Rzadko używam frameworków css, ale jest jedna niezaprzeczalna przewaga ich nad takimi rozwiązaniami które sami tworzymy. Zostały przetestowany na milionach stronach, na niezliczonej ilości przeglądarek i urządzeń i to jest ich główna zaleta.
Co do tego, że Bootstrap zanieczyścił, to zgadzam się i się nie zgadzam. Bo to samo można powiedzieć o Material Design czy dizajnie iOSa, gdzie większość usług idzie w tym kierunku. Kolejna strona jest kopią poprzedniej, wygląd usług zaczyna się przenikać, ale nie dlatego, że Dizajnery i Fronty są kluchy leniwe, a dlatego, że user wchodząc na stronę wie co, gdzie i jak, przez co nie trzeba go "uczyć interfejsu"
Nie rozumiem bólu dupy ludzi, którzy narzekają na to, że wszystkie strony zrobione w Bootstrapie wyglądają tak samo. Jako użytkownik w dupie mam "innowacyjność" strony - chcę jedynie szybko znaleźć informacje. Jeśli strona jest czytelna, "łatwo klikalna" i zrobiona wg pewnych ogólnych standardów (np. logowanie w prawym górnym rogu, a nie na dole po lewej bO TaK JEsT InNoWACyJnIE [pozdro Atlassian]) to dla mnie to jest git. A co do pozostałych spraw, to podzielam zdanie Romana. Spoko odcinek.
Dzięki! No ja na przykład doceniam kreatywność ale fakt faktem ui design w porównaniu do szaleństw stron flashowych dość mocno złagodniał. Pamiętaj tylko że to kreatywność generuje innowacje a kwestionowanie statusu quo sprawia że strony są coraz lepsze i bardziej przemyślane.
Dzięki Roman miałem się uczyć bootstrapa i nawet zacząłem oglądać filmiki aby zrozumieć jego podstawy, ale jednak podszkolę się jeszcze w CSS i JS. Tak jak powiedziałeś to narzędzie do przyspieszania pracy jak już masz opanowane podstawy a nie do robienia wszystkiego za ciebie.
Bootstrap służy przede wszystkim po to, aby zrobić szybko schludnie wyglądającą appke, której zadaniem jest działać, a nie wyglądać. Jak ktoś uważa, że bootstrap jest zbędny(lub dla leniwych) to chyba nie pracował za dużo w backendzie z deadlinami.
dokładnie, po za tym jest grupa aplikacji / rozwiązań dedykowanych dla danej gałęzi IT, np. systemy CRM. Widziałem dużo dedykowanych paneli administracyjnych z animacjami / przejściami... W tego typu rozwiązaniach liczy się jak najmniejsza liczba kliknięć oraz wysoka intuicyjność, a nie wodotryski cssowe :D
Z Bootstrapa najczęściej wykorzystywałem w zasadzie grid layout, te wbudowane komponenty nie są zbyt ładne. Bootstrap jest idealny do zrobienia panelu administracyjnego albo dla programisty, który pisze backend i potrzebuje zaprezentować jego działanie. Tak jak powiedziałeś, w dobie flexboxa i grida Bootstrap nie jest potrzebny.
Bardzo ciekawy vlog. Dziwy mnie, że nie wypowiedziałeś się na temat osób które nie potrafią podstaw Bootstrapa i piszą potem np. że jest dla leniwych i ogółem go krytykują. Co do Bootstrapa to wydaje mi się, że spokojnie można zrobić inaczej wyglądającą stronę od innych z użyciem Bootstrapa nawet bez jakiejś dużej różnicy czasowej. Moim zdaniem jak się umie go używać to jest naprawdę pomocny.
Szalenie wartościowa opinia - szczególnie podkreślanie, że narzędzia są narzędziami i traktowanie ich emocjonalnie i tym samym robienie wycieczek osobistych bo ktoś korzysta albo ktoś nie korzysta jest irracjonalne. Świetnie, że o tym mówisz. Mnie ciągle zdumiewa ile hejtu i pospolitego ścieku wylewa się w internecie kiedy rozmawia się o frameworkach, cmsach czy innych technologiach webowych.
Kurwa czytałem ten komentarz i do połowy miałem wrażenie, że ironizujesz i zaraz mi pojedziesz xD Ale ulga. Nooo, stary daleko nie ma co szukać - popatrz na dyskusje Apple vs PC. To jest śmiech na sali.
@@helloroman damn, albo muszę popracować nad stylem (bo prowokuje), albo poziom dyskusji jest już tak niski, że od razu ludzie zakładają ironię i imminent pojazd :-D
jQ też jest narzędziem, a jesteś przeciwko, ja też. Kiedyś miałem fazę na jq i bootstrapa. Teraz obu nie używam w ogóle i niepotrzebne mi to do szczęścia
Jestem backend developerem i na co dzień nie mam zbyt wiele do czynienia z HTML/CSS/JS (no chyba, że projekt nad którym pracuje to jeden wielki makaron spaghetti, ale wtedy najczęściej muszę się również grzebać z takimi archaizmami jak struktura strony oparta na tabelkach lub co gorsza frame'ach stfu :D) i prawdę mówiąc bootstrap jest dla mnie zbawieniem gdy muszę wykonać jakiś szybki projekt rekrutacyjny. Wiadomo mógłbym oddać aplikację z nieostylizowanym UI, w końcu w moim przypadku oceniana jest jedynie logika, jednak wiem jak to wygląda z drugiej strony. Nie raz zdarzało mi się oceniać prace rekrutacyjne i wiem ile ten trochę ładniejszy interfejs może zdziałać. Prawda, mógłbym sam napisać CSS/JS, ale po co?
