Jest Pan bardzo mądrym i skromnym człowiekiem , Pana wiedza i doświadczenie jest czymś bezcennym dla początkujących pszczelarzy takich jak ja dlatego w ich imieniu bardzo dziękuję i życzę dalszej spokojnej pracy przy pszczółkach :-)
Chciałbym się podzielić "patentem " który odkryłem w minionym roku, a mianowicie folia w połączeniu z czarnym pisakiem to doskonała karta ulowa .Poczynając od opisu matki ,i najważniejsze data ostatniego przeglądu . Po zdjęciu daszka wszystko jak na dłoni. Pozdrawiam kri
Witam serdecznie. Bardzo dobry fimik edukacyjno - szkolenowy i merytoryczny! Takich filmików jest na RUclips po polsku. Dużo fachowej wiedzy.! Z poważaniem!
Jedno z YT videos ktore pominalem. Lepiej pozno niz wcale, jak to mowia...Ja stosuje folie ale te sposoby ktore uzywaja jednego otwartego naroznika sa dla mnie natchnieniem na tegoroczna jesien. P.S. Pisze z Linuxa gdzie jeszcze nie zainstalowalem polskiej klawaiatury. Zaraz sie poprawie. Za duzo komputerow w domu🙂
Kolejny atut to waga takiej powałki, przy gospodarce wędrownej ma to znaczenie, ja całkowicie zrezygnowałem z innego typu powałek, przy przewozach możliwość regulacji wentylacji, no i cena, poza tym z wszystkim się zgadzam, pozdrawiam
Witam serdecznie. Ja stosowałem powałki alr z racji zmiany warunków dofinansowania na reszcie uli przeszedłem na folie. Zgadzam się we wszystkim z Panem tylko ten cholerny wiatr porywający folie😊😊😊. Pozdrawiam
Witam! Nie przekonał mnie Pan, nie stosuje folii i nie będę stosował. Ciasto podaję wyjmując jeden pajączek,osuszam ramki również wyjmując 1 pajączek w przeciwległym rogu .Unikam gniecenia pszczół skrobiąc od czasu do czasu powałkę.Uważam również że wentylacja górna jest lepsza ,skuteczniejsza i można ją dowolnie regulować.Ocieplenie górne w postaci powałki jest absolutnie wystarczające
Nie było celem kogokolwiek przekonywać. Każdy pszczelarzy sam wybiera to co mu najbardziej pasuje. Ją pokazałem tylko jedna z możliwości, która akurat mi się sprawdza.
Wojciech Szafranek , drogi kolego prosiłbym Cię o bliższe informację jak osuszasz ramki wyjmując jeden pajączek. Czy po jednej ramce pod daszkiem czy nakładając kolejny korpus . Pozdrawiam.
Odpowiedzią do wszystkich uwag i krytyki jest brak zrozumienia zjawiska paroizolacji (vapor barrier)? Kiedy następuje skraplanie ,punkt rosy itp. Przed wprowadzanie jakikolwiek zmian, aby uniknąć popełnienia błędów, jak zawsze zachęcam najpierw do edukacji i zrozumienia tematu.
Witam. Krótko, treściwie i do rzeczy. Też stosuję powałki i folię, jednak latem w upały folię zabieram. Trochę jednak obawiam się stosować ją w tym czasie. Chociaż też mam dennicę wysokie, osiatkowane. Pozdrawiam. PS. Tomek nie mieszkałeś i pracowałeś kiedyś w Krakowie.???
@@Pasieka_na_Bradzie Nie byłem pewny czy to jesteś Ty. Tyle lat minęło odkąd pracowaliśmy razem. Miło Cię zobaczyć po tylu latach. Też teraz zajmuje się pszczołami. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
@@Pasieka_na_Bradzie Tomek, ja byłem na Pychowicach i na Ułanów. Na Pychowicach urzędowałem w kancelarii Kazia L. a on był na Ułanów. Kojarzysz? Żona pracowała w bibliotece w budynku głównym firmy. Do Krakowa przybyliśmy z północy i znowu tu mieszkam. Daj jakiś prywatny namiar, to powspominamy stare dzieje i podyskutujemy o pszczółkach. Trzymaj się i pozdrawiam. Cieszę się, że Ciebie spotkałem.
