Nowe instrumenty vs Stradivarius - lutniczy eksperyment

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 май 2020
  • Czy naprawdę instrumenty dawne są tak wyjątkowe? Czy współcześni lutnicy nie są w stanie budować instrumenty takie jak Antonio Stradivari?
    Zapraszam do zapoznania się z wynikami eksperymentu lutniczego, w którym dokonano porównania najwspanialszych instrumentów dawnych wartych miliony dolarów z instrumentami współczesnymi wartymi ułamek tej sumy.
    Zapraszam również do oglądania innych odcinków fascynacji muzycznych, gdzie co tydzień opowiadam o ciekawostkach, postaciach i wydarzeniach ze świata muzyki klasycznej.
    W Video wykorzystano fragmenty filmów:
    fa1107planphilly_PHA-auction-Nov-16 Philadelphia Neighborhoods vimeo.com/32283059
    The Violin Maker Alejandro Mallea vimeo.com/327219797
    LABRADOR DE VIOLINES santiago Herrera Gomez vimeo.com/48226385
    1 minute au Musée - The Stradivarius crunk vimeo.com/149262136
    Silva The Violin Mirela Muresan vimeo.com/280785493
    Yehudi Menuhin playing the Gigue, 4th movement Menuhin Centenary vimeo.com/152547819
    The Paris Double-Blind Violin Experiment • 2012 - The Paris Doubl...
    Ouray Snow Outside Adventure Media vimeo.com/61381101
    Taste Awards 2015: Best Wine List with Nederburg SHK Consulting vimeo.com/137925754
    #stradiv #stradivarius #lutnicy #ilekosztująskrzypce

Комментарии • 19

  • @alphatango1358
    @alphatango1358 2 года назад +5

    Kiedy grasz na pierwszych 5 pozycjach...jest ok...ale 7..8..9..10...da ci odpowiedz ile instrument jest wart...stary czy nowy...moment wzbudzenia i wygaszenia dzwieku w wysokich pozycjach....daje odpowiedz o wartosci instrumentu...oczywiscie klarownosc , stabilnosc , sila , nosnosc ....dzwieku......mysle ze cos miedzy starym a nowym...zaczynalem grac na 40 letnim..I gram cale moje zycie....a dzis to juz stary instrument...czas leci...
    Pozdrawiam z New York...

  • @beagru5706
    @beagru5706 6 месяцев назад

    🕊️🎼🎻💖🍀🌻

  • @stradosfera7998
    @stradosfera7998 10 месяцев назад +1

    Super film. Prowadzę kanał o lutnictwie i następny odcinek będzie o wartości i cenie instrumentów. W tajemnicy mogę panu powiedzieć, że nie ma żadnej tajemnicy Stradivariego

    • @Antoni.L
      @Antoni.L Месяц назад +1

      Ale jest LEGENDA, której nie mają współczesne skrzypce! To tak, jak z motocylkami Harley Davidson. Japończycy robią lepsze widlaki ale te nie obrosły taką legendą jak Harley...

    • @Freddie93
      @Freddie93 Месяц назад

      ​@@Antoni.L Dokładnie. Stradivariusy są tak drogie bo są... Stradivariusami. To jest jedynie umowne podobnie jak z wartością pieniądza, który nie ma parytetu złota i który przez ten fakt wart jest tak naprawdę tyle, ile papier, na którym go wydrukowano ale to myśmy się umówili, że można to i owo za to kupić. Tak samo jest z tymi skrzypcami. Nie są niczym nadzwyczajnym - ot perfekcyjnie wykonane skrzypce z najlepszych materiałów, jakie lutnicy i dzisiaj robią. Cena ich kompletnie nieadekwatna do prawdziwej, praktycznej wartości detalicznej.

