Prawda jest taka że od 1942 roku Niemcy wojnę przegrywali. I żadna strategia czy taktyka zmienić tego nie mogła. Nie mógł tego zmienić ani Hitler, ani Guderian. Przystąpienie do wojny USA to był gamecharger, i nic już nie mogło zmienić jej wyniku, bez względu na to co zrobiłyby Niemcy. Tylko utrzymywanie USA w błogim pokojowym śnie, mogło dać Niemcom wygraną. Hitler zbyt mało czasu i energi poświęcił Ameryce, ale łatwo komentować tyle lat po wojnie. Pozdrawiam
@@MKSFNX co innego dostarczać uzbrojenie a co innego przelewać krew własnych obywateli. W tym pierwszym przypadku łatwo zakręcić kurek z pieniędzmi i przez to wpłynąć na ostatnie rozstrzygnięcie.
@@MKSFNX no i? Piszesz o marcu 1941, I że parę lat wcześniej bo od czerwca 1940. Dość niedokładnie. Lend Lease był programem gospodarczym. Podobnie jak prisukcja statków Liberty. Służyły wojnie, ale nie były okrętami wojennymi. Przypomnę, izolacjonizm był nie mieszaniem się do wojny. I gdyby nie atak Japonii na USA, nadal Stany nie weszłyby do wojny. Bo Senat był temu przeciwny. To Senat głosuję przystąpienie USA do wojny a nie prezydent. Prezydent może tylko podsuwać pod głosowanie swe pomysły. Więc izolacjonizm był błogim snem USA.
@@Savaios według mnie się mylisz. Bomba atomowa to są gigantyczne koszty. Może by im starczyło na jedną bombę, może zniszczyli by jedno miasto. Tyle że wtedy to dopiero spadłby na nich gigantyczny deszcz pocisków itd.
@@MKSFNX Całkowicie się mylisz. Prezydent bez Senatu nie mógł i nie może nic zrobić, a już zwłaszcza gdyby bombą atomową zarządzał jak swoją rolką papieru toaletowego. Masz przykład choćby obecnie gdy Bajden czeka aż senat zatwierdzi pomoc dla Ukrainy. Pewnie mylisz USA z Rosją gdzie Putin może robić co chce. Zamrożenie aktywów też jest działaniem gospodarczym, a nie militarnym. To że świat obecnie zamroził rosyjskie aktywa uważasz za przystąpienie świata do wojny? Jeszcze raz, izolacjonizm to błogi sen. Interwencjonizm jest jego drugim biegunem. Działania gospodarcze to biznes, a nie wojna.
Zdjęcie przedstawia żołnierzy i pojazdy z 3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf, na południowych peryferiach Szomor w czasie operacji Konrad I ( czyli pierwszej próby odblokowania okrążenia Budapesztu), na początku stycznia 1945 roku.
Doskonały odcinek. Panowie nie zmniejszacie tempa. Szczególnie mnie interesuje to "studium upadku" Kiedy Niemcy pojęli że nie wygrają i zaczęli bronić tylko stanu posiadania? Kiedy zrozumieli że można tylko odwlekać klęskę? A kiedy wszystko zaczęło się rozpadać i każdy myślał już tylko o sobie?
@@Stachemilian Dzięki 😄i wzajemnie. Po prostu lubię takich twórców którzy są specjalistami. Po każdym odcinku człowiek jest mądrzejszy niż przed, natomiast nienawidzę taniej sensacji.
Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Z perspektywy czasu wydaje się, że pod koniec wojny najlepszym wyjściem dla Niemiec byłoby rzucenie wszystkiego na wschód, aby utrzymać sowietów jak najdalej od swoich granic, tym samym oddając cały kraj aliantom zachodnim praktycznie bez wałki. Tylko, że Hitler musiałby, wzorem von Rundstedta, przyjąć do wiadomości, że wojna jest już przegrana i jedyne co można zrobić, to ratować kraj przez sowietyzacją. Niestety wódz nie był do tego zdolny i jako największy antykomunista w dziejach, wpuścił komunistów do serca Niemiec. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Nie miało to już i tak znaczenia - bo był już wiadomy podział Europy na strefy - sowietyzacja i tak by przyszła - można było przynajmniej ratować cywilów - ale nikomu na tym nie zależało - wydaje mi się jedynie że na ich miejscu też bym po prostu bronił wszystkiego i walczył wszędzie bo i tak nie było nic do stracenia xdd
@@Donauwurf zabrakło zimnych zdroworozsądkowców jak socjaliści pod koniec I WW. Najlepszym wyjściem dla Niemiec Była bezwarunkowa kapitulacja zanim front przekroczył przedwojenne granice rzeszy. No ale na to nikt w nazistowskim państwie nie miał wystarczających jaj
@@Donauwurf Pewnie, w sumie mówimy o historii alternatywnej:) W każdym razie uratowanie 1/3 Niemiec mogłoby się udać o ile Armia Czerwona nie zajęłaby tych ziem. Alianci oddali Stalinowi Europę wschodnią, natomiast chyba nie umawiali się na stworzenie komunistycznych Niemiec. To już była polityka faktów dokonanych ze strony ZSRR. Nie wiadomo co by było, gdyby to Amerykanie zajęli ziemie przyszłej NRD. Natomiast z punktu widzenia Niemców, byłoby to zdecydowanie lepsze wyjście. Uratowaliby mnóstwo cywilów i przynajmniej mieliby szansę, żeby ten obszar znalazł się po właściwej stronie żelaznej kurtyny.
Zdecydowanie najlepszy odcinek!!! Fenomenalna tematyka o sytuacji strategicznej i ogolnej na frontach! Prosze o wiecej!! Sytuacja strategiczna niemiec w poszczegolnych latach (zwlaszzca 1942, 1943) bylaby genialbym tematem! Ich strategia, mozliwosci na tamten czas, popelnione bledy. Pozdrawiam!
Niemcy między sobą kłócili się czy lepiej wojnę przegrać tak czy inaczej. Obie koncepcje były dobre, i obie były złe, bo prowadziły do nieuchronnej klęski.
Słucham wszystkich podcastów Dziękuję za waszą pracę uważam że warto zostać waszym patronem jednak w tej chwili mnie No to nie stać Dodatkowo muszę powiedzieć że coraz częściej słyszę że Stalin był jednak dużo lepszym strategiem
Co w tym dziwnego że front się rozpadł, przy przerzucaniu sił na Zachód. I takich siłach jakie Niemcy posiadali do walki. Guderian nawet radził by zrezygnował z kontrofensywy w Ardenach. Kluczem do obrony był teraz Śląsk bo był to ostatni duży okręg przemysłowy , ważny dla Niemiec .
