Köszi, nagy élmény volt megnézni! Ez a sorozat a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik oszlopa lett. Boldog ünnepeket, pihenést, feltöltődést kívánok!
Köszönöm szépen a remek előadást! Karácsonyra rácsodálkozást az égboltra kívánok mindenkinek! Az Új esztendő bőséget hozzon a szeretni valókból! Üdvözletem küldöm csak innen hetven kilóméterről.
Elképesztő az indítás (ARTEMIS I)!! Nyilván a hang élőben az igazi, de még ez a felvétel is valamit visszaad belőle. (Jó lehetett a "cucc") Nektek és Minden csatorna tagnak és érdeklődőnek Boldog Karácsonyt és Sikeres (Jó észleléses, -ha van ilyen) Új Évet Kívánok!
Úgy látom, senki sem csapta le a labdát, úgyhogy megteszem én. Frederik Pohl - Gateway (Magyarul Átjáró címmel jelent meg. Több folytatást is írt a szerző a Heechee-sagához, a második rész, a Túl a kék eseményhorizonton is viszonylag sikeres volt ). "Raffiniert ist der Herr Hietschie, aber Boshaft ist er nicht." Nagyon szeretem a könyvet! :)
59:38 Sci-fi témában: a Kiss László által említett mű címét/íróját nem tudom, de például az Aliens - A bolygó neve: halál c. film főszereplőjét, Ripley-t a Gateway állomásra viszik, és ott ápolják miután megtalálják a mentőhajóját.
Norton! A Falcon 9 kerolox Merlin hajtóműveket használ, az általad említett Raptor metalox üzemenyegot éget, és a Starshipeken használják. Köszönjük a színvonalas előadást, ebből a témából még sok órányi anyagot lehetne csinálni, de így összefoglalva az Artemis 1-et szuper volt! A For All Mankind c.filmsorozatot ajánlom mindenkinek akit kicsit is érdekel az űrkutatás! Egy alternatív valóságban játszódik, sokkal közelebb van a valósághoz mint a sci-fihez. Irány a Shackleton kráter! :D
A sorozatnak csak az első évadját láttam eddig, de azoknak is ("is"!) ajánlom, akik inkább a társadalmi, szociális, családi viszonyok változásai iránt érdeklődnek.
A leírások szerint az LRV antennája a Földre volt irányozva és a holdjáró egy többcsatornás távközlési rendszerrel rendelkezett. Az egyik csatorna lehetővé tette az utasai számára, hogy egymással kommunikáljanak, egy másik a földi irányítással való kommunikációt tette lehetővé. Ismét egy másik kommunikációs csatorna a telemetriai adatokat továbbította, amely lehetővé tette, hogy a földi irányítás a kapott adatokból szükség esetén diagnózist állítson fel egy esetleges hiba esetén. Végül pedig a holdjárót felszerelték egy tévékamerával, amelynek adását szintén élőben közvetítették egy csatornán keresztül a Földre
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Elnézést, de facebook tagadó vagyok :) Nézem most, ha most lehet, nagyon jó rész! Köszönjük! :) Kellemes ünnepeket és boldog új évet! :)
Nagyon jó a video. Szeretem nézni az adásait László! Volna egy kérdésem, ha az Amerikaiak az Apollókkal voltak a holdon, nem szereztek akkora tapasztalatot hogy most ne ilyen több fázisból csinálják meg az utat? Üdv. Szabadkáról! 🙂
Pete Conrad ("Are you a turtle?") és Bean nem csak meglátogatták a Surveyor-3 holdszondát, de pl. a kameráját vissza is hozták a Földre. - A holdprogram folyamatoságáról a különböző elnökök idején: talán szerencse, hogy amikor 1967. januárjában az Apollo-1 tragédia megtörtént, még Kennedy korábbi alelnöke, a saját jogán is megválasztott Johnson volt az elnök. Ha már akkor Nixon ül az elnöki székben, lehet, hogy a republikánusok leállítják a programot? Elképzelhető. - A szovjet holdprogram kudarcát áttételesen Sztálin okozta, aki akkor már régen halott volt, de a korábbi áldásos tevékenysége még akkor is hatott. Azzal, hogy Koroljov valójában sosem gyógyult fel igazán a Sztálin börtönében és munkatáboraiban elszenvedett megpróbáltatásokból, az egészsége törékeny maradt. És persze az idegfeszültség Hruscsov és Brezsnyev alatt sem lehetett kicsi az ő pozíciójában. - Az vajon mikor derül ki, hogy most Kínában milyen áldozatokkal jár az erőltetett űrprogram? Szervátültetések érdekében simán halálra ítélnek ott politikai foglyokat, szervbanknak használva őket. Mennyivel lehet humánusabb az űrprogramjuk?
