Te rozkminki nowych inwestorow to dobry pomysl. Sam budowalem swoja stodole i bym sie chetnie udzielil w takiej formie,jak rowniez chetnie poslucham o np.ogrzewaniu i instalacjach. Pozdrawiam
Bardzo dobry pomysł ja też miałem sporo dylematów kierownik budowy pomimo że młody nie był w stanie doradzić wręcz negowal nowoczesne rozwiązania. Internet pomógł.
Porady telefoniczne dobry pomysl. Ogladajac YT malo jest tak konkretnych a zarazem kompetentnych osob. Ja bym chetnie z takiej platnej porady skorzystal.
Swietna Robota Dzieki za Twoj czas i ze idziesz dlaje!!! Jestes bardzo motywujacy a nie ukrywam ze i ja sam mysle o takiej opcji samodzielnej budowy bez podejmowania pracy przez dwa lata... ile sie tylko da samemu zrobic to zobaczymy... Powodzenia
@@TOM_Budowniczy obowiązkowo skorzystam wtedy. Ale niezaleznie czy bedzie to sylikat czy keramzyt to na pewno bede robil sporo zeczy podobnie i nie omieszkam zapytac o porade
Podziwam, że miałeś odwagę i wytrwałość, żeby zbudować do samodzielnie i do tego opublikować postępy i przydatne informacje na RUclips! 😁 Świetna roboota!
@@TOM_Budowniczy Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą w internecie, muszę brać z Ciebie przykład i spróbować wybudować dom 🙂 Nie zaryzykuję budowy całkowicie samodzielnie i nie opublikuję postępów na RUclips, ale może w końcu się uda 😉
dzięki. ja się też czasami dziwie ale być może czas na mój kanał jeszcze nadejdzie;) może tez dlatego że nie afiszuje się z byle gównem a tylko z konkretnymi informacjami . pozdrawiam. serdecznie i dzięki że oglądasz;)
Czy byłbyś w stanie i chciałbyś oszacować budowę po obecnych cenach ? Było by bardzo ciekawe porównanie i dające odniesienie po 2 latach do dnia dzisiejszego ;>
Od razu dorzucę swoje 3 grosze. Jak ktoś śledzi to zainstalowałem sobie folie grzewcze w sufitach. Przetrwałem z tym rozwiązaniem całą zeszłą zimę i właśnie w tym tygodniu uruchomiłem instalację PV 10kW. Nie mam jeszcze takich statystyk jak Tomasz Budowniczy, ale moge potwierdzić jego podejście. to działa, ma się dobrze i jest tańsze/porównywalne do ogrzewania z użyciem super duper pompy ciepła z tym, że za cene pompy ciepła z rurami i wszystkim mam ogrzewanie i panele PV. Dodatkowo pompa ciepła ma ruchome części, pompki itp. Jak wiadomo im więcej duperelków tym więcej może się zepsuć. A co jak nie będzie prądu? No to pompa ciepła też nie działa, a agregat można sobie podłączyć i juz wszytko działa. Bądz jak Tomasz zbuduj dom samemu.
@@paweswietlicki1097 Kurcze nie nagrywałem wideło jak zakładaliśmy. Mam dom szkieletowy w konstrukcji drewnianej, parterowy. Folie leżą na karton gipsach. Sufit to karton gipsy. Nic w tym skomplikowanego. Bardziej skomplikowane są folie w ścianach bo póżniej zastawienie ściany to utrata grzania, a nawet obrazka nie powiesisz bo przewiercisz (przewierciłem już jedna i nie działa tylko w tym punkcie gdzie jest dziura :D), podłoga jest też problematyczna bo ja mam 2cm parkiet więc całe ciepło szło by w fundament. Dodatkowo kolesie którzy kładli mi folie zalecają aby dać je pody wylewkę (Mam w wiatrołapie w podłodze i działa też spoko, ale nagrzewa się co najmniej 30 min, no ale też jak się ciepło zakumuluje to dłużej trzyma (w wiatrołąpie mam płytki gresowe)). Tomasz Budowniczy dał bezpośrednio pod panele i też działa. Więc u mnie oczywistym wyborem było, że ogrzewanie idzie na sufit. Jak to działa? Wiadomo płyta G-K się nagrzewa od folii, ale te folie działają tak jak słońce czyli jak się pod nią stoi to jest ciepło na skórze. Folie są rozmieszczone równomiernie na suficie. Pokrywają około 50% sufitu. Dzięki temu nie mam czegoś takiego, że w jedym kącie jest zimno a w drugim gorąco. Rachunki za prund? No są bo w zimie szło około 1500 kWh na miesiąc. Dlatego założyłem 10kW paneli. U mnie każde pomieszczenie ma swoje sterowanie ciepłem. Sterowniki mają tryb tygodniowy i dzień/noc. Na początku się tym bawiłem później mi się znudziło i mam ustawione 21-22 stopinie, wiadomo wieczorem 19 bo się nie da spać. Na folie mam 30 lat gwarancji. Nic nie buczy nie szumi, nie przelewa się i nie cieknie. System jest prosty jak budowa cepa i nie potrzebuje wzywać turbo serwisów. Jak przewierce kabel to sam wymienię i to chyba tyle. PS. Jak zainstalujesz w suficie nad toaletą to zawsze siadasz na ciepłą deseczkę.
@@alaniemieckota witam. Chcialem pytać o podłogi , cxy są ciepłe. Ale skoro piszesz że deska sedesowa jest ciepła to podloga też . zgadza sie? Pozdrawiam.
@@jozeft2618 Podłoga jak to podłoga drewniana, jest i ma się dobrze. Na drewnie nie czuć ogrzewania sufitowego więc trudno powiedzieć. Jeżeli chodzi o łazienki, to tak kafelka jest trochę cieplejsza niż np w wiatrołapie, ale jednak beton to beton to nie wiem jak bym musiał grzać z tych folii żeby to było wyczuwalnie ciepłe (pewnie musiał bym mieś w pomieszczeniu z 24 stopnie, ale to już jest nie do wytrzymania w zimie i zaczyna się otwieranie okien).