@@Sattivasa Jak Rosjanie mieliby to osiągnąć w roku 1942. W 1943 Amerykanie skupiali się na Ploeszti czy Spatz bo tam produkowano benzynę do lipca 1944. Śląsk o bok Czech był terenem bardzo ważnym dla przemysłu i to jego zajęcie byłoby końcem szans dla III Rzeszy by dalej walczyć. Zadaj sobie pytanie jak daleko mieli Alianci do Zagłębia Ruhry , a jak Rosjanie na Śląsk?
@@Sattivasa Kolego czy ty zdajesz sobie sprawę co to jest Śląsk to nie pojedyncze miasto czy kopalnia lub huta, to cały okręg przemysłowy. To tak samo trudne jak naloty aliantów na Ploeszti , nie można tego zniszczyć jednym nalotem. Sam sobie odpowiedz skoro Guderian radził Hitlerowi zrezygnować z ofensywy w Ardenach i przenieść siły na wschód po to by bronić Śląsk. Hitler atakiem w Ardenach opóźnił marsz aliantów na Zachód, ale ułatwił zadanie Armii Czerwonej. Śląsk dalej pracował do czasu nadejścia Armii Czerwonej. Natomiast Zagłębie Ruhry było paraliżowane nalotami aliantów którzy panowali w powietrzu, i mogli teraz atakować z Belgii i Holandii. Zagłębie Ruhry zostało okrążone, ale dlatego że były tam wojska niemieckie i to silne!
@@Sattivasa Ta paplanina dotyczy frontu wschodniego który stał się kluczowy dla Niemiec. Zwłaszcza jeśli chodzi o Śląsk i Czechy a dalej o zdobycie Berlina!
Kazdemu kto sie smieje, ze wojna to system polecam stara gre komputerowa The Settlers 4, tryb 3 plemiona. Kazdy moze na wlasnym przykladzie zobaczyc co to system. Chociaz pewnie gra I tak nie oddaje pelni problemow panstwa podczas wojny.
Nikt się nie śmieje z tego że "wojna to system" - bo to jest prawda - a pewnie z tego, że te powiedzenie padło w wielu podcastach :) Jest ono tak legendarne jak "crème de la crème", "et cetera, et cetera", "masz rację Kamilu", albo "i tak i nie" :)
@@SzlachtaPracuje7 kazdy kanal na YT ma swoich hejterow, ten tez. Mam wrazenie, ze czesc tych komentarzy jest jednak przesmiewcza i moj komentarz byl skierowany do hejterow a nie milosnikow historii.
Europa Universalis nawet lepiej to pokazuje. Można przegrywać bitwy, ale mając więcej manpowera, i pieniędzy można sie utrzymać wypalić taki manpower przeciwnikowi, wtedy wygrana to kwestia czasu.
Prośba o podcast o Rommlu: czy on był dobrym dowódcą??? Czy może tylko Brytyjczycy byli tak marnie dowodzeni w Afryce??? Chodzi mi tylko o ocenę jako głównodowodzący. Bez otoczki propagandowej
@@Ciapkintrochę też rozdmuchana aliancką propagandą, szczególnie powojenną, jako "dobrego Niemca", za przykład dla bundeswehry, świeżo utworzonego RFN.
@@Fish_Priesttrochę rozdmuchana przez Anglików. Sukces odniósł we Francji, I to niebywały. W Afryce Anglicy pokonali Włochów beż problemu biorąc fo niewoli tysiące jeńców. Rommel wylądował w Afryce i szczątkowymi siłami, głównie rozpoznawczymi skopał im tyłek. I lał ich co chwilę. Anglicy bali się go jak ognia. Zrobili z niego półboga żeby wytłumaczyć swe porażki. Hitler i Goebels nie mogli odpuścić tej okazji propagandowo, i wykorzystali ją maksymalnie. Ale fakt że dowódcą był świetnym.
@@Ciapkin to popatrz jaką polityczną karierę zrobił nieudacznik Montgomery. Przy Rommlu to niedojda, a jednak go pokonał. Talent na nic jeśli nie ma się czym walczyć.
W 1941, straty armii czerwonej do wermachtu wynosily jak 18:1. Pozniej to malalo, ale i tak nawet w 1945 wyniosla 4,6:1. To pokazuje, ze ten domek z kart nie byl taki slaby. Wermacht oslabiony caly czas zabijal duzo wiecej sowietow niz tracil sam. Oczywiscie wermacht nie mial czym uzupelniac strat a sowieci caly czas mieli. Ale od wisly do berlina jedzie sie 10 godzin, moze 12 godzin jadac 80 na godzine. Zajelo to rosjanom krwawe 4 miesiace zanim zajeli Berlin, przy 10 milonowej przewadze.. tak jak wermacht gdy byl mocny to jego zwyciestwa i tak pokazywaly klase strategiczna i taktyczna, to wlasnie w 45 pokazal jak mozna sie bronic najlepiej, pomimo 10 krotnej przewagi wroga. Oczywiscie bylo to beznadziejne i mogli by sie poprostu poddac. Ale czy ty bys sie poddal? Podsumowujac jezeli front byl jak domek z kart, to te karty byly zelbetonowe.
To że Niemcy w 1945 roku na Wiśle i Narwii byli domkiem z kart, to jest fakt. Ale kluczowe tutaj nie jest to jak Niemcy byli słabi, tylko jak Rosjanie nieudolnie walczyli, pomimo takich przewag w ludziach i sprzęcie.
Złe języki potrafią się pałować tylko czyjąś pracą i sukcesem przez krytykę. Pojawił się też nowy idiotyczny trend czyli do każdego materiału dodać odnośnik, że to jak na Ukrainie. Pozdrawiam i życzę nam nie czytania już komentarzy
Nie zapominajmy, że Hitler w tamtym okresie był już marną refleksją dawnego siebie. Jego organizm i umysł był już całkowicie zniszczony narkotykami i wojną.
Dzięki za ten komentarz, bo to tak ważne i zmienia wszystko. Zbawiłeś świat tym komentarzem. Tak naprawdę jedyne co potwierdza twój komentarz to tezę, że jakby nie padła debilna i żałosna krytyka to taki komentarz będzie miał kilka polubień.
@@adamdr6021 ogarnij się, nie chodzi o żadne polubienia, tylko o poprawność językową, a Ty żyj sobie dalej w swoim świecie i nie dziękuj, po prostu korzystaj z wiedzy innych.
