Witam mam taki dom ( IZODOM ) Postawiłem samodzielnie z teściem i szwagrem mimo początkowej niechęci części rodziny i znajomych w trakcie budowy zmienili zdanie widząc postępy , a finalnie dom postawiłem taniej niż tradycyjny mniej pracy i szybciej więc mam dom energooszczędny pozdrawiam .
To nie problem ze styropianem - tylko betonem - beton zaj..cie przenosi dźwięki... Mam kilka pytań - czym wykończyłeś ściany wewnątrz - g-k czy tynki na mokro (i jakie) Jaka grubość owych bloczków - 10? -15? 25 cm od zewnątrz Czy nie ma problemów z wilgocią (odkładanie wilgocie gdzieś wewnątrz budynku na tynkach
@@lukassilvan3844 Bloczki kupowałem 23 lata temu i są grubości całkowitej 25cm czyli po ok. 5,5 cm styropianu z każdej strony. Problemów z wilgocią nie mam. Tynki gipsowe kładzione na siatce elewacyjnej.
Mógłbyć ustawić głośność czołówki na tym samym poziomie co reszta video, a jeszcze jedno zaczynając nagrywanie przygotowujesz się co będziecie mówić i jakie pytania będą padać tak żeby wyeliminować to wszędobylskie yyyyy aaaaaa. dziękuję.
Zadajecie Państwo często pytanie - a jak zabraknie prądu - to stosuje się np. agregat , inwerter lub inne. U mnie dom pasywny potrzebuje do ogrzewania max ca 10W energii na 1m2/godz. i stygnie bardzo wolno Ja posiadam inwerter za 300 zł , 7 lat temu wykonywałem na nim próby, przez 7 lat nie był użytkowany . Kupiłem Proflex power inverter DTA 1000 W jest to przetwornica przetwarzająca 12V na 220-240V, . Są różne modele o różnej mocy. Na krótszy zanik energii można podłączyć się np. do akumulatora będącego np. w domu lub garażu, lub do akumulatora auta np. na postoju z wyłączonym sinikiem lub przy dłuższym zaniku energii z sieci, na wolnych obrotach auta, aby doładowywać akumulator. W tym trybie wykonywałem badania, było OK. Inwerter dobrze posłuży aby działał w domu rekuperator który na godzinę potrzebuje do 30W energii i odzyskuje ca 90% energii, żeby podnieść żaluzje itp., A nawet grzanie to tylko np. na dziś 08.12.2021r. 3W/godz/m2. Pozdrawiam
10W/m2 czy dobrze to liczę: 10W x m2 x 24h /1000 I to wyjdzie dzienne zapotrzebowanie? Bo w moim przypadku np. Byłoby to 10W x 160m2 x 24 /1000 czy to się zgadza?
Aż się prosi, by do tego zestawu rozwiązań dobudować gruntowy wymiennik ciepła (GWC) na wlocie do rekuperatora. Zyski z GWC są największe przy temperaturach skrajnych, czyli najniższych zimą i najwyższych latem. To oczywiście zamiast inwestycji w klimatyzację mechaniczną.
Ok ale jako jedyne mają szansę się naprawdę zwrócić i potem można zarabiać nie tracąc pieniędzy na energię. Jak zakładałem to szacunkowo było to 7 lat. Dwa już za mną a po podwyżkach trochę to przyspieszy o ile przepisów nie zmienia. Wolalem raz zaizolować i raz zapłacić niż się całe życie męczyć z obsługą paliwa stalego w nie ocieplonym domu. Ale każdy robi po swojemu bo przecież życie to każdego sprawa osobista
Temat „Petarda” super fajne rozwiązanie💪🏻 teraz czas na cześć techniczną 🤓teoretyczną już mam za sobą😉 trzeba pokazać jak się z tego buduje w praktycznej części😉 bardzo interesujące rozwiązanie dające bohaterom własnego domu duże pole do popisu😉💪🏻👊👍 i możliwość wykonania we własnym zakresie dużej części własnej inwestycji😉 P.S. U mnie w domu też nie ma komina😂 do tej pory jestem na ustach wszystkich mieszkańców wsi😂 że jak bez, że jak to możliwe, że jak będę grzał, że jak będę miał wentylacje😂 diabelski dom😉😂👍
Łapka jest , lubię czytać tu KOMENTARZE szkoda tylko że nie powiedzieliscie ile około firmy budowlane biorą za m2 domu za postawienie stan surowy akurat chce się rozbudować i myślę czy tradycyjnie czy może akurat coś nowoczesnego A tańszego bo rozumiem że tak jest i komentarzyk dla zasięgu.
@@bogdan8r Rozumiem że w domu nie masz ani podłogi z PVC ani panieli laminowanych - tylko czyste drewno. Podobnie z farbami na ścianach - tylko czysty gips lub wapień..
@@lukassilvan3844a pustak albo cegła jest izolatorem? Też nie jest. Ja nie mówię że plastik miałby utrzymywać ciepło. Można to potem ocieplić styropianem.
@@lukassilvan3844 nawet meble w pond 90% drewniane, na ścianach tynk wapienny (gips nie jest dobry w pomieszczeniach do mieszkania). Co prawda fakt, że aby zadbać o zdrowy dom to są 2 wyjścia: pierwsze kupa kasy, drugie samodzielne wykonanie ze słomy i gliny, ale bardzo trudno o dobrą słomę.
Też mialem obawy ale jak osoby które mieszkały w takim domu 20 lat u rodziców a teraz budują nowe dla siebie z grubsza izolacja to mnie to trochę uspokoiło. Wentylacja cały czas dostarcza świeżego powietrza poza tym granulat na te klocki jest używany na materace odlyzenowe dla wcześniaków w szpitalu w Łodzi i został przebadany przez instytut matki i dziecka więc raczej obaw nie powinno być. Moim zdaniem większą krzywdę wyrządza współczesna pasza nazywana jedzeniem.
To praktyczne gotowe klocki nie trzeba deskowań i odrazu ocieplenie tylko jak się tego styropianu wewnątrz tynk trzyma i co w razie pożaru czy się to nie zawali
w razie pożaru się nie wali a tynk się trzyma po odpowiednim przygotowaniu powierzchni. ale polecam płyty GK na pianke montażową. szybko i w przystępnej cenie
Ale się uparł na mostek termiczny z komina... Z czasów budownictwa PRL-owskiego z cegieł lub kształtek betonowych! Więc ja uparcie też powiem, że komin systemowy *dobrej firmy,* w zamkniętym, dobrze izolowanymi obiegu z zamkniętym paleniskiem i izolowanym doprowadzeniem zewnętrznego powietrza bezpośrednio do paleniska, ma zerowy wpływ na temperaturę w domu. Czy grzejesz, czy nie, ściana takiego komina ma dokładnie tą samą temperaturę, co każda inna, dobrze izolowana ściana w pomieszczeniu. Oczywiście, jak w każdej branży, powstały firmy produkujące tzw. systemowe kominy, które są tańsze i nie mają dobrej izolacyjności. Ale to dotyczy wszystkich materiałów budowlanych - podróbki są wszędzie. Ps. Do tej pory myślałem, że fajnie byłoby mieć ogrzewanie bezobsługowe + rekuperację bez rezygnacji z kominka. Ogień z kominka, przynajmniej od czasu do czasu, to rzecz, z jakiej nie chciałbym rezygnować - zbyt to przyjemne. Ale wróciłem właśnie z kilkudniowego pobytu w domu z rekuperacją i ogrzewaniem z wielkopowierzchniowymi kaloryferami (pompa ciepła). Zatoki zatkane, katar i niewyspany. Przesuszone powietrze (to pewnie _te inne_ rekuperatory) nieustanny przeciąg, minimalny, ale odczuwalny cały czas na ciele oraz szum w wylotów rekuperacji, niczym na nocnej zmianie w jakiejś fabryce, nie pozwalały zasnąć pół nocy mnie, który normalnie zasypia zanim głowę położy na poduszce. Dopiero godzinę wietrzenia i doprowadzenie do 15 stopni w pokoju, jakoś pozwalało zasnąć. Rano się dusiłem z kompletnie zatkanym nosem. Tak, wiem, że ludzie jakoś żyją w blokach z kaloryferami, w kompletnej suszy i mają się dobrze. Ale ja dopiero po paru dniach od powrotu z _rekuperacji i pompy ciepła_ zaczynam wracać do formy i swobodniej oddychać. Albo coś źle zrobili z tym szumem, przeciagiem i suchością, albo ja się do tego nie nadaję. Nie mam pojęcia.
