Sprawdź, czy na płytce drukowanej od ups nie ma potencjometrów od regulacji napięcia odcięcia - w niektórych modelach coś takiego było montowane. To by mocno ułatwiło sprawę.
To pokazuje, że temat, który wydawałoby się, że jest łatwy, jednak wymaga trochę przygotowania - dlatego ja też zacząłem właśnie od takiego wydawałoby się prostego projektu, a już w nim napotkałem sporo problemów ;)
Super! Sam będę niedługo zgrzewał. Mam kilka pytań ważnych i mniej ;) 1. Sunkko podczas zgrzewania daje iskry, bo na filmie nie widać, może wina przyspieszenia? 2. Brak usunięcia starych zgrzewów nie ma wpływu na pomiary i później na jakość kolejnych zgrzewów? 3. Co sądzisz o dodatkowym zabezpieczaniu pojedynczych ogniw? Przykładowo taśma z już "wbudowanymi" zabezpieczeniami.
Hej, już odpowiadam: Ad 1. Czasem lekko iskrzy - zależy jak dociśniesz i jaki jest styk - generalnie nie ma tragedii. Gorzej, że mi ciągle bezpieczniki wywalało - szczególnie przy zgrzewaniu biegunów dodatnich - nie wiem czemu;( Ad 2. Na pomiary nie, bo ta przystawka pomiarowa do pomiaru impedancji ma taką dość cienką iglicę i trafiałem po prostu pomiędzy te stare ślady po blaszkach. Do zgrzewania usunąłem obcinaczkami co się dało - starałem się nie szlifować ogniw, aby nie rdzewiały później - czy to dobra metoda.. okaże się ;) Ad 3. Widziałem taką taśmę gdzieś na filmie, ale nie trafiłem na takie nigdzie do kupienia. Wydaje się to ciekawe i w sumie powinno zabezpieczyć pakiet na wypadek awarii pojedynczego ogniwa - w sumie podobnie jak przy lutowaniu ogniw na druciki. Ale nie bawiłem się tym w rzeczywistości, więc trudno mi się wypowiadać, jak to faktycznie zadziała - warto by jakiś test kiedyś zrobić w kontrolowanych warunkach.
Iskry pojawiają się praktycznie zawsze przy blaszkach niklowanych. Nie ważne jaka zgrzewarka. Nie wiem czy to powłoka niklu odpryskuje przy zgrzewaniu czy sam metal daje taki efekt. Czysty nikiel nigdy nie iskrzy jeśli jest dobry styk. Z mojej obserwacji wynika że im większy prąd zgrzewania tym iskry są większe. Taka już przypadłość blaszek niklowanych.
@@smart-diy jedyny sposób to do kubka z wodą i solą na dwa trzy dni i jak nie będzie rdzy to pure nickel. Jak będzie jakiekolwiek ognisko rudej to niestety plated steel.
Witam Zapytam odnośnie tej zgrzewarki czy nie wywaliło Ci bezpieczników , a drugie pytanie może głupie ale musiałem zapytać czy pomiary napięcia baterii robiłeś w momencie odcięcia BMS czy już po fakcie . Może BMS działa prawidłowo i w chwili obciążenia było niższe napięcie . Pozdrawiam
Cześć. Odnośnie zgrzewarki to wywalało bezpieczniki notorycznie. Najczęściej przy zgrzewaniu bieguna dodatniego - nie wiem dlaczego. Czasem to było co 4 zgrzewy, czasem co 40. Generalnie było to dość mocno upierdliwe. Co do pomiarów napięcia, to woltomierz był podłączony przez cały czas do akumulatora i sprawdzał napięcie pod obciążeniem - moje podejrzenie jest takie, że któryś z szeregów zszedł szybciej niż reszta i bms to właśnie wyłapał i odciął aku od obciążenia.
Miód malina strasznie się cieszę jak widzę takie filmy to znaczy ze świadomość w temacie rośnie, podkładki izolacyjne na dodatniej stronie to bardzo dobry pomysł sam stosuję, wykonanie 1 klasa, widzę że zgrzewarka daje radę jaką taśmą zgrzewasz 0.2mm? Z takich sugestii do pracy w takim "ciasnym" boxie warto zapewnić dobre odprowadzenie ciepła (czyli nie pakuj tak szczelnie ogniw, warto zrobić jakąś wentylacje w samej obudowie UPS-a) same ogniwa nie maja prawa jakoś mocno się grzać ale brak możliwości odprowadzenia nawet małej ilości ciepła powoduje jego kumulacje i to jest problem. Co do napięcia gdzieś mi umknęło ten UPS pracuje na typowym zasilaniu 24V?, bo jak tak typowe domowe przetwornice wyłączają się przy 10.5V to taki standard przynajmniej z takim się spotkałem i jest to potem mnożenie w zależności od systemu czyli dla 24V odcięcie to 21V, a dla systemy 48V to odcięcie to 42V dlatego moje pytani bo na filmie odcięcie następuje przy około 20.5V co by się zgadzało wiec czy to na pewno bms? Sam bms powinien pozwolić zejść do 2.5V na szereg czyli odcięcie powinno nastąpić przy 17.5V tyle w teorii, a jeżeli to bms odcina to rzeczywiście nie jest godny polecenia.
