Całe założenie właśnie jest aby to zrobić w sposób przystępny s nie akademicki ;) z tym że całe życie trzeba się uczyć to cała prawda.. sam staram się podnosić swoje kompetencje. Wiem jak dużo mi jeszcze pozostało;).. i nigdy końca nie będzie;)
@@GrupaStruktura Czeka mnie budowa domu a że lubię rozumieć co się do mnie mówi to bardzo doceniam takie filmy. Mam wykształcenie techniczne ale o budowaniu wiem raczej niedużo, mam nadzieję że ekipy z którymi rozmawiam wiedzą więcej ale pewnie różnie to bywa.
@@GrupaStruktura PS. Co myślisz o obniżeniu chudziaka względem ściany fundamentowej w taki sposób że finalna wylewka tzn. "na gotowo" jest na równi z górą ściany fundamentowej a nie z pierwszym pustakiem (parter będzie miał wtedy prawie 290 wysokości)? Nie będzie to tworzyło mostku termicznego? Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem...
Dobrze wytlumaczyles ale aby ocenić potrzebny przekrój. Napisz do mnie to zobaczę;) Co do ekip to nie ma co wszystkich wrzucać do jednego worka. Są tacy co się znają i to dobrze na swym fachu.
I znowu czegoś się dowiedziałem. Ja też tak dozbrajam belki w narożnikach ale do tej pory nie wiedziałem dlaczego tak się robi. Ciekawy odcinek. Dzięki i pozdrawiam.
Paint rządzi! :) "Jeżeli coś jest głupie, a działa, to znaczy, że to nie jest głupie"! Ja wczoraj robiłem printscreeny za pomocą komunikatora webex, bo daje możliwość printowania zaznaczonego fragmentu. Po co szukać zaawansowanego softu, jeżeli jest pod ręką. Nie ważne jakich używasz narzędzi, ważne co za ich pomocą potrafisz stworzyć!
Witam czy jest pan w stanie wysłac projekt domu parterowego moze byc z fałszywymi wymiarami po prost chcialbym zobaczyc jak taki projekt wyglada i nauczyc sie go czytac. Z gory Dziekuje i pozdrawiam
Świetna robota,świetne odcinki. Niby wszyscy wszystko wiedzą (bo przecież oglądają Jutuba) a przyjdzie do czytania rys, technicznego budowlanego to usiąda i płaczą. I wołają kier.budowy,panie kierowniku.... pomóż :) To pisałm ja,Nicola Grey. Budowlaniec II klasy okręgowej.
Jeśli budowlaniec nie potrafi czytać rydinku, to nie powinien wchodzić na budowę. Kto mu dał uprawnienia do zawodu. I to nie ważne jaki zawód i specjalizacja. Ale niech się student uczy i chwali, że ma wiedzę. A fachowiec ...... dalej będzie zerem jak nie potrafi.
@@krzysztofrb3986 W Polsce nie trzeba mieć szkoły budowlanej by założyć firmę budowlaną.Może ją założyć fryzjer,piekarz i byle kto. Takich najwięcej znajdziesz w ogłoszeniach,że wybudują ci dom lub zrobią remont.Pozostali mają zlecenia na rok wcześniej. Ja nie jestem budowlańcem ale jestem pewien,że co najmniej 50% budujących systemem gospodarczym, poza wymiarami obrysu budynku,nie zna rysunku budowlanego.
Super wyjaśnione. 1) Jednak mam wątpliwość jak mają iść te pręty "#10mm co 16cm", jeśli będziemy powtarzać go co 16 cm do następnego takiego pręta widocznego na rysunku to w pewnym momencie nie będzie jego koniec nad żadną ścianą. 2) Czy mógłbyś choć lewą stronę budynku rozrysować wszystkie pręty? 3) Czy w strzemionach te zakłady muszą być dokładnie tak wygięte jak na rysunku pod kątem 135 stopni i pręt główny przechodzić przez środek obu zakładów? 4) Czy może wystarczy aby zachować zakład np. 7cm a kształt i wszystkie gięcia pręta w strzemionie dokładnie 90stopni?
