Kupiona. Pierwsza książka pochłonięta od razu po zakupie na premierę w Krasiejowie, jeśli ktoś nie czytał, warto. Napisana przystępnie i ciekawie. Po takiej lekturze, drugą książkę mogę kupić w ciemno.
@@NaukowoTV "Ware Worte sind oft nicht schön. Schöne Worte sind oft nicht war." Zanim wyda/opublikuje pan następną ksiąžkę, proponowałbym zapoznanie się z adekwatnymi zarzutami postawionymi w poniżej zamieszczonym filmie ruclips.net/video/IaKiacbQMak/видео.html
Mini filmy dokumentalne z grafiką jak niegdyś na RUclips za początków jego rozwoju były one udostępniane. Pełno animacji i wyjaśnień a te animacje dużo dają 👀
Ogólnie chętnie bym obejrzał "remastery" filmów o tematyce sprzed +-6 lat, wtedy jednak te filmy były bardzo krótkie i dość ogólne, a też rozwinąłeś wiedzę od tego czasu i nauka pewnie w wielu kwestiach poszła do przodu.
Absolutnie niezwykły temat, o którym w zasadzie nie miałem pojęcia. Np. zaskoczyło mnie to, że nie było drapieżników i łańcuchów pokarmowych. Zawsze po takich odcinkach zastanawiam się nad moim miejscem we wszechświecie. Bardzo dziękuję za odcinek.
Ediakar to moim zdaniem najciekawszy okres w historii Ziemi, który szczerze uwielbiam za to, jak wielką rolę odegrał w powstawaniu organizmów wielokomórkowych i faunę o bardzo oryginalnym wyglądzie. Za każdym razem, gdy widzę potwornie zatarte upływem czasu materialne echa jej bytu, przywodzą mi na myśl obce, pozaziemskie stworzenia znane kinu czy grom komputerowym. Piękny świat dawno wymarłego ekosystemu naszej planety. Świadomość tego, że nie istnieje już od ponad eonu i tak mało dotrwał do współczesności, napełnia mnie zawsze smutkiem. Długo w tyle za Ediakarem znajdują się według mnie okresy ery paleozoicznej od kambru do wymierania permskiego. Właśnie przez ten zachwyt tak bardzo lubię grę Spore, chociaż obiektywnie nie jest najlepsza.
Myślę, że omówienie okresów Proterozoiku byłoby również ciekawe. W tym eonie kilkukrotnie było zlodowacenie globalne, w tym warte do omówienia sinice, które najpewniej mogły odpowiadać za to pierwsze, gdyż produkowały tlen, który obniżał temperaturę i wywołał kryzys tlenowy, odpowiadający za najpewniej pierwsze masowe wymieranie w dziejach. Najpewniej przed zlodowaceniem hurońskim przez pojawienie się znacznej ilości tlenu w atmosferze, prehistoryczne lądy, które miały sporo żelaza w swoim składzie, korodowały, co mogło spowodować zabarwienie oceanów na czerwono. Zresztą, ocean najpewniej nie zawsze był granatowy, jak dziś, bo choćby kiedyś najpewniej był koloru turkusowego, a są przesłanki, że mniej więcej około 1,5 miliarda lat temu mógł być delikatnie fioletowy przez zwiększoną zawartość siarki. Można by było też znacznie dokładniej omówić ewolucję organizmów i ich zachowań, np. pojawienie się płci, czy wyewoluowanie grzybów oraz roślin oraz pierwsze życie na lądzie (oczywiście nie te w formie zwierząt).
Fauna ediakarska i ogólne ten okres to moim zdaniem zdecydowanie najciekawszy i najbardziej tajemniczy okres ziemi. Całkiem możliwe że gdyby tamta fauna nie wymarła to życie na ziemi wyglądało by inaczej. Poprzedni materiał jak i ten absolutnie nie wyczerpuje tematu.
