Oglądam Pana filmy od jakiegoś czasu są EXTRA. Ale ja nie o tym, jest Pan tak pozytywnym człowiekiem że jak widzę każdy nowy film to nie wiem czemu ale sam z siebie pysk mi się śmieje . Życzę zdrówka i oby tak dalej
Mareczku, Mareczku, jak do najlepszego kanału i mistrza to mi jeszcze daleko. Może nigdy nie osiągnę taki status, ale dzięki że tak myślisz i piszesz. Podniosłeś mnie na duchu. Dzięki Serdeczne.
@@e-w-a4943 ruclips.net/video/AxcBkcBpOqs/видео.html To na salami wychodzi super ja oczywiście mam wędzarnie na ogrodzie a co chorizo to mam zapisany gdzieś w zeszycie ale na RUclips jest wiele fajnych i w miarę prostych. Pozdrawiam.
Witam Panie Cezary. Od dawna przymierzam się do wykonania pancetty. Pańska metoda, dobór przypraw, triki i sposób przedstawienia idealnie wpasowują się w mój gust i czuję, że to będzie ten idealny przepis, który zamierzam niebawem spraktykować. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
Bardzo ciekawy film. Robiłem schab dojrzewający i wyszedł bardzo dobry. Jest przy takiej wędlinie dużo czekania , ale warto. Nie znam boczku w takiej wersji, ale spróbuję zrobić aby się przekonać co to jest i jak smakuje. Co do pończochy wędliniarskiej to myślę że boczek w czasie dojrzewania traci swoją wagę i dużo wilgoci, a pończocha zaciska mięso zachowując kształt, aby boczek się nie rozpadał podczas dojrzewania. W przeciwnym razie trzeba codziennie zaciskać na nowo sznurek wędliniarski.
Fajnie że robiłeś już wędliny dojrzewające to masz już wiedzę na ten temat. Jak wykonasz boczek to proszę o informację jak wyszedł. Co do pończochy to masz rację, ale chodzi mi zawsze i równomierne wysychanie mięsa, jak również o zabezpieczenie najbardziej przed muchami, oraz innymi insektami. Dzięki za komentarz 🍺
@@comamtojemcezary Pan ma większe doświadczenie w wędlinach dojrzewających. To prawda, że pończocha powoduje równomierne wysychanie mięsa. Co do insektów to nie pomyślałem, ale to też prawda. Ja robiłem schab w grudniu i nie zwracałem uwagi wtedy na insekty. Boczek też postaram się wykonać w miesiącach jesiennych lub zimowych. Mam wtedy więcej czasu aby kontrolować i doglądać na bieżąco jakie procesy zachodzą w takiej wędlinie, aby nabrać własnego doświadczenia i wypraktykować sobie różne wersje i smaki. Pozdrawiam gorąco i czekam na kolejne inspiracje wędliniarskie.
Od długiego czasu oglądam kanał. Jest świetny i już kilka razy wykorzystałem pomysły, zawsze to jednak dotyczyło wędzenia. Dziś jednak, pomimo że od dawna robię wędliny suszone, zacząłem szukać inspiracji do wędlin dojrzewających i bardzo fajny ten boczek pancetta, spróbuję. Jednak chodzi mi o sprawę przypraw, które podzieliłeś, nie wiedzieć dlaczego i po co, na dwie grupy. Przecież i pierwsza grupa i druga jest na zasadzie stosunku procentowego ilości do wagi. Zauważ, gdybyś podał wszystkie przyprawy na kilogram to przy wadze boczku np. 800g zmieniłyby się proporcje i w tym: "do wagi boczku", ale także "na 1 kg boczku". Pozdrawiam i bardzo podziwiam za ogromna wiedzę praktyczną z branży masarniczej i wyrobów wędliniarskich. Muchomorek :)
Pończocha wędliniarska, inaczej siatka Qnet. Zapewnia przepływ powietrza i pozwala mięsku oddychać podczas dojrzewania/suszenia ;). Stosuję je i są rewelacja :).
Jest rewelacja bardzo lubię Twoje filmy same pychoty ale niestety w mojej rzeczywistości na Florydzie ciężka sprawa choć chętnie bym sprobował pozdrawiam Maciej
10:40 - dlaczego pończocha wędliniarska? 1. ciągle obkurcza mięso podczas dojrzewania/suszenia. 2.zabezbiecza przed kurzem i owadami. 3. delikatnie reguluje dostęp powietrza i tym samym wilgotność mięsa. Można ją zastąpić prawdziwą pończochą, drobną gazą w połączeniu z siatką wędliniarską, lub folią kolagenową także z siatką wędliniarską, od biedy też osłonką białkową - ale to już partyzantka i nie polecam.
