Wniosek z tego taki że strasznie marnujemy energię, schabowy 200 g daje nam ok 500kcal a gdybyśmy umieli przekształcić cała masę w energię bysmy mieli ok 4.3 biliona kcal 🙂 jeden kotlet by wyzywil cały świat na jeden dzień 🙂
Moja ulubiona tematyka , dziękuję 😊 Drugą moją pasją są okręty podwodne z II Wojny Światowej. W Pana rekach byl by to zapewne ciekawy materiał. Serdecznie pozdrawiam
Na pewno jest to wysokoenergetyczne:) A swoją drogą skąd wzięła się energia wiązań atomowych? Oddziaływania silne- gdyby mógł Pan zrobić o tym odcinek dla laików takich jak ja...
to niejako energia pierwotna pozostała po wielkim wybuchu. W zasadzie to cała energia pochodzi od wielkiego wybuchy a następnie po reakcjach termojądrowych w gwiazdach a jak oczekujesz odpowiedzi bardziej fundamentalnych to chyba nikt na nie nie zna odpowiedzi. A filmów i animacji o wielkim wybuchu jest sporo i tak naprawdę tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie
Energia wiązań atomowych pochodzi z interakcji między elektrostatycznymi ładunkami jąder atomowych i elektronów. Gdy dwa atomy zbliżają się do siebie, ich elektrony mogą zacząć się poruszać w sposób, który minimalizuje ogólną energię systemu. To prowadzi do stabilizacji układu i tworzenia wiązania chemicznego. Wiązanie chemiczne jest zazwyczaj mocne, ponieważ oddzielanie atomów od siebie wymaga dodatkowej energii. Ta energia jest równa energii, która została wydzielona, gdy wiązanie się utworzyło. Jest to konsekwencja zasady zachowania energii: energia, która została "zużyta" na utworzenie wiązania, musi być dostarczona z powrotem, aby je zerwać. To jest dość uproszczony opis tego, skąd pochodzi energia wiązań atomowych. W rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany temat, który obejmuje wiele różnych rodzajów wiązań chemicznych i różne poziomy teorii kwantowej.
@@matmatco Piszesz o wiazaniach chemicznych a pytanie bylo o sily wewnatrz jadra atomowego. To zupelnie oddzielne sprawy. Rownie dobrze mozna by pisac o wiazaniu zaprawy murarskiej.
Taka ciekawostka. Albert już w wieku 22 lat świadomie przyjął obywatelstwo Szwajcarii a w 1918 r., zapytany o teorię względności, Einstein powiedział: Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa, to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy - Szwajcarem, a Francuzi - wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy - Niemcem, a Niemcy - Żydem.
Jak widać przełomowe odkrycia naukowców w początkowej fazie odkryć zjawisk , praw nie są zauważalne , przykład : nasz Kopernik czy Fleming . Nauka ....to lubię ! 😀
Np to, że ten 1g to różnica pomiędzy masą materiału rozszczepialnego (w tej bombie), a masą produktów reakcji. A nie masą samego materiału rozszczepialnego.
Źródło z wiki, wiem że to gófniane źródło wiedzy ale tutaj akurat wszystko się zgadza: "Ładunek uranu ważył 64,1 kg, z czego jedynie około 0,8 kg U-235 uległo rozszczepieniu w trakcie wybuchu, a na główne czynniki rażenia (energię cieplną i promieniowanie) zostało zamienione zaledwie od 600 do 860 miligramów uranu." A fuzja termojądrowa jest 4ro krotnie wydajniejsza 😲
Mam pomysł na kolejny ciekawy odcinek: proszę wyliczyć ile energii potrzebne jest aby rozpędzić mały statek kosmiczny do prędkości np 1/10 c a później należy pomnożyć wynik x2 (aby wyhamować) i otrzymamy jak dużo energii potrzeba aby polecieć "do gwiazd". Próbowałem to wyliczyć (z pomocą chatGPT) i wyszło mi że podróże kosmiczne są niemożliwe :)
Coś mi tutaj nie pasuje z tytułem. Według oficjalnych danych ładunek plutonu w bombie ważył 64,1 kg. Rozszczepieniu uległo 0,8 kg. W jaki sposób Panu wyszło że rozszczepeniu uległo tylko 1g? Jak Pan to wyliczył i na podstawie jakich wartości?
Utożsamianie wzoru E = mc2 i Alberta Einsteina z bombą atomową (patrz np. thumbnail) jest niefortunne. To, że robi tak 99% internetu nie jest usprawiedliwieniem. Wzór E = mc2 jest bardzo ogólną relacją pomiędzy masą ciała i jego energią (w spoczynku) i może być użyty w dyskusji dowolnych procesów fizycznych czy chemicznych jak np. spalanie węgla w piecu czy gazu w kuchence. Nikt jednak nie tłumaczy spalania węgla za pomocą wzoru E=mc2, pomimo że w tym procesie też następuje utrata masy. Wbrew popularnej opinii, wzór E=mc2 nie jest potrzebny do wytłumaczenia bomby atomowej i nie miał wpływu na budowę bomby. Warto zajrzeć do klasycznej pracy autorstwa Lise Meitner i Otto Robert Frisch, gdzie w poprawny sposób wytłumaczono jak powstaje energia w procesie rozszczepienia. Fizyka jest tutaj prosta. Po rozszczepieniu np. jądra uranu 235 mamy dwa elektrycznie naładowane jądra, które są bardzo blisko siebie (rzędu 10^-14 metra) i odpychają się siłą elektryczną. W konsekwencji jądra te nabierają dużej energii kinetycznej, która następnie zamienia się na energię termiczną (poprzez zderzenia z ośrodkiem).
Taki wybuch atomowy przypomina mi pewną grę na commodore 64. Kostki mojego pola przypominającego szachownicę, przy pomocy reakcji łańcuchowej przejmowały kostki przeciwnika.
Zastanawia mnie czy odkrycie bomby atomowej było nieubłagane ze wzlędu na linearność odkryćm czy może gdyby nie tych kilku fizyków, to nikt inny mógłby już na to nie wpaść? Czy to głupie pytanie?
Zgodnie z teorią Marksa bardzo głupie. Do rozwoju postępu niezbędny jest rozwój sił wytwórczych. Jeżeli ten rozwój osiągnie pewien poziom, to zawsze się znajdzie wynalzca lub grupa wynalazców zdolna rozwiązać problem.
Witam, świetny materiał jak zawsze, mam zawsze wrażenie, że za mało osób subskrybuje ten kanał. Mam jedno pytanie, zobaczyłem na palcu obrączkę z różańcem, czy jesteś osobą wierzącą? I przepraszam za tak bezpośrednie pytanie w czasach kiedy cenzuruje się wszystko pod postacią tematu tabu. Pozdrawiam.
Jak to dobrze że przez przypadkowe rozbicie dzbanka czy szklanki nie rozrywa się atomów ;) lub przynajmniej nie ma takich konsekwencji. Super odcinek, pozdrawiam :D
Nawet gdyby się rozerwało, to nic by to nie dało, dlatego, że temat występuje tylko w pierwiastkach promieniotwórczych i ich izotopach.. :) To te gady są tak piekielnie niebezpieczne..
Co to się stało, że nagle na YT milion filmów o pierwszych atomówkach? Chodzi tylko o ten film o Openheimerze w kinach? Ale czy to nie jest tak, że w reaktorze jądrowym następuje reakcja łańcuchowa? Kontrolowana reakcja łańcuchowa? W bombie reakcja jest nie kontrolowana. Łańcuchowe są obie.
W reakcji kontrolowanej po rozszczepieniu uwalnia się jeden neutron, który rozbija jeden atom itd. W reakcji w bombie z Uranu uwalniają się dwa protony i uderzają w 2 atomy itd. , i reakcja jest dużo gwałtowniejsza.
@@tonyal2353jestes pewny? Myśle, ze kontrola polega na pochłanianiu pewnej ilości uwolnionych neutronow nie dopuszczając do uderzania w jądra innych atomów. Dzieki możliwości płynnego pochłaniania neutronow można regulować moc reaktora.
