Rozruch z ciężkim pociągiem + przyrządy

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 май 2022
  • Tak wygląda rozruch ciężkiego pociągu (4200 ton brutto) z punktu widzenia maszynisty.
    Film nie jest w żadnym razie materiałem instruktażowym. Zawiera tylko proste opisy czynności wykonywanych podczas takiego rozruchu.
    Lok serii E6ACT, 4200 ton na haku.
    Porozmawiajmy:
    Kolejowa Sekcja Discorda KSD: / discord
    Facebook: / 850kn
    Instagram: / 850_kn

Комментарии • 127

  • @grzegorzEU07
    @grzegorzEU07 2 года назад +30

    Odcinek ekstra.Na początek warto wspomnieć ,że brutto bardzo konkretne, można powiedzieć blisko górnej granicy. Lokomotywa solidna, więc dała sobie radę, ale nie sama.Wiedza i doświadczenie mają tu duże znaczenie.Super opis (przyrządów) na początku i świetne komentarze na ekranie podczas jazdy.Ekstra pomysł na ciekawe filmy.Brawo.Duży kciuk do góry.

  • @KUBUTECH911
    @KUBUTECH911 2 года назад +8

    Rewelacyjny materiał :)
    Tak sobie myślę nad tym jak ważne jest to aby lokomotywy służące do targania takich brutt miały wymaganą ilość silników trakcyjnych i w odpowiedni sposób była dystrybuowana moc na nie.
    Akurat w przypadku Dragonów, zarówno ilość silników trakcyjnych, jak i sama masa pojazdu ułatwiają prowadzenie takich pojazdów ale zdarzają się przecież sytuacje gdy nawet to nie pomoże, bo współczynnik tarcia koło-szyna może być na tyle niski, że moc będzie generowała jedynie poślizg. Przeraża mnie tutaj to jak bardzo niektórzy przewoźnicy, dokonując zakupu/leasingu taboru nie myślą o tym i np. kupują lokomotywę 4-osiową (nie ma znaczenia czy to GAMA, Vectron, Griffin czy TRAXX) chcąc wyciągać ciężkie brutta ze śląskich kopalni. Całkiem niedawno otrzymałem od znajomego film, jak GAMA, próbując wyciągnąć 3300 ton brutta ze stacji Pawłowice Górnicze, jedyne co robiła to mieliła zestawami kołowymi, próbując odzyskać przyczepność - bezskutecznie. W tej samej sytuacji zrobiłem kiedyś zdjęcie TRAXXa, który aby ruszyć, potrzebował sporej ilości piasku (mam gdzieś w portalu Flickr zdjęcie, także gdyby ktoś chciał zobaczyć to podrzucę link 🙂) i mimo, że ma dużo lepsze układy kontroli napięcia podawanego na silniki trakcyjne, to także zdarzyło mu się ślizgać. ;)
    Swoją drogą, przedstawiłeś bardzo ważny aspekt tego jak zbudowana jest układ biegowy lokomotywy - kiedy? W momencie gdy wspomniałeś o redukcji mocy zadawanej na silniki trakcyjne podczas pokonywania łuków (w tym przypadku rozjazdy traktujemy analogicznie, bo w gruncie rzeczy to odcinek toru, który ma zdefiniowany promień i jedno koło porusza się dłuższą drogą niż drugie). W przypadku zestawów kołowych nie ma czegoś takiego jak mechanizm różnicowy, w związku z czym, silnik trakcyjny, napędzający zestaw kołowy, napędza nie poszczególne koła, a właśnie cały zestaw (przez przekładnię mechaniczną) - w związku z tym, zadając moc podczas pokonywania łuków (a już na pewno gdy łuk ma mały promień) powodowalibyśmy wpadanie zestawów kołowych w niepotrzebne naprężenia i całe zestawy kołowe wpadałyby w poślizg, ponieważ gdy jedno koło wpada w poślizg, cały zestaw także porusza się z tą samą prędkością. :)
    Jestem zdumiony tym, jak rewelacyjny pomysł mieli konstruktorzy ZNLE Gliwice, tworząc bazę w postaci pierwszego E6ACT, która została potem zaadaptowana przez Newag i na tej bazie powstały bardzo udane (trakcyjnie 😉) pojazdy w kilku konfiguracjach.
    P.S. Tylko nadmienię, że nawet w przypadku materiałów dla osób "nietechnicznych" warto rozróżniać napięcie od "prądu" (natężenia prądu), bo o ile w mowie potocznej, każdy człowiek zrozumie o co chodzi, o tyle gdybyśmy chcieli nagle wytłumaczyć komuś czym jest moc, to ta osoba mogłaby się pogubić :D
    Pozdrowienia i spokojnych jazd! 😊

