Cześć, świetny film :) temat wydaje się prosty i chyba dlatego wielu poczatkujących inżynierów go bagatelizuje (też tak miałem), dobra robota z tym filmem :)
@@GrupaStruktura Czasem też nie ma czasu na szczegółowe wyjaśnienia, lub tłumaczyło się to tak wiele razy że rutyna wygrywa i zapominamy aby poruszyć temat zakotwienia :)
Przydał by się odcinek na temat żebrowania, poco ono jest i dlaczego czasami dajemy żebra gęściej a kiedy rzadziej oraz z czego wynika odległość miedzy żebrami. Odcinki super!
Dzięki, zapewne to była odpowiedź na moje pytanie z poprzedniego odcinka :) Jednak im więcej się dowiaduję tym więcej pojawia się nowych pytań. W tych projektach co widziałem zawsze zakłady w strzemionach były w kącie > 135 stopni wraz z określonym zakładem np 8cm. Tutaj pojawia się moja wątpliwość bo większość ludzi zostawia to 8cm zakładu ale już wygina w kąt w okolicy 90 stopni. 1) Czy da się określić czy takie wykonanie jak wymieniłem wyżej jest poprawne lub jak bardzo jest szkodliwe? 2) Fajnie było by zobaczyć jakieś symulacje jak zachowa się belka/płyta przy różnych założeniach np przyjmując różne długości zakładu bądź różnych kątach ich wygięcia. 3) Jaki rodzaj oprogramowania najczęściej używa się do takich symulacji, jaki jest najbardziej popularny? 4) Czy taki program musi podsiadać jakiś certyfikat aby można było polegać na otrzymanych wynikach symulacji?
1. Jest poprawne. Zobacz na początku filmu są podane wymagania do strzemion - 90 stopni. Więcej niż 70mm lub 10 średnic pręta. Więc dla strzemion do 8mm jest ok. 2. Takie analizy są skomplikowane i wymagają już użycia oprogramowania MES (metody elementów skończonych). Na tym kanale jak na tą chwilę nie planuję takich. Chyba, że z czasem. Zrobię jednak film jak pracuje konstrukcja i jak się ją oblicza. 3. Oprogramowanie pomożemy podzielić na proste kalkulatory inżynierskie, bardziej zaawansowane programy typu REVIT Structure, lub programy do analiz MES np. Abaqus. 4. Używanie żadnego oprogramowania nie zwalnia z poprawności obliczeń. To inżynier bierze odpowiedzialność za to co przeliczył. Oprogramowanie wspomaga proces obliczeń. Jednak musimy to przeanalizować. Bo program zawsze wyrzuci jakieś wyniki ale trzeba ocenić ich poprawność.
Oczywiście że chcemy takie filmy zebg wiedzieć. Co i jak pracuje w budynku Moze temat belek narożnych plus dodatkowy wspornik np. Okno narożne z którego dodatkowo wychodzi płyta balkonu .Jakie zbrojenie i jak pracuje.
Kupiłem gotowe nadproża strunobetonowe ,12cm x12cm i długie 3.3m nad drzwi tarasowe 2.8m Leżą na ścianie nosnej więc 2szt,(producent zaleca 25cm podparcia więc idealnie) ale te same nadproże czyli 3.3m zamontowalem nad bramą garażową 2.5m Chyba nie szkodzi jak jest trochę więcej czyli po 40cm
Nic się nie stanie.. choć nadproża może zacząć pracować jak wspornik bo będzie mocno utwierdzone. Lepsze było by z mniejszym oparciem ale nie powinno się nic wydarzyć.
A dla mnie jest to właściwy moment na oglądanie takich filmów. Ka jestem bardziej techniczny zatem lubię rozbudowane filmy z których mogę tą wiedzę przenieść w praktykę.
Jak wiemy na świecie króluje plastik i również pojawia się w budownictwie jako strzemiona plastikowe w które łatwo wpiąć fi12 . Pytanie czy zmiana strzemion na plastikowe z fi6 jest istotna czy mieści się w szeroko pojętym przewymiarowaniu i zapasie wytrzymałości?
Panie konstruktorze mam pytanie czy istnieją tablice normowe na temat długości zakładów siatek zbrojeniowych zależne od średnic prętów czy stosujemy ogólną zasadę, dziękuję za odpowiedz
Tak czy inaczej wszystkim polecam: "nowy poradnik majstra budowlanego", " detale projektowe dla architektów". Generalnie polecam księgarnię techniczną i zakładkę budownictwo.