@@krzysztofgolik3784 w większości wymarła. 550 i 537 milionów lat temu miały miejsce 2 okresy wymierań, które skutecznie wybiły większość fauny ediakarańskiej
Od dziecka Kocham Astronomie i wiedzę o naszej Planecie Szukałem kogoś kto pomoże zrozumieć mi w całości Geografie Czyt. "Ogółem" i odcinki są trafione w punkt Dobrze opowiada Milo się słucha!!! Fascynujący Świat... im większa Wiedza Ogólna tym bardziej Wow!!! Zrozumieć Świat do okola Nas Żeby docenić same Życie!!! Czas także na Twoje książki lecę już do zakładki i zamawiam!!!❤
Ekstra materiał - podziękowania! Książki nr 2 jeszcze nie przeczytałem, ale już po pierwszych kilkunastu stronach widać, że tom pierwszy był doskonałym polem doświadczalnym i tu w II tomie jesteś - jako autor - o wiele pewniejszy siebie i jeszcze bardziej profesjonalny. Pozdrawiam serdecznie z moimi dziećmi - Twoimi fanami ;-)
Ogladam serie historia ziemi codziennie, wiedzy nigdy dosc a i dobrze sie utrwala ogladajac codziennie. Uwielbiam Cie sluchac i nigdy nie przestawaj tworzyc tak cudownych materialow.
Jest coś takiego w Twoich odcinkach, że po ich obejrzeniu siedzę potem parę godzin na angielskiej Wikipedii zamiast iść spać, zgłębiając z ciekawością poruszony przez Ciebie w odcinku temat/tematy. Jak zawsze świetny odcinek 😎👌
@@novy1198 o tym wlasnie pomyslalem bo sam nie zawsze ogladam obraz tylko slucham, wiec fajnie by bylo takie cos w formie podcastu a dodatkowo jakies ewentualnie wizualizacje jako nagroda dla tych co ogladaja a nie tylko sluchaja
Bardzo chciałabym kolejnych materiałów z serii "Historii Ziemi", mogą być uzupełnienia, mogą być tematy przedstawiane w pełni po raz drugi, a już mini filmy dokumentalne to absolutne marzenie.
Mnie to zawsze bardzo ciekawiło jak taki świat mógł funkcjonować, w ogóle nie podobny do naszego. Kompletnie inne zasady, jak u obcego. No coś niesamowitego. No to teraz jak został poruszony temat edikaru, to cofniemy się jeszcze dalej do teoretycznej fauny Francevillian i Huanian ( nie mam bladego pojęcia jak się to odmienia i czy w ogóle się to odmienia) ???
Kiedyś gdzieś przeleciała mi nazwa "Ediakar", a tutaj znalazłem wyjaśnienie i omówienie. Widać, że jeśli chodzi o ten okres w dziejach, to najwyraźniej jest miejsce na masę domysłów i hipotez, a to tylko pobudza zainteresowanie. Zastanawiam się czy to możliwe, żeby te dawne organizmy nie były jednak zwierzętami, ale czymś pośrednim między zwierzętami a roślinami. Ogólnie fajny materiał, wielkie dzięki :):):)
Zrecenzuj film "the meg 2. Głębia" myślę że mógłby wyjść z tego ciekawy materiał szczególnie jeśli chodzi o pierwszą scenę. Nie będę jej spojlerować bo to za mocne ale jak ją zobaczysz to na pewno zrozumiesz o co mi chodziło. Pozdrawiam (lajkujcie żeby widział)
Pomysł o mini filmach dokumentalnych bardzo mi się podoba!!! Bardzo ciekawy odcinek i świetne tło muzyczne (tworzy klimat). W oderwaniu od historii Ziemi mam kilka pomysłów na odcinki: fororaki, entelodonty (mam nadzieję, że zapisałam tę nazwę poprawnie 😅), ewolucja trąbowców i łodziki ordowickie. Bardzo się cieszę, że kanał się rozwija (mimo, że bywały momenty kryzysowe - tutaj nawiązuję do serii filmów "Co dalej z Naukowotv", w szczególności do najnowszego). Krzysztofie, życzę Ci, żebyś nie tracił zapału do tego, co robisz. Jesteś człowiekiem z pasją i to naprawdę w Twoich filmach widać!!! Uwielbiam Twój kanał. Jestem pewna, że mimo przejściowych trudności wszystko Ci się zwróci z nawiązką. A tym, co napisze co jakiś czas w komentarzach jakaś sfrustrowana osoba nie warto się przejmować. Mnóstwo ludzi uwielbia to, co robisz i wyczekuje nowych odcinków!!! Pozdrawiam 😊.
