Fundament tradycyjny czy Płyta fundamentowa? Dlaczego wybrałem płytę.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 июн 2020
  • Widzę że wiele osób ma dylemat co wybrać - płytę czy fundament. W tym filmie postaram się wyjaśnić dlaczego wybrałem płytę fundamentową i odpowiem na pytanie dlaczego pod moją płytą nie ma styropianu. Zapraszam na ten i kolejne filmy.
  • НаукаНаука

Комментарии • 83

  • @HiEndowiec
    @HiEndowiec 9 месяцев назад +1

    Bardzo się cieszę że obejrzałem ten pełen merytoryki film. Miałem dylemat, co pod garażem wolnostojącym zbudować, tradycyjny fundament czy płytę? Teraz wiem że będzie to płyta a na niej śmiało postawię ściany garażu murowanego z suporexu czy podobnego budulca. Dziękuję ze chciało się Panu mówić i rysować w taki bardzo zrozumiały sposób.

    •  9 месяцев назад

      Dziękuję za komentarz i życzę powodzenia w budowie.

  • @ukaszniemczyk1095
    @ukaszniemczyk1095 2 года назад

    Witam czy pod domek z bali okrągłych 220 średnica 35m2 musi być xps bo chcę ogrzewanie podłogowe z mat grzejnych i na płytę bym położył grubą warstwe jakieś 15 cm styroduru?

  • @zimnydran8736
    @zimnydran8736 2 месяца назад

    Tez chcę zrobić plyte bez xps pod spodem
    Za to pierwsza warstwa bloczka isomur zlicowana ze styropianem
    Co pan mysli o takim rozwiązaniu?
    Pozdrawiam i swietny film
    Domek oczywiście 35m2
    Ocieplenie zewnętrzne standardowo, tak zaby zamknąć warstwę izolacji

  • @-Seba12
    @-Seba12 3 года назад

    A czy mogę wybrać humus i za to nasypać piasku zagęścić i na to zalać płytę bez styropianu pod płytą. Jeszcze jedno pytanie jak sprawa z zbrojeniem podwójne pojedyń czy wystarczy rozproszone dom np. o wymiarach 10×11m

    •  3 года назад +1

      Trzeba zacząć od tego że dom 10x11 to nie dom na zgłoszenie (bez projektu) więc wymaga projektu architektonicznego i w tym projekcie zostanie obliczone jak ma wyglądać płyta w swojej budowie. Technicznie odpowiadając na pierwszą część pytania to oczywiście można tak zrobić jak piszesz. Styropian pod płytą izoluje ją od mrozu z ziemi ale ta izolacja działa tylko dookoła budynku. Pod budynkiem ziemia będzie ciepła ponieważ nie ma jak zmarznąć kiedy przykrywa ją budynek. Druga rola styropianu, jaką widzę to poduszka chroniąca płytę przed pęczniejącym w zimie gruncie w wyniku przemarzania. To tzw. grunt wysadzinowy. Zdaje się najgorzej wypada w tym miejscu grunt gliniasty. Teraz o zbrojeniu, takie rozproszone w odpowiedniej ilości powinno spełniać najwyższe normy dla systemów zbrojeń. Płyta zbrojona jednowarstwowo nie spełnia swojej roli. Jeśli dasz jedno zbrojenie na środku grubości płyty to masz mozliwość pęknięcia płyty zarówno przy naporze ziemi od dołu (np pęcznienie ziemi mrozem) jak i od góry (nacisk budynku). Jesli zbrojenie bedzie przechodzić górą płyty to pękniecie nie grozi przy pęcznieniu ziemi ale grozi przy obciązeniach z góry. w odwrotnym przypadku jest analogicznie.

  • @tb-sp8dz
    @tb-sp8dz 3 года назад +1

    Czy byłoby wskazane położyć xps pod płytą fundamentową, by zabezpieczyć przed przenikaniem wilgoci od gruntu oraz położyć styropian pod podłogą? Czy to ma sens? Mowa o domku całorocznym.