Ee tam! Brak ucieczki ciepła górą. U mnie daszek wewnętrzny kładziony na folię blokuje powietrze. Powstaje coś 'ala' izolator od góry. Wentylację zapewnia tylko dennica osiatkowana, którą trzeba mieć cały rok otwartą, zamykam tylko do rozprawki z warozą. Nie zamykam dennicy nawet i po oblocie. Jeśli nie, to przy silnej rodzinie para wodna rozerwie wiosną korpusy. Wkręty 5cm nie utrzymają. Aby pszczoły dobrze odparowały miód dodatkowo wyjmuję całkowicie wkładkę wylotową. Skąd pan jest? Ja z lubelskiego, powiat Kraśnik. Pisałem komentarz słuchając pana wypowiedzi i właściwie postępujemy i rozumujemy podobnie, choć mamy inne ule :) Nie lubię plastiku. Zgadzam się, nie można wyrywać z kontekstu pojedyńczych rozwiązań i na pałę aplikować, to jest globalne i całościowe podejście. Nawiasem mówiąc też mi Tomek a nazwisko na K ze ski na końcu. Na yt to pseudonim. Pozdrawiam serdecznie
@@Pasieka_na_Bradzie dziekuję za odpowiedz . Czy mogłby pan nagrać odcinek co dalej z matkami się robi jak poznac ile matka ma dni po wykluciu ? i jak potem postepowac z ulikami weselnymi ? Bardzo bym chciał zająć się hodowla matek dla własnych potrzeb . Nurtuje mnie jeszce ciekawość jak pan zasklepia te małe plastikowe pojemniczki z larwami ?
Czy w w okresie tylko wczesnej wiosny dobrym bedzie danie foli pod powałkę i włożeNie wkładek dennicowych. Mam dennice osiatkowane. Oraz czy jak jest potrzeba podania ciasta wiosną to czy dobrym pomysłem bėdzie położenie go na ramkach a następnie dać folię i powałkę.
Przed 7 minuta filmu mówi Pan że wieszając ramkę w nadstawce po przeciwnej stronie niż zostawiony otwór w folii pszczoły nie traktują jej jako ciągłości swojego ula. Czy zatem jeśli połowę powierzchni gniazda przykryć folią a drugą połowę kratą odgrodową, a następnie w nadstawce (miodni) damy węzę/susz tylko nad kratą odgrodową, to pszczoły nie będą robiły dzikiej zabudowy w części nadstawki znajdującej się nad folią?
No właśnie sa teraz takie arkusze winidurowe gotowe tyle ,że jego juz nie odchyli to jest to samo co krata tylko czysta bez otworów nie wiem czym sie zarazić
Witam, na zimę karmi Pan pszczoły przez pająka w powałce lub podkarmiaczką powałkową i wtedy folia jest usuwana czy może kładzie Pan pokarm bezpośrednio na ramki?
jeśli będzie dennica osiatkowana otwarta to będzie OK. Czasami jak jest bardzo gorące lato to dodatkowo wyciągam korek z korpusu gniazdowego. Mocniejsze izolacja na górze to też mniejsze oddziaływanie słońca na górę.
@@Pasieka_na_Bradzie właśnie mam ovieplane ale podoba mi się zręczność foli myślałem żeby porobić w niej dziurki kwozdzikami żeby mogła być wentylacja co pan o tym myśli?
Świetne filmy! Mam jednak pytanie odnośnie powyższego tematu ; jak dokładnie wygląda w Pana pasiece wentylacja w czasie wiosennego zamknięcia dennic i kiedy znów je otworzyć? Po " zimnej Zośce", w czasie pierwszych pożytków?
obserwuję pogodę i skraplanie się pary na folii, jeśli jest woda znaczy wentylacja za słanba i trzeba dennnice uchylić. Całkowicie wkładki zabieram jak pogoda się ustabilizuje i temp. w nocy są około 15 stopni.
@@Pasieka_na_Bradziemówiąc o słabej wentylacji ma Pan na myśli zbyt małą wentylację wylotkiem czy brak wentylacji dennicą poprzez pajączki czy siatkę? Zakładam, że jeżeli mam folię pod powałką to wentylacji poprzez powałkę/daszek praktycznie nie ma?
mam na myśli wentylację wylotkiem i przez osiatkowaną dennicę (ewentualnie z kilkoma pajączkami). Cała wentylacja odbywa się dołem, ewentualnie jak są upały to otwieram korek w korpusie jako dodatkowe ułatwienie dla pszczół.