Sprawdza się temat bo już z 15 domów powstało tym sposobem;);) zainteresowanych zapraszam do kontaktu meilowego na tombudowniczy88@gmail.com :) pozdrawiam
@@TOM_Budowniczy Super, ponieważ interesuje mnie czy jest dom energooszczedny? Czy odczucia zdrowotne, bo w sumie sama chemia wokół Ciebie. Ściany podłogi,plastiki, chemia gips, chemia piana, płyta wiórowa sklejana (panele) rownież chemia tego lepiszcza do sklejenia itp. Kaszelek jakiś czy np. alergie? Pozdr
Jakie elementy zmieniłby Pan w swoim domu, tak z perspektywy jego użytkowania? Co skłoniło do wyboru foli do ogrzewania a nie wykorzystania "standardowej" podłogowej instalacji zasilanej ciepła woda z pompy ciepła? Nadal nie wybrałby Pan wznoszenia ścian np. z pustaka ceramicznego szlifowanego wypełnionego i łączenia tego pianką?
przeszklenia na południe a nie wsch zachód. wybór ogrzewania to cena instalacji, łatwość montażu, szybkość. nie. wybrałbym znowu izodom. widziałem kilka budynków z ceramiki i uważam że trzeba by się mocno napracować żeby były szczelne. izodom przynajmniej dla mnie to xxii wiek
Niech leci po sieci 😀 a ci co mają dwie lewe ręce niech nie pier.. po forach że bez 300/500 to nawet nie myśl. Mi dom budował murarz + pomocnik + ja z doskoku i wiele etapów robilem sam. Dom 120m 170tys jestem w trakcie ocieplania poddasza i jest to ostatnia gruba robota później strikte wykończeniówka.
Hej Tomasz ... napisałem Ci trochę dłuższy e-mail ... tutaj wklejam tylko część. Oglądam, z dużym zainteresowaniem i szacunkiem Twój kanał. Dzięki. Planuję budowę domu pasywnego więc jestem zainteresowany tematem. Poniżej chciałbym Ci podsunąć kilka pomysłów: Jak się ma audyt energetyczny do rzeczywistego zużycia energii Oczywiście musi to być dokładnie przeanalizowane. Z tego co pamiętam Ty masz wodę użytkową z pompy ciepła+grzałka (???) a gotowanie z gazu ... więc u tylko Ciebie ogrzanie domu jest z fotowoltaiki ... dobrze byłoby to dokładnie rozbić i pokazać że np. dom w standardzie U = X (U można obliczyć dla całego domu ważąc powierzchnią poszczególne przegrody - okna, drzwi, dach, itd) zużywa Y kWh na rok ... bo takie ogólne kWh/m2 to nie jest dokładne przybliżenie ... W kontekście fotowoltaiki dobrze gdybyś też podał położenie domu i jego ocieniowanie, rodzaj paneli, inwertera, moc znamionową i moc rzeczywiście generowaną ... ale to pewnie wiesz :)
Witam .Dla laików może zestaw narzędzi jakie trzeba zgromadzić przed rozpoczęciem budowy?Bardzo by mi na tym zależało bo nie wszystko da się wychwycić z filmików.
@@TOM_Budowniczy Tak myślę,że we dwoje damy radę szczególnie ,że oboje mamy techniczne zacięcie a ja dodatkowo przestrzenną wyobraźnię co już nie raz ratowało mi dupsko.Ale nie jestem w stanie wszystkiego przewidzieć i zrobić np,dachu bo mam lęk przestrzeni więc zlecimy położenie dachu.O instalacje się nie martwię ani o wykończenie czy zagospodarowanie terenu.Dom będzie w 100%samowystarczalny czyli niezależny od państwowych monopoli,działka 1,5 h więc jest się jak rozłożyć.I zaczynamy od infrastruktury by mieć prąd ,gaz,wodę i oczyszczalnię na początek .Domek mały dla dwojga .
Fajny kanał, jesteś ogarniętym facetem i gdy powiedziałeś, że podczas 2 lat budowy zaoszczędziłeś 100tyś i jesteś 30+ tyś do przodu to się zdziwiłem, że tak mało zarabiałeś. Pomyśl aby założyć własną firmę, takiemu jak Ty na pewno się uda. Na swoim zarabiać 10-20tyś mc to nie jest jakiś wyczyn.
dzięki. właśnie zabieram się własną działalność. będę działać w budowlance w tych systemach które używałem do swojej budowy. izodom, pe flex termo-fol, ;) pozdrawiam serdecznie
@@TOM_Budowniczy mam pewien pomysł na biznes. Jeśli chcesz to Ci o nim napiszę - jeśli Ci się spodoba to możesz sam się tym zająć lub ze mną podziałać.
bardzo ciekawy material - jestes mega poukladany i wyglada na to, ze rzucenie pracy to bardzo dobra decyzja. Rozumiem, ze przyjmujesz zlecenia i mozesz budowac taklie domy dla klientow?
Witaj. Dzięki za dobre słowo;) tak rozwijam biznes związany z budowaniem podobnych domów. Sprzedaje lub montuje produkty izodomu, pe flex jako wentylację, folie lub kable grzewcze i jakoś to powoli się toczy;)
Trafiłem na Twój film przez przypadek ale marzę o własnym domu i widzę że się da jak się chce. Nic nie wspomniałeś o działce budowlanej jaki koszt i czy to Twój koszt czy działka w spadku ? Chętnie pooglądałbym te filmiki dotyczące za i przeciw przed wyborem różnych rozwiązań wiele wnoszą nowym inwestorom. Dziex i pozdrawiam
Siemasz. Milo słyszeć;) działka w spadku co prawda ale i tak nie była jakaś najdroższa bo poniżej 30 tysi za 10 arów. Wg mnie trzeba szukać gdzieś na zadupiu bo nie dość że tańsze to i mniej negatywnych czynników jak hałas smog itp ale każdy niech tam wybiera podług siebie . Były w planie te filmy ale znowu z.czasem.krucho;/ jak dzieci będą bardziej samodzielne to może to w końcu ruszy. Pozdrawiam
To jest skandal! Nie zgadzam się na to, aby jedna osoba miała w sobie tyle talentu aby postawić samodzielnie dom a ja nawet nie umiem płytek na podłodze ułożyć ;)
z poddaszem użytkowym jest tańszy od parterowki. wystarczy dołożyć kilka rzędów pustaków z izolacją i mamy prawie dwa razy więcej powierzchni użytkowej.