Z tym, ze wojna to system to ja bym tak nie przasadzal. Wojna jest pelna ludzkich emocji jak strach, gniew, nienawisc, smutek, beznadzieja itd. To wywoluje takie dzialania, ze na zadnym systemie nie mozna sie opierac. To nie szachy, ze mozna przewidywac w miare dokladnie, co sie stanie. Izrael pomimo zrowniania Gazy z ziemia nie pokonal hamasu a nawet go wzmocnil. To jest porazka sytemu.
no dobra ale to nie gniew zabija przeciwnika tylko amunicja czołgi działa lotnictwo itp które wymaga przemysłu zorganizowania itp,gdyby mocarstwa opierały sie na emocjach to nic by nie osiągneły,emocje są na poziomie ludzkich odczuć ale wojna to coś innego bo nawet ukraina mając emocje nie wygra wojny bo jedynie może to zrobić gospodarka albo dostawy broni,więc emocje to jest tylko pierdolenie dla motłochu żeby mieli jakiś motyw do uczestnictwa w wojnie.
@@KanTrocero akurat w 39 nasze morale bylo bardzo niskie, niemiec bil nas gdzie chcial a dowodztwo zawodzilo na calej linii. A w wietnamie na inny przyklad, amerykanie mieli pelno bomb i super system i co, i dostali w dupe od wiesniakow z wietkongu, taki to wlasnie decydujacy jest system.
Temat oklepany na 1000 innych kanałów podobnie jak filmy o Tygrysie, Stalingradzie, Normandii, Panterze. 1001 film nie wniesie nic nowego. STOP trywializacji i banalizacji kanału 😅
@@piotrr5488 Pod Wałczem czyli gdzie? Najbliższe przełamania Pommernstellung miały miejsce 14km na północ i 12km na zachód od Wałcza czyli całkiem daleko od tego miasta. Trzeba było napisać że nad jeziorem Dobre albo pod Prusinowem.
Zastanawialiście sie dlaczego Niemcy nie weszli do Szwajcarii do ich banków i skarbców? Wszystko bylo sterowane od góry podobnie jak to sie ma teraz na ukrainie biznes musi sie kręcić.
@@adammielcarek9175 tak zajęli pół Afryki a tu pod nosem zrezygnowali z takich bogactw? Zarządcy tego całego burdelu są nie tykalni, to oni układają politykom scenariusze. Polecam książkę Wojna o pieniądz, tam jest jeden dział poświęcony 2 wojnie światowej pt. Ryzykowny interes.
Zdobycie Szwajcari byłoby okupione dużymi stratami, trudny teren, szwajcarzy nie zamierzali się poddawać, w dodatku Szwajcarzy to niejako 'Niemcy'. Ten kraj nie posiada żadnych surowców, po 1940 był otoczony, a brak pieniędzy nie był wtedy problemem Rzeszy. Atak po prostu nie miał żadnych logicznych argumentów.
Panowie….Wasze audycje to historyczny majstersztyk….P.s Odnośnie Hitlera to doktor strzykawka nie żałował mu środków…Raczej nie pomagało w ocenie sytuacji ….Pozdrawiam
Nie wiem co "zimą 44 roku w styczniu" miałoby oznaczać, ale jak widzę sformułowanie "zima 1945 roku" to od razu przychodzi mi na myśl koniec roku 1945 r., ponieważ powszechnie przyjmuje się wymieniać pory roku od wiosny na początku roku do zimy na koniec roku. Poza tym, widzę że kilka innych osób w komentarzach pomyślało podobnie, a nieporozumienia w komunikacji obciążają nadawcę a nie adresata. Wystarczyłoby napisać po prostu "na przełomie 1944 i 1945 roku" i nie byłoby dwuznaczności.
@@Lukasz621 "zimą 44 roku w styczniu" odnosi się do sytuacji rok wcześniej. W dodatku zima zaczyna się 21 grudnia, a więc raptem tydzień w 1944 roku. Reszta zimy jest w 1945 roku. Wazna jest precyzja a nie potoczne rozumienie. "Zimą 45 roku" oznacza okres od stycznia do marca. Też się dziwię dlaczego tyle osób rozumuje to na opak. Podobnie jest z "wpół do ósmej" mimo iż chodzi o czas pół godziny do ósmej, a więc powinno się mówić "pół do ósmej". A większość ludzi mówi potocznie i niepoprawnie.
@@michalstolarczykKRK miedzy innymi to ze Niemieccy generalowie nie byli uczeni niczego powyzej poziomem operwcyjnym i na poziomie strategicznym sie obnazali. NATO upokorzylo sie na Ukrainie. Chocby ta 'kontrofensywa' z zeszlego roku albo cale planowanie operacji przeciwko Rosji w 2022. Ci absolutnie niekompetentni osobnicy niedoszacowali Rosji na skale historyczna. Generalowie NATO uczyli sie od Wemahtu:))) I nauczyli sie do poziomu operacyjnego I to duzo gorzej niz Wermacht. To jest ta analogia o ktorej chyba myslalem piszac tamten komentarz
@MrDeLaRea NATO przegralo wyscig zbrojen z Rosja. ( systemy przeciwlotnicze, bron hipersoniczna, electronic warfare, jak i nuclear detterance program)To co slyszymy w naszych( Zachodnich) mediach to czysta propaganda i PR majacy na celu utrzymac nas w przeswiadczeni ze jestemsy tym samy silnym zachodem jakim bylismy w latach 90. W tym momecie ceny produkcji czolgow w Rhein Metal skoczyly kilkukrotnie bo nie ma dostepu do taniej energii jak I surowcow Nie wspominajac brak poparcia dla ewentualnego konfliktu przez ludnosc. Europejczycy nie maja zamiaru walczyc na wojnie wywolanej przez Wall Street. Poczatkowy plan zachodu wobec Rosji byl zupelnie inny I zwyczajnie sie bardzo ale to bardzo przeliczyli. Nie spodziewali sie tak dobrej armi, organizacji a przewe wszystkim poparcia spolecznego I zaangazowania Rosjan. Nie bylo majdanu w Rosji a Putin ma rekordowo wysokie poparcie podcast gdy prowojenni Europejscy politycy tacy jak Macron, Scholtz, Sunak I cala reszta zaliczaja rekordowy brak poparcia co pokazaly ostatnie wybory. Ich polityka wprowadzania Europy w konflikt nie podoba sie ludnosci. Oczywiscie zgadzam sie ze wojna musi trwac jak najdluzej w tych okolicznosciac kiedy to Ukrainna pada jak domek z kart a wybory w Stanach sa juz za pasem. Obecne straty ukrainskiej armi sa gigantyczne I ciagle rosna crazy z brakes doswiadczonych zolnierzy z poczatku wojny. Ludzmi sila porwanymi z ulicy nie stworzy sie Wermahtu a co najwyzej Volkssturm. Ukraina zwija sie jak domestic z kart, pytanie tylko czy Wall Street zdola wlaczyc w ich zabawe Polakow zeby podtrzymac ogien...