Moim zdaniem TOM nie uparł się na mostek, tylko zastosował : lepszy system grzewczy niż spalanie i zatruwanie wszystkiego wokół Ja zastosowałem u siebie jeszcze inny system, poprzednio mieszkałem 65 lat w domach z kominami bez rekuperacji, mam porównanie i nie chciałbym wracać do tamtych systemów. Ale nowe domy potrzebują tylko lekkie dogrzewanie powietrza u mnie następuje to na anemostatach, stąd niepotrzebne jest spalanie czegokolwiek, komin, system grzewczy i praca wokół tego. Dziś na dworze jest -2 oC i u mnie zapotrzebowanie energii grzewcze,j aby było w domu + 22,8 oC to 3Wh/m2 czyli ca 250Wh na dom. W moim domu oraz każdym innym, bez spalania czegokolwiek Rekuperator, moim zdaniem, jest najlepszym na dziś rozwiązaniem. Mam 70+++ i jestem bez chorych zatok, mieszkam w tym domu bez komina 7 lat, za energię na całoroczne bytowanie nic nie płacę fotowoltaika 4 kWp realizuje wszystko. Być może system wentylacji tam gdzie przebywałeś był wadliwy, w montażu, nastawach lub źle eksploatowany, lub po prostu złapałeś infekcję. Proponowałbym sprawdzenie wartości : ppm, %, wilgoci, rozkład temp. lub zdrowie, moim zdaniem to nie wina prawidłowo pracującej rekuperacji , mam doświadczenie . Pozdrawiam
@@maciejsempinski6306 ale nie pisałem, że musi być komin. Pisałem, że chcę, bo kominek w domu to piękna sprawa. Wiem, bo mam. Też wyregulowalem na anemostatach ilość ciepła :). Koszt ogrzewania rocznie jest poniżej 1000zł. Będę budował drugi dom, mały, bardzo ciepły i za poradą autorów tego kanału będę go ogrzewać klimą zapewne. Kominek po prostu chcę dodatkowo. Planowałem rekuperację, ale będę się musiał przekonać jeszcze w innym miejscu, bo w tym, gdzie byłem, to całkowita porażka. Nie złapałem infekcji - zawsze tak reaguję na kilkudniowy pobyt w domu z kaloryferami bez nawilżania, a tu doszła rekuperacja z przeciągami. Problem u mnie w tym, że po pierwsze, fotovoltalka ma mały sens, bo działka jest leśna. Słońce dociera tylko jak jest wysoko - latem i tylko od południa. Mam solary i dają radę max 7 miesięcy (to ten sam las). Więc grzanie prądem nie będzie darmowe. A po drugie, klimą wody nie zagrzeję - pozostanie grzałka lub przynajmniej na lato solary znowu. Lub inaczej, ale jeszcze nie wiem jak. Ps. Miał na myśli konkretnie mostek - już drugi raz tak się _mostkowo_ nabija na filmie z komina... Ps. Odpowiadam siedząc przed kominkiem u syna. Syn jest bardzo nowoczesnym człowiekiem i ma same najnowsze rozwiązania zawsze. Ale mieszkał że mną i tak się zakochał w kominku, że postawił na główne ogrzewanie również kominkiem z DGP. Nowy dom, też bardzo ciepły, skończony 3 miesiące temu. Kto nie mieszkał w takim domu z takim ogrzewaniem, ten zawsze wyśmieje komin. Tym bardziej, jak mieszkał w zimnym domu z piecami lub kotłownią.
@@mpGrafik Pisał Pan o szumie, przeciągach i suchości stąd mój wpis i proponowanie sprawdzenia wartości : ppm, %, wilgoci, rozkład temp. lub zdrowia, PODTRZYMUJĘ moim zdaniem to nie wina prawidłowo pracującej rekuperacji . Jeśli solary przez 7 miesięcy dają energię, to tym bardziej fotowoltaika da np. 7-8 tys. kWh i nowy dom może być zero ub plus energetyczny na pokolenia, kominek jeśli musi być, to z zamkniętą komorą spalania i kominem dwu funkcyjnym, ale minimalnej mocy. Pozdrawiam
@@mpGrafik u mnie jest w planie weranda przeszklona z combo piecem na pizzę grilowendzarnie czyli i z funkcją kominka;) całość obok domu więc ani nie przecieknie ani nie będzie mostkiem . może w te lato wyjdzie
bliżej murowanego. trzeba uważać na zyski słoneczne w lecie ale w zimie za to się to przydaje. właściwie wczesną wiosną i późną jesienią najbardziej jak zyski z dnia wystarczają na utrzymanie temperatury w nocy.
Właściwie ani słowa nie powiedzieliście o montażu okien w warstwie docieplenia? Jak to rozwiązaliście? IzoDom systemowo pozwala na montaż stolarki w warstwie rdzenia... jak to prawidłowo przenieść na zewnętrzną warstwę ocieplenia?
100m2 a zużywają od 2800-3300 kWh zależnie od sezonu i taryfy bo jeden sezon grzałem w G11 a drugi G12W. szczegóły jak to wyglądało u mnie w filmie o kosztach ogrzewania. pozdro
@@TOM_Budowniczy U nas zużycie prądu za zeszły sezon grzewczy 2868 kWh. Dom szkieletowy 90 m2 z tym, że mamy grzjniki kowektorwe elektryczne i tam gdzie są płytki maty grzewcze elektryczne. Zobaczymy jak będzie wyglądać ten sezon grzewczy, bo poprzedni był naszym pierwszym i eksperymentowałem z nastawami rekuperacji i podłogówki. Też się zastanawiam czy nie przejść na taryfę G12W. Najpierw muszę pospisywać licznik i zużycia w danych godzinach a późniejsz wszystko przeliczyć.
@@neezmarcin Ogólnie się opłaca bo można kilka stówek zaoszczędzić. Większa ilość kWh będzie ale w lepszej cenie. największe straty są w nocy więc i taniej :) w filmie o kosztach ogrzewania u mnie na kanale możesz coś się dowiedzieć na ten temat. Dobry wynik! pozdo
Po co grać w totolotka. Zapomnij o tych cudach na zbrojenie. Zwykłe gotowe nadproże. Wkładasz, podpierasz i zalewasz. Ryzyko nie bierzesz na siebie, ale na wszystkich którzy tam będą przebywać.
Na chwilę obecną się zgodzę bo robi się nie ciekawie natomiast też nie jest tak że nie przemyślałem sytuacji awaryjnej. W planie jest weranda przy wejściu a na niej te piec kombo gril z wędzarnia a do tego z płaszczem wodnym tak żeby podgrzana woda zasilała zbiornik cwu a z tamtad np przez wymiennik ciepla rekuperacja by podtrzymywała temperature w domu. Zasilanie z Aku i przetwornicy albo agregat.
Nie tyle ciepłe, co w ogóle potrsebuje powietrza. Jak się nie zapewni dolotu z zewnątrz, to pobiera z pomieszczeń. Okna uchylone lub się udusimy bez O2.
Czy ja źle coś odsluchałem mówicie w tym filmie o cenie postawienia przez firmę bud. Czy sam materiał, obejrzę jeszcze raz może coś przeoczyłem, pranie na karmienie psa śniadanie dla rodziny itd przepraszam ale daje komentarzyk dla zasięgu Ps. Widzę że jednak chyba muszę założyć tego zdradzieckiego Facebook
Zastanawiam się właśnie między IZODOM 2000, a bloczkami keramzytowymi firmy Czamaninek, ale nie potrafię się zdecydować :( Jeżeli ktoś potrafił by mi pomóc w wyborze, to bardzo proszę o porównanie tych dwóch materiałów
@@TOM_Budowniczy puki co rozglądam się dopiero. Budowę planuję zacząć może za 2 lata jak skończy się ten cyrk. Nie mniej daj znać jaki jest mniej więcej kosztu m2 oczywiści orientacyjny
Zastanawia mnie teoria że ocieplenie tylko z zewnątrz. Jak z obu stron to termos i takie rzeczy są niedopuszczalne .Na ulicy w niedalekiej odległości od naszej posesji wybudowano taki dom z 15 lat temu nie ma wilgoci ,grzyba .
Oczywiście że nie ma grzyba. Grzyb się tworzy na zimnych ścianach na styku zimnej ściany i ciepłego wilgotnego powietrza wg tabelki punktu rosy. Przy izodomie i 5 cm warstwie izolacji od wewnątrz , tynk czy też płyta gk ma zbliżona temperature do powietrza więc nie wykropli się nic wie i pleśni nie będzie.