@@fotos88 hej jaką masz powierzchnię domu? Ile kondygnacji?Jaka pojemność bufora na c.o.? Jak grzana jest c.w.u.? Ja będę budował dom termos 140m2 ze ścianami dobry gazobeton plus dobry styropian żeby uzyskać U dla ścian w okolicach 0,12 W/m2K, rekuperacja z gwc i dobre okna trzyszybowe no i też się zastanawiam czy pompa ciepła za 30k zł dla podlogowki to dobry pomysł... Zwłaszcza że zimy mamy jakie mamy... czy nie lepiej duży bufor z grzałką i nocna taryfa? wyjdzie dużo taniej na start i nawet licząc nieco wyższe rachunki za prąd niż dla pompy ciepła w pierwszej taryfie to chyba i tak biorąc pod uwagę cykl życia pompy ciepła np 20 lat to i tak będę do przodu, co o tym sądzisz jako praktyk?
Panie Tomaszu jak Pan ocenia po czasie podłogi (panele)położone bezpośrednio na styropianie? Nie uginają się podczas chodzenia, pod ciężkimi szafami, w miejscach gdzie najczęściej się chodzi? Jakiej twardości styropianu Pan użył?
Witam. Nie jest źle ale z perspektywy czasu zrobił bym podłogowe wodna klasycznie. Pod meblami nic się nie dzieje nawet pod załadowanym narożnikiem na ścieżkach komunikacji widać i czuć lekkie ugięcie podczas chodzenia. Dla gości podłoga jest dziwnie miękka. Styropian podłogowy taki jaki mieli na składzie 80,100
@@TOM_Budowniczy Czyli ogrzewanie wodne podłogowe. Zasilanie pompą ciepła powietrze woda? A rozwiniesz troszkę temat dlaczego takie wnioski? A może kable grzejne zalewane w posadzce by były lepsze?
Jest podejrzenie że folie bez ekranu dają duże pole elektromagnetyczne. Jeszcze to badam sobie powolutku. Wodne jest uniwersalne więc wszystko się podłączy pompę czy gaz a nawet kopciucha na drewno w wyjątkowych okolicznościach. Kable grzejne jak ekranowane to pewnie bezpieczniejsze.
@@TOM_Budowniczy No tak tego pola elektromagnetycznego przeciwnicy tego rozwiązania się czepiają. Jestem bardzo ciekaw wyników Twoich badań. Kable są ekranowane i dwużyłowe. Prąd płynie w żyłach w przeciwnych kierunkach dzięki czemu nie tworzy się cewka. Tak słyszałem przynajmniej. A co do uniwersalności wodnej podłogówki to można dyskutować. Bo do pompy ciepła, gazu, oleju, czy nawet kopciucha(ze sterowaniem lub pompką) potrzebujesz prądu.
@@bazejd3194 I ten "potrzebny" prąd bierzesz właśnie z fotowoltaiki. Generalnie najbardziej "bezpieczne" rozwiązanie to podłogówka wodna+pompa ciepła+fv. Sama FV+Maty grzejne to spore ryzyko: 1. Tylko jedno źródło bezpośrednie: Prąd. Brak możliwości przeróbki na kocioł lub pompę. 2. Obniżenie w przyszłości warunków zwrotu nadwyżki FV z obecnego 80% do niższego (Niemcy są już po takiej zmianie, tylko 50% odzyskują) Zalety FV+ Maty to prostota i niski koszt montażu.
Witam moi rodzice wykonali dom w technologi izodom w 1995 r w systemie 5 cm styropianu zewnętrznego i 5 cm wewnętrznego ponieważ w tamtym czasie były tylko takie elementy chciałem się zapytać czemu nie użyłeś zbrojenia rozproszonego które teraz jest tak modne
Witam - jestem na etapie planow i technologii. Ogrzewanie bede mial oparte na matach firmy redsnake i prad z paneli PV . U Ciebie zauważyłem również pąpe ciepła - czy nie mogłeś użyć pradu z paneli do ogrzania wody w jakimś zbiorniku? Poradź prosze . Pozdrawiam
jak kupowałem pompę ciepła do cwu to jeszcze nie było pewne czy będzie pv na dachu. może jak bym wiedział to bym kupił zwykły bojler. Excel powinien wskazać bardziej ekonomiczne rozwiązanie . pompa trochę huczy jak odkurzacz
@@TOM_Budowniczy sprawdziłem ceny. Forma standardowa 200x25 kosztuje 260zł, a ytong 60x20 kosztuje 15zł za element. ściana z betonu komórkowego o grubości 48cm powinna spełnić wymagania domu pasywnego, a dodatkowo z taką różnicą w cenie, to można ją ocieplić nawet lepszym materiałem niż eps. Same formy na fundament za 15 000 też sporo kosztują, bo w takiej cenie to przygotuję sobie solidny fundament ze zbrojonymi ławami i zaizoluję termicznie xps 15. Jedyny plus tych styro klocków to zdaje się szybkość układania, bo jednak lanie tradycyjnych fundamentów jest czasochłonne. Ale nie chcę narzekać na twój projekt, bo jest bardzo fajny, chociaż kosztowny.
Pewnie tak jak piszesz ,Jednak są rzeczy które mają różną wartość dla różnych ludzi. Czas i zdrowie ( zdrowie kręgosłupa mam na myśli przy wznoszeniu ścian) Drugi temat to to że moja ściana ma 45 cm grubości w tym 30 izolacji a tradycyjnie trzeba jej 54 a to już kilka metrów mieszkania. I miski termiczne. Wątpię żeby dom na fundamentach zużywał 30kWh /m2
Nie pamiętam z pamięci. Mogę wycenić bezpłatnie i bez zobowiązań bo mam sprawnego exela. W razie zainteresowania proszę wysłać projekt lub linka na wycena@domynowejery.pl
Mam pytanie dotyczące kosztów dostosowania płyty fundamentowej i ścian do technologii IZODOM. W kosztach masz pozycję za dostosowanie płyty fundamentowej 750 PLN oraz za ściany 300 PLN. Oddzielnie masz wykazany koszt adaptacji budynku. Czy mógłbyś zdradzić jak to robiłeś? Czy najpierw jakiś architekt wykonał adaptacje, a później ktoś inny dostosowanie fundamentów i ścian do technologii IZODOM? Czy ewentualnie mógłbyś udostępnić kontakt do architekta/konstruktora który wykonywał Ci dostosowanie do technologii IZODOM?