Köszi! Nagyon érdekes gondolatok, a lehetséges kínai valóságot érzem különösen dermesztőnek. Ahogyan az a rendszer bánik az emberekkel, bármit el tudok képzelni.
Köszönöm a csapat egész éves munkáját, és kellemes ünnepeket kívánok! Az 1986-os Halley-üstökösről lemaradtál? Sajnálom, nekem gyermekként nagy élmény volt!
Norton, aki egy Commander? Zappa pedig Ship Ahoy című alkotásával igen nagy hatással volt rám. Túl vagyunk a napfordulón is, mindjárt itt a nyár. Ami a naptevékenységet illeti, a nemzetközi helyzet fokozódik. Két fősáv alakul a folyamatosan képződő foltokból. Csak a december nem igazán alkalmas a napfotózásra, kevés a napos idő. Jövő tavasszal lesz egy látványosnak ígérkező Vénusz-Jupiter együttállás is, minden ember úgy álljon hozzá.
Milyen meghajtásúak voltak ezek a holdjárművek? Elektromos? De akkor hogy bírta a hőmérsékletet? Vagy hidrogén oxigén? Azt nem hiszem hogy atomhasadású valami apróság.
Azt mondja a Wikipedia: “The Lunar Roving Vehicle (LRV) was a battery-powered four-wheeled rover used on the Moon during the last three missions of the American Apollo program (15, 16, and 17) during 1971 and 1972. The LRV could carry one or two astronauts, their equipment, and lunar samples.” Szóval akkumulátorokkal mentek.
"Gépek a Holdon" c. 5 részes ismertető filmekre keress rá! Érdekesen bemutatják az Apolló program fejlesztési problémáit. Pavlics Ferencnekm3 autója parkol a Holdon, arról egy külön rész szól. Lrdekes volt a 110 C fokos környezetben az autó akkuk hűtési megoldása minimális tömeggel. Valahol fellelhető a neten., magyar szinkronos.
Igen, egyelőre annyit tudunk, hogy mindkét bázisnak a Shackleton-kráter van kinézve. Tehát max 21 km egymástól. Az első kínai holdraszállás helyszíne viszont még nincs kijelölve tudomásom szerint. Bár logikus lenne azt is a déli pólushoz rakni.
Üdv Kedves László és Norton! A legfrissebb szimuláció a Hold létrejöttéről világosan mutatja, hogy éppen a nehézelemek lesüllyedésének idejében történt, tehát a holdi bányászat erre hivatkozva fog menni az itt ritkább vagy nehezebben hozzáférhető fémekért, helyesen következtetek?