@@TOM_Budowniczy Najważniejsze w tym wyliczenie projektowe punktu rosy w ścianie zewnętrznej. Wówczas wiadomo ile można ocieplić od wewnątrz i od zewnątrz. Nie ma się co bać termosów. Wentylowanemu termosikowi nic nie będzie. Skąd wiem... Bo 3 lata temu oglądając filmy Toma zacząłem budowę sam. Dziś mam podobnie 18 paneli na dachu, 35+30/20cm.welny i reku. Roznica ze u mnie na dom 183m2 po podlodze i 100% podlogowce pracuje.pompa ciepla 7kW. Wszystko od A do Z zamontowalem sam. Zlecilem posadzki i okna bo tu kwestia gwaranacji. Pozdro !!! Czekam na garaż !
@@tomaszbyczek7611 extra! Cieszę się jak ktoś bierze na siebie takie wyzwania. Co do punktu rosy zgadzam się ale i w wełnie jest to szczególnie ważne . W styropianie już mniej bo te powietrze jest zamknięte w małych komorach. W wełnie w komorach jakimi oddzielimy paroizolacja.
widziałem coś takiego w Niemczech w 1980 roku, wtedy nawet mi się to podobało. Teraz mam więcej wiedzy i plastikowa puszka mnie nie bawi. Rozwiązanie tylko dla biedaków, których nie stać na zdrowie, choć są inne opcje np kompozyty naturalne typu słomowo-gliniany i inne, na które stać by było każdego ale nie ma kto lobbować, bo wielkim nie da to kasy.
@@TOM_Budowniczy Ogień podtrzymać może wszystko,np.wersalka ,choinka,firana,dywan itp. A jak już ogień dostanie temperatury i ciągu to ściana się stopi,nie zostanie nic. Ale i tak mi się to podoba . Ile kosztuje brutto metr kwadratowy tego steropianu tej cienkiej i grubej ściany +-
izodom tez tyle że trzeba mieć podpory. w moim przypadku nie opłacalne. tego kernhausa nie widziałem budowy bo żadnych zdjęć nie ma w necie. pookazują tylko gotowe domy albo jak szpadel wpijają w ziemie rodziny.
@@Mateo-ts1xl ......mam piec co na poziomie z grzejnikami bez pradu dupka......koła na nowo wymyslic sie nie da w razie w" stawiam koze..aanarazie ups +aku
standardowo wstawia się zbrojenie w narożnikach pionowe 2x fi 10 plus do tego strzemiona fi 6 (w kształcie litery U) w każdej warstwie oraz 2x fi 10 po lewej i prawej okna plus na górze belka nadproża. ogólnie powinien na to spojrzeć projektant bo może się okazać że trzeba coś dozbroić bo przenosi większe obciążenia . w razie pytań proszę pisać albo dzwonić do mnie to odpowiem
właśnie podłączyłem wymiennik ciepła na nawiewie od reku i zasilane bedzie przez wodę ciepłą ( w zimie) lub zimną (w lecie) z pompy ciepła do cwu. Zobaczymy na ile to wystarczy
Odradzam budwanie takiego domu.12 lat temu zbudowałem i 1/ w czasie deszczu leje się po ścianie to zamakają ściany. 2/puszka hermetyczna ,w środku styropian. 3/trudno wbić kołek w ścianę zewnętrzną bo można sobie zrobić fontannę.4/brak kumulacji ciepła 5/ocieplenie ściany tylko 10 cm 6/skraplanie w punkcie rosy i grzyb
1 współczuję wadliwego wykonania domu. Musi być gdzieś nieszczelność skoro woda się pojawia. 2 przy wentylacji mechanicznej hermetyczna puszka to zaleta 3. Są kolki specjalne do styropianu na których wiszą mi i rynny i piorunochron. 4 akumulacja ciepła jest dosyć spora ale przesunięta w fazie czasowo przez 5 cm izolacji. 5 to są kształtki na garaz gdzie więcej nie potrzeba a na domu jest 5-15-25. 6. Przez izolację od wewnątrz są nikłe szansę na powstanie grzyba na ścianie. Kondensat powstaje na zimnych ścianach przy otaczajacym je ciepłym i wilgotnym powietrzu. Ściana izo ma temperaturę zbliżona do temperatury powietrza więc nie ma szans na punkt rosy. Pozdrawiam i radzę wezwać kogoś kto znajdzie przyczynę cieknących ścian
Widzę, że marketing domorosłych fachowców od OZE bardzo lubi usuwanie kominow jako recepta na całe zło. Proponuję zbudować komin wg prawideł budowlanych a nie snuć mądrości rodem z PRLu. P.S. doczytajcie jeszcze o rekuperacji bo coś tam dzwoni ale gdzie... Pozdrawiam
kto niby ma doczytać o rekuperacji? chłopaki z kanału o rekuperacji? proponuje Ci zmienić weterynarza na porządnego lekarza, najlepiej psychiatrę, bo na razie to Tobie dzwonią - dzwonki baranie - to zapewne nie jedyne co Ci ten weterynarz przepisał😄
@@pawewilczynkowski2843 baranie? Poziom podstawówki widze prezentujesz. Czemu mnie obrażasz? Pan z filmiku opowiadajacy o swoim domu nie do końca wie co mówi albo sie stresuje przed kamerą. To, ze firma sie zajmuje reku to znaczy, że jest alfa i omegą? Sam mam reku i jestem bardzo zadowolony ale negowanie kominów w sposób ironiczny jakby to bylo całe zło jest mocno przesadzone. A teraz idź do swojego lekarza po tabletki uspokajajace skoro nie wyrabiasz na YT.
@@ukaszc7194 baranie dzwonki albo owcy - nie wiem czym się różnią, może i reprezentuje poziom podstawówki ale potrafię już czytać i oglądać ze zrozumieniem, lepszy lekarz niż weterynarz w naszym przypadku😘, "czemu mnie obrażasz" skoro obrażasz kogoś to powinieneś się liczyć z tym że będziesz też obrażany, nawet mi do głowy nie przyszło że działa to w jedną stronę🤔
Tak sprzedaje ten materiał jako partner izodomu więc mam trochę taniej. Jeden gość robił porównanie cenowe to mówi że 18% drożej go wyszedł taki dom w porównaniu do tradycyjnej technologii..ja właśnie lepie exela żeby sprawdzić jak jest w rzeczywistości
Miałem S60 teraz s61 i były drobne awarie ale tymczasowe. Ten s61 mój tylko z baterią jest kicha jak się ładuje małymi porcjami krótko to wariuje i wkurza ale jak codzinnie na noc się podłącza to jest spokój. Ja tam nie narzekam
@@TOM_Budowniczy Jak dla mnie bez gadżetów wart 400zł. -Kamera FLIR czasem pokazuje 20°c na wszystkim(wiesza się) -laser do pomiaru przestał działać 2lata temu dwa razy użyłem. -bateria poniżej 50% zaczyna żyć własnym życiem. - ze względu na obudowę słaby -zasięg nie mówiąc już po założeniu dwóch kart SIM bardzo słaby i obsługa dwóch SIM🤦🏻♂️, przejeżdżając przez wioski tracisz sygnał i rozmowę, gdzie nigdy mi się to nie zdarzało przy innych telefonach w tych miejscach. -Wodo szczelny ale po zalaniu z głośników dźwięk nie do zrozumienia przez godzinę. - czujnik jakości powietrza wykryje np. odświeżacz w toalecie ale nie wykryje spalin i rozpuszczalniki, farby w garażu. Jest tego więcej jeżeli chodzi o android. Jestem spawaczem kupiłem go jako gadżet do pracy, ale nie jestem zadowolony za te pieniądze. Jeden plus zero opiłków z stali w slotach".
@@10000hwdp no to Ci powiem że faktycznie słaby egzemplarz trafiłeś. Dalmierza nie używam bo czytałem że i tak gówniane pomiary robi ale kamerka jak najbardziej mi się sprawdza. No nic tak czy siak wszystkiego dobrego życzę i pozdrawiam
@@TOM_Budowniczy Możliwe,czas przestać płacić ubezpieczenie bo i tak nie mieszkam w Polsce i nie mam jak złożyć reklamacji, również pozdrawiam, najlepszego 👍🏻
tak tylko taki ytong ma wytrzymałość na ścikanie 2mpa a beton 25 nie wliczając zbrojenia. po za tym izolacja 30 cm jest naprawde wystarczająca. Ktoś kiedyś napisał że budynek ma się składać z warstwy konstrukcyjnej i izolacyjnej w co izodom się świetnie wpisuje.
@@TOM_Budowniczy Może nie jest problemem wytrzymałość na ściskanie przy budynku parterowym bo można budować chyba do trzech kondygnacji z betonu komórkowego ale skąd wziąć taki beton do zalewania kształtek?