Leszek - w dużej mierze dzięki Twoim filmom zainteresowałem się tematem ogniw 18650. Jest z nimi dużo pierdzelenia, ale Twój powerwall pokazał, że można na nich budować mega duże projekty. Ja jednak wolę zacząć od czegoś małego. Co do Twoich pytań, to użyłem blaszek 0.15 niklowych - innych po prostu nie miałem. Zgrzewarka dawała radę, chociaż korzystanie z tego pióra wymaga wyższego prądu niż jak korzystasz bezpośrednio z tych elektrod w samej zgrzewarce, a to z kolei powodowało częstsze wycieczki do rozdzielnicy, bo wywalało mi bezpiecznik w garażu ;) Ups pracował fabryznie na 2 aku 12V vrla w szeregu czyli 24V - zakres napięć zmierzony przeze mnie to 19V-29V - bms według specyfikacji powinien odcinać przy 2.5V, a odcinał znacznie wyżej. Na filmiku tego nie ma, ale zrobiłem już kolejne testy i wymieniłem bms'a na Daly 40A i on był o tyle lepszy, że praktycznie się nie rozgrzewał, ale też odciął wysoko, bo przy ponad 21V. Z tym, że dla niego znalazłem w specyfikacji cut-off voltage na poziomie 2.7V (lub 2.8 zależnie od dokumentu) czyli nieco poniżej 19V. Odcinał przy ponad 21V, więc podejrzewam, że któryś z szeregów może po prostu szybciej tracić napięcie - zamówiłem sobie taki fajny monitor baterii od isdt, to jak przyjdzie to sprawdzę dalej. Jeśli zaś chodzi o wentylację - to tak... okleję pakiet docelowo tylko po tym krótszym boku gdzie są podłaczenia bms'a i ewentualnie dam wentylatory z przodu obudowy - to powinno mocno poprawić działanie tego pakietu.
@@smart-diy W takim razie cieszę się że zaciekawiłem Cię tym tematem :) ... Co do zgrzewarki to wiesz ja zgrzewam po 6szt wiec nie potrzebowałem używać pióra ale tak jak wspomniałeś w filmie najważniejszy jest docisk zły docisk to zły zgrzew i zamiast zgrzewać spawamy.. Z tym odcinaniem prawdopodobnie (na 90%) masz racje też wydaje mi się jeżeli jesteś pewny że to odcina BMS nie UPS to jest problem z jednym z szeregów, temat załatwił by pewnie balanser, być może dlatego też tak się grzeje bo tam masz na bms-ie pasywny balanser i w tych tanich nie da się ich wyłączyć cały czas pracują starając się spalić najwyższy szereg , możesz sprawdzić miernikiem po takim rozładowaniu każdy szereg zobaczysz jakie maja napięcia
Jestem pewny - napięcie spada do 0 i trzeba reset bms'a zrobić, aby znowu wskoczyło napięcie. Poczekam sobie na ten monitor baterii, to wtedy będę widział cały cykl rozładowania dla każdego szeregu w czasie rzeczywistym ;)
@@smart-diy a to po tym jak odcina go nie możesz wziąć miernika i przeleciec wszystkie szeregi, popatrzeć jakie mają napięcia. Jeden z nich o ile go odcina przy 2.5 to na pewno będzie miał bez obciążenia powiedzmy 3.2v a inne 3.4v.
Jasne, że mogę, ale jak robiłem te testy, to pakiet był cały oklejony i nie było dostępu do poszczególnych szeregów, a dzisiaj dotarł mi już ten monitor baterii ISDT BG-8S, więc jego wykorzystam, jak tylko znajdę chwilę ;)
Hej. Czy były jeszcze jakieś kolejne etapy rozwoju tego projektu? Zmieniałeś coś jeszcze poza rzeczami opisanymi w komentarzach? Działa to do teraz? Temat mnie ciekawi bo mam taki sam UPS ;)
Cześć, zaciekawiła mnie ta listwa din z pomiarem odbiorników zamontowana w głębi blatu roboczego; widoczna w 5:50. Czy mógłbyś przybliżyć jakie masz tam aparaty i jej funkcjonalność? Pozdrawiam
A to takie śmieci co mi zostały po budowie i różnych projektach. Generalnie są tam dwa gniazda, które są załączane przekaźnikiem bistabilnym zamela i każde z nich ma taki chiński licznik energii zapięty... no i jakiś bezpiecznik na wejściu.
