Artykulacja najwyższej klasy, łatwa do zrozumienia dla nauki języka polskiego, a także wysoka jakość treści i dużo pracy, dzięki autorowi filmów. Bogaty, oryginalny i łatwy w obsłudze język polski.
Myślę, że jeśli ktoś wymyśliłby maszynę czasu i proponował podróże do dawnych epok z historii ziemi, to podróż do późnego Devonu byłaby chyba najbardziej korzystna. Przynajmniej na lądzie. Przyjazny klimat i podobna do dzisiejszej atmosfera. A poza tym: Płytkie laguny z krystalicznie czystą wodą. Oczywiście, wpierw trzeba by sprawdzić, czy w wodzie nie czają się jakieś bestie. Ogromne, puste lasy, obfitość zwierzyny w rzekach. No i nie ma zagrożeń. Żaden drapieżnik lądowy nie będzie chciał na turystę zapolować.
A co byś jadł ? Z mięsa - tylko ryby i "owoce morza", chyba że gustujesz w owadach. A z roślin ? Nie ma traw. Jak nie ma traw, to nie ma zbóż. Jak nie ma zbóż - to nie masz podstawowych produktów spożywczych. Nie ma również znanych nam owoców i warzyw. Co gorsze chyba nie wiele pomoże wysianie znanych nam roślin bo kto to będzie zapylał ? Gleba - humus - dopiero się formuje. Do tego zupełnie inna flora bakteryjna - inne choroby i wirusy. Może być trudniej niż się wydaje.
@@mariuszstawowy3836 Grzyby i porosty także są jadalne. A tak w ogóle, rośliny najpewniej wytworzyły toksyny w odpowiedzi na zagrożenie ze strony zwierząt. A skoro nie ma zwierząt, najprawdopodobniej niemal wszystkie byłyby jadalne. Ryby i owoce morza? Lubię i to bardzo! No i skoro pojawiły się nagonasienne, to myślę, pojawiły się także szyszki z nasionami! Znaczy, jakaś pierwotne orzeszki piniowe. Bakterie i wirusy mogły by stanowić problem, ale czy ty byś nie podjął ryzyka? Ja bym podjął! Niczym konkwistador Lope de Aguirre bym ruszył w nieznane bez wahania!
Dopiero znalazłam ten kanał i od razu subskrypcja i cała seria o historii Ziemi 😉 mnóstwo wartościowej wiedzy podanej w zrozumiały sposób. Zastanawia mnie co ze skrzypłoczami? Był już ten materiał? Bo zawsze bardzo mnie interesowały i chętnie był obejrzała. Jeśli nie było to mam nadzieje, że będzie w przyszłości 😉
W Zachełmiu pod Kielcami Piotr Szrek i Sylwester Salwa odkryli ślady TETRAPODA. Była to forma przejściowa pomiędzy dewońskimi rybami morskimi i późniejszymi gadami. Panie Krzysztof, bardzo ciekawa seria!!!
Szkoda, że takich kanałów jest tak mało. Tylko pato/fortnitestreamerzy, lub elsa wstrzymuje botoks spidermanowi. Takich kanałów jak twój, naukowy bełkot, astrofaza czy scifun powinno być O wiele więcej!
