Wariant smoczy: Nazwę tego wariantu zapoczątkował rosyjski mistrz szachowy Fiodor Dus-Chotimirski, który porównał strukturę czarnych pionków na skrzydle królewskim do Gwiazdozbioru Smoka. // za klubem Szachowym Jelonka. Pozdrawiam!
Smocza, bo fianchetto to głowa smoka, a piony na hetmańskim (jak ruszą a6-b5) to ogon, którym smok tłucze przeciwnika ;) Co do Najdorfa, aktualnie 6.Gc4 wychodzi z mody. Najbardziej popularne opcje białego to: -6.Ge3 -6.Gg5 -6.h3 -6.Ge2 Co do wariantu 6.Gc4, który pokazywałeś, właśnie dlatego przed Ge3 i 0-0 białe odchodzą gońcem na b3, żeby b5 nie było z tempem. Tam powiedziałeś, że możnaby grać 6.Gc4 e5, a potem pokazałeś milion argumentów przeciwko temu pomysłowi. I słusznie, bo e5 jest błędem ;) W wariancie 6.Gg5 e6 7.f4 h6 jest najlepszą opcją, Hb6 jest drugą linią, a Ge7 jest mizernym podejściem, bez problemów dla białego. Generalnie podoba mi się, że opowiadasz w interesujący sposób, dzięki czemu elegancko propagujesz szachy. Jednak na tematy debiutowe musisz uważać. Omówienie jakiejś ciekawej partii Gmów, spoko, każdy zrobi w swoim stylu. Ale tematy debiutowe to inna bajka. Pokażesz "podejrzany" wariant -> widz się zasugeruje -> zagra na turnieju -> dostanie mierną pozycję -> przegra. Polecam abyś przy tworzeniu takich odcinków sprawdzał warianty. Np masz przeglądarkę otwarć na chess.com (www.chess.com/explorer). Tam masz napisane jaki ruch jest najpopularniejszy i jaki przynosi najlepsze rezultaty (jest pokazany procent wygranych białego/czarnego i remisów). Pozdrawiam, Dawid Czerw
Jestem totalnym paziem w szachy, ostatnio grałem jako dziecko 20 lat temu, ale obroną sycylijska po obejrzeniu tego filmu wygrałem swoją pierwszą bitwę!
Spoko filmik :) Sycylijska to moja ulubiona obrona, a jej ulubiony wariant to właśnie Najdorf. Potwierdzam, że to warto grać, bo się z tego robią fajne, otwarte, kombinacyjne partie. Moim pomysłem jest często atakowanie piona na e4. W tym celu czasem pcham piona na b4, atakując skoczka, który go broni, i flankując swojego gońca na b7. Przeważnie też gram e6, natomiast rzadko d5, chyba że uda mi się złapać tempo albo widzę jakąś taktykę :) Pozdrawiam!
@@xniorvox : czyli podstawiasz celowo króla, żeby ci go przeciwnik zbił ? Albo sam sobie zakładasz mata ? Czy dla ciebie przyjemnością jest to, że twój przeciwnik z tobą wygra ? To chyba racej jest jego przyjemność, a dla ciebie przegrana. PRZEGRANA !
Po wejściu gońcem na B7 można by spróbować lać tego piona na E4 zanim białe ruszą się ze skokiem z F3 i wprowadzą tam piona. Mamy dwie figury atakujące, więc bicie nie powinno być problemem. Białopolowego gońca jeśli z C4 ucieknie na B3 można złapać pionami i zabić.
Witam, super materiał jak zawsze. Mam jedno pytanie - pchnięcie piona w 8:00 wydaje mi się być stratą materiału, ponieważ po e4-e5, Nf6-d5, Nc3-d5 zostajemy bez skoczka (bicie krolową odpada). Czy pominąłem coś w tej opcji białego po tym zagraniu ? Pozdrawiam
4:45 malutki błąd językowy. Później nastąpi krótka roszada. Wyraz poprzedzony został użyty niewłaściwie, bo tyczy się on czynności wykonywanej przed. A kontekst, w którym go użyłeś mówi o czynności, która nastąpi po. Ale jak zwykle dobra analiza. Dzięki za kolejną cegiełkę w rozwoju moich zdolności szachowych.