@@jrog757 nie mam pojęcia. Ściskanie to jedno ale rdzeń 15 cm jest słabszy niż 24 dlatego pewnie wykorzystuje się zbrojony beton nie gazobeton który nie jest dostępny od tak
po tych podwyzkach xps-a to szacuje ze system nie ma juz sensu, bezproblemowy tez nie jest, autorowi jak pamietam sciane wypchalo a wiec trzeba zuzy duzo drewna na zabezpieczenia wielki problem wspolczesnosci, kazdy wynalazek nawet prosty i banalny ktos koniecznie chce sprzedac w takiej cenie ze nagle okazuje sie gorszy niz klasyczny, pompa koniecznie 30k musi kosztowac, koniecznie, a klima 3k bo juz nikogo nie dziwi nie jest nowoscia 18:20 co znaczy krotka czerpnie, krotki odcinek od czerpni do rekuperatora? Jak pamietam ten filmik to wykraplalo sie nie na czerpni na na requnecie bo malo pianki mial ;D polynor to juz sam nie wiem co to jest to chyba mix nie chce mi sie szukac ale w 70% to zwykla pianka a w 30otwartokomorowa, dziwne w sumie, dziwne tez ze ma sie tam co wykraplac z racji otwartokomorowosci, przeciez dachy ocieplane sa otwartokomorowa w 100% jak reklamuja i tam chyba nie moze sie do srodka wykraplac bo lipa by byla teraz juz mlodzi ludzie nie buduja, jesli buduja to wiadomo ze banany, demograficzny koniec polski sie zbliza, pensje ruminskie a ceny takie ze nie ma gdzie plodzic dzieci taka prawda przyszlosc to domy szkieletowe i z prefabrykatow, i tak to powinno wygladac, zamawiasz dom i zyjesz, izzifast powinien odwiedzic sendom i wybic im z glowy panasonika na rzecz izzifastowej pompy
MrZiemwit jak zwykle wyczerpująco:) po podwyżkach xpsa i izodomu zrobiło się zamieszanie i izodom zaczął się bardziej płacać. Z tej racji że styropian wzrósł o więcej niz izodom (2021- 27%) . Tak jak mówisz system nie jest w 100% bezproblemowy tak jak każdy. Zawsze są jakieś haczyki które albo podpatrzysz u kogoś albo nauczysz sie na własnej skórze. Przy tej wywalonej ścianie zgubiła mnie trochę pazera bo chciałem za dużo zalać na raz i zlekceważyłem rady Ojca który chciał to dodatkowo podpierać. Mniejsza o większość ja miałem trochę trudniej:) Z pompą i klimą jest racja chociaż to trochę inne kalibry więc z tąd pewnie i cena. Krótka czerpnia jest dobra bo trzeba ją bardziej izolować niż wyrzutnie więc taniej wyjdzie postawić jednostkę blizej czerpni. pewnie wiesz że czerpnia to temp. dworu a wyrzutnia praktycznie cały czas na plusie wiec małe prawdopodobieństwo kondensacji. a piana na poddaszach może się pocić przy membranie tak jak i wełna. cicho o tym bo nikt tam nie zagląda:) polecam przeprowadzić obserwacje. tak jak mówisz Polska jest sukcesywnie niszczona. Politycy robią burdel celowo a niby nie umyślnie i nie mają z tego powodu żadnych konsekwencji. Wystarczy spojrzeć na inflacje w portugali i ruchy tego grubego z nbp (szczegóły na kanale praktycznie o pieniądzach) a po za tym Długopis powiedział że tu jest polin więc nie ma co się spodziewać że będzie dobrze.
@@TOM_Budowniczy na logike jesli czerpinia (rozumujac jako caly przewod od sciany do rekuperatora anie tylko 30cm w scienie bo to nie doprecyzowane jest w naszej rozmowie) jest krotka to bardzo zimne powietrze od razu wchodzi na filtr wstepny(tam to musi sie niezle wykraplac) i potem wymiennik a jesli jest dluga to ma szanse sie troche ogrzac choc nie duzo moze ze 2C na oko byc moze najwazniejsze jest miec czerpnie o 50cm nizej niz wejscie do rekuperatora i dziubek na oslonie zewnetrznej czerpni, niech sie wykrapla no takie zycie
Witam mam taki dom ( IZODOM ) Postawiłem samodzielnie z teściem i szwagrem mimo początkowej niechęci części rodziny i znajomych w trakcie budowy zmienili zdanie widząc postępy , a finalnie dom postawiłem taniej niż tradycyjny mniej pracy i szybciej więc mam dom energooszczędny pozdrawiam .
Ściany wewnątrz są otynkowane? Ten styropian wewnątrz nie jest upierdliwy? Np przy montażu jakichś mebli?
Podpinam się pod pytanie wyżej
"pięć lat temu, hehe..." i w tym momencie wleciał like ;)
Mam taki dom od roku 2000. Problem ścian ze styropianu jest ich akustyka. Bardzo przenoszą wszystkie dźwięki.
To nie problem ze styropianem - tylko betonem - beton zaj..cie przenosi dźwięki... Mam kilka pytań - czym wykończyłeś ściany wewnątrz - g-k czy tynki na mokro (i jakie)
Jaka grubość owych bloczków - 10? -15? 25 cm od zewnątrz
Czy nie ma problemów z wilgocią (odkładanie wilgocie gdzieś wewnątrz budynku na tynkach
@@lukassilvan3844 Bloczki kupowałem 23 lata temu i są grubości całkowitej 25cm czyli po ok. 5,5 cm styropianu z każdej strony. Problemów z wilgocią nie mam. Tynki gipsowe kładzione na siatce elewacyjnej.
swietny facet bravo.
Mógłbyć ustawić głośność czołówki na tym samym poziomie co reszta video, a jeszcze jedno zaczynając nagrywanie przygotowujesz się co będziecie mówić i jakie pytania będą padać tak żeby wyeliminować to wszędobylskie yyyyy aaaaaa. dziękuję.
Zadajecie Państwo często pytanie - a jak zabraknie prądu - to stosuje się np. agregat , inwerter lub inne.
U mnie dom pasywny potrzebuje do ogrzewania max ca 10W energii na 1m2/godz. i stygnie bardzo wolno
Ja posiadam inwerter za 300 zł , 7 lat temu wykonywałem na nim próby, przez 7 lat nie był użytkowany .
Kupiłem Proflex power inverter DTA 1000 W jest to przetwornica przetwarzająca 12V na 220-240V, . Są różne modele o różnej mocy. Na krótszy zanik energii można podłączyć się np. do akumulatora będącego np.
w domu lub garażu, lub do akumulatora auta np. na postoju z wyłączonym sinikiem lub przy dłuższym zaniku energii z sieci, na wolnych obrotach auta, aby doładowywać akumulator. W tym trybie wykonywałem badania, było OK.
Inwerter dobrze posłuży aby działał w domu rekuperator który na godzinę potrzebuje do 30W energii i odzyskuje ca 90% energii, żeby podnieść żaluzje itp., A nawet grzanie to tylko np. na dziś 08.12.2021r. 3W/godz/m2. Pozdrawiam
10W/m2 czy dobrze to liczę:
10W x m2 x 24h /1000 I to wyjdzie dzienne zapotrzebowanie?
Bo w moim przypadku np. Byłoby to 10W x 160m2 x 24 /1000 czy to się zgadza?
Aż się prosi, by do tego zestawu rozwiązań dobudować gruntowy wymiennik ciepła (GWC) na wlocie do rekuperatora. Zyski z GWC są największe przy temperaturach skrajnych, czyli najniższych zimą i najwyższych latem. To oczywiście zamiast inwestycji w klimatyzację mechaniczną.
Fajnie by było ale u mnie gleba słaba bo wszędzie piach. ;/
GWC al;e jako zasilanie powietrznej pompy ciepła bo rekuperacja jest albo bardzo droga albo szkodliwa dla zdrowia.
"Nic nie kosztuje ogrzewanie" - popularne ostatnio klamstwo. Panele pewnie kosztowaly tyle co nieocieplony dom mozna ogrzewac kilka lat
Ok ale jako jedyne mają szansę się naprawdę zwrócić i potem można zarabiać nie tracąc pieniędzy na energię. Jak zakładałem to szacunkowo było to 7 lat. Dwa już za mną a po podwyżkach trochę to przyspieszy o ile przepisów nie zmienia. Wolalem raz zaizolować i raz zapłacić niż się całe życie męczyć z obsługą paliwa stalego w nie ocieplonym domu. Ale każdy robi po swojemu bo przecież życie to każdego sprawa osobista
@@TOM_Budowniczy Idzie nowy system rozliczeniowy raczej nie zagwarantyje 15 lat
@@SK-td7oq coś się wykombinuje;) zawsze mogę jeszcze klima.grzac to zawsze to zmniejszy zużycie a potem może jakiś magazyn. Zobacyzmy
W czasach taniego węgla i gazu kilka lat. Niestety już tak fajnie nie ma i nieocieplanie stało się ryzykowne..