Witaj . Z mego doświadczenia wynika aby proces marynowania ,ten 2_3 dni było włożone do środka dobry pęczek natki pietruszki i kilka gałązek kopru . Lepiej podbija smak .
ja mieszkam 30 lat w itali i tez robie wyroby z miesa ,w itali sie robi w styczniu do polowy lutego salcicie sipresaty panciettyi prosiuta.uzywamy do marynaty wino czerwone peperoncino ostre sul pieprzwrzystko mieso do kielbas grogych i cienkich jest krojone nozemnie uzywamy zadnych maszynek,marynata moze trwac nawet do 12 dnich,prosiuto jest marynowane tylko w soli,i co 10 dni zmieniamy sulto tak przes 35 dnipuzniej czyscimy prosiutoi gdzie jest widoczne miesoi kosc pokrywamy smalcemja na balkonie mam cos wrodzaju szafy tylko zamiast dzwiczek iest moskiterawszystkie rodzaie wyrobow sie zaczyna jesc wczerwcu a jeszcze lepiej w lipcu.te wyroby wystarczaja nam do nastepnego swiniabicia to znacz polowa styczniapo zabiciu swin robimy cos w rodzaju stypy.ja lubie muzg jak jest jeszcze ceply ,na stype zapraszamu dobrych znajomych i rodzine,jemy gotowana glowizne i wontrobe pluca nerki noi sercew jednym sie tylko nie pomyliles,ze wrzystko traci na wadze.na balerony zakladamy worki z plutna nailepiej z lnua cienkie kielbasy konserwujemy w woreczkach prozniowych to robimy pod koniec czerwcai przenosimy do lodoweki tam se leza ile chca
Jakby to ująć... Rękawica została podjęta. Boczek właśnie wylądował w lodówce. Dziękuję za przepis i pozdrawiam serdecznie. Ł. PS. Dało by kiedyś radę przypomnieć porządny salceson?
Witam Panie Czarku. Jeśli mogę odpowiedzieć jeszcze po czasie, na zadane pytanie, to myślę, że zawinięcie w pończochę ma na celu odpowiedni dopływ powietrza, żeby wędlinka "oddychała"....czy się mylę ? Pozdrawiam 🙂
Podobal sie filmik i Ty sie podobales bo bardzo ladnie przekazujesz swoje przepisy. A ze w lodowce to wiem. Przecowuje takie rzeczy zawiniete w papier, a powiedz w czym Ty przecowujesz. mze lepiej w folii? Aby to juz dalej nie wysychalo?
Właśnie takich używam jak robię schab lub karkoweczke dojrzewającą 😀.boczek kupiony i już się pekluje tylko boję się że może być już za ciepło w mieszkaniu
Jest to mięso dojrzewające, więc w lodówce może długo leżeć. Pamiętaj tylko czym dłużej będzie leżał tym bardziej będzie wysychał i na pewno już końcówki nie zjesz bo nie dasz rady pokroić, a zębów szkoda 🤣🤣 ,zawin go w papier to będzie wolniej wysychał
A może by Pan zrobił jakiś schabik ewentualnie karczek dojrzewający ? Taką mała inspiracja , chociaż wiem że temperatury są nie sprzyjające . Chyba że coś Przeoczyłem na Pańskim kanale ? . Pozdrawiam
Świetne przepisy ,, super filmy. Mam pytanie jakiej wagi pan używa do odważania przypraw z taką dokładnością. Czy można prosić o pokazanie kiełbasy dojrzewającej Kindziuk. Pozdrawiam Tomasz.
Są takie małe wagi elektroniczne kture pokazują w gramach. Każdy sklep sprzedający akcesoria do kuchni na w sprzedaży takie wagi. Co do kindziuka, ciężka sprawa, brak odpowiednich warunków domowych w dzisiejszych czasach. Może zimową porą.... Zobaczymy.
Ja często robię schab dojrzewający i po okresie suszenie pakuję w vakum. Po paru dniach schab który był twardy z zewnątrz a miekki w środku idealnie się wyrównuje. Pozdrowieni.
Jak najbardziej, ja każdą wędlinę dojrzewającą daje do vacum. Ale nie każdy ma urządzenie do vac, a nie którzy chcą jak najszybciej z konsumować. Pokazałem najprostrzy i najszybszy sposób.
@@comamtojemcezary no i fajnie. Tylko że dla mnie ten okres oczekiwania jest tak ekscytujący jak boże narodzenie dla dziecka. Robię też wina owocowe a tam czekam na efekt 2-3 lata wiec może dlatego te kilka, kilkanaście dni nie jest problemem. Za to na końcu ten smak, sorki ośliniłem się na samą myśl.😛 Pozdrawiam serdecznie .