    • @KUBUTECH911
      @KUBUTECH911 2 года назад +1

      ​@@850kN Z Gamami, Traxxami i Vectronami jest o tyle duży problem, że mimo, że są dostosowane do wykonywania takich przewozów, gdzie na haku mają 3200 ton, tak trzeba pamiętać, że te wartości dotyczą toru płaskiego w normalnych warunkach pogodowych.
      O ile lokomotywy te dadzą radę pociągnąć takie brutto, o tyle wystarczy delikatnie wilgotna szyna i kod sterownika pojazdowego, odbierający informacje od czujników (czy to tachometrycznych, na kołach, czy radarowych - jak np. Radar Dopplera systemu ETCS) dostaje głupawki bo silniki trakcyjne mają tak dużą moc, że nie ma możliwości aby ruszyć takim pojazdem bez poślizgu. Gdyby nie układy kontroli trakcji, czy widoczny w Twoim filmie "Traction-Cut Off" wykorzystywany m.in. podczas użycia hamulca pneumatycznego do rozłączenia układu zasilania silników trakcyjnych, to te lokomotywy z takim bruttem mieliłby zestawami kołowymi w miejscu :)
      Pomijając wpadki jakościowe i konstrukcyjne w tych lokomotywach (najmniej ma ich Siemens z Vectronami), o tyle fizyki nie da się oszukać i mając lokomotywę ważącą 80 ton, nacisk na oś to jedynie 200 kN (20 ton), gdzie w przypadku tak dużego brutta, mamy jedynie 4 punkty generujące nacisk na zestawy kołowe. A to właśnie masa umożliwia zachowanie odpowiedniego tarcia między kołem, a szyną :D
      Odnośnie zestawienia lokomotyw nowoczesnych i starych :)
      Porównując lokomotywy ET22, do Dragonów, musimy pamiętać o tym, że mimo, że Dragon w domyśle miał kiedyś zastąpić serię ET22, tak ET22 generuje "jedynie" 3 MW mocy, gdzie Dragony (w konfiguracji tylko i wyłącznie elektrycznej) generują 5 MW mocy, czyli niemalże dwa razy więcej. To ma swoje zalety ale też i wady, ponieważ mimo zaawansowania elektroniki, nie zawsze większa moc jest lepsza - wspomniane rolowanie lokomotywy, która wjeżdża na wzniesienie będzie trudniejsze do opanowania w lokomotywie z większą mocą ale łatwiejsze do opanowania w lokomotywie z elektronicznym sterowaniem i silnikami prądu przemiennego. ;)
      Natomiast kwestia radzenia sobie z niekorzystnymi wartościami napięć w sieci trakcyjnej jest domeną lokomotyw ze sterowaniem mikroprocesorowym, ponieważ układy rezystorowe w klasycznych lokomotywach mają swoje na sztywno zdefiniowane tolerancje napięć, a układy sterujące w lokomotywach nowoczesnych, potrafią adaptować nastawy urządzeń, do panujących warunków (oczywiście także w pewnych granicach) - tam gdzie np. ET22 będzie miała wyłączony WS, tam np. Dragon będzie mógł delikatnie ograniczyć moc, aby nie przegiąć z parametrami prądowymi, ale pojedzie dalej. :)

  • @heliodorbard
    @heliodorbard Год назад +1

    Fantastyczny filmik. Dla mnie laika kolejowego, z tendencjami MK, podanie opisu ekranu sterowania i wyświetlanie tego ekranu podczas jazdy to poznawanie nieznanego. Widać, że automatyka (sygnalizacja poślizgu) niesamowicie ułatwia rozpędzanie pociągu. Po raz pierwszy zobaczyłem hamowanie kontrolne, ale myślę, że to można by potraktować jako oddzielny filmik z większą ilością szczegółów opowiedzianych. To przecież niezwykle ważna czynność mecha gdy rusza pociągiem.
    Dzięki, pzdr

  • @koencjusz
    @koencjusz 2 года назад +9

    Podnosisz poprzeczkę z każdym filmem. Super przejazd!