Drugi raz oglądam ten odcinek bo chciałem zastosować folię ale nie zakapowałem o co chodzi do końca z wentylacją .No bo przecież folia przyciśnieta powałką uszczelni całkowicie ul- a tu chodzi o wentylację dolną !!!!Stąd też pytanie czy przy pełnych dennicach sensowne będzie dawanie folii i otwarcie górnych wylotków i ew regulacja przepływu powietrza ? pilnując aby nie powstawał punkt rosy na folii czy rezygnować całkowicie?Obecnie mam folię z zostawionymi szczelinami tak żeby była wentylacja a nad gniazdem jest folia- czy to w ogóle ma sens? Ktoś inny argumentował , że ta para na folii to jednocześnie stanowi uzupełnienie w wodę dla pszczół i faktycznie widać było jak pszczoły tą wodę pobierają .Dla mnie bardziej przekonującym jest Twoje stwierdzenie ,że to jednak wilgoć i chyba raczej powinniśmy nie dopuszczać do" zaparowania" folii? Oczywiśćie podpisuję się pod wszystkimi łapkami w górę .Dziękuję za kolejny wykład !
mam pełne dennice bo takie polecił mi znajomy pszczelarz,ale docelowo i ew w nastepnych ulach chce założyć właśnie osiatkowane bo w tej chwili to trchę też kłopot z kontolą osypu warozy
Panie Tomaszu, czy to jest jakaś specjalna folia? Czy zwykła ze sklepu ogrodniczego? Kupiłem przez internet folię grubą, taką jak krata ogrodowa. I nie jest to wygodne rozwiązanie. Po za tym jest droga.
..a dlaczego lniane? Albo jeszcze jakieś szmaty ?......a może najpierw drobna siatka poliestrowa lub folia drobno podziurawiona potem poduszka z drobnymi kulkami styropianu oddychająca a dopiero potem przeszczeń pod daszkiem z otworkami.. Daszek tez izolowany, jeżeli jest blaszany?
Witam. Oglądam Pana filmy z dużym zainteresowaniem. Mam pytanie. W moim terenie temperatury zewnętrzne są dużo niższe niż u Pana. Jak pogodzić (przy dennicy wysokiej osiatkowanej) folię z wsuniętą wczesną wiosną wkładką dennicową (ocieplenie rodziny) z prawidłową wentylacją? Wyjęcie korków z korpusów nie wystarczy. Nie do końca wsunąć wkładkę dennicową czy ją wsunąć i na ten czas zastosować wentylację przez powałkę?
Jest Pan bardzo mądrym i skromnym człowiekiem , Pana wiedza i doświadczenie jest czymś bezcennym dla początkujących pszczelarzy takich jak ja dlatego w ich imieniu bardzo dziękuję i życzę dalszej spokojnej pracy przy pszczółkach :-)
Dziękuję za pochwały, muszę uważać, żeby nie wpaść w samozachwyt :)
Pozdrawiam.
Bardzo mi się podoba Pańskie logiczne myślenie i konkretne proste tłumaczenie. Fajne filmiki, konkretne, nie za długie. Pozdrawiam.
Dzięki za komentarz, postaram się jeszcze trochę filmów powrzucać
Super Pan tłumaczy. Jestem dopiero od 5 lat oficjalnie pszczelarzem i wiele korzystam z Pana wiedzy. pozdrawiam ks. Stanisław Majda - Podkarpacie.
cieszę się, że mogę pomóc,
Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych filmów
skąd ks jest? jestem początkującym z podkarpacia
Bardzo dobrze wytłumaczone z uwzględnieniem błędów które można by popełnić! Super filmik.
Pozdrawiam.
Dzięki za komentarz
Choć jestem przeciwnikiem osatkowanych dennic to jest to bardzo dobry film. Oglądam z przyjemnością.
Całe piękno w zajmowaniu się pszczołami to wielka różnorodność w gospodarkach pasiecznych i używanym sprzęcie.
Chciałbym się podzielić "patentem " który odkryłem w minionym roku, a mianowicie folia w połączeniu z czarnym pisakiem to doskonała karta ulowa .Poczynając od opisu matki ,i najważniejsze data ostatniego przeglądu . Po zdjęciu daszka wszystko jak na dłoni. Pozdrawiam kri
Witam serdecznie. Bardzo dobry fimik edukacyjno - szkolenowy i merytoryczny! Takich filmików jest na RUclips po polsku. Dużo fachowej wiedzy.!
