Dziękuję za film. Zimuję w ten sposób od trzech lat, jak na razie bez strat. Przeglądy robię praktycznie tylko w okresie zagrożenia rojeniem. Tak sobie myślę że czym mniej ingerujemy pszczołom w życie, tym lepiej się mają.
Panie Tomku ciesze się że Pan wrócił do nakrecania poradnikow, sledze Pana filmy od swojego poczatku przygody z pszczolami i bardzo dużo się dowiedzialem z tych filmow. Pozdrawiam i z ciekawością czekam na kolejne filmy i życze dużo wytrwałości w tym co Pan robi.
Zaczęłam od tego roku (czerwcowe odkłady). Dwa odkłady osadzone w dwóch ulach wielkopolskich. Zielona jak trawa na wiosnę, ale z ogromną radochą i fascynacją dotyczącą dla tak niezwykłych stworzeń jakimi są pszczoły. Jeden z uli przeczołgał mnie na starcie, trzy razy matka znikała w niewyjaśnionych okolicznościach. Zaczęłam słuchać kilku kanałów na YT. Wszystkie budziły we mnie niepokój tym przekombinowaniem, stosowaniem miliona cudów na kiju przy ulach. Tylko Pan, Panie Tomku wzbudza we mnie zaufanie i spokój. Nie wymyśla Pan niestworzonych zasad i historii. Upraszcza Pan temat zamiast bez sensu go komplikować- piękne pszczelarstwo. Pszczoły mają swój rozum- zdecydowanie tak! Niezwykle ciepło pozdrawiam! Uczy Pan młode pokolenie pszczelarzy ;)
Jak zwykle miło się oglądało. Nigdy nie miałem do czynienia z pszczołami, nie jestem rolnikiem, mieszczuch ze mnie ale z przyjemnością oglądam Pana filmy. Raczej nigdy nie będę miał nic wspólnego z pszczelarstwem choć miejsce by to zrobić mam. Nadal z przyjemnością będę śledził to co Pan pokazuje, powodzenia i czekam na więcej.
Dziękuję za podpowiedzi, może nie jestem leniuchem ale przy trójce małych dzieci to z tym czasem jest słabo i każda podpowiedź która pomoże zadbać o pszczoły jest dla mnie cenna, cieszę się że Pan jest z nami i dzieli się nadal wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i czasu dla pszczół👍
Jak miło Pana widzieć ponownie🌷💞💕. Bardzo się ciesze, że Pan wrócił🌷🌹💐🌼🌸💐.Mam trzy odklady z poczatku lipca. Dostają invert, który już przestały pobierać. Zdecydowałam, że zimować będę je na siedmiu ramkach wielkopolskich. Czekam na lepszą pogodę by powyciagać paski Apivaru i zerknać czy czerw już sie wygryzł w jednym z uli bo matka z cichej wymiany bardzo intensywnie czerwiła. Odymię apivarolem i zabezpieczę ule pasami. Jest to moja pierwsza zimowla i nie ukrywam, że się stresuję🫣
Super, trochę mi ulżyło, bo przez fascynację rowerowym hobby trochę zawaliłam sprawę układania gniazd przed karmieniem. Teraz nie mogę za bardzo pracować bo jestem po operacji, no więc jestem nieco spokojniejsza, że nic się nie powinno stać. Chociaż w przyszłym tygodniu jak dobrze pójdzie zajrzę i sprawdzę co się dzieje w ich domkach, to jednak bałam się, że narozrabiałam nieco. Ale może nie 🤗. Dziękuję za podtrzymanie na duchu 🤗🙋♀️🐝
Przezyja nawet jak te 2 srodkowe ramki je rozdziela. A zeby uniknac ryzyka wystarczy polozyc na ramki 2-3 kilo ciasta . Jak beda potrzebowac to wezma a jak nie to nie rusza . Obszernosc gniazda nie ma wplywu na zimowle. Pszczoly nie grzeja boksu ale klab. Wieksza kubatura wokol klabu to lepsza wentylacja.