    •  3 года назад +1

      trzeba zacząć od tego, że sama płyta XPS nie zabezpiecza przed wilgocią a jedynie izoluje termicznie od ziemi. najlepszym zabezpieczeniem przed wilgocią jest beton wodoszczelny. To gdzie ma być izolacja termiczna zależy od tego jak chcemy ogrzewać pomieszczenia. Czy chcemy ogrzewać ściany/płytę i akumulować w nich to ciepło czy raczej stawiamy na szybkie rozgrzewanie bez akumulacji. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja jestem jednak zwolennikiem nie ogrzewania ścian i płyty ale są osoby które uważają że akumulator ciepła jest przydatny. Moim zdaniem zależy to od sposobu grzania. Jeśli mamy wpływ na moc i czasy pracy pieca to lepszym rozwiązaniem jest niemagazynowanie ciepła w scianach. Jeśli jednak używamy tylko np kozy/kozy z płaszczem gdzie trzeba rozpalić i nie bardzo mamy możliwość sterowania temparaturą wody w obiegu to tak jak w starych piecach kaflowych oplaca się akumulować energię cieplną w masie budynku. W takim przypadku rozpalony piec nie nagrzeje blyskawicznie pomieszczeń ale cześć energii odda ścianom które zwrócą ją później do pomieszczenia po wygaszeniu pieca. Trzeba jednak pamiętać że spora część tej energii zostanie stracona nawet mimo zastosowania ocieplenia elewacji.
      Styropian pod posadzką zawsze ma sens.

    • @tb-sp8dz
      @tb-sp8dz 3 года назад +1

      @ Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

  • @slag3481
    @slag3481 3 года назад +1

    Dzień dobry
    Wielkie słowa uznania za pracę Pana i Rodziny, powoli przymierzam się do podobnego projektu. Mam 8-osobową rodzinę mieszkającą w 74-metrowym mieszkaniu w żelbetowym bloku i nawet krótki remont kibelka to dla nas była udręka, musiałem zamontować pomporozdrabniacz w łazience który od tego czasu stał się niezbędny pomimo skończenia remontu toalety (jeden sedes to za mało). Całe mieszkanie wymaga remontu i nie widzę innego wyjścia jak wyeksmitować rodzinkę na 2-3 miesiące na działkę ROD. Ale najpierw trzeba dla nich zbudować altankę:) która potem posłuży do rekreacji!
    W związku z tym mam parę pytań, bo w sieci tematy domków do 35 m2 dotyczą zgłoszenia budowy parterowych konstrukcji na własnej działce (i ewentualnym ich przekształceniu), właściwie nikt nie rozczula się nad ROD-ami. Zaznaczam że pytam o ROD, inne działki mnie nie interesują i łatwo poczytać o zasadach na necie.
    1. Czy dach stromy (5m) i płaski (4m) to jedynie w Polskiej Normie PN-89/B-10425 są określone na 12 i więcej stopni, czy są jakieś inne kruczki?
    2. Czy altana na ROD wymaga zgłoszenia do jakiejś instytucji gminnej czy wystarczy zgłosić zamiar do zarządu ROD? Wyczytałem w sieci, że wystarczy do Zarządu ROD...
    3. W 8:52 min. mówi Pan, że "na zgłoszenie, to one nie mogą posiadać piwnicy". Wydaje mi się, że dotyczy to innych działek niż ROD, gdzie na zgłoszenie budujemy JEDNOKONDYGNACYJNE konstrukcje. Czy dotarł Pan do jakiegoś przepisu, że nie można na ROD wykonać piwnicy? Tak naprawdę to nie chodzi mi o piwnicę - pytam pod kątem obniżenia najniższej kondygnacji o jakieś pół metra poniżej gruntu aby parter i poddasze miały w miarę wysokie stropy i mój starszy synuś się nie uderzał w belki:)
    Pozdrawiam, Sławek

    •  3 года назад

      panie Sławku, domek który pan ogląda rowniez stawiam na ROD. generalnie ma pan dobre informacje. w tym przypadku jest niewiele obostrzeń przy budowie. powierzchnia zabudowy do 35m, wysokość i kąt dachu tak jak pan podaje liczona od poziomu gruntu na ścianie z wejściem. odległość budowli 3m od granic dzialki. nie ma obostrzeń dotyczących kondygnacji z tego powodu wiele dzialek posiada domki dwukondygnacyjne. formalności polegają na "powiadomieniu" zarządu o zamiarze budowy. zarząd sprawdza tylko czy budynek nie przekracza rozmiaru. jesli pojawia sie pytania to prosze pisać.