Z poważaniem!
Dzięki za komentarz
Mam do Ciebie wielki podziw za przekazywanie wiedzy która z reszta posiadłeś pewnie przez lata pasieczenia. Dziękuje pozdrawiam !!!
Dziękuję za przekazaną wiedzę, bardzo dużo cennych informacji 🐝👍
Dzięki, postaram się pokazywać prace w pasiece na zbliżonym poziomie
Super to tłumaczysz. Ja nie stosowałem nigdy folii, W tym roku pierwszy raz próbuje zastosować folię. Ogółem super filmik. Serdecznie pozdrawiam.
Może też Co podpasuje, tylko pamiętaj o dobrej wentylacji :)
Doskonała robotę Pan robi dając tak ogromną wiedzę i doświadczenie!
Super prezentacja , dziękuję serdecznie .
Dziękuję za Pański film, wytłumaczył mi to co mnie od jakiegoś czasu nurtowało.
cieszę się, że choć trochę pomogłem
świetny film. Z przyjemnością się ogląda. Pozdrawiam
Dzięki
Jedno z YT videos ktore pominalem. Lepiej pozno niz wcale, jak to mowia...Ja stosuje folie ale te sposoby ktore uzywaja jednego otwartego naroznika sa dla mnie natchnieniem na tegoroczna jesien. P.S. Pisze z Linuxa gdzie jeszcze nie zainstalowalem polskiej klawaiatury. Zaraz sie poprawie. Za duzo komputerow w domu🙂
Kolejny atut to waga takiej powałki, przy gospodarce wędrownej ma to znaczenie, ja całkowicie zrezygnowałem z innego typu powałek, przy przewozach możliwość regulacji wentylacji, no i cena, poza tym z wszystkim się zgadzam, pozdrawiam
jest to fajne rozwiązanie które każdy może modyfikować pod swoje potrzeby
Witam serdecznie. Ja stosowałem powałki alr z racji zmiany warunków dofinansowania na reszcie uli przeszedłem na folie. Zgadzam się we wszystkim z Panem tylko ten cholerny wiatr porywający folie😊😊😊. Pozdrawiam
Fakt, wiatr jest przekleństwem. Trochę pomaga gdy folia jest nieco większa niż korpusy
Witam!
Nie przekonał mnie Pan, nie stosuje folii i nie będę stosował. Ciasto podaję wyjmując jeden pajączek,osuszam ramki również wyjmując 1 pajączek
w przeciwległym rogu .Unikam gniecenia pszczół skrobiąc od czasu do czasu powałkę.Uważam również że wentylacja górna jest lepsza ,skuteczniejsza i można ją dowolnie regulować.Ocieplenie górne w postaci powałki jest absolutnie wystarczające
Nie było celem kogokolwiek przekonywać. Każdy pszczelarzy sam wybiera to co mu najbardziej pasuje. Ją pokazałem tylko jedna z możliwości, która akurat mi się sprawdza.
Wojciech Szafranek , drogi kolego prosiłbym Cię o bliższe informację jak osuszasz ramki wyjmując jeden pajączek. Czy po jednej ramce pod daszkiem czy nakładając kolejny korpus . Pozdrawiam.
@@MW-qi9ey Poddaję cały korpus Pozdrawiam W Szafranek
Witam mam pytanie odnośnie sposobu zakarmiania przy stosowaniu foli?Sam używam foli ale tylko do czasu kiedy zaczynam podkarmiać.
Odpowiedzią do wszystkich uwag i krytyki jest brak zrozumienia zjawiska paroizolacji (vapor barrier)? Kiedy następuje skraplanie ,punkt rosy itp. Przed wprowadzanie jakikolwiek zmian, aby uniknąć popełnienia błędów, jak zawsze zachęcam najpierw do edukacji i zrozumienia tematu.
W zimę też stosujesz folię czy powałkę?