Fontos, hogy nem egyetlen modell, nem egyetlen elmélet létezik a Hold kialakulására, hanem több egymással versengő, ahogy ez a tudományban lenni szokott. A holdi ritkafémek kapcsán elsőre McLeod C. L. és Krekeler M. P. S. 2017-es cikke ugrik be. "Sources of Extraterrestrial Rare Earth Elements:To the Moon and Beyond" Kimerítő olvasmány, de kiderül belőle, hogy ezeknek a fémeknek a koncentrációja olyan kicsi a Holdon, hogy itt lent nem is neveznénk őket ércnek. Tehát lehet bennük is gondolkodni, mert 2000 éven belül elfogynak a földi természetes készleteink, de inkább a Hold-specifikus nyersanyagokra érdemes koncentrálni. 2017-es az Artemis is, de ahogy beszéltük a videóban, ez egy régebbi álom és ami szerintem nagyon érdekes, hogy Luxemburg űrbányászatot szabályozó törvénye is ebben az évben született. Tehát ha az elmúlt öt évből nézünk új modelleket a Hold keletkezésére, ami azt mutatja, több a nyersanyag, az max megerősíti azt, hogy jó ötlet odamenni, de nem katalizátor.
Mióta felmentek az élelmiszerárak, mint egy holdrakéta, bizony lassan megéri elmenni a Holdra - a sajtért. Csak azt nem tudjuk még, hogy mely vidékei milyen sajtból vannak. De sajtból van a Hold, az már elég közismert.
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Amivel az eget világították. A 30 centis. Csak mert a képen épp olyan volt, mintha az világított volna a felhőre, de belegondoltam, és valószínűleg hülye kérdés volt, mert maga a távcső volt a reflektor, a felhő meg gondolom a Holdfényben tündökölt.
Nem stimmelnek a számok. 1.85 millió hektár négyzetkilométerben szazszor kevesebb, ami 18,500 km^2-et jelent. Spanyolország területe 506 ezer km^2, annak 37%-a nem 18 és fel ezer. De amúgy is gyanús a dolog, ha az ember egyszer elrepul Madridig, felülről nulla zöld. Rengeteg olajfa, az kétségtelen, de azok rendkívül csenevesz ligetek.
Üdv! Biztos szupi az Artemis program, 20 milliárd dollár körüli költségvetéssel, (gondolom,a szokásoknak megfelelően nem ez lesz a végszámla) egyszer használatos,eldobható óriás rakétákkal,miközben gőzerővel épül a Starship újrahasználható, töredék összegből felbocsájtható rakétái,amik a Holdra is használhatók. (Amiben tudtommal a NASA is benne van) Nem felesleges pénzkidobás az Artemis? Vagy ez inkább csak erődemonstráció,ahol a költség ötöd rendű kérdés?
Volt szó a kommunikációról az előadásban a Hold és Föld között, van itt három videó ami nem rövid, de akinek van kedve nézze végig. Ebből minden kiderül.
A tudósok a végtelen univerzum határát kutatják..😃😃😃😃 és Minden gondolatuk földi..határoktól korlátozott..pedíg a Föld egyedülálló..de még a naprendszerünk is..Mert Alkotott✋az univerzum nem tökéletes.a Föld igen..mint Isten🙏✋🇭🇺
Kozmikus sugárzást lehetett hallani !200 év mely civilizáció előzött meg minket ? 1800 évek Japánban ! Valami Rókatündérek stb..... és töviröl ,hegyire leírták a mit is találtak és kiket ! És lás csodát Apolló program műszaki leírása megeggyezik. Japán lerohanása után! És Braun nélkül semmit nem tudtak csinálni . Oroszok 4 hajtóművel.az amcsik 8 .stb stb ...
És a Farkas Péter a szerző, akkor miért van róka a borítókon? Ő is szerbiai magyar? "Nagy feneket csapni"? Norton, hová gondol? ApJ cikkek: De akkor a Webbnek is hasonló hatást illenék mutatni, sőt a GAIA-nak is. Frederick Pohl: Átjáró (Gateway) 1977 Igaz, hogy a Hold Lagrange pontjain poranyag kering? És mi az anyaga, az olvadó hőpajzsnak?