Dobrze jak byś udostępnił on-line wyniki z Reqnet z wszystkimi parametrami kluczowymi jak pracuje
w czasie rzeczywistym śledzenie Cię interesuje czy screny wystarczą w jakichś konkretnych warunkach?
a co z ciepłą wodą użytkową? jakiś zbiornik czy przepływowe podgrzewacze?
Pompa ciepła cwu. U mnie na kanale jest drugi film to gdzieś w środku jest ta pompa pokazana jak dziala
Temat „Petarda” super fajne rozwiązanie💪🏻 teraz czas na cześć techniczną 🤓teoretyczną już mam za sobą😉 trzeba pokazać jak się z tego buduje w praktycznej części😉 bardzo interesujące rozwiązanie dające bohaterom własnego domu duże pole do popisu😉💪🏻👊👍 i możliwość wykonania we własnym zakresie dużej części własnej inwestycji😉 P.S. U mnie w domu też nie ma komina😂 do tej pory jestem na ustach wszystkich mieszkańców wsi😂 że jak bez, że jak to możliwe, że jak będę grzał, że jak będę miał wentylacje😂 diabelski dom😉😂👍
Na nas na wsi też mówią "Ci z tego domu bez komina" 😜
Święty Mikołaj nie przynosi dzieciom prezentów :)
Co to ma być bez komina
Jak będziesz palił śmieci
Łapka jest , lubię czytać tu KOMENTARZE szkoda tylko że nie powiedzieliscie ile około firmy budowlane biorą za m2 domu za postawienie stan surowy akurat chce się rozbudować i myślę czy tradycyjnie czy może akurat coś nowoczesnego A tańszego bo rozumiem że tak jest i komentarzyk dla zasięgu.
Ja już kiedyś myślałem nad domami z plastiku. Byłyby bardzo ciepłe. A przecierz jest taki problem z plastikiem to został by szybko rozwiązany.
... i jeszcze efekt niszczenia zdrowia mieszkańców spodoba się, systemowi medycznemu.
Plastik nie jest izolatorem termicznym
@@bogdan8r Rozumiem że w domu nie masz ani podłogi z PVC ani panieli laminowanych - tylko czyste drewno. Podobnie z farbami na ścianach - tylko czysty gips lub wapień..
@@lukassilvan3844a pustak albo cegła jest izolatorem? Też nie jest. Ja nie mówię że plastik miałby utrzymywać ciepło. Można to potem ocieplić styropianem.
@@lukassilvan3844 nawet meble w pond 90% drewniane, na ścianach tynk wapienny (gips nie jest dobry w pomieszczeniach do mieszkania). Co prawda fakt, że aby zadbać o zdrowy dom to są 2 wyjścia: pierwsze kupa kasy, drugie samodzielne wykonanie ze słomy i gliny, ale bardzo trudno o dobrą słomę.
Jakoś nie mam do końca przekonania co do właściwości zdrowotnych tego rozwiązania z tym styropianem.
Też mialem obawy ale jak osoby które mieszkały w takim domu 20 lat u rodziców a teraz budują nowe dla siebie z grubsza izolacja to mnie to trochę uspokoiło. Wentylacja cały czas dostarcza świeżego powietrza poza tym granulat na te klocki jest używany na materace odlyzenowe dla wcześniaków w szpitalu w Łodzi i został przebadany przez instytut matki i dziecka więc raczej obaw nie powinno być. Moim zdaniem większą krzywdę wyrządza współczesna pasza nazywana jedzeniem.
@@TOM_Budowniczy jaki producent tych klocków?
@@krytycznywilk8473 Polski działa od 30 lat
. Izodom 2000 polska ze Zduńskiej woli
@@TOM_Budowniczy ile kosztuje metr klocka załóżmy 25cm zewnątrz i 5 wewnątrz?
@@krytycznywilk8473 336 brutto metr kwadratowy
To praktyczne gotowe klocki nie trzeba deskowań i odrazu ocieplenie tylko jak się tego styropianu wewnątrz tynk trzyma i co w razie pożaru czy się to nie zawali
w razie pożaru się nie wali a tynk się trzyma po odpowiednim przygotowaniu powierzchni. ale polecam płyty GK na pianke montażową. szybko i w przystępnej cenie
Ale się uparł na mostek termiczny z komina... Z czasów budownictwa PRL-owskiego z cegieł lub kształtek betonowych!
Więc ja uparcie też powiem, że komin systemowy *dobrej firmy,* w zamkniętym, dobrze izolowanymi obiegu z zamkniętym paleniskiem i izolowanym doprowadzeniem zewnętrznego powietrza bezpośrednio do paleniska, ma zerowy wpływ na temperaturę w domu. Czy grzejesz, czy nie, ściana takiego komina ma dokładnie tą samą temperaturę, co każda inna, dobrze izolowana ściana w pomieszczeniu.
Oczywiście, jak w każdej branży, powstały firmy produkujące tzw. systemowe kominy, które są tańsze i nie mają dobrej izolacyjności. Ale to dotyczy wszystkich materiałów budowlanych - podróbki są wszędzie.
Ps. Do tej pory myślałem, że fajnie byłoby mieć ogrzewanie bezobsługowe + rekuperację bez rezygnacji z kominka. Ogień z kominka, przynajmniej od czasu do czasu, to rzecz, z jakiej nie chciałbym rezygnować - zbyt to przyjemne. Ale wróciłem właśnie z kilkudniowego pobytu w domu z rekuperacją i ogrzewaniem z wielkopowierzchniowymi kaloryferami (pompa ciepła). Zatoki zatkane, katar i niewyspany. Przesuszone powietrze (to pewnie _te inne_ rekuperatory) nieustanny przeciąg, minimalny, ale odczuwalny cały czas na ciele oraz szum w wylotów rekuperacji, niczym na nocnej zmianie w jakiejś fabryce, nie pozwalały zasnąć pół nocy mnie, który normalnie zasypia zanim głowę położy na poduszce. Dopiero godzinę wietrzenia i doprowadzenie do 15 stopni w pokoju, jakoś pozwalało zasnąć. Rano się dusiłem z kompletnie zatkanym nosem.
Tak, wiem, że ludzie jakoś żyją w blokach z kaloryferami, w kompletnej suszy i mają się dobrze. Ale ja dopiero po paru dniach od powrotu z _rekuperacji i pompy ciepła_ zaczynam wracać do formy i swobodniej oddychać.
Albo coś źle zrobili z tym szumem, przeciagiem i suchością, albo ja się do tego nie nadaję. Nie mam pojęcia.
Moim zdaniem TOM nie uparł się na mostek, tylko zastosował : lepszy system grzewczy niż spalanie i zatruwanie wszystkiego wokół
Ja zastosowałem u siebie jeszcze inny system, poprzednio mieszkałem 65 lat w domach z kominami bez rekuperacji, mam porównanie i nie chciałbym wracać do tamtych systemów.
Ale nowe domy potrzebują tylko lekkie dogrzewanie powietrza u mnie następuje to na anemostatach, stąd niepotrzebne jest spalanie czegokolwiek, komin, system grzewczy i praca wokół tego.
Dziś na dworze jest -2 oC i u mnie zapotrzebowanie energii grzewcze,j aby było w domu + 22,8 oC to 3Wh/m2 czyli ca 250Wh na dom.
W moim domu oraz każdym innym, bez spalania czegokolwiek Rekuperator, moim zdaniem, jest najlepszym na dziś rozwiązaniem.
Mam 70+++ i jestem bez chorych zatok, mieszkam w tym domu bez komina 7 lat, za energię na całoroczne bytowanie nic nie płacę fotowoltaika 4 kWp realizuje wszystko.
Być może system wentylacji tam gdzie przebywałeś był wadliwy, w montażu, nastawach lub źle eksploatowany, lub po prostu złapałeś infekcję.
Proponowałbym sprawdzenie wartości : ppm, %, wilgoci, rozkład temp. lub zdrowie, moim zdaniem to nie wina prawidłowo pracującej rekuperacji , mam doświadczenie . Pozdrawiam
@@maciejsempinski6306 ale nie pisałem, że musi być komin. Pisałem, że chcę, bo kominek w domu to piękna sprawa. Wiem, bo mam. Też wyregulowalem na anemostatach ilość ciepła :). Koszt ogrzewania rocznie jest poniżej 1000zł.