Nie ścieśniam 28 rodzin, zimują na 10 wlkp. 3 razy karmione po 4 litry inweru. Generalnie nie zaglądam już do nich od miesiaca i zajrzę dopiero na wiosnę. Zimują elegancko już któryś rok 😅 2 rzeczy mi dają mi do myślenia w tej gospodarce, pierwsza to nie przeszkadzać, nie robić przeglądów co 7 dni, a druga to dobrze leczyć. Pozdrawiam
Poruszył Pan bardzo ciekawy temat - zapotrzebowania na pokarm zimą. Oprócz literatury mogę dodać, że w ubiegłym roku pokusiłem się o pozostawienie wagi na całą zimę i monitorowaniu jak się zmienia. Miesięcznie średniej siły rodzina zjadała około 1,2 kg pokarmu. Pozdrawiam :)
@@farmaBonaCapra Zamiana materii na energię. Prawdopodobnie pokarmu ubyło dożo więcej, cześć została odłożona w jelicie w postaci kału a część zamieniona na energię do życia oraz wytworzone ciepło, dwutlenek węgla oraz parę wodną. Zużycie pokarmu jest zależne od jego jakości, termoizolacji ula, siły rodziny, umiejscowieniu ula, czynników sterujących itp.
Jak cudnie że znowu będziesz w sieci brakowało ciebie bardzo i mam nadzieję że to co powiedziałeś że będą filmy co 7 10 dni to rzeczywiście tak będzie Czekam z niecierpliwością A co do układania gniazd mam to już za sobą Ja w tym roku izolowałem matki zacieśniając gniazda.. w czterech urodzinach matki nie są zaizolowane i na wiosnę Porównam
Ja gniazda troche sciesniam ale nie za mocno. Ale przed zimowla nie ukladam nie przestawiam ramek w gnizdzie. Szkoda czasu a pszczoly same zrobia tak zeby bylo dobrze.
Bardzo dobry film Panie Tomaszu. Świetnia Pana widzieć z taką energią. Super, że Pan wrócił ! Nie mam doświadczenia z pakietami. Czy taka rodzina była w stanie bez problemu odciągnąć 10 ramek z węzą (przy braku masowego pożytku)? Czy stosował Pan jakieś „zachęty”? Np rzadki syrop dla uzyskania złudzenia występowania pożytku.
taka rodzina musi być od razu intensywnie karmiona! Na start dostała 4 litry inwertu i jak pobrała to kolejne 4., no a potem normalne zakarmianie zimowe
Z powodu że do uli będę mógł zajrzeć dopiero w marcu ze względu na odległość czy można teraz na zimę położyć na ramkach np 2 kg ciasta zimuję pod folią
jeśli mają zapas pokarmu to nie będą potrzebowały tego ciasta ale dla spokojności można dać im ciasto ale w woreczku foliowym z niewielkim otworem od spodu. Tak żeby nie spłynęło po ramkach jak będzie wilgoć i ciepło.
Panie Tomaszu mam może głupie pytanie, ale to moja czwarta zimowla i bardzo się boję żeby nie zaszkodzić pszczołom. Traktuje je jak moje dzieci i sprawa zysków jest dla mnie mniej istotna. Czy pokarmu na zimę może być za dużo? Na początku września zobaczyłam że szerszenie zdziesiątkowały mi dwie rodziny, pod dennicą miały gniazdo. Połączyłam dwie rodziny i zlikwidowałam nadstawki. Ponieważ pszczoły były już wcześniej zakarmiane syropem a w nadstawkach był miód odwirowałam go i dałam go do podkarmiaczek, żeby osłabione pszczoły nie musiały przerabiać syropu i one tego miodu nie wzięły, a raczej biorą go bardzo wolno. Mam po dziesięć ramek wypełnionych pokarmem i być może jest nadal miód w podkarmiaczkach, pojadę to zobaczę. Podkarmiaczki raczej zabiorę ,przeleczę pszczółki jeszcze apiwarolem i tyle. Czy Pan by się zdecydował żeby zabrać pełne ramki z pokarmem tak by zostało w ulu 7,8?
10 ramek pełnych pokarmu to zdecydowanie zbyt dużo, ja bym zabrał ze trzy, ale nie dlatego że zaszkodzą pszczołom ale aby nie zapleśniały i były gotowe na przyszły rok. Jeśli będą częściowo niezasklepione to proszę je obsypać "na bogato" cukrem pudrem.