    • @slag3481
      @slag3481 3 года назад +1

      Bardzo dziękuję za cenne informacje. Zaraz zaczynam zabawę z Kazaplanem i chociaż nie chcę zajmować Panu czasu moimi wątpliwościami, ale żeby na starcie nie popełnić błędu to może jeszcze podpytam o coś, co może się przydać też innym zainteresowanym:
      1. Czy kominy i instalacje wentylacyjne mogą wystawać ponad wysokość 5 metrów i na jaką wysokość?
      2. Czy zadaszenie może wyjść poza obrys ścian 35 m2 i na jaką odległość? A jeśli tak, to czy wystające wokół zadaszenie jest wliczone do powierzchni werand, tarasów i ganków, ograniczonej łącznie do 12 m2, czy tylko ta część która zadasza faktyczną, wyposażoną w jakąś podłogę werandę, taras lub ganek?
      3. W dawnym Regulaminie ROD była mowa o ograniczeniu 5 m wysokości w przypadku dachu stromego dwuspadowego. Według nowego Regulaminu, wydaje mi się że dach może być wielospadowy. Przyjmijmy że dwie połacie są nachylone pod kątem 13 stopni i są względem siebie prostopadłe. Na ich połączeniu kąt w stosunku do płaszczyzny jest wtedy mniejszy niż 12 stopni. Czy według Pana wiedzy taki dach może zostać uznany jako płaski?
      4. Pisze Pan, że poziom gruntu "0" jest wyznaczany w odniesieniu do ściany z wejściem. Który punkt powinniśmy przyjąć jeśli grunt jest pochyły wzdłuż tej "frontowej" ściany?
      5. Rozwijając wątek pochyłego gruntu. Jeśli wejście zaprojektuję na krótkiej ścianie budynku 10 x 3,5 m, przy czym na drugim końcu budynku grunt jest niżej o 1 metr, to z tamtej strony do najwyższego punktu dachu będzie powiedzmy 6 metrów - czy to jest ok?
      6. W rogu działki mam starą parterową ceglaną altankę idealną do składowania narzędzi i niektórych materiałów podczas budowy nowego domku. Czy mogę ją do tego wykorzystać i wyburzyć dopiero po zakończeniu prac, czy muszę ją wyburzyć wcześniej?
      No to dowaliłem do pieca - przepraszam i wcale nie spodziewam się odpowiedzi w zakresie wykraczającym poza wcześniej zidentyfikowane przez Pana potrzeby. Ale po obejrzeniu 3 filmików widzę że posiadł Pan imponującą wiedzę oraz prezentuje racjonalne podejście do interesującego mnie tematu altanki na ROD. Z marszu stałem się subskrybentem i poleciały "łapki w górę":) Nadmieniam, że potrafię korzystać z wyszukiwarki i do budowy przymierzam się od 2 miesięcy, obejrzałem i przeanalizowałem wiele powtarzanego w kółko materiału - dlatego moje pytania są takie upierdliwe. Mam jeszcze jedno pytanie:
      7. Kiedy ukaże się trzeci film z budowy?
      Czekam z niecierpliwością, trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i serdecznie pozdrawiam!