To dość powszechna opinia wśród backend developerów i ciężko się tutaj nie zgodzić - o tym właśnie mówiłem też w odcinku. Jeśli ktoś nie chce/nie ma czasu/nie potrafi posługiwać się CSS w sposób wydajny, to UI framework będzie zdecydowanie spoko pomysłem.
@@marekgiedyk512 Ciężko byłoby znaleźć zwykłą w miarę aktualną stronę internetową opartą na tabelach, ale istnieje wiele zamkniętych systemów napisanych w PHP, które są używane w różnych firmach czy instytucjach.
@@helloroman wynikło samo z rozmowy, mówiłeś, że nie lubisz zbytnio Bootstrap'a i że CSS Grid Layout jest dużo lepszy ja się z tobą 100% zgodziłam; szczerze ja nie przepadam za Bootstrapem oczywiście to zależy od projektu tak jak wspomniałeś w twoim nagraniu. Dla prostych stronek jest kompletnie nie potrzebny. Z tego co zauważyłam to używany jest jak szybko trzeba stworzyć kontent aplikacji.
Dobra, a ja mam inne pytanie - co z wielkością plików takich frameworków UI? W poprzedniej pracy ludzie byli bardzo przeciwni bootstrapowi czy nawet paczek od npm „bo duże są”. Jak wpływa to na wydajność strony?
Zależy jak duży jest projekt, jak bardzo ważna jest jego optymalizacja i ile funkcjonalności zostanie wykorzystanych z danych narzędzi. Nie warto wrzucać całego bootstrapa, jeżeli wykorzystamy z niego tylko 1 drobną rzecz. Poza tym tak jak zostało wspomniane w filmiku, czysty css obecnie udostępnia flexbox i grida wspierane w większości przeglądarek, że korzystanie z bootstrapa nie jest konieczne. Paczek npm dotyczy ta sama zasada. Nie warto dorzucać zbędnych kb do projektu instalując np. lodasha tylko po to, żeby w jednym miejscu pobrać różnicę dwóch tablic. Inaczej to wygląda w przypadku paczek mających zrobić jakiś system za nas, np. do robienia sliderów. Tutaj wykorzystywanie gotowych narzędzi jest raczej wskazane, bo pisanie własnej obsługi sliderów zajmuje zbyt dużo czasu, tym bardziej, jeżeli ma to być zrobione dobrze.
W USA jest więcej użytkowników (co prawda z mojego źródła nieco ponad 5% ale nadal) niż na przykład w Polsce (niecały 1%) w związku z dużą liczbą osób starszych korzystających z internetu. Ludzie wcześniej zaczęli powszechnie korzystać z internetu więc też siłą rzeczy więcej jest tam starszych użytkowników sieci niż na naszym rodzinnym podwórku
IMO warto trochę się wgłębić w bootstrapa czy inne biblioteki, bo można się z nich sporo nauczyć. Zwykle są bardzo dobrze napisane, według poprawnych praktyk, przez ekspertów w tej dziedzinie. Nie używam już bootstrapa, odkąd jest grid i flexbox, ale takie frameworki nauczyły mnie np. reużywalnośći elementów czy porządku w stylach i nie żałuje, że poświęciłem im czas. Poza tym nie zawsze tworzymy wszystko od nowa, np motywy Wordpressa często są napisane na bazie bootstrapa, a Wordpress to chleb powszedni wielu Juniorów.
W tym odcinku się z tobą zgodzę Roman. Myślę że zapomniałeś wspomnieć o tym, że chyba wszystkie te frameworki można skonfigurować od szerokości kontenera i ilości kolumn po zaokrąglenia i cienie pod butonami. Dodatkowo można wyłączyć poszczególne moduły. Z doświadczenia wiem że pisane właśnie style w 100% nie pokrywają ewentualnego formatowania które później klient wprowadza. Nie każdy testuje swój kod pod kątem list, blackquote itd. o hierarchii typograficznej nagłówków nie wspomnę. Więc podsumowując wszystko jest dla ludzi i tak jak mówisz jest to narzędzie a nawet cały przybornik, a jego użycie zależy od programisty. Trzeba i warto wg. mnie go poznać.
Ten wstęp do filmu mnie rozwalił 😁😁 Nie rozumiem, jak można niechcic pracować z CSS, uczę się krótko, a sam w sobie CSS, jest wyjątkowo dobry, możliwości i sama struktura dla laika jest ogromnie przydatna, osobiście wychodzę z założenia, że opanowanie CSS na maxa, to najważniejsze co powinno się nauczyć. Ja doswojego szkolenia również uczę się C, Javy S. REACT, A POTEM cała reszta, najważniejsze wydaje mi się dostać pierwszą pracę, by rozwój wówczas był 100 razy szybszy. Roman, a moze filmik o C? Ojcu języków? Czy warto, czy potrzebny itd.
