3D nyomtatás az élelmiszeriparban (konyhában) - élelmiszerrel érintkezés

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Ez az előadás az első additív gyártási technológia konferencián lett előadva, és kicsit kibővítve kerül bemutatásra ezen a RUclips csatornán. 3D nyomtatott tárgy és az élelmiszerrel való érintkezés a fő téma. Aki 3D nyomtatással foglalkozik és konyhában szeretné használni az így készített tárgyat, nem árt tisztába lennie a lehetséges kockázattal.
    Bakteriális bevizsgálásokat az Újvidéki Egyetem végezte: University of Novi Sad, Department of Biotechnology and Pharmaceutical Engineering
    Konferencia honlapja: additiv.nje.hu/

Комментарии • 18

  • @Adam.Netuddmeg
    @Adam.Netuddmeg 11 месяцев назад +8

    Ezt a videót angolul is simán megnéztem volna, de nagyon klassz, hogy "nekünk" magyaroknak is van egy ilyen csatorna, ahol ilyen minőségben gyártasz tartalmakat. Nagyon köszi!

  • @p91ave10
    @p91ave10 10 месяцев назад +3

    KÖszönöm a videot. Öröm a témában tudományos videokat is láttni, főleg magyarul. Köszönöm a munkádat

  • @BuddyHollygan
    @BuddyHollygan 11 месяцев назад +2

    Ez a fajta klasszikus bemutatási mód, táblázatok, illusztrációk, fotók, felsorolások szerintem nagyon jók, illetve talán ezek a témák igénylik is az ilyen módon történő bemutatást, mert így könnyebb elképzelni, rögzül és akár meg is tanulod. Azért most már rászabadultam a K1 max-ra. Kicsomi után 1 napig csak állt és nézett rám áramtalanul, de másnap nem sok szabadideje maradt :) - beüzemelés után estére kész lett amit akartam - egyedi speciális orvosi segédeszköz amit szintén aznap készítettem el (ez volt az egyik a 2 dolog közül, ami miatt vettem). Bár vettem hozzá egy egyedi PLA-t is - arany/ezüst, de adtak hozzá egy "fehéret" és egy +fejet, de még nem néztem hogy tartalék, vagy esetleg egy keményebb. Így, hogy nekem ez az első, nem tűnik se gyorsnak, se lassúnak. Bár ahogy fejlesztettem a tárgy verzióit, azért kb. 10 perc (2-3cm) kellett neki amíg 1-el elkészült. A slicer-t azért még nem árt jobban ki kell ismernem, ráadásul van egy méretátváltás a modellező és eközött, amit még nem mértem meg pontosan...De tény, hogy sok időt spóroltál meg az oktatóvideóiddal. Köszi!

  • @elferenc6187
    @elferenc6187 11 месяцев назад +1

    Tegnap este ezen agyaltam, erre ma itt is van! Köszönöm az infókat!

  • @Homeelectric
    @Homeelectric 6 месяцев назад +1

    És mi a helyzet a mosogatógéppel? Felesegem a sütiformákat mindig ott mossa el. Nem szokott derformálodni sem. Nem tudom milyen anyagból van, nekem csak ismerősöm nyomtatta őket.

  • @RJoco
    @RJoco 11 месяцев назад +2

    Nagyon jó téma, gyakori kérdés fórumokon is.
    Esetleg meg lehetne nézni a Prusament PVB anyagát, ami szintén IPA-val simítható. Pont ma nyomtattam az első tárgyam, simítást még nem próbáltam.
    Ami még érdekelne, hogy ezek a számok hogyan viszonyulnak a mindennapi élethez. Főleg az alacsonyabb értékekkel összevetve. Mennyi bacival találkozhatunk egy átlagos konyhapulton, konyhaasztalon például (ajtókilincs, csaptelep, egyéb dolgok a lakásban, amit megérintve simán a szánkhoz tesszük a kezünket, mert nem figyelünk, nem gondolunk bele). A műanyag poharak hogy bírják, főleg, ha van már rajta egy-két sérülés a használattól? Ez egy jó referencia lehetne az eddigi kísérletekhez. Más műanyag konyhai eszközök újonnan és használtan mit produkálnak?
    Tehát jó lenne valami viszonyítási alap, mert így ott vannak a számok, meg adott esetben a különbségek, de igazán sokat egy laikusnak nem mondanak.