Będę budował drugi dom, mały, bardzo ciepły i za poradą autorów tego kanału będę go ogrzewać klimą zapewne. Kominek po prostu chcę dodatkowo. Planowałem rekuperację, ale będę się musiał przekonać jeszcze w innym miejscu, bo w tym, gdzie byłem, to całkowita porażka. Nie złapałem infekcji - zawsze tak reaguję na kilkudniowy pobyt w domu z kaloryferami bez nawilżania, a tu doszła rekuperacja z przeciągami.
Problem u mnie w tym, że po pierwsze, fotovoltalka ma mały sens, bo działka jest leśna. Słońce dociera tylko jak jest wysoko - latem i tylko od południa. Mam solary i dają radę max 7 miesięcy (to ten sam las). Więc grzanie prądem nie będzie darmowe. A po drugie, klimą wody nie zagrzeję - pozostanie grzałka lub przynajmniej na lato solary znowu. Lub inaczej, ale jeszcze nie wiem jak.
Ps. Miał na myśli konkretnie mostek - już drugi raz tak się _mostkowo_ nabija na filmie z komina...
Ps. Odpowiadam siedząc przed kominkiem u syna. Syn jest bardzo nowoczesnym człowiekiem i ma same najnowsze rozwiązania zawsze. Ale mieszkał że mną i tak się zakochał w kominku, że postawił na główne ogrzewanie również kominkiem z DGP. Nowy dom, też bardzo ciepły, skończony 3 miesiące temu. Kto nie mieszkał w takim domu z takim ogrzewaniem, ten zawsze wyśmieje komin. Tym bardziej, jak mieszkał w zimnym domu z piecami lub kotłownią.
@@mpGrafik Pisał Pan o szumie, przeciągach i suchości stąd mój wpis i proponowanie sprawdzenia wartości : ppm, %, wilgoci, rozkład temp. lub zdrowia, PODTRZYMUJĘ moim zdaniem to nie wina prawidłowo pracującej rekuperacji .
Jeśli solary przez 7 miesięcy dają energię, to tym bardziej fotowoltaika da np. 7-8 tys. kWh i nowy dom może być zero ub plus energetyczny na pokolenia, kominek jeśli musi być, to z zamkniętą komorą spalania i kominem dwu funkcyjnym, ale minimalnej mocy. Pozdrawiam
@@mpGrafik u mnie jest w planie weranda przeszklona z combo piecem na pizzę grilowendzarnie czyli i z funkcją kominka;) całość obok domu więc ani nie przecieknie ani nie będzie mostkiem . może w te lato wyjdzie
@@TOM_Budowniczy też ciekawe, bo dokładnie to samo planuję, ale bez szkła :)
Jak wygląda akumulacja cieplna takich ścian? Bliżej domu murowanego czy szkieletowego?
bliżej murowanego. trzeba uważać na zyski słoneczne w lecie ale w zimie za to się to przydaje. właściwie wczesną wiosną i późną jesienią najbardziej jak zyski z dnia wystarczają na utrzymanie temperatury w nocy.
@@TOM_BudowniczyWitam. skoro styropian to izolator to jaką sciana ze styropianu ma akumulacyjność ? . Możesz to jakoś wyjaśnić
@@Konrad016pl rdzeń betonowy 15 cm się zalewa z pompogruszki a beton jest pojemny:)
@@TOM_Budowniczy Dzięki za odpowiedź
@@TOM_Budowniczy czy taki dom sprawdziłby się w cieplejszym i wilgotnym klimacie ok 90% wilgoci w zimie przy temp 10-15 stopni? W lato 25-30...
Czy styropian od środka to dobry pomysł? Ściany nie oddychają chyba
Pokryte z zewnątrz styropianem tez nie "oddychają "
Może lepiej wyjechać tam gdzie jest zawsze ciepło,niż kombinować na jakimś zadupiu jak się ogrzać
Folie grzewcze nigdy nie miały ekranu kable zawsze miały
A zrobicie coś o dom 3E ?
Właściwie ani słowa nie powiedzieliście o montażu okien w warstwie docieplenia? Jak to rozwiązaliście? IzoDom systemowo pozwala na montaż stolarki w warstwie rdzenia... jak to prawidłowo przenieść na zewnętrzną warstwę ocieplenia?
to twardy styropian. jak obawiasz się to normalnie na kształtkach stalowych mocowanych do murku betonowego
u mnie są wysunięte w izolacje na kotwach knelsen'a jest chyba w 5 odcinku na moim kanale kilka zdjęc
Tomasz, jaka jest powierzchnia domu oraz ile rocznie zużywają folie grzewcze w kWh?
100m2 a zużywają od 2800-3300 kWh zależnie od sezonu i taryfy bo jeden sezon grzałem w G11 a drugi G12W. szczegóły jak to wyglądało u mnie w filmie o kosztach ogrzewania. pozdro
@@TOM_Budowniczy U nas zużycie prądu za zeszły sezon grzewczy 2868 kWh. Dom szkieletowy 90 m2 z tym, że mamy grzjniki kowektorwe elektryczne i tam gdzie są płytki maty grzewcze elektryczne. Zobaczymy jak będzie wyglądać ten sezon grzewczy, bo poprzedni był naszym pierwszym i eksperymentowałem z nastawami rekuperacji i podłogówki. Też się zastanawiam czy nie przejść na taryfę G12W. Najpierw muszę pospisywać licznik i zużycia w danych godzinach a późniejsz wszystko przeliczyć.
@@neezmarcin Ogólnie się opłaca bo można kilka stówek zaoszczędzić. Większa ilość kWh będzie ale w lepszej cenie. największe straty są w nocy więc i taniej :) w filmie o kosztach ogrzewania u mnie na kanale możesz coś się dowiedzieć na ten temat. Dobry wynik! pozdo
Po co komin... Biokominek awaryjne
Dobrze że w szkielecie będę miał minimalną akumulację i w lato nie będzie as tak się nagrzewać
Po co grać w totolotka. Zapomnij o tych cudach na zbrojenie. Zwykłe gotowe nadproże. Wkładasz, podpierasz i zalewasz. Ryzyko nie bierzesz na siebie, ale na wszystkich którzy tam będą przebywać.
A gdzie można kupić ten materiał na budowę domu
Np za moim pośrednictwem bo jestem partnerem izodom od 1,5 roku. Kontakt u mnie na profilu. Pozdrawiam
Jesteśmy w trakcie budowy takiego domu, zapraszam do siebie na kanał.
Ktos kto na chwile obecna robi dom bez komina najprawdopodobniej jest oderwany od rzeczywistosci.....
Na chwilę obecną się zgodzę bo robi się nie ciekawie natomiast też nie jest tak że nie przemyślałem sytuacji awaryjnej. W planie jest weranda przy wejściu a na niej te piec kombo gril z wędzarnia a do tego z płaszczem wodnym tak żeby podgrzana woda zasilała zbiornik cwu a z tamtad np przez wymiennik ciepla rekuperacja by podtrzymywała temperature w domu. Zasilanie z Aku i przetwornicy albo agregat.
Tomasz a nie rozważałeś zamiast folii kabli w wylewce?
nie rozważałem. poleciałem na folie bo to chyba najłatwiejszy sposób i łatwy do ewentualnej poprawy a kable już gorzej:P
Czy te klocki nadają się na fundamenty?
Tak jak najbardziej. Trzeba jednak zrobić hydroizolacje zależnie od warunków glebowych bez rozpuszczapnikow
Do kominka ciągnie się oddzielny wlot powietrza wiec to trochę nie prawda ze zabiera ciepłe powietrze z domu…ale chętnie posłucham specjalisty…
Nie tyle ciepłe, co w ogóle potrsebuje powietrza. Jak się nie zapewni dolotu z zewnątrz, to pobiera z pomieszczeń. Okna uchylone lub się udusimy bez O2.
Czy cena budowy domu uwzględnia też zakup działki ?
Nie. Same materiały i troszkę robocizny
Czy ja źle coś odsluchałem mówicie w tym filmie o cenie postawienia przez firmę bud. Czy sam materiał, obejrzę jeszcze raz może coś przeoczyłem, pranie na karmienie psa śniadanie dla rodziny itd przepraszam ale daje komentarzyk dla zasięgu Ps. Widzę że jednak chyba muszę założyć tego zdradzieckiego Facebook
@@sebastianwolski391 same materiały bo 90% domu zbudowałem sam bez wykonawców. Wykonali mi strukturę na elewacji, schody i pv
Ma tak ciepło w domu, że aż w kurtce chodzi 🤣😂🤣
Zastanawiam się właśnie między IZODOM 2000, a bloczkami keramzytowymi firmy Czamaninek, ale nie potrafię się zdecydować :( Jeżeli ktoś potrafił by mi pomóc w wyborze, to bardzo proszę o porównanie tych dwóch materiałów
Prosse pisać do mnie to naświetle bardziej temat izodomu. Meila w informacjach
Co to za kable z tym uziemieniem?
