Зустріч науковців саду з членами клубів поціновувачів кактусів штату Меріленд та міста Вашингтон

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • У неділю, 17 березня, в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України базі Оранжерейного комплексу відбулася відеозустріч науковців ботанічного саду з членами клубів поціновувачів кактусів та сукулентів штату Меріленд (Cactus and Succulent Society of Maryland, CSSM) та міста Вашингтон (Cascade Cactus and Succulent Society ,ССSS), які є дочірніми клубами Товариства кактусів і сукулентів Америки (Cactus and Succulent Society of America, CSSA).
    Мета зустрічі - презентація колекції кактусів та сукулентних рослин Національного ботанічного саду НАН України американським колегам, знайомство з приватними колекціями членів клубів, обмін досвідом збереження та використання рідкісних видів сукулентних рослин у штучних умовах.
    Відділ тропічних та субтропічних рослин НБС представляли в.о. зав. відділу д.б.н. Роман Вікторович Іванніков та інженер Ірина Валентинівна Марчук.
    Нагадаємо, що колекція тропічних та субтропічних рослин НБС імені М.М. Гришка НАН України, до якої належить і зібрання сукулентних рослин, є однією з найбільших державних колекцій живих рослин і з 1999 року має статус Національного надбання України. Представники значної кількості видів колекції знаходяться під суворою охороною та належать до першого або другого додатків CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення) підписаної за резолюції Міжнародного союзу охорони природи (IUCN).
    Колекція сукулентних рослин ботанічного саду нараховує понад 700 видів, різновидів, форм та сортів, що представляють 135 родів та 16 родин. Приблизно половину видового складу цієї колекції - представники родини Cactaceae.
    В експозиційній оранжереї “Кактуси та інші сукуленти” представлено понад 50 видів кактусів та близько 70 видів інших сукулентних рослин, що належать до 15 родин. Експозиція складається з двох ділянок: одна ділянка знайомить відвідувачів з кактусами та іншими сукулентними рослинами Америки, інша - з сукулентами Африканського континенту і о-ва Мадагаскар.
    Унікальна флора Мадагаскару в експозиції представлена видам рослин Pachipodium lamerei Drake, Didierea trollii Capuron et Rauh., Alluaudia ascendens (Drake) Drake та A. procera (Drake) Drake. Ці види рослин становлять значний інтерес, оскільки добре ілюструють явище морфологічної конвергенції, яке мала місце в процесі еволюції. Багато екземплярів, свого часу було отримано в ході навколосвітніх наукових подорожей (Фото Т.М. Черевченко на о. Мадагаскар в заростях Didierea trollii Capuron et Rauh., Alluaudia ascendens (Drake) Drake) Сьогодні, наразі такий шлях отримання рослин для поповнення колекції, через низку міжнародних нормативних актів та інші фактори, практично неможливий.
    Американські колеги виявили неабияку зацікавленість складом та станом колекцій у часі війни, і тим, як колективу ботанічного саду вдалося зберегти унікальні рослини в складних умовах перших місяців повномасштабної агресії і дотепер. Гості мали змогу оглянути Ґрунтову експозицію «Кактуси і сукуленти», яка відкрита для екскурсійного відвідування, та оранжерею з фондовою колекцією сукулентних рослин. Окрім того, було організовано окрему невеличку екскурсію до лабораторії біотехнології НБС, де розробляються методи розмноження та зберігаються у вигляді стерильної культури рослинних тканин найцінніші представники колекції.
    Особливо схвально американською аудиторією було прийнято інформацію про те, що ботанічний сад, як науково-дослідний інститут Національної академії наук України займається не тільки суто науковими, фундаментальними розробками в своїй галузі, але й виступає платформою для об’єднання широких верств суспільства шляхом проведення виставок, екскурсій, майстер-класів, тим самим реалізовуючи одне зі своїх базових завдань - популяризацію академічної науки в українському суспільстві.
    У процесі віртуальної зустрічі у представники НБС висловили вдячність народу США за неоціненну підтримку, надану Україні в часі війни.
    Принагідно зазначимо, що учасниками цієї зустрічі, які представляли 2 клуби любителів кактусів у США, було зроблено добровільний донат на рахунок благодійного фонду Peli can Live, який активно допомагає НБС зберегти унікальні колекції, які мають статус Національного надбання України.
    Більше наших ресурсів:
    Instagram - / botanikabotsad
    Facebook - / nbg.kiev.ua
    Website - www.nbg.kiev.ua
    #kyiv #botany #landscape

Комментарии •