Pytanie laika: w 8:02 puon na d5 broniony jest przez hetmana i skoczka. Natomiast atakowany jest przez skoczka, piona i hetmana. Wiec teoretycznie wymiana dla czarnych kończy się gorzej. Tak czy nie? I dlaczego?
Moja hipoteza pochodzenia nazwy „wariant smoczy” to smok Heighway’a, na angielskiej wiki jest lepiej opisany niż na polskiej pod terminem dragon curve :)
7:48 Mówisz, że po ruchu białych e2 moglibyśmy śmiało ruszyć e5. Jesteś pewny? Jeżeli teraz białe nie poruszą się, jak zakładasz chwilę dalej, Sf5, tylko Gc4, to mamy sytuację analogiczną do zagrożenia dla czarnych, które omawiasz w 6:47, czyli słabość na d5 i brak możliwości przeciwdziałania silnemu gońcowi.
Można prosić o komentarz do pojedynku, w którym M. Carlsen przegrał? Myślę, że dla odmiany warto poznać mecz, w którym ten arcymistrz poległ: ruclips.net/video/-wRdgOllrzM/видео.html
często spotyka się też silniejszą wg analiz kontynuację 1 e4 c5 2.g3 analizowałem ten wariant do 100 posunięcia analizy pokazują że po tym posunięciu c5 czarnego uchodzące za najsolidniejszą obronę leci jak domek z kart
Chciałem zapytać, jak mogę się dowiedzieć gdzie i kiedy będziesz grał jakiś turniej live wraz ze streamem? Masz jakiś sposób informowania widzów o planowanych filmach/turniejach, poza youtube? O ile takowe planujesz oczywiście :)
10:22 "Prosi się o kontakt hetmana ze skoczkiem". Trochę nie rozumiem, ja tu bardziej widzę coś takiego, że utrudniamy sobie grę, związując własnego skoczka. A był przecież broniony przez piona, którego proponujesz właśnie ruszyć.
Od zawsze nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego biały oddaje centralnego pionka w zamian za piona c? A osobiście wolę grać 5.f3 6,c4 7.Sc3 zwiększą kontrolą centrum i odciągnięcia od głównych wariantów.
Super byłby filmik z przedstawionymi zebranymi taktykami dla czarnych przy różnych ruchach białych, np białe e4 to czarnymi gramy sycylijska lub co innego, jestem też ciekaw co byś polecił dla czarnych na odpowiedź na e3 ;)
Marian czello brałeś kiedyś pod uwagę , że twoi widzowie próbują rozkładać proponowane warianty na prawdziwej szachownicy? Tempo twoich analiz i swoisty chaos z tym związany nie pozwala realnie uczyć się wariantów. Wiem , że jesteś ograniczony czasowo nagrywając filmik , ale może zbyt wiele starasz się umieścić w jednym filmiku?
Ojjj.. po mojemu to powinno być tak: "Nie wiesz co grać? Nie graj wariantu Najdorfa w obronie sycylijskiej." Przy rozwinięciu przez białe gońca na C4 na prawdę trzeba dobrze znać teorię, a już granie czarnymi B5 i następnie Gb7 jak w omawianym przykładzie to stąpanie po cienkim lodzie, bo po GxE6 robi się na tyle gorąco, że łatwo przegrać i nie chciałbym grać tego czarnymi.
Długo tak grałem. Mimo wszystko to była moja ulubiona obrona, chociaż ostatnio ciekawe partie wychodzą mi przy grze caro kann, może jakiś film o tym? Super że wróciłeś do debiutów :) pozdrawiam!
nie wiem dlaczego czarne wybierają tę obronę, do 5 min stoją gorzej , nie są rozwinięte w stosunku do białych. MZ jest to wariant kompletnie pozbawiony sensu gry, chyba tylko stosowany dla urozmaicenia
Ciekawostką: wariant smoczy ma nazwę od struktury pionów, jaką mają czarne - na podobieństwo gwiazdozbioru smoka :) lepiej to widac przy debiutcie z wariantem zamkniętym
Fajnie by było usłyszeć od ciebie coś o obronie królewsko-indyjskiej kiedyś. Wiem, że jest filmik już ale widzę, że odświeżasz trochę te tematy debiutów, wiec taka moja mała sugestia. Poza tym, co tu dużo mówić, materiał podoba mi się jak zawsze bardzo. Oby tak dalej.