Najpierw adaptacja przez lokalnego architekta a potem przeróbka z fundamentów na płytę. Architekt był z izodomu ale już teraz nie mają i trzeba szukać na własną rękę. Proszę się odezwać do mnie na FB lub meila to udostępnienie kontakt. tombudowniczy88@gmail.com
coś ty. nikt nawet nie zapytał dlaczego tak a nie inaczej. projektantka tak wyrysowała i przeszło bez problemu. ale dzięki temu instalacja pv notuje porządne uzyski ;)
@@TOM_Budowniczy nie dotrwałem do końca filmu bo padłem(whiskey). Dobrze kombinujesz ale nie do końca ogarniasz szczegóły, a to w nich tkwi diabeł. Wpadnij na Facebooka do grupy "Budować tanio, logicznie i bez błędów". Będziesz zadowolony 🤜🤛😉
Tom, rób serię odnośnie dylematów, na pewno będziemy oglądać ;) nie zawsze każdy widzi wszystkie wady i zalety danych rozwiązań :)
Dobry materiał. Pozwolił mi podjąć decyzję, że w moim przypadku nie warto robić tego samemu, a co za tym idzie z Izodomu. Dzięki!
Film przedstawiony bardzo przystępnie, podziwiam za wytrwałość w pracy i dosyć dokładnych obliczeniach, szacunek.
Gość jest niesamowity, złota rączka od wszystkiego szacun.
no prawie od wszystkiego;) ale dzięki za uznanie;)
Te rozkminki nowych inwestorow to dobry pomysl. Sam budowalem swoja stodole i bym sie chetnie udzielil w takiej formie,jak rowniez chetnie poslucham o np.ogrzewaniu i instalacjach.
Pozdrawiam
to może coś z tego będzie ;) będę mieć na uwadze
Bardzo dobry pomysł ja też miałem sporo dylematów kierownik budowy pomimo że młody nie był w stanie doradzić wręcz negowal nowoczesne rozwiązania. Internet pomógł.
Porady telefoniczne dobry pomysl. Ogladajac YT malo jest tak konkretnych a zarazem kompetentnych osob. Ja bym chetnie z takiej platnej porady skorzystal.
dzięki za opinie. ;) miłego weekendu
Wszystkie odcinki w jedno popołudnie. Super robota. Klikam suba. Już nie tylko Mario budowlaniec spoko filmy wrzuca.
wielkie dzięki;) pozdrawiam
Swietna Robota
Dzieki za Twoj czas i ze idziesz dlaje!!!
Jestes bardzo motywujacy a nie ukrywam ze i ja sam mysle o takiej opcji samodzielnej budowy bez podejmowania pracy przez dwa lata... ile sie tylko da samemu zrobic to
zobaczymy...
Powodzenia
Dzięki za dobre słowo. Ja będziesz zdecydowany na ten sam system czyli izodom 2000 polska to się odzywaj na priw.
@@TOM_Budowniczy obowiązkowo skorzystam wtedy. Ale niezaleznie czy bedzie to sylikat czy keramzyt to na pewno bede robil sporo zeczy podobnie i nie omieszkam zapytac o porade
Podziwam, że miałeś odwagę i wytrwałość, żeby zbudować do samodzielnie i do tego opublikować postępy i przydatne informacje na RUclips! 😁
Świetna roboota!
Dzięki za dobre slowo
@@TOM_Budowniczy Dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą w internecie, muszę brać z Ciebie przykład i spróbować wybudować dom 🙂
Nie zaryzykuję budowy całkowicie samodzielnie i nie opublikuję postępów na RUclips, ale może w końcu się uda 😉
Oglądam kanał od początku, dziwie się że tak mało wyświetleń jest na Twoich filmach. Dla mnie mega ciekawe.
dzięki. ja się też czasami dziwie ale być może czas na mój kanał jeszcze nadejdzie;) może tez dlatego że nie afiszuje się z byle gównem a tylko z konkretnymi informacjami . pozdrawiam. serdecznie i dzięki że oglądasz;)
27 minut wartościowego materiału :)
Dzięki za fajny materiał i za podzielenie się kosztami ;)
Aby się trzymał i na siebie zarabiał :D
Robisz bardzo fajne i ciekawe filmiki. Nie przestawaj !!
dzięki wielkie;) mam ich z 800gb do zmontowania więc jeszcze kilkanaście ich będzie ;) pozdrawiam serdecznie
@@TOM_Budowniczy jest szanasa na filmik z ogrzewania naduchowego (ogrzewa powietrze ktore jest filtrowane i nawilzane) tak jest w USA.
Pozdrawiam
nie znam, nie mam więc raczej nie przewiduje:/
Dzięki za film, mi się podoba, chętnie obejrzę kolejne
Super! Dzięki za podsumowanie kosztów!
Panie Tomaszu bardzo dobry filmik 👷🏻♂️
dziękuję Pani Wiktorio;)
Jesteś niesamowity chciałbym mieć takie umiejętności jak Ty :)
dzięki Panie za dobre słowo;) najważniejsze to chcieć a umiejętności przychodzą z czasem. im wcześniej zaczniesz tym lepiej;) pozdrawiam.
No brakowało mi takiego kogoś na YT. Będę oglądać z zaciekawieniem!
Super materiał 💪
Super film, same konkrety (y)
Bardzo pozytywne. Gratuluję
Czy byłbyś w stanie i chciałbyś oszacować budowę po obecnych cenach ? Było by bardzo ciekawe porównanie i dające odniesienie po 2 latach do dnia dzisiejszego ;>
Od razu dorzucę swoje 3 grosze. Jak ktoś śledzi to zainstalowałem sobie folie grzewcze w sufitach. Przetrwałem z tym rozwiązaniem całą zeszłą zimę i właśnie w tym tygodniu uruchomiłem instalację PV 10kW. Nie mam jeszcze takich statystyk jak Tomasz Budowniczy, ale moge potwierdzić jego podejście. to działa, ma się dobrze i jest tańsze/porównywalne do ogrzewania z użyciem super duper pompy ciepła z tym, że za cene pompy ciepła z rurami i wszystkim mam ogrzewanie i panele PV.