Historia ziemii to moja ulubiona seria na kanale, nie jeden raz wracałem, toteż bardzo chętnie bym obejrzał bardziej rozbudowane filmy o historii ziemii :)
Moim zdaniem bardzo ciekawie wypadło by ponowne odświeżenie serii ,, Historia Ziemi " zwracając większą uwagę na mniej znane lecz nadal bardzo ciekawe aspekty takie jak cała fauna i flora oraz mniej znane gatunki zwierząt i roślin , które występowały pod czas danego okresu (dokładnie tak jak fauna ediakarska w Prekambrze ). Swoją drogą myślę ,że wiele osób ( w tym ja) jest bardzo ciekawa ,, Cyklów Milankovicia " oraz ich wpływu na klimat oraz globalny poziom oceanów . Trzymam kciuki aby w najbliższym czasie udało się Panu znaleźć czas na nagranie tego ciekawego i mało znanego tematu .
Bardzo ciekawe historie formowania się kontynentów i powstawania różnych form na naszej pra Ziemi 👍. Tego w szkole mnie nie uczono 🤔 To są nowe odkrycia naukowe. Albo nie pamiętam 😝
według twojego opisu wnioskuje że fauna ediakarska to protisty, a według jednej z teorii gąbki mogą od protistów pochodzić co bardzo ładnie nam się w pasowuję jako prolog do kambru
Mógłbyś zrobić film o Ceratozaurze. To mało popularny teropod ale ludzie zaczynają o nim słyszeć dzięki pojawieniu się w the Isle. Miło by było się o nim dowiedzieć więcej
W rzeczywistości "zlodowacenie Baykonur" może tak naprawdę być 3 epizodami zlodowaceń, które miały miejsce odpowiednio ok. 550, 545 i 538 milionów lat temu. Przygotowując się do pracy licencjackiej przeczytałem badanie na podstawie którego powstał artykuł z Wikipedii - a wikipedię zacytował @Naukowo pl Jest to badanie: Germs, G.J.B.; Gaucher, C. (2012). "Nature and extent of a late Ediacaran (ca. 547 Ma) glacigenic erosion surface in southern Africa". South African Journal of Geology. 115: 91-102. Pisze tam, że okres zlodowaceń mógł być tzw. wąskim gardłem dla życia na ziemi - czyli doprowadził do wymierania fauny ediakarańskiej ,a zwierzęta, które go przetrwały, dały początek faunie kambryjskiej. Zlodowacenia usunęły faunę ediakarańską (poprzez wymieranie), a prawdziwym boosterem dla eksplozji kambryjskiej był okres OOE4, czyli okres oksydacji oceanicznej, który trwał od 542 do 530 milionów lat temu. Mógł być on wywołany postglacjalnym uwolnieniem się dużych ilości H202 z lodu, który rozkładał się na H20 i tlen. A tlen natleniał oceany.
ja bym robił na twoim miejscu to co lubię i w czym czuje się mocny, pozdrawiam bardzo ciekawy materiał może w przyszłości odkryjemy jakieś okno tafonomoczne z wycinkiem morskim z tego okresu
Bardzo chętnie bym obejrzał rozszerzoną i odświeżoną wersję wszystkich starszych odcinków + ewentualnie jakieś odpowiedzi na ciekawe pytania widzów, które mogliby zadawać np. na jakiejś grupie na fb czy w komentarzach.
Kurde wszystko fajnie, ale tak mnie frustruje ta okładka ,,dinozaurów i wielkich ssaków'' za każdym razem czuję ból tego dinozaura z wykręconymi nadgarstkami O_o
Hej. Może to właśnie w tych czasach natura próbowała stworzyć pierwsze miękkie koralowce? Też nie mają szkieletu wapiennego mają różne dziwaczne kształty do odrzywiana potrzebują światła żeby odrzywiac glony które w sumie w nich mieszkają a niektóre posiadają też otwory gębowe .
Według mnie nie można wykluczyć, żadnych kolorów fauny ediakarskiej, wszak owovniki grzybów występują w różnych kolorach (również w zielonym) a nie przeprowadzają fotosyntezy, jak również nie rozróżniają kolorów. Ciekawe zresztą jest zagadnienie poco grzybom kolory?
Pierwszy odcinek serii która jest kontynuacją serii Historia ziemi jest już na kanale długo dosyć a nawet jeszcze nie ma odcinka 2. On wogule powstanie ?
Moja nową książkę z autografem kupicie tutaj: prehistoricshop.pl/pl/p/Zanim-pojawily-sie-dinozaury-ksiazka-z-autografem-autora/41
czy zrobisz odcinek dinozaurze yi i ewolucji ssaków z Carnivora ?