@@tonyal2353 A to nie jest tak, że rozpad U235 daje 3 neutrony? W reaktorze część jest pochłaniana przez inhibitor lub ucieka z powodu za dużej szybkości (często brak wody, w Czarnobylu był grafit, często ołów, bar i kadm).
Fakt, że pierwszą elektrownię jądrową zbudowano prawię dekadę po tym jak zbudowano pierwszą bombę, dość słabo o nas, ludziach świadczy. Nowe źródło ogromnej energii: Istnieje Ludzie: Zróbmy bombę!
Pierwszy!!!! 😅😅😅😅 A poza tym Panie Tomaszu kawał świetnej roboty trzeba przyznać że potrafi Pan przedstawić trudne i zawiłe zagadnienia w tak przystępny sposób że i laik zrozumie a mało tego złapie bakcyla. Czapki z głów !!!!! PS . Powinien Pan zostać ministrem edukacji !!!!! Pozdrawiam
@@bambucza001 to taki trend, który polega na tym, że piszesz pod nowym filmem "pierwszy" i jak klikniesz sobie "sortuj komentarze według: od najnowszych" i rzeczyiście twój komentarz jest dodany jako pierwszy, to zostawiasz. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki w tym cel i sens, to jest to swego rozdaju zabawa nastolatków, chociaż w rzeczywstości nikogo to nie interesuje i tylko autor komentarza ma frajdę. Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie ci do głowy czerpać radość z tej zabawy, to upewnij się, czy nie masz do stracenia resztek godności
Znalazłem to w necie , pierwszy link po wpisaniu hasła : jaka masa zniszczyła Hiroszimę . "Bomba jądrowa, zrzucona na Hiroszimę, nazywała się "Little Boy”. Ładunek został spuszczony z prowadnic bombowca Boeing B-29 Superfortress o nazwie "Enola Gay" z wysokości 9500 metrów. Bomba mierzyła 3 metry, miała 71 cm średnicy, jej masa wynosiła aż 4 tony, a ładunek uranu zamknięty w środku ważył 64,1 kilograma." Proszę dla mnie jaśniej bo nie rozumiem skąd ten jeden gram masy ????
@@BartekEVH Ok .Ale teraz trochę mi sie nie chce :) LENISTWO INTELEKTUALNE . Ale tak w dwóch słowach z tych 64,1 kg masy uranu tylko jeden gram dał energię a reszta ? Nie zdążyła zamienić się w energię czy też ta masa w czasie wybuchu zbyt się rozproszyła aby podtrzymać reakcję łańcuchową ?
@@boreasz to trochę bardziej skomplikowane, a ja nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, aby pouczać. :) Ale wszystko jest dość ładnie opisane w sieci. Nawet tutaj w jednym komentarzu ktoś to poruszył tak dla sprawdzenia.
Год назад+1
Chodzi tutaj o deficyt masy, powstały poprzez rozszczepienie. Nukleony razem (jądro) mają inną masę niż osobno (pojedyncze protony lub neutrony) Jądro ma swoją energię wiązania. Podczas tego wybuchu uwolniono tyle energii, że deficyt masy wyniósł 1g. Ja to tak zinterpretowałem. Równanie, które to opisuje to E=mc^2. m to masa, E to energia, a c to szybkość światła w próżni. Jak oszacowano deficyt masy? Zapewne na podstawie oszacowanej energii bomby. Przecież nie szukali szczątkowy i nie ważyli ich :)
Skąd te 1 gram ? Modulowany inicjator neutronów może miał 7 gram (czemu nie gramów - bo sto gram wódki ? ) Niech pani da śledzia w śmietanie i sto gram czystej. (Tadeusz Różewicz) Powyższy cytat możemy znaleźć w jednym ze słowników - z adnotacją, że forma dopełniacza liczby mnogiej gram występuje w wypowiedziach potocznych dotyczących picia alkoholu. ? :D
Jest taki sklep koszulkomat . Może tam kupił ? Tam możesz sobie zrobic jaką chcesz . To nie reklama . Kupiłem u nich koszulkę w/g własnego pomysłu. Wybrałem : Kozacy piszą list do sułtana .
jak wielkie jest Słońce? gęstością produkowanej energii nie dorasta kompostownikowi a, na sekunde zamienia 3 miliony ton w energię czy ktoś ma taką wyobraźnię?
Może żądam głupie pytanie, ale dlaczego w takim razie bomby zrzucone na Japonię były tak duże? Jeden gram wystarczył, a reszta masy bomby? Pytam jak kompletny laik :D
Ogolnie cały opis schematu jest na internecie dostępny. Ale w skrócie - w środku znajdowała się 2m rurka po której jednej stronie znajdowała się część uranu 235 a po drugiej stronie druga część uranu-235. Oddzielnie każda była w masie podkrytycznej. Ale po uruchomieniu zapalnika góra część za pomocą ładunku wybuchowego była wystrzeliwana w tej rurce (coś jak lufa w pistolecie) w stronę drugiej części aby tam przejść do masy nadkrytycznej powodującej rozpoczęcie reakcji. Całą dolna częśc była też obłożona reflektorem neutronów aby odbijać neutrony uciekające za bombę w kierunku rdzenia i pszyspieszyć i wzmocnić reakcję. Zapalnik też był połączony z radarem bo sama bomba nie wybuchała po uderzeniu w ziemię tylko trochę wyżej bodaj 500m nad ziemią.
No i sama masa krytyczna dla Uranu 235 to ponad 50kg materiału w formie kuli. W bombach kuli nie było tylko walec więc masa musiała być większa. Ale biorąc pod uwagę, ze ponad 60 kg uranu-235 zostało umieszczone w bombie a realna energia zostałą dostarczona jedynie przez mniej niż 1 g jest to bardzo słaby % wynik. Samego materiału, który rozszczepił się było 0,8kg według obliczeń. Dane z wiki to: 64,1 kg uranu w bombie -> 0,8 kg rozszczepione -> 600-860mg uranu wytworzyło energię cieplną i promieniowanie.
To tylko teoretyczne porównanie. Zgodnie ze wzorem, 1g Plutonu by wystarczył - jakby zamienić 100% jego masy w energie. Tymczasem sprawność zamiany masy w energie w takiej bombie jest absurdalnie niska. Więc w praktyce potrzeba kilogramów plutonu.
🔥Ponoć Hiroszimę zniszczył nie sam wybuch, a łatwe rozprzestrzenianie się pożaru powstałego wskutek wybuchu, będące wynikiem głownie drewnianej zabudowy.
@@pitrek121g rośliny tylko przekształcają jeden rodzaj energii na inny. Np. energię świetlną na energię wiązań chemicznych (cukry). Nie tworzą nowej materii.
Jeśli wyświetli się Wam piSSiurska reklama, kliknijcie na odnośnik do niej, a gdy się otworzy w nowej karcie, dajcie jej łapkę w dół i zgłoście jako rozpowszechniającą nieprawdziwe informacje.
Panie Tomaszu, jest odwrotnie niz pan mowi. Atom w calosci ma mniejsza mase niz wszystkie jego elementy skladowe. Niech pan spojrzy na definicje tzw defektu (deficytu) masy.
@@LORDstuffiSTYLEZ jądro atomowe zawsze ma mniejszą masę od sumy składowych protonów i neutronów. Cześć masy jest zamieniona w energię wiązania które utrzymuje jądro w całości.
