Sposób pokazywania i objaśnienia są bardzo jasne i pomocne. Nie są wcale ani nudne ani zbyt obszerne. Wszystko jest poukładane, dobrze przygotowane a przekaz bardzo sympatyczny. Stosuje u siebie wiele z Pana rad i naprawdę są pomocne. Dziękuję, i proszę o więcej. Pozdrawiam serdecznie. Marek.
Podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi opiniami.Również uważam że to najlepsze filmy i dające najwięcej wiedzy nam żółtodziobom😊Nie są wcale nudne i długie czy też mało dynamiczne.Dla nas początkujących to mogą być nawet dłuższe bo chłoniemy Twoją wiedzę jak gąbka wodę .Ja również bardzo dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne.Pozdrawiam !!!
Pana filmy są najlepsze ze wszystkich, które miałem okazję do tej pory oglądać. Najwyższy poziom! Spokój, metodyczne, mądre i inteligentne podejście do jakże pięknego, ale wymagającego tematu. Nie słuchać malkontentów :) Pozdrawiam, powodzenia!
Wbrew Pańskiemu twierdzeniu zawartemu w tym odcinku uważam, że Pana filmy NIE są wcale zbyt długie ani nudne. Wprost przeciwnie. Są bardzo interesujące i podchodzi Pan do tematu kompleksowo, tłumacząc po kolei wykonywane czynności, które dzięki temu są zrozumiałe nawet dla laika i amatora, jaki jestem na przykład ja. Obszerne tematy dzieli Pan na odcinki, co jest doskonałym pomysłem. Podoba mi się także to, że prawie w każdym odcinku podkreśla Pan, że to, co Pan radzi, sprawdza się w Pana przypadku i nie jest uniwersalnym sposobem na wykonywanie jakichś czynności. Proszę o więcej.
Filmiki są bardzo pomocne bynajmniej u mnie zrobiłem już 2 odklad według porad z filmików tak jak bym był na szkoleniu a rok temu zacząłem przygodę z pszczółkami dziękuję i będę oglądał dalsze .
Witam, podsumowanie bardzo dobre. Co do filmików,... ma Pan spokój który mógłby pozazdrościć nie jeden nauczyciel. Długość i dynamika jak najbardziej w porządku. Pozdrawiam.
Pańskie filmy absolutnie nie są "ślamazarne" lub "za mało dynamiczne" - właśnie to spokojne tempo i dokładne tłumaczenie wszystkiego sprawia że można się od Pana dużo nauczyć. Pozdrawiam!
Bardzo chętnie oglądam Pana filmiki i czerpię z nich wiedzę, którą wykorzystuję w mojej pasiece. Przekazuje Pan dużo wiedzy w kulturalny i rzeczowy sposób. Dziękuję i czekam na kolejne filmiki, pozdrawiam 🙂
Bardzo dziękuję Panu za bogactwo informacji. Istna kopalnia wiedzy. Długość i forma Pana przekazu jest jak najbardziej właściwa a w szczególności dla takich pszczelarzy amatorów jak chociażby ja. Pomimo że to 4 rok mojej przygody z pszczołami to z Pana doświadczenia i wiedzy którymi bezinteresownie się Pan z nami dzieli, naprawdę chylę czoła. Są one wprost nieocenione. Po serii filmików z robieniem odkładów, zobaczylem jakie dotychczas błędy popełniałem. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Nie lubię długich filmów ale te są super. Konkretne, ciekawe od początku do końca. Obecnie najlepsze z nagrywanych o pszczelarstwie. Dziękuję za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Bardzo fajne filmiki konkretna wiedza, porady i wskazówki od doświadczonego pszczelarza. Dynamika idealna przy pszczołach się pracuje spokojnie nie nerwowo. Ja właśnie kończę ze swoim odłladem dużo się wzorowałem na tym cyklu. Po niedzieli będę wiedział czy przyjęły matkę. Pozdrawiam wszystkich pszczelarzy.
Ja również przyłączam się do pozytywnych opinii o Pana filmach. Sam jestem w tym nowicjuszem. Bardzo dużo mogę się od Pana nauczyć. Te trzy filmy o odkładach uświadomiły mi, że kilka rzeczy zrobiłem nie tak. Na szczęście w porę, bo w połowie lipca odbieram dwa kolejne odkłady.