@@MrDeLaRea tak, nawet tylko biorac pod uwage ile Amerykanskiej broni bedzie zakupione w Europie po oddaniu tego co bylo w magazynach na Ukraine... podatnik zaplaci. Swoja droga zachodni generalowie sa uczeni jak ci z Wermhtu... do poziomu operacyjnego... nie strategicznego.
@@darekdrzewicz8236 W sumie fakt... choć oglądając odcinek miałem wrażenie że sami autorzy będą mówić o okresie "jesieni 1944 roku" 2:00 . Ale przyznaję błędu nie ma.
@@DziedzicPruski-w9l Tekst z piramidy. Sami autorzy nawet na wstępie zaczynają dyskusję od końca lata 1944 roku... a potem gdzieś w połowie wywodu zaczynają o całkowicie zgodnym z tytułem okresie.
Dziękuję za wszystkie podcasty które zwiększają moja wiedzę i umilają mi pracę ❤
Jedno jest pewne: Wojna to system
Masz racje Kamilu.
Norbert Bączyk to system.
👍
I tak i nie Kamilu
Podcast wojenne historię to SYSTEM
Coz Kamilu, rozumiem ze podcast to system ale ten odcinek wyjatkowo dobrze mi spracowal.
masz rację Kamilu
😂
Prawda jest taka że od 1942 roku Niemcy wojnę przegrywali. I żadna strategia czy taktyka zmienić tego nie mogła. Nie mógł tego zmienić ani Hitler, ani Guderian. Przystąpienie do wojny USA to był gamecharger, i nic już nie mogło zmienić jej wyniku, bez względu na to co zrobiłyby Niemcy. Tylko utrzymywanie USA w błogim pokojowym śnie, mogło dać Niemcom wygraną. Hitler zbyt mało czasu i energi poświęcił Ameryce, ale łatwo komentować tyle lat po wojnie. Pozdrawiam
@@MKSFNX Lend Lease Act był programem gospodarczym,
@@MKSFNX co innego dostarczać uzbrojenie a co innego przelewać krew własnych obywateli. W tym pierwszym przypadku łatwo zakręcić kurek z pieniędzmi i przez to wpłynąć na ostatnie rozstrzygnięcie.
@@MKSFNX no i? Piszesz o marcu 1941, I że parę lat wcześniej bo od czerwca 1940. Dość niedokładnie. Lend Lease był programem gospodarczym. Podobnie jak prisukcja statków Liberty. Służyły wojnie, ale nie były okrętami wojennymi. Przypomnę, izolacjonizm był nie mieszaniem się do wojny. I gdyby nie atak Japonii na USA, nadal Stany nie weszłyby do wojny. Bo Senat był temu przeciwny. To Senat głosuję przystąpienie USA do wojny a nie prezydent. Prezydent może tylko podsuwać pod głosowanie swe pomysły. Więc izolacjonizm był błogim snem USA.
@@Savaios według mnie się mylisz. Bomba atomowa to są gigantyczne koszty. Może by im starczyło na jedną bombę, może zniszczyli by jedno miasto.
Tyle że wtedy to dopiero spadłby na nich gigantyczny deszcz pocisków itd.
@@MKSFNX Całkowicie się mylisz. Prezydent bez Senatu nie mógł i nie może nic zrobić, a już zwłaszcza gdyby bombą atomową zarządzał jak swoją rolką papieru toaletowego. Masz przykład choćby obecnie gdy Bajden czeka aż senat zatwierdzi pomoc dla Ukrainy. Pewnie mylisz USA z Rosją gdzie Putin może robić co chce. Zamrożenie aktywów też jest działaniem gospodarczym, a nie militarnym. To że świat obecnie zamroził rosyjskie aktywa uważasz za przystąpienie świata do wojny? Jeszcze raz, izolacjonizm to błogi sen. Interwencjonizm jest jego drugim biegunem. Działania gospodarcze to biznes, a nie wojna.
Akurat w drodze do szkoly:)
Coś pięknego
najlepsze uczucie
Wojna by Ci się przydała 😀
Ja akurat do pracy jadę 😊 miłego dnia
@@Samson-lx8bx A to niby dlaczego? Wojna jest potrzebna tylko tym, którzy mają z niej zysk i korzyść.😢
@@alexandramacedonska9617 to był sarkazm . A sam cytat jest Ci chyba nieznany , pochodzi z filmu ,, Job "
W drodze do szpitala to aż miło posłuchać
W drodze do kostnicy pewnie też będę słuchać 😅
Zdrówka 😂
Zdjęcie przedstawia żołnierzy i pojazdy z
3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf, na południowych peryferiach Szomor w czasie operacji Konrad I ( czyli pierwszej próby odblokowania okrążenia Budapesztu), na początku stycznia 1945 roku.
Tak jest. Polecam "Z Krainy Gasnącego Słońca t. III" na temat tych walk
Czytałem, książka warta polecenia 👍
@@aniaw1810 To jest w tomie II. Tom III opisuje odwrót do Wiednia.
Doskonały odcinek. Panowie nie zmniejszacie tempa. Szczególnie mnie interesuje to "studium upadku" Kiedy Niemcy pojęli że nie wygrają i zaczęli bronić tylko stanu posiadania? Kiedy zrozumieli że można tylko odwlekać klęskę? A kiedy wszystko zaczęło się rozpadać i każdy myślał już tylko o sobie?
Jedni w 1941, Drudzy nigdy.
Jarają mnie podobne klimaty.
Props za gust mordo.
@@Stachemilian Dzięki 😄i wzajemnie. Po prostu lubię takich twórców którzy są specjalistami. Po każdym odcinku człowiek jest mądrzejszy niż przed, natomiast nienawidzę taniej sensacji.
Dziękuję za ten materiał, pozdrawiam autorów i słuchaczy. 🖐
Bardzo ciekawy materiał.
Dziękuję Panom za tą pracę.
Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Z perspektywy czasu wydaje się, że pod koniec wojny najlepszym wyjściem dla Niemiec byłoby rzucenie wszystkiego na wschód, aby utrzymać sowietów jak najdalej od swoich granic, tym samym oddając cały kraj aliantom zachodnim praktycznie bez wałki. Tylko, że Hitler musiałby, wzorem von Rundstedta, przyjąć do wiadomości, że wojna jest już przegrana i jedyne co można zrobić, to ratować kraj przez sowietyzacją. Niestety wódz nie był do tego zdolny i jako największy antykomunista w dziejach, wpuścił komunistów do serca Niemiec. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Nie miało to już i tak znaczenia - bo był już wiadomy podział Europy na strefy - sowietyzacja i tak by przyszła - można było przynajmniej ratować cywilów - ale nikomu na tym nie zależało - wydaje mi się jedynie że na ich miejscu też bym po prostu bronił wszystkiego i walczył wszędzie bo i tak nie było nic do stracenia xdd
@@Donauwurf zabrakło zimnych zdroworozsądkowców jak socjaliści pod koniec I WW. Najlepszym wyjściem dla Niemiec Była bezwarunkowa kapitulacja zanim front przekroczył przedwojenne granice rzeszy. No ale na to nikt w nazistowskim państwie nie miał wystarczających jaj
@@Donauwurf Pewnie, w sumie mówimy o historii alternatywnej:) W każdym razie uratowanie 1/3 Niemiec mogłoby się udać o ile Armia Czerwona nie zajęłaby tych ziem. Alianci oddali Stalinowi Europę wschodnią, natomiast chyba nie umawiali się na stworzenie komunistycznych Niemiec. To już była polityka faktów dokonanych ze strony ZSRR. Nie wiadomo co by było, gdyby to Amerykanie zajęli ziemie przyszłej NRD. Natomiast z punktu widzenia Niemców, byłoby to zdecydowanie lepsze wyjście. Uratowaliby mnóstwo cywilów i przynajmniej mieliby szansę, żeby ten obszar znalazł się po właściwej stronie żelaznej kurtyny.
Zdecydowanie najlepszy odcinek!!! Fenomenalna tematyka o sytuacji strategicznej i ogolnej na frontach! Prosze o wiecej!! Sytuacja strategiczna niemiec w poszczegolnych latach (zwlaszzca 1942, 1943) bylaby genialbym tematem! Ich strategia, mozliwosci na tamten czas, popelnione bledy. Pozdrawiam!
Popieram i przyłączam się do prośby👍🫡😁
Najsłynniejsze cytat:
2004: Tato a Marcin powoedział...
2024: "Kamilu, wojna to system"
Nie Kamilu tylko Chujownia-wojna to system.
Lajk jak zwykle do statystyki. Materiał jak zwykle petarda no i dzwon uczta.
Bardzo profesjonalna i wyważona ocena. A przede wszystkim bardzo interesująco i wciągająco opisane ❤
Dobra robota ! Warto wiedzieć wiecej !
Przyjemny poczatek dnia
Uratowaliście mi życie .Wiecie jak wasze podkasty pomagają w zaśnięciu a przez to, że jestem alergikiem to pomogliście mi w trudną noc. 😊
Chyba ich w ten sposób bardziej obrażasz niż chwalisz. Panowie napewno nie przygotowują swoich podcastów z myślą o usypianiu słuchaczy...
@@darkowski93m Zawsze można odsłuchać w dzień. To jest komplement
Bardzo dobry materiał. Dziękuję.
Kolejny świetny material. Az miło się slucha. Dzięki wielkie
Czekam na kolejny odcinek tych zmagań lub podobnego tematu :)
Dzień dobry. Witam wszystkich, pieknie zacząć nowy dzień z PWH❤
bardzo dobry odcinek, dot. koncówki wojny
Kamil:Norbert Bączyk to Norbert Bączyk
Norbert: i tak i nie Kamilu .
Robicie bardzo dobry materiał 👍👍👍👍👍👍👍😁
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
silnie popieram! :)
Wiedza Pana Norberta jest OSZAŁAMIAJĄCA
Kiedy wychodzi odcinek plan mojego poranka wali się jak domek z kart. A jak wiadomo dzień pracy to system
Trzeba planować poranki pod nowe odcinki. Taki system działa 😅
Wojnę Niemcy przegrali w 1942. Wejście USA do wojny zmieniło jej bieg. Po drugie klęska kampanii stalingradzkiej.
Po Stalingradzie Niemcy na wschodnim TDW mieli więcej sił niż po.
Dzięki za Twój wkład! Masz gigantyczna wiedzę - powinieneś swój kanał założyć!
Niemcy między sobą kłócili się czy lepiej wojnę przegrać tak czy inaczej. Obie koncepcje były dobre, i obie były złe, bo prowadziły do nieuchronnej klęski.
Hycler zaczął bawić się makieta wielkiego Berlina,projektami wielkich parowozow, ,super kolejek,
Bardzo dobry ofcinek , wreszci ktos nie przedstawia Hitlera jako idioty
Wręcz przeciwnie.
I to samo tyczy ...Putina...
Ciekawy odcinek.
Dzień dobry PANOWIE
Dzień dobry😊
...słucham w Australii 👍
Dzięki za materiał
Super odcinek. Ten co przeżył się wybiela, jak zawsze
Komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Poelcam książkę "Berlin 1945 Upadek". Fajnie i zwięźle opisano błędy strategiczne i taktyczne Niemców, które doprowadziły do upadku Nazistów.
Słucham wszystkich podcastów Dziękuję za waszą pracę uważam że warto zostać waszym patronem jednak w tej chwili mnie No to nie stać Dodatkowo muszę powiedzieć że coraz częściej słyszę że Stalin był jednak dużo lepszym strategiem
Dziękuję
Świetny odcinek! PWH to system ;)
Doskonały odcinek, takie dotyczące strategicznego spojrzenia na cały front lubię najbardziej
Proszę wypuście koszulki z podpisem Roberta pod napisem "wojna to system"
Biznes życia
Panie koszulka podpisana markerem przez Roberta to lepszy prezent niż od Lewandowskiego
Co w tym dziwnego że front się rozpadł, przy przerzucaniu sił na Zachód. I takich siłach jakie Niemcy posiadali do walki. Guderian nawet radził by zrezygnował z kontrofensywy w Ardenach. Kluczem do obrony był teraz Śląsk bo był to ostatni duży okręg przemysłowy , ważny dla Niemiec .
@@Sattivasa Które było bezlitośnie bombardowane i obracane w ruinę. Śląsk to co innego , był poza zasięgiem bombardowań?
@@Sattivasa Jak Rosjanie mieliby to osiągnąć w roku 1942. W 1943 Amerykanie skupiali się na Ploeszti czy Spatz bo tam produkowano benzynę do lipca 1944. Śląsk o bok Czech był terenem bardzo ważnym dla przemysłu i to jego zajęcie byłoby końcem szans dla III Rzeszy by dalej walczyć. Zadaj sobie pytanie jak daleko mieli Alianci do Zagłębia Ruhry , a jak Rosjanie na Śląsk?
@@Sattivasa Kolego czy ty zdajesz sobie sprawę co to jest Śląsk to nie pojedyncze miasto czy kopalnia lub huta, to cały okręg przemysłowy. To tak samo trudne jak naloty aliantów na Ploeszti , nie można tego zniszczyć jednym nalotem.
