Dlaczego powinniśmy jeść paleo-ketogenicznie? Dr Sarah Myhill. Wywiad 2 cz. 1/3

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 ноя 2024

Комментарии • 61

  • @stanisawapracuta3626
    @stanisawapracuta3626 3 месяца назад +3

    Bardzo dziękuję za wspaniale wiadomości. Juz wiem że nie mogę jeść sera białego, mleka, jourtu. DZIĘKUJĘ ❤❤❤❤❤

  • @elapawlowska2534
    @elapawlowska2534 4 месяца назад +3

    Baaardzo ciekawy program 😊❤

  • @Mag-gp4do
    @Mag-gp4do Год назад +23

    Ta wiedza jest dla mnie niezwykle użyteczna, bardzo dziękuję ❤❤❤

  • @jerzykomarnicki3307
    @jerzykomarnicki3307 Год назад +24

    Rewelacyjny wywiad z panią doktor!!. Masa ciekawych faktów i informacji. Podana w prosty i przystępny sposób dla każdego. Po prostu bomba💣💥Dziękuję i pozdrawiam.

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +3

      Dziękujemy za miłe słowa i życzymy dużo zdrowia ❤

  • @gracejelec9690
    @gracejelec9690 Год назад +11

    Otwieram oczy,dziękuję.pozdrawiam🇨🇦

  • @dorotamande7060
    @dorotamande7060 Год назад +12

    Dziękuję bardzo za ten wywiad. Bardzo pomocny 😊

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +1

      Dziękujemy i życzymy dużo zdrowia ❤

  • @kanikula22
    @kanikula22 Год назад +4

    Bardzo dziękuję za ten wywiad ! Pozdrawiam

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад

      My również dziękujemy i życzymy dużo zdrowia ❤

  • @tatianamalinowska504
    @tatianamalinowska504 Год назад +10

    Bardzo ciekawy wywiad

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +1

      Dziękujemy i życzymy dużo zdrowia ❤

  • @henrikejaworski3860
    @henrikejaworski3860 Год назад +4

    Respekt ❤

  • @jolantasalak5942
    @jolantasalak5942 Год назад +11

    Witam serdecznie❤️

    • @jarek3380
      @jarek3380 Год назад +2

      Cześć Jola 😊 🙋

    • @Mirka_1505
      @Mirka_1505 Год назад +3

      Jola ⚘i Jarek😊, Witajcie 🌞...

    • @jarek3380
      @jarek3380 Год назад +1

      @@Mirka_1505 Hej Mirka 😊🙋

  • @mar-mz8kv
    @mar-mz8kv Год назад +9

    Pokochałam mitochondria ❤😊...

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +2

      Niezmiernie nas to cieszy ❤ Zapraszamy do subskrybowania kanału 😊

  • @marythesky5838
    @marythesky5838 7 месяцев назад +2

    Jaki jest tytuł książki, w której zawarte są przepisy o których wspomina Sarah?

  • @konradmilijon
    @konradmilijon Год назад +15

    Ja od ok. 2 lat nie jem nabiału, miałem również okres 3 miesięcy diety bezglutenowej (zamiast chleba, makaronu jadłem ryż, zero ciastek itp.) W dzieciństwie miałem ostry nieżyt nosa, praktycznie nie oddychałem przez nos i siąkałem co jakieś 5 min i to trwało parę lat. Mieszkając na wsi w tamtym okresie spożywałem dużo nabiału i mleka. Łącząc to z różnymi objawami tożsamymi ze zmęczeniem mitochondriów, mogę spekulować, że mam/miałem alergię pokarmową. Miałem testy alergiczne na żywność, które nic nie wykazały. Zastrzyki odczulające zlikwidowały praktycznie 95% mojego nieżytu nosa (siąkam parę razy na dzień i po kichaniu). Odkąd zrezygnowałem z mleka i nabiału nic się nie zmieniło, również odstawienie glutenu też nic nie zmieniło. Być może to kwestia skrobi, bo w czasie diety bezglutenowej normalnie jadłem ziemniaki. Z drugiej strony jeśli węglowodany mają tak szkodliwy wpływ na mitochondria, to dlaczego choć "wszyscy je jedzą" to tylko niektórzy odczuwają problemy rzekomo z tym związane? Ja sądzę, że to tak samo jak z powiązaniem niedoboru wapnia z osteoporozą, lub wit D3 z krzywicą, wiadomo, że braki zwiększają ich prawdopodobieństwo, ale gdyby tak było, to mielibyśmy plagę dzieci z krzywicą, lub osteoporozą u dorosłych, bo wielu z nich rzadko jada nabiał i mleko, a bez nich praktycznie nie sposób pokryć z diety zapotrzebowanie na wapń. Co tu dużo mówić, za osteoporozę gł. winny jest obniżony poziom estradiolu gł. u kobiet po menopauzie, a za krzywicę, skoliozę, Scheuermanna czynniki genetyczne. Sądzę że tak samo jest w przypadku związku mitochondriów z dietą, wątpię czy ograniczenie węglowodanów pomoże wielu osobom, z resztą mózg odżywia się wyłącznie glukozą, więc ketony i tak muszą wpierw zostać przekształcone na glukozę, by mózg ją spożytkował, a ponoć ze spalania glukozy powstaje wiele rodników tlenowych, które te mitochondria mają w mózgu uszkadzać. Może się ktoś odniesie do moich wywodów i ew. skoryguje niewłaściwą dedukcję.