nigdy nie kupilek koszulki sponsorujące - ale tu muszę. Robi Pan najbardziej warościowy kontekst na yt. Ta kultura języka. Ten brak fajerwerów i klikbajtów. czlowiek wysokiej klasy. Gdysny zyji w monarchii nadalby P. tytułbarona i jakąś udzielnią baronie do rządzenia sie tam :)
Z obowiązującymi przez dwadzieścia lat wolniznami podatkowymi i prawem do kształcenia poddanych. A poważnie mówiąc jeden z najlepszych polskich kanałów na RUclips ;-)
W końcu nowy odcinek! Uwielbiam tę serię! Zresztą nie tylko ja, jak widać po łapkach i komentarzach :D Zrobisz odcinek o Latimerii? Mega ciekawe stworzenie! Czekam na Karbon! Mam nadzieję, że zrobisz dłuższy odcinek! :))
To co mnie fascynuje w historii Ziemi to oczywiście formy życia jakie istniały czy istnieją do dziś ale jest coś w tym jeszcze. Gdyby tak przenieść człowieka, czy po prostu patrząc w tamte czasy to ziemia była zupełnie inną planetą może nawet wtedy nie nadano by jej nazwy Ziemia np. gdy była cała pokryta lodem. Coś jak jakaś inna planet w innej galaktyce z inną florą i fauną nawet z inną długością doby. Tyle milionów lat i tyle zmian coś niesamowitego jak to wygląda teraz a jak wyglądało kiedyś i myśl, że historia ludzkości na Ziemi jest praktycznie jak jedno mrugnięcie okiem podczas życia człowieka.
Przenoszenie się w czasie nie jest bezpieczne i nie chodzi tu o to co zazwyczaj myślimy - po prostu teleportując się z tego miejsca gdzie jesteś, nie wiesz jakie były dokładnie warunki geologiczne w tym miejscu w tamtym okresie (wędrówki kontynentów i ruchy górotwórcze) - mogło by się np. okazać, że znalazł byś się np. na środku oceanu lub wewnątrz góry !
Trylobity całkiem wymarły w permie, pod koniec dewonu też kryzys przeżyły koralowce. Jeśli chodzi o latimerię, to ciekawa sprawa, bo długo uważano ją za wymarły gatunek, a tu okazało się, że Indonezja i Chiny masowo sobie handlują tymi rybami xD I nikt się tam nie skapnął.
Jeszcze ciekawiej jest z Dendrogramma - znaleziono je w latach 80. XX w, zidentyfikowano w 2014 i okazało się że przypominają faunę ediakarańską, którą uważano za wymarłą od pół miliarda lat. Jednak jedyne okazy znaleziono właśnie w latach 80., więc nie wiadomo o nich wiele.
Moja ulubiona seria na tym kanale :) Tylko nie wiem czym spowodowany był tak długi czas oczekiwania na kolejny odcinek :( W poprzednich odcinkach mówiłeś, że chciałbyś dodawać 1 odc. na miesiąc a tu prawie 2 minęły. Oby jak najczęściej takie ciekawe odcinki ;) PS. Pamiętaj - ludzi najbardziej fascynuje przeszłość (im dalsza tym bardziej), a nie jakieś krokusy i inne współczesne pierdoły, o których i tak wszystko wiemy :)
Sylur był w marcu, dewon w kwietniu - nie wiem w czym jest problem. Różnych ludzi interesują różne rzeczy, niektórzy mnie subskrybują i piszą, żebym nie robił filmów o prehistorii, bo chcą kosmos i futurologię. Chcę być różnorodny i będę tworzył różne filmy. Pozdrawiam
Zrobisz dla mnie specjalny odcinek o dejnonyhu ja bardzo lubię ten gatunek jak i ciebie iwytumacz mi jedną bardzo ważną żecz jak wyglądały te dinozaury bo w jednej książce pżectawiono go na dwa metry a w filmie pojedynek k dinozaurów pokazano go jako velocilaptora umieszcz raz cię proszę nagraj ten materiał 😊
Mój autorski wzór - do kupienia tutaj: naukowotv.teetres.com/?preview=1525085934 Do 3 maja jest promocja -20% na cały asortyment na platformie Teetres ;)
Ciekawy film, zwłaszcza że mówisz też o geologii w danym okresie, bo o tym ciężko coś znaleźć. Ale mała uwaga - mówiłeś, że ryby pojawiły się w ordowiku. Jednak już w kambrze żyły konodonty, czy Myllokunmingia. Chociaż te kręgowce były w sumie tak prymitywne, że bardziej podobne do bezczaszkowców niż do ryb, a być może nie były kręgowcami.