Bardzo dobre filmy, wszystko jasne i klarowne. Przyjemnie się słucha. Oczywiście tak jak mówiłeś we wcześniejszych filmach należy przemyśleć wprowadzenie tych metod do własnej pasieki ponieważ wprowadzenie cząstkowe może być niekorzystne.
Filmiki Pana są super. Nie rozumiem kierowanych uwag o jakiejś dynamice? Przecież pasieka to nie bar w westernie. Czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam
i przy łapaniu pcheł :)) pozdrawiam serdecznie wszystkich oglądam już kolejny raz i znajduje szczegóły na które nie zwróciłem wcześniej uwagi dziękuję za możliwość nauki a marudy niech marudzą ktoś kto szuka porady w danym temacie na pewno tego nie zrobi jeszcze raz pozdrawiam :))
Bardzo dobry film i ciekawe informacje :) . A Pana filmy wcale nie są za długie ani "ślamazarne". Jeśli komuś nie odpowiada rzeczywiście dość wolny sposób mówienia - to przecież można sobie film puścić z większą prędkością :) (ja tak robię).
Panie Tomku - pszczołami zająłem się dopiero w tym roku. Przeglądam codziennie internet w poszukiwaniu dobrych rad ale ostatnio czekam tylko na Pana filmiki. Są rzeczowe, pozbawione niepotrzebnych "fajerwerków" a problemy przedstawiane w przystępny sposób. Proszę o więcej i częściej :) A pytań mi się nasuwa tyle, że wystarczyło b y na 48-godz. dyskusję. Serdecznie pozdrawiam mając nadzieję, że kiedyś będę mógł poznać Pana osobiście :):):)
Miło mi to czytać, proszę jednak ZAWSZE analizować różnice między pasiekami, czy prowadzonymi gospodarkami. Ja pokazuję jak to wygląda u mnie, co nie znaczy że nie można lepiej czy bezpieczniej. Pszczelarski światek jest niewielki więc możliwe że los skrzyżuje nasze drogi :)
zwykle najpierw daję syrop (do odkładu) a po tym jak go pobiorą to daję ciasto. Nic wielkiego się nie stanie jeśli damy jednocześnie i syrop i ciasto tylko w sumie po co?
@@Pasieka_na_Bradzie Po nawłoci dać syrop, gotowy inwert z dodatkami czy ciasto ? Większość youtubowych pszczelarzy daje syrop - a Pan ? A co z tymi odkładami, które dotąd karmiłem ciastem ? Ładnie się rozwijają i nie chciałbym pokpić sprawy :) Będę wdzięczny za sugestię :):):)
jeśli ktoś chce dynamikę to eurosport polecam najlepiej z F1 w tym roku zacząłem przygodę z pszczołami , a może to one zaczęły ze mną , w każdym razie dla mnie takie filmiki są bardzo pomocne za co dziękuje , w imieniu tych co rozpoczynają dopiero proszę o wzbogacenie informacji podczas takich filmików o poradę bez zakładania ze mamy ramkę suszu albo pokarmu z innego ula , bo nie mamy takowej :)) to nie krytyka :) tylko uwaga często nauczający lub przekazujący wiedzę zapominają o tym a przecież to jest skierowane głównie do takich co zaczynają a nie do tych co już mają praktykę jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam Ryszard :)
Właśnie trafiłem na Pana kanał i jestem pod wielkim wrażeniem....;-) Mega fajne filmy i fajnie się słucha i ogląda. Mam pytanie czy z odkładami 3 ramkowymi postępuje się tak samo ? I jaka rasę pszczół Pan posiada ?
@@Pasieka_na_Bradzie ja właśnie też chce postawić ule bliżej domu i nie mogę mieć niczego co by goniło ludzi bo szybko popadłbym w konflikt z sąsiadami...
Witam filmik naprawdę bardzo ciekawy. Wszystko spokojnie wytłumaczone a długość odpowiednia do ilości wiedzy przekazanej. Na poprzednich filmikach zauważyłem, że stosuje Pan paski z kwasem szczawiowym. Czy sam Pan robi paski z kwasem szczawiowym i czy stosuje Pan je w rodzinach produkcyjnych podczas pożytków?
sam je sporządzam, rozpuszczam kwas szczawiowy w glicerynie. Stosowałem wiosną, teraz nie mam potrzeby zwłaszcza że powoli szykuję się do zasadniczego leczenia pasieki (u mnie po 15 lipca jest w zasadzie koniec sezonu).
