Tisíciletá tradice v současné Číně?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 авг 2024
  • Tisíciletá tradice v současné Číně? Případ „národního kroje“
    Čína v kontextu a souvislostech
    Projekt Sinopsis pořádá cyklus přednášek s názvem Čína v kontextu a souvislostech. Od nástupu Si Ťin-pchinga do čela Komunistické strany Číny sílí v domácí i zahraniční propagandě téma „znamenité čínské kultury“, tj. unikátního kulturního dědictví, které je údajně po tisíce let zakódováno „v genech čínského národa“. V kontrastu k nacionalistické propagandě se přednáška zaměří na rozmanitost a proměnlivost čínské kultury v průběhu posledních dvou tisíc let, včetně spletitých cest hledání národní identity ve 20. a 21. století. Tyto skutečnosti bude ilustrovat na oblečení různých dob, včetně různých koncepcí „národního kroje“ v moderní době. Přednášku doprovodí bohatý vizuální materiál. Přednáší prof. Olga Lomová.
    Prof. Olga Lomová vystudovala obory sinologie a orientalistika na FF UK v Praze, kde dnes přednáší na témata z dějin klasické i moderní čínské poezie a ideologie a kultury v moderní Číně. Na FF UK je také ředitelkou Mezinárodního sinologického centra tchajwanské Chiang Ching-kuovy nadace. Je autorkou řady publikací v českém, anglickém a čínském jazyce. Česky zejména Poselství krajiny: obraz přírody v díle básníka Wang Weje, Ach běda, přeběda! Oplakávání mrtvých ve středověké Číně nebo Ťing-ťie: poznámky k písním ze světa lidí (společně s Ondřejem Dadejíkem a Vlastimilem Zuskou). Publikovala rozsáhlý výbor z díla starověkého historika S'-ma Čchiena (Kniha vrchních písařů) a řadu literárních překladů (nejnověji Devět básní fu). K vydání také připravila kolektivní monografii o díle prvního českého profesora orientalistiky na Univerzitě Karlově Rudolfa Dvořáka (Ex oriente lux). Usiluje o zprostředkování akademického poznání širší veřejnosti. Píše pro Deník referendum, vystupuje v médiích (např. www.youtube.co...) a na veřejných přednáškách, kde komentuje čínskou politiku a česko-čínské vztahy v širších souvislostech moderních dějin Číny. Je spoluzakladatelkou projektu Sinopsis, do kterého přispívá také autorsky.
    Záznam přednášky proslovené v Městské knihovně v Praze dne 22. 5. 2023.

Комментарии • 2

  • @roirenaud2695
    @roirenaud2695 2 месяца назад +1

    U nás v roce 1848 existovaly vážně míněné snahy o vytvoření česko-slovanského kroje, který by tehdejší "moderní" lidé běžně nosili (obsahoval různé prvky z polského nebo jihoslovanského oděvu, včetně holí - valašek).