Zacznij od poradnika majstra budowlanego. Naprawdę dużo ciekawych informacji ;) zresztą chyba zrobię odcinek i polecę trochę książek w zależności od tematyki ;)
Witam, bardzo proszę o odpowiedź w sprawie przyczepnosci prętów do betonu. W normie mamy przykłady belek. A czy w słupie gdzie pręt usytuowany jest pionowo warunki przyczepności pręta do betonu będą lepsze czy gorsze niż w belce?
wzór na minimalną długość zakotwienia dla prętów ściskanych... pozostałe wzory na podstawową długość są takie same.. tylko współczynniki różne... liczysz wg EC2?
@@GrupaStruktura nie liczę, przygotowuje się do uprawnień budowlanych wykonawczych i zgłębiam temat. :) Dziękuję za świetnie filmiki, to duża dawka wiedzy i możliwość odświeżenia informacji
@@GrupaStruktura ten rysunek wygląda jak zrobiony z nakładką do żelbetu na zw-cad, właśnie się przymierzam do zakupu czegoś co by wywalało z automatu przekroje i zestawienia stali tyle że na gstarcada
No jeżeli chodzi o prosty domek to pewnie tak.. ale projektuje się również inne obiekty jak biurowce, budynki wielorodzinne, mosty, estakady itp. . Nie wiem czy chciałbyś mieszkać w budynku w którym powiedział bym Ci że zbrojenie wykonano według pomysłu Pana Romka.. ma duże doświadczenie.. proszę się nie obawiać.. jak zacznie pękać Pan Romek poszpachluje. Czuł byś się zadowolony i pewnie?
@@GrupaStruktura co do duzych obiektów pełna zgoda. Ale takie inwestycje są niewspólmiernie droższe to można i 10 razy przeliczać. Mówię o domach i majstrach z wieloletnią praktyką, którzy wybudowali dziesiątki domów. Inżynier tylko siedzi i oblicza, nigdy się nie ubrudził zaprawą. Przyrownywanie takiego majstra do „pana Romka” jest nie fair. Dla mnie pan Romek to amator, ktory sie wymądrza a nic nie wybudował. Nie wiem co to będzie jak ludzie sami zaczną budować te domki do 70m2 w obrysie i sami zaczną zbroić, kierownika nad tym nie będzie. Tesciu przyjdzie coś doradzi bo się kiedyś przyglądał jak mu dom zbroili. Dla mnie to będzie Januszostwo.
Większość osób nie skorzysta z budowy bez kierownika bo nie będzie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności... Z tym inżynierem to nie do końca tak jest.. człowiek studiuje to 5 lat.. do uprawnień musi odbyć praktykę wykonawcza i projektowa.. nie mówię że majster się nie zna.. ba.. pewnie i wiele rzeczy robi dobrze i wie jak to zrobić.. ale często brak im podstaw teoretycznych.. nie wiedzą dlaczego tak a nie inaczej.. stąd jest najwięcej błędów. A przyrównywać inżyniera do majstra . Hm.. zwróć uwagę że zadaniem inżyniera nie jest murowanie ścian i nie kształci się z używania kielnia.. to są inne zawody.. jak dentysta i okulista.. jeden i drugi lekarz.. ale inną specjalizacja... Tutaj też jeden i drugi budowlaniec.. ale mają inne zadania w procesie inwestycyjnym..
A jak zrobić zakłady, bo mam startery wypuszczone na słup o długości 50cm+ i chce do nich dowiazać się ze zbrojeniem? Jak powinny być rozłożone pręty? Czy mogą się one ze sobą stykać?
Cześć, świetny film :)
temat wydaje się prosty i chyba dlatego wielu poczatkujących inżynierów go bagatelizuje (też tak miałem),
dobra robota z tym filmem :)
Generalnie uważam, że dużo prostych tematów jest bagatelizowanych. Z jednej strony ludzie myślą, że każdy to wie a z drugiej czasami wstyd zapytać:)
@@GrupaStruktura Czasem też nie ma czasu na szczegółowe wyjaśnienia, lub tłumaczyło się to tak wiele razy że rutyna wygrywa i zapominamy aby poruszyć temat zakotwienia :)
No tak ;)
@@GrupaStruktura Na co dzień korzystasz z excela czy zewnętrznego programu do obliczeń zakotwienia?