  • @krzysztofbukowinski9575
    @krzysztofbukowinski9575 5 месяцев назад

    To może kiedyś prysnąć jak mydlana bańka bo już teraz ceny tych instrumentów są absurdalne i na pewno dojdą do jakiejś granicy której nie przekroczą a potem będzie duży spadek, tak już wielokrotnie było

  • @szymek20000
    @szymek20000 Год назад +2

    Materiał fajny, rzeczowy nawet dla laika muzyki. Lecz jeżeli mówisz o drewnie to coś mi się nie zgadza. Wykorzystywał drewno drzew rosnących w małej epoce lodowcowej, ponieważ rosły wolniej. Jeżeli drzewo rośnie wolniej w zimnym klimacie ma większą gęstość, ponieważ stosumek bieli do twardzieli jest mniejszy. Twardziel przyrost w czasie uśpienia drzewa zima, a biel przyrost w czasie wegetacji wiosna lato. Wydaje mi się, że drewno to musiało mieć dużą gęstość i być bardzo twarde. Pozdrawiam 😎

    • @KP-ff8hm
      @KP-ff8hm 10 месяцев назад

      Też myślę, że szybki przyrost=mniejsza gęstość

  • @panpatatatj1465
    @panpatatatj1465 Год назад

    b. dobry materiał edukacyjny dot. kreowania wartości. To zawsze wygląda tak samo: kontrolowana podaż lub jej brak i odpowiednia narracja. Oczywiście najzabawniejsze są zawsze te narracje, to, co porusza współczesną wyobraźnię. Mnie najbardziej rozwaliła gęstość drzew. Cudowne, takie w duchu follow the science.

    • @stradosfera7998
      @stradosfera7998 10 месяцев назад

      Jako lutnik z sukcesami mogę Panu powiedzieć, że wzmianka o gęstości i sprężystości materiału to jedyna rzecz w "micie Stradivariego", która ma sens. Dobór materiału jest najważniejszy przy budowaniu dźwięku.

  • @marcin8942
    @marcin8942 3 года назад +1

    Wspaniały materiał - bardzo starannie opracowany. Osobiście uważam że instrumenty dawnych mistrzów jak najbardziej zasługują na uwagę i są niedoścignione. Do dzisiejszego dnia są inspiracją dla współczesnych artystów lutników, którzy tworzą swoje modele w oparciu o oryginały starowłoskie. Z drugiej jednak strony mamy wielu bardzo dobrych lutników współczesnych, którzy budują znakomite instrumenty. Nie należy się więc wzbraniać przed możliwością zakupu dobrego nowego instrumentu lutniczego. Pozdrawiam serdecznie!

    • @stradosfera7998
      @stradosfera7998 10 месяцев назад +1

      Cześć Marcin! Dobrze Cię tutaj widzieć!

    • @marcin8942
      @marcin8942 10 месяцев назад +1

      @@stradosfera7998 Wzajemnie :)

  • @looky_the_great_bastard
    @looky_the_great_bastard 3 года назад +1

    Wow! Dlaczego to ma tak mało wyświetleń? Ten film jest genialny!

  • @jarosawbielski2301
    @jarosawbielski2301 Год назад +1

    Serce najlepiej zna gorycz własnego wnętrza,
    ale radości jego nie podzieli z nim obcy.

  • @pauldee2491
    @pauldee2491 3 месяца назад

    Biorac pod uwage ze skrzypce wykonuje się przez 2, 3 miesiace a nawet 1 miesiąc wg autora filmu to znaczy ze przez rok wykonalby ich......12🤣🤣🤣🎻 a na zrobienie 1200 sztuk potrzebowalby ......100 lat!!!!!!

  • @Freddie93
    @Freddie93 Месяц назад

    Stradivariusy są tak drogie bo są... Stradivariusami. To jest jedynie umowne podobnie jak z wartością pieniądza, który nie ma parytetu złota i który przez ten fakt wart jest tak naprawdę tyle, ile papier, na którym go wydrukowano ale to myśmy się umówili, że można to i owo za to kupić. Tak samo jest z tymi skrzypcami. Nie są niczym nadzwyczajnym - ot perfekcyjnie wykonane skrzypce z najlepszych materiałów, jakie lutnicy i dzisiaj robią. Cena ich kompletnie nieadekwatna do prawdziwej, praktycznej wartości detalicznej.

  • @SP6QKX
    @SP6QKX 2 года назад