Az ApJ cikkekben az annyira brutális változás, hogy nincs az az egy db űreszköz, ami képes lenne akkora hatást kiváltani. És hát a Gaia és Webb cikkeket nemzetközi csapatok írják, sokféle szaklapba, nem csak az ApJ-be. De érdekes kérdések ezek a tudomány és tudománymetria határáról. Re: Farkas Péter - én nem ismerem az úriembert. Igen, a feneket kerítjük… 😀
Nincs semmi baj a "fellövés" kifejezéssel. Magyarul így mondjuk. Vagy 70 éve. Nem kell szó szerinti értelmezést tulajdonítani neki. Csomó "lövés" szavunk van, azokkal sincs semmi baj. Persze az "indítás" szó is éppen olyan jó.
És akkor most a rakéta-póthajtású ágyú lövedéket kilövik vagy felbocsájtják? :) hu.m.wikipedia.org/wiki/Rak%C3%A9ta-p%C3%B3thajt%C3%A1s%C3%BA_l%C3%B6ved%C3%A9k
Gyerekek, persze hogy kilövik a holdutasoka! Hát már jól tudjuk ezt, részletesen megírta - az psszes felmerülő problémával együtt - elég régen Verne Gyula...
Lacibá, ez az egyik legjobb videótok. Köszönöm!
Köszi, nagy élmény volt megnézni!
Ez a sorozat a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik oszlopa lett.
Boldog ünnepeket, pihenést, feltöltődést kívánok!
Nagyon amatőr vagyok a csillagászatban, de mindig is érdekelt. Jó volt a videó, csak így tovább. ;)
Köszönöm szépen a remek előadást! Karácsonyra
rácsodálkozást az égboltra kívánok mindenkinek! Az Új esztendő bőséget hozzon a szeretni valókból! Üdvözletem küldöm csak innen hetven kilóméterről.
Köszönöm a tartalmas előadást! Szuper volt. 😀 ..... A francba, se taps, se ének......🤣🤣🤣🤣🤣 Kellemes ünnepeket kívánok! 😄
Nagyon jó adás volt (mint az összes többi)! Köszi az egész Stáb egész éves munkáját, és kellemes ünnepeket!
Nagyon jó volt az adás! Köszönjük!
Elképesztő az indítás (ARTEMIS I)!! Nyilván a hang élőben az igazi, de még ez a felvétel is valamit visszaad belőle. (Jó lehetett a "cucc")
Nektek és Minden csatorna tagnak és érdeklődőnek Boldog Karácsonyt és Sikeres (Jó észleléses, -ha van ilyen) Új Évet Kívánok!
Úgy látom, senki sem csapta le a labdát, úgyhogy megteszem én. Frederik Pohl - Gateway (Magyarul Átjáró címmel jelent meg. Több folytatást is írt a szerző a Heechee-sagához, a második rész, a Túl a kék eseményhorizonton is viszonylag sikeres volt ).
"Raffiniert ist der Herr Hietschie, aber Boshaft ist er nicht."
Nagyon szeretem a könyvet! :)
Koszi szépen! Én már olyan régen olvastam, de az emlék erős, hogy jó élmény volt!
59:38 Sci-fi témában: a Kiss László által említett mű címét/íróját nem tudom, de például az Aliens - A bolygó neve: halál c. film főszereplőjét, Ripley-t a Gateway állomásra viszik, és ott ápolják miután megtalálják a mentőhajóját.
Köszi az egész évi ismeretterjesztést. Kellemes ünnepeket, és jó pihenést.
Köszönet a fáradhatatlan tájékoztatásért. Kellemes ünnepeket kívánok.
Norton! A Falcon 9 kerolox Merlin hajtóműveket használ, az általad említett Raptor metalox üzemenyegot éget, és a Starshipeken használják.
Köszönjük a színvonalas előadást, ebből a témából még sok órányi anyagot lehetne csinálni, de így összefoglalva az Artemis 1-et szuper volt!