W sumie prawda. Po wyjściu białych sprzed hetmana zawsze staram się dążyć do podobnej temu pozycji, a grając na moim słabym poziomie, jeszcze się nigdy nie zawiodłem
Tylko ze jak grałem tak na srajcomie to przeciwnicy i tak pchali się białym laufrem jak do włoskiej. A potem wygrywali kilkoma ruchami. Oczywiście nie kantowali.
Drogi Marianczello. Bardzo proszę o porzucenie denerwującej maniery nazywania białych i czarnych -"biały" "czarny" czyli w liczbie pojedynczej. No i nie pchamy bierek, ale są to posunięcia. Dziękuję.
Wariant smoczy: Nazwę tego wariantu zapoczątkował rosyjski mistrz szachowy Fiodor Dus-Chotimirski, który porównał strukturę czarnych pionków na skrzydle królewskim do Gwiazdozbioru Smoka. // za klubem Szachowym Jelonka. Pozdrawiam!
długo czekałem na remake starego filmu o obronie sycylijskiej i się doczekałem. dobry film.
Smocza, bo fianchetto to głowa smoka, a piony na hetmańskim (jak ruszą a6-b5) to ogon, którym smok tłucze przeciwnika ;)
Co do Najdorfa, aktualnie 6.Gc4 wychodzi z mody. Najbardziej popularne opcje białego to:
-6.Ge3
-6.Gg5
-6.h3
-6.Ge2
Co do wariantu 6.Gc4, który pokazywałeś, właśnie dlatego przed Ge3 i 0-0 białe odchodzą gońcem na b3, żeby b5 nie było z tempem. Tam powiedziałeś, że możnaby grać 6.Gc4 e5, a potem pokazałeś milion argumentów przeciwko temu pomysłowi. I słusznie, bo e5 jest błędem ;)
W wariancie 6.Gg5 e6 7.f4 h6 jest najlepszą opcją, Hb6 jest drugą linią, a Ge7 jest mizernym podejściem, bez problemów dla białego.
Generalnie podoba mi się, że opowiadasz w interesujący sposób, dzięki czemu elegancko propagujesz szachy.
Jednak na tematy debiutowe musisz uważać. Omówienie jakiejś ciekawej partii Gmów, spoko, każdy zrobi w swoim stylu. Ale tematy debiutowe to inna bajka. Pokażesz "podejrzany" wariant -> widz się zasugeruje -> zagra na turnieju -> dostanie mierną pozycję -> przegra.
Polecam abyś przy tworzeniu takich odcinków sprawdzał warianty. Np masz przeglądarkę otwarć na chess.com (www.chess.com/explorer). Tam masz napisane jaki ruch jest najpopularniejszy i jaki przynosi najlepsze rezultaty (jest pokazany procent wygranych białego/czarnego i remisów).
Pozdrawiam,
Dawid Czerw
POLECAM TEGO SZACHISTE, EWIDENTNIE MISTRZ FIDE.
Super film obejrzałem kilka i zacheciłeś mnie do gry w szachy a przez to ja kilku moich znajomych. Życzę samych sukcesów!
Panie Mariannie Sycylia jest panu wdzięczna
Marianczello w szachach rozjebał piecu w boksie dziesięciu
Ale dziękuję właśnie ja gram obronę Sycylinska i wariat który omawiasz w tym filmie dziękuję!
Cieszę się, że robisz remake'i filmików o debiutach, czekam na remake filmu o partii angielskiej.
Zawsze po obejrzeniu takiej zajawki mam ochotę zagrać. Marian jesteś mega
Stare filmy mariaczella jak jeszcze nie był celebrytą
Jestem totalnym paziem w szachy, ostatnio grałem jako dziecko 20 lat temu, ale obroną sycylijska po obejrzeniu tego filmu wygrałem swoją pierwszą bitwę!
Mi też pomogło
Gram w szachy od jakiegos tygodnia, i poznawanie tego wszystkiego mega ekscytuje :)
Brak mi słów. Po prostu geniusz
Dzięki za film tego szukałem :)
Obrona sycylijska na zawsze w moim sercu. Nie wiem dlaczego ale uwielbiam starty pionem z C.