@@Pasieka_na_Bradzie też sam sporządzam według przepisu pasieki kamionki 1000g gliceryny i 600 g kwasu. U mnie sezon kończy się po lipie ale jeszcze nie wystartowała. Chcę użyć kwasu mrówkowego nastepnie dać paski z kwasem szczawiowym. Co Pan o tym sądzi?
nie mam doświadczenia z kwasem mrówkowym (stosowałem go chyba tylko raz). Generalnie to bym się obawiał stosować dwa kwasy na jedno pokolenie pszczół, mogą nie przetrzymać takiej kuracji.
@@Pasieka_na_Bradzie tu ma Pan rację żeby nie robić kuracji 2 kwasami na 1 pokoleniu pszczół. Więc użyje kwasu mrówkowego żeby oczyścić rodziny z warrozy. Czekam na Pański film na temat walki z warrozą Dziękuję bardzo za rady
Ale się dałem wkopać z tym odkładem, zawsze otwierałem wylot po zrobieniu odkładu ale posłuchałem podpowiedzi że dobrze zamknąć na 2 dni wylot bo mniej pszczół wróci do macierzaka. Po dwóch dnia otwarłem i szok 3/4 pszczół nieżywa na dennicy mimo osiatkowanej i otwartej dennicy. Najlepsze jednak swoje wypróbowane metody. Dosypałem pszczół może się jeszcze da uratować ten odkład jeśli czerw jeszcze jest zdrowy. Mimo wszystko pozdrawiam a filmy będę oglądał ale nie koniecznie stosował.
proponuję przeanalizować dlaczego się zaparzyły, co było powodem. Brak odpowiedniej wentylacji? Zbyt wysoka temperatura (stały na pełnym słońcu)? Brak wody? W tym roku w ten sposób zrobiłem jakieś 30 odkładów i jest OK,
Witam Panie Tomku, mam pytanie, czy podkarmia - zakarmia na zimę Pan pszczoły syropem cukrowym i czy ewentualnie dodaje do niego jakieś wyciągi z ziół,czy np. ocet, kwasek cytrynowy? Pzdr
Czy ta odkładówka, stała cały czas obok macierzaka? Ile dni można trzymać całkowicie zablokowane pszczoły w odkładzie? U mnie jakoś nie wyszło za pierwszym razem, w odkładówce siedział na drugi dzień cały macierzak, a w podkamiaczka aż podskakiwała☹️
Witam mam do Pana pytanie zrobiłem odkład 2 ramkowy 2 ramki czerwiu 2 zapasu matka ratunkowa przy przeglądzie zauważyłem że matka ma 3 skrzydełka dodam że ładnie czerwi czy miał pan taki przypadek ?
nie zetknąłem się jeszcze z takim przypadkiem, ale gdyby miała faktycznie trzy skrzydełka to wątpliwy jest jej wylot godowy. Jeśli czerwi na pszczołę a nie trutowo to tylko się z niej cieszyć i obserwować.
Witam na jakich ulach Pan pracuje i jakie ule Pan poleca na jaką gospodarkę bo nie ma idealnego ula wszystko zależy od okolicy, pożytków, linii pszczół może jakiś film co Pan o tym sądzi ?
jak widać mam wielkopolskie z półkorpusami a pracuję na PRIMIE, myślę że w zimie będzie czas na jakieś odcinki Q&A to wtedy będzie można pogadać na wizji
Koledzy pomocy... Odkład nie chce pobierać syropu, matka jest. Dałem syrop 30% przez dwie doby pobrały 2cm z słoika. Podałem wczoraj ciasto, to pobierają, ale też wolno, bo z 1kg może 20% zabrały. Pyłek noszą nawet dobrze.