    • @malgosa8898
      @malgosa8898 Год назад

      J. Zięba mówił, że to nie jest winny gluten ze zbóż a glifosat, którym są opryskiwane. Poza tym kiedys ludzie jedli dużo ziemniaków i różnych zbóż. Kapustę buraki, marchew. Pili świeże mleko, mieli krowy. Moja babcia żyła 99 lat bez chorób. Mnie zastanawia, że tyle wieków i każdy mówi co innego. Każdy szuka przyczyn chorób i nikt tak na prawdę nie wie. Jedni tylko ; warzywa albo owoce, inni tylko mięso itd.

    • @skosm
      @skosm Год назад +6

      Ściągnij sobie z neta książkę jana kwaśniewskiego - żywienie optymalne. Tam masz odpowiedzi na twoje pytania. To co mówi ta lekarka pokrywa się bardzo mocno z tym co mówił doktor

    • @Artur_K
      @Artur_K Год назад

      Tak mózg jak i tarczyca nie potrzebują glukozy. Z tego co pamiętam to tylko erytrocyty jej potrzebują. A do tego służy glukoneogeneza.
      Twoj wywód jest dziurawy niestety. To że ludzie nie chorują obłożnie od urodzenia nie oznacza że nie choruja wcale. Jedni lepiej się prowadzą a inni gorzej. Jedni wyssali z mlekiem i łożyskiem dobre geny a inni już w łonie zostali skazani na chorowanie no matka była chora/niezadbana. Co nie zmienia faktu że lepiej się pracuje naszemu ciału na ketonach niż na węglach i na to są miliony dowodów. To jak z jedzeniem. Zdrowsza jest czekolada 85% bez dodatków niż "mleczna" z ciasteczkami. Ale i tak wybierasz mleczna prawda?
      Sam wybierasz z jakiej jakości paliwa chcesz korzystać. Ketoza jest dla wszystkich. Ale jednocześnie nie jest dla każdego. Trzeba chcieć zmian na lepsze. A zmiany wymagają pracy. Więc łatwiej powiedzieć że węgle są ok i nic nie robic oszukując się i licząc że akurat nas nie spotka choroba cywilizacyjna niż wziąć się w garść, do edukować i zmienić życie na lepsze odraczajac chorowanie i umieranie.

    • @Idalilit
      @Idalilit Год назад +3

      @@skosm niektóre nacje muszą kraść cudze pomysły...

    • @kobietawczerni..........1368
      @kobietawczerni..........1368 11 месяцев назад +4

      Ciekawe co piszesz . Ja na sobie wiem ze skrobia szkodzi mi najmocniej i pszenica . To w stanie ketozy jest niezwykła ostrość umysłu . I takie wewnętrzne dobro , które się czuje . Tez jestem ciekawa bo jednak są ludzie którzy jedzą wszystko i nic im nie jest . A inni CAle życie się pilnują z jedzeniem

  • @MCHmuzykaElektroniczna
    @MCHmuzykaElektroniczna Год назад +9

    A u mnie jakieś 80% produktów, to produkty odzwierzęce. Reszta rośliny. Pozdrówka.