Zawsze podbijam pionem na B
Super robota. Jesteś świetny. Dziękuję
Czadowy film znowu spora dawka przyjemnej nauki
Super
Spoko filmik :) Sycylijska to moja ulubiona obrona, a jej ulubiony wariant to właśnie Najdorf. Potwierdzam, że to warto grać, bo się z tego robią fajne, otwarte, kombinacyjne partie.
Moim pomysłem jest często atakowanie piona na e4. W tym celu czasem pcham piona na b4, atakując skoczka, który go broni, i flankując swojego gońca na b7. Przeważnie też gram e6, natomiast rzadko d5, chyba że uda mi się złapać tempo albo widzę jakąś taktykę :) Pozdrawiam!
Zwracam uwagę, że partia nie ma być "fajna, otwarta, kombinacyjna", tylko po prostu wygrana.
@@ultimathule1000 Jak dla kogo. Ja na przykład gram dla przyjemności, więc wynik nie jest dla mnie najistotniejszy.
@@xniorvox : czyli podstawiasz celowo króla, żeby ci go przeciwnik zbił ? Albo sam sobie zakładasz mata ? Czy dla ciebie przyjemnością jest to, że twój przeciwnik z tobą wygra ? To chyba racej jest jego przyjemność, a dla ciebie przegrana. PRZEGRANA !
@@ultimathule1000 króla nie można zbić : )
@@ultimathule1000 dla niektórych przyjemniejsze od wygranej jest rozegranie ciekawej partii, nawet jeśli jest przegrana
Po wejściu gońcem na B7 można by spróbować lać tego piona na E4 zanim białe ruszą się ze skokiem z F3 i wprowadzą tam piona. Mamy dwie figury atakujące, więc bicie nie powinno być problemem. Białopolowego gońca jeśli z C4 ucieknie na B3 można złapać pionami i zabić.
"Wariant e4 c4 bracie, uważaj razem ze swoimi w co gracie"
Ładnie to wyjaśniłeś
Ostatnio jest duży popyt na system londyński i atak Masona może jakieś pomysły co grać?
Witam, super materiał jak zawsze. Mam jedno pytanie - pchnięcie piona w 8:00 wydaje mi się być stratą materiału, ponieważ po e4-e5, Nf6-d5, Nc3-d5 zostajemy bez skoczka (bicie krolową odpada). Czy pominąłem coś w tej opcji białego po tym zagraniu ? Pozdrawiam
Uwielbiam twoje filmiki naprawdę:D
4:45 malutki błąd językowy.
Później nastąpi krótka roszada. Wyraz poprzedzony został użyty niewłaściwie, bo tyczy się on czynności wykonywanej przed. A kontekst, w którym go użyłeś mówi o czynności, która nastąpi po.
Ale jak zwykle dobra analiza. Dzięki za kolejną cegiełkę w rozwoju moich zdolności szachowych.
marian czoło xd
Pytanie laika: w 8:02 puon na d5 broniony jest przez hetmana i skoczka. Natomiast atakowany jest przez skoczka, piona i hetmana. Wiec teoretycznie wymiana dla czarnych kończy się gorzej. Tak czy nie? I dlaczego?
Moja hipoteza pochodzenia nazwy „wariant smoczy” to smok Heighway’a, na angielskiej wiki jest lepiej opisany niż na polskiej pod terminem dragon curve :)
7:48 Mówisz, że po ruchu białych e2 moglibyśmy śmiało ruszyć e5. Jesteś pewny? Jeżeli teraz białe nie poruszą się, jak zakładasz chwilę dalej, Sf5, tylko Gc4, to mamy sytuację analogiczną do zagrożenia dla czarnych, które omawiasz w 6:47, czyli słabość na d5 i brak możliwości przeciwdziałania silnemu gońcowi.
Ale wtedy poleci skoczek.
super dzieki!