    •  3 года назад

      @@slag3481 OK, to lecimy po kolei
      1/ 5m to wysokość najwyższego punktu dachu więc moim zdaniem jeśli będzie to komin murowany to będzie częścią budynku. Jeśli jednak będzie to rura wystająca z dachu to myślę że nie wliczy się do pojęcia dachu. Regulamin rod nie określa takich rzeczy jak kominy a zgodnie z główną zasadą prawa co nie jest zabronione jest dozwolone.
      2/ Tak zadaszenie może wyjść poza obrys budynku, nie jest określone jak mocno może wyjść. Jesli zadaszenie będzie podparte to będzie to weranda. Jednocześnie warto przemyśleć bardzo wychodzące poza obrys scian elementy dachu ze względu na wiatr i możliwość poderwania.
      3/ aktualny regulamin okresla tylko dach stromy lub płaski. Interpretacje mówią o 12stopniach granicy między jednym a drugim. Można zatem zbudować dach wielospadowy (ja taki buduję) ale trzeba mieć swiadomość iż jest bardziej skomplikowany pod względem konstrukcji nośnej.
      4,5/ Moim zdaniem najwyzszy punkt poziomu gruntu. Zgodnie z zasadą o korzystnej dla obywatela interpretacji. Mogę sie jednak spodziewać iż ponieważ mówi się o stronie z drzwiami to punkt ten może być liczony od miejsca gdzie owe drzwi występują. Przepisy nie są jasne ale umożliwiają usadowienie budowli na palach lub podmurówce przy pochyłym terenie. Nie odpowiem na 100% czy taki przkład będzie zgodny z zasadą bo zasada polega na interpretacji ae moim zdaniem to powinno być zgodne z wymogami.
      6/ Nie spotkałem się z nakazem wyburzenia przed a nawet nakazem wyburzenia po wybudowaniu. Ja tak mam - stary mały domek stoi obok mojego nowo budowanego. Zamierzam zostawić go tak długo jak zarząd nie kaze mi go wyburzyć. Moga powołać się na interetacje iż na działce rod zabudowa nie może przekraczać 35m2 jedoczesnie nie jest obostrzone o ilości budynków. Wiec bezpośrednio z przepisu wynika że na działce rod mogą być 2 budynki ale ich łączna powierzchnia nie powinna przekroczyć 35m2.
      7/ filmik wrzucę niedługo, własnie skończyłem zalewać wieniec i o tym będzie część trzecia

    • @davaoify
      @davaoify 3 года назад

      @ Na każdą działkę można łącznie wybudować budynki do 35m2 przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.Oczywiście ganek do12m2 nie wlicza się w metraż.

    • @antoniantonowski7953
      @antoniantonowski7953 3 года назад

      @@slag3481 5

  • @maciektokarz3500
    @maciektokarz3500 3 года назад

    A czy taka płyta grubosci tylko albo "aż "30cm jest zgodna z prawem budowanym. Mam na myśli czy nie będzie problemu przekształcić z letniskowego na dom całoroczny?

    •  3 года назад +2

      nie sądzę żeby prawo budowlane określało minimalną czy maksymalną grubość płyty. Budynek do przekształcenia musi być zbudowany co najmniej tak dobrze jak wskazywały by na to projekty konstrukcyjne. Jeśli dobrze się orientuję to przy przekształceniu jest inwentaryzacja konstrukcji i jeśli wszystko jest dobrze zrobione to zgoda może być wydana. Osobiście jednak uważam że jeśli ktoś przed budową myśli już o przekształceniu to powinien rozważyć czy od razu nie budować z projektem i taki wymiar jaki uważa za dogodny dla siebie.

    • @MichalK_Photo
      @MichalK_Photo 2 года назад

      Do przekształcenia robił bym tylko z projektem. Potem się okaże że nie ma jak sprawdzić czy budynek był wykonany zgodnie z WT2021 czy WT2022 i będą schody (choćby brak wymaganej izolacji cieplnej).

  • @137jastr1
    @137jastr1 2 года назад

    Dzień dobry,
    że zapytam:
    Pańskie referencje…mam na myśli…
    zawód wyuczony,
    zawód wykonywany ?
    Z poważaniem,
    pozdrawiam

    •  2 года назад +1

      Witam, a co to ma do rzeczy?

  • @konradstaszczuk5306
    @konradstaszczuk5306 3 года назад +1

    A czy trzeba badać grut do płyty?? I na jakim grucie pan robił???

    •  3 года назад +4

      Jak ktoś chce badać to niech bada żyjemy w wolnym kraju (jak na razie).

    • @DonVikolCorleone
      @DonVikolCorleone 3 года назад

      Co to jest grut?

    • @MeWash73
      @MeWash73 3 года назад +1

      @@DonVikolCorleone I am groot.