  • @Mag-gp4do
    @Mag-gp4do Год назад +18

    Więcej filmów proszę, szkoda trochę, że nie słychać zupełnie oryginalnych głosów

    • @henrykalor155
      @henrykalor155 Год назад +8

      Nie było by dobrze słychać polskiego,piękne nagrania,czysty wyraźny głos i wielka wiedza❤❤❤

  • @konradmilijon
    @konradmilijon Год назад +2

    A co ze sportowcami lub po prostu osobami aktywnymi fizycznie, jeśli chodzi o ograniczenie węglowodanów?
    Sytuacja nr 1: Sport siłowy, wyczerpanie zasobów glikogenu po treningu, posiłek po treningowy ubogi w węglowodany nie zapewni odpowiedniej regeneracji zasobów glikogenu oraz odbudowy struktur białkowych uszkodzonych włókien mięśniowych z powodu słabego wyrzutu insuliny podczas okna anabolicznego.
    Sytuacja nr 2: Jazda na rowerze lub biegane, czy posiłek przed treningiem gł. tłuszczowo-białkowy zapewni sprawne dostarczanie energii pracującym mięśniom na równi z posiłkiem wysoko węglowodanowym? Czy dieta ketogeniczna jest przyjazna dla wyczynowego uprawiania sportu? (w sensie nie zwykła rekreacja dla zdrowia lecz dla wyników sportowych, wzrostu masy i siły mięśniowej).

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +1

      Dieta ketogenna w przypadku sportowców ma swoje plusy i minusy. Zależy od organizmu, uprawianego sportu, stanu zdrowia i oczekiwanych efektów. Daje szansę na przyrost masy mięśniowej i zwiększenie wydolności organizmu. Żywienie o niskiej zawartości węglowodanów mogą stosować sportowcy, których wysiłek fizyczny znajduje się na średnim lub dużym poziomie intensywności (osiągają 60-70% V2O max - pułap tlenowy). Gdy intensywność treningu sięga 80% V2O max, wówczas możliwe że trzeba wzbogacić dietę w węglowodany.
      Pozdrawiam serdecznie,

    • @konradmilijon
      @konradmilijon Год назад

      @@mitopharmapl
      dziękuję za odpowiedź,
      czy w przypadku treningu siłowego przy 4 posiłkach/dzień i treningu 3-4xtydz. jest w porządku, gdy dietę ketogeniczną normalnie się stosuje, lecz przy posiłku potreningowym stosuje ładowanie węglowodanami? Czy rodzaj węglowodanów ma znaczenie typu pumpernikiel zamiast zwykłego chleba czy nie ma to znaczenia (w sensie w diecie keto)?
      60-70% V20 max jakie to ma praktyczne przełożenie? Rozumiem, że trening siłowy nie osiąga normalnie tego kryterium, a jazda na rowerze? Jeśli przeważnie oddycha się przez nos to czy pułap ten zostanie zachowany?

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +1

      Dzień dobry,
      W celu uzyskania konkretnych wskazówek oraz ustalenia indywidualnego jadłospisu należy skonsultować się z dietetykiem.
      Pozdrawiam serdecznie,

    • @kanikula22
      @kanikula22 Год назад

      ​@@konradmilijonproponuję zajrzeć do stron Braci Rodzen - lekarzy którzy propagują dietę Keto. Tam jest całe bogactwo odpowiedzi również dla sportowców i tez wysilkowych To troche mit z tym jedzeniem weglowodanow. Albo to kanalu Tlustej Agaty., która uprawia bardzo wysiłkowy tryb życia a jest na Carnivorze czyli stylu mięsno tlustowym z pominięciem węglowodanów. Rewelacja.