Panie Cezary. Przypadkowo odnalazłem pański kanał i spodobały mi się Pańskie przepisy. Dzisiaj w Polsce wszyscy używają do kiełbas peklosól. Ja mieszkam w Kanadzie i nie mam takiego łatwego dojścia do kupna peklosoli. Mam saletrę którą latami kiedyś w Polsce używano. Wiemy ze nie jest zdrowa jak użyjemy jej za dużo. Czy byłby pan w stanie napisać mi ile muszę zmieszać saletry ze zwykłą solą kuchenną aby uzyskać coś podobnego do peklosoli. Dziękuję. Będę czekał na pańską opinię. Zdzislaw.
Przecież jak nawalisz tam tej peklosoli to tam żadne bakterie "dojrzewające" się nie ostaną a jedynie ci ten boczek podeschnie - zresztą po cholerę tę chemię pchać w dojrzewającą wędlinę co na cukrze startuje się bakterie kwasu mlekowego i solą i czosnkiem je ogranicza.
ps. Jak zjesz tą peklosól to jeszcze pozbawisz się flory bakteryjnej w kichach a z tego same choroby potem. cukier/miód na dobę i 3 doby w soli a potem po odciekach na dojrzewanie w pończochę. I masz bez peklo i smak o niebo lepszy.
Myślę że w 3 rzodkiewki masz więcej azotynu sodu niż w tej ilości soli którą dałem. Może się mylę, ale chyba znasz się na żeczy i nie wiesz ile tego E 250 zjadasz w czasie jednego posiłku. Ale jak się da trochę do wyrobów mięsnych to koniec świata.
@@comamtojemcezary Wiem ile tego badziewia daje się do wędlin (i ile dzieci ląduje na onkologii po ich usmażeniu) ale tu chodzi o to, że dajesz je do czegoś w czym masz mieć żywe kultury bakterii mlekowych - to tak jak byś do ogórków kiszonych dodawał jakiegoś chemicznego uzdatniacza do wody. Wyroby z peklo to trucizna dla flory bakteryjnej a po podgrzaniu powyżej 140C już ciężki rakotwórczy fajans!!! Po co to pchać jak można bez a w przypadku dojrzewających po prostu trzeba żeby proces dojrzewania w ogóle zachodził. Zważ, że do dojrzewających typu Salami dodaje się wręcz szczepy bakteryjne jak do dojrzewającego sera. Do takiej pancety przy słodzeniu można też dodać rozdrobnione plasterki poprzedniej (prawdziwej) pancety to będzie jak starter żeby zaszczepić i rozmnożyć w cukrze odpowiednie kultury (dające też odpowiedni smak). Chyba cały sens dojrzewających jest właśnie w braku konserwantów inaczej można sobie naszprycować to peklosolą jak ty i będzie leżeć rok zanim zgnije czy uschnie w zależności od warunków.
Oglądam Pana filmy od jakiegoś czasu są EXTRA. Ale ja nie o tym, jest Pan tak pozytywnym człowiekiem że jak widzę każdy nowy film to nie wiem czemu ale sam z siebie pysk mi się śmieje . Życzę zdrówka i oby tak dalej
Śmiech to zdrowie i życzę go jak najwięcej.
Ja tez tak mam💪
Zgadzam SIE calkowicie Z panem.. Pozdrawiam i pozdrawiam serdecznie pana mistrzu Cesary... Buona notte...
Najlepszy kanał wędliniarski na YT !!! Dziękuję i pozdrawiam mistrza Pana Cezarego.
Mareczku, Mareczku, jak do najlepszego kanału i mistrza to mi jeszcze daleko. Może nigdy nie osiągnę taki status, ale dzięki że tak myślisz i piszesz. Podniosłeś mnie na duchu. Dzięki Serdeczne.
O tak to jest prawda.
Ja też uważam że najlepszy kanał widać serce włożone w te filmy
Serdeczne dzięki za słowa otuchy.
Boczek,😋 boczuś,😋 boczuunio,😋,,, nikt tak nie robi, jak Pan Czarunio 👍👍👍, pozdrawiam gorąco 🙋 wygląd i smak.... 💥 Petarda !!! 🥓🥓🍻👌🙋
Ten komentarz to sobie wydrukuje i oprawie w ramkę. Jest super. Serdecznie pozdrawiam. 🥂
Brawo. Oglądanie i słuchanie Pana to czysta przyjemność.
Naprawdę, nie wierzę. Ale miło jest czytać takie komentarze.
Robię to bez dwóch zdań. Ostatnio zrobiłem super chorizo a wcześniej salami, tak że z pancetą dam radę. Fajny przepis. Pozdrawiam mecenasa sztuki...
