Ciekawostki o Warszawie - Metamorfoza katedry św. Jana

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • Kolejny odcinek na temat odbudowy Warszawy. Przyjrzymy się archikatedrze pw męczeństwa św Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście. Pokażę jak wyglądała ona przed wojną oraz wyjaśnię dlaczego odbudowano ją w innym stylu.
    W filmie dla uproszczenia nazywam ją katedrą, ale pełna nazwa to: Bazylika archikatedralna pod wezwaniem męczeństwa świętego Jana Chrzciciela.
    Link do wspomnianego odcinka na temat koloru zamku królewskiego: • Ciekawostki o Warszawi...
    Źródła:
    Ujęcia współczesne: Przez Warszawę (ujęcia własne)
    Stare fotografie: portal fotopolska.eu
    Obserwuj "Przez Warszawę":
    Portal na FB: www.facebook.c...
    Instagram (przez_wawe): / przez_wawe

Комментарии • 25

  • @dominika3313
    @dominika3313 Год назад +3

    Ale rewelacja! To zdjęcie katedry w stylu gotyku angielskiego i najazd na jej obecną fasadę- napięcie rośnie. Super film!

  • @cryptojehu7979
    @cryptojehu7979 Год назад +5

    Wow, co za historia! Będę słuchał dalej, dzięki za przybliżenie historii katedry :)

    • @mihalich7740
      @mihalich7740 Год назад +1

      Да, рассказ очень интересный.

    • @krzysiekklejszmit6967
      @krzysiekklejszmit6967 Год назад +1

      No dziwię się, że tak mało komentarzy i likes, bo świetnie opowiedziana historia.

  • @kacperwoch4368
    @kacperwoch4368 Год назад +4

    Jedno może sprostowanie, nie ma właściwie czegoś takiego jak ,,gotyk polski". Gotyk nadwiślański to nazwa jednego z nurtów gotyku na terenach Polski którym to mianem czasem określa się architekturę gotycką środkowej Polski która jest pochodną hanzeatyckiego gotyku ceglanego. Jest jeszcze gotyk śląski i małopolski ale to już inna historia.

  • @matemxvi2249
    @matemxvi2249 Год назад +2

    Katedra w przedwojennej formie była naprawdę przepiękna i pasowała doskonale do swojej funkcji.
    W czasie powstania była mocno zniszczona, lecz to po powstaniu została zburzona.
    Zachowały się mury prezbiterium, kaplica Baryczków, sąsiednia kaplica Ubiczowania oraz fragment murów z drugiej strony. Chyba też mury dzwonnicy się zachowały.

  • @pawelkkkk7103
    @pawelkkkk7103 Год назад +1

    W Katedrze swoje kazania wyglaszal Piotr Skarga. Uwielbiam kaplice Baryczkow i krucyfix. Mieszkam w Niemczech i zawsze jak jestem
    w mojej rodzinnej Warszawie to odwiedzam Katedre.

  • @tyle_przegrac2258
    @tyle_przegrac2258 Год назад

    Jeszcze niedawno uczyłem się o tej katedrze na egzamin z historii sztuki europejskiej, miło ją zobaczyć na nagraniach :P Zabrakło mi może informacji o tym, że Zachwatowicz budując tą sterczynową fasadę wzorował się na innych katedrach gotyckich (choćby w Elblągu) oraz na Kowieńskim Domie Perkuna z identycznym niemal frontem.

  • @jakubkledzik5237
    @jakubkledzik5237 Год назад +1

    Proszę nagraj odcinek o dawnym wystroju katedry. Zwłaszcza o przedwojennym głównym ołtarzu bo to według mnie bardzo ciekawy temat.

  • @lenariuse
    @lenariuse Год назад +1

    szczeze bardziej ciekawi mnie przed przebudową angielskiego gotyku

  • @robb264
    @robb264 Год назад +1

    Katedra to chyba najmniej "udany" budynek na Starym Mieście. Nie dość, że wygląda dosyć prowincjonalnie względem pełnionej funkcji, do tego jest konserwatorską fantazją, swoistą wariacją na temat gotyku nadwiślanego (który sam w sobie, też ustępuje w klasie artystycznej gotykowi pomorskiemu, śląskiemu czy małopolskiemu). Jeżeli zaniechano odbudowy w wersji neogotyku angielskiego (co zrozumiałe, mając na uwadze powojenny wstręt wobec XIX-wiecznego historyzmu i eklektyzmu), należało odbudować fasadę barokową co do której zachowały się źródła/ikonografia i pasowała do kompleksu pozostałych barokowych budynków sakralnych z tego obszaru.