Sam sobie odpowiedz skoro Guderian radził Hitlerowi zrezygnować z ofensywy w Ardenach i przenieść siły na wschód po to by bronić Śląsk. Hitler atakiem w Ardenach opóźnił marsz aliantów na Zachód, ale ułatwił zadanie Armii Czerwonej. Śląsk dalej pracował do czasu nadejścia Armii Czerwonej. Natomiast Zagłębie Ruhry było paraliżowane nalotami aliantów którzy panowali w powietrzu, i mogli teraz atakować z Belgii i Holandii. Zagłębie Ruhry zostało okrążone, ale dlatego że były tam wojska niemieckie i to silne!
@@Sattivasa Ta paplanina dotyczy frontu wschodniego który stał się kluczowy dla Niemiec. Zwłaszcza jeśli chodzi o Śląsk i Czechy a dalej o zdobycie Berlina!
@@Sattivasa Rozmawialiśmy o froncie Wschodnim i jego znaczeniu w 1945 roku!
Pan Norbert to jednak fachowiec jest
Jeszcze nie słyszałem, że wojna to system. Pozdrawiam.
Dobra analiza.
Jak zwykle bardzo ciekawe!
Posypał im się front bo wojna to system 😁😁
Kazdemu kto sie smieje, ze wojna to system polecam stara gre komputerowa The Settlers 4, tryb 3 plemiona. Kazdy moze na wlasnym przykladzie zobaczyc co to system. Chociaz pewnie gra I tak nie oddaje pelni problemow panstwa podczas wojny.
"wojna to system" to tylko taki niewinny żart ze strony widzów tego kanału
Nikt się nie śmieje z tego że "wojna to system" - bo to jest prawda - a pewnie z tego, że te powiedzenie padło w wielu podcastach :) Jest ono tak legendarne jak "crème de la crème", "et cetera, et cetera", "masz rację Kamilu", albo "i tak i nie" :)
@@SzlachtaPracuje7 kazdy kanal na YT ma swoich hejterow, ten tez. Mam wrazenie, ze czesc tych komentarzy jest jednak przesmiewcza i moj komentarz byl skierowany do hejterow a nie milosnikow historii.
Europa Universalis nawet lepiej to pokazuje. Można przegrywać bitwy, ale mając więcej manpowera, i pieniędzy można sie utrzymać wypalić taki manpower przeciwnikowi, wtedy wygrana to kwestia czasu.
@@Demithralważne są też twierdzę i duża ilość prowincji aby przyśpieszyć tworzenie kolejnych armii
Dobra robota
Super seria
super!
Zawsze twierdziłem, że majwiekszym sojusznikiem aliantów był kiepski malarz z Austrii Adolf Hitler. Jego decyjzje zapewniły aluantom zwycięstwa.
Kiedy bitwa pod Narwą panowie ?
Dla zasięgu...
Trzeba wpisać 5 słów podobno
Prośba o podcast o Rommlu: czy on był dobrym dowódcą??? Czy może tylko Brytyjczycy byli tak marnie dowodzeni w Afryce??? Chodzi mi tylko o ocenę jako głównodowodzący. Bez otoczki propagandowej
i jedno i drugie. Rommell był świetnym dowódcą co pokazał w kampani francuskiej 1940 roku. Brytyjczycy w Afryce walczyli marnie.
świetny dowódca, aczkolwiek kariera zrobiona trochę politycznie
@@Ciapkintrochę też rozdmuchana aliancką propagandą, szczególnie powojenną, jako "dobrego Niemca", za przykład dla bundeswehry, świeżo utworzonego RFN.
@@Fish_Priesttrochę rozdmuchana przez Anglików. Sukces odniósł we Francji, I to niebywały. W Afryce Anglicy pokonali Włochów beż problemu biorąc fo niewoli tysiące jeńców. Rommel wylądował w Afryce i szczątkowymi siłami, głównie rozpoznawczymi skopał im tyłek. I lał ich co chwilę. Anglicy bali się go jak ognia. Zrobili z niego półboga żeby wytłumaczyć swe porażki. Hitler i Goebels nie mogli odpuścić tej okazji propagandowo, i wykorzystali ją maksymalnie. Ale fakt że dowódcą był świetnym.
@@Ciapkin to popatrz jaką polityczną karierę zrobił nieudacznik Montgomery. Przy Rommlu to niedojda, a jednak go pokonał. Talent na nic jeśli nie ma się czym walczyć.
No dobra, ale trzeba wyjaśnić jedną rzecz: na czym polegał wielki blef Czyngis-Chana? 🙂
Zróbcie odcinek o operacji Dragoon
Posypał się front bo Firer wiedział lepiej .
W 1941, straty armii czerwonej do wermachtu wynosily jak 18:1. Pozniej to malalo, ale i tak nawet w 1945 wyniosla 4,6:1. To pokazuje, ze ten domek z kart nie byl taki slaby. Wermacht oslabiony caly czas zabijal duzo wiecej sowietow niz tracil sam. Oczywiscie wermacht nie mial czym uzupelniac strat a sowieci caly czas mieli. Ale od wisly do berlina jedzie sie 10 godzin, moze 12 godzin jadac 80 na godzine. Zajelo to rosjanom krwawe 4 miesiace zanim zajeli Berlin, przy 10 milonowej przewadze.. tak jak wermacht gdy byl mocny to jego zwyciestwa i tak pokazywaly klase strategiczna i taktyczna, to wlasnie w 45 pokazal jak mozna sie bronic najlepiej, pomimo 10 krotnej przewagi wroga. Oczywiscie bylo to beznadziejne i mogli by sie poprostu poddac. Ale czy ty bys sie poddal? Podsumowujac jezeli front byl jak domek z kart, to te karty byly zelbetonowe.
To że Niemcy w 1945 roku na Wiśle i Narwii byli domkiem z kart, to jest fakt. Ale kluczowe tutaj nie jest to jak Niemcy byli słabi, tylko jak Rosjanie nieudolnie walczyli, pomimo takich przewag w ludziach i sprzęcie.
Świetny komentarz
Mam pytanie jeśli tak tragicznie wyglądała sytuacja z 44 ze strony Niemiec, skąd dostarczenie posiłków do Warszawy?
Panowie tradycyjnie 👍👏👏👏👏🫡 a złe języki niech oglądają ine kanały, przymusu nie ma
Złe języki potrafią się pałować tylko czyjąś pracą i sukcesem przez krytykę. Pojawił się też nowy idiotyczny trend czyli do każdego materiału dodać odnośnik, że to jak na Ukrainie. Pozdrawiam i życzę nam nie czytania już komentarzy
Komentarz taktyczny
45:29 Hitler był w fazie żałoby po tysiącletniej Rzeszy. Jednym z etapów jest właśnie wyparcie rzeczywistości.