Mogę prosić o namiary na tamte dwa przepisy które wyszły :)
@@e-w-a4943 ruclips.net/video/AxcBkcBpOqs/видео.html
To na salami wychodzi super ja oczywiście mam wędzarnie na ogrodzie a co chorizo to mam zapisany gdzieś w zeszycie ale na RUclips jest wiele fajnych i w miarę prostych. Pozdrawiam.
Do tego tytułu to mi jeszcze daleko 😯
Moim zdaniem Pana pancetta jest lepsza jak oryginał 🌞👍🏆
Powaliłeś mnie na kolana. Taka ocena nawet nie przeleciała i przez myśl. Dzięki 🥂
Witam brawo 👏👏👏 . Spróbuję zrobić na święta. Pozdrowienia z Łodzi. Tak trzymać 👍👍👍
Dzięki i Łódź też niech trzyma prosty kurs.
Witam i pozdrawiam, bardzo fajny przepis, dzięki.
Witaj Edwardzie. Ciebie również pozdrawiam i życzę smacznych wyrobów.
Jak oglądam to zawsze robie się głodny. 😋 Dziekuje za film. Pozdrawiam.
Witaj, witaj Drotan, i bardzo mi przykro że znowu zrobiłeś się głodny 😃. Ale jak zrobisz i napiszesz o tym, to ja stanę się głodny 😂
Napewno lepszy bo z Polski. 😁 Jesteś wielki tak trzymać. Pozdrowienia z Łodzi
Łódź fajne miasto, trochę je znam. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam.
Witam Panie Cezary.
Od dawna przymierzam się do wykonania pancetty. Pańska metoda, dobór przypraw, triki i sposób przedstawienia idealnie wpasowują się w mój gust i czuję, że to będzie ten idealny przepis, który zamierzam niebawem spraktykować. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
Idealny to może nie jest przepis, ale warty zrobienia. Proszę o info jak wyszła.
Mogę tylko wyrazić podziw👍Przepis na 100% wypróbuję👍takie pyszności koniecznie trzeba zrobić😋
Moniko, ty zawsze mnie zaskakujesz swoimi komentarzami Serdecznie dziękuję za nie. 😘
Ale mi ślinka cieknie😋jutro lecę do sklepu po boczek.O efektach zamelduję, pozdrawiam!
Super, czekam na efekty i wyniki. Pozdrawiam.
Mniam, mniam, mniam! 🤤.robimy. Pozdrawiam. 👍
Wiesław dawaj bo nie mogę się doczekać.
Bardzo precyzyjnie przedstawiony przepis , napewno skorzystam w praktyce Ryszard
Bardzo mnie to cieszy. Proszę o info jak zrobisz.
Dziękuję za super przepis Panie Cezary. Pozdrawiam serdecznie Zbyszek
Bardzo się cieszę że się podoba.
piękna sprawa czaruś cuś niesamowitego szacun
Robertinio bardzo lubię czytać takie komentarze i cieszę się że je piszesz. Pozdrowienia.
to jest to mistrzostwo prawdziwe jedzenie pozdrawiam
Fajnie ze tak piszesz i pozdrawiam.
tak , pychota - robiłam na święta - pozdrawiam serdecznie :)
Ja również pozdrawiam.
Bardzo ciekawy film. Robiłem schab dojrzewający i wyszedł bardzo dobry. Jest przy takiej wędlinie dużo czekania , ale warto. Nie znam boczku w takiej wersji, ale spróbuję zrobić aby się przekonać co to jest i jak smakuje.
Co do pończochy wędliniarskiej to myślę że boczek w czasie dojrzewania traci swoją wagę i dużo wilgoci, a pończocha zaciska mięso zachowując kształt, aby boczek się nie rozpadał podczas dojrzewania. W przeciwnym razie trzeba codziennie zaciskać na nowo sznurek wędliniarski.
Fajnie że robiłeś już wędliny dojrzewające to masz już wiedzę na ten temat. Jak wykonasz boczek to proszę o informację jak wyszedł. Co do pończochy to masz rację, ale chodzi mi zawsze i równomierne wysychanie mięsa, jak również o zabezpieczenie najbardziej przed muchami, oraz innymi insektami. Dzięki za komentarz 🍺
@@comamtojemcezary
Pan ma większe doświadczenie w wędlinach dojrzewających. To prawda, że pończocha powoduje równomierne wysychanie mięsa. Co do insektów to nie pomyślałem, ale to też prawda. Ja robiłem schab w grudniu i nie zwracałem uwagi wtedy na insekty. Boczek też postaram się wykonać w miesiącach jesiennych lub zimowych. Mam wtedy więcej czasu aby kontrolować i doglądać na bieżąco jakie procesy zachodzą w takiej wędlinie, aby nabrać własnego doświadczenia i wypraktykować sobie różne wersje i smaki.