Jaki dokładnie model monitora posiadasz? Ostatnio Dell'a wymieniłem na gwarancji i dali mi wzamian inny model, który nie bardzo przypadł mi do gustu i szukam jakiegoś innego porządnego modelu ;)
@@szumimajster8906 Odwiedzałem wcześniej, jest tylko ogólna nazwa Dell UltraSharp 27", brak konkretnego modelu, a wiele modeli jest podobnych do siebie z wyglądu 😉
Nie zgodze się, że złą rzeczą jest powielanie dobrych rozwiązań. Bootstrap wpasowywuje się w gospodarkę wielu krajów, gdzie klient nie jest gotów zapłacić więcej niż kilka stówek za stronę internetową bo w IT mamy tendencje do podcinania własnych gałęzi (czyt. strona zrobiona za 150zł i flaszke w pakiecie "Super Student"). Takie rozwiązanie pozwala kupić tanio stronę www co jest całkiem spoko z punktu widzenia klienta. Obecność tego frameworka pozwala łatwo odróżnić osoby które zadedykowały swój czas na robienie rzeczy zaawansowanych, oraz na te, które idą na łatwizne. Nie ma możliwości by osoba bazująca swoje prace na bootstrapie wykonała wysokowydajną, elegancką animacje onScroll dla jakiegoś, np. sklepu zajmującą się sprzedażą garniturów; Takie osoby zazwyczaj jedyne co zaproponują to mniej więcej gotowe efekty parallaxowe z bibliotek i na tym koniec. Swoją drogą - wsparcie dla danego frameworka to bardzo dobry argument by go używać a bootstrap ma największe ze wszystkich.
szyjesz oprogramowanie na miarę potrzeb i klienta, należy jednak pamiętać o wynagrodzeniu właśnie. Na styku klient - programista, nie łatwo przekonać klienta do droższych rozwiązań. Tak jak wspomniałeś, wina ludzi, którzy idą na łatwiznę i robią projekty za darmo ;)
wszystko prawda, ale nie każdy musi znać CSS, bo czasem backendowiec potrzebuje GUI do obsługi apki, gdzie istotą jest funkcjonalność, a nie design interfejsu, i kombinowanie z UI jest zwyczajnie stratą czasu...
Taka ciekawostka - skąd wynika fakt, że w więkoszości narzędzi do prototypowania/projektowania (Figma, Adobe XD itp.) jest dostępna domyślna 12 kolumnowa siatka ?
Brawo Roman zgadzam się 6:34 Wszystkie te frameworki są bardziej dla backendu i backendowców którzy nie znają bardzo bobrze css a mają zrobić ... np. schludnie wyglądający panel administracyjny albo go rozwijać o inne elementy.
zespoły programistyczne nie składają się z samych backendowców ;) w panelach administracyjnych - aplikacjach typu CRM nie są potrzebne wodotryski cssowe, które zazwyczaj irytują ludzi, którzy muszą 8h dziennie pracować na takich systemach. Ma być schludnie, minimalistycznie, intuicyjnie i przemyślanie - proste :) Jak ktoś klepie prostą stronę to owszem, może bawić się w css.
@@marianjanuszpazdzioch6177 Zależy kto co preferuje, nie widzę problemu żeby korzystać z dowolnego dostępnego rozwiązania. Dla mnie GNU/Linux jest zbyt niekompletny i niespójny po instalacji, ma mizerne wsparcie dla gestów, bez których nie wyobrażam sobie korzystania z laptopa oraz aplikacji tj. Photoshop, czy taki pakiet Office.
Niedawno zacząłem się uczyć html, css i bootstrap z kursów Pana Mirosława Zelenda. Później również obejżałem film na Pana kanale gdzie wymienił Pan różne nieznane mi technologie jakich użyje Pan do stworzenia własnej strony. I teraz mam pytanie, czy w obecnych czasach nadal robi się strony pisząc html i css w notepad+, czy używa się już właśnie tych wymienionych przez Pana technologii i tracę czas na te kursy html?
Czemu w Poznaniu ludzie wychodzą z domu garażem xD Co do Bootstrapa to jest spoko do trzaskania budżetowych stronek, może nie jest to bardzo rozwijające, ale jest na takie usługi też jest duże zapotrzebowanie. Ale faktycznie bez zrozumienia cssa używanie Bootstrapa jest bez sensu i może chyba bardziej zaszkodzić jak pomóc :P
Odcinka jednego po angielsku by nie przeszkodziło zrobić, a nuż przypłyną obcojęzyczni followersi? skoro treść przyciąga, to ta po angielsku też nowych przyciągnie imho
Roman: nie uczcie się jQuery Bootstrap: korzysta z jQuery Roman: Bootstrap to spoko narzędzie Ludzie: podają sensowne i logiczne argumenty dlaczego bootstrap nie jest fajny Roman: nie ma sensu podchodzić emocjonalnie do narzędzie
Bootstrap nie jest zależny od jQuery, także można korzystać z niego bez jQuery. Poza tym Bootstrap został przygotowany również pod Vue, Angulara i inne frameworki JS. Fakt faktem używać go warto w przypadku prac koncepcyjnych lub panelów administracyjnych, czyli tam gdzie wygląd nie jest najważniejszy. Ale wciąż nie jest to obowiązkowe ;) thednp.github.io/bootstrap.native/v4.html