Kupiona. Pierwsza książka pochłonięta od razu po zakupie na premierę w Krasiejowie, jeśli ktoś nie czytał, warto. Napisana przystępnie i ciekawie. Po takiej lekturze, drugą książkę mogę kupić w ciemno.
@@Kronol11 dziękuję za miłe słowa. ☺️
@@NaukowoTV
"Ware Worte sind oft nicht schön. Schöne Worte sind oft nicht war."
Zanim wyda/opublikuje pan następną ksiąžkę, proponowałbym zapoznanie się z adekwatnymi zarzutami postawionymi w poniżej zamieszczonym filmie
ruclips.net/video/IaKiacbQMak/видео.html
Mini filmy dokumentalne z grafiką jak niegdyś na RUclips za początków jego rozwoju były one udostępniane.
Pełno animacji i wyjaśnień a te animacje dużo dają 👀
zdecydowanie historia ziemi jest jedną z moich ulubionych serii na kanale i z więlką chęcią obejrzałbym ją w nowszym wydaniu
Po pierwszych słowach odcinka odczułem wielką nostalgię, pamiętam jak oglądałem pierwsze filmiki z historii ziemi na tym kanale
Czułam to samo ❤. Przypomina mi się początek studiów (wtedy odkryłam Naukowotv). Piękne czasy.
Ogólnie chętnie bym obejrzał "remastery" filmów o tematyce sprzed +-6 lat, wtedy jednak te filmy były bardzo krótkie i dość ogólne, a też rozwinąłeś wiedzę od tego czasu i nauka pewnie w wielu kwestiach poszła do przodu.
Absolutnie niezwykły temat, o którym w zasadzie nie miałem pojęcia. Np. zaskoczyło mnie to, że nie było drapieżników i łańcuchów pokarmowych. Zawsze po takich odcinkach zastanawiam się nad moim miejscem we wszechświecie.
Bardzo dziękuję za odcinek.
Ediakar to moim zdaniem najciekawszy okres w historii Ziemi, który szczerze uwielbiam za to, jak wielką rolę odegrał w powstawaniu organizmów wielokomórkowych i faunę o bardzo oryginalnym wyglądzie. Za każdym razem, gdy widzę potwornie zatarte upływem czasu materialne echa jej bytu, przywodzą mi na myśl obce, pozaziemskie stworzenia znane kinu czy grom komputerowym. Piękny świat dawno wymarłego ekosystemu naszej planety. Świadomość tego, że nie istnieje już od ponad eonu i tak mało dotrwał do współczesności, napełnia mnie zawsze smutkiem. Długo w tyle za Ediakarem znajdują się według mnie okresy ery paleozoicznej od kambru do wymierania permskiego. Właśnie przez ten zachwyt tak bardzo lubię grę Spore, chociaż obiektywnie nie jest najlepsza.
Myślę, że omówienie okresów Proterozoiku byłoby również ciekawe. W tym eonie kilkukrotnie było zlodowacenie globalne, w tym warte do omówienia sinice, które najpewniej mogły odpowiadać za to pierwsze, gdyż produkowały tlen, który obniżał temperaturę i wywołał kryzys tlenowy, odpowiadający za najpewniej pierwsze masowe wymieranie w dziejach. Najpewniej przed zlodowaceniem hurońskim przez pojawienie się znacznej ilości tlenu w atmosferze, prehistoryczne lądy, które miały sporo żelaza w swoim składzie, korodowały, co mogło spowodować zabarwienie oceanów na czerwono. Zresztą, ocean najpewniej nie zawsze był granatowy, jak dziś, bo choćby kiedyś najpewniej był koloru turkusowego, a są przesłanki, że mniej więcej około 1,5 miliarda lat temu mógł być delikatnie fioletowy przez zwiększoną zawartość siarki. Można by było też znacznie dokładniej omówić ewolucję organizmów i ich zachowań, np. pojawienie się płci, czy wyewoluowanie grzybów oraz roślin oraz pierwsze życie na lądzie (oczywiście nie te w formie zwierząt).
Mi się też marzy, by powstał o tym jakiś filmik na RUclips, stworzony przez Polaka.
Fauna ediakarska i ogólne ten okres to moim zdaniem zdecydowanie najciekawszy i najbardziej tajemniczy okres ziemi. Całkiem możliwe że gdyby tamta fauna nie wymarła to życie na ziemi wyglądało by inaczej. Poprzedni materiał jak i ten absolutnie nie wyczerpuje tematu.