  • @PolskaKolejFilms
    @PolskaKolejFilms 2 года назад +5

    Ciekawie się ogląda cabview z widokiem na przyrządy, podoba mi się że wszystko na początku tak jak i podczas trwania filmu jest dobrze opisane.

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 2 года назад +1

    Super przejazd !

  • @pokolei9818
    @pokolei9818 2 года назад +1

    Sztos ! 👌

  • @marekkusal7854
    @marekkusal7854 4 месяца назад +1

    Ciekawy kawałek. Pozdrawiam serdecznie

    • @marekkusal7854
      @marekkusal7854 4 месяца назад

      Paweł, jestem technokratą - wszystkie twoje komentarze techniczne łykam jak pelikan.

  • @daniellojtek
    @daniellojtek 2 года назад +2

    Przyjemnie się ogląda👍😄

  • @robertbrzeszkiewicz7127
    @robertbrzeszkiewicz7127 2 года назад +1

    Świetny filmik ! Jak zwykle profeska. Pozdrawiam.

  • @robertbenasiewicz8253
    @robertbenasiewicz8253 Год назад +1

    Doskonała robota.

  • @tomekmaliniak111
    @tomekmaliniak111 2 года назад +1

    Super film bardzo fajnie wykonany. Oby wiecej takich.

  • @norbertprzadka7899
    @norbertprzadka7899 2 года назад +1

    Świetny materiał 👍. Oj ten lok potrafi💪. Pozdrawiam. .

  • @Nieciej
    @Nieciej Год назад +1

    11:54 Rozpędzonych do 40 km/h 4000 ton to maleńkie żeberko po lewej nie zatrzyma - będzie tzw. piękna katastrofa z cięciem i gięciem metali na zboczach tego wiaduktu.

  • @TSZSpotter
    @TSZSpotter 2 года назад +4

    Zacne wideo. Oby tak dalej. Widać Smok daje sobie radę z bruttem 4200 aż miło :)

  • @marcinstankowski6253
    @marcinstankowski6253 2 года назад

    Fajny filmik

  • @sklepewoxline7979
    @sklepewoxline7979 2 года назад +2

    Bardzo dobry film, dobry pomysł z wyjaśnieniem wskaźników .

  • @yoursoulmattersmost
    @yoursoulmattersmost 2 года назад +1

    Pokazanie zegarów z objaśnieniami i komentarz do przejazdu - super! Thx, pzdr

  • @jozefbak3195
    @jozefbak3195 Год назад +3

    Na pochylościach maszynista kombinuje jak koń pod górkę :)
    Jak dziadkowie mieszkali na Goledzinowie (jak ul. Staniewcka) miałem wgląd na pociągi. Ciekawe było jak towarowe wjeżdżały od strony posterunku Targówek (koło ronda Żaba) na stromy podjazd w kierunku Wisły i dalaj dW. Gdańskiego. Akurat na wyokości domu dziadków był semafor w postaci okragłej pomarańczowej tarczy a dalej semafor ramieniowy. Czasem maszynista parowozu zatrzymywał pociąg na podjeździe przed pierwszym semaforem i zaczynało się. Sapanie, buksowanie, cofanie, palacz biegł obok parowozu i sypał szuflą piach pod koła. Koniec był zawsze taki sam, przyjeżdżała druga lokomotywa z dw. Wschodniego i pomagała wpychać pociąg pod górę. Wtedy nie było telewizji, wiec takie coś było lepsze jak film kowbojski w kinie :)

    • @850kN
      @850kN  Год назад +2

      Wbrew pozorom Warszawa nie jest właska. Jest wiele miejsc gdzie zatrzymanie ciężkiego pociągu skutkuje popychem.... Dzisiaj mamy już nieco inną kolej i w tym miejscu które opisujesz nie ma problemów już z ruszaniem :)