Pozdrawiam gorąco i czekam na kolejne inspiracje wędliniarskie.
Mistrzostwo dziękuję za przepis 🔥🔥
Proszę bardzo, to nie wszystko z tej półki, jeszcze kilka rzeczy pokarzę z mięsa dojrzewające go. 🐖🐖
@@comamtojemcezary Super czekamy z apetytem 🔥🎊
Od długiego czasu oglądam kanał. Jest świetny i już kilka razy wykorzystałem pomysły, zawsze to jednak dotyczyło wędzenia. Dziś jednak, pomimo że od dawna robię wędliny suszone, zacząłem szukać inspiracji do wędlin dojrzewających i bardzo fajny ten boczek pancetta, spróbuję.
Jednak chodzi mi o sprawę przypraw, które podzieliłeś, nie wiedzieć dlaczego i po co, na dwie grupy. Przecież i pierwsza grupa i druga jest na zasadzie stosunku procentowego ilości do wagi. Zauważ, gdybyś podał wszystkie przyprawy na kilogram to przy wadze boczku np. 800g zmieniłyby się proporcje i w tym: "do wagi boczku", ale także "na 1 kg boczku".
Pozdrawiam i bardzo podziwiam za ogromna wiedzę praktyczną z branży masarniczej i wyrobów wędliniarskich.
Muchomorek :)
Dziękuję za przepis.
Niektórzy tacy mądrzy w komentarzach, to może swój kanał otworzą. Pozdrawiam 😉🌷
Co zrobić, każdy pisze co chce, a ja robię swoje i cieszę się że mam zadowolonych odbiorców. Pozdrawiam.
Pończocha wędliniarska, inaczej siatka Qnet. Zapewnia przepływ powietrza i pozwala mięsku oddychać podczas dojrzewania/suszenia ;). Stosuję je i są rewelacja :).
I tak trzymaj.
Słyszę że kolega gdzieś z moich stron pochodzi 😉
🤔Nie wiem z jakich stron pochodzisz. Trzymaj się cieplutko.
@@comamtojemcezary jak słyszę tytka to pewnie gdzieś z Wielkopolski jesteś 😉
Jest rewelacja bardzo lubię Twoje filmy same pychoty ale niestety w mojej rzeczywistości na Florydzie ciężka sprawa choć chętnie bym sprobował pozdrawiam Maciej
Nie mów że się nie da. Skocz do Meksykanów i już będziesz miał boczek, a temperatura wasza zrobi resztę. Pozdrawiam Florydę.
Pana zdrowie.🍻🍻🍻🍻
Dzięki Piotrze.
10:40 - dlaczego pończocha wędliniarska? 1. ciągle obkurcza mięso podczas dojrzewania/suszenia. 2.zabezbiecza przed kurzem i owadami. 3. delikatnie reguluje dostęp powietrza i tym samym wilgotność mięsa. Można ją zastąpić prawdziwą pończochą, drobną gazą w połączeniu z siatką wędliniarską, lub folią kolagenową także z siatką wędliniarską, od biedy też osłonką białkową - ale to już partyzantka i nie polecam.
👏👏Szczęka mi opadła. Na pewno jesteś wielkim masorzem. To fajnie że są jeszcze tacy mistrzowie. Wielki szacunek.
@@comamtojemcezary Żaden ze mnie mistrz, po prostu siedzę trochę w domowym wędliniarstwie i tak no wyszło. Pozdrawiam :)
Witaj . Z mego doświadczenia wynika aby proces marynowania ,ten 2_3 dni było włożone do środka dobry pęczek natki pietruszki i kilka gałązek kopru . Lepiej podbija smak .
Każdą recepturę można zrobić pod własny gust i smak.