Witam, takie pytanie. Kolega poniżej pisze że nie pobierają syropu a ma zrobione 8 dziur, na filmie o odkładach nr.2 dajesz słoik 07 i robisz tylko jedną dziurę i syrop pobierają. Więc jak jest z tymi dziurami, ile ich trzeba zrobić aby było ok? Dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam
Zimowałem bez problemów odkłady 6 ramkowe (w ulach odkładowych), jednak wiosną potrzebują więcej czasu na dojście do siły. Pokarmu daję tyle ile pszczoły wezmą, patrzę na ramki. Zwykle jest to około 6-7 kg cukru (cukier oczywiście w syropie)
używam dymu przy przeglądach rodzin i większych pracach, przy odkładach albo jak jest ładna lotna pogoda najczęściej wystarczy mgiełka wody ze spryskiwacza. Dodaję do niej kilka kropli olejku lawendowego.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za odpowiedź 🙂 a jest możliwość odwiedziń u pana na pasiece w celu rozmowy? Jestem z okolic mam pszczoły od 2 lat ciągle się uczę i mam mnóstwo pytań?
@@Pasieka_na_Bradzie pierwszy pszczelarz który powiedział że można zobaczyć i porozmawiać ja chcąc nauczyć się żeby zacząć mieć ze dwa ule pytałem się kilku pszczelarzy i żaden nie ma czasu żebym mógł zobaczyć co się robi jak to wygląda i jak do tej pory tylko uczę się co kolwiek poznać z filmików
Sposób pokazywania i objaśnienia są bardzo jasne i pomocne. Nie są wcale ani nudne ani zbyt obszerne. Wszystko jest poukładane, dobrze przygotowane a przekaz bardzo sympatyczny. Stosuje u siebie wiele z Pana rad i naprawdę są pomocne. Dziękuję, i proszę o więcej. Pozdrawiam serdecznie. Marek.
Ja też się nie nudziłem. Jasno i na temat
Podpisuję się pod wszystkimi pozytywnymi opiniami.Również uważam że to najlepsze filmy i dające najwięcej wiedzy nam żółtodziobom😊Nie są wcale nudne i długie czy też mało dynamiczne.Dla nas początkujących to mogą być nawet dłuższe bo chłoniemy Twoją wiedzę jak gąbka wodę .Ja również bardzo dziękuję i czekam z niecierpliwością na kolejne.Pozdrawiam !!!
Pana filmy są najlepsze ze wszystkich, które miałem okazję do tej pory oglądać. Najwyższy poziom! Spokój, metodyczne, mądre i inteligentne podejście do jakże pięknego, ale wymagającego tematu. Nie słuchać malkontentów :) Pozdrawiam, powodzenia!
Wbrew Pańskiemu twierdzeniu zawartemu w tym odcinku uważam, że Pana filmy NIE są wcale zbyt długie ani nudne. Wprost przeciwnie. Są bardzo interesujące i podchodzi Pan do tematu kompleksowo, tłumacząc po kolei wykonywane czynności, które dzięki temu są zrozumiałe nawet dla laika i amatora, jaki jestem na przykład ja. Obszerne tematy dzieli Pan na odcinki, co jest doskonałym pomysłem. Podoba mi się także to, że prawie w każdym odcinku podkreśla Pan, że to, co Pan radzi, sprawdza się w Pana przypadku i nie jest uniwersalnym sposobem na wykonywanie jakichś czynności. Proszę o więcej.
Wcale nie są za długie i nudne, fajnie się słucha, uważam że masz dużą wiedzę, a takich ludzi słucha się z przyjemnością ;)
Filmiki są bardzo pomocne bynajmniej u mnie zrobiłem już 2 odklad według porad z filmików tak jak bym był na szkoleniu a rok temu zacząłem przygodę z pszczółkami dziękuję i będę oglądał dalsze .
Witam, podsumowanie bardzo dobre. Co do filmików,... ma Pan spokój który mógłby pozazdrościć nie jeden nauczyciel. Długość i dynamika jak najbardziej w porządku. Pozdrawiam.
Pańskie filmy absolutnie nie są "ślamazarne" lub "za mało dynamiczne" - właśnie to spokojne tempo i dokładne tłumaczenie wszystkiego sprawia że można się od Pana dużo nauczyć.
Pozdrawiam!
Super film. 20 min konkretnych porad nie jest nudne. Powodzenia
Ekstra film jak zawsze, widać że to górna półka a nie jakaś amatorka co ich wiele 👍
Panie Tomaszu bardzo dziękuję za wszystkie filmy.
Bardzo chętnie oglądam Pana filmiki i czerpię z nich wiedzę, którą wykorzystuję w mojej pasiece. Przekazuje Pan dużo wiedzy w kulturalny i rzeczowy sposób. Dziękuję i czekam na kolejne filmiki, pozdrawiam 🙂
Bez popisów konkretnie w temacie i nie za długie oby takich było więcej
bardzo dobre filmy i nie są wcale za długie
Super przekaz i wiedza pozdrawiam z Beskidu Sądeckiego.