+Naukowo TV Zależy co uzna się za rybę ;) Zależnie od definicji ryby mogą być tylko szczękowcami, więc powstałyby w sylurze, a pierwszymi byłyby ryby fałdopłetwe i pancerne, ale równie dobrze mogą to być wszystkie kręgowce wodne, włącznie z bezszczękowcami. +Marszczelec Cóż - kręgowce też są strunowcami,więc chodzi tylko o to, czy już są one kręgowcami, czy bardziej prymitywnymi strunowcami. Niektórzy twierdzą też, że nie są to nawet strunowce. No ale podałem je tylko jako przykład.
No tak, każdy kręgowiec jest strunowcem, ale nie każdy strunowiec kręgowcem, dlatego się przyczepiłam. A co do ryb, to może zostańmy przy klasycznym podziale na szczękowe i bezszczękowe, konodonty w to nie mieszajmy :)
Mówiąc w tym filmiku o Amonitach masz na myśli amonitowate a nie amonity właściwe prawda ? Bo w dewonie to dokładniej goniatyty i klymenie z tego co pamiętam. Co prawda paleontologie miałem dawno, ale chyba było właśnie tak 😊
11:01 - No to będzie Meganeura - ogromna prehistoryczna ważka i Arthropleuridea - gąsienica wielkości średniego psa osiągająca do 2 metrów długości nareszcie, a jakie jeszcze inne zwierzęta żyły w tym okresie ? Kto wie niech napisze ... I co najważniejsze, poziom tlenu w atmosferze będzie wystarczająco duży aby można było umieścić tam ludzi gdybyśmy meli wehikuł czasu, jednakże i my byśmy troszeczkę urośli pod jego wpływem posądzam :))
Mystification Swarp jeśli masz na myśli niekrzystne powietrze dla organizmu, to załóżmy, że miał bym jakiś tam aparat tlenowy :d A głupi nie jestem, i do oceanu gdzie grasują 20 metrowe ryby, nie wchodził bym sam xd raczej skorzystał bym z jakiegoś batyskafu czy coś, chociaż jak by mnie taki dunkleosteus dopadł to nie wiem czy by mi to pomogło ale sądze, że warto :P
TheRazley - mógłbyś nurkować nawet w żelaznej zbroi a przypuszczam że i to by się na wiele nie zdało, siła nacisku szczęk dunkleosteusa wynosiła 5 tysięcy newtonów jest to porównywalne z działaniem opartego na stopie tasaka na ,który to nagle spada półtonowy głaz ....Dunkleosteus gryzł z siłą trzykrotnie większą niż żarłacz biały, a co tutaj mówić o krokodylu różańcowym przy dunkleosteusie oba te gatunki to były cieniutkie bolki - szanse na przeżycie w dewońskim oceanie = -0,0000000000000001% zaznaczam że z przodu tej "liczby" jest minus.
Fajny cykl gratuluję. Wspomniałeś o śladach z Zachełmia, widziałem je kilka lat temu, czytałem też gdzieś, że pozostawiły je czworonogi wyłażące na odsłonięte przez odpływ dno morskie, ale w takim razie jak zachowały się te ślady? Po odpływie przychodzi przypływ i zaciera wszystkie ślady. Co musiało się stać, że te ślady jednak pozostały? Pozdrawiam
Myślę, że niekoniecznie - często ślady pozostawiane są na terenie bagiennym, który właśnie uwielbiały tetrapody. A tereny bagienne nie są zalewowe, albo są przynajmniej na granicy zalewania
Szczerze moim ulubionym okresem w dziejach naszej planety jest Ediakar ze względu na ówczesną faunę, którą przez skrajnie ubogi zapis kopalny spowija niezgłębiona mgła tajemnicy, co bieg czasu może tylko pogłębić. Odcisków naskalnych więcej nie będzie, dlatego tak kluczowe jest odkrywanie wszystkich śladów dawnego życia, bo ich utraty nie da się odwrócić. Na drugim miejscu byłby kambr ze względu na szybkie zróżnicowanie gatunkowe, a trzecim sylur przez wyjście kręgowców na ląd.