Cześć, nasz architekt chce zastosować stalowe profile (słupki) podpierające więźbę dachową w projekcie domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym (dach dwuspadowy, dom 10 x 10 m). Obawiamy się korozji stali, dlatego wolelibyśmy słupy żelbetowe w ścianach działowych. Architekt odradza nam jednak takie rozwiązanie (słup żelbetowy 25x25 cm, ścianka działowa 12 cm grubości). Jakie jest Twoje zdanie?
Moje zdanie jest takie że nie znam w ogóle układu budynku więc nie wiem co lepsze.. fizycznie rozwiązania że stała są stosowane i nie ma się co obawiać korozji.
@@GrupaStruktura tak i czekam na pozwolenie na budowę. Mały domek który chcę sam wybudować Ambicja plus ograniczone środki finansowe. Dlatego kilka lat to potrwa. ...
Słupy SP - czy dużo się zmieni przenoszenie obciążeń jeżeli te slupy zostaną przesunięte z narożników o 59cm? Ewentualnie zostanie dodany dodatkowy słup na ścianie kolankowej w odległości 59 cm od narożnika i spięty wieńcem z pozostałymi. Zabieg ma wyeliminować szalowanie słupa narożnego co jest utrudnieniem w wykonaniu względem łatwiejszego szalowania słupa w ścianie.
Oczywiście, że jest to do zrobienia. Zmieni się zbrojenie. Jego ilość. W sumie nigdy na to nie patrzyłem pod tym kątem A faktycznie może to być ułatwienie wykonawcze. Chyba że ktoś nie lubi narożników murowac;)
@@GrupaStruktura beton pcha dołem słupa na zewnątrz i aby go zaszalować to trzeba najlepiej pręty z fi6 wtapiać w warstwę bloczka betonu komórkowego itd. Dużo sprawniej jest tam wymurować narożnik i zrobić dodatkowy słup na sąsiedniej ścianie i wieniec murowany z reguły z gotowej kształtki betonowej U.
@@GrupaStruktura To jeszcze odnośnie wieńca. Wieniec 24x30 a wieniec ocieplony z zewnątrz styropianem 2cm a kształtka betonowa U o ściance 2 cm. Pytanie czy zmiana rozmiaru strzemion wieńca np. o 4 cm na szerokości istotnie wpływa na wytrzymałość czy jest to nieistotne?
witam będziemy wylewać płytę fundamentową w kilku miejscach są kółeczka z literką ''W'' i nie ma do nich żadnych wymiarów domyślam się że to jakieś przepusty porobić np do kanalizy czy wody ?
A jak czytać nadproża? Czy są zaznaczone na rysunku na jaką długość mają być wykonane? Wysokość jest podana lecz czy przykładowo na oknem hs 3.5m takie nadproże idzie przez całą długość ściany czy tylko z zakładem po 25cm z dwóch stron ?
@@GrupaStruktura jest wzmianka aby wysokie nadproża i podciągi betonować jednoczenie w połączeniu z płytą stropową. Czy to może znaczyć że takie nadproze powinno być na całą długość ściany?
"ściana fundamentowa kończy się na 0,00".Tylko czy zero budynku nie jest na wysokości gotowej podłogi(podkład podłogowy leżący na 'podłodze na gruncie').Nie żebym pouczał tylko się pytam w celu rozwiania moich wątpliwości .
Witam. U mnie w projekcie w rzucie ławy fundamentowej są dwie wartości D=1,32 oraz Dmin=1,00 co to oznacza ? z badań gruntu wynika że strefa przemarzanie gruntu wynosi 1m. Czy spód ław mam posadowić na głębokości -1,00 czy -1,32 od poziomu gruntu.
Mowimy o stropie tego samego budynku co fundamety mam rozumiec ze slupy Sp wychodzi ze stropu gdzie sa podane wymiary do slupow Sp gorace plyty 2,86 zeby wyscielic musze odjac grubosc 16 i wteczas wychodzi mi dol tak?