ja mieszkam 30 lat w itali i tez robie wyroby z miesa ,w itali sie robi w styczniu do polowy lutego salcicie sipresaty panciettyi prosiuta.uzywamy do marynaty wino czerwone peperoncino ostre sul pieprzwrzystko mieso do kielbas grogych i cienkich jest krojone nozemnie uzywamy zadnych maszynek,marynata moze trwac nawet do 12 dnich,prosiuto jest marynowane tylko w soli,i co 10 dni zmieniamy sulto tak przes 35 dnipuzniej czyscimy prosiutoi gdzie jest widoczne miesoi kosc pokrywamy smalcemja na balkonie mam cos wrodzaju szafy tylko zamiast dzwiczek iest moskiterawszystkie rodzaie wyrobow sie zaczyna jesc wczerwcu a jeszcze lepiej w lipcu.te wyroby wystarczaja nam do nastepnego swiniabicia to znacz polowa styczniapo zabiciu swin robimy cos w rodzaju stypy.ja lubie muzg jak jest jeszcze ceply ,na stype zapraszamu dobrych znajomych i rodzine,jemy gotowana glowizne i wontrobe pluca nerki noi sercew jednym sie tylko nie pomyliles,ze wrzystko traci na wadze.na balerony zakladamy worki z plutna nailepiej z lnua cienkie kielbasy konserwujemy w woreczkach prozniowych to robimy pod koniec czerwcai przenosimy do lodoweki tam se leza ile chca
Italia, Italia, kraj wędlin dojrzewających. Może kiedyś przylecę na super ucztę. Dzięki za ten komentarz.
Jakby to ująć... Rękawica została podjęta. Boczek właśnie wylądował w lodówce. Dziękuję za przepis i pozdrawiam serdecznie. Ł.
PS. Dało by kiedyś radę przypomnieć porządny salceson?
Pozadny to znaczy jaki, bo jest ich wiele.
@@comamtojemcezary Nie wiem jak mogę sprecyzować ale chodziło mi o taki, jak robiło się w regionie śląskim przy świniobiciu.
Witam Panie Czarku. Jeśli mogę odpowiedzieć jeszcze po czasie, na zadane pytanie, to myślę, że zawinięcie w pończochę ma na celu odpowiedni dopływ powietrza, żeby wędlinka "oddychała"....czy się mylę ? Pozdrawiam 🙂
Głównie to ma uchronić od much, pająków itp.. Dziękuję za odpowiedź.
@@comamtojemcezary Czyli nie zaliczyłem "egzaminu" ? 😉🙃
Bardzo sie podobales wiec zrobie pacette. I znow mam pytanie : jak to przechowywac aby utrzymac odpowiednia wilgotnosc i smak. Pozdrawiam (Halinka)
Oj Halinko, nie wiem co powiedzieć, i co się podobało 😂😋. Po zakończeniu cyklu dojrzewania produkt należy przechowywać w lodówce.
Podobal sie filmik i Ty sie podobales bo bardzo ladnie przekazujesz swoje przepisy. A ze w lodowce to wiem. Przecowuje takie rzeczy zawiniete w papier, a powiedz w czym Ty przecowujesz. mze lepiej w folii? Aby to juz dalej nie wysychalo?
@@Haka-mt1bjJa przechowuje w papierze i foli, tak jak to jest pokazane na filmie
W lodówce jest wilgotno, papier robi 1/2 swojej roboty, a folią drugą część swojej roboty.
Nawet nie wiedziałem że takie coś jest jak ponczocha wędliniarski
Może być również od żony 🤭
Właśnie takich używam jak robię schab lub karkoweczke dojrzewającą 😀.boczek kupiony i już się pekluje tylko boję się że może być już za ciepło w mieszkaniu
Panie Cezary proszę powiedzieć jaka jest różnica między pończocha a siatką czy w pończosze można wędzić szynki czy pończocha jest do uciekania mięsa?
Można w niej robić wszystko. Dzięki niej szynka nie traci wilgotności, a inne wędzone pyszności dłużej nie wysychają.
Panie Cezary jak dlugo moze lezec w lodowce aby mozna bylo bezpiecznie go jesc
Jest to mięso dojrzewające, więc w lodówce może długo leżeć. Pamiętaj tylko czym dłużej będzie leżał tym bardziej będzie wysychał i na pewno już końcówki nie zjesz bo nie dasz rady pokroić, a zębów szkoda 🤣🤣 ,zawin go w papier to będzie wolniej wysychał
A może by Pan zrobił jakiś schabik ewentualnie karczek dojrzewający ? Taką mała inspiracja , chociaż wiem że temperatury są nie sprzyjające . Chyba że coś Przeoczyłem na Pańskim kanale ? . Pozdrawiam
Już o tym myślałem, ale tak jak napisałeś za ciepło, można robić ale nie będzie tej jakości, za szybko i za mocno wyschnie. Trzeba czekać.
@@comamtojemcezary No to czekam
Pończocha jest bardziej elastyczna i będzie caly czas opinać mięso gdy będzie go ubywac
Jak najbardziej.
Jakiś zamiennik dla tego brązowego cukru?
Zamiennik jest jeden biały cukier. Można nie dać wcale cukru, tylko cukier przyspiesza oddawanie wody z mięsa i dodaje odpowiednią kruchość.
Super film jak każdy, czy ja mogę sobie z dzika taki temat ogarnąć?