Część kupioem ostatnio taki sam ups ale oznaczenie 1000. Ile by kosztowało gdybys mi zrobil taki pakiet? Pozdrawiam. Aha i zapomniał bym czy jesteś zadowolony z tego ups po czasie jak to wszystko działa?
Hej, nie składam pakietów na zamówienie, bo nie mam na to czasu niestety. Co do samego ups'a to jest spoko. To bardzo podstawowy model, ale działa do dziś ;)
@smart diy Wiesz co, problem może być w rezystancji wewn... Jeżeli postawiłeś na odzyskane ogliwa i to jeszcze z różnej parafii, bardzo krytycznym czynnikiem jest aby sparować je według rezystancji wewn., bo jeżeli takie o większej sparujesz z takimi o mniejszej, te o większej będą rozładowywać te o mniej i wtedy ten łańcuch ogniw szybciej będzie padał - dlatego właśnie ja potrzymałbym tezę, że BMS szybciej z tego powodu właśnie odciął ... Poza tym nie jestem przekonany co do łączenia ogniw z różnych parafii, mam tutaj na myśli różne modele różnych producentów i myślę, że to też swoje 5 gr. dorzuciło do tego, że ten pakiet nie zadziałał wedle Twoich oczekiwań...
@@smart-diy Właśnie wiem, zdążyłem już dotrzeć do tamtego filmu. Umknęło mi, bo ten film YT mi zasugerował, tak więc wiesz, trafiłem z przypadku i nie byłem świadomy, że ogniwa wcześniej sparowałeś. Swoją drogą nie pomyliłem się, da się 12V UPS przerobić na pakiet litowy , tylko trzeba oczywiście zmodyfikować elektronikę i tak jak przewidywałem - to kwestia ingerencji w dzielnik napięcia, bo oczywiście zgodnie z doktryną moją Rusek i Polak potrafi, poszperałem w rosyjskim YT i bingo, znalazłem film jak facet APC-ka 12V przerobił na lion i tak własnie było, że po prostu tu i tam podmienił rezystory i vola, UPS już ładował i odcinał się jak trzeba... Mam jeszcze nawet UPS Ever-a, stara konstrukcja z 2004 r. to tam jest jeszcze prościej, bo są nawet PR-ki, więc zakładam, że producent przewidział kalibrację progu odcięcia i parametrów ładowania, tak więc kwestia tylko rozkminić czym ruszyć i jestem w domu... Da się radę, shakowałem przetowrnicę impulsową przerabiając ją pod inny kontroler PWM, to to też opanuję, choćbym miał całe PCB przeprojektować - ja nie odpuszczę... 😂😂
@@PiotrK2022 dobre podejście! Generalnie tam te układy ładowania jakieś super inteligentne nie są, więc masz rację, że to może być prosta kwestia. Ja nie drążyłem tematu dalej, bo mam milion innych rozpoczętych projektów, które czekają na swoją kolej ;)
@@smart-diy Sprawa jest jeszcze prostsza niż się spodziewałem, ogniwa lifepo4 są na wprost kompatybilne z kwasiakami... Dokopałem się do filmu gdzie rusek wstawił takowe ogniwa bez dotykania elektroniki i nie było problemu, UPS odcinał zasilanie przy rozładowaniu pakietu jak trzeba...
@@smart-diy Dzięki... Ja też z kolei myślę jeszcze nad lifepo4... Mam dwa UPS-y za free, tak więc tak sobie myślałem, że eksperymentalnie mogę dać lion i life do drugiego, ale skroro mówisz, że nie sprawdziło się to, dam chyba jednak lifepo4... Myślę, że tak będzie najlepiej ogólnie mówiąc, że wstawić jakieś ogniwa bazujące na licie, bo kwasiaki AGM to daremne, ja mam to w dupie co 2 lata po 120 zł, w moim wypadku, wywalać aku tylko dlatego, że UPS je katuje prądem doprowadzając do gotowania i odparowania wody w elektrolicie... Chociaż nie wiem, waham się jeszcze nad opcją, aby kupić 5-tkę, widziałem za 60 zł., i zrobić eksperyment ile wytrzyma jak regularnie będę otwierał cele i dolewał wody... W sumie to tez mnie urządza, bo ja nie oczekuję od tego UPS-a aby zasilał mi cos przez godzinę np., tylko mnie urządza nawet 2 minuty, aby tylko przytrzymał mi komputer jak padnie zasilanie/ja wywalę zasilanie zwarciem podczas testu naprawianego urządzenia i mieć możliwość dojścia do s-y i przywrócić zasilanie, tudzież móc komputer bezpiecznie wyłączyć.