Na 100% byłoby to zupełnie inne życie.
A kto powiedzial ze tamta fauna wymarla? Moze nie wymarla, tylko wyewoluowala...
@@krzysztofgolik3784 w większości wymarła. 550 i 537 milionów lat temu miały miejsce 2 okresy wymierań, które skutecznie wybiły większość fauny ediakarańskiej
Też się zastanawiałem, jak wyglądałby świat, gdyby to jednak poszło w drugą stronę.
Ediakar, mój ulubiony okres od przeczytania książki "Inne umysły". Dzięki za pociągnięcie tematu ❤
Od dziecka Kocham Astronomie i wiedzę o naszej Planecie Szukałem kogoś kto pomoże zrozumieć mi w całości Geografie Czyt. "Ogółem" i odcinki są trafione w punkt Dobrze opowiada Milo się słucha!!! Fascynujący Świat... im większa Wiedza Ogólna tym bardziej Wow!!! Zrozumieć Świat do okola Nas Żeby docenić same Życie!!! Czas także na Twoje książki lecę już do zakładki i zamawiam!!!❤
Bardzo interesujący materiał dotyczący fałny ediakarskiej.
Fajnie, że wróciłeś do fauny z ediakaru. Jeden z moich ulubionych tematów.
Ekstra materiał - podziękowania! Książki nr 2 jeszcze nie przeczytałem, ale już po pierwszych kilkunastu stronach widać, że tom pierwszy był doskonałym polem doświadczalnym i tu w II tomie jesteś - jako autor - o wiele pewniejszy siebie i jeszcze bardziej profesjonalny. Pozdrawiam serdecznie z moimi dziećmi - Twoimi fanami ;-)
Dzięki Łukaszu! :) Również pozdrawiam!
Seria HISTORIA ZIEMI to jedna z najbardziej fascynujących jakie widziałem. Jej kontynuacja w jakiejkolwiek formie będzie bardzo dobrym pomysłem !!! 😁
Ogladam serie historia ziemi codziennie, wiedzy nigdy dosc a i dobrze sie utrwala ogladajac codziennie. Uwielbiam Cie sluchac i nigdy nie przestawaj tworzyc tak cudownych materialow.
Jest coś takiego w Twoich odcinkach, że po ich obejrzeniu siedzę potem parę godzin na angielskiej Wikipedii zamiast iść spać, zgłębiając z ciekawością poruszony przez Ciebie w odcinku temat/tematy. Jak zawsze świetny odcinek 😎👌
Już się cieszę na myśl o nowej serii mini filmów dokumentalnych, czekam z niecierpliwością.
Zdziwiłem się, że nowy film na tym kanale o tej epoce. Bardzo mnie cieszy ponowne poruszenie tego tematu
Jak najbardziej jestem za tym abyś rozwiną jeszcze bardziej filmy jakie stworzyłeś z tej serii.
Krzysiu
Kiedyś mówiłeś o tym czy "Obcy" mógłby istnieć. Mówiłeś też że kiedyś zrobisz taki film o "Predatorze" no i 6 Lat czekam 😊
Dobrze jest uzupełnić wiedzę i być na bieżąco. W końcu cały czas odkrywamy nowe fakty o świecie.
odkad temat tej serii był poruszany w tym roku to popierałem pomysł zrobienia tej serii od nowa, nawet w formie podcastów 30-40minutowych
podcasty zawsze super, nie kazdy ma czas na ogladanie a samo sluchanie raczej nie przeszkadza
@@novy1198 o tym wlasnie pomyslalem bo sam nie zawsze ogladam obraz tylko slucham, wiec fajnie by bylo takie cos w formie podcastu a dodatkowo jakies ewentualnie wizualizacje jako nagroda dla tych co ogladaja a nie tylko sluchaja
Ja czekam na kolejne filmy z serii przyszłość Ziemi ;)
Nie martw się. Wrócę do tematu. 😉
Ewolucji coś chyba nie pykło xD
Świetny materiał, nie mogę się doczekać kolejnej części.
Bardzo chciałabym kolejnych materiałów z serii "Historii Ziemi", mogą być uzupełnienia, mogą być tematy przedstawiane w pełni po raz drugi, a już mini filmy dokumentalne to absolutne marzenie.