Super tłumaczenie. Żeby mój projekt był taki jasny jak ten z przykładu... Nie mogę rozszyfrować zbrojenia ław fundamentowych. Opis pręta jest w legendzie jako: Nr. pręt / ilość sztuk / średnica / góra lub dół / rozstaw / długość No i mam przy ławie pokazane, że idą 4 pręty wzdłuż: L=12m, natomiast strzemiona - Nr2/80szt/fi6/ / /250/1170mm . Nie rozumiem tego do końca, czy to znaczy, że na 12m ławy i drutów przypada 80 strzemion, rozstawionych co 25cm? Nie zgadza się, więc co znaczy to 250? Albo co tu jest źle opisane? Nie ma rozpiski "co ile cm strzemiona" i nie wiem jak mam to rozkminić.
Czy jest gdzieś LEGENDA jak odczytać te znaczki jak podałeś- zapis oznaczenia prętów- Czyli symbol taki: Ø to stal klasy A1 nie żebrowana lub # czyli stal wyższej klasy A3 żebrowana...?
@@GrupaStruktura Na rysunku mam tylko informację "fi 10 co 20cm". Jest jakaś reguła jak liczyć długość prętów,? gdzieś mi się obiło że 1/5 długości dłuższej krawędzi płyt?
Tak. Z okna tarasowego. Ława wówczas ma mniejsze obciążenia i odpór gruntu może być tak duży że mamy rozciąganie ławy od góry. Stąd dodatkowe pręty gora.
jak taki film może trwać krócej.Jego idea to przecież przekazanie i omówienie wszystkiego szczegółowo dokładnie nie po łebkach jeżeli ktoś chce zdobyć profesjonalną wiedzę to znajdzie czas na to by obejrzeć cały film .
Dlaczego ława fundamentowa Ł-3 na przekroju B-B jest o 20cm. szersza? Ja rozumiem,że jest zakończona słupem,ale dlaczego na całej długości? Czy wymiar obok 262 cm. to jej długość?
to znow ja ha ha mowi pan tu w tym f ilmie od 17 minuty ze w jednym jest wymiar 286 a w drugim 282 ze tam jest blad a ja mysle ze 282 to jest wysokosc gornych pretow a nie stropu i zostaj 4 cm do 286 na otuline betonu
To wynika że statyki budowli.. i to nie jest zawsze jednoznaczne. Osoba która ogarnia temat umie schematycznie określić gdzie to występuje.. natomiast obliczenia pokazują jakie są wartości tych sił.
Na przekrojach A-A i B-B na poziomie chudziaka jest podana b.ważna informacja,zaznaczona kreską z trójkącikiem - 1,32. Wysokość ściany fundamentowej z ławą do poziomu "zero". Znając dokładne położenie budynku z innej mapki możemy wykonać odpowiednio większy i z dużą dokładnością wykop koparką zanim przyjdzie geodeta. Również ławy drutowe. Pytanie. Dlaczego ten wymiar podano w metrach a nie cm.?
Poziomy podajemy w metrach. A inne wymiary są w cm. Taka informacja znajduje się z boku na rysunku wraz z informacją o klasie stali betonu, otulinie itp. Nie pokazałem tego.
@@GrupaStruktura super i chodzi mi tez przy dodawaniu tych pretow zbrojenia dolem mam drut 10 co 16 i w druga strone 10 co chyba 30 a gora sa te wstawiane chyba dodatkowo bo bysle ze nie sa to odgiecia tylko dodatkowe figury trzeba robic tak jak pan to tlumaczy i gdy te figury sie wstawia czy po nich wzdloz doklade sie przynajmniej drut 6 czy one same sie tak utrzymnaja
Jak jest płyta balkonu nie podparte.. czyli wychodzi że ściany z jednej strony i pozostałe krawędzie są nie podparte to zbrojenie tylko gora pracuje. Dolne wówczas jest zbyteczne.
jakby pan mogl mi do strop 7 m na 5 m trzeba robic podciag bo kiedys ni mowili zawsze majstry ze do 4,70 tylko sie odgina a po wyzej tego wymiaru trzeba juz spierac druty na podciag
Niech Pan pomysli kto ma większą masę 30 czy 40 latek ? Bo tak samo jest że stropem 7x5 czy też 6x4 ... nie zależy to od rozmiaru jak i masa człowieka od wieku..
Ten odcinek oszczędził mi sporo czasu na szukanie odpowiedzi jak czytać projekt budowlany.