Ponoć z pierwszej bomby ok. 800 g z 64kg zostało rozczepione, a nie jeden gram. Jeden gram to co prawda dużo energii bo tyle co 3 tony węgla ale nie zniszczy to miasta
Myślę, że nie zrozumiałeś do końca odcinka. Oczywistym jest, że uranu użyto dużo więcej niż 1g - tak jak piszesz, 64kg. Ale z tych 64kg przeobrażeniu masa -> energia uległ zaledwie 1g, reszta uranu pozostała w postaci innych izotopów, mniejszych pierwiastków, nierozszczepionych jąder, itp. Z samego wzoru E=mc^2 wynika, że energia 1g masy = 1e-3 kg * 3e8^2 m/s^2 = 9e13J = 90 000 GJ = 21,5 kT TNT (moc bomby w Hiroshimie szacowana jest na ok 20 kT TNT)
dobra robota, konwersja masy równoważnej to około 7 mikrogramów (7 x 10^-5 kg) materii czyli energia wyzwolona podczas eksplozji bomby jądrowej na Hiroszimie.
Jednak masa nie jest energią. Ten wzór jest bardzo uproszczony. Dlatego jest bardzo popularny. Prawie jest on, ten wzór, poprawny przy anihilacji elektronu z pozytonem. Przy większych masach rzędu gramów i większych ten wzór jest już daleki od prawdy.
Nie, przereagowało, a w zasadzie rozszczepiło się znaczni więcej, ale z każdego rozszczepienia ubytek masy, a więc zysk na energii wyniósł, ciut, ciut, tak, że z całości uzbierał się 1g
Jeden gram odnosi się do "obiektu", ktory przeksztalcil swoja mase w energie Pozostala masa, czyli kilogramy o ktore pytasz biora sie od oslon, paliwa dla niektorych bomb, samego mechanizmu rozszczepiania, etc.
Niby ludzie oglądają ale większość z nich i tak nie ma pojęcia o co chodzi. Dlatego jest tak mało innowacji na świecie, bo ludzie wolą rozrywkę. Kiedyś zapytałem znajomego czy chciałby coś większego osiągnąć na tym świecie, żeby coś po sobie zostawić, żeby ludzie go zapamiętali. Dziwnie się wtedy na mnie popatrzył i zmienił temat.
@@igwmotivation1706 Technologia edycji genów CRISPR-Cas9 Pojazdy elektryczne i autonomiczne Technologia i sieci 5G Sieci 6G maja byc wprowadzone komercyjnie do 2030r Ponowne używanie rakiet SpaceX Postępy w dziedzinie komputerów kwantowych Technologia łańcucha bloków i kryptowaluty Plastiki biodegradowalne i ekologiczne opakowania Postępy w odnawialnej energii, w tym ulepszone panele słoneczne i turbiny wiatrowe Zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości Postęp w technologii obrazowania medycznego Drony i bezzałogowe pojazdy powietrzne z różnymi zastosowaniami Postęp w dziedzinie komputerów kwantowych Rozwój terapii opartych na CRISPR dla chorób Postęp w technologii magazynowania energii i akumulatorach odnawialnych Druk 3D w różnych branżach Druk 4D w fazie testów Inteligentne urządzenia domowe Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe (HTS) Terapie oparte na CRISPR Postępy w badaniach kosmicznych Autonomiczne roboty dostawcze i drony Rozwój przemysłu turystyki kosmicznej Samoloty elektryczne i hybrydowe Postęp w technologii robotyki Przełomowe osiągnięcia w biotechnologii, w tym szczepionki mRNA Zaawansowane protezy i egzoszkielety Zaawansowana technologia bezpieczeństwa cybernetycznego Zielone i ekologiczne materiały budowlane Zaawansowane technologie ograniczania zmian klimatycznych Narzędzia do tłumaczenia języka oparte na sztucznej inteligencji Zaawansowane teleskopy i obserwatoria kosmiczne Postęp w zrównoważonym rolnictwie i uprawach wertykalnych Technologia inteligentnych miast i infrastruktura Czatboty i wirtualni asystenci opart o sztuczej inteligencji Moda i materiały ekologiczne Telemedycyna i technologia zdalnej opieki zdrowotnej Zaawansowane metody oczyszczania wody i odsalania Innowacyjne metody produkcji żywności, takie jak mięso hodowane w laboratorium Recykling baterii i rozwiązania oparte na gospodarce obiegu zamkniętego Technologia ogniw wodorowych Urządzenia do monitorowania zdrowia i fitness noszone na ciele Hulajnogi elektryczne Zaawansowane technologie gospodarki odpadami i recyklingu Algorytmy rekomendacji treści oparte na sztucznej inteligencji Zaawansowane systemy e-commerce i płatności cyfrowe Technologia kolei dużych prędkości Zrównoważone planowanie urbanistyczne i architektura Technologia uwierzytelniania biometrycznego Urządzenia i elektronika o niskim zużyciu energii Zaawansowane prognozy pogody i modele klimatyczne Inteligentna odzież i tekstylia z wbudowaną technologią I wiele wiele innych...
@@naukatolubie Rozumiem że ilość potencjalnej energii jest zależna od substancji. Inną ilość czystej energii uzyskamy z grama Uranu a inną z łyżeczki cukru.
Sam film na +. Jednak trochę nie rozumiem domniemanie śmiesznej koszulki z wytatuowanym Einsteinem. Ten naukowiec gdyby urodził się dziś prawdopodobnie wyglądałby nieznacznie inaczej niż 100 lat temu. Tatuaże i podobne temu "upiększenia" to raczej oznaka konformizmu i bezmyślnego podążania za trendem zamiast płynięcia pod prąd i przełamywania Terra Incognita poszukując nowych horyzontów jak to Einstein miał w zwyczaju.
powiem więcej, sądzę, że wszystko posiada masę nawet foton, tylko nie potrafimy tego jeszcze zmierzyć; uważam również, iż prędkość światła nie jest stała, światło zwalnia rozciągając się z nm do lat świetlnych, aż w końcu zatrzymując się staję się ciemną materią(dark matter) ale to całkiem inna historia....
Myślisz, że jak długo jeszcze pociągniesz jadąc na samych modnych tematach zamiast ciekawych? Myślę, że starzy widzowie dostrzegają w jaką stronę skręciłeś, a nie jest to już żadne popularyzowanie wiedzy tylko parcie na szkło.
Będę w opozycji do Twojej opinii, nie widzę nic złego w wyjaśnianiu tematów, które wpisują się w tematykę kanału, a do tego są "modne", co sprawi że tylko więcej osób zainteresuje się nauką, w ten czy inny sposób, a to jest jeden z głównych, jeśli nie główny powód powstania tego kanału, co dr Rożek wielokrotnie na przestrzeni lat, podkreślał. 5!
A czego ty się spodziewasz po clzowieku który na miano "popularyzatora nauki". Jego zadaniem jest nie tylko tłumaczenie pewnych rzeczy ale też dotarcie do dużej ilości osób. Co do tego drugiego to robi to świetnie idąc za aktualnymi trendami na świecie
Skrajnie prawicowi nacjonaliści którzy przejął władze w Cesarstwie Wielkiej Japonii doprowadzili do tego, nie ludność i ludzie, których mentalność była zawsze zupełnie inna a stało się tak bo uznano, w czasie problemów gospodarczych stwierdzono, iż winę za sytuację ponoszą zachodnie wpływy, które zbytnio rozpanoszyły się w Japonii i doprowadziły do naruszenia japońskiego kokutai. Prowadzili politykę terroru i morderstw oraz zamachów. Poprzedzające lata również nie należały to sprzyjających cudzoziemcom i Japonia buntowała się próbując zagarnać coś dla siebie w całej tej grze międzynarodowej gdzie to główne skrzypce grały światowe mocarstwa. Poczytaj sobie o Churchillu i głodzie w Indiach do których doprowadził.
To raczej nie tak, to była demonstracja siły żeby nakłonić cesarza do kapitulacji. Jedna bomba nie wystarczyła, nie poddali się. Więc trzeba było poprawić w Nagasaki
Matko jakie bzdury. Napewno cywile skakali i chcieli dostać bombę na domy. Co za bzdura. Druga bomba spadła w trakcie konsultacji wewnętrznych na temat kapitulacji. Praktycznie już byli gotowi się poddać. W ogóle straszna znieczulica u was, masakra!