@@PiotrK2022 ale ja dalej używam li-ion tylko ogniwa dałem po prostu mocniejsze... lev40 z auta. Tamten pakiet nadal używam tylko z mniejszymi obciążeniami, bo po prostu taki mały pakiet nie dawał rady przy tak dużym obciążeniu. Li-ion nie nada się do 12V, bo napięcia nie pasują... ale od 24V wzwyż już jest spoko.
@@smart-diy Niby tak, ale zastanawiam się czy nie da się tego UPS-a przerobić, aby dopasować progi chargera do ogniw. Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że tam jest jakiś rodzaj wzmacniacza błędu, który tego pilnuje i wystarczy zmodyfikować mu sprzężenie zwr. ew. vref...
@@smart-diy Ładowarki impulsowe do aku np. mają tak, że napięcie z aku jest podawane przez dzielniik napięcia do mikrokontrolera np. , tak więc można stosunkowo łatwo zrobić taką ładowarkę w chuja aby podniosła napięcie, bo można zmienić dzielnik tak, aby np. myślała że ma 14.5V i tym sposobem oszukać ją aby naładowała do 15V np. Już zgłębiłem temat i widzę, że się nie mylę, znalazłem schemat jakiegoś tam UPS-a i zauważyłem, że w tamtym np. wypadku bateria jest ładowana przez LM317 i faktycznie wystarczy zmienić odpowiednie rezystory i wszystko...
cześć , a może to nie BMS wyłączył ? robiłem kiedyś coś podobnego i ups pracował do pory, kiedy mijał ustawiony czas w programie upsa . Uważam , że jest związane to z trafo. Pozdrawiam.
W sumie widać to nawet na filmie, że to bms rozłącza - napięcie na voltomierzu spada w zasadzie do zera, a przecież aku ma wciąż 21V. Aby napięcie wróciło to trzeba odłączyć bms'a - zresetować go. Sprawdziłem też ten pakiet na obciążeniu elektronicznym obciążając go tym samym prądem czyli 11A i wynik jest ten sam. Mam podejrzenie, że któryś z szeregów szybciej schodzi z napięciem i niedługo sobie to dokładniej przetestuje - czekam tylko na dostawę monitora baterii ;)
UPS sam w sobie jest BMSem, zamiast montować dodatkowego to wywal go i zamontuj aktywny balancer, tylko sprawdź przy jakim napięciu UPS odcina zasilanie żeby nie było mniej niż 3V na ogniwo, one tego nie lubią. Niektóre UPSy można zmodyfikować i zmienić napięcia, np APC zmienisz napiecia maksymalne przez konsolę, po USB już nie. Dodatkowo bez aktywnego balancera i z używanych ogniw mogą rozjechać się napięcia, z aktywnym balanserem takie ogniwo zostanie po kilku dniach "wypalone" i albo zadziała CID albo zacznie działać prawidłowo z mniejszą pojemnością. Czyli w skrócie recykling spoko, BMS za bardzo nie potrzebny jak nie zjedziesz poniżej 3V, balancer aktywny niezbędny jeśli to ma dłużej podziałać, bo top balancing w tych tanich BMSach jest o kant dupy z właszcza jak ogniwo dostanie wewnętrznego zwarcia na poziomie 0,5A a BMS chce go ratować mocą 0,005A ;)
Dzięki za komentarz. UPS sam w sobie pilnuje napięcia na poziomie całego akumulatora a nie poszczególnych szeregów, więc wywalenie bms'a chyba nie będzie zbyt dobrym pomysłem - przede wszystkim bms to też zabezpieczenie przed przeładowaniem ogniw, a to ono jest mocno niebezpieczne. Co do aktywnego balansera, to myślałem o nim, przy czym moje założenia były takie, że ten ups wypali kilka razy w roku, więc nawet pasywny balanser wbudowany w bms powinien dać radę wyrównać szeregi w trakcie "spoczynku". Mam zamówiony monitor baterii to zanim zacznę go dalej przerabiać, to sprawdzę jak dokładnie zachowują się poszczególne szeregi i napięcia na nich w trakcie spoczynku i w trakcie obciążenia.
Super 👍 Dzięki za kolejny filmik.
Dzięki! ;)
Dzięki bo robię ten sam projekt tylko ups z 48v i z Lifepo4
Dziękuję za ten film. Planuję takie samo rozwiązanie ale z every 3000. Tam w oryginale były 4 aku żelowe
Sprawdź, czy na płytce drukowanej od ups nie ma potencjometrów od regulacji napięcia odcięcia - w niektórych modelach coś takiego było montowane. To by mocno ułatwiło sprawę.