Cieszę się że był pomocny ;)
Miało być krótko 5, maksymalnie 10 minut a wyszło 27. To prawie 300% normy. Brawo Ty.
A tak na poważnie to zajebisty odcinek.
Pozdrawiam.
Standardowo rozgadałem się:)
Pieknie objaśnione
Dzięki. Mam nadzieję że się przydało;)
Całe życie się trzeba uczyć. Wyjaśniasz w przystępny sposób i miło się Ciebie słucha. Pozdrawiam.
Całe założenie właśnie jest aby to zrobić w sposób przystępny s nie akademicki ;) z tym że całe życie trzeba się uczyć to cała prawda.. sam staram się podnosić swoje kompetencje. Wiem jak dużo mi jeszcze pozostało;).. i nigdy końca nie będzie;)
P.S. jesteś wykonawcą?
@@GrupaStruktura Czeka mnie budowa domu a że lubię rozumieć co się do mnie mówi to bardzo doceniam takie filmy. Mam wykształcenie techniczne ale o budowaniu wiem raczej niedużo, mam nadzieję że ekipy z którymi rozmawiam wiedzą więcej ale pewnie różnie to bywa.
@@GrupaStruktura PS. Co myślisz o obniżeniu chudziaka względem ściany fundamentowej w taki sposób że finalna wylewka tzn. "na gotowo" jest na równi z górą ściany fundamentowej a nie z pierwszym pustakiem (parter będzie miał wtedy prawie 290 wysokości)? Nie będzie to tworzyło mostku termicznego? Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem...
Dobrze wytlumaczyles ale aby ocenić potrzebny przekrój. Napisz do mnie to zobaczę;)
Co do ekip to nie ma co wszystkich wrzucać do jednego worka. Są tacy co się znają i to dobrze na swym fachu.
Dużo rozjaśniasz. Dzięki.
Dzięki za miłe słowa;)
I znowu czegoś się dowiedziałem. Ja też tak dozbrajam belki w narożnikach ale do tej pory nie wiedziałem dlaczego tak się robi. Ciekawy odcinek. Dzięki i pozdrawiam.
Cieszę się, że wniosłem coś nowego do wiadomości:)
Świetny materiał !
Dziękuję
Dziękuję za film. Na rzucie fundamentow brakuje osi budynku. Osie to podstawa.
Tak.. osie powinny być w każdym projekcie aby się odnaleźć;)
Dzięki super.
Dzięki;)
Super filmiki
dzięki:)
Paint rządzi! :) "Jeżeli coś jest głupie, a działa, to znaczy, że to nie jest głupie"! Ja wczoraj robiłem printscreeny za pomocą komunikatora webex, bo daje możliwość printowania zaznaczonego fragmentu. Po co szukać zaawansowanego softu, jeżeli jest pod ręką. Nie ważne jakich używasz narzędzi, ważne co za ich pomocą potrafisz stworzyć!
Prontowanie jak to nazywasz ma większość programów.. nawet zwykły pdf x change viever:D
A może opowiesz coś o szczemionach typu w którą stronę dawać odgięcia (uszy)
Koleś jest genialny
Super robota :)
Dzięki;)
Witam czy jest pan w stanie wysłac projekt domu parterowego moze byc z fałszywymi wymiarami po prost chcialbym zobaczyc jak taki projekt wyglada i nauczyc sie go czytac. Z gory Dziekuje i pozdrawiam
czekamy na więźbe :)
Niedługo się pojawi ;)
Niedługo się pojawi ;)
Świetna robota,świetne odcinki.
Niby wszyscy wszystko wiedzą (bo przecież oglądają Jutuba) a przyjdzie do czytania rys, technicznego budowlanego to usiąda i płaczą. I wołają kier.budowy,panie kierowniku.... pomóż :)
To pisałm ja,Nicola Grey. Budowlaniec II klasy okręgowej.
Jeśli budowlaniec nie potrafi czytać rydinku, to nie powinien wchodzić na budowę.
Kto mu dał uprawnienia do zawodu.
I to nie ważne jaki zawód i specjalizacja.
Ale niech się student uczy i chwali, że ma wiedzę.
A fachowiec ...... dalej będzie zerem jak nie potrafi.