Dodatkowo pompa ciepła ma ruchome części, pompki itp. Jak wiadomo im więcej duperelków tym więcej może się zepsuć. A co jak nie będzie prądu? No to pompa ciepła też nie działa, a agregat można sobie podłączyć i juz wszytko działa. Bądz jak Tomasz zbuduj dom samemu.
Też chciałbym zainstalować folie w suficie, ale żona się boi. Ma Pan jakieś filmiki? Może chciałbyś Pan na żywo podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
@@paweswietlicki1097 Kurcze nie nagrywałem wideło jak zakładaliśmy.
Mam dom szkieletowy w konstrukcji drewnianej, parterowy. Folie leżą na karton gipsach. Sufit to karton gipsy. Nic w tym skomplikowanego. Bardziej skomplikowane są folie w ścianach bo póżniej zastawienie ściany to utrata grzania, a nawet obrazka nie powiesisz bo przewiercisz (przewierciłem już jedna i nie działa tylko w tym punkcie gdzie jest dziura :D), podłoga jest też problematyczna bo ja mam 2cm parkiet więc całe ciepło szło by w fundament. Dodatkowo kolesie którzy kładli mi folie zalecają aby dać je pody wylewkę (Mam w wiatrołapie w podłodze i działa też spoko, ale nagrzewa się co najmniej 30 min, no ale też jak się ciepło zakumuluje to dłużej trzyma (w wiatrołąpie mam płytki gresowe)). Tomasz Budowniczy dał bezpośrednio pod panele i też działa.
Więc u mnie oczywistym wyborem było, że ogrzewanie idzie na sufit. Jak to działa? Wiadomo płyta G-K się nagrzewa od folii, ale te folie działają tak jak słońce czyli jak się pod nią stoi to jest ciepło na skórze. Folie są rozmieszczone równomiernie na suficie. Pokrywają około 50% sufitu. Dzięki temu nie mam czegoś takiego, że w jedym kącie jest zimno a w drugim gorąco.
Rachunki za prund? No są bo w zimie szło około 1500 kWh na miesiąc. Dlatego założyłem 10kW paneli.
U mnie każde pomieszczenie ma swoje sterowanie ciepłem. Sterowniki mają tryb tygodniowy i dzień/noc. Na początku się tym bawiłem później mi się znudziło i mam ustawione 21-22 stopinie, wiadomo wieczorem 19 bo się nie da spać. Na folie mam 30 lat gwarancji. Nic nie buczy nie szumi, nie przelewa się i nie cieknie. System jest prosty jak budowa cepa i nie potrzebuje wzywać turbo serwisów. Jak przewierce kabel to sam wymienię i to chyba tyle.
PS. Jak zainstalujesz w suficie nad toaletą to zawsze siadasz na ciepłą deseczkę.
@@alaniemieckota witam. Chcialem pytać o podłogi , cxy są ciepłe. Ale skoro piszesz że deska sedesowa jest ciepła to podloga też . zgadza sie? Pozdrawiam.
@@jozeft2618 Podłoga jak to podłoga drewniana, jest i ma się dobrze. Na drewnie nie czuć ogrzewania sufitowego więc trudno powiedzieć. Jeżeli chodzi o łazienki, to tak kafelka jest trochę cieplejsza niż np w wiatrołapie, ale jednak beton to beton to nie wiem jak bym musiał grzać z tych folii żeby to było wyczuwalnie ciepłe (pewnie musiał bym mieś w pomieszczeniu z 24 stopnie, ale to już jest nie do wytrzymania w zimie i zaczyna się otwieranie okien).
@@alaniemieckota ok. Dzięki za odpowiedź
Dzięki - ciekawy film
Super pomysł z tym doractwem, jesteśmy zainteresowani. Lekarze leczą zdalnie to czemu nie budowlańcy zdalnie doradzać w budowie. Pozdrawiam
Sprawdza się temat bo już z 15 domów powstało tym sposobem;);) zainteresowanych zapraszam do kontaktu meilowego na tombudowniczy88@gmail.com :) pozdrawiam
Dzieki za film. Mam zamiar przejrzeć wzdłuż i wszerz cały kanał gdyż w planie mam izodomek
Odezwij się na meila tombudowniczy88@gmail.com to zdradzę ci kilka sekretów;)
Fajny materiał ...Pozdrawiam👍🏻
Dylematy są bardzo ciekawe.
Hej, a może krótki film o wadach rozwiązania izodom, z punktu widzenia; inwestora, wykonawcy i końcowego użytkownik?
Pozdrawiam Michał.
będzie jak wenę złapie:)
@@TOM_Budowniczy Super, ponieważ interesuje mnie czy jest dom energooszczedny? Czy odczucia zdrowotne, bo w sumie sama chemia wokół Ciebie. Ściany podłogi,plastiki, chemia gips, chemia piana, płyta wiórowa sklejana (panele) rownież chemia tego lepiszcza do sklejenia itp. Kaszelek jakiś czy np. alergie? Pozdr
Dożywotnia gwarancja bo kto poprawi jak nie ty :)
Konkret-gratuluje!
Jakie elementy zmieniłby Pan w swoim domu, tak z perspektywy jego użytkowania? Co skłoniło do wyboru foli do ogrzewania a nie wykorzystania "standardowej" podłogowej instalacji zasilanej ciepła woda z pompy ciepła? Nadal nie wybrałby Pan wznoszenia ścian np. z pustaka ceramicznego szlifowanego wypełnionego i łączenia tego pianką?
przeszklenia na południe a nie wsch zachód. wybór ogrzewania to cena instalacji, łatwość montażu, szybkość.
nie. wybrałbym znowu izodom. widziałem kilka budynków z ceramiki i uważam że trzeba by się mocno napracować żeby były szczelne. izodom przynajmniej dla mnie to xxii wiek
dziekuje za super film :)
Dobra Robota:)
Da się oglądac. Działaj ;)
Niech leci po sieci 😀 a ci co mają dwie lewe ręce niech nie pier.. po forach że bez 300/500 to nawet nie myśl. Mi dom budował murarz + pomocnik + ja z doskoku i wiele etapów robilem sam. Dom 120m 170tys jestem w trakcie ocieplania poddasza i jest to ostatnia gruba robota później strikte wykończeniówka.