Nie zapominajmy, że Hitler w tamtym okresie był już marną refleksją dawnego siebie. Jego organizm i umysł był już całkowicie zniszczony narkotykami i wojną.
Wincy o kampanii wrześniowej
Wincy i jednym ciengiem
Panie Kawalec - do zapamiętania: odnosi się zwycięstwa, a porażki ponosi.
Dzięki za ten komentarz, bo to tak ważne i zmienia wszystko. Zbawiłeś świat tym komentarzem. Tak naprawdę jedyne co potwierdza twój komentarz to tezę, że jakby nie padła debilna i żałosna krytyka to taki komentarz będzie miał kilka polubień.
@@adamdr6021 ogarnij się, nie chodzi o żadne polubienia, tylko o poprawność językową, a Ty żyj sobie dalej w swoim świecie i nie dziękuj, po prostu korzystaj z wiedzy innych.
To tak jak teraz na ukrainie
Z tym, ze wojna to system to ja bym tak nie przasadzal. Wojna jest pelna ludzkich emocji jak strach, gniew, nienawisc, smutek, beznadzieja itd. To wywoluje takie dzialania, ze na zadnym systemie nie mozna sie opierac. To nie szachy, ze mozna przewidywac w miare dokladnie, co sie stanie. Izrael pomimo zrowniania Gazy z ziemia nie pokonal hamasu a nawet go wzmocnil. To jest porazka sytemu.
Imo ta sentencja sprawdza się jak chodzi o współdziałanie piechoty z całą resztą
no dobra ale to nie gniew zabija przeciwnika tylko amunicja czołgi działa lotnictwo itp które wymaga przemysłu zorganizowania itp,gdyby mocarstwa opierały sie na emocjach to nic by nie osiągneły,emocje są na poziomie ludzkich odczuć ale wojna to coś innego bo nawet ukraina mając emocje nie wygra wojny bo jedynie może to zrobić gospodarka albo dostawy broni,więc emocje to jest tylko pierdolenie dla motłochu żeby mieli jakiś motyw do uczestnictwa w wojnie.
@@michalstolarczykKRK no racja, racja.. chodzilo mi o to, ze morale czesto sa wazniejsze niz bomby.
@@KanTrocero akurat w 39 nasze morale bylo bardzo niskie, niemiec bil nas gdzie chcial a dowodztwo zawodzilo na calej linii. A w wietnamie na inny przyklad, amerykanie mieli pelno bomb i super system i co, i dostali w dupe od wiesniakow z wietkongu, taki to wlasnie decydujacy jest system.
AC już nie miała bazy mobilizacyjnej na terenie historycznej Rosji, ale cały czas dostawała nową bazę w Polsce, w Rumunii, w państwach bałtyckich itd.
Domek z kart to system.
A może jakiś odcinek o dywizjonie 303?
Temat oklepany na 1000 innych kanałów podobnie jak filmy o Tygrysie, Stalingradzie, Normandii, Panterze. 1001 film nie wniesie nic nowego. STOP trywializacji i banalizacji kanału 😅
@@rzabcia17Zapominasz, że każdy historyk ma swoje własne spojrzenie. Czemu odbierasz nam poznanie tego spojrzenia?
W moim mieście Armia Czerwona była w styczniu, a Niemcy w relacji kombatantów uciekali dość szybko...
Komentarz taktyczny.
Miodzio 😊😊😊
UK leeds😊😊😊
Może przełamanie Wału Pomorskiego pod Wałczem?
Pod Wałczem nie było żadnego przełamania. Nietknięte umocnienia zostały porzucone przez obrońców.
@@ukasz-zm9qc Nie napisałem w Wałczu. Proszę czytać ze zrozumieniem.
@@piotrr5488 Pod Wałczem czyli gdzie? Najbliższe przełamania Pommernstellung miały miejsce 14km na północ i 12km na zachód od Wałcza czyli całkiem daleko od tego miasta. Trzeba było napisać że nad jeziorem Dobre albo pod Prusinowem.
@@ukasz-zm9qc Dobra. Skoro dla Ciebie kilkanaście km od największego w okolicy ośrodka to nie „pod”, to nie mamy o czym rozmawiać.
Bez odbioru.
@@piotrr5488dokładnie, niech ciągnie pale kamilu 👍
Zastanawialiście sie dlaczego Niemcy nie weszli do Szwajcarii do ich banków i skarbców?
Wszystko bylo sterowane od góry
podobnie jak to sie ma teraz na ukrainie biznes musi sie kręcić.
@@adammielcarek9175 tak zajęli pół Afryki a tu pod nosem zrezygnowali z takich bogactw? Zarządcy tego całego burdelu są nie tykalni, to oni układają politykom scenariusze. Polecam książkę
Wojna o pieniądz, tam jest jeden dział poświęcony 2 wojnie światowej pt. Ryzykowny interes.
@@andrzejw7766 Te pół Afryki to mierzone termometrem czy ciśnieniomierzem?
@@PiotrFonde chyba linijką
Zdobycie Szwajcari byłoby okupione dużymi stratami, trudny teren, szwajcarzy nie zamierzali się poddawać, w dodatku Szwajcarzy to niejako 'Niemcy'. Ten kraj nie posiada żadnych surowców, po 1940 był otoczony, a brak pieniędzy nie był wtedy problemem Rzeszy. Atak po prostu nie miał żadnych logicznych argumentów.
@@MrKam55 Nie wystarczy powód, że cyniczni Szwajcarzy zmusili Niemców do wojny, żeby na niej zarobić?
Komentarz historyczny
I systemowy bezsprzecznie!
Panowie….Wasze audycje to historyczny majstersztyk….P.s Odnośnie Hitlera to doktor strzykawka nie żałował mu środków…Raczej nie pomagało w ocenie sytuacji ….Pozdrawiam
Nie pomagało też to że Adolf był zielony w temacie strategii wojskowej
👍
Wstajesz i wiesz 😏
Systematycznie Systemem
Pasmo nieustających sukcesów
1944
1❤
Zimą 45? A nie 44?
A styczeń i luty 1945 to co?
@@Wiciu2363a no jo w sumie
A grudzień 45?
@@kotkawmuszce4433 co
@@jerzywaligrucha6211 grudzień '45 to też zima 1945 czy już 1946?
Skracanie frontu?,decyzje podejmowali przeciwnicy
🧐
Macie błąd w tytule bo zimą 1945 było już po wojnie ;)
Styczeń luty 1945 to jeszcze wojna a że przegrana to co innego
w każdym roku są dwie zimy
Rok zaczyna się od zimy 3 miesiące bez jednego tygodnia.