Bardzo dziękuję Panu za bogactwo informacji. Istna kopalnia wiedzy. Długość i forma Pana przekazu jest jak najbardziej właściwa a w szczególności dla takich pszczelarzy amatorów jak chociażby ja. Pomimo że to 4 rok mojej przygody z pszczołami to z Pana doświadczenia i wiedzy którymi bezinteresownie się Pan z nami dzieli, naprawdę chylę czoła. Są one wprost nieocenione. Po serii filmików z robieniem odkładów, zobaczylem jakie dotychczas błędy popełniałem.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
bardzo dziękuję za ten komentarz
Nie lubię długich filmów ale te są super. Konkretne, ciekawe od początku do końca. Obecnie najlepsze z nagrywanych o pszczelarstwie. Dziękuję za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Super filmy, merytoryczne z dużą wiedzą, dziękuję za wszystkie i powodzenia w nowym sezonie.
Standardem u pana jest jakość przekazywanej wiedzy, dzieki👍🐝👍
panie tomku bardzo dziekuje i podziwiam zasob wiedzy ,
Super przekaz dla przedszkolaka takiego jak ja👍👍👍
Bardzo dobry film edukacyjny 👍 15 min w sam raz👍 pozdrawiam!
To jest konkret.
Pozdrawiam i łapka w górę.
Nie przeciętny pokaz praktyczny.Bardzo przydatny do zastosowania.
Świetnie Pan tłumaczy dziękuje..
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuje i pozdrawiam
Bardzo fajne filmiki konkretna wiedza, porady i wskazówki od doświadczonego pszczelarza. Dynamika idealna przy pszczołach się pracuje spokojnie nie nerwowo. Ja właśnie kończę ze swoim odłladem dużo się wzorowałem na tym cyklu. Po niedzieli będę wiedział czy przyjęły matkę. Pozdrawiam wszystkich pszczelarzy.
Ja jestem kolejnym zadowolonym widzem, pozdrawiam i życzę powodzenia.
Ja również przyłączam się do pozytywnych opinii o Pana filmach. Sam jestem w tym nowicjuszem. Bardzo dużo mogę się od Pana nauczyć. Te trzy filmy o odkładach uświadomiły mi, że kilka rzeczy zrobiłem nie tak. Na szczęście w porę, bo w połowie lipca odbieram dwa kolejne odkłady.
Bardzo dobre filmy, wszystko jasne i klarowne. Przyjemnie się słucha. Oczywiście tak jak mówiłeś we wcześniejszych filmach należy przemyśleć wprowadzenie tych metod do własnej pasieki ponieważ wprowadzenie cząstkowe może być niekorzystne.
Kolejny odcinek - jak zwykle ciekawy. 🙂🐝🐝🐝
Super film chętnie bym zobaczył całą serię od odkładu po miodobranie na jednym ulu.
No ciekawa seria :) właśnie zaczynamy pasieka myślę na drugi rok o powiększeniu właśnie w ten sposób o ile dobrze przezimuje swoje panny
Filmiki Pana są super. Nie rozumiem kierowanych uwag o jakiejś dynamice? Przecież pasieka to nie bar w westernie. Czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam
Dla mnie odpowiada długość, w tym czasie jest podanych na spokojnie sporo dla nie których bardzo ważnych informacji. POZDRAWIAM
Super film !😁
Bardzo dziękuję.
"Koledzy zarzucają....." Pośpiech wskazany jest przy rozwolnieniu koledzy :-)
i przy łapaniu pcheł :)) pozdrawiam serdecznie wszystkich oglądam już kolejny raz i znajduje szczegóły na które nie zwróciłem wcześniej uwagi dziękuję za możliwość nauki a marudy niech marudzą ktoś kto szuka porady w danym temacie na pewno tego nie zrobi jeszcze raz pozdrawiam :))
Bardzo dobry film i ciekawe informacje :) .
A Pana filmy wcale nie są za długie ani "ślamazarne". Jeśli komuś nie odpowiada rzeczywiście dość wolny sposób mówienia - to przecież można sobie film puścić z większą prędkością :) (ja tak robię).