Ja akurat z Bootstrapa nie korzystam tylko z Bulmy jak już muszę - pod szyldem Bootstrapa w tym odcinku zawarłem wszystkie te UI Frameworki po prostu co z resztą podkreśliłem, a to z czego kto korzysta to już nie moja sprawa. Ale już się przyzwyczaiłem, że lubisz się co parę odcinków przyj***ać do mnie 😘
@@xYundy Bootstrap v4 wciąż jest zależny od jQuery. Nieoficjalne forki i rozwijana v5 tego nie zmienią, póki nie wyjdą. @MadBunnyRabbit Ciężko też to tak porównywać, ze względu na różne przeznaczenie obu frameworków. Poza tym, ani tu ani tu Roman nie podważał co najmniej jednego zastosowania - utrzymywanie starszego kodu. Poza tym zaryzykuje stwierdzeniaprzenieść projekt korzystający z jQuery na VanillaJS jest prościej niż z BSa na pureCSS. Głównie przez rozsianie definicji wyglądu między HTML i CSS
Z takich... dziwnych rzeczy w moim życiu to jak byłem na rozmowie kwalifikacyjnej a potem na 3 dniowych testach to w 8h miałem robić jakieś projekty - jak najdalej się da. Super, 1 i 2 dzień to izi. Przychodzi 3 dzień, co dostałem? "Stwórz stronę którą dostałeś w PSD z pomocą bootstrapa" i jak PSD->HTML ogarniam, tak... bootstrap dla mnie to ból... bo chce się wykazać, a nie używać narzędzia do prototypowania xd No... nie dostałem się bo powiedziałem, chyba po 2h że się poddaję i elo... A bym ogarnął dokumentację w 30min... xD (to było od razu po tym jak BS4 wyszedł, a ja jak ja go ogarnialem to byl w fazie 3)
Nie znam szczegółów, ale po tym co napisałeś mam wrażenie, że firma, w której rekrutacji brałeś udział jest typu januszex. "Zadanie testowe: zakoduj stronę dla naszego klienta w maksymalnie 3 godziny, bo zbliża nam się deadline i jeszcze dziś musimy oddać ją klientowi. W pracy twoim zadaniem będzie wypluwanie minimum 12 zakodowanych projektów / tydzień." :D W dzisiejszych czasach rekrutacja przeważnie polega na sprawdzeniu projektów wykonanych przez kandydata, np. na githubie i jakimś krótkim zadaniu testowym, a nie 3 dniowym maratonie (nie wliczając rozmowy rekrutacyjnej), lol.
@@stivenhunt395 nie no zadanie było na podstawie już utworzonej strony dla klienta - robilem "kopie" ogólnie mega zmieniło mi się podejście pod prace w IT - wtedy byłem niedoświadczony
Widziałem, że sporo osób chciało odcinek o bootstrapie (w tym ja). Fajnie, że czytasz komentarze :)
No pewka że czytam ❤️
Ja nawet nie pisałem o tym, a chciałem. Przypadek?
"Bootstrap jest dla leniwych" . A ja mysle, ze leniwy programista to dobry programista :)
Rzadko używam frameworków css, ale jest jedna niezaprzeczalna przewaga ich nad takimi rozwiązaniami które sami tworzymy. Zostały przetestowany na milionach stronach, na niezliczonej ilości przeglądarek i urządzeń i to jest ich główna zaleta.
Najbardziej mi się podobała ostatnia poruszona przez Ciebie kwestia #początkujący. Dziena! :D
Co do tego, że Bootstrap zanieczyścił, to zgadzam się i się nie zgadzam. Bo to samo można powiedzieć o Material Design czy dizajnie iOSa, gdzie większość usług idzie w tym kierunku. Kolejna strona jest kopią poprzedniej, wygląd usług zaczyna się przenikać, ale nie dlatego, że Dizajnery i Fronty są kluchy leniwe, a dlatego, że user wchodząc na stronę wie co, gdzie i jak, przez co nie trzeba go "uczyć interfejsu"
Nie rozumiem bólu dupy ludzi, którzy narzekają na to, że wszystkie strony zrobione w Bootstrapie wyglądają tak samo. Jako użytkownik w dupie mam "innowacyjność" strony - chcę jedynie szybko znaleźć informacje. Jeśli strona jest czytelna, "łatwo klikalna" i zrobiona wg pewnych ogólnych standardów (np. logowanie w prawym górnym rogu, a nie na dole po lewej bO TaK JEsT InNoWACyJnIE [pozdro Atlassian]) to dla mnie to jest git.
A co do pozostałych spraw, to podzielam zdanie Romana. Spoko odcinek.
Dzięki! No ja na przykład doceniam kreatywność ale fakt faktem ui design w porównaniu do szaleństw stron flashowych dość mocno złagodniał. Pamiętaj tylko że to kreatywność generuje innowacje a kwestionowanie statusu quo sprawia że strony są coraz lepsze i bardziej przemyślane.
Dzięki Roman miałem się uczyć bootstrapa i nawet zacząłem oglądać filmiki aby zrozumieć jego podstawy, ale jednak podszkolę się jeszcze w CSS i JS. Tak jak powiedziałeś to narzędzie do przyspieszania pracy jak już masz opanowane podstawy a nie do robienia wszystkiego za ciebie.
Kurde no zgadzam się z tym co powiedziałeś w 100%.
0:50 - prawdziwe życie: otworzył bramę, wyszedł, ustawił kamerę, wrócił, zamknął bramę, otworzył bramę, wyszedł. Co się nie robi na dobrych ujęć ^^
a moze ktos mu pomogl i kazde wyszlo tylko raz ;)
Widziałem ten żart o nodemon na jakiejś grupce na FB, ale dopiero teraz go zrozumiałem. Dzięki!