Artykulacja najwyższej klasy, łatwa do zrozumienia dla nauki języka polskiego, a także wysoka jakość treści i dużo pracy, dzięki autorowi filmów. Bogaty, oryginalny i łatwy w obsłudze język polski.
Myślę, że jeśli ktoś wymyśliłby maszynę czasu i proponował podróże do dawnych epok z historii ziemi, to podróż do późnego Devonu byłaby chyba najbardziej korzystna. Przynajmniej na lądzie. Przyjazny klimat i podobna do dzisiejszej atmosfera. A poza tym: Płytkie laguny z krystalicznie czystą wodą. Oczywiście, wpierw trzeba by sprawdzić, czy w wodzie nie czają się jakieś bestie. Ogromne, puste lasy, obfitość zwierzyny w rzekach. No i nie ma zagrożeń. Żaden drapieżnik lądowy nie będzie chciał na turystę zapolować.
Coś w tym jest :) przełom dewon/karbon byłby dla nas odpowiedni :)
Klimat był cieplejszy średnio o 5 stopni, to duża różnica. Poza tym się zgadzam
A co byś jadł ? Z mięsa - tylko ryby i "owoce morza", chyba że gustujesz w owadach. A z roślin ? Nie ma traw. Jak nie ma traw, to nie ma zbóż. Jak nie ma zbóż - to nie masz podstawowych produktów spożywczych. Nie ma również znanych nam owoców i warzyw. Co gorsze chyba nie wiele pomoże wysianie znanych nam roślin bo kto to będzie zapylał ? Gleba - humus - dopiero się formuje. Do tego zupełnie inna flora bakteryjna - inne choroby i wirusy. Może być trudniej niż się wydaje.
@@mariuszstawowy3836 Grzyby i porosty także są jadalne. A tak w ogóle, rośliny najpewniej wytworzyły toksyny w odpowiedzi na zagrożenie ze strony zwierząt. A skoro nie ma zwierząt, najprawdopodobniej niemal wszystkie byłyby jadalne. Ryby i owoce morza? Lubię i to bardzo! No i skoro pojawiły się nagonasienne, to myślę, pojawiły się także szyszki z nasionami! Znaczy, jakaś pierwotne orzeszki piniowe. Bakterie i wirusy mogły by stanowić problem, ale czy ty byś nie podjął ryzyka? Ja bym podjął! Niczym konkwistador Lope de Aguirre bym ruszył w nieznane bez wahania!
@Mateusz lach było dużo tlenu bo było dużo roślin nie było dwutlenku węgla
Dunkleosteus: Jestem najpotężniejszym drapieżnikiem świata!!!
Rośliny: I'm going to end this man whole career.
Moja dobranocka!
Jestem ze Świętokrzyskiego i byłem ze znajoymi w Zachełmiu. Wspaniałe odkrycie odcisków
Bylem w Zachelmiu przy tych tropach. Coz za ekscytacja byla. Cos wspanialego :D
Znakomita robota . Gratulacje . Dewon jest zrobiony świetnie .
super, że znalazł się ktoś taki, jak ty :) niewiele można chyba w necie wygrzebać o prehistorycznej faunie morskiej
Nie mogę się doczekać kolejnego odcinka
Uwielbiam prehistorię
Super!
Od kiedy trafiłem na ten kanał, naprawdę jestem zachwycony materiałami tutaj ;)
uwielbiam tę serię 😍 z niecierpliwością czekam na karbon
Bardzo dobre i ciekawe filmiki, teraz czekam na następną cześć.