    • @jozefbak3195
      @jozefbak3195 Год назад +1

      @@850kN Dzięki za odpowiedź. ❤
      Kontynuując temat, to wtedy był jeszcze jeden tor pomiędzy wałem a ogródkami działkowymi, którym pociągi jechały na północ. To po nim ok. Godz. 14 leciała LuvTorpeda do Gdyni ( tak mówili Dziadkowie) i dużo innych pociągów. Kiedyś skład uległ rozerwaniu i zostało kilka wagonów. Chyba pociąg powinien zahamować po rozerwaniu magistarali zasilającej w sprężone powietrze, ale tak się nie stało. Dopiero po jakimś czasie zabrano te wagony.
      Warto wspomnieć, ze wtedy sporo wagonów miało budki dla hamulcowych i czasem na końcu składu w takiej budce siedział strażnik z karabinem. Dzisiaj wagony nie mają budek a i strażników też chyba nie ma.
      Pozdro 👍‼

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад +2

      @@850kN
      Ale pod Michalowem z WWT to caly czas jest ciężko i zdarzają się problemy.

    • @850kN
      @850kN  6 месяцев назад

      @@jerzyjerzykowski1281 jedno z kilku miejsc w Warszawie z którym po zatrzymaniu jest problem żeby ruszyć.

  • @tadeuszpietrzak2732
    @tadeuszpietrzak2732 Год назад +2

    Jedno ale!The music fits hewi metal.😌🤘🤘🤘

  • @KOLEJ22DrogaPrzygody
    @KOLEJ22DrogaPrzygody 2 года назад

    Lux video

  • @pawegrochowski1160
    @pawegrochowski1160 Год назад +2

    Zazdroszczę Ci tych widoków i spokoju w pracy ;)

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад

      Na pewno nie spokoju w pracy. Nawet w papierach przy badaniach okresowych piszę że praca w stresie.

  • @andrzejkranik3859
    @andrzejkranik3859 Год назад +1

    z takim bruttem to nie ma zabawy jak się zna dobrze szlak to jest fajno i, sucho oczywiscie , pozdrawiam

  • @renataipawe6098
    @renataipawe6098 Год назад +4

    Super materiał,ciekawi mnie czy warto robić licencje na maszynistę,na tirach nie jest tak źle ale zawsze mnie to ciekawiło i teraz jeszcze bardziej,szerokości.

  • @MarBiel
    @MarBiel 2 года назад +1

    Wskaźniki są doskonałym dodatkiem. To jest dodatkowy wymiar dla laika.

  • @error200http
    @error200http Год назад +2

    Świetne krajobrazy. Przydałby się up-scale do 4K gdyż RUclips psuje jakość.

  • @Rafael.J.Wasilewski
    @Rafael.J.Wasilewski 2 года назад +1

    Super materiał, mega opis przyrządów na początku filmu. Czekam na więcej, skromnym życzeniem moim jest podgląd wskaźników lok. E181/182.

    • @850kN
      @850kN  2 года назад +1

      Da się zrobić.

    • @Rafael.J.Wasilewski
      @Rafael.J.Wasilewski 2 года назад +1

      @@850kN Super :) pozostaje mi uzbroić się w cierpliwość i czekać. Dzięki

  • @karfaks1235
    @karfaks1235 2 года назад +1

    Ciekawie było to zobaczyć. Chociaż jak na mnie, waga nie jest aż tak duża. U nas mechanicy wożą i po 5000 ton.

  • @maciejroclawski
    @maciejroclawski 2 года назад +4

    Extra pomysł z podglądem ekranu wskaźników! Zawsze musiałem wsłuchiwać się w dźwięki lokomotywy i wyobrażać sobie co się dzieje. Teraz wszystko widać na wykresikach. Czy można już zawsze będzie je oglądać na filmach?

    • @850kN
      @850kN  2 года назад

      Nagrywanie wskaźników jest dość problematyczne niestety. Chodzi o ustawienie kamery.

  • @tadeuszpietrzak2732
    @tadeuszpietrzak2732 Год назад +1

    Witaj!Sześć motorków!😃🤘👋

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 Год назад

    No fajne a teraz prosimy trase Byka w Maroku z 5000 t brutta z boksytem z kopalni do portu + dwa razy pod górke ! :-)

  • @romessi1234
    @romessi1234 5 месяцев назад +1

    fajnie idzie z bruttem. ciekawe jakby bylo z takim bruttem ruszac w deszczu, podobno dragony strasznie tancza pozdrawiam

    • @850kN
      @850kN  5 месяцев назад

      Są maszyny dużo bardziej tańczące :)

  • @tomaszpietras9625
    @tomaszpietras9625 2 года назад

    Witam, czyżby to Pan przyjechał po białe węglarki (ładowne) chyba Cemetu które stały na boku w Grzebowilku bez loka. Widziałem ten skład

  • @marcin13przejazdy
    @marcin13przejazdy 2 года назад +2

    będzie ciąg dalszy tego przejazdu?