A For All Mankind c.filmsorozatot ajánlom mindenkinek akit kicsit is érdekel az űrkutatás! Egy alternatív valóságban játszódik, sokkal közelebb van a valósághoz mint a sci-fihez. Irány a Shackleton kráter! :D
Köszi a pontosítást! Ez a sok rakéta meg hajtómű… Örülök, hogy van, aki még tudja követni 😂
A sorozatnak csak az első évadját láttam eddig, de azoknak is ("is"!) ajánlom, akik inkább a társadalmi, szociális, családi viszonyok változásai iránt érdeklődnek.
Mint mindig...élvezetes
Köszönöm ☘️
Megnéztem, a holdkomp rakétahajtására "Aerozine 50" hajtóanyagot használtak (50% hidrazin N2H4 + 50% asszimetrikus dimetil-hidrazin (UDMH) H2NN(CH3)2), az oxidálószer pedig dinitrogen-tetroxid (N2O4) volt.
Koszi! Ma is tanultunk valamit.
Nem ígérem, hogy megjegyzem a képleteket, de a vegyületek nevét igyekszem magamévá tenni. Köszi! 🚀
És milyen pikk-pakk eltalálták az űrhajót ... dokkoltak, majd elhagyták a Hold gravitációs mezejét! Tuti Han Solo volt a pilóta!
Tiszteletem
Csodálom az energiát és elhivatottságot ami ezen műsorokért működnek.
Erőt, egészséget és szerencsét mindannyiuknak.
Köszönjük szépen!
Mondjuk itt 1:33:01 Itt nem egészen értem a méretarányosságot a két égitest között...
Nagyon jó volt köszönöm. Több ilyet kérek.
Köszönöm szépen! 🤓 A következő ilyen január 11-én jön!
A leírások szerint az LRV antennája a Földre volt irányozva és a holdjáró egy többcsatornás távközlési rendszerrel rendelkezett. Az egyik csatorna lehetővé tette az utasai számára, hogy egymással kommunikáljanak, egy másik a földi irányítással való kommunikációt tette lehetővé. Ismét egy másik kommunikációs csatorna a telemetriai adatokat továbbította, amely lehetővé tette, hogy a földi irányítás a kapott adatokból szükség esetén diagnózist állítson fel egy esetleges hiba esetén. Végül pedig a holdjárót felszerelték egy tévékamerával, amelynek adását szintén élőben közvetítették egy csatornán keresztül a Földre
Várom az "unalmas " januári műsort 👏👍😉. Kellemes karácsonyt és boldog Új évet 😉
Algoritmust bíztató komment.
Ez fair vagy nem? Csak kérdezem ;-)
Ha több emberhez jutunk el, akkor igen!
Jo otlet. Biztatok en is.
Hát ilyenkor kell publikálni? :) Kellemes ünnepeket! :)
A Facebookon lement este 8-tól tízig, nem akartam a youtube-nézőket 10-12 óra várakozásra kényszeríteni...
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Elnézést, de facebook tagadó vagyok :) Nézem most, ha most lehet, nagyon jó rész! Köszönjük! :) Kellemes ünnepeket és boldog új évet! :)
Két Balaton-nyi, vagy az emberiség ledarálva. :DDDD
Nagyon jó a video. Szeretem nézni az adásait László! Volna egy kérdésem, ha az Amerikaiak az Apollókkal voltak a holdon, nem szereztek akkora tapasztalatot hogy most ne ilyen több fázisból csinálják meg az utat? Üdv. Szabadkáról! 🙂
Most nagyon más pályákon mennek, mint az Apollo-program idején. Norton tőlem sokkal szakértőbb választ tudna adni.
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Köszönöm a választ!