Jak ja uwielbiam te serie 👍
lubie cie gosciu ogladac, co by nie gadal to wiedze masz, pozdrawiam
Dopiero znalazłam ten kanał i od razu subskrypcja i cała seria o historii Ziemi 😉 mnóstwo wartościowej wiedzy podanej w zrozumiały sposób. Zastanawia mnie co ze skrzypłoczami? Był już ten materiał? Bo zawsze bardzo mnie interesowały i chętnie był obejrzała. Jeśli nie było to mam nadzieje, że będzie w przyszłości 😉
Uwielbiam jak opowiadasz
W Zachełmiu pod Kielcami Piotr Szrek i Sylwester Salwa odkryli ślady TETRAPODA. Była to forma przejściowa pomiędzy dewońskimi rybami morskimi i późniejszymi gadami. Panie Krzysztof, bardzo ciekawa seria!!!
Tetrapody to wszystkie czworonogi.
Odpoczywam przy Twoich filmach od codzienności, oby tak dalej ... Piękne. !
Bardzo dobrze zrobiony odcinek
Siódmy odcinek
Mieszkam tuż pod rezerwatem Zachełmie i pozdrawiam z okolic :D miło się słucha^^
Czekam na odcinek o Latimerii. :-)
Jak zwykle super ciekawy odcinek dzięki
Fajna koszulka 😀
Dostępna w moim sklepie (inne z serii Historia Ziemi również):
naukowotv.teetres.com/produkty-wzoru/14066-paleozoik-jasne
Bardzo dobry odcinek.
Świetny odcinek! :D
Kocham tą serie.
Draven na profilowym ?
Mega super hiper film 🐶
Ładny filmik
Dzięki, świetny materiał.
Szkoda, że takich kanałów jest tak mało. Tylko pato/fortnitestreamerzy, lub elsa wstrzymuje botoks spidermanowi. Takich kanałów jak twój, naukowy bełkot, astrofaza czy scifun powinno być O wiele więcej!
Świetny materiał czekam na następny odcinek
W świętokrzyskim jest wszystko 💪💪 jestem dumny z tego
WerX X Taa, ale skamieniałości są już tak przebrane, a stanowiska pozarastane, że ciężko coś znaleźć : D
Też był bym dumny gdybym tam mieszkał !
nigdy nie kupilek koszulki sponsorujące - ale tu muszę. Robi Pan najbardziej warościowy kontekst na yt. Ta kultura języka. Ten brak fajerwerów i klikbajtów. czlowiek wysokiej klasy. Gdysny zyji w monarchii nadalby P. tytułbarona i jakąś udzielnią baronie do rządzenia sie tam :)
Zobacz sobie kanał Uwaga naukowy bełkot SciFun i polimaty
Z obowiązującymi przez dwadzieścia lat wolniznami podatkowymi i prawem do kształcenia poddanych. A poważnie mówiąc jeden z najlepszych polskich kanałów na RUclips ;-)
Każdy kanał robi clickbaity. Tu też się nie obyło :P . Tutaj w mniejszym stopniu.
W końcu nowy odcinek! Uwielbiam tę serię! Zresztą nie tylko ja, jak widać po łapkach i komentarzach :D Zrobisz odcinek o Latimerii? Mega ciekawe stworzenie! Czekam na Karbon! Mam nadzieję, że zrobisz dłuższy odcinek! :))
Good Job majster....
Podziwiam za poziom wiedzy. Mi by się nie chciało, wolę już starożytność :)
Świetny film:)
Nie rozumiem ludzi którzy dają 👎pod pana filmami
To kreacjoniści.
To ci co wierzą w Adama i Ewę.
Pewnie przez pomyłkę !
Dopiero z pracy wróciłem, jest 2:00 ale muszę obejrzeć ten filmik :D
MiksujeKisiel Pracujesz a avatar z Minecrafta? Coś mi tu śmierdzi...
Davidson_11 xD a nie spojrzałem na kanalik
To są filmy mojego syna, a raczej konto mojego syna.