  • @bartomiejsowik2831
    @bartomiejsowik2831 Год назад +2

    super filmik :), pytanie czy to czuc gdy ostatni wagon zjedzie z rozjazdu? 600m to trochę duuuzo :D

    • @850kN
      @850kN  Год назад +2

      Nie czuć tego. Musimy odliczać metry. Znając naszą długość pociągu i widząc kilometraż linii jesteśmy w stanie ocenić kiedy ostatni wagon zjedzie z ostatniego rozjazdu.

  • @Tempera101
    @Tempera101 2 года назад +1

    Jak z górki to i prądu wystarczyło żeby adapter bit podał :-))))

  • @tramwaj
    @tramwaj 2 года назад +1

    Czy nie ma/nie było przypadkiem takiego przepisu że towar na jednotorze to vmax 60 (oprócz expresów kontenerowych)?

    • @850kN
      @850kN  2 года назад +2

      Nic mi nie wiadomo o takim przepisie. Z reguły rozkładowa prędkość pociągu towarowego jest określana zależnie od rodzaju wagonów, prędkości szlakowych itp. Nigdy nie słyszałem by prędkość zależała od ilości torów na linii :)

    • @tramwaj
      @tramwaj 2 года назад

      @@850kN ooo, dzięki. jak się przyglądałem dyskusjom twórców gier kolejowych to zazwyczaj pojawiał się argument takowego "przepisu" przy tworzeniu rozkładów jazdy

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад

      Nie ma takiego przepisu i nigdy nie było.

  • @DevoidOfWords
    @DevoidOfWords Год назад +1

    Trochę kijowe wykonanie hamowania kontrolnego, gdy nie zmniejsza się prędkości w trakcie hamowania o przynajmniej 20 km/h ;P

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      Na jakiej podstawie tak uważasz?

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад

      A na jakiej podstawie twierdzisz ze ma byc zmniejszonma szybkośc o co najmniej 20 km? Tak naprawde może być o 10 nawet a nawet mniej. Maszynista ma tylko sprawdzic czy hamulce działają.

  • @czukwebukweambalabamba
    @czukwebukweambalabamba 2 года назад

    Czemu przed podjazdem takie spowolnienie? Jechał 70 to nie lepiej to ciągnąć pod górę będąc napędzonym?

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад

      Ale semafor mial na max 40, przy semaforze, następny semafor wskazywał sygnał STOP. Po minięciu pierwszego sefamora dostał informacje od dyżurnego z Minska Maz że ma już podany następny sefamor.

  • @xmateuszx3019
    @xmateuszx3019 2 года назад +1

    400 tysięcy przebiegu w jakim czasie? Ogólnie zawsze myślałem, że przy rozruchu to jak w traktorze z ładunkiem, gaz w opór i ogień do przodu, a to trochę bardziej skomplikowane:) A ijeszcze jedno, odliczanie metrów to zadajesz długość składu i Ci odlucza kiedy się wyciągniesz z rozjazdów dobrze myślę?

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      Tak, użył tego "odliczania" w 3:11, widać, jak skład "zjeżdża" metrami, czyli wychodzi z ograniczenia.

    • @xmateuszx3019
      @xmateuszx3019 2 года назад

      @@850kN To wychodzi prawie 600 km dziennie, nie opierdala się :)

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      @@850kN rzuć okiem na świadectwo, pewnie wydane od dnia wyjazdu, jak zwykle.

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      @@850kN a to 027 była?

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      @@850kN ok, już widzę który dokładnie :) 027 ma połowę tego przebiegu. Ale ten którym jechałeś to już chyba trzy lata jeździ (prawie). Muszę sprawdzić w wolnej chwili.

  • @makkak1981
    @makkak1981 Год назад +1

    1000A przy 3k napięcia to 3MW 1000 czajników elektrycznych na raz 🤯😱

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      Mniej więcej :)

  • @moje12a
    @moje12a 2 года назад

    A jak by wyglądał ekran wskażników gdyby jechał tandem ?