A na zimę wkłada Pan szuflady do dennic? Ja mam niskie dennice w zeszłym roku miałam włożone szuflady (dennice osiatkowane) i niestety część ramek splesniala
Jak wiadomo w PL panują różne temperatury. Są rejony gdzie jest zimno a są rejony gdzie jest ciepła zima. Pytanie czy aktywność pszczół w każdym rejonie w czasie zimy jest taka sama? Czy w związku z tym zużycie pokarmu jest takie samo gdy panuje ciepła lub mroźna zima?
@@Pasieka_na_Bradzie pytanie czy przy tak ciepłej zimie która sie zbliża matki przestaną czerwić? Np na dolnym śl. we środe i czwartek ma być po 22st. Nie wiem jak pszczoły dożyja do wiosny i czy zawiążą typowy kłąb zimowy? Przy czerwiu zużywają pierzgę na pszczołę która się osypie przed wiosną oraz skonsumują pierzgę potrzebną do rozwoju wiosennego i kółko się zamyka.
jednym z elementów niezbędnych do czerwienia jest dopływ świeżego pyłku i tu natura jest po naszej stronie :) Pszczoły są dość plastycznym gatunkiem i nie z takimi problemami dają sobie radę :)
Witam.Mam takie pytanie .Wtej chwili mam pszczoly na 17 ramkach w dwoch kprpusach.,Chcialbym zmusic je zeby przeniosly pokarm na dol i zimowaly na jednym korpusie ale slabo im to idzie pomimo ze oddzielilem korpusy folia i zostawilem im male przejscie do drugiego korpusu Czy jak zrobi sie calkie chlodno to beda lepij przenosic o czy taka taktyka nie zaszkodzi zimowli.Pozdrawiam
według mnie to już trochę późno na takie manewry, robi się zimno. Ja bym zostawił na dwóch korpusach (z pokarmem na górze) albo "ręcznie ułożył zapasy na jednym korpusie i strząsnął do niego wszystkie pszczoły.
Dziękuję za odpowiedz, zamówię sobie tą książkę na zimowe wieczory, jedną przeczytałem, drugą już mam kupioną, ale tą też kupię. Pozdrawiam@@Pasieka_na_Bradzie
Witam .Jestem nowicjuszem od czerwca z 4-rema ulami ( odkładami ) .Obejrzałem i oglądam dużo filmów o pszczołach .Czy prosze pana każdy pszczelasz ma inne pszczoły ??? .To mieszanie tymi ramkami , zabieranie , dodawanie .Czy pan też w domu wszystko przestawia na zime .Mam pytanie , pszczoły są tak zorganizowane że wiedzą w której ramce co mają .Czy to nie jest temu wina że po takim zamieszaniu chce pan wyciągnąć dziesiąt litrów miodu ? .To jest mordęga dla pszczół takie mieszanie .Może sie myle ale pan który mi sprzedał pszczółki , powiedział żeby jeny nie były głodne i z resztą sobie poradzą .Temat rzeka .Pozdrawiam i bez urazy .Oczywiście pana doświadczenia i dzielenie się nimi są też ciekawe .hej .
chyba nie do końca rozumiem. Zarzuty o mieszaniu ramkami pod filmem w którym pokazuję możliwość zimowli bez układania gniazda? Odpowiadając na pytanie, tak pszczelarze mają różne pszczoły które często wymagają innego podejścia.
Cieszy, że jest pan ponownie "na wizji".😊
dzięki :)
dzięki dzięki dzięki korzystam z pana wiedzy od lat i nadal będę korzystał dzięki.
Jeden z nielicznych głosów rozsądku na polskim jutubie pszczelarskim. Pisałem pod poprzednim filmem i napiszę jeszcze raz - cieszę się, że Pan wrócił!
Dziękuję za film. Zimuję w ten sposób od trzech lat, jak na razie bez strat. Przeglądy robię praktycznie tylko w okresie zagrożenia rojeniem. Tak sobie myślę że czym mniej ingerujemy pszczołom w życie, tym lepiej się mają.