_Otóż atom w całości ma większą mase niż wszystkie jego elementy po rozebraniu(...) Trochę to nieintuicyjne"_ Błąd. to jest całkowicie intuicyjne. NIeintuicyjność bierze się z błędnego modelu atomu i złego podziału oddziaływań podstawowych. I nawet jeżeli się mylę to z całą pewnością już niedługo ktoś przedstawi lepszy model i z całą pewnością nie będzie to uznany fizyk. Dlatego lepszą strategią od ciągłego papugowania bez zrozumienia uznanych dogmatów z mainstreamu naukowego byłoby przedstawianie hipotez i modeli alternatywnych. Dałoby by to panu szansę załapać się do ekipy, która zastąpi tych bezmózgich nygusów, którzy konsumują owoce cudzej pracy bez choćby chiwli namysłu. A tak to możesz pan liczyć najwyżej na tytuł hamulcowego rozwoju który z całą pewnością wiara bedzie chciała komuś przykleić żeby nie musieć sama przyznawać sie do błędu. Ładna koszulka. Nie kupie. Pi razy drzwi Teorii einsteina daje góra 10 lat życia. Dużo lasek już pan żeś wyrwał na ten naukowy bełkot? Bo będziemy się z tego rozliczać wszystkiego. to nie są żarty. To wszystko ma swój finansowy wymiar. Jak uporczywe obstawanie przy kwadraturze koła w wozie z prowiantem dla wojów mieszka pierwszego i to tylko z tego powodu, że laski na to lecą
Z osobnikami odcinającym i kupony od czyjegoś dorobku intelektualnego dyskusja możliwa nigdy nie była i nie będzie bo ich strategia polega na udawaniu kolegów Einsteina i parafrazowaniu z wielkim przejęciem tego co powiedział. Nie czują się na siłach samodzielnie zmierzyć z tematem a i swojego repertuaru nie bardzo rozumieją dlatego unikają wszelkiej dyskusji w tej kwestii najczęściej sugerując przypadkowym słuchaczom, którzy mogliby zwątpić w ich autorytet, że podważający go jest pod wpływem jakichś narkotyków lub inne bzdury. Jeżeli zaś już dojdzie do dyskusji to okazuje się że wszystko co mówią jest jednym wielkim aksjomatem i podważanie go grozi zatrzymaniem kuli ziemskiej w w jej ruchu wokół slonca, w który to wprawił ja ich kolejny kolega Kopernik.
Już mam serdecznie dosyć tych wszystkich mas bezwładnościowych przyklejonych ssawkami do każdej dziedziny życia ludzkiego prubujacuch za wszelką cenę zachować status quo i utrudniających manewrowanie okrętem. Omułki i skorupiaki można usuwać z kadłuba w czasie rejsu więc się tak nie przyzwyczajaj do podróży na gapę
Wniosek z tego taki że strasznie marnujemy energię, schabowy 200 g daje nam ok 500kcal a gdybyśmy umieli przekształcić cała masę w energię bysmy mieli ok 4.3 biliona kcal 🙂 jeden kotlet by wyzywil cały świat na jeden dzień 🙂
Trzeba by ten kotlet w jakiś sposób anihilować
To wystrzel sobie go do buzi z procy z prędkością światła, i to nie jest złośliwy komentarz :)
Proste trzeba dokonać rozszczepu schabowego
Haha świetny komentarz, śmiejemy się wszyscy z rodzinką przed monitorem
@@krisarosa7617albo fuzji z mizerią
Tomasz Rożek jak zwykle nie zawodzi i daje nam prawdziwie mądry i popisowy technicznie filmik.
Moja ulubiona tematyka , dziękuję 😊
Drugą moją pasją są okręty podwodne z II Wojny Światowej. W Pana rekach byl by to zapewne ciekawy materiał. Serdecznie pozdrawiam
Super program. Fizyka dla wszystkich. Powinien rozumieć to każdy. Super i proszę tak trzymać
Dziękuję za kolejny filmik panie doktorze❤
Ogromnie dziękuję!
Akurat kilka dni temu zastanawiałem się nad tym. Dzięki za odpowiedź
Na pewno jest to wysokoenergetyczne:) A swoją drogą skąd wzięła się energia wiązań atomowych? Oddziaływania silne- gdyby mógł Pan zrobić o tym odcinek dla laików takich jak ja...
to niejako energia pierwotna pozostała po wielkim wybuchu. W zasadzie to cała energia pochodzi od wielkiego wybuchy a następnie po reakcjach termojądrowych w gwiazdach a jak oczekujesz odpowiedzi bardziej fundamentalnych to chyba nikt na nie nie zna odpowiedzi. A filmów i animacji o wielkim wybuchu jest sporo i tak naprawdę tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie
Energia wiązań atomowych pochodzi z interakcji między elektrostatycznymi ładunkami jąder atomowych i elektronów. Gdy dwa atomy zbliżają się do siebie, ich elektrony mogą zacząć się poruszać w sposób, który minimalizuje ogólną energię systemu. To prowadzi do stabilizacji układu i tworzenia wiązania chemicznego.
Wiązanie chemiczne jest zazwyczaj mocne, ponieważ oddzielanie atomów od siebie wymaga dodatkowej energii. Ta energia jest równa energii, która została wydzielona, gdy wiązanie się utworzyło. Jest to konsekwencja zasady zachowania energii: energia, która została "zużyta" na utworzenie wiązania, musi być dostarczona z powrotem, aby je zerwać.
To jest dość uproszczony opis tego, skąd pochodzi energia wiązań atomowych. W rzeczywistości jest to bardzo skomplikowany temat, który obejmuje wiele różnych rodzajów wiązań chemicznych i różne poziomy teorii kwantowej.
@@matmatco Piszesz o wiazaniach chemicznych a pytanie bylo o sily wewnatrz jadra atomowego. To zupelnie oddzielne sprawy. Rownie dobrze mozna by pisac o wiazaniu zaprawy murarskiej.
Chętnie posłucham o wiązaniu zaprawy murarskiej
@@MaximusTDM w tym nie jestem ekspertem ale zam się na wiązaniu butów :-)
Taka ciekawostka.
Albert już w wieku 22 lat świadomie przyjął obywatelstwo Szwajcarii a w 1918 r., zapytany o teorię względności, Einstein powiedział:
Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa, to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy - Szwajcarem, a Francuzi - wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy - Niemcem, a Niemcy - Żydem.
Jewish way of thinking. Niemniej cytat rewelacyjny a wcześniej mi nieznany.
Masakra! 1g masy i tyle energii 😮 Dziękuje za kolejny ciekawy odcinek 👍
No nie do końca jakiejkolwiek masy(to nie był 1 gram kartofla albo marchewki), ale fakt.
Jak widać przełomowe odkrycia naukowców w początkowej fazie odkryć zjawisk , praw nie są zauważalne , przykład : nasz Kopernik czy Fleming . Nauka ....to lubię ! 😀
Świetny materiał 👌
Dokładnie, BIOTAD PLUS Team💪💪
Dziękujemy.
ten film zamiast coś wyjaśniać tak na prawdę daje wiecej pytań jak odpowiedzi ;P
prawda
to dobrze
Na tym polega popularyzowanie nauki
Np to, że ten 1g to różnica pomiędzy masą materiału rozszczepialnego (w tej bombie), a masą produktów reakcji. A nie masą samego materiału rozszczepialnego.
Źródło z wiki, wiem że to gófniane źródło wiedzy ale tutaj akurat wszystko się zgadza: "Ładunek uranu ważył 64,1 kg, z czego jedynie około 0,8 kg U-235 uległo rozszczepieniu w trakcie wybuchu, a na główne czynniki rażenia (energię cieplną i promieniowanie) zostało zamienione zaledwie od 600 do 860 miligramów uranu."
A fuzja termojądrowa jest 4ro krotnie wydajniejsza 😲
To co się stało z resztą tego uranu? Po co było wkładać 64 kg uranu skoro wykorzystano jeden porcent bomby
uległo rozszczepieniu, A z każdego rozszczepienia jest ułamek, ułamka z ułamka miligrama. I tak w sumie się poskładał niecały 1g.