Zewnętrznego oprogramowania.
Super odcinek. Więcej takich
Im więcej takich komentarzy tym więcej filmów będzie;)
dzięki
Przydał by się odcinek na temat żebrowania, poco ono jest i dlaczego czasami dajemy żebra gęściej a kiedy rzadziej oraz z czego wynika odległość miedzy żebrami. Odcinki super!
O jakie żebrowanie Panu chodzi?
@@GrupaStruktura chodzi o żebrowanie np. belki inaczej przykładowo kwadraty z pręta fi 6 do których wiąże się prety główne
Rozumiem że chodzi Ci o strzemiona.
@@GrupaStruktura tak
@@GrupaStruktura Tak dokładnie o to mi chodzi, błąd w nazwie przepraszam.
Siemanko akurat jestem w trakcie budowania domu i czeka mnie strop monolit także odcinki na pewno się przydadzą
Dzięki za komentarz:) Im ich więcej tym więcej odcinków będzie się pojawiać :)
Z ciekawości budujesz z projektu typowego czy indywidualnego?
@@GrupaStruktura z indywidualnego dom z garażem
Nie znalazłeś odpowiedniego gotowca ?
Witam,też nie długo będę robił strop, narazie stanąłem na wysokości nadproży, pogoda nie sprzyja.. projekt jaskółka 5z garazem, z ceramiki,
Dzięki, zapewne to była odpowiedź na moje pytanie z poprzedniego odcinka :)
Jednak im więcej się dowiaduję tym więcej pojawia się nowych pytań.
W tych projektach co widziałem zawsze zakłady w strzemionach były w kącie > 135 stopni wraz z określonym zakładem np 8cm.
Tutaj pojawia się moja wątpliwość bo większość ludzi zostawia to 8cm zakładu ale już wygina w kąt w okolicy 90 stopni.
1) Czy da się określić czy takie wykonanie jak wymieniłem wyżej jest poprawne lub jak bardzo jest szkodliwe?
2) Fajnie było by zobaczyć jakieś symulacje jak zachowa się belka/płyta przy różnych założeniach np przyjmując różne długości zakładu bądź różnych kątach ich wygięcia.
3) Jaki rodzaj oprogramowania najczęściej używa się do takich symulacji, jaki jest najbardziej popularny?
4) Czy taki program musi podsiadać jakiś certyfikat aby można było polegać na otrzymanych wynikach symulacji?
1. Jest poprawne. Zobacz na początku filmu są podane wymagania do strzemion - 90 stopni. Więcej niż 70mm lub 10 średnic pręta. Więc dla strzemion do 8mm jest ok.
2. Takie analizy są skomplikowane i wymagają już użycia oprogramowania MES (metody elementów skończonych). Na tym kanale jak na tą chwilę nie planuję takich. Chyba, że z czasem. Zrobię jednak film jak pracuje konstrukcja i jak się ją oblicza.
3. Oprogramowanie pomożemy podzielić na proste kalkulatory inżynierskie, bardziej zaawansowane programy typu REVIT Structure, lub programy do analiz MES np. Abaqus.
4. Używanie żadnego oprogramowania nie zwalnia z poprawności obliczeń. To inżynier bierze odpowiedzialność za to co przeliczył. Oprogramowanie wspomaga proces obliczeń. Jednak musimy to przeanalizować. Bo program zawsze wyrzuci jakieś wyniki ale trzeba ocenić ich poprawność.
Oczywiście że chcemy takie filmy zebg wiedzieć. Co i jak pracuje w budynku Moze temat belek narożnych plus dodatkowy wspornik np. Okno narożne z którego dodatkowo wychodzi płyta balkonu .Jakie zbrojenie i jak pracuje.
Temat okna narożnego już jest kilkukrotnie poruszany więc film na pewno powstanie. Potrzebuje jednak czasu na przygotowanie materiałów.
Kupiłem gotowe nadproża strunobetonowe ,12cm x12cm i długie 3.3m nad drzwi tarasowe 2.8m Leżą na ścianie nosnej więc 2szt,(producent zaleca 25cm podparcia więc idealnie) ale te same nadproże czyli 3.3m zamontowalem nad bramą garażową 2.5m Chyba nie szkodzi jak jest trochę więcej czyli po 40cm
@@kaziu44 napewno nie zaszkodzi.