Fajny film. Pozdro
Może być, da się oglądać;-)
duża wiedza o budownictwie i nie tylko ..... szacunek .
Hej Tomasz ... napisałem Ci trochę dłuższy e-mail ... tutaj wklejam tylko część.
Oglądam, z dużym zainteresowaniem i szacunkiem Twój kanał. Dzięki.
Planuję budowę domu pasywnego więc jestem zainteresowany tematem. Poniżej chciałbym Ci podsunąć kilka pomysłów:
Jak się ma audyt energetyczny do rzeczywistego zużycia energii Oczywiście musi to być dokładnie przeanalizowane. Z tego co pamiętam Ty masz wodę użytkową z pompy ciepła+grzałka (???) a gotowanie z gazu ... więc u tylko Ciebie ogrzanie domu jest z fotowoltaiki ... dobrze byłoby to dokładnie rozbić i pokazać że np. dom w standardzie U = X (U można obliczyć dla całego domu ważąc powierzchnią poszczególne przegrody - okna, drzwi, dach, itd) zużywa Y kWh na rok ... bo takie ogólne kWh/m2 to nie jest dokładne przybliżenie ...
W kontekście fotowoltaiki dobrze gdybyś też podał położenie domu i jego ocieniowanie, rodzaj paneli, inwertera, moc znamionową i moc rzeczywiście generowaną ... ale to pewnie wiesz :)
Powodzenia w dalszch dziłaniach
dzięki;)
Nic tylko POGRATULOWAC!!
nie pozostaje nic innego jak tylko podziękować ;)
Dawaj jak najwięcej filmów bo lubię oglądać i w jaki sposób to przedstawiasz pozdrawiam
dzięki za wsparcie! trzymaj się z fartem;)
Prosimy o więcej filmów.
Szacunek :)
Ten Paweł Szpak? Z KRK?
@@TOM_Budowniczy z Jasła :) ale dobrze kojarzysz
Hej, spoko uwagi, film ok,
super :D
dożywotnia gwarancja ... :D:D śmiechłam :)
Witam .Dla laików może zestaw narzędzi jakie trzeba zgromadzić przed rozpoczęciem budowy?Bardzo by mi na tym zależało bo nie wszystko da się wychwycić z filmików.
wszystko zależy od technologii budowy. Pani zamierza stawiać izodom?
@@TOM_Budowniczy Tak myślę,że we dwoje damy radę szczególnie ,że oboje mamy techniczne zacięcie a ja dodatkowo przestrzenną wyobraźnię co już nie raz ratowało mi dupsko.Ale nie jestem w stanie wszystkiego przewidzieć i zrobić np,dachu bo mam lęk przestrzeni więc zlecimy położenie dachu.O instalacje się nie martwię ani o wykończenie czy zagospodarowanie terenu.Dom będzie w 100%samowystarczalny czyli niezależny od państwowych monopoli,działka 1,5 h więc jest się jak rozłożyć.I zaczynamy od infrastruktury by mieć prąd ,gaz,wodę i oczyszczalnię na początek .Domek mały dla dwojga .
Tom, czas na budowę drugiego domu, po obecnych cenach :)
Heh no nie powiem ciężko by było.;)
Good job!
Witam. Może napiszesz ebooka krok po kroku budowy domu w technologii Izodom? Chętnie bym go kupił.
Dzialaj dalej.
oczywiście że będę ;) dzięki za komentarz
Fajny kanał, jesteś ogarniętym facetem i gdy powiedziałeś, że podczas 2 lat budowy zaoszczędziłeś 100tyś i jesteś 30+ tyś do przodu to się zdziwiłem, że tak mało zarabiałeś. Pomyśl aby założyć własną firmę, takiemu jak Ty na pewno się uda. Na swoim zarabiać 10-20tyś mc to nie jest jakiś wyczyn.
dzięki. właśnie zabieram się własną działalność. będę działać w budowlance w tych systemach które używałem do swojej budowy. izodom, pe flex termo-fol, ;) pozdrawiam serdecznie
@@TOM_Budowniczy mam pewien pomysł na biznes. Jeśli chcesz to Ci o nim napiszę - jeśli Ci się spodoba to możesz sam się tym zająć lub ze mną podziałać.
Subskrybuje do jakiegoś czasu, świetny pomysł z tym doradztwem. Może działkę podzielę i też sam zbuduję :)
bardzo ciekawy material - jestes mega poukladany i wyglada na to, ze rzucenie pracy to bardzo dobra decyzja. Rozumiem, ze przyjmujesz zlecenia i mozesz budowac taklie domy dla klientow?
Witaj. Dzięki za dobre słowo;) tak rozwijam biznes związany z budowaniem podobnych domów. Sprzedaje lub montuje produkty izodomu, pe flex jako wentylację, folie lub kable grzewcze i jakoś to powoli się toczy;)
👍👍👍
Koment dla algorytmów 👍
WARTOŚĆ ROBÓT (etap I+ etap II+ etap III): 222 000zł netto + VAT 8% 149 m/2 stan surowy ...
Trafiłem na Twój film przez przypadek ale marzę o własnym domu i widzę że się da jak się chce. Nic nie wspomniałeś o działce budowlanej jaki koszt i czy to Twój koszt czy działka w spadku ? Chętnie pooglądałbym te filmiki dotyczące za i przeciw przed wyborem różnych rozwiązań wiele wnoszą nowym inwestorom. Dziex i pozdrawiam
Siemasz. Milo słyszeć;) działka w spadku co prawda ale i tak nie była jakaś najdroższa bo poniżej 30 tysi za 10 arów. Wg mnie trzeba szukać gdzieś na zadupiu bo nie dość że tańsze to i mniej negatywnych czynników jak hałas smog itp ale każdy niech tam wybiera podług siebie . Były w planie te filmy ale znowu z.czasem.krucho;/ jak dzieci będą bardziej samodzielne to może to w końcu ruszy. Pozdrawiam
Dożywotnia gwarancja 😉🙃
Jakby mi ktoś podarował działkę😁😅 też próbowałbym sam postawić z dożywotnią gwarancją 😆
Dla zasięgów:)
Zasięgi przybywajcie ! :)
jedyne słuszne zaklęcie;)
👍
Seria dylematów mile widziana
Domek fajny :) można wiedzieć jaka nazwa projektu?