Panie Tomku ciesze się że Pan wrócił do nakrecania poradnikow, sledze Pana filmy od swojego poczatku przygody z pszczolami i bardzo dużo się dowiedzialem z tych filmow. Pozdrawiam i z ciekawością czekam na kolejne filmy i życze dużo wytrwałości w tym co Pan robi.
Cieszę się że Pan wrócił i po obejrzeniu filmu nie mogę się już doczekać na kolejny.
Zaczęłam od tego roku (czerwcowe odkłady). Dwa odkłady osadzone w dwóch ulach wielkopolskich.
Zielona jak trawa na wiosnę, ale z ogromną radochą i fascynacją dotyczącą dla tak niezwykłych stworzeń jakimi są pszczoły. Jeden z uli przeczołgał mnie na starcie, trzy razy matka znikała w niewyjaśnionych okolicznościach.
Zaczęłam słuchać kilku kanałów na YT. Wszystkie budziły we mnie niepokój tym przekombinowaniem, stosowaniem miliona cudów na kiju przy ulach. Tylko Pan, Panie Tomku wzbudza we mnie zaufanie i spokój. Nie wymyśla Pan niestworzonych zasad i historii. Upraszcza Pan temat zamiast bez sensu go komplikować- piękne pszczelarstwo. Pszczoły mają swój rozum- zdecydowanie tak!
Niezwykle ciepło pozdrawiam! Uczy Pan młode pokolenie pszczelarzy ;)
Bardzo dziękuję,
po prostu przy rozwiązywaniu problemów uwielbiam stosować "brzytwę Ockhama" :)
Zdecydowanie dzięki temu tak dobrze się Pana słucha. Powodzenia w dalszych działaniach!@@Pasieka_na_Bradzie
Cieszę się niezmiernie z powrotu, i świetna wiadomość że będą kolejne filmy. Wszystkiego dobrego dla Pana
Tu pszczelarz teoretyk dalej nie mam pszczół ale oglądam i słucham fajna sprawa panie Tomku
Dzięki Panu jestem pszczelarzem. Dziękuję, że Pan wrócił i jest.
Jak zwykle miło się oglądało. Nigdy nie miałem do czynienia z pszczołami, nie jestem rolnikiem, mieszczuch ze mnie ale z przyjemnością oglądam Pana filmy. Raczej nigdy nie będę miał nic wspólnego z pszczelarstwem choć miejsce by to zrobić mam. Nadal z przyjemnością będę śledził to co Pan pokazuje, powodzenia i czekam na więcej.
Jak dobrze Pana widzieć i słyszeć.
Pozdrawiam Artur z Żor.❤
Dziękuję za podpowiedzi, może nie jestem leniuchem ale przy trójce małych dzieci to z tym czasem jest słabo i każda podpowiedź która pomoże zadbać o pszczoły jest dla mnie cenna, cieszę się że Pan jest z nami i dzieli się nadal wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i czasu dla pszczół👍
Jak miło Pana widzieć ponownie🌷💞💕. Bardzo się ciesze, że Pan wrócił🌷🌹💐🌼🌸💐.Mam trzy odklady z poczatku lipca. Dostają invert, który już przestały pobierać. Zdecydowałam, że zimować będę je na siedmiu ramkach wielkopolskich. Czekam na lepszą pogodę by powyciagać paski Apivaru i zerknać czy czerw już sie wygryzł w jednym z uli bo matka z cichej wymiany bardzo intensywnie czerwiła. Odymię apivarolem i zabezpieczę ule pasami. Jest to moja pierwsza zimowla i nie ukrywam, że się stresuję🫣
zawsze jest lekki stres co zastaniemy wiosną w ulach. Będzie dobrze :)
@@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję za słowa otuchy🌼
Daj sobie na luz. Spokojnie gdyby mialo byc zle to juz bys to widzial. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Cieszę się ze Pan powrócił, czekam na następne filmy
Dzięki za wiedzę użytkowa a nie mówienie aby zaistnieć. Pozdrawiam zdrówka.