@@marcink1980 bo słyszałem że jak się środek obciąży to mogą się końce podnieść, ale to chyba by musiał być duży ciężar
Nic się nie stanie.. choć nadproża może zacząć pracować jak wspornik bo będzie mocno utwierdzone. Lepsze było by z mniejszym oparciem ale nie powinno się nic wydarzyć.
Dlaczego wcześniej nie trafiłem na ten kanał? Czas oglądać od pierwszego filmu bardzo duza wiedza !
Będę wdzięczny za udostępnienie i komentarze ;) to powoduje wzrost oglądalności i zarazem materiałów na kanale ;)
@@GrupaStruktura pewnie ze tak
Zatem miłego oglądania;) działasz w branży?
@@GrupaStruktura mam z tym doczynienia w przyszłości zawodowo
Zrozumiałem;) udostępnij kanał znajomym ;) może też skorzystają;)
A dla mnie jest to właściwy moment na oglądanie takich filmów. Ka jestem bardziej techniczny zatem lubię rozbudowane filmy z których mogę tą wiedzę przenieść w praktykę.
Cieszę się że filmy się podobają;) jak macie tematy które chcecie abym poruszył to piszcie ;)
Jakie będą warunki przyczepności dla strzemion w słupie - dobre czy zle? Jakie są warunki przyczepności w ścianie?
Niestety nie dam rady wytłumaczyć przyczepności betonu do stali w komentarzach.
@@GrupaStruktura a gdyby rysował Pan/i zbrojenie poprzeczne w scianie to dałby pań zakłady jak dla dobrych czy złych warunków?
Warunki przyczepności są określone w normie. I na tej podstawie tego zęba je przyjmować.
@@GrupaStruktura ale są tam tylko te cztery obrazki odnośnie płyty, nie ma wzmianki o słupie czy scianie
I za tą wiedzę należy płacić
Im więcej osób będzie to oglądać tym będę bardziej szczęśliwy
Jak wiemy na świecie króluje plastik i również pojawia się w budownictwie jako strzemiona plastikowe w które łatwo wpiąć fi12 . Pytanie czy zmiana strzemion na plastikowe z fi6 jest istotna czy mieści się w szeroko pojętym przewymiarowaniu i zapasie wytrzymałości?
Szczerze mówiąc nie słyszałem o plastikowych strzemionach:) Doczytam!
Jak i kiedy zrobić podciąg na stropie?
Witam jeśli górną siatkę w zbrojeniu stropu monolitycznego robimy pełną od wienca do wienca trzeba zaginać-kotwic te górne druty?
Panie konstruktorze mam pytanie czy istnieją tablice normowe na temat długości zakładów siatek zbrojeniowych zależne od średnic prętów czy stosujemy ogólną zasadę, dziękuję za odpowiedz
Nie spotkałem się z tablicami do siatek. Ale nie wszystko wiem;) ja stosuję ogólne zasady.
Jakie ksiazki bys polecil, by w przyszlosci pracowac przy budowie domow i zalozyc firme?
Podłączam się pod pytanie
Domy w technologii tradycyjnej czy szkieletowej?
Tak czy inaczej wszystkim polecam: "nowy poradnik majstra budowlanego", " detale projektowe dla architektów". Generalnie polecam księgarnię techniczną i zakładkę budownictwo.
@@GrupaStruktura Dziekuje!
Zacznij od poradnika majstra budowlanego. Naprawdę dużo ciekawych informacji ;) zresztą chyba zrobię odcinek i polecę trochę książek w zależności od tematyki ;)
Witam, bardzo proszę o odpowiedź w sprawie przyczepnosci prętów do betonu. W normie mamy przykłady belek. A czy w słupie gdzie pręt usytuowany jest pionowo warunki przyczepności pręta do betonu będą lepsze czy gorsze niż w belce?
W słupach pręty są ściskanie A nie rozciąganie i taki wzór trzeba zastosować.
@@GrupaStruktura mogłabym prosić o rozwinięcie o jaki wzór chodzi?
wzór na minimalną długość zakotwienia dla prętów ściskanych... pozostałe wzory na podstawową długość są takie same.. tylko współczynniki różne... liczysz wg EC2?