Wlasnie ogladalem twoj starszy film o wariancice Najdorfa i zobaczylem ze wstawiles film, a tu znowu haha
Można prosić o komentarz do pojedynku, w którym M. Carlsen przegrał? Myślę, że dla odmiany warto poznać mecz, w którym ten arcymistrz poległ: ruclips.net/video/-wRdgOllrzM/видео.html
8:09 - zagranie pion D5 jest chyba niezbyt dobre ( przy wymianie zostajemy figurę do tyłu tracąc przy tym hetmana)
Chyba że się mylę?
Jeśli pion z E4 zbije piona na D5 to skoczek z F5 zostaje bez obrońcy i staje się łatwym celem dla gońca
często spotyka się też silniejszą wg analiz kontynuację 1 e4 c5 2.g3 analizowałem ten wariant do 100 posunięcia analizy pokazują że po tym posunięciu c5 czarnego uchodzące za najsolidniejszą obronę leci jak domek z kart
💪💪💪
Chciałem zapytać, jak mogę się dowiedzieć gdzie i kiedy będziesz grał jakiś turniej live wraz ze streamem? Masz jakiś sposób informowania widzów o planowanych filmach/turniejach, poza youtube? O ile takowe planujesz oczywiście :)
A może filmik o tym jak układać strategię ataku i jak rozpoznać czym atakować
MarianoItaliano graty 20k subixów 😁 kurcze jeszcze niedawno było mniej niż 10 👏💪👌👊😎🎁🍾
10:22 "Prosi się o kontakt hetmana ze skoczkiem".
Trochę nie rozumiem, ja tu bardziej widzę coś takiego, że utrudniamy sobie grę, związując własnego skoczka. A był przecież broniony przez piona, którego proponujesz właśnie ruszyć.
Poproszę o link do filmiku co się dzieje jak zamiast skoczka hetman bije piona na e4
8:30 tam jest taka trochę obrona królewsko indyjska
Co właściwie jest wariantem Najdorfa, ruch a6, jak mówisz w tym filmiku, czy ruch d6, jak z kolei mówiłeś w poprzednim filmiku o tym wariancie?
Poprzedni film jest do usunięcia. a6 to wariant Najdorfa w obronie sycylijskiej ;)
@@MarianczelloDominoni Dzięki!
Jak zwykle jest ok
Marianczello duzo graczy wlasnie zaczyna grac d4 na start w celu unikatowosci,moze tak odcinek obrony przed pion d4
A co można grać po ruchu c5 gdy białe wykonają d3?
Poddać partie
A co z pchaniem piona na A5 i łapać gońca?
Właśnie dzisiaj obejrzałem film o tym samym tytule z zeszłego roku 😂
Dzięki za kolejny materiał i świetny komentarz! To kiedy widzimy Cię w roli komentatora na jakimś turnieju szachowym? :)
Jak tylko ktoś zaproponuje mi robotę :)
Chętnie obejrzę. Bez łaski zostawię lajka :p
Dasz linka do apki?
Od zawsze nie rozumiem jednej rzeczy dlaczego biały oddaje centralnego pionka w zamian za piona c? A osobiście wolę grać 5.f3 6,c4 7.Sc3 zwiększą kontrolą centrum i odciągnięcia od głównych wariantów.
Może analiza tzw "nieśmiertelnej partii" ?
Na 20 gier biały nigdy nie zagrał mi piona d4 w pierwszych 10 rundach xD.
Smoczy bo goniec jak ziejący ogniem smok w swojej jaskini...
Jakiego mikrofonu używasz?
Wrzucisz coś z Kasparowem mordo? :)
Super byłby filmik z przedstawionymi zebranymi taktykami dla czarnych przy różnych ruchach białych, np białe e4 to czarnymi gramy sycylijska lub co innego, jestem też ciekaw co byś polecił dla czarnych na odpowiedź na e3 ;)
Z całej mojej wiedzy debiutowej o obronie sycylijskiej wynika, że hetman raczej zmierza na c7 niż na a5 (wyjątek to wariant smoczy)
Takie pytanie czy na obronie Sycylinskiej powinniśmy bardzo wolno wprowadzić pianka E. Nwm ale ja tak słyszałem?
Marian czello brałeś kiedyś pod uwagę , że twoi widzowie próbują rozkładać proponowane warianty na prawdziwej szachownicy? Tempo twoich analiz i swoisty chaos z tym związany nie pozwala realnie uczyć się wariantów. Wiem , że jesteś ograniczony czasowo nagrywając filmik , ale może zbyt wiele starasz się umieścić w jednym filmiku?