    • @przez_wawe
      @przez_wawe  Год назад

      Może i tak, chociaż ten barokowy styl i tak byłby typowym barokiem naniesionym na gotycką konstrukcję. W tym przypadku jednak nie miałabym pomysłu na idealne rozwiązanie.

  • @th-uh2oo
    @th-uh2oo Год назад +1

    Dobrze byłoby, gdybyś zupełnie zrezygnował z podkładów muzycznych. Jest to na siłę upiększenie kanału, które przynosi więcej szkody niż zysku.

    • @przez_wawe
      @przez_wawe  Год назад

      Dzięki za tą uwagę :) Spróbuję zrobić coś bez podkładu na próbę. Podkład jest głównie dlatego, że nie lubię własnego głosu :D A masz na myśli tylko podkład w tle wypowiedzi, czy również w dłuższych przerwach między wypowiedziami albo na koniec filmu?

  • @krisbluesjay
    @krisbluesjay Год назад +1

    Oj, nie do koñca prawda z fasadą katedry... Polecam zapoznanie się z sylwetką prof. Zachwatowicza i faktycznych powodów takiego wyboru. Nikt nie zna oryginału gotyckiego, bo nie zachowały się żadne wizerunki. Poza tym, dla mnie ta fasada jest piękna. Ps. 'ę' na końcu wyrazów wymawia się jak 'e' w języku polskim.

    • @przez_wawe
      @przez_wawe  Год назад +1

      Dzięki za komentarz. Faktycznie w zależności od opracowania różnie podaje się finalne powody zmiany projektu. Z tego co według mnie było najbardziej prawdopodobne, to faktycznie nie znany był wygląd średniowiecznej świątyni (w końcu do dzisiaj go nie znamy :) ), ale wiedziano, że miała na froncie wierze. Pan Zachwatowicz na pewno dokładnie zbadał pozostałości katedry napotykając się na fundamenty wieży. Niemniej odwzorowywanie świątyni z wieżą byłyby jeszcze większym laniem wody (bo nie wiadomo do końca jak wyglądała). Więc zdecydowani się odbudować mniej więcej przedwojenną konstrukcję ale nanieść na nią lojalny gotyk inspirując się innymi świątyniami w Polsce. Dla mnie również lokalny gotyk z czerwonej cegły jest ciekawszy niż szary angielski, tylko szkoda mi, że jest dość ubogi w detal. A i dzięki za uwagę w kwestii wymowy w najbliższych nagraniach to poprawię :)

    • @krisbluesjay
      @krisbluesjay Год назад +1

      @@przez_wawe dzięki za serię!Czekam na dalsze odcinki:-)

    • @matemxvi2249
      @matemxvi2249 Год назад +1

      @@przez_wawe Jeszcze taka ciekawostka, jak budowano katedrę w średnowieczu to początkowo miała być dłuższa, a wieża miała być nieco wysunięta przed fronton, ostatecznie wieża znalazła się w środku. Zachowały się fundamenty pierwszej wersji z wieżą z przodu

    • @przez_wawe
      @przez_wawe  Год назад +1

      @@matemxvi2249 Dzięki za komentarz. Ciekawy fakt. To musi być coś fantastycznego, wykonywanie badań archeologicznych i odkrywanie jak wyglądały budynki, o których wyglądzie prawie nic nie wiadomo :)

    • @matemxvi2249
      @matemxvi2249 Год назад

      ​@@przez_wawe To prawda, dodam jeszcze odkrywanie alternatywnej wersji historii. Świątynię tą budowano jako katedrę gdyż planowano stworzenie diecezji warszawskiej jeszcze za księcia Janusza I, jednak tak się nie stało i zredukowano plan. Świątynia miała mieć 72.5m długości, prezbiterium jest z pierwotnej wersji. Można znaleźć opracowanie na ten temat.

  • @piotrp1260
    @piotrp1260 Год назад +5

    W czasie tzw „komuny” powstawało najwiecej kościołów w Polsce .Chcieliśmy do „wolnej” Europy to będą teraz burzone

    • @przez_wawe
      @przez_wawe  Год назад +1

      To naprawdę ciekawy paradoks. Chyba sprawdziło się powiedzenie jak trwoga to do Boga :) Dziękuję za komentarz

    • @nekoonna
      @nekoonna Год назад +3

      Były też zagrabiane kościoły ewangelickie i przerabiane na katolickie. Głównie na terenach poniemieckich.