Bootstrap służy przede wszystkim po to, aby zrobić szybko schludnie wyglądającą appke, której zadaniem jest działać, a nie wyglądać. Jak ktoś uważa, że bootstrap jest zbędny(lub dla leniwych) to chyba nie pracował za dużo w backendzie z deadlinami.
dokładnie, po za tym jest grupa aplikacji / rozwiązań dedykowanych dla danej gałęzi IT, np. systemy CRM. Widziałem dużo dedykowanych paneli administracyjnych z animacjami / przejściami... W tego typu rozwiązaniach liczy się jak najmniejsza liczba kliknięć oraz wysoka intuicyjność, a nie wodotryski cssowe :D
Z Bootstrapa najczęściej wykorzystywałem w zasadzie grid layout, te wbudowane komponenty nie są zbyt ładne. Bootstrap jest idealny do zrobienia panelu administracyjnego albo dla programisty, który pisze backend i potrzebuje zaprezentować jego działanie. Tak jak powiedziałeś, w dobie flexboxa i grida Bootstrap nie jest potrzebny.
Bardzo ciekawy vlog. Dziwy mnie, że nie wypowiedziałeś się na temat osób które nie potrafią podstaw Bootstrapa i piszą potem np. że jest dla leniwych i ogółem go krytykują. Co do Bootstrapa to wydaje mi się, że spokojnie można zrobić inaczej wyglądającą stronę od innych z użyciem Bootstrapa nawet bez jakiejś dużej różnicy czasowej. Moim zdaniem jak się umie go używać to jest naprawdę pomocny.
somsiad mieszka koło Malty?
A jak!
Szalenie wartościowa opinia - szczególnie podkreślanie, że narzędzia są narzędziami i traktowanie ich emocjonalnie i tym samym robienie wycieczek osobistych bo ktoś korzysta albo ktoś nie korzysta jest irracjonalne. Świetnie, że o tym mówisz. Mnie ciągle zdumiewa ile hejtu i pospolitego ścieku wylewa się w internecie kiedy rozmawia się o frameworkach, cmsach czy innych technologiach webowych.
Kurwa czytałem ten komentarz i do połowy miałem wrażenie, że ironizujesz i zaraz mi pojedziesz xD Ale ulga. Nooo, stary daleko nie ma co szukać - popatrz na dyskusje Apple vs PC. To jest śmiech na sali.
@@helloroman damn, albo muszę popracować nad stylem (bo prowokuje), albo poziom dyskusji jest już tak niski, że od razu ludzie zakładają ironię i imminent pojazd :-D
ale to jest ogólnie zmora internetu - każdy próbuje udowodnić, że się na czymś "zna" i podbudować sobie ego kosztem innych.
Zrobić ładne ujęcie w tym miejscu Malty wydawało mi się nie możliwe, myliłem się ;)
jQ też jest narzędziem, a jesteś przeciwko, ja też. Kiedyś miałem fazę na jq i bootstrapa. Teraz obu nie używam w ogóle i niepotrzebne mi to do szczęścia
Jak zawsze fajny odcinek :D
Jestem backend developerem i na co dzień nie mam zbyt wiele do czynienia z HTML/CSS/JS (no chyba, że projekt nad którym pracuje to jeden wielki makaron spaghetti, ale wtedy najczęściej muszę się również grzebać z takimi archaizmami jak struktura strony oparta na tabelkach lub co gorsza frame'ach stfu :D) i prawdę mówiąc bootstrap jest dla mnie zbawieniem gdy muszę wykonać jakiś szybki projekt rekrutacyjny. Wiadomo mógłbym oddać aplikację z nieostylizowanym UI, w końcu w moim przypadku oceniana jest jedynie logika, jednak wiem jak to wygląda z drugiej strony. Nie raz zdarzało mi się oceniać prace rekrutacyjne i wiem ile ten trochę ładniejszy interfejs może zdziałać. Prawda, mógłbym sam napisać CSS/JS, ale po co?
To dość powszechna opinia wśród backend developerów i ciężko się tutaj nie zgodzić - o tym właśnie mówiłem też w odcinku. Jeśli ktoś nie chce/nie ma czasu/nie potrafi posługiwać się CSS w sposób wydajny, to UI framework będzie zdecydowanie spoko pomysłem.
Matko z ojcem to są jeszcze takie strony na tabelach i to chyba z 2007 roku albo i wcześniej albo panstwowe :)
@@marekgiedyk512 Ciężko byłoby znaleźć zwykłą w miarę aktualną stronę internetową opartą na tabelach, ale istnieje wiele zamkniętych systemów napisanych w PHP, które są używane w różnych firmach czy instytucjach.
Adam ja pamiętam jak spotkaliśmy się na warsztacie z vue.js i rozmawialiśmy na temat bootstrap'a! :)
Ja pamiętam spotkanie ale bootstrapa tam nie bylo tylko vuetify chyba, co nie?
@@helloroman wynikło samo z rozmowy, mówiłeś, że nie lubisz zbytnio Bootstrap'a i że CSS Grid Layout jest dużo lepszy ja się z tobą 100% zgodziłam; szczerze ja nie przepadam za Bootstrapem oczywiście to zależy od projektu tak jak wspomniałeś w twoim nagraniu. Dla prostych stronek jest kompletnie nie potrzebny. Z tego co zauważyłam to używany jest jak szybko trzeba stworzyć kontent aplikacji.