Dom w poziomkach 3 z archonu
Witam, fajne materiały. Z jakiej części Polski Pan jest? Pozdrawiam
witam. dzięki;) 30km na wschód od Lublina
👌
To jest skandal! Nie zgadzam się na to, aby jedna osoba miała w sobie tyle talentu aby postawić samodzielnie dom a ja nawet nie umiem płytek na podłodze ułożyć ;)
o matko już się wystraszyłem czytając pierwsza część komentarza;) dzięki. jak obejrzysz wszystkie filmy 10 razy to nabędziesz ta sama umiejętność;)
Chętnie bym obejrzał o tych blematach :)
Witam jak pan sądzi już po wybudowaniu domu ,czy dom parterowy jest tańszy czy piętrowy?
z poddaszem użytkowym jest tańszy od parterowki. wystarczy dołożyć kilka rzędów pustaków z izolacją i mamy prawie dwa razy więcej powierzchni użytkowej.
🏠👍
Też grzeje prądem ale wodną podłogowke grzałką 6kW. Koszt 2400tys rocznie.
dobry wynik! bufor w drugiej taryfie?
@@TOM_Budowniczy podłogowka 10cm betonu w drugiej taryfie ściany silikat 24. Też budowałem samemu. Można to zrobić wystarczy trochę chęci.
@@fotos88 hej jaką masz powierzchnię domu? Ile kondygnacji?Jaka pojemność bufora na c.o.? Jak grzana jest c.w.u.? Ja będę budował dom termos 140m2 ze ścianami dobry gazobeton plus dobry styropian żeby uzyskać U dla ścian w okolicach 0,12 W/m2K, rekuperacja z gwc i dobre okna trzyszybowe no i też się zastanawiam czy pompa ciepła za 30k zł dla podlogowki to dobry pomysł... Zwłaszcza że zimy mamy jakie mamy... czy nie lepiej duży bufor z grzałką i nocna taryfa? wyjdzie dużo taniej na start i nawet licząc nieco wyższe rachunki za prąd niż dla pompy ciepła w pierwszej taryfie to chyba i tak biorąc pod uwagę cykl życia pompy ciepła np 20 lat to i tak będę do przodu, co o tym sądzisz jako praktyk?
Panie Tomaszu jak Pan ocenia po czasie podłogi (panele)położone bezpośrednio na styropianie? Nie uginają się podczas chodzenia, pod ciężkimi szafami, w miejscach gdzie najczęściej się chodzi? Jakiej twardości styropianu Pan użył?
Witam. Nie jest źle ale z perspektywy czasu zrobił bym podłogowe wodna klasycznie. Pod meblami nic się nie dzieje nawet pod załadowanym narożnikiem na ścieżkach komunikacji widać i czuć lekkie ugięcie podczas chodzenia. Dla gości podłoga jest dziwnie miękka. Styropian podłogowy taki jaki mieli na składzie 80,100
@@TOM_Budowniczy Czyli ogrzewanie wodne podłogowe. Zasilanie pompą ciepła powietrze woda? A rozwiniesz troszkę temat dlaczego takie wnioski? A może kable grzejne zalewane w posadzce by były lepsze?
Jest podejrzenie że folie bez ekranu dają duże pole elektromagnetyczne. Jeszcze to badam sobie powolutku. Wodne jest uniwersalne więc wszystko się podłączy pompę czy gaz a nawet kopciucha na drewno w wyjątkowych okolicznościach.
Kable grzejne jak ekranowane to pewnie bezpieczniejsze.
@@TOM_Budowniczy No tak tego pola elektromagnetycznego przeciwnicy tego rozwiązania się czepiają. Jestem bardzo ciekaw wyników Twoich badań. Kable są ekranowane i dwużyłowe. Prąd płynie w żyłach w przeciwnych kierunkach dzięki czemu nie tworzy się cewka. Tak słyszałem przynajmniej. A co do uniwersalności wodnej podłogówki to można dyskutować. Bo do pompy ciepła, gazu, oleju, czy nawet kopciucha(ze sterowaniem lub pompką) potrzebujesz prądu.
@@bazejd3194 I ten "potrzebny" prąd bierzesz właśnie z fotowoltaiki. Generalnie najbardziej "bezpieczne" rozwiązanie to podłogówka wodna+pompa ciepła+fv.
Sama FV+Maty grzejne to spore ryzyko:
1. Tylko jedno źródło bezpośrednie: Prąd. Brak możliwości przeróbki na kocioł lub pompę.
2. Obniżenie w przyszłości warunków zwrotu nadwyżki FV z obecnego 80% do niższego (Niemcy są już po takiej zmianie, tylko 50% odzyskują)
Zalety FV+ Maty to prostota i niski koszt montażu.
Świetna robota 😀 Czy po czasie jesteś zadowolony z Izodomu?
Tak. Kilka rzeczy zrobiłbym dziś inaczej ale izodom by akurat został
Witam moi rodzice wykonali dom w technologi izodom w 1995 r w systemie 5 cm styropianu zewnętrznego i 5 cm wewnętrznego ponieważ w tamtym czasie były tylko takie elementy chciałem się zapytać czemu nie użyłeś zbrojenia rozproszonego które teraz jest tak modne
witam. bo nie idę za modą;) wg mojej wyobraźni technicznej nie ma porównania stalowego druta fi 12 do jakichś włosków ;)
Siema!
Dlaczego do ogrzewania c.w.u wybrałeś akurat pompę ciepła ?
Żeby mniej zużywała energii na podgrzanie wody. Kalkulowalem to po dwóch latach mniej kosztuje niż bufor.
