PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe - Obrona Caro-Kann #2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 июл 2024
  • Chcesz poznać prostą i skuteczną odpowiedź, na ruch e4, który jest najczęstszym szachowym debiutem?
    Nazywam się Antoni Kozak, posiadam tytuł Mistrza Krajowego w szachach oraz ranking FIDE 2458.
    Moim wyborem przeciwko posunięciu e4 przez praktycznie całą moją karierę była obrona Caro-kann. Nie jestem wyjątkiem, gdyż wielu świetnych szachistów, takich jak Magnus Carlsen, Anatolij Karpov czy Jan-Krzystof Duda mieli lub nadal mają to otwarcie w swoim repertuarze debiutowym.
    Jest to debiut solidny, prosty do nauki oraz co najważniejsze skuteczny. Tym, czym się wyróżnia na tle np. obrony sycylijskiej, partii włoskiej czy partii hiszpańskiej to mała ilość wariantów, koniecznych do zapamiętania.
    Wystarczy podstawowa wiedza i możesz go grać na dobrym poziomie.
    A więc jesteś gotowy na naukę? Zapraszam do oglądania!
    CARO-KANN CZĘŚĆ 1 • PROSTE i SKUTECZNE deb...
    Co chciałbyś w przyszłości zobaczyć na kanale? - Podziel się uwagami w komentarzu!
    Zasubskrybuj mój kanał, bo pomoże mi to w rozwoju! - / @antonchess
    Cała playlista z serii PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe - • PROSTE i SKUTECZNE deb...
    0:00 Wstęp
    1:27 Wariant Advanced
    14:29 Wariant Fantasy
    18:21 Wariant 2 skoczków
    22:24 Podsumowanie
    Szachowe debiuty potrafią niejednemu amatorowi królewskiej gry, spędzać sen z oczu.
    Które otwarcie jest najlepsze? Do którego posunięcia MUSZĘ znać debiut? Czy jak rywal mnie zaskoczy to już mam po partii? Te i wiele innych pytań zadają sobie gracze z każdego szczebla rozgrywek.
    Moje podejście do kwestii debiutowej jest jednak odmienne od większości. Mianowicie uważam, że owszem debiut jest istotny, ale szczegółową naukę otwarć lepiej pozostawić arcymistrzom. Dopóki nie jesteśmy na takim poziomie, to jest wiele innych obszarów treningu, takich jak: strategia, taktyka czy schemat myślenia, których nauka może przynieść nam więcej korzyści od nauki debiutów szachowych.
    Tak więc powstała seria: PROSTE i SKUTECZNE debiuty szachowe. Pokazuje w niej jedne z najprostszych schematów, jakie można grać i dostawać dobre pozycje do dalszej gry. Tłumaczę plany i idee, które nawet w przypadku zaskoczenia, pozwolą wybrać Ci dobry ruch. Staram się wytłumaczyć każdy ruch, co pozwoli Ci je lepiej zrozumieć i zapamiętać.
    Nie jest to coś na zasadzie: Magiczny debiut, który pozwoli Ci wygrać partie szachów w 6 ruchów, bo takie coś niestety [albo stety :) ] nie istnieje.
    Po prostu w każdej partii nie będziesz musiał się zbytnio obawiać o tony teorii debiutowej, której trzeba się nauczyć, tylko dostaniesz po otwarciu normalną pozycję i będziesz mógł grać w prawdziwe szachy, a nie w grę „kto dalej zapamiętał wariant” :)
    A więc zapraszam Cię serdecznie!

Комментарии • 28