@@krzysztofrb3986
W Polsce nie trzeba mieć szkoły budowlanej by założyć firmę budowlaną.Może ją założyć fryzjer,piekarz i byle kto. Takich najwięcej znajdziesz w ogłoszeniach,że wybudują ci dom lub zrobią remont.Pozostali mają zlecenia na rok wcześniej.
Ja nie jestem budowlańcem ale jestem pewien,że co najmniej 50% budujących systemem gospodarczym, poza wymiarami obrysu budynku,nie zna rysunku budowlanego.
Prawda jest taka, że jak ktoś ma wiedzę i doświadczenie to ma wyższe stawki oraz zlecenia.
@@nikolagrey5033 właścicielem może być i ksiądz ale właściciel nie musi pracować w tej firmie tylko być jej właścicielem - taka subtelna różnica.
Coś w tym jest;) właściciel ma inne obowiązki niż kierownik budowy czy też projektant ;)
Cześć! Co to znaczy, gdy w projekcie jest opis "46 #10 co 20 cm, L=131". Co oznacza L=131?
Dzięnki
Proszę;)
Super wyjaśnione.
1) Jednak mam wątpliwość jak mają iść te pręty "#10mm co 16cm", jeśli będziemy powtarzać go co 16 cm do następnego takiego pręta widocznego na rysunku to w pewnym momencie nie będzie jego koniec nad żadną ścianą.
2) Czy mógłbyś choć lewą stronę budynku rozrysować wszystkie pręty?
3) Czy w strzemionach te zakłady muszą być dokładnie tak wygięte jak na rysunku pod kątem 135 stopni i pręt główny przechodzić przez środek obu zakładów?
4) Czy może wystarczy aby zachować zakład np. 7cm a kształt i wszystkie gięcia pręta w strzemionie dokładnie 90stopni?
1. Musi dochodzić do ściany nośnej. 2. Jak będę miał chwilę ro rozrysuję. 3 i 4 - nagram film o tym i wrzucę bo to jest ważna rzecz.
@@GrupaStruktura pierwsze pytanie nasunęło mi się to samo na szczescie są komentarze innych 💪💪
@@sebastianr5229 Czyli coś się wyjaśnia z tego wszystkiego:)
Czy cenowo rozni sie projekt budowlany a projekt wykonawczy jaka roznica jest w cenie.?
Dolna kratka zbrojenia które pręty rozmieszczamy pierwsze z jakiego kierunku?
Po krótszym boku.
Cześć, nasz architekt chce zastosować stalowe profile (słupki) podpierające więźbę dachową w projekcie domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym (dach dwuspadowy, dom 10 x 10 m). Obawiamy się korozji stali, dlatego wolelibyśmy słupy żelbetowe w ścianach działowych. Architekt odradza nam jednak takie rozwiązanie (słup żelbetowy 25x25 cm, ścianka działowa 12 cm grubości). Jakie jest Twoje zdanie?
Moje zdanie jest takie że nie znam w ogóle układu budynku więc nie wiem co lepsze.. fizycznie rozwiązania że stała są stosowane i nie ma się co obawiać korozji.
Nie jestem expertem ale wydają mi się merytoryczne.
cieszę się, że tak jest:) planujesz budowę domu?
@@GrupaStruktura tak i czekam na pozwolenie na budowę. Mały domek który chcę sam wybudować Ambicja plus ograniczone środki finansowe. Dlatego kilka lat to potrwa. ...
To dozbrojenie po prostu wytłumaczone w punkt :) I tym samym dozbrajamy narożniki 6 prętami a nie czteroma?
Cieszę się, że filmy trafiają:)
Słupy SP - czy dużo się zmieni przenoszenie obciążeń jeżeli te slupy zostaną przesunięte z narożników o 59cm? Ewentualnie zostanie dodany dodatkowy słup na ścianie kolankowej w odległości 59 cm od narożnika i spięty wieńcem z pozostałymi. Zabieg ma wyeliminować szalowanie słupa narożnego co jest utrudnieniem w wykonaniu względem łatwiejszego szalowania słupa w ścianie.