    • @DonVikolCorleone
      @DonVikolCorleone 3 года назад

      @@MeWash73 🙃

    • @marcinpiatek1909
      @marcinpiatek1909 3 года назад

      @@DonVikolCorleone Może chodziło o drut? XD

  • @j_mzk5030
    @j_mzk5030 2 года назад

    Czy opłaca się dawać xps pod plyte w 35m2 jeśli nie będę miał podłogówki ? Dom mieszkalny całoroczny i będę chciał dać na górę eps i wylewkę

    •  2 года назад

      Moim zdaniem w takim wypadku xps nie ma sensu pod płytą. Skoro plyta nie jest grzana (jest odizolowana wewnetrzna warstwa) to nie ma wplywu na utrzymanie ciepla. Mozna zalozyc ze bedzie spelnial tylko role poduszki dla budynku. Jesli grunt nie jest szczegolnie mokry (zamarzanie zima) ani skalisty ( punktowe podparcia domu) to calkowicie nie ma sensu kłaść pod plyte styro.

    • @j_mzk5030
      @j_mzk5030 2 года назад

      @ będę dostawiał 35m2 do obecnego, w zasadzie będą to 3 ściany z płaskim dachem parter, wiec mega lekka konstrukcja i nie wiem jaka zrobić plyte. Mógłbyś doradzić? Myślałem o
      1. Piasek zasypowy zagęszczony
      2. Folia budowlana
      3. Eps 10cm jako szalunek tracony oraz na calej powierzchni płyty
      4. Folia budowlana
      5. Beton 15cm ze zbrojeniem rozproszonym
      Ale tutaj wydaje mi się ze podłoga była by zimna jeśli na to poszły by panele i w jednym miejscu kafelki. Teraz natrafiłem na Twój film i podważam słuszność dania eps/xps pod plyte ale wolałbym dać na plyte i zrobić wylewkę. Jak Ty to widzisz? Dziękuje za pomoc

    • @j_mzk5030
      @j_mzk5030 2 года назад

      @ chciałbym to zrobić jak najtańszym kosztem ale żeby było to zrobione solidne, ale nie chce przewymiarowanej płyty pod tak lekka konstrukcje

    •  2 года назад

      Brak xps pod plyta nie oznacza braku solidnosci choc znana jest teoria ze trzeba polozyc bo wszyscy kładą 😜. Kazda warstwa, każdy element jest w jakims celu. Przeanalizuj i sam dojdziesz do wlasciwych wnioskow. Nie warto dawac xps jesli mialoby to wylacznie zapewnic dochód producentowi.

    • @j_mzk5030
      @j_mzk5030 2 года назад

      @ doszedłem do wniosku ze zrobię plyte 15cm zbrojona n samej foli. Postawie szkielet. Dam 15 cm styropianu i wylewkę 7cm. I na plyte na boki jeszcze może eps. Nie będę miał uczucia ciągnięcia zimna od płyty na podłodze. I nie będę wydawał na xpsa pod plyte skoro tak naprawdę w moim przypadku nie będzie tam potrzebny. Mógłbyś się wypowiedzieć czy tak może być ?

  • @jarokowalski3355
    @jarokowalski3355 3 года назад

    mądry gość

  • @pawe5074
    @pawe5074 3 месяца назад

    Cześć. Zastanawiam się nad zastosowaniem płyty fundamentowej pod domek murowany parterowy (również na ogródkach działkowych) 4mx4m plus 3mx4m taras zadaszony jednym dachem z domku. Jaką głębokość płyty by Pan radził?

    •  3 месяца назад

      Plyta zbrojona wystarczy 15cm. Ja na brzegach dalem troche grubsza bo domek dosc duzy i kilka ton wazy. Wazne zeby beton byl dobrej jakosci, nie taki krecony w betoniarce.

    • @pawe5074
      @pawe5074 3 месяца назад

      @ wystarczające będzie zbrojenie włóknami stalowymi, bez pretów?

    • @pawe5074
      @pawe5074 3 месяца назад

      @ zastanawiałem się czy dać głębokość 30cm z czego 10cm nad poziom gruntu.