Super, trochę mi ulżyło, bo przez fascynację rowerowym hobby trochę zawaliłam sprawę układania gniazd przed karmieniem. Teraz nie mogę za bardzo pracować bo jestem po operacji, no więc jestem nieco spokojniejsza, że nic się nie powinno stać. Chociaż w przyszłym tygodniu jak dobrze pójdzie zajrzę i sprawdzę co się dzieje w ich domkach, to jednak bałam się, że narozrabiałam nieco. Ale może nie 🤗. Dziękuję za podtrzymanie na duchu 🤗🙋♀️🐝
Przezyja nawet jak te 2 srodkowe ramki je rozdziela. A zeby uniknac ryzyka wystarczy polozyc na ramki 2-3 kilo ciasta . Jak beda potrzebowac to wezma a jak nie to nie rusza . Obszernosc gniazda nie ma wplywu na zimowle. Pszczoly nie grzeja boksu ale klab. Wieksza kubatura wokol klabu to lepsza wentylacja.
Cieszę się że wrócił Pan do nas.
Cenie sobie bardzo Pańskie rady za merytorykę i nie owijanie w bawełnę.
Nie ścieśniam 28 rodzin, zimują na 10 wlkp. 3 razy karmione po 4 litry inweru. Generalnie nie zaglądam już do nich od miesiaca i zajrzę dopiero na wiosnę. Zimują elegancko już któryś rok 😅 2 rzeczy mi dają mi do myślenia w tej gospodarce, pierwsza to nie przeszkadzać, nie robić przeglądów co 7 dni, a druga to dobrze leczyć. Pozdrawiam
Panie Tomaszu bardzo się cieszę że Pan wrócił. Pana filmy zawsze dają konkretną wiedzę.
Z niecierpliwością czekałem na kolejne filmy. Jak zwykle do bólu merytoryczne. Pozdrawiam!
Poruszył Pan bardzo ciekawy temat - zapotrzebowania na pokarm zimą. Oprócz literatury mogę dodać, że w ubiegłym roku pokusiłem się o pozostawienie wagi na całą zimę i monitorowaniu jak się zmienia. Miesięcznie średniej siły rodzina zjadała około 1,2 kg pokarmu. Pozdrawiam :)
Alle to czegoś nie rozumiem.
Pszczoła zjadła pokarm. Ale jak to mogła waga wyłapać?
@@farmaBonaCapra Zamiana materii na energię. Prawdopodobnie pokarmu ubyło dożo więcej, cześć została odłożona w jelicie w postaci kału a część zamieniona na energię do życia oraz wytworzone ciepło, dwutlenek węgla oraz parę wodną. Zużycie pokarmu jest zależne od jego jakości, termoizolacji ula, siły rodziny, umiejscowieniu ula, czynników sterujących itp.
Miło znów Pana widzieć i słyszeć 🙂
Jak cudnie że znowu będziesz w sieci brakowało ciebie bardzo i mam nadzieję że to co powiedziałeś że będą filmy co 7 10 dni to rzeczywiście tak będzie Czekam z niecierpliwością A co do układania gniazd mam to już za sobą Ja w tym roku izolowałem matki zacieśniając gniazda.. w czterech urodzinach matki nie są zaizolowane i na wiosnę Porównam
miło Cię znowu "widzieć" :)
będą, będę, chyba że będzie chwilowy brak tematów, w końcu zima idzie i pasieki "śpią"
@@Pasieka_na_Bradzie 😍😍😍😍
Do jasnych ramek pszczoły jesienią bardzo niechętnie zaglądają.
Pokarm jest układany zaraz przy czerwiu 😉
oczywiście że tak,
dla wyjaśnienia, całe gniazdo było na jasnych ramkach, pakiet był osadzony na węzie
Mądrego miło posłuchać ❤ dziękuję bardzo
Lecimy z tematem!
Czekamy do wiosny , zobaczymy jak się mają pszczółki
Solidna porcja praktyki, dziękuję!
Witam Cieszy, że jesteś. Czekam na następne filmy. Trzymaj się.
Super informacje dla mnie początkującego.
Muj ulubieniec - pozdrawiam bo to ja jestem tym leniuchem
Super film
Tesz mi niezalaly ramek skrajnych klomb jest nasirodku z czerwiem pokarm przestały pobierać,rzeczowy film pozdrowienia.