Dobra, a ja mam inne pytanie - co z wielkością plików takich frameworków UI? W poprzedniej pracy ludzie byli bardzo przeciwni bootstrapowi czy nawet paczek od npm „bo duże są”. Jak wpływa to na wydajność strony?
Zależy jak duży jest projekt, jak bardzo ważna jest jego optymalizacja i ile funkcjonalności zostanie wykorzystanych z danych narzędzi. Nie warto wrzucać całego bootstrapa, jeżeli wykorzystamy z niego tylko 1 drobną rzecz. Poza tym tak jak zostało wspomniane w filmiku, czysty css obecnie udostępnia flexbox i grida wspierane w większości przeglądarek, że korzystanie z bootstrapa nie jest konieczne.
Paczek npm dotyczy ta sama zasada. Nie warto dorzucać zbędnych kb do projektu instalując np. lodasha tylko po to, żeby w jednym miejscu pobrać różnicę dwóch tablic. Inaczej to wygląda w przypadku paczek mających zrobić jakiś system za nas, np. do robienia sliderów. Tutaj wykorzystywanie gotowych narzędzi jest raczej wskazane, bo pisanie własnej obsługi sliderów zajmuje zbyt dużo czasu, tym bardziej, jeżeli ma to być zrobione dobrze.
Dzięki, fajny odcinek!
W USA jest więcej użytkowników (co prawda z mojego źródła nieco ponad 5% ale nadal) niż na przykład w Polsce (niecały 1%) w związku z dużą liczbą osób starszych korzystających z internetu. Ludzie wcześniej zaczęli powszechnie korzystać z internetu więc też siłą rzeczy więcej jest tam starszych użytkowników sieci niż na naszym rodzinnym podwórku
Hej, na wylocie ze szczecina na zieloną górę jest billboard w takiej samej grafice jak Twoja strona www :D
0:34 kocham te wstawki 💪🏻😍
Dziękuję i pozdrawiam :)
IMO warto trochę się wgłębić w bootstrapa czy inne biblioteki, bo można się z nich sporo nauczyć. Zwykle są bardzo dobrze napisane, według poprawnych praktyk, przez ekspertów w tej dziedzinie. Nie używam już bootstrapa, odkąd jest grid i flexbox, ale takie frameworki nauczyły mnie np. reużywalnośći elementów czy porządku w stylach i nie żałuje, że poświęciłem im czas. Poza tym nie zawsze tworzymy wszystko od nowa, np motywy Wordpressa często są napisane na bazie bootstrapa, a Wordpress to chleb powszedni wielu Juniorów.
W tym odcinku się z tobą zgodzę Roman. Myślę że zapomniałeś wspomnieć o tym, że chyba wszystkie te frameworki można skonfigurować od szerokości kontenera i ilości kolumn po zaokrąglenia i cienie pod butonami. Dodatkowo można wyłączyć poszczególne moduły. Z doświadczenia wiem że pisane właśnie style w 100% nie pokrywają ewentualnego formatowania które później klient wprowadza. Nie każdy testuje swój kod pod kątem list, blackquote itd. o hierarchii typograficznej nagłówków nie wspomnę. Więc podsumowując wszystko jest dla ludzi i tak jak mówisz jest to narzędzie a nawet cały przybornik, a jego użycie zależy od programisty. Trzeba i warto wg. mnie go poznać.
dodać należy, że są to zazwyczaj narzędzia, które wykorzystało bardzo dużo ludzi - są to narzędzia przetestowane
Ten wstęp do filmu mnie rozwalił 😁😁
Nie rozumiem, jak można niechcic pracować z CSS, uczę się krótko, a sam w sobie CSS, jest wyjątkowo dobry, możliwości i sama struktura dla laika jest ogromnie przydatna, osobiście wychodzę z założenia, że opanowanie CSS na maxa, to najważniejsze co powinno się nauczyć. Ja doswojego szkolenia również uczę się C, Javy S. REACT, A POTEM cała reszta, najważniejsze wydaje mi się dostać pierwszą pracę, by rozwój wówczas był 100 razy szybszy.
Roman, a moze filmik o C? Ojcu języków? Czy warto, czy potrzebny itd.
i jak poszlo?
@@kordianchruscik3378 rewelacyjnie. Polecam uzupełnienie wiedziy i analizę baz za pośrednictwem Kodilla.pl
dostałeś sie moze do 1 pracy?
Jaki dokładnie model monitora posiadasz? Ostatnio Dell'a wymieniłem na gwarancji i dali mi wzamian inny model, który nie bardzo przypadł mi do gustu i szukam jakiegoś innego porządnego modelu ;)
helloroman.com/FAQ tu znajdziesz info o sprzęcie Romana
@@szumimajster8906 Odwiedzałem wcześniej, jest tylko ogólna nazwa Dell UltraSharp 27", brak konkretnego modelu, a wiele modeli jest podobnych do siebie z wyglądu 😉
Nie zgodze się, że złą rzeczą jest powielanie dobrych rozwiązań. Bootstrap wpasowywuje się w gospodarkę wielu krajów, gdzie klient nie jest gotów zapłacić więcej niż kilka stówek za stronę internetową bo w IT mamy tendencje do podcinania własnych gałęzi (czyt. strona zrobiona za 150zł i flaszke w pakiecie "Super Student"). Takie rozwiązanie pozwala kupić tanio stronę www co jest całkiem spoko z punktu widzenia klienta.