Potwierdzam, filmiki są akuratne, pzdr.
Panie Tomku - pszczołami zająłem się dopiero w tym roku. Przeglądam codziennie internet w poszukiwaniu dobrych rad ale ostatnio czekam tylko na Pana filmiki. Są rzeczowe, pozbawione niepotrzebnych "fajerwerków" a problemy przedstawiane w przystępny sposób. Proszę o więcej i częściej :) A pytań mi się nasuwa tyle, że wystarczyło b y na 48-godz. dyskusję. Serdecznie pozdrawiam mając nadzieję, że kiedyś będę mógł poznać Pana osobiście :):):)
Miło mi to czytać, proszę jednak ZAWSZE analizować różnice między pasiekami, czy prowadzonymi gospodarkami. Ja pokazuję jak to wygląda u mnie, co nie znaczy że nie można lepiej czy bezpieczniej.
Pszczelarski światek jest niewielki więc możliwe że los skrzyżuje nasze drogi :)
Panie Tomku czy jeżeli pan daje syrop to równocześnie daję pan ciasto bo wydaje mi się że jak pan daje ciasto to już syropu nie dajemy
zwykle najpierw daję syrop (do odkładu) a po tym jak go pobiorą to daję ciasto.
Nic wielkiego się nie stanie jeśli damy jednocześnie i syrop i ciasto tylko w sumie po co?
@@Pasieka_na_Bradzie Po nawłoci dać syrop, gotowy inwert z dodatkami czy ciasto ? Większość youtubowych pszczelarzy daje syrop - a Pan ? A co z tymi odkładami, które dotąd karmiłem ciastem ? Ładnie się rozwijają i nie chciałbym pokpić sprawy :) Będę wdzięczny za sugestię :):):)
Łapka w górę
Jest super piękny odklad
Super materiał forma tez
Ciekawe to co Pan mówi i robi.
Proponuję i proszę by nagrał Pan film jak robi się zsypanca z unasienniania matka.
Pozdrawiam
będę je robił w drugiej połowie lipca i jest w planie film z tego
jeśli ktoś chce dynamikę to eurosport polecam najlepiej z F1 w tym roku zacząłem przygodę z pszczołami , a może to one zaczęły ze mną , w każdym razie dla mnie takie filmiki są bardzo pomocne za co dziękuje , w imieniu tych co rozpoczynają dopiero proszę o wzbogacenie informacji podczas takich filmików o poradę bez zakładania ze mamy ramkę suszu albo pokarmu z innego ula , bo nie mamy takowej :)) to nie krytyka :) tylko uwaga często nauczający lub przekazujący wiedzę zapominają o tym a przecież to jest skierowane głównie do takich co zaczynają a nie do tych co już mają praktykę jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam Ryszard :)
staram się podawać różne opcje, ale OK. Zwrócę na to uwagę
Właśnie trafiłem na Pana kanał i jestem pod wielkim wrażeniem....;-) Mega fajne filmy i fajnie się słucha i ogląda. Mam pytanie czy z odkładami 3 ramkowymi postępuje się tak samo ? I jaka rasę pszczół Pan posiada ?
metodologia postępowania jest taka sama, mam krainki i BF
@@Pasieka_na_Bradzie i które z doświadczenia są spokojniejsze ?
u mnie wszystkie są łagodne, mam blisko drogę spacerową, nie mogę mieć ostrzejszych pszczół.
@@Pasieka_na_Bradzie ja właśnie też chce postawić ule bliżej domu i nie mogę mieć niczego co by goniło ludzi bo szybko popadłbym w konflikt z sąsiadami...
Super.
Witam filmik naprawdę bardzo ciekawy. Wszystko spokojnie wytłumaczone a długość odpowiednia do ilości wiedzy przekazanej. Na poprzednich filmikach zauważyłem, że stosuje Pan paski z kwasem szczawiowym. Czy sam Pan robi paski z kwasem szczawiowym i czy stosuje Pan je w rodzinach produkcyjnych podczas pożytków?
sam je sporządzam, rozpuszczam kwas szczawiowy w glicerynie. Stosowałem wiosną, teraz nie mam potrzeby zwłaszcza że powoli szykuję się do zasadniczego leczenia pasieki (u mnie po 15 lipca jest w zasadzie koniec sezonu).