Wikipedia nie jest taka zła, zwłaszcza jeśli temat nie jest polityczny (przynajmniej angielska, bo polska to może faktycznie...).
Mam pomysł na kolejny ciekawy odcinek: proszę wyliczyć ile energii potrzebne jest aby rozpędzić mały statek kosmiczny do prędkości np 1/10 c a później należy pomnożyć wynik x2 (aby wyhamować) i otrzymamy jak dużo energii potrzeba aby polecieć "do gwiazd". Próbowałem to wyliczyć (z pomocą chatGPT) i wyszło mi że podróże kosmiczne są niemożliwe :)
Coś mi tutaj nie pasuje z tytułem. Według oficjalnych danych ładunek plutonu w bombie ważył 64,1 kg. Rozszczepieniu uległo 0,8 kg. W jaki sposób Panu wyszło że rozszczepeniu uległo tylko 1g?
Jak Pan to wyliczył i na podstawie jakich wartości?
super kanał, byłem w tym roku w Hiroszimie i kto by pomyślał... 1 gram...
Fajnie kiedy MOBY tłumaczy fizykę :) 😅
Czym/kim jest MOBY?
.
@@ezb4 Moby Porcelain, googluj sobie, świetna muzyka. Albo kawałek "Natural Blues" "In This World"
Ale wg mnie najlepszy kawałek to "lift me up"
Utożsamianie wzoru E = mc2 i Alberta Einsteina z bombą atomową (patrz np. thumbnail) jest niefortunne. To, że robi tak 99% internetu nie jest usprawiedliwieniem. Wzór E = mc2 jest bardzo ogólną relacją pomiędzy masą ciała i jego energią (w spoczynku) i może być użyty w dyskusji dowolnych procesów fizycznych czy chemicznych jak np. spalanie węgla w piecu czy gazu w kuchence. Nikt jednak nie tłumaczy spalania węgla za pomocą wzoru E=mc2, pomimo że w tym procesie też następuje utrata masy. Wbrew popularnej opinii, wzór E=mc2 nie jest potrzebny do wytłumaczenia bomby atomowej i nie miał wpływu na budowę bomby. Warto zajrzeć do klasycznej pracy autorstwa Lise Meitner i Otto Robert Frisch, gdzie w poprawny sposób wytłumaczono jak powstaje energia w procesie rozszczepienia. Fizyka jest tutaj prosta. Po rozszczepieniu np. jądra uranu 235 mamy dwa elektrycznie naładowane jądra, które są bardzo blisko siebie (rzędu 10^-14 metra) i odpychają się siłą elektryczną. W konsekwencji jądra te nabierają dużej energii kinetycznej, która następnie zamienia się na energię termiczną (poprzez zderzenia z ośrodkiem).
Strasznie piękne!
Pzyjemne z pożytycznym, bo było to bardzo ciekawe i zrozumiałe
Dobrze zrobił 👍🏻👍🏻👍🏻
git!produkcja
Taki wybuch atomowy przypomina mi pewną grę na commodore 64. Kostki mojego pola przypominającego szachownicę, przy pomocy reakcji łańcuchowej przejmowały kostki przeciwnika.
Fajna koszulka. Mam podobną 😉
Czy są jakieś badania na zdolności zmieniające się w czasie i przestrzeni?
Zastanawia mnie czy odkrycie bomby atomowej było nieubłagane ze wzlędu na linearność odkryćm czy może gdyby nie tych kilku fizyków, to nikt inny mógłby już na to nie wpaść? Czy to głupie pytanie?
Zgodnie z teorią Marksa bardzo głupie. Do rozwoju postępu niezbędny jest rozwój sił wytwórczych. Jeżeli ten rozwój osiągnie pewien poziom, to zawsze się znajdzie wynalzca lub grupa wynalazców zdolna rozwiązać problem.
Witam, świetny materiał jak zawsze, mam zawsze wrażenie, że za mało osób subskrybuje ten kanał. Mam jedno pytanie, zobaczyłem na palcu obrączkę z różańcem, czy jesteś osobą wierzącą? I przepraszam za tak bezpośrednie pytanie w czasach kiedy cenzuruje się wszystko pod postacią tematu tabu. Pozdrawiam.
Nie pokazujcie Einsteina w podeszłym wieku utrwalając ten stereotyp jego wizerunku. On już wtedy nic wielkiego nie odkrył.
Jak to dobrze że przez przypadkowe rozbicie dzbanka czy szklanki nie rozrywa się atomów ;) lub przynajmniej nie ma takich konsekwencji. Super odcinek, pozdrawiam :D
Nawet gdyby się rozerwało, to nic by to nie dało, dlatego, że temat występuje tylko w pierwiastkach promieniotwórczych i ich izotopach.. :) To te gady są tak piekielnie niebezpieczne..
Fajny temat.
Co to się stało, że nagle na YT milion filmów o pierwszych atomówkach? Chodzi tylko o ten film o Openheimerze w kinach?
Ale czy to nie jest tak, że w reaktorze jądrowym następuje reakcja łańcuchowa? Kontrolowana reakcja łańcuchowa? W bombie reakcja jest nie kontrolowana. Łańcuchowe są obie.
no raczej nie o Barbie xD
W reakcji kontrolowanej po rozszczepieniu uwalnia się jeden neutron, który rozbija jeden atom itd. W reakcji w bombie z Uranu uwalniają się dwa protony i uderzają w 2 atomy itd. , i reakcja jest dużo gwałtowniejsza.
@@tonyal2353jestes pewny? Myśle, ze kontrola polega na pochłanianiu pewnej ilości uwolnionych neutronow nie dopuszczając do uderzania w jądra innych atomów. Dzieki możliwości płynnego pochłaniania neutronow można regulować moc reaktora.
@@tonyal2353 A to nie jest tak, że rozpad U235 daje 3 neutrony? W reaktorze część jest pochłaniana przez inhibitor lub ucieka z powodu za dużej szybkości (często brak wody, w Czarnobylu był grafit, często ołów, bar i kadm).
@@tennickniejestdostepny O! Widzę osobę bardzo dobrze poinformowaną o aktualnym repertuarze. Szacun.
Dzięki.
A można o dylatacji sekundy i dzięki temu zjawisku możliwości podróży w czasie? :)
przerażające jest do czego zdolny jest brak świadomości albo świadomość błędna
Fakt, że pierwszą elektrownię jądrową zbudowano prawię dekadę po tym jak zbudowano pierwszą bombę, dość słabo o nas, ludziach świadczy.
Nowe źródło ogromnej energii: Istnieje
Ludzie: Zróbmy bombę!
Mnie bardzo ciekawi stworzenie z filmu, ze "rakcja lancuchowa, moze spalic atmosfere" ciekawia mnie szczegily, czy tj wgl mozliwe itp.
Panie Tomaszu skad ta fantastyczna koszulka vel t-shirt 😊?
Co takie krótkie. Nagraj coś godzinnego
Pierwszy!!!! 😅😅😅😅 A poza tym Panie Tomaszu kawał świetnej roboty trzeba przyznać że potrafi Pan przedstawić trudne i zawiłe zagadnienia w tak przystępny sposób że i laik zrozumie a mało tego złapie bakcyla. Czapki z głów !!!!!
PS . Powinien Pan zostać ministrem edukacji !!!!!
Pozdrawiam
Pierwszy w czym?
@@bambucza001we wchodzeniu w d..e
@@bambucza001 to taki trend, który polega na tym, że piszesz pod nowym filmem "pierwszy" i jak klikniesz sobie "sortuj komentarze według: od najnowszych" i rzeczyiście twój komentarz jest dodany jako pierwszy, to zostawiasz. Jeżeli chcesz wiedzieć jaki w tym cel i sens, to jest to swego rozdaju zabawa nastolatków, chociaż w rzeczywstości nikogo to nie interesuje i tylko autor komentarza ma frajdę. Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie ci do głowy czerpać radość z tej zabawy, to upewnij się, czy nie masz do stracenia resztek godności
Znalazłem to w necie , pierwszy link po wpisaniu hasła : jaka masa zniszczyła Hiroszimę .
