Kościół Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu #80 - DJI Mavic Air 2 - 4K

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 окт 2024
  • #7MetrówNadZiemią​​ #PoskieKościoły​​ #DJIMavicAir2
    @7 metrów nad ziemią
    Kościół Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu
    Pierwsza wzmianka o osadzie na terenie dzisiejszego Kamieńca pochodzi z 3 lutego 1289 r. Właścicielem miejscowości była kapituła pomezańska, która sprzedała majątek kamieniecki 1 października 1405 r.
    W roku 1414 niewielką wioskę zniszczył pożar, który wzniecili Polacy.
    Po przyjęciu nauki Marcina Lutra w Prusach w 1525 r. mieszkańcy Kamieńca i okolicznych miejscowości przynależeli do parafii w Suszu. Pierwszym luterańskim duchownym suskiej parafii był Lossenbeck.
    Pierwszym pastorem na stałe mieszkającym w Kamieńcu był Andrzej Kofnatius. Po przybyciu proboszcza, wybudowano niewielką drewnianą świątynię, krytą słomą.
    W wyniku wojen szwedzkich pomniejszyła się liczba duchownych, wiele kościołów zostało zniszczonych, ucierpiała także parafia w Kamieńcu.
    W roku 1692 do Kamieńca przybył Pastor Bernhard Reich. Drewniana świątynia była w opłakanym stanie. Nowy właściciel Kamieńca, Alberecht Finck von Finckenstein nabył w 1706 r. całą posiadłość od Eulenburgów. Widział zły stan techniczny drewnianego kościoła i potrzeby duchowe mieszkańców, dlatego podją decyzje o wybudowaniu nowej okazałej świątyni.
    Już roku 1716 odprawiono w niej już pierwsze nabożeństwo, zaś dwa lata później dobudowano wieże. Uroczystość poświęcenia świątyni odbyła się 5 października 1718 r.
    Na wieży kościelnej umieszczono dwa dzwony. Na większym widniej napis: Wzywam was do modlitwy i jestem głosem życia. Ile razy mnie słyszycie, chodźcie bez ociągania się.
    Wnętrze świątyni jest bogato uposażone. Szesnaście korynckich kolumn podtrzymuje oryginalne sklepienie beczkowe. Sześć kolejnych kolumn, podtrzymuje nasadę nad ołtarzem. Prospekty organowe znajdują się na balkonach nad ołtarzem, ale tylko jeden z nich był właściwym instrumentem, a drugi umieszczono dla zachowania symetrii.
    Pod zakrystią wybudowano kryptę w której pochowano członków rodziny Finckenstein i Donów.
    Po zakończeniu budowy świątyni, w 1716 r. trwały przygotowania do budowy pałacu w stylu francuskiego baroku. Prace budowlane trwały cztery lata. W roku 1720 w pałacu zamieszkali pierwsi mieszkańcy. Do pałacu przylegał pięknie urządzony ogród na wzór francuski. Powszechnie pałac nazywano wschodniopruskim Wersalem.
    Napoleon Bonaparte, spędził w Kamieńcu ponad trzy miesiące, mieszkał od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 r. wraz z kochaną Marią Walewską.
    Po wybudowaniu nowej świątyni częstym jej i pałacu gościem był król pruski Fryderyk Wilhelm I któremu zależało na odnowie luteranizmu więc nie zaniedbywał obowiązków religijnych. Pałac został doszczętnie ograbiony i zniszczony przez wojka rosyjskie w czasie II wojny światowej.
    W granicach parafii Kamieniec w połowie lat dwudziestych XX stulecia Luteranie stanowili prawie 97%, zaś katolicy niewiele ponad 2%. Najliczniejsza grupa wiernych Kościoła katolickiego mieszkała w Kamieńcu - 50 osób.
    Po reformacji niewielka grupa wiernych Kościoła rzymskokatolickiego w Kamieńcu i okolicach przez długie lata była pozbawiona stałej opieki duszpasterskiej. Od 1832 r. w kościele ewangelickim w Suszu duchowni z Dzierzgonia dwa razy w roku sprawowali nabożeństwa katolickie, zaś od 1856 r. cztery razy w roku.
    W roku 1870 po wybudowaniu kaplicy do Susza przybył pierwszy katolicki ksiądz Franciszek Loeper. 21 lutego 1902 roku w Suszu do którego należał Kamieniec utworzono parafie katolicką i wybudowano kościół św. Rozalii.
    Po II wojnie światowej opuszczone świątynie poewangelickie zajmowano i przeznaczano do kultu katolickiego. Tak też było w Kamieńcu. Przez kilka powojennych lat kościół obsługiwali księża z Susza.
    W październiku 1957 r. wyodrębniono z parafii suskiej nowy ośrodek duszpasterski w Kamieńcu. 17 października tego roku mianowano piewszego proboszcza a został nim ks. Lucjan Gelert.
    Ważnym wydarzeniem w życiu parafii było nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 24 maja 1960 r.
    Przez 25 lata księża nie mieli gdzie mieszkać ponieważ plebania (pastorówka) należała do władz państwowych, które nie chciały jej oddać. Staraniem proboszczów a ostatecznie ks. Wiesława Szymankiewicza pastorówkę odzyskano w 1982 roku. On też w 1984 roku zorganizował cmentarz parafialny.
    Ważnym wydarzeniem w życiu religijnym parafii kamienieckiej była peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 30-31 marca 2012 r.
    W ostatnich latach po roku 2015 przeprowadzono remont wieży kościelnej.
    Źródła
    Ks. Krzysztof Bielawny - Katolicy i luteranie w Kamieńcu (pow. Susz) od XIII stulecia
    leksykonkultury... - dostęp z dnia 30.09.2022 godzina 21:00
    ➤ Licence:
    You’re free to use this song in any of your videos, but you must include the following in your video description (Copy & Paste):
    Song: Niya - A Flourish
    Music provided by Vlog No Copyright Music.
    Creative Commons - Attribution-ShareAlike 3.0 Unported
    Video Link: • Niya - A Flourish (Vlo...

Комментарии • 1