Można, tylko ja bym użył tylko soli peklujacej i dodał do przypraw kolendrę.
@@comamtojemcezary
Bardzo dziękuję za podpowiedź.
Moje pytanko jak mam 2,3 kg boczku to czy pierwszy etap powinienem wydłużyć. Super przepis. pozdrawiam
Nie, jeśli chodzi o przyprawy to nic nie trzeba wydłużać. Chyba że masz bardzo gruby boczek to możesz jeden dzień przedłużyć.
Świetne przepisy ,, super filmy. Mam pytanie jakiej wagi pan używa do odważania przypraw z taką dokładnością. Czy można prosić o pokazanie kiełbasy dojrzewającej Kindziuk. Pozdrawiam Tomasz.
Są takie małe wagi elektroniczne kture pokazują w gramach. Każdy sklep sprzedający akcesoria do kuchni na w sprzedaży takie wagi. Co do kindziuka, ciężka sprawa, brak odpowiednich warunków domowych w dzisiejszych czasach. Może zimową porą.... Zobaczymy.
Superanckie. 🤞🏻🫡
Nie wierzę 🤣🤣🤣
Ja często robię schab dojrzewający i po okresie suszenie pakuję w vakum. Po paru dniach schab który był twardy z zewnątrz a miekki w środku idealnie się wyrównuje. Pozdrowieni.
Jak najbardziej, ja każdą wędlinę dojrzewającą daje do vacum. Ale nie każdy ma urządzenie do vac, a nie którzy chcą jak najszybciej z konsumować. Pokazałem najprostrzy i najszybszy sposób.
@@comamtojemcezary no i fajnie. Tylko że dla mnie ten okres oczekiwania jest tak ekscytujący jak boże narodzenie dla dziecka. Robię też wina owocowe a tam czekam na efekt 2-3 lata wiec może dlatego te kilka, kilkanaście dni nie jest problemem. Za to na końcu ten smak, sorki ośliniłem się na samą myśl.😛 Pozdrawiam serdecznie .
Siedzi w pończosze wędliniarskiej żeby muchy nie ,,upstrzyły"
Super, między innymi po to. Jesteś super.
Panie Cezary. Przypadkowo odnalazłem pański kanał i spodobały mi się Pańskie przepisy. Dzisiaj w Polsce wszyscy używają do kiełbas peklosól. Ja mieszkam w Kanadzie i nie mam takiego łatwego dojścia do kupna peklosoli. Mam saletrę którą latami kiedyś w Polsce używano. Wiemy ze nie jest zdrowa jak użyjemy jej za dużo. Czy byłby pan w stanie napisać mi ile muszę zmieszać saletry ze zwykłą solą kuchenną aby uzyskać coś podobnego do peklosoli. Dziękuję. Będę czekał na pańską opinię. Zdzislaw.
Już podaję,
Sól kuchenna - 100 kg
Saletrą potasowa - 4 kg
Zycze dobrych produktów.
Dziękuje Panu za szybki odpis. Pozdrawiam. Zdzislaw.
大师,培根风干的条件?如温度湿度各是多少?谢谢
Zwinięcie nada wygląd kiełbasy wędliniarskiej. Dzięki temu nie rozwinie się a podczas krojenia będzie lepiej wyglądał.
Masz rację, tylko z wyrobami dojrzewającymi to różnie bywa. Różnie są pokazywane i serwowane. Jak to lubi.
Witam. Zrobi się a czemu nie. Prywatne pytanko mam. Gdzie w tej Anglii pomieszkujesz?
Hull.
@@comamtojemcezary No to do miłego zobaczenie zapewne. Ja pod Yorkiem, rzut beretem można powiedzieć
Byłem dzisiaj w lesie z dzieciakami, dwa podgrzybeczki i dwa maślaczki, dobry rok na jagody się szykuje
💪👍
Dzięki 🌲🌲🌲
Pończocha będzie się kurczyć w czasie gdy mięso dojrzewa.
Tak.
Zwijaj pan boczek chudym do środka to mieso będzie miękkie. Pancceta zmienia dopiero smak na właściwy po 1-2 miesiąca nie po 10 dniach
Przecież jest zwinięty tak jak piszesz, czas krotki bo to pancceta pendolino 😉
pan cezary zawsze debesciak
Cieszę się bardzo że tak sądzisz Piotrze. Trzymaj się zdrowo.
😊👍
Miło mi. 🥂
Nie wolno marnować boczku! ;)
Oczywiście, niczego nie można marnować.
👍👍👍
Trzymaj się ciepło.