    •  3 месяца назад

      @@pawe5074producent betonu twierdził że jest wystarczające ale ja bym dał jakieś pręty na około albo w miejscach gdzie są otwory drzwiowe

    •  3 месяца назад +1

      @@pawe5074bedziesz mógł po tym czołgiem jeździć

  • @janekkkk2017
    @janekkkk2017 2 года назад +1

    A co jeśli działka jest skośna jak zrobić płytę

    •  2 года назад +1

      Podkopać wyższy fragment gruntu.

  • @krzysztofhala8149
    @krzysztofhala8149 3 года назад

    👍😄

  • @tomaszwisniewski5772
    @tomaszwisniewski5772 3 года назад

    Dzień dobry a czy styropian xps pod płytą nie stworzy problemu zmiażdżenie lub wolną przestrzeń i osiadanie? Myślę że folia tak ale xps nie.

    •  3 года назад +1

      Niesądzę żeby to był problem, XPS jest dość twardy a jak rozłożymy ciężar domku na powierzchnię styropianu to okaże się że nie jest to tak wielkie obciążenie. Domek 35m2 zbudowany na płycie raczej bedzie wolny od efektu osiadania, powierzchnia oporu gruntu jest zbyt duża chyba że stawiamy na bagnie. Folia zawsze się przydaje a najbardziej w chwili wylewania betonu żeby zatrzymać betonową wodę w świeżym betonie i zapewnić mu spokojne wiązanie bez konieczności podlewania i obawy o pękanie.

    • @tomaszwisniewski5772
      @tomaszwisniewski5772 3 года назад +1

      Dzięki wielkie

  • @ukaszniemczyk1095
    @ukaszniemczyk1095 2 года назад

    Zaznaczam że będę tam mieszkać cały rok więc nie chciał bym żeby ciągło zimno z płyty

  • @grzegorzfajfer3987
    @grzegorzfajfer3987 3 года назад

    A kto powiedział, że trzeba zasypywać przestrzeń pomiędzy bloczkami fundamentowymi?????? Jak ktoś robi piwnicę to też zasypuje?

    •  3 года назад

      Omawiamy przypadek domku 35m2 (na zgłoszenie).

    • @MichalK_Photo
      @MichalK_Photo 3 года назад

      @ chodziło mu o to, że jak jest piwnica to się nie zasypuje więc tu też można zostawić pustkę. Tylko wtedy trzeba zrobić prawdziwy strop betonowy albo drewniany, nie posadzkę na gruncie.

  • @czarnyczarny3253
    @czarnyczarny3253 3 года назад

    Jaki jest koszt płyty a fundamentu???

    •  3 года назад

      Zobacz inny filmik na tym kanale. Tam jest o płycie fundamentowej z podanymi wszystkimi kosztami. Jaki jest koszt zwyklego fundamentu tego nie wiem bo nigdy nie robilem. Powinien byc troche nizszy ale roboty duzo wiecej. Jak doliczysz chudziaka do zalania wewnątrz to moze sie okazac ze tradycyjny fundament sie nie opłaca.

    • @multikill9681
      @multikill9681 3 месяца назад

      Poprawnie wykonana płyta jest droższa od tradycyjnych fundamentów. To co pokazuje autor filmu to można w garażu zastosować a nie w budynku mieszkalnym.

  • @sutanzotarasia7799
    @sutanzotarasia7799 2 года назад

    Przy Polskim klimacie i zmiennej pogodzie stawiałbym jednak na tradycyjny fundament. Taka płyta pracuje nie jest oparta pod strefą przemarzania wątpie czy będzie równie trwała.

    •  2 года назад

      każdy ma prawo stawiać na co chce...

    • @sutanzotarasia7799
      @sutanzotarasia7799 2 года назад

      @ to ja postawie bez fundamentów😄

    •  2 года назад

      @@sutanzotarasia7799 kto Ci zabroni ;)

    • @GOLONKO69
      @GOLONKO69 Год назад

      Większej głupoty nie słyszałem. Płyta jest dużo lepszym rozwiązaniem kolego.

    • @sutanzotarasia7799
      @sutanzotarasia7799 Год назад

      @@GOLONKO69 szczególnie jak ja w zimie wypchnie w górę z gruntem i popęka 😆😆😆 to dobre ale pod garaż

  • @wedkarstwopomorskie6224
    @wedkarstwopomorskie6224 3 года назад +2

    jak można położyc płytę na humusie? Przeciez grunt musi być wybrany do warstwy nośnej i ewentualnie wymieniony pod płytę

    •  3 года назад

      z jakiego powodu musi?