@@Pasieka_na_Bradzie też sam sporządzam według przepisu pasieki kamionki 1000g gliceryny i 600 g kwasu. U mnie sezon kończy się po lipie ale jeszcze nie wystartowała. Chcę użyć kwasu mrówkowego nastepnie dać paski z kwasem szczawiowym. Co Pan o tym sądzi?
nie mam doświadczenia z kwasem mrówkowym (stosowałem go chyba tylko raz). Generalnie to bym się obawiał stosować dwa kwasy na jedno pokolenie pszczół, mogą nie przetrzymać takiej kuracji.
@@Pasieka_na_Bradzie tu ma Pan rację żeby nie robić kuracji 2 kwasami na 1 pokoleniu pszczół. Więc użyje kwasu mrówkowego żeby oczyścić rodziny z warrozy. Czekam na Pański film na temat walki z warrozą Dziękuję bardzo za rady
@@Pasieka_na_Bradzie Oczywiście umieści Pan film z leczenia i leczenie odkladów jako osobny film. Pozdrawiam
Super film i cały cykl o robieniu odkładu, dziękuję.
Panie Tomaszu, czy sprzedaje Pan matki ?
Sprzedaję nadwyżki matek unasiennionych i mateczniki na wygryzieniu, kolegom którzy są w stanie po nie podjechać.
Ale się dałem wkopać z tym odkładem, zawsze otwierałem wylot po zrobieniu odkładu ale posłuchałem podpowiedzi że dobrze zamknąć na 2 dni wylot bo mniej pszczół wróci do macierzaka. Po dwóch dnia otwarłem i szok 3/4 pszczół nieżywa na dennicy mimo osiatkowanej i otwartej dennicy. Najlepsze jednak swoje wypróbowane metody. Dosypałem pszczół może się jeszcze da uratować ten odkład jeśli czerw jeszcze jest zdrowy. Mimo wszystko pozdrawiam a filmy będę oglądał ale nie koniecznie stosował.
proponuję przeanalizować dlaczego się zaparzyły, co było powodem. Brak odpowiedniej wentylacji? Zbyt wysoka temperatura (stały na pełnym słońcu)? Brak wody?
W tym roku w ten sposób zrobiłem jakieś 30 odkładów i jest OK,
@@Pasieka_na_Bradzie Nie wiem jaka przyczyna stały w cieniu dwa ramka pokarmu, jedno ramko polane wodą, dennica cała osiatkowana
Bardzo wartościowe są twoje filmiki.
A co się stało z bażantem?
Zjedzony 😄. Żartuję, gdzieś się włóczył z młodymi.
Witam Panie Tomku, mam pytanie, czy podkarmia - zakarmia na zimę Pan pszczoły syropem cukrowym i czy ewentualnie dodaje do niego jakieś wyciągi z ziół,czy np. ocet, kwasek cytrynowy? Pzdr
tylko raz w życiu zakarmiałem inwertem, bazuję wyłącznie na cukrze i nie dodaję do niego żadnych suplementów
Witam
Super filmy zapytam czy te folie które Pan kładzie zawsze na górę maja dziurki wentylacyjne
proszę zerknąć na film o wentylacji w ulach, którą stosuję
Czym Pan spryskuje pszczoły zamiast poddymiania?
woda z kilkoma kroplami olejków eterycznych (np lawendowy czy miętowy)
Czy ta odkładówka, stała cały czas obok macierzaka? Ile dni można trzymać całkowicie zablokowane pszczoły w odkładzie? U mnie jakoś nie wyszło za pierwszym razem, w odkładówce siedział na drugi dzień cały macierzak, a w podkamiaczka aż podskakiwała☹️
Panie Tomaszu jak zrobić odkład w połowie lipca ile czerwiu z matką jednodniową jak o niego dbać żeby do zimy poszedł w średniej sile Pozdrawiam
ja nie robię tak późnych odkładów z matkami nieunasienionymi. Normalnie taki odkład bym zrobił z 4 ramek czerwiu i matki unasienionej.