Z chęcią zobaczę filmy uzupełniające i ponawiające serię historii Ziemii.
Historii Ziemi nigdy za wiele.
Dziękujemy.
Wybacz, ale nie zaspokoiłeś ;( po prostu zbyt mało wiemy o tym okresie, a chciałoby się wiedzieć więcej
Popieram "uzupełnianie" odcinków serii
Dodatkowo brakowało informacji o wymieraniu i czym rózniła się fauna w kambrze
To właśnie ta seria przyciągnęła mnie na ten kanał.
Serię historia ziemi słuchałem do poduszki już tyle razy że bardzo chętnie usłyszę jej nową wersję. Robisz świetną robotę.
Byłem kiedyś na tym kanale a tu odcinek sprzed godziny - no nieźle :) - powodzenia i uśmiechu!
Mnie to zawsze bardzo ciekawiło jak taki świat mógł funkcjonować, w ogóle nie podobny do naszego. Kompletnie inne zasady, jak u obcego. No coś niesamowitego.
No to teraz jak został poruszony temat edikaru, to cofniemy się jeszcze dalej do teoretycznej fauny Francevillian i Huanian ( nie mam bladego pojęcia jak się to odmienia i czy w ogóle się to odmienia) ???
Kiedyś gdzieś przeleciała mi nazwa "Ediakar", a tutaj znalazłem wyjaśnienie i omówienie. Widać, że jeśli chodzi o ten okres w dziejach, to najwyraźniej jest miejsce na masę domysłów i hipotez, a to tylko pobudza zainteresowanie. Zastanawiam się czy to możliwe, żeby te dawne organizmy nie były jednak zwierzętami, ale czymś pośrednim między zwierzętami a roślinami. Ogólnie fajny materiał, wielkie dzięki :):):)
Udowodniono, że Dickinsonia, czyli najbardziej znany rodzaj z fauny ediakarańskiej to zwierzę.
Zwierzęta bliżej są spokrewnione z grzybami niż rośliną więc bardziej prawdopodobne że coś między zwierzęciem a grzybem
o prehistorii to jak najwięcej !!!
Jestem za kontynuacją serii :-) Bardzo lubię Twoje filmy
Zrecenzuj film "the meg 2. Głębia" myślę że mógłby wyjść z tego ciekawy materiał szczególnie jeśli chodzi o pierwszą scenę. Nie będę jej spojlerować bo to za mocne ale jak ją zobaczysz to na pewno zrozumiesz o co mi chodziło. Pozdrawiam (lajkujcie żeby widział)
Mini filmy dokumentalne z przytupem to coś co bym bardzo chętnie obejrzał
Genialny odcinek, Krzysiu. Tak trzymać!
Pomysł o mini filmach dokumentalnych bardzo mi się podoba!!! Bardzo ciekawy odcinek i świetne tło muzyczne (tworzy klimat). W oderwaniu od historii Ziemi mam kilka pomysłów na odcinki: fororaki, entelodonty (mam nadzieję, że zapisałam tę nazwę poprawnie 😅), ewolucja trąbowców i łodziki ordowickie. Bardzo się cieszę, że kanał się rozwija (mimo, że bywały momenty kryzysowe - tutaj nawiązuję do serii filmów "Co dalej z Naukowotv", w szczególności do najnowszego). Krzysztofie, życzę Ci, żebyś nie tracił zapału do tego, co robisz. Jesteś człowiekiem z pasją i to naprawdę w Twoich filmach widać!!! Uwielbiam Twój kanał. Jestem pewna, że mimo przejściowych trudności wszystko Ci się zwróci z nawiązką. A tym, co napisze co jakiś czas w komentarzach jakaś sfrustrowana osoba nie warto się przejmować. Mnóstwo ludzi uwielbia to, co robisz i wyczekuje nowych odcinków!!! Pozdrawiam 😊.
gratulacje wydania książki, ma dobry tytuł mówiący wprost co nas czeka podczas lektury, pozdrawiam ;)
Bardzo fajne filmy. Ciekawe, zajmujące, bardzo przystępnie przedstawione. Dzięki. Pozdrawiam.
NAREEESZCIEEE :DDDD Uwielbiam tą serię! Oby więcej tego typu! Wiadomo, że temat się wyczerpał. Ale można się trochę rozdrobnić ;)
Super odcinek filmiku zrobiłeś z ta edikora naukowo. Pozdrawiam serdecznie. Miłego dnia dla wszystkich oglądających.