Oczywiście, że jest to do zrobienia. Zmieni się zbrojenie. Jego ilość. W sumie nigdy na to nie patrzyłem pod tym kątem A faktycznie może to być ułatwienie wykonawcze. Chyba że ktoś nie lubi narożników murowac;)
@@GrupaStruktura beton pcha dołem słupa na zewnątrz i aby go zaszalować to trzeba najlepiej pręty z fi6 wtapiać w warstwę bloczka betonu komórkowego itd. Dużo sprawniej jest tam wymurować narożnik i zrobić dodatkowy słup na sąsiedniej ścianie i wieniec murowany z reguły z gotowej kształtki betonowej U.
@@GrupaStruktura To jeszcze odnośnie wieńca. Wieniec 24x30 a wieniec ocieplony z zewnątrz styropianem 2cm a kształtka betonowa U o ściance 2 cm. Pytanie czy zmiana rozmiaru strzemion wieńca np. o 4 cm na szerokości istotnie wpływa na wytrzymałość czy jest to nieistotne?
Każda zmiana wpływa na nosnosc elementu. W przypadku jednak typowego wienca takie zmiany raczej mnie będą robić problemów.
witam będziemy wylewać płytę fundamentową w kilku miejscach są kółeczka z literką ''W'' i nie ma do nich żadnych wymiarów domyślam się że to jakieś przepusty porobić np do kanalizy czy wody ?
Nie wiem.. musiał bym zobaczyć.. przepusty przez plyte ostroznie żeby woda nie podchodzila...
A jak czytać nadproża? Czy są zaznaczone na rysunku na jaką długość mają być wykonane? Wysokość jest podana lecz czy przykładowo na oknem hs 3.5m takie nadproże idzie przez całą długość ściany czy tylko z zakładem po 25cm z dwóch stron ?
Powinno być w projekcie opisane.. nad takim oknem to może jakaś belka jest opisana ? I np. w obliczeniach jest jej długość itp. ?
@@GrupaStruktura jest wzmianka aby wysokie nadproża i podciągi betonować jednoczenie w połączeniu z płytą stropową. Czy to może znaczyć że takie nadproze powinno być na całą długość ściany?
Nie .. nadproże przeważnie oparte jest po 25 cm.
"ściana fundamentowa kończy się na 0,00".Tylko czy zero budynku nie jest na wysokości gotowej podłogi(podkład podłogowy leżący na 'podłodze na gruncie').Nie żebym pouczał tylko się pytam w celu rozwiania moich wątpliwości .
Generalnie poziom 0,00 jest na wysokości wykończonej posadzki w budynku.
Witam, czy na pokazane na filmie górne zbrojenie na ścianach nośnych należy stosować pręty rozdzielcze. Jeśli tak to jaki rozstaw.
Na filmie co 30 cm
Witam. U mnie w projekcie w rzucie ławy fundamentowej są dwie wartości D=1,32 oraz Dmin=1,00 co to oznacza ? z badań gruntu wynika że strefa przemarzanie gruntu wynosi 1m. Czy spód ław mam posadowić na głębokości -1,00 czy -1,32 od poziomu gruntu.
Może masz ławy schodkowe ? Czyli z uskokiem.. na różnej głębokości..
Mowimy o stropie tego samego budynku co fundamety mam rozumiec ze slupy Sp wychodzi ze stropu gdzie sa podane wymiary do slupow Sp gorace plyty 2,86 zeby wyscielic musze odjac grubosc 16 i wteczas wychodzi mi dol tak?
Sorry ale nie rozumiem o co chodzi:)
Jaki pręt idzie perwszy na strop siatka dolna
Ten na krótszym boku
można byłoby prosić o dokładne omówienie płyty fund? rysunek zbrojenia i jakies praktyczne wskazówki :) pozdrawiam
Będzie film o płytach:) podczas porównania płyty i tradycyjnych fundamentów.
Super tłumaczenie. Żeby mój projekt był taki jasny jak ten z przykładu... Nie mogę rozszyfrować zbrojenia ław fundamentowych. Opis pręta jest w legendzie jako:
Nr. pręt / ilość sztuk / średnica / góra lub dół / rozstaw / długość
No i mam przy ławie pokazane, że idą 4 pręty wzdłuż: L=12m, natomiast strzemiona - Nr2/80szt/fi6/ / /250/1170mm .