Obecność tego frameworka pozwala łatwo odróżnić osoby które zadedykowały swój czas na robienie rzeczy zaawansowanych, oraz na te, które idą na łatwizne. Nie ma możliwości by osoba bazująca swoje prace na bootstrapie wykonała wysokowydajną, elegancką animacje onScroll dla jakiegoś, np. sklepu zajmującą się sprzedażą garniturów; Takie osoby zazwyczaj jedyne co zaproponują to mniej więcej gotowe efekty parallaxowe z bibliotek i na tym koniec.
Swoją drogą - wsparcie dla danego frameworka to bardzo dobry argument by go używać a bootstrap ma największe ze wszystkich.
szyjesz oprogramowanie na miarę potrzeb i klienta, należy jednak pamiętać o wynagrodzeniu właśnie. Na styku klient - programista, nie łatwo przekonać klienta do droższych rozwiązań. Tak jak wspomniałeś, wina ludzi, którzy idą na łatwiznę i robią projekty za darmo ;)
wszystko prawda, ale nie każdy musi znać CSS, bo czasem backendowiec potrzebuje GUI do obsługi apki, gdzie istotą jest funkcjonalność, a nie design interfejsu, i kombinowanie z UI jest zwyczajnie stratą czasu...
Jak najbardziej masz rację, ale pamiętaj, że to kanał o frontendzie, stąd takie wnioski✌️
to moze teraz react, vue, angular co wybrac?
Było dawno temu 😀 opcja szukaj
@@helloroman a k
Osobiscie przysiadlem do bootstrapa ale sie zniechecilem bo mam wieksza kontrole piszac samemu css....chyba za stary jestem na niego:)
Taka ciekawostka - skąd wynika fakt, że w więkoszości narzędzi do prototypowania/projektowania (Figma, Adobe XD itp.) jest dostępna domyślna 12 kolumnowa siatka ?
Szymon949 jest najbardziej uniwersalna, 10 podzielisz na 2 ale np na 3 już nie, a 12 podzielisz i na 2 i na 3
Brawo Roman zgadzam się 6:34 Wszystkie te frameworki są bardziej dla backendu i backendowców którzy nie znają bardzo bobrze css a mają zrobić ... np. schludnie wyglądający panel administracyjny albo go rozwijać o inne elementy.
zespoły programistyczne nie składają się z samych backendowców ;) w panelach administracyjnych - aplikacjach typu CRM nie są potrzebne wodotryski cssowe, które zazwyczaj irytują ludzi, którzy muszą 8h dziennie pracować na takich systemach. Ma być schludnie, minimalistycznie, intuicyjnie i przemyślanie - proste :) Jak ktoś klepie prostą stronę to owszem, może bawić się w css.
@@krzysztofk9563 wodotryski cssowe haha, bardzo mnie sie to podoba
Przerzuciłeś się z maca na windowsa? Jak Ci się na nim koduje, pewnie korzystasz z WSL, daje radę?
Nie przerzuciłem, Windowsa mam do montażu filmów :)
@@helloroman Aaaa, już myślałem, że zmieniłeś platformę 😅
Tak źle i tak nie dobrze. Tylko GNU Linux, ja polecam Linux Mint Cinnnamon. ruclips.net/video/N_I5EQvJot4/видео.html
@@marianjanuszpazdzioch6177 Zależy kto co preferuje, nie widzę problemu żeby korzystać z dowolnego dostępnego rozwiązania. Dla mnie GNU/Linux jest zbyt niekompletny i niespójny po instalacji, ma mizerne wsparcie dla gestów, bez których nie wyobrażam sobie korzystania z laptopa oraz aplikacji tj. Photoshop, czy taki pakiet Office.
Dzięki za mojego suchara
To ja dziękuję! ❤️
@@helloroman nie zrozumiałem, jaka to biblioteka?
@@bluebird1422 nodemon
Idziesz sobie do pracy w malcie... I widzisz Romana, ale nie podchodzisz, bo on nagrywa :P Przegrałem życie :D
DANNYrosee whaaaat 😂 nastepnym razem podbijaj smialo
@@helloroman Tak głupio jak nagrywasz :,D
Odcinek nagrywałeś niedawno? :D Ta furtka juz jest na kod, nawet nie wiedziałem, że jesteśmy sąsiadami :D
Jak stary? Przedwczoraj kręcony. Pozdro somsiad!
Niedawno zacząłem się uczyć html, css i bootstrap z kursów Pana Mirosława Zelenda. Później również obejżałem film na Pana kanale gdzie wymienił Pan różne nieznane mi technologie jakich użyje Pan do stworzenia własnej strony. I teraz mam pytanie, czy w obecnych czasach nadal robi się strony pisząc html i css w notepad+, czy używa się już właśnie tych wymienionych przez Pana technologii i tracę czas na te kursy html?
Używa się html css jak najbardziej ale nie w notepad++😄 polecam visual studio code
Ładowanie bezsensowne kilka kb do aplikacji jak mamy flexboxa? Niee
Warto
> Już w domku :)
Lubię być w domku ❤️Pozdro Adi! Tęsknię 😀
Dzięki
Jak mieszkam i pracuję w UK to też się zastanawiam kto tu jest trzecim światem.
😂😂😂
A teraz na chlopski rozum pytanie z innej beczki co robi box-sizing:border-box; xd
Czyżbyś mieszkał na Polance? :D Co do merytoryki to się zgadzam, więc nie komentuje.
