sem kéne átesni. A mai építészet célja és igényei is mások, meg a produktivitása is.
Meg hogy földrengésbiztos mind,még a legerősebb se tudta lerombolni. Erre arra lehet következtetni hogy jobban ismerték a föld geológiáját mint ma ismerjük.
Lófaszt ismerték jobban.
Csak gondolkodtak és megoldották, hogy ezzel már ne kelljen foglalkozniuk.
Mi vagyunk olyan hú de menők, hogy képtelenek vagyunk alkalmazni az ismeretet.
Nem, csak tudtuk nélkül alaposan túltervezték. Az n+1 összemolott épületről nincs emlék = survivor bias.
A katedrálisok tornyai is régen szépen omlottak lefelé, de ma csak azt látod, ami áll. A leomlottakat nem.
Miert látom még mindig a videódat????😡😡😡