Pszczoły same w zimę już tak dobrze z wentylacją sobie nie poradzą
Witam. Krótko, treściwie i do rzeczy. Też stosuję powałki i folię, jednak latem w upały folię zabieram. Trochę jednak obawiam się stosować ją w tym czasie. Chociaż też mam dennicę wysokie, osiatkowane. Pozdrawiam. PS. Tomek nie mieszkałeś i pracowałeś kiedyś w Krakowie.???
przez ponad 20 lat :)
@@Pasieka_na_Bradzie Nie byłem pewny czy to jesteś Ty. Tyle lat minęło odkąd pracowaliśmy razem. Miło Cię zobaczyć po tylu latach. Też teraz zajmuje się pszczołami. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
@@janusz2833 Kurcze, Janusz podrzuć chociaż w jakiej to było lokalizacji (Pychowice, Ułanów, Rząska) bo po imieniu nie kojarzę.
@@Pasieka_na_Bradzie Tomek, ja byłem na Pychowicach i na Ułanów. Na Pychowicach urzędowałem w kancelarii Kazia L. a on był na Ułanów. Kojarzysz? Żona pracowała w bibliotece w budynku głównym firmy. Do Krakowa przybyliśmy z północy i znowu tu mieszkam. Daj jakiś prywatny namiar, to powspominamy stare dzieje i podyskutujemy o pszczółkach. Trzymaj się i pozdrawiam. Cieszę się, że Ciebie spotkałem.
po czym można poznać że pszczoły głodują i kiedy trzeba dokarmić
Ee tam! Brak ucieczki ciepła górą. U mnie daszek wewnętrzny kładziony na folię blokuje powietrze. Powstaje coś 'ala' izolator od góry. Wentylację zapewnia tylko dennica osiatkowana, którą trzeba mieć cały rok otwartą, zamykam tylko do rozprawki z warozą. Nie zamykam dennicy nawet i po oblocie. Jeśli nie, to przy silnej rodzinie para wodna rozerwie wiosną korpusy. Wkręty 5cm nie utrzymają. Aby pszczoły dobrze odparowały miód dodatkowo wyjmuję całkowicie wkładkę wylotową. Skąd pan jest? Ja z lubelskiego, powiat Kraśnik. Pisałem komentarz słuchając pana wypowiedzi i właściwie postępujemy i rozumujemy podobnie, choć mamy inne ule :) Nie lubię plastiku. Zgadzam się, nie można wyrywać z kontekstu pojedyńczych rozwiązań i na pałę aplikować, to jest globalne i całościowe podejście. Nawiasem mówiąc też mi Tomek a nazwisko na K ze ski na końcu. Na yt to pseudonim. Pozdrawiam serdecznie
Gospodaruję na Górnym Śląsku więc mamy do siebie jakieś 200-300km :)
Dobrze wiedzieć. U mnie przyroda to jakieś 2 tygodnie do tyłu. Mam zimniej.
Panie Tomku czy folia zostaje na zimę i w jakich warunkach. Pozdrawiam
👍
Gdzie taką folię można kupić i jaka jest jej grubość ?
mógłby pan powiedzieć czy w takim wypadku siatke od wentylacji ma pan na calosci podstawki czy tylko na środku?
w moich dennicach siatka jest na praktycznie całej powierzchni
@@Pasieka_na_Bradzie dziekuję za odpowiedz . Czy mogłby pan nagrać odcinek co dalej z matkami się robi jak poznac ile matka ma dni po wykluciu ? i jak potem postepowac z ulikami weselnymi ? Bardzo bym chciał zająć się hodowla matek dla własnych potrzeb . Nurtuje mnie jeszce ciekawość jak pan zasklepia te małe plastikowe pojemniczki z larwami ?
Czy w w okresie tylko wczesnej wiosny dobrym bedzie danie foli pod powałkę i włożeNie wkładek dennicowych. Mam dennice osiatkowane. Oraz czy jak jest potrzeba podania ciasta wiosną to czy dobrym pomysłem bėdzie położenie go na ramkach a następnie dać folię i powałkę.
proszę zerknąć na ostatni film pt: "Q&A 2 czyli Wasze pytania i moje odpowiedzi"
Przed 7 minuta filmu mówi Pan że wieszając ramkę w nadstawce po przeciwnej stronie niż zostawiony otwór w folii pszczoły nie traktują jej jako ciągłości swojego ula. Czy zatem jeśli połowę powierzchni gniazda przykryć folią a drugą połowę kratą odgrodową, a następnie w nadstawce (miodni) damy węzę/susz tylko nad kratą odgrodową, to pszczoły nie będą robiły dzikiej zabudowy w części nadstawki znajdującej się nad folią?