Pete Conrad ("Are you a turtle?") és Bean nem csak meglátogatták a Surveyor-3 holdszondát, de pl. a kameráját vissza is hozták a Földre. - A holdprogram folyamatoságáról a különböző elnökök idején: talán szerencse, hogy amikor 1967. januárjában az Apollo-1 tragédia megtörtént, még Kennedy korábbi alelnöke, a saját jogán is megválasztott Johnson volt az elnök. Ha már akkor Nixon ül az elnöki székben, lehet, hogy a republikánusok leállítják a programot? Elképzelhető. - A szovjet holdprogram kudarcát áttételesen Sztálin okozta, aki akkor már régen halott volt, de a korábbi áldásos tevékenysége még akkor is hatott. Azzal, hogy Koroljov valójában sosem gyógyult fel igazán a Sztálin börtönében és munkatáboraiban elszenvedett megpróbáltatásokból, az egészsége törékeny maradt. És persze az idegfeszültség Hruscsov és Brezsnyev alatt sem lehetett kicsi az ő pozíciójában. - Az vajon mikor derül ki, hogy most Kínában milyen áldozatokkal jár az erőltetett űrprogram? Szervátültetések érdekében simán halálra ítélnek ott politikai foglyokat, szervbanknak használva őket. Mennyivel lehet humánusabb az űrprogramjuk?
Köszi! Nagyon érdekes gondolatok, a lehetséges kínai valóságot érzem különösen dermesztőnek. Ahogyan az a rendszer bánik az emberekkel, bármit el tudok képzelni.
En nagyon szeretem ha valaki a holdrol beszel.UDV.
Mi is 🤓
Boldog Karácsonyt és még Boldogabb újévet! :)
Az évkönyvet mikor kapom meg? :)
Dec 16. volt az utolsó postázás emlékeim szerint az idén, január elején lesz újabb nagy. mcse@mcse.hu tud pontosan válaszolni.
Tök jó az intró. Hangulatos.
Ádám Adrienn kreatív munkatársunk munkáját dicséri!
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Áldassék a keze🙂
Köszönöm a csapat egész éves munkáját, és kellemes ünnepeket kívánok!
Az 1986-os Halley-üstökösről lemaradtál? Sajnálom, nekem gyermekként nagy élmény volt!
Nem volt rendes távcsövem, térképem, előrejelzésem, égismeretem. Majd talán 61-ben…
Norton, aki egy Commander?
Zappa pedig Ship Ahoy című alkotásával igen nagy hatással volt rám.
Túl vagyunk a napfordulón is, mindjárt itt a nyár. Ami a naptevékenységet illeti, a nemzetközi helyzet fokozódik. Két fősáv alakul a folyamatosan képződő foltokból.
Csak a december nem igazán alkalmas a napfotózásra, kevés a napos idő.
Jövő tavasszal lesz egy látványosnak ígérkező Vénusz-Jupiter együttállás is, minden ember úgy álljon hozzá.
Milyen meghajtásúak voltak ezek a holdjárművek? Elektromos? De akkor hogy bírta a hőmérsékletet? Vagy hidrogén oxigén? Azt nem hiszem hogy atomhasadású valami apróság.
Azt mondja a Wikipedia: “The Lunar Roving Vehicle (LRV) was a battery-powered four-wheeled rover used on the Moon during the last three missions of the American Apollo program (15, 16, and 17) during 1971 and 1972. The LRV could carry one or two astronauts, their equipment, and lunar samples.” Szóval akkumulátorokkal mentek.
"Gépek a Holdon" c. 5 részes ismertető filmekre keress rá! Érdekesen bemutatják az Apolló program fejlesztési problémáit. Pavlics Ferencnekm3 autója parkol a Holdon, arról egy külön rész szól. Lrdekes volt a 110 C fokos környezetben az autó akkuk hűtési megoldása minimális tömeggel. Valahol fellelhető a neten., magyar szinkronos.
Szenzációs!
Lehet tudni,hogy a ket "Holdraszallas" kb. milyen tavol lesz egymastol,helyileg?
szerintem ennyi évvel az utazás előtt még nincs pontosan konkretizálva a helyszín.