Dobre filmy.Tacy ludzie jak ty są bardzo potrzebni szczegulnie dla mlodych.Pozdrawiam
Historie ziemi obejrze jeszcze raz bo to ciekawe jest :D
Świetny materiał. Książka również godna polecenia🧐👍. Pozdrawiam:)
Dziękuję! 😁
Gdzie ją można kupić?
prehistoricshop.pl/pl/p/Zanim-pojawily-sie-dinozaury-ksiazka-z-autografem-autora/41@@dawidburdelak
Bardzo ciekawy film! Dziękuje!
Ciekawy, wciągający temat
Siemano! Dobra robota.Tak,filmy dokumentalne to dobry pomysł.
Krzysztofie proszę o więcej odcinków z tej tematyki 😊
Historia ziemii to moja ulubiona seria na kanale, nie jeden raz wracałem, toteż bardzo chętnie bym obejrzał bardziej rozbudowane filmy o historii ziemii :)
W międzyczasie poćwicz ortografię.
za krotki odcinek zdecydowanie
Ulubiony pączuś moich dzieci, siadmy do obiadu i oglądamy.
Taaaak. Seria od początku! Zrób to dla nas.
Tak proszę, ja najwięcej o historii Ziemi
Taktyczne podziękowanie za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Fajnie opowiadałeś o Ediakar, nawet tego nie uczyłem się w szkole gdy chodzilem do szkoły. Mozesz zrobić film jak powstały wyspy?
Moim zdaniem bardzo ciekawie wypadło by ponowne odświeżenie serii ,, Historia Ziemi " zwracając większą uwagę na mniej znane lecz nadal bardzo ciekawe aspekty takie jak cała fauna i flora oraz mniej znane gatunki zwierząt i roślin , które występowały pod czas danego okresu (dokładnie tak jak fauna ediakarska w Prekambrze ).
Swoją drogą myślę ,że wiele osób ( w tym ja) jest bardzo ciekawa ,, Cyklów Milankovicia " oraz ich wpływu na klimat oraz globalny poziom oceanów . Trzymam kciuki aby w najbliższym czasie udało się Panu znaleźć czas na nagranie tego ciekawego i mało znanego tematu .
Książka już kupiona. Dziękuję.
Dzień dobry państwu koleżeństwu 😎 pozdrawiam serdecznie twórcę 😀👍
Takie mięsko listki - 😅 Wystarczy, teraz odtworzyć i zasadzić w wodach i można wykarmić ludzkość! 😁
Jak zwykle super odcinek 😀
Siemka, super materiał 👍👍
Ciekawy materiał 🤓👏
Bardzo ciekawe historie formowania się kontynentów i powstawania różnych form na naszej pra Ziemi 👍. Tego w szkole mnie nie uczono 🤔 To są nowe odkrycia naukowe. Albo nie pamiętam 😝
Oj taaak, uwielbiam ten temat
według twojego opisu wnioskuje że fauna ediakarska to protisty, a według jednej z teorii gąbki mogą od protistów pochodzić co bardzo ładnie nam się w pasowuję jako prolog do kambru
fajnie😀
Więcej takich filmów!!!!!
Mógłbyś zrobić film o Ceratozaurze. To mało popularny teropod ale ludzie zaczynają o nim słyszeć dzięki pojawieniu się w the Isle. Miło by było się o nim dowiedzieć więcej
Bardzo fajna to seria
czyli by wychodziło ze brak drapiezników nie tylko zatrzymuje ewolucje ale i jest smiertelny dla ekosystemu.
2:53 Jak zlodowacenie Baykonur mogło wpłynąć pozytywnie na eksplozje kambryjską?
Zostało uwolnione wtedy mnóstwo tlenu do atmosfery, w taki sposób wpłynęło to pozytywnie na formowanie się życia w kambrze.
W rzeczywistości "zlodowacenie Baykonur" może tak naprawdę być 3 epizodami zlodowaceń, które miały miejsce odpowiednio ok. 550, 545 i 538 milionów lat temu.
Przygotowując się do pracy licencjackiej przeczytałem badanie na podstawie którego powstał artykuł z Wikipedii - a wikipedię zacytował @Naukowo pl
Jest to badanie:
Germs, G.J.B.; Gaucher, C. (2012). "Nature and extent of a late Ediacaran (ca. 547 Ma) glacigenic erosion surface in southern Africa". South African Journal of Geology. 115: 91-102.