jaką folię zastosować trdycyjną folie ogrodowa czy folie winidurową
ja stosuję zwykłą grubą ogrodową z marketu budowlanego, którą tnę na kawałki
No właśnie sa teraz takie arkusze winidurowe gotowe tyle ,że jego juz nie odchyli to jest to samo co krata tylko czysta bez otworów nie wiem czym sie zarazić
W ulu widziałem paski czy to były kwasem szczawiowym jeśli tak niech pan też o tym
Nagra film
Paski stosuję dopiero pierwszy raz więc nie mam z nimi żadnego doświadczenia. Cokolwiek rzetelnego będę mógł o nich pokazać dopiero za rok.
Witam, na zimę karmi Pan pszczoły przez pająka w powałce lub podkarmiaczką powałkową i wtedy folia jest usuwana czy może kładzie Pan pokarm bezpośrednio na ramki?
nie ma reguły, robię tak jak mi wygodniej.
Czy na wiosnę wykorzystuje Pan wodę która skrapla się na foli do pojenia pszczół czy może poprzez wentylację nie dopuszcza Pan do jej skraplania?
staram się nie dopuszczać do wykraplania się wody
A co z wentylacją w ulach I czy na zimę też ona zostaje ?
u mnie cała wentylacja jest realizowana przez osiatkowaną dennicę i ewentualnie otwarte korki w korpusach
Czyli dno dennicy higienicznej usuwamy całkowicie? I w jakich miesiącach konkretnie ma jej nie być? Co z miesiącami zimowymi?
proszę zerknąć na film o wentylacji
W dennicy mam 4 pajączki takie jak stosuje się w powalkach . Czy taka wentylacja wystarczy przy zastosowaniu foli
powinno być OK, ja tak stosuję w ulach z dennicą apikoza i tam są właśnie 4 pajączki.
Czy w powałce pajączki muszą być zamknięte jak u pana?? czy nie?
nie muszą, wszystko zależy od tego jaki model wentylacji zostanie przyjęty.
Ja mam dennice otwarte a całą górę zamkniętą.
@@Pasieka_na_Bradzie Rozumiem i dziekuję.
Witam panie Tomku a czy mogę stosować folie przez całe lato bo nie jestem pewny czy nie będzie za gorąco i czy będą mogły odparowywać nektar?
jeśli będzie dennica osiatkowana otwarta to będzie OK. Czasami jak jest bardzo gorące lato to dodatkowo wyciągam korek z korpusu gniazdowego. Mocniejsze izolacja na górze to też mniejsze oddziaływanie słońca na górę.
@@Pasieka_na_Bradzie właśnie mam ovieplane ale podoba mi się zręczność foli myślałem żeby porobić w niej dziurki kwozdzikami żeby mogła być wentylacja co pan o tym myśli?
obawiam się, że to będzie zbyt mało przewiewu. Trzeba sprawdzić doświadczalnie bo każdy inaczej gospodaruje, inaczej ustawia wentylację.
@@Pasieka_na_Bradzie dzięki za odpowiedź
W jaki sposob wentylowane jest gniazdo skoro jest przykryte folią
zrobiłem film o wentylacji. Proszę tam zerknąć
a czy zamiast foli może stosować kratę do propolisu? Jak będą czuły przeciąg to sobie zakitują.
Myślę że bez problemu można, sugerował to jeden z Kolegów w komentarzach. Sam tego spróbuję w tym roku.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za odpowiedź :)
Świetne filmy!
Mam jednak pytanie odnośnie powyższego tematu ; jak dokładnie wygląda w Pana pasiece wentylacja w czasie wiosennego zamknięcia dennic i kiedy znów je otworzyć? Po " zimnej Zośce", w czasie pierwszych pożytków?
obserwuję pogodę i skraplanie się pary na folii, jeśli jest woda znaczy wentylacja za słanba i trzeba dennnice uchylić. Całkowicie wkładki zabieram jak pogoda się ustabilizuje i temp. w nocy są około 15 stopni.
@@Pasieka_na_Bradzie
Dziękuję
A co pan uważa o stosowaniu samej foli bez powałki ?
można to robić, stosuję w paru starszych ulach do których nie mam powałek
Folia jest bardzo przydatna ale jednak problem wilgoci występuje.
tak jak mówiłem, jeśli jest problem z wilgocią to znaczy że jest zbyt słaba wentylacja albo za zimna góra (brak izolacji termicznej nad gniazdem)
@@Pasieka_na_Bradzie to u mnie raczej za zimna góra...