Elektra
Jaki jest koszt takiej ściany ?
Jak masz upatrzony projekt to mogę wycenić. Adres mailowy u mnie na profilu
@@TOM_Budowniczy puki co rozglądam się dopiero. Budowę planuję zacząć może za 2 lata jak skończy się ten cyrk. Nie mniej daj znać jaki jest mniej więcej kosztu m2 oczywiści orientacyjny
Zastanawia mnie teoria że ocieplenie tylko z zewnątrz. Jak z obu stron to termos i takie rzeczy są niedopuszczalne .Na ulicy w niedalekiej odległości od naszej posesji wybudowano taki dom z 15 lat temu nie ma wilgoci ,grzyba .
Oczywiście że nie ma grzyba. Grzyb się tworzy na zimnych ścianach na styku zimnej ściany i ciepłego wilgotnego powietrza wg tabelki punktu rosy. Przy izodomie i 5 cm warstwie izolacji od wewnątrz , tynk czy też płyta gk ma zbliżona temperature do powietrza więc nie wykropli się nic wie i pleśni nie będzie.
@@TOM_Budowniczy Najważniejsze w tym wyliczenie projektowe punktu rosy w ścianie zewnętrznej. Wówczas wiadomo ile można ocieplić od wewnątrz i od zewnątrz. Nie ma się co bać termosów. Wentylowanemu termosikowi nic nie będzie. Skąd wiem... Bo 3 lata temu oglądając filmy Toma zacząłem budowę sam. Dziś mam podobnie 18 paneli na dachu, 35+30/20cm.welny i reku. Roznica ze u mnie na dom 183m2 po podlodze i 100% podlogowce pracuje.pompa ciepla 7kW. Wszystko od A do Z zamontowalem sam. Zlecilem posadzki i okna bo tu kwestia gwaranacji. Pozdro !!! Czekam na garaż !
@@tomaszbyczek7611 extra! Cieszę się jak ktoś bierze na siebie takie wyzwania. Co do punktu rosy zgadzam się ale i w wełnie jest to szczególnie ważne . W styropianie już mniej bo te powietrze jest zamknięte w małych komorach. W wełnie w komorach jakimi oddzielimy paroizolacja.
widziałem coś takiego w Niemczech w 1980 roku, wtedy nawet mi się to podobało. Teraz mam więcej wiedzy i plastikowa puszka mnie nie bawi. Rozwiązanie tylko dla biedaków, których nie stać na zdrowie, choć są inne opcje np kompozyty naturalne typu słomowo-gliniany i inne, na które stać by było każdego ale nie ma kto lobbować, bo wielkim nie da to kasy.
zdrowo to zbudować z tego i klimę z rekuperacją z jonizatorem
Skoro bryła ci się nagrzewa, to znaczy że popełniono błąd. Tak tylko wtrące
Tak bo się skupiłem za bardzo na izolacji i zyskach w zimie niż w lecie;)
A ja bym sobie jednak zainstalował kominek nawet w takim domku i miałbym komin. Idzie wojna więc trzeba być gotowym na braki energii elektrycznej
Z kim tym razem ta wojna? :)
Fajne ale w razie pożaru nic nie zostanie
No nie do końca. Topi się gdy ogień jest przyłożony ale go nie przenosi i gaśnie po chwili pgdy ogień znika
@@TOM_Budowniczy
Ogień podtrzymać może wszystko,np.wersalka ,choinka,firana,dywan itp.
A jak już ogień dostanie temperatury i ciągu to ściana się stopi,nie zostanie nic.
Ale i tak mi się to podoba .
Ile kosztuje brutto metr kwadratowy tego steropianu tej cienkiej i grubej ściany +-
To beton się pali?
Zainwestuj w klimatyzację a nie pierniczysz o przewietrzaniu domu latem poprzez otwieranie okien, inaczej wilgotność latem Cię zajedzie
Jeziuuu jakie dwa kołki. Nie da się tego oglądać.
albo żel-bet albo żelazo-beton nie ma żelbetonu...
Izodom przestarzały system
Zalewanie warstwami
Lepszy Kernhaus jego można wypełnić jednorazowo
izodom tez tyle że trzeba mieć podpory. w moim przypadku nie opłacalne. tego kernhausa nie widziałem budowy bo żadnych zdjęć nie ma w necie. pookazują tylko gotowe domy albo jak szpadel wpijają w ziemie rodziny.
Stal pięknie trzyma, niezależenie od tego czy lane na raz czy etapami.
Takie klocki to były 20lat temu
A jak zabraknie prądu to co z rekuperacja? Zdechnie.
.......otwierasz okna tam grawitacja nie zadziala
@@Gambler1215 także gadanie ze komin działa lub nie jest do bani
@@Mateo-ts1xl ......mam piec co na poziomie z grzejnikami bez pradu dupka......koła na nowo wymyslic sie nie da w razie w" stawiam koze..aanarazie ups +aku
@@Gambler1215 dokładnie tak jak mówisz, ale wmawiać ludziom, ze kominy są be, bo tylko rekuperacja to czysty marketing (odwołuje się do materiału)
@@Mateo-ts1xl Ale już chyba bez rekuperacji już domu nie wybudujesz z tego co słyszałem. Także chcesz czy nie musisz założyć.
Ściana to tylko beton w tym klocku czy coś jeszcze
standardowo wstawia się zbrojenie w narożnikach pionowe 2x fi 10 plus do tego strzemiona fi 6 (w kształcie litery U) w każdej warstwie oraz 2x fi 10 po lewej i prawej okna plus na górze belka nadproża. ogólnie powinien na to spojrzeć projektant bo może się okazać że trzeba coś dozbroić bo przenosi większe obciążenia . w razie pytań proszę pisać albo dzwonić do mnie to odpowiem
Załóż klimę grzej klimą
właśnie podłączyłem wymiennik ciepła na nawiewie od reku i zasilane bedzie przez wodę ciepłą ( w zimie) lub zimną (w lecie) z pompy ciepła do cwu. Zobaczymy na ile to wystarczy
3 TONY GROSZKU NA ROK NA MÓJ 160 METRÓW DOM Z CIEPŁĄ WODA I NIE MA NIC TAŃSZEGO ŻADNE PRADY POMPY I TP. ITD
Odradzam budwanie takiego domu.12 lat temu zbudowałem i 1/ w czasie deszczu leje się po ścianie to zamakają ściany. 2/puszka hermetyczna ,w środku styropian. 3/trudno wbić kołek w ścianę zewnętrzną bo można sobie zrobić fontannę.4/brak kumulacji ciepła 5/ocieplenie ściany tylko 10 cm 6/skraplanie w punkcie rosy i grzyb
1 współczuję wadliwego wykonania domu. Musi być gdzieś nieszczelność skoro woda się pojawia. 2 przy wentylacji mechanicznej hermetyczna puszka to zaleta 3. Są kolki specjalne do styropianu na których wiszą mi i rynny i piorunochron. 4 akumulacja ciepła jest dosyć spora ale przesunięta w fazie czasowo przez 5 cm izolacji. 5 to są kształtki na garaz gdzie więcej nie potrzeba a na domu jest 5-15-25. 6. Przez izolację od wewnątrz są nikłe szansę na powstanie grzyba na ścianie. Kondensat powstaje na zimnych ścianach przy otaczajacym je ciepłym i wilgotnym powietrzu. Ściana izo ma temperaturę zbliżona do temperatury powietrza więc nie ma szans na punkt rosy. Pozdrawiam i radzę wezwać kogoś kto znajdzie przyczynę cieknących ścian
twoje ogrzewanie kto ci sponsoruje
Ogrzewanie nikt. Elektrownie na dachu 5000 dostałem z pieniędzy podatników zapewne
Widzę, że marketing domorosłych fachowców od OZE bardzo lubi usuwanie kominow jako recepta na całe zło. Proponuję zbudować komin wg prawideł budowlanych a nie snuć mądrości rodem z PRLu.
P.S. doczytajcie jeszcze o rekuperacji bo coś tam dzwoni ale gdzie...