@@GrupaStruktura nie liczę, przygotowuje się do uprawnień budowlanych wykonawczych i zgłębiam temat. :) Dziękuję za świetnie filmiki, to duża dawka wiedzy i możliwość odświeżenia informacji
Rozumiem.. będę wdzięczny za polecenie kanału;)
Czy jest możliwość aby wstawił Pan filmik w którym przedstawia Pan zasadę i pracy i montażu zbrojenia płyty dwukierunkowo zbrojonej?
Jest możliwość.. muszę mieć tylko trochę czasu na to ;)
Zrob film o zazbrojeniu okna naroznego nie podpartego w narozu okna
Zrobię bo już tyle osób o to pyta, że muszę Po prostu to zrobić;)
Dzieki za odpowiec
Nie ma problemu;) zawsze odpowiadam ;)
Szczegóły też ciekawe
Dzięki:)
z jakiej nakładki korzystasz na zw? p.s. "eta" nie "n"
O jaką nakładkę Ci chodzi? Nie korzystam z żadnej...
@@GrupaStruktura ten rysunek wygląda jak zrobiony z nakładką do żelbetu na zw-cad, właśnie się przymierzam do zakupu czegoś co by wywalało z automatu przekroje i zestawienia stali tyle że na gstarcada
Ten rysunek akurat był bez nakładki. Ale korzystam z bestcad zelbet.
@@GrupaStruktura ok, dzięki, sprawdzę sobie tą opcję
Ja jestem zadowolony. Oni chyba mają właśnie na gstarcad opcje..
Znaczy na kartce się liczy, a ja myslałem że to już na komputerze się przelicza
Obliczenia teraz praktycznie wszyscy przeprowadzają na komputerze w celu zaoszczędzenia czasu:)
Ale zbrojenie wykonuje majster na budowie i on nic nigdy nie oblicza tylko robi i to działa.
No i robi to zgodnie z tym co projektant przeliczył . A kierownik jeszcze to weryfikuje.
@@GrupaStruktura chodzi o to, że dobry majster tak to zrobi ze nie trzeba nic liczyć bo ma wieloletnią praktykę.
No jeżeli chodzi o prosty domek to pewnie tak.. ale projektuje się również inne obiekty jak biurowce, budynki wielorodzinne, mosty, estakady itp. . Nie wiem czy chciałbyś mieszkać w budynku w którym powiedział bym Ci że zbrojenie wykonano według pomysłu Pana Romka.. ma duże doświadczenie.. proszę się nie obawiać.. jak zacznie pękać Pan Romek poszpachluje. Czuł byś się zadowolony i pewnie?
@@GrupaStruktura co do duzych obiektów pełna zgoda. Ale takie inwestycje są niewspólmiernie droższe to można i 10 razy przeliczać. Mówię o domach i majstrach z wieloletnią praktyką, którzy wybudowali dziesiątki domów. Inżynier tylko siedzi i oblicza, nigdy się nie ubrudził zaprawą. Przyrownywanie takiego majstra do „pana Romka” jest nie fair. Dla mnie pan Romek to amator, ktory sie wymądrza a nic nie wybudował. Nie wiem co to będzie jak ludzie sami zaczną budować te domki do 70m2 w obrysie i sami zaczną zbroić, kierownika nad tym nie będzie. Tesciu przyjdzie coś doradzi bo się kiedyś przyglądał jak mu dom zbroili. Dla mnie to będzie Januszostwo.
Większość osób nie skorzysta z budowy bez kierownika bo nie będzie chciała wziąć na siebie odpowiedzialności... Z tym inżynierem to nie do końca tak jest.. człowiek studiuje to 5 lat.. do uprawnień musi odbyć praktykę wykonawcza i projektowa.. nie mówię że majster się nie zna.. ba.. pewnie i wiele rzeczy robi dobrze i wie jak to zrobić.. ale często brak im podstaw teoretycznych.. nie wiedzą dlaczego tak a nie inaczej.. stąd jest najwięcej błędów. A przyrównywać inżyniera do majstra . Hm.. zwróć uwagę że zadaniem inżyniera nie jest murowanie ścian i nie kształci się z używania kielnia.. to są inne zawody.. jak dentysta i okulista.. jeden i drugi lekarz.. ale inną specjalizacja... Tutaj też jeden i drugi budowlaniec.. ale mają inne zadania w procesie inwestycyjnym..
A jak zrobić zakłady, bo mam startery wypuszczone na słup o długości 50cm+ i chce do nich dowiazać się ze zbrojeniem? Jak powinny być rozłożone pręty? Czy mogą się one ze sobą stykać?