    • @Jay2141-y2y
      @Jay2141-y2y 7 месяцев назад

      ​@@kanikula22"to trochę mit z tym jedzeniem weglowodanow" ... Droga Pani, owszem Bracia twierdzą, że można uprawiac sport na keto, ale nigdy nie odnieśli się do dyscyplin o tzw wysilku glikolitycznym jak sprinty, sporty walki, crossfit... tam keto raczej nie działa. Paleo z węglami około treningowo juz tak 😊 więc panowie bracia są spoko dla ludzi mało aktywnych, dla sportowców mega aktywnych już niekoniecznie

  • @katarzynalinke4311
    @katarzynalinke4311 Год назад +4

    😇❤️🙏

  • @agak8336
    @agak8336 Год назад +2

    Czy mogłaby pani Dr. Mayhill odpowiedzieć, co z podwyższonym cholesterolem? Czy jedzenie tłuszczy i czerwonego mięsa nie pogorszy tego stanu? A co z arteriami zablokowanymi, w które potem trzeba wsadzać stents? A co z niejedzeniem grains, Czy marchwi i ziemniakow bogatych w rozne dobre mineraly? Ta dieta wydaje się na dluzsza metę nieracjonalna.

    • @mitopharmapl
      @mitopharmapl  Год назад +1

      Dzień dobry,
      Na wiele z tych pytań Dr. Myhill odpowiada w innych filmach które polecamy obejrzeć - ruclips.net/p/PLgE0JYJsflJfZhS8_nDFARnTcFNlX82ra&si=bXQc5fwzAldHXYc5

  • @Mo-yj3wf
    @Mo-yj3wf Год назад +1

    17:00 'cukry są nam potrzebne' hmm…

  • @mirdallke2
    @mirdallke2 Год назад +2

    niech na pani połowie w jaki sposób nasz przewód pokarmowy przetwarza błonnik czyli defacto celulozę - skąd bierze d tego bakterie gdzie je przechowuje ? Ludzie stosujący diet Carnivore doskonale wykazują ze błonnik tylko nam szkodzi

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 Год назад +1

    powinniśmy jeść prawdziwe jedzenie // ciekawe,która gmina,region pierwsza otworzy tuż przy ekspresówce okno informacyjno,handlowo gospodarczo kulturalne ,

  • @michalca
    @michalca Год назад +3

    Ja sam robię sery kefiry z mleka z owcy i tego mi będzie trudno zrezygnować.

    • @grazyna867
      @grazyna867 Год назад +3

      Nabiał owczy jest super i nie rezygnuj.

  • @perlaimuszla
    @perlaimuszla Год назад +3

    95 % mojego odżywiania składa się z pokarmu roślinnego takiego jak: warzywa i owoce, orzechy i nasiona, dobrej jakości chleb, a w minimalnej ilości jaja czy coś z mleka.
    Nie zjadam zwierząt, właściwie nie choruję, jestem zdrowy.

    • @jolantadrelichowski6470
      @jolantadrelichowski6470 Год назад +4

      Odżywiałam się tak 15 lat aż się rozchorowałam. Wydałam na leczenie tyle pieniędzy ze mogłabym kupić mały samochód. Leczenie pomogło. Ale od kiedy jestem na carnivore nigdy w życiu nie czułam się tak dobrze. Nigdy nie miałam tyle energii i nigdy tak dobrze nie spałam. Mózg pracuje zupełnie inaczej.

    • @perlaimuszla
      @perlaimuszla Год назад +2

      @@jolantadrelichowski6470 Ja odżywiam się w sposób wegetariański od kilkudziesięciu lat.
      Jestem zdrowy, nie zjadam zwierząt, to ważne.

    • @jolantadrelichowski6470
      @jolantadrelichowski6470 Год назад +2

      @@perlaimuszla jeżeli ci służy to dobrze. Mnie służy carnivore. Dieta carnivore czyli zwierzęca wielu ludziom pomogła odzyskać zdrowie. Jest bardzo pomocna przy chorobach autoimmunologicznych, depresjach itp. Których lekarze nie potrafią leczyć.

    • @perlaimuszla
      @perlaimuszla Год назад +1

      @@jolantadrelichowski6470 "Dieta" oparta na cierpieniu innych nie może prowadzić do zdrowia w konsekwencji.
      Zacytuję pewne słowa: "Nowotwór jest mięsem waszym ludzie".

    • @jolantadrelichowski6470
      @jolantadrelichowski6470 Год назад +4

      @@perlaimuszla po pierwsze nie jem mięsa z konwencjonalnych hodowli a po drugie jesteśmy tak fizjologicznie zbudowani ze najzdrowsze są dla nas produktu odzwierzęce a nie roślinne. Takie fakty a na propagandę jestem odporna