"Bomba jądrowa, zrzucona na Hiroszimę, nazywała się "Little Boy”. Ładunek został spuszczony z prowadnic bombowca Boeing B-29
Superfortress o nazwie "Enola Gay" z wysokości 9500 metrów. Bomba mierzyła 3 metry, miała 71 cm średnicy, jej masa wynosiła aż 4 tony, a ładunek uranu zamknięty w środku ważył 64,1 kilograma."
Proszę dla mnie jaśniej bo nie rozumiem skąd ten jeden gram masy ????
Zatem doczytaj więcej na ten temat, to się dowiesz ile z tej masy brało czynny udział w rozszczepieniu jąder.
@@BartekEVH Ok .Ale teraz trochę mi sie nie chce :) LENISTWO INTELEKTUALNE . Ale tak w dwóch słowach z tych 64,1 kg masy uranu tylko jeden gram dał energię a reszta ? Nie zdążyła zamienić się w energię czy też ta masa w czasie wybuchu zbyt się rozproszyła aby podtrzymać reakcję łańcuchową ?
@@boreasz to trochę bardziej skomplikowane, a ja nie jestem w tej dziedzinie ekspertem, aby pouczać. :) Ale wszystko jest dość ładnie opisane w sieci. Nawet tutaj w jednym komentarzu ktoś to poruszył tak dla sprawdzenia.
Chodzi tutaj o deficyt masy, powstały poprzez rozszczepienie. Nukleony razem (jądro) mają inną masę niż osobno (pojedyncze protony lub neutrony)
Jądro ma swoją energię wiązania. Podczas tego wybuchu uwolniono tyle energii, że deficyt masy wyniósł 1g. Ja to tak zinterpretowałem. Równanie, które to opisuje to E=mc^2. m to masa, E to energia, a c to szybkość światła w próżni. Jak oszacowano deficyt masy? Zapewne na podstawie oszacowanej energii bomby. Przecież nie szukali szczątkowy i nie ważyli ich :)
TROCHĘ WIĘCEJ: BERYL to doskonały reflektor neutronów, który spowalnia emitowane neutrony i znacznie zwiększa ich zdolność do rozszczepienia U235
Skąd te 1 gram ? Modulowany inicjator neutronów może miał 7 gram (czemu nie gramów - bo sto gram wódki ? ) Niech pani da śledzia w śmietanie i sto gram czystej. (Tadeusz Różewicz)
Powyższy cytat możemy znaleźć w jednym ze słowników - z adnotacją, że forma dopełniacza liczby mnogiej gram występuje w wypowiedziach potocznych dotyczących picia alkoholu. ? :D
1:01 błąd merytoryczny. Łączna masa jądra atomowego jest mniejsza od sumy mas składających ją nukleidów - defekt masy
Atomowy lodołamacz Lenin z Murmańska do Władywostoku i z powrotem zużywał 1 cm sześcienny izotopu uranu
Skąd laser ma energię skoro fotony to cząstki bezmasowe?
Szanowy Panie, skąd koszulka?:)
Jest taki sklep koszulkomat . Może tam kupił ? Tam możesz sobie zrobic jaką chcesz . To nie reklama . Kupiłem u nich koszulkę w/g własnego pomysłu. Wybrałem : Kozacy piszą list do sułtana .
jak wielkie jest Słońce?
gęstością produkowanej energii nie dorasta kompostownikowi
a, na sekunde zamienia 3 miliony ton w energię
czy ktoś ma taką wyobraźnię?
Dzień dobry 🎉
Może żądam głupie pytanie, ale dlaczego w takim razie bomby zrzucone na Japonię były tak duże? Jeden gram wystarczył, a reszta masy bomby? Pytam jak kompletny laik :D
Ogolnie cały opis schematu jest na internecie dostępny. Ale w skrócie - w środku znajdowała się 2m rurka po której jednej stronie znajdowała się część uranu 235 a po drugiej stronie druga część uranu-235. Oddzielnie każda była w masie podkrytycznej. Ale po uruchomieniu zapalnika góra część za pomocą ładunku wybuchowego była wystrzeliwana w tej rurce (coś jak lufa w pistolecie) w stronę drugiej części aby tam przejść do masy nadkrytycznej powodującej rozpoczęcie reakcji. Całą dolna częśc była też obłożona reflektorem neutronów aby odbijać neutrony uciekające za bombę w kierunku rdzenia i pszyspieszyć i wzmocnić reakcję. Zapalnik też był połączony z radarem bo sama bomba nie wybuchała po uderzeniu w ziemię tylko trochę wyżej bodaj 500m nad ziemią.
No i sama masa krytyczna dla Uranu 235 to ponad 50kg materiału w formie kuli. W bombach kuli nie było tylko walec więc masa musiała być większa. Ale biorąc pod uwagę, ze ponad 60 kg uranu-235 zostało umieszczone w bombie a realna energia zostałą dostarczona jedynie przez mniej niż 1 g jest to bardzo słaby % wynik. Samego materiału, który rozszczepił się było 0,8kg według obliczeń. Dane z wiki to: 64,1 kg uranu w bombie -> 0,8 kg rozszczepione -> 600-860mg uranu wytworzyło energię cieplną i promieniowanie.
@@jjaaccoobb000 dzięki za wyjaśnienie :)
Czy sugeruje Pan że w bombie ztrzuconej na Japonie był 1g plutonu? Skąd takie informacje?
To tylko teoretyczne porównanie. Zgodnie ze wzorem, 1g Plutonu by wystarczył - jakby zamienić 100% jego masy w energie. Tymczasem sprawność zamiany masy w energie w takiej bombie jest absurdalnie niska. Więc w praktyce potrzeba kilogramów plutonu.
No kurde bogato 1 gram xD szalenstwo.
🔥Ponoć Hiroszimę zniszczył nie sam wybuch, a łatwe rozprzestrzenianie się pożaru powstałego wskutek wybuchu, będące wynikiem głownie drewnianej zabudowy.
Sydzi z USA ✡️🇺🇸 to najwieksze gołąbki pokoju...
Irak milion ofiar☝️
Afganistan 0;5 mln opiar☝️
Przypomniałeś mi czemu ledwo zdawałem z chemii. Mało co zrozumiałem
To akurat fizyka.
Byłoby super, jakby video zaczęło mieć angielskie napisy 😊
Już rozumiem że jeden człowiek może zniszczyć cały świat, w ubiegłym wieku bliskim temu był A.H.
To teraz w drugą stronę. Zbudować z energii masę.
Czyli to co robia wszystkie rosliny kazdego dnia od milionow lat? 😂
@@pitrek121grośliny tworzą atomy z energii? 😅
@@pitrek121g rośliny tylko przekształcają jeden rodzaj energii na inny. Np. energię świetlną na energię wiązań chemicznych (cukry). Nie tworzą nowej materii.
@@mistyczny94 masz racje, kojarzylem, ze sa tam przekazywane elektrony, ale one sa tylko wybite z wody, a nie powstaja nowe
Jeśli wyświetli się Wam piSSiurska reklama, kliknijcie na odnośnik do niej, a gdy się otworzy w nowej karcie, dajcie jej łapkę w dół i zgłoście jako rozpowszechniającą nieprawdziwe informacje.
Świetna puenta
Panie Tomaszu, jest odwrotnie niz pan mowi. Atom w calosci ma mniejsza mase niz wszystkie jego elementy skladowe. Niech pan spojrzy na definicje tzw defektu (deficytu) masy.
@@LORDstuffiSTYLEZ jądro atomowe zawsze ma mniejszą masę od sumy składowych protonów i neutronów. Cześć masy jest zamieniona w energię wiązania które utrzymuje jądro w całości.
co mogłaby zniszczyć bomba z kilogramem antymaterii ?