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      Dragon nie ma opcji jazdy wielokrotnej, więc nic by się tu nie zmieniło.

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      Dragony nie mogą jeździć w ukrotnieniu. Mocy im wystarcza na "pojedynkę" natomiast przy podwójnej trakcji zbyt duży pobór mocy, zbyt duża siła pociągowa. Kiedyś próbowano ukrotnić ET22 ale rwały pociągi na potęgę...

    • @moje12a
      @moje12a Год назад +1

      @@850kN czyli niektóre ET22 miały eksperymentalnie "nosy" tyle że z czasem je zlikwidowano z wymienionych przez ciebie powodów ?

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      @@moje12a tylko kilka sztuk. Z tego co kojarzę numery 1001 i 1002.
      Poniżej fotki
      ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=lok&typ=1&seria=4&lok=3122&numer=1001&title=ET22-1001

  • @gonzo9897
    @gonzo9897 Год назад

    Jaka jest droga hamowania takiego składu, powiedzmy z 80km/h?

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      Zależy od warunków pogodowych i stanu technicznego zarówno toru jak i taboru. Ale z reguły przy hamowaniu awaryjnym jest to około 450 - 500 metrów.

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      ruclips.net/video/lUDcyDQ9k14/видео.html tutaj link do filmu właśnie z hamowaniem awaryjnym.

  • @przewoz83
    @przewoz83 2 года назад

    Małe poprawki: Fz (strzałeczka) - SIŁA zadana, Fr - siła realizowana (nie moc), a po lewo - również siły silników i realizowane, nie zadane :) Siła to jednak nie to co moc :)

    • @domin2ik
      @domin2ik 2 года назад

      Opis ekranu: "1. Napięcie w sieci trakcyjnej". Czas filmu 4:36: "działanie hamulca elektrodynamicznego"

    • @Alex_xelA634
      @Alex_xelA634 Год назад

      ja dorzucę jedną uwagę przy okazji tego komentarza, na początku w opisach wskaźników napisano "prąd w sieci" a powinno być "napięcie w sieci"

  • @TheArejon
    @TheArejon 2 года назад

    Żółty słupek hamulec elektromagnetyczny? Chyba raczej elektrodynamiczny. Skład by nie zdążył wytracić prędkości przed semaforem, użyłeś hamulca zasadniczego, nie lepiej było przyhamować samą lokomotywą hamulcem elektrodynamicznym i zbić na tym pare kilometrów na prędkości w dół. Pozdrawiam :)

    • @przewoz83
      @przewoz83 2 года назад

      Tak, hamulec elektrodynamiczny i zwrot prądu do sieci (nie napięcia). Na początku użył zasadniczego, bo robił kontrolne. Poza tym przyhamowanie 4000t samą lokomotywą zwykle nie jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba uważać, żeby się nie porwać.

    • @TheArejon
      @TheArejon 2 года назад

      @@przewoz83 O kontrolnym wiem, pytałem o hamowanie przed semaforem na 40 :)

    • @TheArejon
      @TheArejon 2 года назад

      @@850kN A drugim zaskoczeniem dla mnie było to mając ciężki pociąg i pod górę tak krótko trzymałeś skład na zahamowanym, mam małe przeczucie, że ostatnie wagony wcale nie chwyciły, a tak szybko dając w luz rzeczywiście nie prędko o harmonijkę 😀 Rozumiem, że trzymając dłużej byś już tam nie podjechał. Osobiście wybrałbym opcje hamowanie dynamiką samą lokomotywą już od tarczy, albo zacząć hamować w momencie jak się wyrzuciłeś i dłużej trzymać na zahamowanym i mieć pewność, że tył pozostanie kompletny 😀 Mogę tylko gdybać, osobiście nie znam tego szlaku i jej charakterystyki, a z jednej strony każdy ma swoje techniki jazdy 😀

  • @marcinzmyslony7403
    @marcinzmyslony7403 2 года назад +1

    Nie wiedziałem że w Polsce pociągi mają brutto 4200 myślałem że max to 3600

    • @marcinzmyslony7403
      @marcinzmyslony7403 2 года назад

      @@850kN a tak z ciekawości skąd dokąd takie brutto ?