@@tomek4104 no, termodynamiki nie oszukamy, jeśli wystapi punkt rosy to będzie woda :)
@@Pasieka_na_Bradziemówiąc o słabej wentylacji ma Pan na myśli zbyt małą wentylację wylotkiem czy brak wentylacji dennicą poprzez pajączki czy siatkę? Zakładam, że jeżeli mam folię pod powałką to wentylacji poprzez powałkę/daszek praktycznie nie ma?
mam na myśli wentylację wylotkiem i przez osiatkowaną dennicę (ewentualnie z kilkoma pajączkami). Cała wentylacja odbywa się dołem, ewentualnie jak są upały to otwieram korek w korpusie jako dodatkowe ułatwienie dla pszczół.
Drugi raz oglądam ten odcinek bo chciałem zastosować folię ale nie zakapowałem o co chodzi do końca z wentylacją .No bo przecież folia przyciśnieta powałką uszczelni całkowicie ul- a tu chodzi o wentylację dolną !!!!Stąd też pytanie czy przy pełnych dennicach sensowne będzie dawanie folii i otwarcie górnych wylotków i ew regulacja przepływu powietrza ? pilnując aby nie powstawał punkt rosy na folii czy rezygnować całkowicie?Obecnie mam folię z zostawionymi szczelinami tak żeby była wentylacja a nad gniazdem jest folia- czy to w ogóle ma sens? Ktoś inny argumentował , że ta para na folii to jednocześnie stanowi uzupełnienie w wodę dla pszczół i faktycznie widać było jak pszczoły tą wodę pobierają .Dla mnie bardziej przekonującym jest Twoje stwierdzenie ,że to jednak wilgoć i chyba raczej powinniśmy nie dopuszczać do" zaparowania" folii?
Oczywiśćie podpisuję się pod wszystkimi łapkami w górę .Dziękuję za kolejny wykład !
ja jestem zdecydowanym zwolennikiem suchego (niezawilgoconego) gniazda. Przy pełnej dennicy powinna być dodatkowa wentylacja.
@@Pasieka_na_Bradzie czyli mogę zastosować folię i otworzyć górny wylotek?
mam pełne dennice bo takie polecił mi znajomy pszczelarz,ale docelowo i ew w nastepnych ulach chce założyć właśnie osiatkowane bo w tej chwili to trchę też kłopot z kontolą osypu warozy
@@mariuszdziedzic7661 ja bym dał sobie spokój z folią, możesz im położyć worek jutowy albo jakieś płótno. Nie będą przechodzić a będzie wentylacja.
Panie Tomaszu, czy to jest jakaś specjalna folia? Czy zwykła ze sklepu ogrodniczego? Kupiłem przez internet folię grubą, taką jak krata ogrodowa. I nie jest to wygodne rozwiązanie. Po za tym jest droga.
to jest zwykła folia ogrodnicza (gruba) kupiona w markecie budowlanym na metry.
Zwykle białe płótno lniane
..a dlaczego lniane? Albo jeszcze jakieś szmaty ?......a może najpierw drobna siatka poliestrowa lub folia drobno podziurawiona potem poduszka z drobnymi kulkami styropianu oddychająca a dopiero potem przeszczeń pod daszkiem z otworkami.. Daszek tez izolowany, jeżeli jest blaszany?
Folia do niego się nie nadaje
Witam. Oglądam Pana filmy z dużym zainteresowaniem. Mam pytanie. W moim terenie temperatury zewnętrzne są dużo niższe niż u Pana. Jak pogodzić (przy dennicy wysokiej osiatkowanej) folię z wsuniętą wczesną wiosną wkładką dennicową (ocieplenie rodziny) z prawidłową wentylacją? Wyjęcie korków z korpusów nie wystarczy. Nie do końca wsunąć wkładkę dennicową czy ją wsunąć i na ten czas zastosować wentylację przez powałkę?
mi zwykle wystarcza wentylacja przez wylotek, jeśli to mało to lekko wyciągam wkładkę dennicową i robię tam szparę na 1-2 cm
wniosek jest jeden beznadziejne powałki