To co mnie fascynuje w historii Ziemi to oczywiście formy życia jakie istniały czy istnieją do dziś ale jest coś w tym jeszcze. Gdyby tak przenieść człowieka, czy po prostu patrząc w tamte czasy to ziemia była zupełnie inną planetą może nawet wtedy nie nadano by jej nazwy Ziemia np. gdy była cała pokryta lodem. Coś jak jakaś inna planet w innej galaktyce z inną florą i fauną nawet z inną długością doby. Tyle milionów lat i tyle zmian coś niesamowitego jak to wygląda teraz a jak wyglądało kiedyś i myśl, że historia ludzkości na Ziemi jest praktycznie jak jedno mrugnięcie okiem podczas życia człowieka.
Przenoszenie się w czasie nie jest bezpieczne i nie chodzi tu o to co zazwyczaj myślimy - po prostu teleportując się z tego miejsca gdzie jesteś, nie wiesz jakie były dokładnie warunki geologiczne w tym miejscu w tamtym okresie (wędrówki kontynentów i ruchy górotwórcze) - mogło by się np. okazać, że znalazł byś się np. na środku oceanu lub wewnątrz góry !
zajebiste dawaj dalej
Trylobity całkiem wymarły w permie, pod koniec dewonu też kryzys przeżyły koralowce. Jeśli chodzi o latimerię, to ciekawa sprawa, bo długo uważano ją za wymarły gatunek, a tu okazało się, że Indonezja i Chiny masowo sobie handlują tymi rybami xD I nikt się tam nie skapnął.
Jeszcze ciekawiej jest z Dendrogramma - znaleziono je w latach 80. XX w, zidentyfikowano w 2014 i okazało się że przypominają faunę ediakarańską, którą uważano za wymarłą od pół miliarda lat. Jednak jedyne okazy znaleziono właśnie w latach 80., więc nie wiadomo o nich wiele.
Sprawdziłam, dosyć dziwaczne zwierzaczki. Z tego co widzę, to dana im przynależność jest dość sztucznie przyznana. Czekać tylko na nowe okazy : >
@@PaleontologiaTV Super uwaga - warto śledzić na bieżąco to co się dzieje w paleoarcheologii i zoologii - co Ty robisz systematycznie - szacun !
Fajny ten rak
Masz fajną koszulę. 🦕🦖
Koszulka dostępna w moim sklepie :)
naukowotv.teetres.com/produkty-wzoru/14066-paleozoik-jasne
Fałdopłetwe wyginęły w Permie. Materiał jak zwykle fajny :)
Takie same ślady znajdują się w Irlandii.
Valentina Island.
Moja ulubiona seria na tym kanale :) Tylko nie wiem czym spowodowany był tak długi czas oczekiwania na kolejny odcinek :( W poprzednich odcinkach mówiłeś, że chciałbyś dodawać 1 odc. na miesiąc a tu prawie 2 minęły. Oby jak najczęściej takie ciekawe odcinki ;) PS. Pamiętaj - ludzi najbardziej fascynuje przeszłość (im dalsza tym bardziej), a nie jakieś krokusy i inne współczesne pierdoły, o których i tak wszystko wiemy :)
Sylur był w marcu, dewon w kwietniu - nie wiem w czym jest problem. Różnych ludzi interesują różne rzeczy, niektórzy mnie subskrybują i piszą, żebym nie robił filmów o prehistorii, bo chcą kosmos i futurologię. Chcę być różnorodny i będę tworzył różne filmy. Pozdrawiam
Czekam na Karbon :)
Pozdrawiam
2:20 Śrubkę widzę w tym rybu!
bo to ryba śrubokostna. I pomyśleć ile milionów lat ma zwykłą śruba!
a wiesz co ja widzę?
WIDZĘ BUZIE W TYM TENCZU XD
Kiedy pojawiły się mrówki?
Kiedy rozsypano cukier na podłogę.