"Niemiecki front wschodni zimą 1945 roku." Chyba drobna omyłka ;)
A Styczeń 1945 roku to co? Lato?
No nie bardzo, ale duża część opowieści jest o jesieni/zimie 1944 r.
@@Lukasz621 ważny jest kalendarz. Uważasz że zimą 44 roku w styczniu, byłoby bardziej zrozumiałe?
Nie wiem co "zimą 44 roku w styczniu" miałoby oznaczać, ale jak widzę sformułowanie "zima 1945 roku" to od razu przychodzi mi na myśl koniec roku 1945 r., ponieważ powszechnie przyjmuje się wymieniać pory roku od wiosny na początku roku do zimy na koniec roku. Poza tym, widzę że kilka innych osób w komentarzach pomyślało podobnie, a nieporozumienia w komunikacji obciążają nadawcę a nie adresata. Wystarczyłoby napisać po prostu "na przełomie 1944 i 1945 roku" i nie byłoby dwuznaczności.
@@Lukasz621 "zimą 44 roku w styczniu" odnosi się do sytuacji rok wcześniej. W dodatku zima zaczyna się 21 grudnia, a więc raptem tydzień w 1944 roku. Reszta zimy jest w 1945 roku. Wazna jest precyzja a nie potoczne rozumienie. "Zimą 45 roku" oznacza okres od stycznia do marca. Też się dziwię dlaczego tyle osób rozumuje to na opak. Podobnie jest z "wpół do ósmej" mimo iż chodzi o czas pół godziny do ósmej, a więc powinno się mówić "pół do ósmej". A większość ludzi mówi potocznie i niepoprawnie.
prllllprlllllprrlllll prrllllll po 30 minutach każdego waszego podkastu zawsze swłysze coś takiego prlllprllllprlllllllprllllllll
Musisz zmienić dilera albo odstawić melisę
😂😂😂
PRL? Chyba przedawkowałeś kanały polityczne 😀
Qwerty
...
Gon bolszewika, gon! Gon! Gon!
Analogicznie do tego co dzieje sie na Ukrainie obecnie...
@@michalstolarczykKRK miedzy innymi to ze Niemieccy generalowie nie byli uczeni niczego powyzej poziomem operwcyjnym i na poziomie strategicznym sie obnazali. NATO upokorzylo sie na Ukrainie. Chocby ta 'kontrofensywa' z zeszlego roku albo cale planowanie operacji przeciwko Rosji w 2022. Ci absolutnie niekompetentni osobnicy niedoszacowali Rosji na skale historyczna. Generalowie NATO uczyli sie od Wemahtu:))) I nauczyli sie do poziomu operacyjnego I to duzo gorzej niz Wermacht. To jest ta analogia o ktorej chyba myslalem piszac tamten komentarz
@@michalstolarczykKRK Chodzi mu pewnie o to że jego dostali łomot pod Kijowem
Prawda.Ale nato nie chodzi o to aby wygrac z rosja ,im chodzi o to zeby walczyc z rosja jak najdluzej.Wojna to system i wojna to biznes😊dobry biznes😊
@MrDeLaRea NATO przegralo wyscig zbrojen z Rosja. ( systemy przeciwlotnicze, bron hipersoniczna, electronic warfare, jak i nuclear detterance program)To co slyszymy w naszych( Zachodnich) mediach to czysta propaganda i PR majacy na celu utrzymac nas w przeswiadczeni ze jestemsy tym samy silnym zachodem jakim bylismy w latach 90. W tym momecie ceny produkcji czolgow w Rhein Metal skoczyly kilkukrotnie bo nie ma dostepu do taniej energii jak I surowcow Nie wspominajac brak poparcia dla ewentualnego konfliktu przez ludnosc. Europejczycy nie maja zamiaru walczyc na wojnie wywolanej przez Wall Street. Poczatkowy plan zachodu wobec Rosji byl zupelnie inny I zwyczajnie sie bardzo ale to bardzo przeliczyli. Nie spodziewali sie tak dobrej armi, organizacji a przewe wszystkim poparcia spolecznego I zaangazowania Rosjan. Nie bylo majdanu w Rosji a Putin ma rekordowo wysokie poparcie podcast gdy prowojenni Europejscy politycy tacy jak Macron, Scholtz, Sunak I cala reszta zaliczaja rekordowy brak poparcia co pokazaly ostatnie wybory. Ich polityka wprowadzania Europy w konflikt nie podoba sie ludnosci. Oczywiscie zgadzam sie ze wojna musi trwac jak najdluzej w tych okolicznosciac kiedy to Ukrainna pada jak domek z kart a wybory w Stanach sa juz za pasem. Obecne straty ukrainskiej armi sa gigantyczne I ciagle rosna crazy z brakes doswiadczonych zolnierzy z poczatku wojny. Ludzmi sila porwanymi z ulicy nie stworzy sie Wermahtu a co najwyzej Volkssturm. Ukraina zwija sie jak domestic z kart, pytanie tylko czy Wall Street zdola wlaczyc w ich zabawe Polakow zeby podtrzymac ogien...
@@MrDeLaRea tak, nawet tylko biorac pod uwage ile Amerykanskiej broni bedzie zakupione w Europie po oddaniu tego co bylo w magazynach na Ukraine... podatnik zaplaci. Swoja droga zachodni generalowie sa uczeni jak ci z Wermhtu... do poziomu operacyjnego... nie strategicznego.
Błąd w tytule. Nie mogło być frontu zimą 1945 bo wojna skończyła się w maju.
W styczniu 1945 roku było lato???
@@darekdrzewicz8236 W sumie fakt... choć oglądając odcinek miałem wrażenie że sami autorzy będą mówić o okresie "jesieni 1944 roku" 2:00 . Ale przyznaję błędu nie ma.
Przecież oczywiste, że chodzi o zimę 1944/1945..Kalendarzowa zima kończy się 21 marca.
Dopóki nie było internetu tylko rodzina wiedziała jaki jesteś bystry
@@DziedzicPruski-w9l Tekst z piramidy. Sami autorzy nawet na wstępie zaczynają dyskusję od końca lata 1944 roku... a potem gdzieś w połowie wywodu zaczynają o całkowicie zgodnym z tytułem okresie.
Niemiecki Front wschodni zimą 1945 ????!!! Chyba ktoś tu lekcji nie odrobił.!!!!
Chyba ty
Styczeń-marzec '45
Wschod może być 100 metrów w prawo od kancelarii rzeczy geniuszu
On uczy.
Wyjątkowo slaby odcinek. W większości to zwykły bełkot o niczym. Biorąc pod uwagę tytuł liczyłem na omówienie sytuacji poszczególnych GrupAtmii i
Wojna to system. 🎉