Fajny materiał 👍🖐️
pozdrawiam ;-)
Dzięki skorzystam 😁
A jeśli wiosna boimy się, mamy obawy . Zawsze możno kilo ciasta na ramki dać. W końcówce lutego , bądź w marcu .
Ja gniazda troche sciesniam ale nie za mocno. Ale przed zimowla nie ukladam nie przestawiam ramek w gnizdzie. Szkoda czasu a pszczoly same zrobia tak zeby bylo dobrze.
Jak ustawić wentylację w ulu wielkopolski 10r styropianowym z jednym pajączkiem w dennicy i z 5 pajączkami w powałce?
Bardzo dobry film Panie Tomaszu. Świetnia Pana widzieć z taką energią. Super, że Pan wrócił !
Nie mam doświadczenia z pakietami. Czy taka rodzina była w stanie bez problemu odciągnąć 10 ramek z węzą (przy braku masowego pożytku)? Czy stosował Pan jakieś „zachęty”? Np rzadki syrop dla uzyskania złudzenia występowania pożytku.
taka rodzina musi być od razu intensywnie karmiona!
Na start dostała 4 litry inwertu i jak pobrała to kolejne 4., no a potem normalne zakarmianie zimowe
Jakie są wymiary tej woskowej ramki?
jak to się szacuje ze np. 1 kg pszczół to ile potrzebuje kg pokarmu?
MOIM ZDANIEM WSZYSTKO OK ALE JA DAJĘ POD KORPUS GNIAZDOWY PÓŁ KORPUS Z PEŁNĄ ILOŚCIĄ RAMEK I DENNICA OSIATKOWANA /OSZCZĘDNOŚĆ KARMY/
Z powodu że do uli będę mógł zajrzeć dopiero w marcu ze względu na odległość czy można teraz na zimę położyć na ramkach np 2 kg ciasta zimuję pod folią
jeśli mają zapas pokarmu to nie będą potrzebowały tego ciasta ale dla spokojności można dać im ciasto ale w woreczku foliowym z niewielkim otworem od spodu. Tak żeby nie spłynęło po ramkach jak będzie wilgoć i ciepło.
Panie Tomaszu mam może głupie pytanie, ale to moja czwarta zimowla i bardzo się boję żeby nie zaszkodzić pszczołom. Traktuje je jak moje dzieci i sprawa zysków jest dla mnie mniej istotna. Czy pokarmu na zimę może być za dużo? Na początku września zobaczyłam że szerszenie zdziesiątkowały mi dwie rodziny, pod dennicą miały gniazdo. Połączyłam dwie rodziny i zlikwidowałam nadstawki. Ponieważ pszczoły były już wcześniej zakarmiane syropem a w nadstawkach był miód odwirowałam go i dałam go do podkarmiaczek, żeby osłabione pszczoły nie musiały przerabiać syropu i one tego miodu nie wzięły, a raczej biorą go bardzo wolno.
Mam po dziesięć ramek wypełnionych pokarmem i być może jest nadal miód w podkarmiaczkach, pojadę to zobaczę. Podkarmiaczki raczej zabiorę ,przeleczę pszczółki jeszcze apiwarolem i tyle.
Czy Pan by się zdecydował żeby zabrać pełne ramki z pokarmem tak by zostało w ulu 7,8?
10 ramek pełnych pokarmu to zdecydowanie zbyt dużo, ja bym zabrał ze trzy, ale nie dlatego że zaszkodzą pszczołom ale aby nie zapleśniały i były gotowe na przyszły rok. Jeśli będą częściowo niezasklepione to proszę je obsypać "na bogato" cukrem pudrem.
Dziękuję bardzo.@@Pasieka_na_Bradzie
A na zimę wkłada Pan szuflady do dennic? Ja mam niskie dennice w zeszłym roku miałam włożone szuflady (dennice osiatkowane) i niestety część ramek splesniala
zrobiłem film o wentylacji, proszę zerknąć tam jest to omówione.
Generalnie dbam o sporą wentylację
Bardzo dziękuję ❤ zaraz szukam
Jak wiadomo w PL panują różne temperatury. Są rejony gdzie jest zimno a są rejony gdzie jest ciepła zima. Pytanie czy aktywność pszczół w każdym rejonie w czasie zimy jest taka sama? Czy w związku z tym zużycie pokarmu jest takie samo gdy panuje ciepła lub mroźna zima?
mogą być różnice ale zasada jest niezmienna, dynamiczny ubytek pokarmu zaczyna się wiosną wraz ze wzrostem czerwienia matki.