Fajne filmy, fajne biurko ;) Mam kilka ups i mnóstwo ogniw, trzeba coś podłubać ;) Pozdro
Dzięki ;)
Super film, też o czymś takim myślałem , niestety moje pierwsze testy bez BMS i uszkodziłem część ogniw :(
To pokazuje, że temat, który wydawałoby się, że jest łatwy, jednak wymaga trochę przygotowania - dlatego ja też zacząłem właśnie od takiego wydawałoby się prostego projektu, a już w nim napotkałem sporo problemów ;)
Super! Sam będę niedługo zgrzewał. Mam kilka pytań ważnych i mniej ;)
1. Sunkko podczas zgrzewania daje iskry, bo na filmie nie widać, może wina przyspieszenia?
2. Brak usunięcia starych zgrzewów nie ma wpływu na pomiary i później na jakość kolejnych zgrzewów?
3. Co sądzisz o dodatkowym zabezpieczaniu pojedynczych ogniw? Przykładowo taśma z już "wbudowanymi" zabezpieczeniami.
Hej, już odpowiadam:
Ad 1. Czasem lekko iskrzy - zależy jak dociśniesz i jaki jest styk - generalnie nie ma tragedii. Gorzej, że mi ciągle bezpieczniki wywalało - szczególnie przy zgrzewaniu biegunów dodatnich - nie wiem czemu;(
Ad 2. Na pomiary nie, bo ta przystawka pomiarowa do pomiaru impedancji ma taką dość cienką iglicę i trafiałem po prostu pomiędzy te stare ślady po blaszkach. Do zgrzewania usunąłem obcinaczkami co się dało - starałem się nie szlifować ogniw, aby nie rdzewiały później - czy to dobra metoda.. okaże się ;)
Ad 3. Widziałem taką taśmę gdzieś na filmie, ale nie trafiłem na takie nigdzie do kupienia. Wydaje się to ciekawe i w sumie powinno zabezpieczyć pakiet na wypadek awarii pojedynczego ogniwa - w sumie podobnie jak przy lutowaniu ogniw na druciki. Ale nie bawiłem się tym w rzeczywistości, więc trudno mi się wypowiadać, jak to faktycznie zadziała - warto by jakiś test kiedyś zrobić w kontrolowanych warunkach.
Iskry pojawiają się praktycznie zawsze przy blaszkach niklowanych. Nie ważne jaka zgrzewarka. Nie wiem czy to powłoka niklu odpryskuje przy zgrzewaniu czy sam metal daje taki efekt. Czysty nikiel nigdy nie iskrzy jeśli jest dobry styk. Z mojej obserwacji wynika że im większy prąd zgrzewania tym iskry są większe. Taka już przypadłość blaszek niklowanych.
@@tomaszradomski9008 To ciekawe - a moje blaszki były przynajmniej według ceny i zapewnień sprzedawcy pure nickel ;)
@@smart-diy jedyny sposób to do kubka z wodą i solą na dwa trzy dni i jak nie będzie rdzy to pure nickel. Jak będzie jakiekolwiek ognisko rudej to niestety plated steel.
Witam
Zapytam odnośnie tej zgrzewarki czy nie wywaliło Ci bezpieczników , a drugie pytanie może głupie ale musiałem zapytać czy pomiary napięcia baterii robiłeś w momencie odcięcia BMS czy już po fakcie . Może BMS działa prawidłowo i w chwili obciążenia było niższe napięcie .
Pozdrawiam
Cześć. Odnośnie zgrzewarki to wywalało bezpieczniki notorycznie. Najczęściej przy zgrzewaniu bieguna dodatniego - nie wiem dlaczego. Czasem to było co 4 zgrzewy, czasem co 40. Generalnie było to dość mocno upierdliwe.
Co do pomiarów napięcia, to woltomierz był podłączony przez cały czas do akumulatora i sprawdzał napięcie pod obciążeniem - moje podejrzenie jest takie, że któryś z szeregów zszedł szybciej niż reszta i bms to właśnie wyłapał i odciął aku od obciążenia.
Miód malina strasznie się cieszę jak widzę takie filmy to znaczy ze świadomość w temacie rośnie, podkładki izolacyjne na dodatniej stronie to bardzo dobry pomysł sam stosuję, wykonanie 1 klasa, widzę że zgrzewarka daje radę jaką taśmą zgrzewasz 0.2mm?
Z takich sugestii do pracy w takim "ciasnym" boxie warto zapewnić dobre odprowadzenie ciepła (czyli nie pakuj tak szczelnie ogniw, warto zrobić jakąś wentylacje w samej obudowie UPS-a) same ogniwa nie maja prawa jakoś mocno się grzać ale brak możliwości odprowadzenia nawet małej ilości ciepła powoduje jego kumulacje i to jest problem.
Co do napięcia gdzieś mi umknęło ten UPS pracuje na typowym zasilaniu 24V?, bo jak tak typowe domowe przetwornice wyłączają się przy 10.5V to taki standard przynajmniej z takim się spotkałem i jest to potem mnożenie w zależności od systemu czyli dla 24V odcięcie to 21V, a dla systemy 48V to odcięcie to 42V dlatego moje pytani bo na filmie odcięcie następuje przy około 20.5V co by się zgadzało wiec czy to na pewno bms?