Mniej niż Car bomba
3:55 czyje to zdjęcie?
Ponoć z pierwszej bomby ok. 800 g z 64kg zostało rozczepione, a nie jeden gram. Jeden gram to co prawda dużo energii bo tyle co 3 tony węgla ale nie zniszczy to miasta
Myślę, że nie zrozumiałeś do końca odcinka. Oczywistym jest, że uranu użyto dużo więcej niż 1g - tak jak piszesz, 64kg. Ale z tych 64kg przeobrażeniu masa -> energia uległ zaledwie 1g, reszta uranu pozostała w postaci innych izotopów, mniejszych pierwiastków, nierozszczepionych jąder, itp. Z samego wzoru E=mc^2 wynika, że energia 1g masy = 1e-3 kg * 3e8^2 m/s^2 = 9e13J = 90 000 GJ = 21,5 kT TNT (moc bomby w Hiroshimie szacowana jest na ok 20 kT TNT)
tak jak straciłem wiare we wszystko, to dalej się łudzę tym, że ktoś mnie w końcu tym sprzętem, zmiecie z planszy...
Pamięć ujemna stała sloneczna
ale masy czego?
Czyli 1kg ziemi a 1kg węgla ma tyle samo w energi?
Tak.
wydaje mi się że tak, tyle że z niektórych materiałów łatwiej jest wydobyć tą energię
@@malleusmaleficarum9248 No nieee, to jest najzwyczajniej energia wiązań nie trzeba dorabiać głębszej teorii
Mnie uczono że było to kilka gram . Nie pamiętam ale coś koło 5 - 7 gram masy zamienionej w energię
dobra robota, konwersja masy równoważnej to około 7 mikrogramów (7 x 10^-5 kg) materii czyli energia wyzwolona podczas eksplozji bomby jądrowej na Hiroszimie.
Jednak masa nie jest energią. Ten wzór jest bardzo uproszczony. Dlatego jest bardzo popularny. Prawie jest on, ten wzór, poprawny przy anihilacji elektronu z pozytonem. Przy większych masach rzędu gramów i większych ten wzór jest już daleki od prawdy.
ale rdzeń ważył więcej. Mam rozumieć że tylko 1g "zdążył" "przereagować" ?
@@malleusmaleficarum9248 No tak. Gdyby 100% się rozpadło to mielibyśmy 16 razy tsar bombę ale nie było by skażenia promieniotwórczego
Nie, przereagowało, a w zasadzie rozszczepiło się znaczni więcej, ale z każdego rozszczepienia ubytek masy, a więc zysk na energii wyniósł, ciut, ciut, tak, że z całości uzbierał się 1g
@@naukatolubie aaa, dziękuję, zrozumiałem, zwyczajnie gdyby jakoś pozbierać to co po wybuchu zostało, okazało by się, że zgubiliśmy tylko 1g.
To po co jeszcze tankujemy paliwa?
Bo akumulatory są za drogie, a reaktory jądrowe w samochodach się nie przyjęły.
Skoro jeden gram to czy można prosić o wyjaśnienie dlaczego bomba ważyła kilkadziesiąt kg?
Nie wszystko się rozpadło w reakcji łańcuchowej
Jeden gram odnosi się do "obiektu", ktory przeksztalcil swoja mase w energie
Pozostala masa, czyli kilogramy o ktore pytasz biora sie od oslon, paliwa dla niektorych bomb, samego mechanizmu rozszczepiania, etc.
bo tylko 1g został zamieniony na energię, reszta była kolejnym, stabilniejszym izotopem.
Bo trzeba było w coś opakować i czymś zainicjować wybuch.
Przecież o tym jest film...
TROCHĘ WIĘCEJ : Cząstki alfa emitowane przez POLON reagują z BERYLEM tworząc neutrony
Niby ludzie oglądają ale większość z nich i tak nie ma pojęcia o co chodzi. Dlatego jest tak mało innowacji na świecie, bo ludzie wolą rozrywkę.
Kiedyś zapytałem znajomego czy chciałby coś większego osiągnąć na tym świecie, żeby coś po sobie zostawić, żeby ludzie go zapamiętali. Dziwnie się wtedy na mnie popatrzył i zmienił temat.
Mało innowacji ? Zobacz jaka była technologia 10 lat temu a jaka jest teraz. To nie jest kanał dla naukowców tylko dla zwykłego zjadacza chleba.
@@adamrutkowski4941 Proszę, niech Pan poda jakieś przykłady.
@@adamrutkowski4941 Nie jest Pan w stanie podać co najmniej 50 przykładów? Czyli znowu miałem rację.
@@igwmotivation1706 Technologia edycji genów CRISPR-Cas9
Pojazdy elektryczne i autonomiczne
Technologia i sieci 5G
Sieci 6G maja byc wprowadzone komercyjnie do 2030r
Ponowne używanie rakiet SpaceX
Postępy w dziedzinie komputerów kwantowych
Technologia łańcucha bloków i kryptowaluty
Plastiki biodegradowalne i ekologiczne opakowania
Postępy w odnawialnej energii, w tym ulepszone panele słoneczne i turbiny wiatrowe
Zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego
Technologia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
Postęp w technologii obrazowania medycznego
Drony i bezzałogowe pojazdy powietrzne z różnymi zastosowaniami
Postęp w dziedzinie komputerów kwantowych
Rozwój terapii opartych na CRISPR dla chorób
Postęp w technologii magazynowania energii i akumulatorach odnawialnych
Druk 3D w różnych branżach
Druk 4D w fazie testów
Inteligentne urządzenia domowe
Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe (HTS)
Terapie oparte na CRISPR
Postępy w badaniach kosmicznych
Autonomiczne roboty dostawcze i drony
Rozwój przemysłu turystyki kosmicznej
Samoloty elektryczne i hybrydowe
Postęp w technologii robotyki
Przełomowe osiągnięcia w biotechnologii, w tym szczepionki mRNA
Zaawansowane protezy i egzoszkielety
Zaawansowana technologia bezpieczeństwa cybernetycznego
Zielone i ekologiczne materiały budowlane
Zaawansowane technologie ograniczania zmian klimatycznych
Narzędzia do tłumaczenia języka oparte na sztucznej inteligencji
Zaawansowane teleskopy i obserwatoria kosmiczne
Postęp w zrównoważonym rolnictwie i uprawach wertykalnych
Technologia inteligentnych miast i infrastruktura
Czatboty i wirtualni asystenci opart o sztuczej inteligencji
Moda i materiały ekologiczne
Telemedycyna i technologia zdalnej opieki zdrowotnej
Zaawansowane metody oczyszczania wody i odsalania
Innowacyjne metody produkcji żywności, takie jak mięso hodowane w laboratorium
Recykling baterii i rozwiązania oparte na gospodarce obiegu zamkniętego
Technologia ogniw wodorowych
Urządzenia do monitorowania zdrowia i fitness noszone na ciele
Hulajnogi elektryczne
Zaawansowane technologie gospodarki odpadami i recyklingu
Algorytmy rekomendacji treści oparte na sztucznej inteligencji
Zaawansowane systemy e-commerce i płatności cyfrowe
Technologia kolei dużych prędkości
Zrównoważone planowanie urbanistyczne i architektura
Technologia uwierzytelniania biometrycznego
Urządzenia i elektronika o niskim zużyciu energii
Zaawansowane prognozy pogody i modele klimatyczne
Inteligentna odzież i tekstylia z wbudowaną technologią
I wiele wiele innych...
❤️👍😁
Czegoś tu nie rozumiem. Przecież masa użytego plutonu w bombie to było kilkaset kilogramów a nie 1 gram
tak, ale reszta tego materiału uległą rozszczepieniu, powstały mniejsze atomy. A ten jeden gram to masa, która zamieniła się w energię.
@@naukatolubie Rozumiem że ilość potencjalnej energii jest zależna od substancji. Inną ilość czystej energii uzyskamy z grama Uranu a inną z łyżeczki cukru.