Igen, egyelőre annyit tudunk, hogy mindkét bázisnak a Shackleton-kráter van kinézve. Tehát max 21 km egymástól.
Az első kínai holdraszállás helyszíne viszont még nincs kijelölve tudomásom szerint. Bár logikus lenne azt is a déli pólushoz rakni.
@@nortonszabo Koszonom es varom a kovetkezo musorotokat!
Üdv Kedves László és Norton! A legfrissebb szimuláció a Hold létrejöttéről világosan mutatja, hogy éppen a nehézelemek lesüllyedésének idejében történt, tehát a holdi bányászat erre hivatkozva fog menni az itt ritkább vagy nehezebben hozzáférhető fémekért, helyesen következtetek?
Fontos, hogy nem egyetlen modell, nem egyetlen elmélet létezik a Hold kialakulására, hanem több egymással versengő, ahogy ez a tudományban lenni szokott.
A holdi ritkafémek kapcsán elsőre McLeod C. L. és Krekeler M. P. S. 2017-es cikke ugrik be. "Sources of Extraterrestrial Rare Earth Elements:To the Moon and Beyond" Kimerítő olvasmány, de kiderül belőle, hogy ezeknek a fémeknek a koncentrációja olyan kicsi a Holdon, hogy itt lent nem is neveznénk őket ércnek. Tehát lehet bennük is gondolkodni, mert 2000 éven belül elfogynak a földi természetes készleteink, de inkább a Hold-specifikus nyersanyagokra érdemes koncentrálni.
2017-es az Artemis is, de ahogy beszéltük a videóban, ez egy régebbi álom és ami szerintem nagyon érdekes, hogy Luxemburg űrbányászatot szabályozó törvénye is ebben az évben született. Tehát ha az elmúlt öt évből nézünk új modelleket a Hold keletkezésére, ami azt mutatja, több a nyersanyag, az max megerősíti azt, hogy jó ötlet odamenni, de nem katalizátor.
Mióta felmentek az élelmiszerárak, mint egy holdrakéta, bizony lassan megéri elmenni a Holdra - a sajtért. Csak azt nem tudjuk még, hogy mely vidékei milyen sajtból vannak. De sajtból van a Hold, az már elég közismert.
Jólfésült Norton Commander LOL
A portugálok előtt a görögök is előhúzták a "kiirtjuk a fákat a hajókért" kártyát. Na, azóta kopár ott minden. Kecskéknek még talán jó.
Patreides9 a négyzeten. :) Üdvözlet a műsorvezetőknek, és Boldog Karácsonyt! ruclips.net/video/7oTwnD1zBZM/видео.html
Mi a szerepe a reflektornak? Nyilván nem az világította meg a bolygókat. :D
Melyik reflektornak?
@@Kiss.Laszlo.csillagasz Amivel az eget világították. A 30 centis. Csak mert a képen épp olyan volt, mintha az világított volna a felhőre, de belegondoltam, és valószínűleg hülye kérdés volt, mert maga a távcső volt a reflektor, a felhő meg gondolom a Holdfényben tündökölt.
Spanyolország majdnem 37 százaléka erdő, 1,85 millió hektárral a harmadik legnagyobb területű erdő Európában. Érdekes.
Nem stimmelnek a számok. 1.85 millió hektár négyzetkilométerben szazszor kevesebb, ami 18,500 km^2-et jelent. Spanyolország területe 506 ezer km^2, annak 37%-a nem 18 és fel ezer. De amúgy is gyanús a dolog, ha az ember egyszer elrepul Madridig, felülről nulla zöld. Rengeteg olajfa, az kétségtelen, de azok rendkívül csenevesz ligetek.
👍🍺🍺🍺🌝🌝🌝
I tt egy kis segítség: ruclips.net/user/clipUgkxRMtSF-vRK3O0nT36VKkfvUG-LqBaUnow
Csak nekem van zugas? Gerjed rendesen.