Sam bms powinien pozwolić zejść do 2.5V na szereg czyli odcięcie powinno nastąpić przy 17.5V tyle w teorii, a jeżeli to bms odcina to rzeczywiście nie jest godny polecenia.
Leszek - w dużej mierze dzięki Twoim filmom zainteresowałem się tematem ogniw 18650. Jest z nimi dużo pierdzelenia, ale Twój powerwall pokazał, że można na nich budować mega duże projekty. Ja jednak wolę zacząć od czegoś małego.
Co do Twoich pytań, to użyłem blaszek 0.15 niklowych - innych po prostu nie miałem. Zgrzewarka dawała radę, chociaż korzystanie z tego pióra wymaga wyższego prądu niż jak korzystasz bezpośrednio z tych elektrod w samej zgrzewarce, a to z kolei powodowało częstsze wycieczki do rozdzielnicy, bo wywalało mi bezpiecznik w garażu ;)
Ups pracował fabryznie na 2 aku 12V vrla w szeregu czyli 24V - zakres napięć zmierzony przeze mnie to 19V-29V - bms według specyfikacji powinien odcinać przy 2.5V, a odcinał znacznie wyżej. Na filmiku tego nie ma, ale zrobiłem już kolejne testy i wymieniłem bms'a na Daly 40A i on był o tyle lepszy, że praktycznie się nie rozgrzewał, ale też odciął wysoko, bo przy ponad 21V. Z tym, że dla niego znalazłem w specyfikacji cut-off voltage na poziomie 2.7V (lub 2.8 zależnie od dokumentu) czyli nieco poniżej 19V. Odcinał przy ponad 21V, więc podejrzewam, że któryś z szeregów może po prostu szybciej tracić napięcie - zamówiłem sobie taki fajny monitor baterii od isdt, to jak przyjdzie to sprawdzę dalej. Jeśli zaś chodzi o wentylację - to tak... okleję pakiet docelowo tylko po tym krótszym boku gdzie są podłaczenia bms'a i ewentualnie dam wentylatory z przodu obudowy - to powinno mocno poprawić działanie tego pakietu.
@@smart-diy W takim razie cieszę się że zaciekawiłem Cię tym tematem :) ...
Co do zgrzewarki to wiesz ja zgrzewam po 6szt wiec nie potrzebowałem używać pióra ale tak jak wspomniałeś w filmie najważniejszy jest docisk zły docisk to zły zgrzew i zamiast zgrzewać spawamy..
Z tym odcinaniem prawdopodobnie (na 90%) masz racje też wydaje mi się jeżeli jesteś pewny że to odcina BMS nie UPS to jest problem z jednym z szeregów, temat załatwił by pewnie balanser, być może dlatego też tak się grzeje bo tam masz na bms-ie pasywny balanser i w tych tanich nie da się ich wyłączyć cały czas pracują starając się spalić najwyższy szereg , możesz sprawdzić miernikiem po takim rozładowaniu każdy szereg zobaczysz jakie maja napięcia
Jestem pewny - napięcie spada do 0 i trzeba reset bms'a zrobić, aby znowu wskoczyło napięcie. Poczekam sobie na ten monitor baterii, to wtedy będę widział cały cykl rozładowania dla każdego szeregu w czasie rzeczywistym ;)
@@smart-diy a to po tym jak odcina go nie możesz wziąć miernika i przeleciec wszystkie szeregi, popatrzeć jakie mają napięcia. Jeden z nich o ile go odcina przy 2.5 to na pewno będzie miał bez obciążenia powiedzmy 3.2v a inne 3.4v.
Jasne, że mogę, ale jak robiłem te testy, to pakiet był cały oklejony i nie było dostępu do poszczególnych szeregów, a dzisiaj dotarł mi już ten monitor baterii ISDT BG-8S, więc jego wykorzystam, jak tylko znajdę chwilę ;)
Hej. Czy były jeszcze jakieś kolejne etapy rozwoju tego projektu? Zmieniałeś coś jeszcze poza rzeczami opisanymi w komentarzach? Działa to do teraz? Temat mnie ciekawi bo mam taki sam UPS ;)
Tak - kamerką termowizyjną namierzyłem wadliwe ogniwa i śmiga... może kiedyś nagram jakiś suplement, ale obecnie mam inny temat na tapecie ;)
Cześć, zaciekawiła mnie ta listwa din z pomiarem odbiorników zamontowana w głębi blatu roboczego; widoczna w 5:50. Czy mógłbyś przybliżyć jakie masz tam aparaty i jej funkcjonalność? Pozdrawiam
A to takie śmieci co mi zostały po budowie i różnych projektach. Generalnie są tam dwa gniazda, które są załączane przekaźnikiem bistabilnym zamela i każde z nich ma taki chiński licznik energii zapięty... no i jakiś bezpiecznik na wejściu.