To już ta pora roku aby przygotować PANCETTE 👍👍👍
Dobry pomysł, trzeba pomyśleć 🤔🧐
WITAM DZIEKI TOBIE NAUCZYLEM SIE WIAZAC FACHOWO WEDLINY ANIEJAK KIEDYS NA OKRETKE ALEMUSIALEM OBEJRZEC ODCINEK 3RAZY pozdr
Myślę że nie ma znaczenia ile razy obejrzałeś film, tylko że już umiesz i to jest najważniejsze.
zaszybko to robiles @@comamtojemcezary
Cierpliwosc to mam. Teraz zalewe trzeba dwo razy robic bo metnieje. Przy uboju gospodarskim nie do pomyslenia.
Takie życie i technologie produkcyjne. Jak to mówiła babcia Kargulowa "Był czas przywyknąć"
Ja to robię zupełnie inaczej w osłonce białkowej i do dojrzewalni na minimum 6 miesięcy w temperaturze 14stopni i 85 wilgotności, palce lizać🙂
A to jest już coś innego. Tak zwana wyższa półka.
Noi nikt nie wie o co chodzi z tą pończochą wędliniarską
Wiedzą, wiedzą, głównie na ochronę mueda5oezed owadami, insektami, itd. Druga sprawa to utrzymanie Wilgotności. Pozdrawiam.
Właśnie boczek wrzucony do lodówki, niedługo efelty.
Kamilu czekam tak jak ty na końcowy efekt.
Tak nie moze byc !!! co filmik to cos suuuper nastepna pychotka i jak Pana ogladac nie zimne w dlon i mniam !!!
Panie Waldemarze życzę wspaniałych wyrobów i smacznego.
Czekam na wyniki.
Jest bardziej ściśnięty i lepiej dojrzewa.
Dobra ocena, ale najbardziej chodzi mi o zabezpieczenie przed muchami. Mięso dojrzewające nie posiada żadnej osłony barierowej.
@@comamtojemcezary I zapobiega nadmiernemu wysychaniu.
Przecież jak nawalisz tam tej peklosoli to tam żadne bakterie "dojrzewające" się nie ostaną a jedynie ci ten boczek podeschnie - zresztą po cholerę tę chemię pchać w dojrzewającą wędlinę co na cukrze startuje się bakterie kwasu mlekowego i solą i czosnkiem je ogranicza.
ps. Jak zjesz tą peklosól to jeszcze pozbawisz się flory bakteryjnej w kichach a z tego same choroby potem. cukier/miód na dobę i 3 doby w soli a potem po odciekach na dojrzewanie w pończochę. I masz bez peklo i smak o niebo lepszy.
Myślę że w 3 rzodkiewki masz więcej azotynu sodu niż w tej ilości soli którą dałem. Może się mylę, ale chyba znasz się na żeczy i nie wiesz ile tego E 250 zjadasz w czasie jednego posiłku. Ale jak się da trochę do wyrobów mięsnych to koniec świata.
@@comamtojemcezary Wiem ile tego badziewia daje się do wędlin (i ile dzieci ląduje na onkologii po ich usmażeniu) ale tu chodzi o to, że dajesz je do czegoś w czym masz mieć żywe kultury bakterii mlekowych - to tak jak byś do ogórków kiszonych dodawał jakiegoś chemicznego uzdatniacza do wody. Wyroby z peklo to trucizna dla flory bakteryjnej a po podgrzaniu powyżej 140C już ciężki rakotwórczy fajans!!! Po co to pchać jak można bez a w przypadku dojrzewających po prostu trzeba żeby proces dojrzewania w ogóle zachodził. Zważ, że do dojrzewających typu Salami dodaje się wręcz szczepy bakteryjne jak do dojrzewającego sera. Do takiej pancety przy słodzeniu można też dodać rozdrobnione plasterki poprzedniej (prawdziwej) pancety to będzie jak starter żeby zaszczepić i rozmnożyć w cukrze odpowiednie kultury (dające też odpowiedni smak). Chyba cały sens dojrzewających jest właśnie w braku konserwantów inaczej można sobie naszprycować to peklosolą jak ty i będzie leżeć rok zanim zgnije czy uschnie w zależności od warunków.
@@kafar0 ….pier…..z….
@@czesawjerzyrak4794 o co ci tam chodzi?
Co ten wini odpierdala 😂
🤗🤗
No z ta ponczoszka to przynety na ryby nie robimy.
Nie, ryby to inny temat, ale też ciekawy.
Do tej pory robiles dobrą robotę nawet z tego coś urwaem robiąc swoje wyroby ale to do wloch ??? Makaron a nie pan?
Włochy to ciekawy kraj kulinarny.
Tragedia jakaś 🙄
Dzisiejsze czasy to tragedia.