Mam pytanie o schody - czy może Pan podać namiar na wykoncawcę?
Jest z okolic z Zamościa i działa lokalnie. Jest Pan gdzieś z okolicy?
Czy w takim domu można zastosować wentylację grawitacyjną?
jak będzie sprawna i skuteczna to oczywiście że tak. W takim domu jeszcze trudniej o pleśń na ścianie z powodu braku mostków termicznych
@@TOM_Budowniczy znalazłam informację, że grawitacyjna jest wręcz niemożliwa... Dziękuję za odpowiedź. Zawsze to tańsze rozwiązanie.
Witam - jestem na etapie planow i technologii. Ogrzewanie bede mial oparte na matach firmy redsnake i prad z paneli PV . U Ciebie zauważyłem również pąpe ciepła - czy nie mogłeś użyć pradu z paneli do ogrzania wody w jakimś zbiorniku? Poradź prosze . Pozdrawiam
jak kupowałem pompę ciepła do cwu to jeszcze nie było pewne czy będzie pv na dachu. może jak bym wiedział to bym kupił zwykły bojler. Excel powinien wskazać bardziej ekonomiczne rozwiązanie . pompa trochę huczy jak odkurzacz
Masz jakieś projekty domów parterowych w okolicach 115m2 w technologi izodom?
każdy może być izodomem. wybierz ze zwykłych projektów i podeślij link to ci oszacuje koszty
@@TOM_Budowniczy www.extradom.pl/projekt-domu-dwa-pokolenia-SKA1114
Witam. Zastanawiam się czym jesteś zadowolony że wybrałeś technologie izodom do budowy?
tak
nagrywaj :)
Bardzo drogo wychodzi ten izodom.
Teraz czy z tego podsumowania tak wynika?
@@TOM_Budowniczy sprawdziłem ceny. Forma standardowa 200x25 kosztuje 260zł, a ytong 60x20 kosztuje 15zł za element. ściana z betonu komórkowego o grubości 48cm powinna spełnić wymagania domu pasywnego, a dodatkowo z taką różnicą w cenie, to można ją ocieplić nawet lepszym materiałem niż eps. Same formy na fundament za 15 000 też sporo kosztują, bo w takiej cenie to przygotuję sobie solidny fundament ze zbrojonymi ławami i zaizoluję termicznie xps 15. Jedyny plus tych styro klocków to zdaje się szybkość układania, bo jednak lanie tradycyjnych fundamentów jest czasochłonne. Ale nie chcę narzekać na twój projekt, bo jest bardzo fajny, chociaż kosztowny.
Pewnie tak jak piszesz ,Jednak są rzeczy które mają różną wartość dla różnych ludzi. Czas i zdrowie ( zdrowie kręgosłupa mam na myśli przy wznoszeniu ścian)
Drugi temat to to że moja ściana ma 45 cm grubości w tym 30 izolacji a tradycyjnie trzeba jej 54 a to już kilka metrów mieszkania. I miski termiczne. Wątpię żeby dom na fundamentach zużywał 30kWh /m2
Obecnie cena pewnie x2
kropka :)
A jeśli można wiedzieć z jakiego rejonu Polski jesteś?
40km na wschód od lublina
W sumie to nie wiem, ile wyszedl calkowity koszt z robota ?
267 kzl ale robocizna to tylko wylewki tynk na elewacji , schody i okna. Reszta sam więc koszty odchodzą
Wkradł się błąd w Twoich obliczeniach. 18:39, min wychodzi 379,5 a nie 304
no to coś powalilem w exelu widocznie. dzięki za czujność.
:)
Dzisiaj jak patrzę na te ceny to łezka się kręci z tęsknoty😑
Niestety racja:/
Jak cenowo wychodzo teraz 1m2 izodomu 200/25/45
Nie pamiętam z pamięci. Mogę wycenić bezpłatnie i bez zobowiązań bo mam sprawnego exela. W razie zainteresowania proszę wysłać projekt lub linka na wycena@domynowejery.pl
Mam pytanie dotyczące kosztów dostosowania płyty fundamentowej i ścian do technologii IZODOM. W kosztach masz pozycję za dostosowanie płyty fundamentowej 750 PLN oraz za ściany 300 PLN. Oddzielnie masz wykazany koszt adaptacji budynku. Czy mógłbyś zdradzić jak to robiłeś? Czy najpierw jakiś architekt wykonał adaptacje, a później ktoś inny dostosowanie fundamentów i ścian do technologii IZODOM? Czy ewentualnie mógłbyś udostępnić kontakt do architekta/konstruktora który wykonywał Ci dostosowanie do technologii IZODOM?
Najpierw adaptacja przez lokalnego architekta a potem przeróbka z fundamentów na płytę. Architekt był z izodomu ale już teraz nie mają i trzeba szukać na własną rękę. Proszę się odezwać do mnie na FB lub meila to udostępnienie kontakt. tombudowniczy88@gmail.com
Ogólnie to dziwi mnie to że pozwolili Ci tak krzywo postawić ten dom. Chyba musiałeś się trochę namęczyć z urzędasami
coś ty. nikt nawet nie zapytał dlaczego tak a nie inaczej. projektantka tak wyrysowała i przeszło bez problemu. ale dzięki temu instalacja pv notuje porządne uzyski ;)
@@TOM_Budowniczy właśnie tak obstawiałem że to głównie pod pv. I w sumie to dziwne że nie robili z tym problemu bo w tym kraju zawsze pod górkę
A gdzie koszty robocizny(x2)?
przepite;)
@@TOM_Budowniczy nie dotrwałem do końca filmu bo padłem(whiskey). Dobrze kombinujesz ale nie do końca ogarniasz szczegóły, a to w nich tkwi diabeł. Wpadnij na Facebooka do grupy "Budować tanio, logicznie i bez błędów". Będziesz zadowolony 🤜🤛😉
ogladam...ale jest rok 2022-no to nie jest tanio...tanio juz bylo...
No niestety zgadzam się. Jedynie mogę dodać że izodom zdrożał mniej niż tradycyjne materiały
tylko nie mów ,ze pracowałeś w Elektromeks Lublin
Nie;p
.
Zuch :)
Bump