Część kupioem ostatnio taki sam ups ale oznaczenie 1000. Ile by kosztowało gdybys mi zrobil taki pakiet? Pozdrawiam. Aha i zapomniał bym czy jesteś zadowolony z tego ups po czasie jak to wszystko działa?
Hej, nie składam pakietów na zamówienie, bo nie mam na to czasu niestety. Co do samego ups'a to jest spoko. To bardzo podstawowy model, ale działa do dziś ;)
Taki (aku na 18650) jest ładowany z ups-a ? Wbudowana ładowarka do kwasiaków ogarnia właściwie temat?
W miarę... trzyma ogniwa w spoczynku w okolicach 4V.
@smart diy Wiesz co, problem może być w rezystancji wewn... Jeżeli postawiłeś na odzyskane ogliwa i to jeszcze z różnej parafii, bardzo krytycznym czynnikiem jest aby sparować je według rezystancji wewn., bo jeżeli takie o większej sparujesz z takimi o mniejszej, te o większej będą rozładowywać te o mniej i wtedy ten łańcuch ogniw szybciej będzie padał - dlatego właśnie ja potrzymałbym tezę, że BMS szybciej z tego powodu właśnie odciął ... Poza tym nie jestem przekonany co do łączenia ogniw z różnych parafii, mam tutaj na myśli różne modele różnych producentów i myślę, że to też swoje 5 gr. dorzuciło do tego, że ten pakiet nie zadziałał wedle Twoich oczekiwań...
One były tak parowane... na pierwszym filmiku chyba możesz to zobaczyć. Oczywiście parowane w zakresie tego co miałem do dyspozycji ;)
@@smart-diy Właśnie wiem, zdążyłem już dotrzeć do tamtego filmu. Umknęło mi, bo ten film YT mi zasugerował, tak więc wiesz, trafiłem z przypadku i nie byłem świadomy, że ogniwa wcześniej sparowałeś. Swoją drogą nie pomyliłem się, da się 12V UPS przerobić na pakiet litowy , tylko trzeba oczywiście zmodyfikować elektronikę i tak jak przewidywałem - to kwestia ingerencji w dzielnik napięcia, bo oczywiście zgodnie z doktryną moją Rusek i Polak potrafi, poszperałem w rosyjskim YT i bingo, znalazłem film jak facet APC-ka 12V przerobił na lion i tak własnie było, że po prostu tu i tam podmienił rezystory i vola, UPS już ładował i odcinał się jak trzeba... Mam jeszcze nawet UPS Ever-a, stara konstrukcja z 2004 r. to tam jest jeszcze prościej, bo są nawet PR-ki, więc zakładam, że producent przewidział kalibrację progu odcięcia i parametrów ładowania, tak więc kwestia tylko rozkminić czym ruszyć i jestem w domu... Da się radę, shakowałem przetowrnicę impulsową przerabiając ją pod inny kontroler PWM, to to też opanuję, choćbym miał całe PCB przeprojektować - ja nie odpuszczę... 😂😂
@@PiotrK2022 dobre podejście! Generalnie tam te układy ładowania jakieś super inteligentne nie są, więc masz rację, że to może być prosta kwestia. Ja nie drążyłem tematu dalej, bo mam milion innych rozpoczętych projektów, które czekają na swoją kolej ;)
@@smart-diy To podobnie ja mam... Wszystko w rozypce i nic nieskończone. xD
@@smart-diy Sprawa jest jeszcze prostsza niż się spodziewałem, ogniwa lifepo4 są na wprost kompatybilne z kwasiakami... Dokopałem się do filmu gdzie rusek wstawił takowe ogniwa bez dotykania elektroniki i nie było problemu, UPS odcinał zasilanie przy rozładowaniu pakietu jak trzeba...
@smart diy Jak to wygląda po dwóch latach? Warto, bo też zastanawiam się nad wymianą na Lion...
Odjeżdżał mi w nim jeden szereg dość mocno... wymieniłem na ogniwa lev40 finalnie.
@@smart-diy Dzięki... Ja też z kolei myślę jeszcze nad lifepo4... Mam dwa UPS-y za free, tak więc tak sobie myślałem, że eksperymentalnie mogę dać lion i life do drugiego, ale skroro mówisz, że nie sprawdziło się to, dam chyba jednak lifepo4... Myślę, że tak będzie najlepiej ogólnie mówiąc, że wstawić jakieś ogniwa bazujące na licie, bo kwasiaki AGM to daremne, ja mam to w dupie co 2 lata po 120 zł, w moim wypadku, wywalać aku tylko dlatego, że UPS je katuje prądem doprowadzając do gotowania i odparowania wody w elektrolicie...