  • @mateuszgoscicki7981
    @mateuszgoscicki7981 2 года назад

    Bujnęło się raczej jak 3600 ;) :D

  • @KolejoweZagłębie
    @KolejoweZagłębie 2 года назад +1

    Trochę trwa zanim się toto pozbiera...

    • @850kN
      @850kN  2 года назад +2

      To jest niestety bardzo duża masa którą żeby rozpędzić potrzeba czasu.

  • @schab00wy
    @schab00wy Год назад

    4200 ton!? Toż to zbrodnia jest..

  • @robertbyzantinosjankowski325
    @robertbyzantinosjankowski325 2 года назад

    Hejka super przejazd. Wooow. Nie znam sue kompletnie na tych opisach. Zrób takie przejazdy za dnia. Będzie lepiej widać tak jak tutaj. Mam głupie pewnie pytania. Czy te trąbki różnej wysokości to ktoś słyszy oprócz Ciebie zawsze uwielbiam Ciebie. Czy ktoś je rejestruje w danym momencie. Czy mają one znaczenie dla Ciebie dla kogoś skoro jesteś sam na torze. Czy dźwięk taki buczący na początku rozruchu jakby za chwilę miało coś pęknąć w silniku to słychać tak w kabinie?. Czy Ty jesteś sam w tej kabinie? Fajne nagranie jak zawsze Boski jesteś. Nie jestem kolejarzem choć pewnie mój Tata chciał abym może u był ale dla mnie zrób za dnia ten odcinek z Pragi do Pruszkowa przez Ursus Mory i tutaj Jelonki jeszcze. Jesteś A tak to super kolejna podróż... Pozdrawiam

  • @xsardas1999
    @xsardas1999 2 года назад

    3,5MW w jedym momencie, WoW

    • @xsardas1999
      @xsardas1999 2 года назад

      @@850kN i to leci wszystko na inwerterach?

    • @xsardas1999
      @xsardas1999 2 года назад

      @@850kN Fajnie też widać pracę elektroniki lub operatora. Poślizg i od razu jeden silnik wyhamowany.

    • @KrzysztofNowicki
      @KrzysztofNowicki 2 года назад

      @@850kN Porobili podstacji, żeby Dziobaki mogły śmigać, to czemu nie skorzystać ;)

  • @Czarek_B
    @Czarek_B Год назад +1

    Już na samym początku błąd - nie prąd w sieci trakcyjnej tylko napięcie w sieci trakcyjnej.

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      Nie ma tu błędu. Język pospolity maszynistów.

    • @Czarek_B
      @Czarek_B Год назад +1

      @@850kN Jest błąd. Skoro chcesz aby Twoje filmy miały wymiar edukacyjny, to nie możesz wprowadzać błędnych określeń.
      Gdybyś napisał "napięcie prądu w sieci trakcyjnej" już byłoby ok.

    • @850kN
      @850kN  Год назад +1

      @@Czarek_B ten film nie jest filmem edukacynym :)

    • @Czarek_B
      @Czarek_B Год назад

      Nawet jak nie chcesz aby takimi były, nie możesz podawać błędnych określeń

    • @850kN
      @850kN  Год назад

      @@Czarek_B o rety... Maszyniści mówią na to "prąd w sieci". Pokazuję na filmach pracę maszynisty taką jak wygląda w rzeczywistości. Nie w mundurze, pod krawatem i z kijem w dupie. Jeśli chcesz filmów edukacyjnych zapraszam na kanały dokumentalne. Bo tutaj określeń oficjalnych, instruktażowych itp nie uświadczysz.

  • @GdaJacek
    @GdaJacek 2 года назад +1

    Prąd w sieci trakcyjnej?
    Po co hałasujesz przed ruszeniem ? Ludzie spać chcą...

    • @850kN
      @850kN  2 года назад

      Ludzie? W Grzebowilku?

  • @Kolej_na_kaszubach
    @Kolej_na_kaszubach 2 года назад +1

    Byk lepszy

    • @jerzyjerzykowski1281
      @jerzyjerzykowski1281 7 месяцев назад

      Na pewno starszy. Ale fakt byki są stare i jeszcze calkiem dobre. Tylko bardzo glośne w kabinach. No i byk by nie dal rady pociągnać takiej masy do Warszawy.