Nie rozumiem tego do końca, czy to znaczy, że na 12m ławy i drutów przypada 80 strzemion, rozstawionych co 25cm? Nie zgadza się, więc co znaczy to 250? Albo co tu jest źle opisane? Nie ma rozpiski "co ile cm strzemiona" i nie wiem jak mam to rozkminić.
Co lepsze płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament?
Są zalety i wady jednego jak i drugiego rozwiązania. Nagram w niedługim czasie film o tym co wybrać i jakie są różnice.
Jaką długość prętów wypuścić na słupy z ławy fundamentowej?
wypuść ze 150cm i będzie dobrze:)
Czy jest gdzieś LEGENDA jak odczytać te znaczki jak podałeś- zapis oznaczenia prętów- Czyli symbol taki: Ø to stal klasy A1 nie żebrowana lub # czyli stal wyższej klasy A3 żebrowana...?
Chodzi Ci o rysunek czy normy ?
@@GrupaStruktura normy
Sprawdzę numer i napisze .. żebym tylko nie zapomnial;)
Cześć, będzie omawiany projekt w technologii szkieletowej?
Konkretne pytania? Pewnie coś kiedyś się pojawi na kanale.. ale kiedy... hmm:)
@@GrupaStruktura póki co nie mam, tylko chętnie posłucham ;)
Czy dodatkowe zbrojenie górne na stropie nad słupami musi być ułożone po skosie tak jak jest zakreskowane to na rysunku?
Pręty są narysowane tak jak należy je ułożyć. Niedługo będzie odcinek o tym.
Jak liczyć długość prętów zbrojenia górnego?
Z rysunku.
@@GrupaStruktura Na rysunku mam tylko informację "fi 10 co 20cm". Jest jakaś reguła jak liczyć długość prętów,? gdzieś mi się obiło że 1/5 długości dłuższej krawędzi płyt?
Pręty układasz od podpory do podpory.. to jak 1/5 ? Zakłady jak się robi to nie w mieści maksymalnych sił.. te można odczytać z wykresu map.
@@GrupaStruktura Pręty zbrojenia dolnego od podpory do podpory ale ja pytam o pręty zbrojenia górnego tak zwane "eLki".
Pręty górne rozkladasz tam gdzie płyta od góry jest rozciągana . Zasięg tej strefy jest w obliczeniach lub mapach momentów.
To dodatkowe dozbrojenie ławy wynika z tego, że powyżej będą szerokie drzwi tarasowe ?
Z obliczeń!
Tak. Z okna tarasowego. Ława wówczas ma mniejsze obciążenia i odpór gruntu może być tak duży że mamy rozciąganie ławy od góry. Stąd dodatkowe pręty gora.
Mnie uczyl ze oznaczenie fi oznacza otwor a grubosc pretoa to srednica
Ta średnicę na rysunki opisujemy np. #8mm
80 cm zakotwienia to z kazdej strony?
Z każdej strony. Wrzucę film jak obliczyć długość zamówienia zbrojenia bo to 80 cm to takie info na oko ;) nagram jak to policzyć;)
@@GrupaStruktura
Czekamy.Każdemu się przyda.
Z góry dziękuję.
Będzie;)
jak taki film może trwać krócej.Jego idea to przecież przekazanie i omówienie wszystkiego szczegółowo dokładnie nie po łebkach jeżeli ktoś chce zdobyć profesjonalną wiedzę to znajdzie czas na to by obejrzeć cały film .
Starałem się omówić trochę rzeczy. Czasowo wyszło ile wyszło.
Dlaczego ława fundamentowa Ł-3 na przekroju B-B jest o 20cm. szersza?
Ja rozumiem,że jest zakończona słupem,ale dlaczego na całej długości? Czy wymiar obok 262 cm. to jej długość?
Ława jest dlatego szersza ponieważ przenosi większe obciążenia. Dlatego jest szersza. To że stoi tam słóp nie wpływa na jej szerokość.
Od ktorych punktow mierzy sie szerokosc strzemion, od osi preta, zew. scianek preta czy wew. scianek preta?