Chociaż nie wiem, waham się jeszcze nad opcją, aby kupić 5-tkę, widziałem za 60 zł., i zrobić eksperyment ile wytrzyma jak regularnie będę otwierał cele i dolewał wody... W sumie to tez mnie urządza, bo ja nie oczekuję od tego UPS-a aby zasilał mi cos przez godzinę np., tylko mnie urządza nawet 2 minuty, aby tylko przytrzymał mi komputer jak padnie zasilanie/ja wywalę zasilanie zwarciem podczas testu naprawianego urządzenia i mieć możliwość dojścia do s-y i przywrócić zasilanie, tudzież móc komputer bezpiecznie wyłączyć.
@@PiotrK2022 ale ja dalej używam li-ion tylko ogniwa dałem po prostu mocniejsze... lev40 z auta. Tamten pakiet nadal używam tylko z mniejszymi obciążeniami, bo po prostu taki mały pakiet nie dawał rady przy tak dużym obciążeniu. Li-ion nie nada się do 12V, bo napięcia nie pasują... ale od 24V wzwyż już jest spoko.
@@smart-diy Niby tak, ale zastanawiam się czy nie da się tego UPS-a przerobić, aby dopasować progi chargera do ogniw. Może jestem w błędzie, ale wydaje mi się, że tam jest jakiś rodzaj wzmacniacza błędu, który tego pilnuje i wystarczy zmodyfikować mu sprzężenie zwr. ew. vref...
@@smart-diy Ładowarki impulsowe do aku np. mają tak, że napięcie z aku jest podawane przez dzielniik napięcia do mikrokontrolera np. , tak więc można stosunkowo łatwo zrobić taką ładowarkę w chuja aby podniosła napięcie, bo można zmienić dzielnik tak, aby np. myślała że ma 14.5V i tym sposobem oszukać ją aby naładowała do 15V np. Już zgłębiłem temat i widzę, że się nie mylę, znalazłem schemat jakiegoś tam UPS-a i zauważyłem, że w tamtym np. wypadku bateria jest ładowana przez LM317 i faktycznie wystarczy zmienić odpowiednie rezystory i wszystko...
cześć , a może to nie BMS wyłączył ? robiłem kiedyś coś podobnego i ups pracował do pory, kiedy mijał ustawiony czas w programie upsa . Uważam , że jest związane to z trafo. Pozdrawiam.
W sumie widać to nawet na filmie, że to bms rozłącza - napięcie na voltomierzu spada w zasadzie do zera, a przecież aku ma wciąż 21V. Aby napięcie wróciło to trzeba odłączyć bms'a - zresetować go. Sprawdziłem też ten pakiet na obciążeniu elektronicznym obciążając go tym samym prądem czyli 11A i wynik jest ten sam. Mam podejrzenie, że któryś z szeregów szybciej schodzi z napięciem i niedługo sobie to dokładniej przetestuje - czekam tylko na dostawę monitora baterii ;)
UPS sam w sobie jest BMSem, zamiast montować dodatkowego to wywal go i zamontuj aktywny balancer, tylko sprawdź przy jakim napięciu UPS odcina zasilanie żeby nie było mniej niż 3V na ogniwo, one tego nie lubią. Niektóre UPSy można zmodyfikować i zmienić napięcia, np APC zmienisz napiecia maksymalne przez konsolę, po USB już nie. Dodatkowo bez aktywnego balancera i z używanych ogniw mogą rozjechać się napięcia, z aktywnym balanserem takie ogniwo zostanie po kilku dniach "wypalone" i albo zadziała CID albo zacznie działać prawidłowo z mniejszą pojemnością. Czyli w skrócie recykling spoko, BMS za bardzo nie potrzebny jak nie zjedziesz poniżej 3V, balancer aktywny niezbędny jeśli to ma dłużej podziałać, bo top balancing w tych tanich BMSach jest o kant dupy z właszcza jak ogniwo dostanie wewnętrznego zwarcia na poziomie 0,5A a BMS chce go ratować mocą 0,005A ;)
Dzięki za komentarz. UPS sam w sobie pilnuje napięcia na poziomie całego akumulatora a nie poszczególnych szeregów, więc wywalenie bms'a chyba nie będzie zbyt dobrym pomysłem - przede wszystkim bms to też zabezpieczenie przed przeładowaniem ogniw, a to ono jest mocno niebezpieczne. Co do aktywnego balansera, to myślałem o nim, przy czym moje założenia były takie, że ten ups wypali kilka razy w roku, więc nawet pasywny balanser wbudowany w bms powinien dać radę wyrównać szeregi w trakcie "spoczynku". Mam zamówiony monitor baterii to zanim zacznę go dalej przerabiać, to sprawdzę jak dokładnie zachowują się poszczególne szeregi i napięcia na nich w trakcie spoczynku i w trakcie obciążenia.
@@smart-diy top balancer nie da rady i pada cała sekcja niestety, tylko aktywny da radę.
.👍