    • @konradstaszczuk5306
      @konradstaszczuk5306 3 года назад

      Pod płytę powinno się badać grut i na gliniastym terenie jest nie zalecana sie płytę

    •  3 года назад

      @@konradstaszczuk5306 spokojnie, nie jest to teren gliniasty. Jak już wcześniej napisałem, jak ktoś chce badać to niech bada.

  • @robertrobert1899
    @robertrobert1899 3 года назад +4

    Opowiada pan takie bzdury ze aż żal słuchać. Powiedz pan krótko zrobił pan płytę i zachwala pan płytę. Za rok zrobi pan ławy i będzie pan chwalił ławy.

    •  3 года назад +5

      że niby co jest nieprawdą? zakładam że w zyciu pan płyty nie robił i teraz żałuje że rył w ziemi, jak kret, dziury pod ławy... o ile w ogóle coś pan kiedykolwiek wybudował

    • @robertrobert1899
      @robertrobert1899 3 года назад +2

      @ niestety tułam sie po budowach 20 lat i zarabiam pieniądze. A co jest nie tak niech pan dokladnie przeglądanie swój film. Rysuje pan płytę ledwo zaglebioną w ziemi bez podbudowy a w dalszej części pokazuje pan rysunek z opisem podbudow. Pod płytę zostawia pan grunt rodzimy a w ławach pan go wybiera. Pod ławy mowi pan ze trzeba robic odwierty a pod płytę już nie. Na koniec dam panu powod dla którego warto wybrac grunt i zrobic podbudowe budowa Miedzyrzecz w lubuskiem pierwsza wywrotka dojechała koparkowy wbija łyżekę i 2 tony 2 wojny światowej od min po bomby lotnicze itp. Budowa pod Poznaniem teren wiejski działki wytyczone na terenach rolnych pierwsza łyżka i 3 tony chemikali w gruncie. Budowa okolice Wrocławia podobna sytuacja jak pod poznaniem ale pod ziemią zakopana jakaś padlina. A na koniec okolice Legnicy geolog wbił trzpień i tyle go widział trafił w stare składowisko śmieci nawet najstarsi mieszkancy okolicy nic o tym nie wiedzieli. Tak że pozdrawiam i życzę powodzenia w budowaniu.ps. Dla siebie wybudowałem 3 dom i w nim mam zamiar doczekać starości choc korci mnie jeszcze mały domek drewniany ale to może jak dzieci pójdą w swiat. Pozdrawiam

    •  3 года назад +1

      @@robertrobert1899 przecież rysując płytę narysowałem moją własną. rysując opisywałem w jaki sposób ją robiłem. opisałem z jakiego powodu w mojej płycie nie dałem XPS pod płytę w porównaniu z płytami pod którymi XPS się znalazł co przedstawia załączona grafika z netu. Nie wiem czy muszę tłumaczyć jeszcze raz to co już tłumaczyłem w filmie... w przypadku płyty nie wybieram gruntu bo płyta jest płaska i cienka (mało wchodzi w grunt). W przeciwieństwie do fundamentu z ławami które kopie sie do głębokości przemarzania. KOPIE SIĘ je na powiedzmy metr w głąb ziemi bo fundamenty nie są płaskie jak płyta i muszą wejść w ziemię. Dziecko z przedszkola zrozumie jaka jest różnica.
      Co do odwiertów to też już na filmiku tłumaczę z obrazkami co się stanie jesli budynek bedzie osiadał w gruncie o różnej ściśliwości. nie będe tego drugi raz rozwijał.
      Zapewnię pana Roberta iż mój domek jest budowany na wysypisku smieci zamkniętym przed stu laty a do tego teren jest z wysokim stanem wody podskórnej ponieważ znajduje się blisko rzeki i jest niewiele ponad poziom lustra. Gdybym w tym miejscu kopał znalazł bym tam śmieci, stare butelki i to co się jeszcze nie rozłożyło a dodatkowo ryzykowałbym wystąpienie efektu basenu w wykopie. Nie przekonuje mnie zatem pańska obawa o smietnik czy inne niespodzianki w miejscu budowy.
      Na koniec potwierdzając własny profesjonalizm w budowaniu domu proszę przepowiedzieć mi, w związku z moimi "błędami", co takiego stanie się z moim domkiem w przyszłości. Na tym zakończymy dyskusję a czas pokaże kto miał rację.