Pozdrawiam
ruclips.net/video/cqm6KSLmEZc/видео.html
kto niby ma doczytać o rekuperacji? chłopaki z kanału o rekuperacji? proponuje Ci zmienić weterynarza na porządnego lekarza, najlepiej psychiatrę, bo na razie to Tobie dzwonią - dzwonki baranie - to zapewne nie jedyne co Ci ten weterynarz przepisał😄
@@pawewilczynkowski2843 baranie? Poziom podstawówki widze prezentujesz. Czemu mnie obrażasz? Pan z filmiku opowiadajacy o swoim domu nie do końca wie co mówi albo sie stresuje przed kamerą. To, ze firma sie zajmuje reku to znaczy, że jest alfa i omegą? Sam mam reku i jestem bardzo zadowolony ale negowanie kominów w sposób ironiczny jakby to bylo całe zło jest mocno przesadzone. A teraz idź do swojego lekarza po tabletki uspokajajace skoro nie wyrabiasz na YT.
@@ukaszc7194 baranie dzwonki albo owcy - nie wiem czym się różnią, może i reprezentuje poziom podstawówki ale potrafię już czytać i oglądać ze zrozumieniem, lepszy lekarz niż weterynarz w naszym przypadku😘, "czemu mnie obrażasz" skoro obrażasz kogoś to powinieneś się liczyć z tym że będziesz też obrażany, nawet mi do głowy nie przyszło że działa to w jedną stronę🤔
On chyba tam pracuje i dostaje za darmo bo to w chuj drogie jest
Tak sprzedaje ten materiał jako partner izodomu więc mam trochę taniej. Jeden gość robił porównanie cenowe to mówi że 18% drożej go wyszedł taki dom w porównaniu do tradycyjnej technologii..ja właśnie lepie exela żeby sprawdzić jak jest w rzeczywistości
Współczuję tego złomu Cat s61 dałem za ten szmelc 3700zl i tak od trzech lat się z tym goownem męczę.
Miałem S60 teraz s61 i były drobne awarie ale tymczasowe. Ten s61 mój tylko z baterią jest kicha jak się ładuje małymi porcjami krótko to wariuje i wkurza ale jak codzinnie na noc się podłącza to jest spokój. Ja tam nie narzekam
@@TOM_Budowniczy Jak dla mnie bez gadżetów wart 400zł.
-Kamera FLIR czasem pokazuje 20°c na wszystkim(wiesza się)
-laser do pomiaru przestał działać 2lata temu dwa razy użyłem.
-bateria poniżej 50% zaczyna żyć własnym życiem.
- ze względu na obudowę słaby -zasięg nie mówiąc już po założeniu dwóch kart SIM bardzo słaby i obsługa dwóch SIM🤦🏻♂️, przejeżdżając przez wioski tracisz sygnał i rozmowę, gdzie nigdy mi się to nie zdarzało przy innych telefonach w tych miejscach.
-Wodo szczelny ale po zalaniu z głośników dźwięk nie do zrozumienia przez godzinę.
- czujnik jakości powietrza wykryje np. odświeżacz w toalecie ale nie wykryje spalin i rozpuszczalniki, farby w garażu.
Jest tego więcej jeżeli chodzi o android. Jestem spawaczem kupiłem go jako gadżet do pracy, ale nie jestem zadowolony za te pieniądze.
Jeden plus zero opiłków z stali w slotach".
@@10000hwdp no to Ci powiem że faktycznie słaby egzemplarz trafiłeś. Dalmierza nie używam bo czytałem że i tak gówniane pomiary robi ale kamerka jak najbardziej mi się sprawdza. No nic tak czy siak wszystkiego dobrego życzę i pozdrawiam
@@TOM_Budowniczy Możliwe,czas przestać płacić ubezpieczenie bo i tak nie mieszkam w Polsce i nie mam jak złożyć reklamacji, również pozdrawiam, najlepszego 👍🏻
Gdyby można było zalać betonem takim jak Ytong klasy 350 byłaby dodatkowa izolacja....
tak tylko taki ytong ma wytrzymałość na ścikanie 2mpa a beton 25 nie wliczając zbrojenia. po za tym izolacja 30 cm jest naprawde wystarczająca. Ktoś kiedyś napisał że budynek ma się składać z warstwy konstrukcyjnej i izolacyjnej w co izodom się świetnie wpisuje.
@@TOM_Budowniczy Może nie jest problemem wytrzymałość na ściskanie przy budynku parterowym bo można budować chyba do trzech kondygnacji z betonu komórkowego ale skąd wziąć taki beton do zalewania kształtek?
@@jrog757 nie mam pojęcia. Ściskanie to jedno ale rdzeń 15 cm jest słabszy niż 24 dlatego pewnie wykorzystuje się zbrojony beton nie gazobeton który nie jest dostępny od tak
To chyba pianobeton jest dobrym rozwiązaniem.
po tych podwyzkach xps-a to szacuje ze system nie ma juz sensu, bezproblemowy tez nie jest, autorowi jak pamietam sciane wypchalo a wiec trzeba zuzy duzo drewna na zabezpieczenia
wielki problem wspolczesnosci, kazdy wynalazek nawet prosty i banalny ktos koniecznie chce sprzedac w takiej cenie ze nagle okazuje sie gorszy niz klasyczny, pompa koniecznie 30k musi kosztowac, koniecznie, a klima 3k bo juz nikogo nie dziwi nie jest nowoscia
18:20 co znaczy krotka czerpnie, krotki odcinek od czerpni do rekuperatora? Jak pamietam ten filmik to wykraplalo sie nie na czerpni na na requnecie bo malo pianki mial ;D
polynor to juz sam nie wiem co to jest to chyba mix nie chce mi sie szukac ale w 70% to zwykla pianka a w 30otwartokomorowa, dziwne w sumie, dziwne tez ze ma sie tam co wykraplac z racji otwartokomorowosci, przeciez dachy ocieplane sa otwartokomorowa w 100% jak reklamuja i tam chyba nie moze sie do srodka wykraplac bo lipa by byla
teraz juz mlodzi ludzie nie buduja, jesli buduja to wiadomo ze banany, demograficzny koniec polski sie zbliza, pensje ruminskie a ceny takie ze nie ma gdzie plodzic dzieci taka prawda
przyszlosc to domy szkieletowe i z prefabrykatow, i tak to powinno wygladac, zamawiasz dom i zyjesz, izzifast powinien odwiedzic sendom i wybic im z glowy panasonika na rzecz izzifastowej pompy
MrZiemwit jak zwykle wyczerpująco:) po podwyżkach xpsa i izodomu zrobiło się zamieszanie i izodom zaczął się bardziej płacać. Z tej racji że styropian wzrósł o więcej niz izodom (2021- 27%) . Tak jak mówisz system nie jest w 100% bezproblemowy tak jak każdy. Zawsze są jakieś haczyki które albo podpatrzysz u kogoś albo nauczysz sie na własnej skórze. Przy tej wywalonej ścianie zgubiła mnie trochę pazera bo chciałem za dużo zalać na raz i zlekceważyłem rady Ojca który chciał to dodatkowo podpierać. Mniejsza o większość ja miałem trochę trudniej:) Z pompą i klimą jest racja chociaż to trochę inne kalibry więc z tąd pewnie i cena. Krótka czerpnia jest dobra bo trzeba ją bardziej izolować niż wyrzutnie więc taniej wyjdzie postawić jednostkę blizej czerpni. pewnie wiesz że czerpnia to temp. dworu a wyrzutnia praktycznie cały czas na plusie wiec małe prawdopodobieństwo kondensacji. a piana na poddaszach może się pocić przy membranie tak jak i wełna. cicho o tym bo nikt tam nie zagląda:) polecam przeprowadzić obserwacje. tak jak mówisz Polska jest sukcesywnie niszczona. Politycy robią burdel celowo a niby nie umyślnie i nie mają z tego powodu żadnych konsekwencji. Wystarczy spojrzeć na inflacje w portugali i ruchy tego grubego z nbp (szczegóły na kanale praktycznie o pieniądzach) a po za tym Długopis powiedział że tu jest polin więc nie ma co się spodziewać że będzie dobrze.
@@TOM_Budowniczy
na logike jesli czerpinia (rozumujac jako caly przewod od sciany do rekuperatora anie tylko 30cm w scienie bo to nie doprecyzowane jest w naszej rozmowie) jest krotka to bardzo zimne powietrze od razu wchodzi na filtr wstepny(tam to musi sie niezle wykraplac) i potem wymiennik a jesli jest dluga to ma szanse sie troche ogrzac choc nie duzo moze ze 2C na oko
byc moze najwazniejsze jest miec czerpnie o 50cm nizej niz wejscie do rekuperatora i dziubek na oslonie zewnetrznej czerpni, niech sie wykrapla no takie zycie
Jaki syf na ogrodzie :/
I'm burdel King:)