Tak mieszkam :P
David Bowie 🎸
Stop dyskryminacji LPG!
Czemu w Poznaniu ludzie wychodzą z domu garażem xD Co do Bootstrapa to jest spoko do trzaskania budżetowych stronek, może nie jest to bardzo rozwijające, ale jest na takie usługi też jest duże zapotrzebowanie. Ale faktycznie bez zrozumienia cssa używanie Bootstrapa jest bez sensu i może chyba bardziej zaszkodzić jak pomóc :P
Czy myślałeś o tym, żeby te odcinki czwartkowe publikować także jako podcast np na Spotify? Myślę, że fajnie by się przy tym biegało 😁💪🏼
No wlasnie ta forma vlogowa nie pozwala na przeniesienie ich 1:1 do podcastu moim zdaniem - dlatego nie myślę o tym
A tak z innej beczki trochę. Jako pracownik Netguru bardzo dobrze znasz angielski. Nie myślałeś o tym żeby kanał był w języku angielskim?
Bartosz Oświęcimka waham się
Odcinka jednego po angielsku by nie przeszkodziło zrobić, a nuż przypłyną obcojęzyczni followersi? skoro treść przyciąga, to ta po angielsku też nowych przyciągnie imho
Roman: nie uczcie się jQuery
Bootstrap: korzysta z jQuery
Roman: Bootstrap to spoko narzędzie
Ludzie: podają sensowne i logiczne argumenty dlaczego bootstrap nie jest fajny
Roman: nie ma sensu podchodzić emocjonalnie do narzędzie
Korzysta ale się nie cieszy :)
Bootstrap nie jest zależny od jQuery, także można korzystać z niego bez jQuery. Poza tym Bootstrap został przygotowany również pod Vue, Angulara i inne frameworki JS. Fakt faktem używać go warto w przypadku prac koncepcyjnych lub panelów administracyjnych, czyli tam gdzie wygląd nie jest najważniejszy. Ale wciąż nie jest to obowiązkowe ;)
thednp.github.io/bootstrap.native/v4.html
Ja akurat z Bootstrapa nie korzystam tylko z Bulmy jak już muszę - pod szyldem Bootstrapa w tym odcinku zawarłem wszystkie te UI Frameworki po prostu co z resztą podkreśliłem, a to z czego kto korzysta to już nie moja sprawa. Ale już się przyzwyczaiłem, że lubisz się co parę odcinków przyj***ać do mnie 😘
@@xYundy Bootstrap v4 wciąż jest zależny od jQuery. Nieoficjalne forki i rozwijana v5 tego nie zmienią, póki nie wyjdą.
@MadBunnyRabbit Ciężko też to tak porównywać, ze względu na różne przeznaczenie obu frameworków. Poza tym, ani tu ani tu Roman nie podważał co najmniej jednego zastosowania - utrzymywanie starszego kodu.
Poza tym zaryzykuje stwierdzeniaprzenieść projekt korzystający z jQuery na VanillaJS jest prościej niż z BSa na pureCSS. Głównie przez rozsianie definicji wyglądu między HTML i CSS
Kawał na jakiś odcinek (autorski :P)
Jaką wodę piją programiści?
JAVA (taka nazwa wody :D)
Ku**a Roman gdzie ty kiblujesz. Zajebiście duży spacerniak. Ale niestety po spacerze trzeba wrócić do celi.
Z takich... dziwnych rzeczy w moim życiu to jak byłem na rozmowie kwalifikacyjnej a potem na 3 dniowych testach to w 8h miałem robić jakieś projekty - jak najdalej się da.
Super, 1 i 2 dzień to izi. Przychodzi 3 dzień, co dostałem? "Stwórz stronę którą dostałeś w PSD z pomocą bootstrapa" i jak PSD->HTML ogarniam, tak... bootstrap dla mnie to ból... bo chce się wykazać, a nie używać narzędzia do prototypowania xd
No... nie dostałem się bo powiedziałem, chyba po 2h że się poddaję i elo... A bym ogarnął dokumentację w 30min... xD (to było od razu po tym jak BS4 wyszedł, a ja jak ja go ogarnialem to byl w fazie 3)
BS4 wywrócił całkowicie grida wprowadzając flexboxa - źle trafiłeś. Choć osobiście boli już samo PSD zamiast Figmy czy innego XD
@@Pirr PSD zawsze się da wrzucić w Zeplina :P
Nie znam szczegółów, ale po tym co napisałeś mam wrażenie, że firma, w której rekrutacji brałeś udział jest typu januszex. "Zadanie testowe: zakoduj stronę dla naszego klienta w maksymalnie 3 godziny, bo zbliża nam się deadline i jeszcze dziś musimy oddać ją klientowi. W pracy twoim zadaniem będzie wypluwanie minimum 12 zakodowanych projektów / tydzień." :D
W dzisiejszych czasach rekrutacja przeważnie polega na sprawdzeniu projektów wykonanych przez kandydata, np. na githubie i jakimś krótkim zadaniu testowym, a nie 3 dniowym maratonie (nie wliczając rozmowy rekrutacyjnej), lol.
@@stivenhunt395 nie no zadanie było na podstawie już utworzonej strony dla klienta - robilem "kopie" ogólnie mega zmieniło mi się podejście pod prace w IT - wtedy byłem niedoświadczony
Dzięki