👍
Witam mam do Pana pytanie zrobiłem odkład 2 ramkowy 2 ramki czerwiu 2 zapasu matka ratunkowa przy przeglądzie zauważyłem że matka ma 3 skrzydełka dodam że ładnie czerwi czy miał pan taki przypadek ?
nie zetknąłem się jeszcze z takim przypadkiem, ale gdyby miała faktycznie trzy skrzydełka to wątpliwy jest jej wylot godowy. Jeśli czerwi na pszczołę a nie trutowo to tylko się z niej cieszyć i obserwować.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za odpowiedź czerwi ładnie nie trutowo będę obserwował jak się sytuacja rozwija
Witam. Serdecznie dziękuję za pomoc w nauce. Czy planuje Pan zaprezentować w jaki sposób podaje się matke ktora sie wczesniej wygryzła?
w serii "ABC pasieki" będę po kolei pokazywał wszystkie czynności jakie wykonuję w pasiece. Dodatkowo jest już filmik o poddawaniu matki
@@Pasieka_na_Bradzie dziekuje pieknie.
Proszę o jeszcze jeden film. Gdy odkład będzie rodziną. Wtedy będzie pełen cykl.
Bartosz, a co jej brakuje do rodziny?
No właśnie tego filmiku XD
Witam na jakich ulach Pan pracuje i jakie ule Pan poleca na jaką gospodarkę bo nie ma idealnego ula wszystko zależy od okolicy, pożytków, linii pszczół może jakiś film co Pan o tym sądzi ?
jak widać mam wielkopolskie z półkorpusami a pracuję na PRIMIE, myślę że w zimie będzie czas na jakieś odcinki Q&A to wtedy będzie można pogadać na wizji
Koledzy pomocy... Odkład nie chce pobierać syropu, matka jest. Dałem syrop 30% przez dwie doby pobrały 2cm z słoika. Podałem wczoraj ciasto, to pobierają, ale też wolno, bo z 1kg może 20% zabrały. Pyłek noszą nawet dobrze.
a mają miejsce do składania tego syropu?
@@Pasieka_na_Bradzie właśnie mają, skrajne ramki czyste. Matka troszkę czerwi, ale ewidentnie mają mało pokarmu.
to jeszcze jedna rzecz, wstawiałeś ten słoik w pusty otwór w powałce czy z założonym pajączkiem?
@@Pasieka_na_Bradzie mam to w WZ , nie mam powalki. Daje na deskę z otworem na nakrętkę, bez pająka.
to jeszcze przychodzi mi do głowy kontrola czy otworki w nakrętce nie są zalepione i czy jest ich wystarczająco dużo (tak z 10-15 o średnicy 1,5 mm)
Witam, takie pytanie. Kolega poniżej pisze że nie pobierają syropu a ma zrobione 8 dziur, na filmie o odkładach nr.2 dajesz słoik 07 i robisz tylko jedną dziurę i syrop pobierają. Więc jak jest z tymi dziurami, ile ich trzeba zrobić aby było ok? Dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam
pytanie: odkład na ilu ramkach minimum muszę mieć do sierpnia żeby zazimować? zakarmianie: ile cukru / invertu podać do takiego odkładu do zimy?
Zimowałem bez problemów odkłady 6 ramkowe (w ulach odkładowych), jednak wiosną potrzebują więcej czasu na dojście do siły. Pokarmu daję tyle ile pszczoły wezmą, patrzę na ramki. Zwykle jest to około 6-7 kg cukru (cukier oczywiście w syropie)
Witam używa pan dymu? I co jest w tej butelce woda czy apiarom lub inny specyfik?
używam dymu przy przeglądach rodzin i większych pracach, przy odkładach albo jak jest ładna lotna pogoda najczęściej wystarczy mgiełka wody ze spryskiwacza. Dodaję do niej kilka kropli olejku lawendowego.
@@Pasieka_na_Bradzie dziękuję za odpowiedź 🙂 a jest możliwość odwiedziń u pana na pasiece w celu rozmowy? Jestem z okolic mam pszczoły od 2 lat ciągle się uczę i mam mnóstwo pytań?
jasne, nie ma problemu
W koncu ktos kto jasno i rzeczowo potrafi wytlumaczyc.
@@Pasieka_na_Bradzie pierwszy pszczelarz który powiedział że można zobaczyć i porozmawiać ja chcąc nauczyć się żeby zacząć mieć ze dwa ule pytałem się kilku pszczelarzy i żaden nie ma czasu żebym mógł zobaczyć co się robi jak to wygląda i jak do tej pory tylko uczę się co kolwiek poznać z filmików
To jest woda ?
Tak, z paroma kroplami olejku lawendowego.