Oke elmult 👍
Üdv! Biztos szupi az Artemis program, 20 milliárd dollár körüli költségvetéssel, (gondolom,a szokásoknak megfelelően nem ez lesz a végszámla) egyszer használatos,eldobható óriás rakétákkal,miközben gőzerővel épül a Starship újrahasználható, töredék összegből felbocsájtható rakétái,amik a Holdra is használhatók. (Amiben tudtommal a NASA is benne van) Nem felesleges pénzkidobás az Artemis? Vagy ez inkább csak erődemonstráció,ahol a költség ötöd rendű kérdés?
Komment az algoritmusért :)
Volt szó a kommunikációról az előadásban a Hold és Föld között, van itt három videó ami nem rövid, de akinek van kedve nézze végig. Ebből minden kiderül.
ruclips.net/video/v49ucdZcx9s/видео.html
ruclips.net/video/laYpGB1pWAc/видео.html
ruclips.net/video/J8gND82t6G4/видео.html
Szerintem azért az a Starship nem akkora lesz a Gateway-en. Ahogy most kinéz, az inkább a fölti gravitáció legyőzésére van tervezve...
Laci én nyertem . Én ugyanis egészen a csillagokig ellátok
Gratulálok! :-)
2,5milló fényév az egyéni rekordom...
1_05:58 Koksz, dinamit, robban. Naaa!
Az…
A tudósok a végtelen univerzum határát kutatják..😃😃😃😃 és Minden gondolatuk földi..határoktól korlátozott..pedíg a Föld egyedülálló..de még a naprendszerünk is..Mert Alkotott✋az univerzum nem tökéletes.a Föld igen..mint Isten🙏✋🇭🇺
Kozmikus sugárzást lehetett hallani !200 év mely civilizáció előzött meg minket ? 1800 évek Japánban ! Valami Rókatündérek stb..... és töviröl ,hegyire leírták a mit is találtak és kiket ! És lás csodát Apolló program műszaki leírása megeggyezik. Japán lerohanása után! És Braun nélkül semmit nem tudtak csinálni . Oroszok 4 hajtóművel.az amcsik 8 .stb stb ...
És a Farkas Péter a szerző, akkor miért van róka a borítókon? Ő is szerbiai magyar?
"Nagy feneket csapni"? Norton, hová gondol?
ApJ cikkek: De akkor a Webbnek is hasonló hatást illenék mutatni, sőt a GAIA-nak is.
Frederick Pohl: Átjáró (Gateway) 1977
Igaz, hogy a Hold Lagrange pontjain poranyag kering?
És mi az anyaga, az olvadó hőpajzsnak?
Az ApJ cikkekben az annyira brutális változás, hogy nincs az az egy db űreszköz, ami képes lenne akkora hatást kiváltani. És hát a Gaia és Webb cikkeket nemzetközi csapatok írják, sokféle szaklapba, nem csak az ApJ-be. De érdekes kérdések ezek a tudomány és tudománymetria határáról. Re: Farkas Péter - én nem ismerem az úriembert. Igen, a feneket kerítjük… 😀
Nincs semmi baj a "fellövés" kifejezéssel. Magyarul így mondjuk. Vagy 70 éve. Nem kell szó szerinti értelmezést tulajdonítani neki. Csomó "lövés" szavunk van, azokkal sincs semmi baj. Persze az "indítás" szó is éppen olyan jó.
És akkor most a rakéta-póthajtású ágyú lövedéket kilövik vagy felbocsájtják? :) hu.m.wikipedia.org/wiki/Rak%C3%A9ta-p%C3%B3thajt%C3%A1s%C3%BA_l%C3%B6ved%C3%A9k
Gyerekek, persze hogy kilövik a holdutasoka! Hát már jól tudjuk ezt, részletesen megírta - az psszes felmerülő problémával együtt - elég régen Verne Gyula...