Jest taki przydatny przycisk pauza w filmiku ;) Pozdro
ona ma z 2 kategorie wszystko jest czytane z ksiązki
Ojjj.. po mojemu to powinno być tak: "Nie wiesz co grać? Nie graj wariantu Najdorfa w obronie sycylijskiej."
Przy rozwinięciu przez białe gońca na C4 na prawdę trzeba dobrze znać teorię, a już granie czarnymi B5 i następnie Gb7 jak w omawianym przykładzie to stąpanie po cienkim lodzie, bo po GxE6 robi się na tyle gorąco, że łatwo przegrać i nie chciałbym grać tego czarnymi.
I gitara, teraz będę wiedział, co grać;)
Długo tak grałem. Mimo wszystko to była moja ulubiona obrona, chociaż ostatnio ciekawe partie wychodzą mi przy grze caro kann, może jakiś film o tym? Super że wróciłeś do debiutów :) pozdrawiam!
Film o Caro-Kann już jest, przejrzyj dobrze.
nie wiem dlaczego czarne wybierają tę obronę, do 5 min stoją gorzej , nie są rozwinięte w stosunku do białych. MZ jest to wariant kompletnie pozbawiony sensu gry, chyba tylko stosowany dla urozmaicenia
A co jeżeli białe na d6 zagrają Gb2?
Lepiej zasłonić się gońcem czy skokiem?
To chujowo wtedy
Jakub Nowak widzisz mnie? Ja wiem że tu jesteś
Wariant smoczy bo to wariant Drakona
Ciekawostką: wariant smoczy ma nazwę od struktury pionów, jaką mają czarne - na podobieństwo gwiazdozbioru smoka :)
lepiej to widac przy debiutcie z wariantem zamkniętym
Może w przyszłości strategia w grze środkowej?
Można prosić o link do odcinka jak hetman bije d4?
ruclips.net/video/TujzJd8Hzr0/видео.html
Dziękuję bardzo ;)
Może partie Rashida Nezhmedinowa?
Może jakaś partia Capablanki (sory jeśli źle odmieniłem)
Ja gram skandynawska
A co jeżeli
Białe e4
Czarne c5
Białe Hetman h5
???
??
?
👊
Fajnie by było usłyszeć od ciebie coś o obronie królewsko-indyjskiej kiedyś. Wiem, że jest filmik już ale widzę, że odświeżasz trochę te tematy debiutów, wiec taka moja mała sugestia. Poza tym, co tu dużo mówić, materiał podoba mi się jak zawsze bardzo. Oby tak dalej.
W sumie prawda. Po wyjściu białych sprzed hetmana zawsze staram się dążyć do podobnej temu pozycji, a grając na moim słabym poziomie, jeszcze się nigdy nie zawiodłem
Dla mnie, bardzo początkującego szachisty, Sycylijska zawsze źle się kończy...
Sycyl najlepszy
Wariant "Smoka", bo te pionki wtedy są ustawione jak w konstelacji gwiazd pod nazwą jaką?...
Gwiazdozbiór smoka!
Brawo Ja! Co wygrałem? :D
wszyscy mi grają gambit królowej nienawidze go choć sam go gram
załamuje się
Polecam
:)
Czy zagranie pion c4 ze strony białych po naszym c5 jest ruchem "w porządku"?
Tylko ze jak grałem tak na srajcomie to przeciwnicy i tak pchali się białym laufrem jak do włoskiej. A potem wygrywali kilkoma ruchami. Oczywiście nie kantowali.
Drogi Marianczello. Bardzo proszę o porzucenie denerwującej maniery nazywania białych i czarnych -"biały" "czarny" czyli w liczbie pojedynczej. No i nie pchamy bierek, ale są to posunięcia. Dziękuję.
Btw, Najdorf był Polakiem
Za szybko troche to wszystko
Pierwszy
U mnie żadko
kom
Test
Wariant smoczy swoją nazwę wziął od konstelacji gwiazd którą nazywa się właśnie "smok"
I którą oczywiście przypomina taki A nie inny układ figur