Pisze tam, że okres zlodowaceń mógł być tzw. wąskim gardłem dla życia na ziemi - czyli doprowadził do wymierania fauny ediakarańskiej ,a zwierzęta, które go przetrwały, dały początek faunie kambryjskiej.
Zlodowacenia usunęły faunę ediakarańską (poprzez wymieranie), a prawdziwym boosterem dla eksplozji kambryjskiej był okres OOE4, czyli okres oksydacji oceanicznej, który trwał od 542 do 530 milionów lat temu.
Mógł być on wywołany postglacjalnym uwolnieniem się dużych ilości H202 z lodu, który rozkładał się na H20 i tlen. A tlen natleniał oceany.
Jak najbardziej można by robić odcinki pogłębiające i uzupełniające różne zagadnienia czyli seria "Historia Ziemi" w jakiejś formie powinna trwać.
Miłego oglądania każdemu 😉
Wincy!
czy zrobisz odcinek dinozaurze yi ?
ja bym robił na twoim miejscu to co lubię i w czym czuje się mocny, pozdrawiam bardzo ciekawy materiał może w przyszłości odkryjemy jakieś okno tafonomoczne z wycinkiem morskim z tego okresu
12:53 wiesz, że chcemy, więc nie ma sensu pytać!
Nowa odsłona historii Ziemi to by było coś!
Piszę licencjata o tym :D
Bardzo chętnie bym obejrzał rozszerzoną i odświeżoną wersję wszystkich starszych odcinków + ewentualnie jakieś odpowiedzi na ciekawe pytania widzów, które mogliby zadawać np. na jakiejś grupie na fb czy w komentarzach.
Kurde wszystko fajnie, ale tak mnie frustruje ta okładka ,,dinozaurów i wielkich ssaków'' za każdym razem czuję ból tego dinozaura z wykręconymi nadgarstkami O_o
Hej. Może to właśnie w tych czasach natura próbowała stworzyć pierwsze miękkie koralowce? Też nie mają szkieletu wapiennego mają różne dziwaczne kształty do odrzywiana potrzebują światła żeby odrzywiac glony które w sumie w nich mieszkają a niektóre posiadają też otwory gębowe .
Parzydełkowce istniały już w ediakarze, już ok. 560 mln lat temu żyły rodzaje Haootia oraz Auroralumina.
A widzisz to nie wiedziałem. Może to miał być kolejny etap ich ewolucji
Witam
Według mnie nie można wykluczyć, żadnych kolorów fauny ediakarskiej, wszak owovniki grzybów występują w różnych kolorach (również w zielonym) a nie przeprowadzają fotosyntezy, jak również nie rozróżniają kolorów. Ciekawe zresztą jest zagadnienie poco grzybom kolory?
W świecie gdzie zwierzęta mają oczy - po to by kamuflować lub jeśli to niemożliwe zniechęcać zwierzęta do zjedzenia ich
Jednym z moich marzeń nie do zrealizowania jest móc pojawić się w różnych okresach życia ziemi i po prostu tam trochę pobyć
👍
Część 4/5 - Czasy ostateczne: Kościół i świat w Apokalipsie?
ruclips.net/video/V7IzfbHfz1I/видео.html
Krzychu z mocą wokalisty disco polo wjechał w odcinek na grubo XD
fajny film zrobisz film o mikroraptorze?
8:22 zazdroszczę nic nie bolało nie czałyło chodzić do kręgarza
Jedynie gdybyśmy mogli podróżować w czasie wtedy byśmy wiedzieli jednak to niestety nie możliwe w takiej formie jakbyśmy chcieli na potrzeby odkryć.
Czekam na książkę o antropogenezie :)
😊
Ja będę miała twoją nową w książkę jóż w czwartek i zacznę ją czytać. Pierwsza mi się bardzo spodobała ciekawe jak druga
A może ewolucja roślin?
Pierwszy odcinek serii która jest kontynuacją serii Historia ziemi jest już na kanale długo dosyć a nawet jeszcze nie ma odcinka 2. On wogule powstanie ?
Czy możesz polecić jakąś książkę skupioną tylko na trisie czy tez pseudozuchach?
Hey chetnie kupie ksiazke tytul brzmi zachecajaco :D