  • @Adam.Netuddmeg
    @Adam.Netuddmeg 11 месяцев назад +4

    Az ólomtartalomhoz egy megjegyzés: Magyarországon a csapvízben lévő ólom határértéke 10 µg/l, ami 1000-szerese annak, ami az általad számolt pohárban található, ami valóban több, mint 0, de ezek szerint a csapvízzel sokkal több ólom jut a szervezetünkbe (mert ugye azt meg is isszuk, nem csak iszunk belőle).

  • @varroistvanprivat
    @varroistvanprivat 5 месяцев назад +1

    Egyáltalán nem a baktériumok írányába gondolkodtam volna ha PLA-t érinteném élelmiszerrel, hanem, hogy mennyi műanyag jut utána a szervezetbe. Erről egy szó se volt.
    Értem a baktérium miért fontos.
    De ez kicsit nekem olyan mintha ólompohárból azért nem innánk, mert bektérium tenyészhet rajta. Dehát ólom....

  • @BluePillNeo
    @BluePillNeo 5 месяцев назад +1

    A halálcsillag nem alacsony kockázati tényező ;)

  • @joewolf38
    @joewolf38 9 месяцев назад +1

    Szia!
    Az alkoholos kézfertőtlenítőkkel mi a helyzet? Nekem elég "kézen" fekvő:-).
    Ha lesz UV és ózon, arra is kiváncsi vagyok, de ott a műanyag strúktúráját is vizsgálni kell, mert eléggé szét tud esni hosszabb behatás után...
    Köszi a videót!

    • @3dnyomtatas
      @3dnyomtatas  9 месяцев назад +1

      Gondolom, mint tisztítószer. Mivel nem teszteltem, nem tudok nyilatkozni, csak pár gondoloat: éllelem típusától függ, de akár jó is lehet, és tényleg érdemes figyelni, gyengül-e idővel a tárgy a rétegtapadás végett

    • @joewolf38
      @joewolf38 9 месяцев назад

      @@3dnyomtatas Következő tanulmáynban lehetne a müanyag bontó, evő baktériumokat is figyelni. Igaz még a jövő, de már léteznek és ez lehet az evolóció válasza, erre a rengeteg műanyagra. :-)

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 11 месяцев назад

    És mi a helyzet az uv sterilizálással vagy az ózonos fertőtlenítéssel?

    • @3dnyomtatas
      @3dnyomtatas  11 месяцев назад +1

      Ami még tervben van: az ultrahangos tisztítási vizsgálat. Teljes sterilizálás (itt valójában azt kell vizsgálni, hogy maga a 3D nyomtatott tárgy mennyire bírja ezt az eljárást). De jöhetnek más ötletek is..

  • @jakabgipsz4788
    @jakabgipsz4788 11 месяцев назад

    9:57 nem inkább simább, barázda mentes???

    • @3dnyomtatas
      @3dnyomtatas  11 месяцев назад

      Hát, nagyon régen, amikor először láttam ezt a filamentet, reklámban 1 falvastagságú és akkor transparens lesz (ez volt az eredeti elképezlésük), aztán látom, hogy inkább a felület simaságra mentek a videóban is. De nagyon transparens is lehet: ruclips.net/video/DcWiA-sqPnI/видео.htmlsi=kwj84lKRY6v-hcoT&t=347

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 11 месяцев назад +1

      @@3dnyomtatas Hát igen, a rétegek közti barázdák kitöltése az átláthatóságot is javítja, de itt most a baktériumok megtapadásáról beszéltél és a videóban nem volt transzparens filament, vagy tárgy.