Sam film na +. Jednak trochę nie rozumiem domniemanie śmiesznej koszulki z wytatuowanym Einsteinem. Ten naukowiec gdyby urodził się dziś prawdopodobnie wyglądałby nieznacznie inaczej niż 100 lat temu. Tatuaże i podobne temu "upiększenia" to raczej oznaka konformizmu i bezmyślnego podążania za trendem zamiast płynięcia pod prąd i przełamywania Terra Incognita poszukując nowych horyzontów jak to Einstein miał w zwyczaju.
0,6 grama?
👍👍😊😊👌👌
Jedna dygresja - miasta Japońskie były drewniane i pożar spowodował wiele zniszczeń.
Klawy tshirt !
Eh... zbyt ogólnikowo. Prześliznął się Pan tylko po temacie :(
zobacz pozostałe filmy, które podlinkowałem w opisie.
po kiego tuska golisz łeb?
0.8g
Rozumiem że pan oglądał Czarnobyl
nie tylko oglądałem, ale dwa razy nawet tam byłem
powiem więcej, sądzę, że wszystko posiada masę nawet foton, tylko nie potrafimy tego jeszcze zmierzyć; uważam również, iż prędkość światła nie jest stała, światło zwalnia rozciągając się z nm do lat świetlnych, aż w końcu zatrzymując się staję się ciemną materią(dark matter) ale to całkiem inna historia....
Nobel jak nic. Opublikuj te rewelacje 😉
Kuchenne rewolucje żołądkowe
czemu tyle ględzenia bez sensu ? i jeszcze te żebry ...
Myślisz, że jak długo jeszcze pociągniesz jadąc na samych modnych tematach zamiast ciekawych? Myślę, że starzy widzowie dostrzegają w jaką stronę skręciłeś, a nie jest to już żadne popularyzowanie wiedzy tylko parcie na szkło.
Lepiej tak niż opowiadać o składzie chemicznym plastiku z którego jest zrobiona barbie
Będę w opozycji do Twojej opinii, nie widzę nic złego w wyjaśnianiu tematów, które wpisują się w tematykę kanału, a do tego są "modne", co sprawi że tylko więcej osób zainteresuje się nauką, w ten czy inny sposób, a to jest jeden z głównych, jeśli nie główny powód powstania tego kanału, co dr Rożek wielokrotnie na przestrzeni lat, podkreślał. 5!
A czego ty się spodziewasz po clzowieku który na miano "popularyzatora nauki". Jego zadaniem jest nie tylko tłumaczenie pewnych rzeczy ale też dotarcie do dużej ilości osób. Co do tego drugiego to robi to świetnie idąc za aktualnymi trendami na świecie
??? Ile Oszołomy zjadłeś?
Nie jeden gram tylko około 800 gramów.
Skakali Japończycy, skakali, Amerykanie prosili, Ci dalej skakali, to się w koncu doigrali.
Skrajnie prawicowi nacjonaliści którzy przejął władze w Cesarstwie Wielkiej Japonii doprowadzili do tego, nie ludność i ludzie, których mentalność była zawsze zupełnie inna a stało się tak bo uznano, w czasie problemów gospodarczych stwierdzono, iż winę za sytuację ponoszą zachodnie wpływy, które zbytnio rozpanoszyły się w Japonii i doprowadziły do naruszenia japońskiego kokutai. Prowadzili politykę terroru i morderstw oraz zamachów. Poprzedzające lata również nie należały to sprzyjających cudzoziemcom i Japonia buntowała się próbując zagarnać coś dla siebie w całej tej grze międzynarodowej gdzie to główne skrzypce grały światowe mocarstwa. Poczytaj sobie o Churchillu i głodzie w Indiach do których doprowadził.
To raczej nie tak, to była demonstracja siły żeby nakłonić cesarza do kapitulacji. Jedna bomba nie wystarczyła, nie poddali się. Więc trzeba było poprawić w Nagasaki
Matko jakie bzdury. Napewno cywile skakali i chcieli dostać bombę na domy. Co za bzdura. Druga bomba spadła w trakcie konsultacji wewnętrznych na temat kapitulacji. Praktycznie już byli gotowi się poddać. W ogóle straszna znieczulica u was, masakra!
Czemu Hemerykanie zawsze muszą rządzić?
@@marcin12357 nie prawda, druga bomba była dlatego że cesarz odmówil poddania się po pierwszej
Zła data wypuszczenia odcinka powinien być w rocznicę 6 sierpnia.
Rożek taki dobry chłop był to zbłaźnił się w czasie pandemii. A może tylko pandemia pokazała na czyim pasku jest ??
ZASZCZEP SIĘ
Trzeci!
bardzo klikbajtowy kANAŁ SIĘ ZROBIŁ , PARĘ ZDAŃ I KONIEC TEMATU , GDZIE TU NAUKA ?
No hej
filmy tylko pod $
_Otóż atom w całości ma większą mase niż wszystkie jego elementy po rozebraniu(...) Trochę to nieintuicyjne"_
Błąd. to jest całkowicie intuicyjne.
NIeintuicyjność bierze się z błędnego modelu atomu i złego podziału oddziaływań podstawowych.
I nawet jeżeli się mylę to z całą pewnością już niedługo ktoś przedstawi lepszy model i z całą pewnością nie będzie to uznany fizyk. Dlatego lepszą strategią od ciągłego papugowania bez zrozumienia uznanych dogmatów z mainstreamu naukowego byłoby przedstawianie hipotez i modeli alternatywnych. Dałoby by to panu szansę załapać się do ekipy, która zastąpi tych bezmózgich nygusów, którzy konsumują owoce cudzej pracy bez choćby chiwli namysłu.
A tak to możesz pan liczyć najwyżej na tytuł hamulcowego rozwoju który z całą pewnością wiara bedzie chciała komuś przykleić żeby nie musieć sama przyznawać sie do błędu.
Ładna koszulka. Nie kupie.
Pi razy drzwi Teorii einsteina daje góra 10 lat życia.
Dużo lasek już pan żeś wyrwał na ten naukowy bełkot?
Bo będziemy się z tego rozliczać wszystkiego. to nie są żarty.
To wszystko ma swój finansowy wymiar.
Jak uporczywe obstawanie przy kwadraturze koła w wozie z prowiantem dla wojów mieszka pierwszego i to tylko z tego powodu, że laski na to lecą
Co ty do jasnej cholery ćpałeś? Ostatnie zdanie mnie tak rozwaliło, że nie liczę już na sensowną dyskusję.
@@biogeopaleo2736 i wzajemnie
Z osobnikami odcinającym i kupony od czyjegoś dorobku intelektualnego dyskusja możliwa nigdy nie była i nie będzie bo ich strategia polega na udawaniu kolegów Einsteina i parafrazowaniu z wielkim przejęciem tego co powiedział. Nie czują się na siłach samodzielnie zmierzyć z tematem a i swojego repertuaru nie bardzo rozumieją dlatego unikają wszelkiej dyskusji w tej kwestii najczęściej sugerując przypadkowym słuchaczom, którzy mogliby zwątpić w ich autorytet, że podważający go jest pod wpływem jakichś narkotyków lub inne bzdury.
Jeżeli zaś już dojdzie do dyskusji to okazuje się że wszystko co mówią jest jednym wielkim aksjomatem i podważanie go grozi zatrzymaniem kuli ziemskiej w w jej ruchu wokół slonca, w który to wprawił ja ich kolejny kolega Kopernik.
Se czytałem Orinoko fiedlera to żeś mnie musiał wkurwiec na noc
Już mam serdecznie dosyć tych wszystkich mas bezwładnościowych przyklejonych ssawkami do każdej dziedziny życia ludzkiego prubujacuch za wszelką cenę zachować status quo i utrudniających manewrowanie okrętem.
Omułki i skorupiaki można usuwać z kadłuba w czasie rejsu więc się tak nie przyzwyczajaj do podróży na gapę