    • @robertrobert1899
      @robertrobert1899 3 года назад

      @ A jak zamierza pan odizolować zimna płytę od dolnej części ściany.Wiem że teraz zimy brak ale czasami sie zdarzają.A zimno lubi wchodzic w ziemię.

    •  3 года назад +1

      @@robertrobert1899 to jest domek letniskowy, owszem do uzytku zimą ale bez przesady nie bedzie zamieszkaly zaznaczam to na filmie. jako letniskowy zimna sciana nie powinna mnie interesowac ale jako zimowy interesowac troche moze. a wiec zimno bedzie ograniczone w poziomie gruboscia bloczka a w pionie dodatkowa warstwa styropka + wylewka + podlogowka .... raczej zimna nie odczuje. sprawdze to przyszłej zimy moją kamerą termowizyjną

  • @maciejdziechciowski1
    @maciejdziechciowski1 4 месяца назад

    Poleciałeś max z tradycyjnym fundamentem, nikt tak nie robi jak chce robić taniej. Wersja min dla tradycji obędzie się bez bloczków, chudziaka, piachu i wykopów na całej powierzchni. Taniej i mniej pracy wychodzi tradycyjny fundament natomiast ja jestem zwolennikiem płyty lecz te argumenty co o nich mówisz w większości do mnie nie docierają i są bardzo szybko do obalenia. Tak można wytłumaczyć kobiecie z pewnością to łyknie😅

    •  4 месяца назад

      widzę że majster specjalista się trafił... zapraszam do obalania bo napisałeś się sporo i nic z tego nie wynika. dodam jeszcze że uwaga o "kobiecie" jest dość seksistowska.

    • @maciejdziechciowski1
      @maciejdziechciowski1 4 месяца назад

      @ taki ze mnie majster jak i z Ciebie:-) gdybym robił kosztowo to bym wykopał rów koparka dal szalunek aby wystawał ponad poziom by nie dawać bloczków resztę obsypał. Automatycznie koparka nie musi tyle wybierac tylko łyżka 40cm jedzie no i piachem nie trzeba fundamentow zasypywać. Ocieplenie fundamentów bez sensu bo i tak są kopane poniżej strefy przymarzania. Betonu idzie znacznie mniej bo robisz tylko po obrysie. I co jeszcze chciałbyś wiedzieć?

    •  4 месяца назад

      @@maciejdziechciowski1 a więc tak 24m po obwodzie, szerokość fundamentu 25cm (pod bloczki 24cm) i jak piszesz głębokość przemarzania powiedzmy 1m = 6m3 betonu czyli więcej niż ja na płytę a ja już miałem płytę czyli podłogę a Ty musisz ją jeszcze wylać. Czyli dodasz dalsze 2,5m3 na 10cm podłogę i masz niejednolite podłoże nieusztywnione pod ściankami, przepuszczające wilgoć na styku fundamentu i wylewki itp.
      Fundamentow sie nie ociepla tylko może izoluje termicznie ale nawet nie to. Trzeba je wyizolować naciskowo poprzecznie (poziomo) co zazwyczaj wykonuje styropian i nie jest on do ocieplenia. Co jeszcze Ci policzyć?

    • @maciejdziechciowski1
      @maciejdziechciowski1 4 месяца назад

      @ jak już to czymś w rodzaju papy. Ok co z betonem to przyznaje rację ale cała reszta piach, wykopy no i jak plyta to styrodur

    • @maciejdziechciowski1
      @maciejdziechciowski1 4 месяца назад

      @ na dodatkowej wylewce zapłacisz 1 tys a styropiany kopanie, zasypywanie piachem i zageszczanie.

  • @passektdi
    @passektdi 8 месяцев назад

    Działka przy lotnisku... ciężko słucha się filmu a co dopiero żyć w takiej okolicy.