Jak nie jest inaczej opisane to po zewnętrznej stronie.
Przydal by sie film konkretnie tlumaczony co to zbrojenie jednokierunkowe jak sie to eykonuje i krzyzowe jak wykonac
Teraz będę tłumaczył na filmie proces budowy domu z mojego projektu. Może w następnych filmach to omówię ;)
to znow ja ha ha mowi pan tu w tym f ilmie od 17 minuty ze w jednym jest wymiar 286 a w drugim 282 ze tam jest blad a ja mysle ze 282 to jest wysokosc gornych pretow a nie stropu i zostaj 4 cm do 286 na otuline betonu
Skąd wiadomo gdzie są największy siły rozciągające i aby tam nie łączyć prętów?
To wynika że statyki budowli.. i to nie jest zawsze jednoznaczne. Osoba która ogarnia temat umie schematycznie określić gdzie to występuje.. natomiast obliczenia pokazują jakie są wartości tych sił.
@@GrupaStruktura to jak ktoś sam buduje to jest jakaś uniwersalna zasada czy pytać KB aby określił takie newralgiczne miejsca?
Pytać kB.. generalnie w środku rozpiętości przęsła i nad podpora dla prętów górnych.. ale może być inaczej.
@@GrupaStruktura ok, w wykonawczym mam mapy statyczne(?) i tam kolorami i liczbami są zaznaczone wiec bede się tego trzymał i uzgodnię z KB, dzieki!!!
Te mapy to pewnie wykresy sił naprężeń lub innych rzeczy. Na tej podstawie można coś ogarnąć ;)
WITAM . CZY MOŻE PAN MI ZROBIC PROJEKT STROPU ? A JESLI NIE GDZIE MOGĄ MI TAKI ZROBIĆ W WERSJI ELEKRTONICZNEJ ?
Mogę. Proszę o kontakt w tej sprawie: biuro@grupastruktura.pl
Chudy beton jest szrzej wylany jak lawa z tego rysunku po mojemu wynika ze lawe trzeba zrobic wezsza czyli szalowac a nie wylac bezposrednio do ziemi
Na przekrojach A-A i B-B na poziomie chudziaka jest podana b.ważna informacja,zaznaczona kreską z trójkącikiem - 1,32. Wysokość ściany fundamentowej z ławą do poziomu "zero".
Znając dokładne położenie budynku z innej mapki możemy wykonać odpowiednio większy i z dużą dokładnością wykop koparką zanim przyjdzie geodeta. Również ławy drutowe.
Pytanie. Dlaczego ten wymiar podano w metrach a nie cm.?
Poziomy podajemy w metrach. A inne wymiary są w cm. Taka informacja znajduje się z boku na rysunku wraz z informacją o klasie stali betonu, otulinie itp. Nie pokazałem tego.
Dobra jeszcze jeden filmik i idę spać
Cieszę się, że kanał przypadł do gustu ;)
@@GrupaStruktura no mega spoko
Cieszę się;)
przydalby sie film jak zbroic balkon
Pewnie wstawię taki filmik ;)
@@GrupaStruktura super i chodzi mi tez przy dodawaniu tych pretow zbrojenia dolem mam drut 10 co 16 i w druga strone 10 co chyba 30 a gora sa te wstawiane chyba dodatkowo bo bysle ze nie sa to odgiecia tylko dodatkowe figury trzeba robic tak jak pan to tlumaczy i gdy te figury sie wstawia czy po nich wzdloz doklade sie przynajmniej drut 6 czy one same sie tak utrzymnaja
Jak jest płyta balkonu nie podparte.. czyli wychodzi że ściany z jednej strony i pozostałe krawędzie są nie podparte to zbrojenie tylko gora pracuje. Dolne wówczas jest zbyteczne.
jakby pan mogl mi do strop 7 m na 5 m trzeba robic podciag bo kiedys ni mowili zawsze majstry ze do 4,70 tylko sie odgina a po wyzej tego wymiaru trzeba juz spierac druty na podciag
Niech Pan pomysli kto ma większą masę 30 czy 40 latek ? Bo tak samo jest że stropem 7x5 czy też 6x4 ... nie zależy to od rozmiaru jak i masa człowieka od wieku..