@@Pasieka_na_Bradzie pytanie czy przy tak ciepłej zimie która sie zbliża matki przestaną czerwić? Np na dolnym śl. we środe i czwartek ma być po 22st. Nie wiem jak pszczoły dożyja do wiosny i czy zawiążą typowy kłąb zimowy? Przy czerwiu zużywają pierzgę na pszczołę która się osypie przed wiosną oraz skonsumują pierzgę potrzebną do rozwoju wiosennego i kółko się zamyka.
jednym z elementów niezbędnych do czerwienia jest dopływ świeżego pyłku i tu natura jest po naszej stronie :)
Pszczoły są dość plastycznym gatunkiem i nie z takimi problemami dają sobie radę :)
@@Pasieka_na_Bradzie na szczęście mam kilka ramek z pierzgą w zamrażarce które podam wszesną wiosną.
Trochę mnie Pan uspokoił. Zimuję pszczoly pierwszy raz dostały 17kg cukru są na 7 ramkach z czego 4 są zalane całe a 3 w 2/3
proszę wiosną zobaczyć ile zjadły przez zimę a potem ile zjedzą do pierwszych pożytków. To jest najcenniejsza nauka.
Witam.Mam takie pytanie .Wtej chwili mam pszczoly na 17 ramkach w dwoch kprpusach.,Chcialbym zmusic je zeby przeniosly pokarm na dol i zimowaly na jednym korpusie ale slabo im to idzie pomimo ze oddzielilem korpusy folia i zostawilem im male przejscie do drugiego korpusu
Czy jak zrobi sie calkie chlodno to beda lepij przenosic o czy taka taktyka nie zaszkodzi zimowli.Pozdrawiam
według mnie to już trochę późno na takie manewry, robi się zimno. Ja bym zostawił na dwóch korpusach (z pokarmem na górze) albo "ręcznie ułożył zapasy na jednym korpusie i strząsnął do niego wszystkie pszczoły.
I nie zapomnij zabrac tej folji.
Dlaczego, ta książka jest nie lubiana? Jak ktoś pyta o literaturę na start często ta się pojawia w komentarzach ...
część internetowych pszczelarzy zarzuca jej, że jest przestarzała :).
Moim zdaniem jest podstawową pozycją w biblioteczce pszczelarskiej na starcie.
Dziękuję za odpowiedz, zamówię sobie tą książkę na zimowe wieczory, jedną przeczytałem, drugą już mam kupioną, ale tą też kupię. Pozdrawiam@@Pasieka_na_Bradzie
Na wsi pokarmu wystarcza. W miescie nie. W miescie zawsze cieplej.
Witam .Jestem nowicjuszem od czerwca z 4-rema ulami ( odkładami ) .Obejrzałem i oglądam dużo filmów o pszczołach .Czy prosze pana każdy pszczelasz ma inne pszczoły ??? .To mieszanie tymi ramkami , zabieranie , dodawanie .Czy pan też w domu wszystko przestawia na zime .Mam pytanie , pszczoły są tak zorganizowane że wiedzą w której ramce co mają .Czy to nie jest temu wina że po takim zamieszaniu chce pan wyciągnąć dziesiąt litrów miodu ? .To jest mordęga dla pszczół takie mieszanie .Może sie myle ale pan który mi sprzedał pszczółki , powiedział żeby jeny nie były głodne i z resztą sobie poradzą .Temat rzeka .Pozdrawiam i bez urazy .Oczywiście pana doświadczenia i dzielenie się nimi są też ciekawe .hej .
chyba nie do końca rozumiem.
Zarzuty o mieszaniu ramkami pod filmem w którym pokazuję możliwość zimowli bez układania gniazda?
Odpowiadając na pytanie, tak pszczelarze mają różne pszczoły które często wymagają innego podejścia.
No tak, tylko w takim układzie zewnętrzne ramki nam spleśnieja
tak, jest takie ryzyko, dlatego o tym wspominam w filmie