@@zbednyniezbednik8820 hahahahah
W kredzie
Zaraz po Chińczykach .
właśnie wkedzie😀😁🙃
Było by fajnie abyś omawiał nieco bardziej szczegółowo prehistoryczne gatunki. Na przykład czym się żywiły etc.
za kazdym razem jak ciebie ogladam klikam w reklame tylko dla tego zebys dalej robil to co robisz bo jestes zajebisty
Dziękuję :) Miło, że ktoś docenia moją pracę.
tlen pochodzi głownie z oceanów, a nie z lasów. Rośliny w nocy zużywają cały tlen który emitują w czasie dnia.
mieszkam bardzo blisko Zachełmia i nie wiedzialam o tym odkryciu , wstyd :(
Zrobisz dla mnie specjalny odcinek o dejnonyhu ja bardzo lubię ten gatunek jak i ciebie iwytumacz mi jedną bardzo ważną
żecz jak wyglądały te dinozaury bo w jednej książce pżectawiono go na dwa metry a w filmie pojedynek k dinozaurów
pokazano go jako velocilaptora umieszcz raz cię proszę nagraj ten materiał 😊
Fajna koszulka
Czesciej odcinki z tej serii prosze;p
Pierwsze Bezżuchwowce(Agnatha) pojawiły się już w górnym Kambrze.
jak zwykle dobry odcinek !!! z niecierpliwością czekam na karbon.
skąd masz taką koszulkę ?
Mój autorski wzór - do kupienia tutaj:
naukowotv.teetres.com/?preview=1525085934
Do 3 maja jest promocja -20% na cały asortyment na platformie Teetres ;)
ooo !!! są różne. :) gratuluję projektów. tak proste ..... a tak genialne.
Dziękuję :) Miło mi!
No to może czas na odcinek o Latimerii skoro o niej wspomniałeś?
ten uczuć kiedy postrach oceanów i mórz zabiły rośliny
Mój ulubiony okres z historii Ziemi to Ediakar i fauna Ediakarańska.
Wydaje mi się że lepiej wydlądał byś w białym świetle niż w żółtym
Hey stworzysz kiedyś odcinek o axolocie? I powiązanie jego z przodkami z przed milionów lat? Pozdrawiam świetny kanał 😁
Dobre, pomarańczowe. Zrób film o karakalu lub serwalu basdasdlagasfafssaf asfalsgagdsga
Ciekawy film, zwłaszcza że mówisz też o geologii w danym okresie, bo o tym ciężko coś znaleźć.
Ale mała uwaga - mówiłeś, że ryby pojawiły się w ordowiku. Jednak już w kambrze żyły konodonty, czy Myllokunmingia. Chociaż te kręgowce były w sumie tak prymitywne, że bardziej podobne do bezczaszkowców niż do ryb, a być może nie były kręgowcami.
Z tego co wiem konodonty nie były rybami - kręgowcami owszem, ale nie rybami :) Wspominałem o konodontach w którymś ze wcześniejszych odcinków serii.
Konodonty to nie kręgowce, tylko strunowce (prawdopodobnie). Są jeszcze prekonodonty pojawiające się w tommocie.
+Naukowo TV Zależy co uzna się za rybę ;) Zależnie od definicji ryby mogą być tylko szczękowcami, więc powstałyby w sylurze, a pierwszymi byłyby ryby fałdopłetwe i pancerne, ale równie dobrze mogą to być wszystkie kręgowce wodne, włącznie z bezszczękowcami.
+Marszczelec Cóż - kręgowce też są strunowcami,więc chodzi tylko o to, czy już są one kręgowcami, czy bardziej prymitywnymi strunowcami. Niektórzy twierdzą też, że nie są to nawet strunowce. No ale podałem je tylko jako przykład.
No tak, każdy kręgowiec jest strunowcem, ale nie każdy strunowiec kręgowcem, dlatego się przyczepiłam. A co do ryb, to może zostańmy przy klasycznym podziale na szczękowe i bezszczękowe, konodonty w to nie mieszajmy :)
@@marszczelec5097 popieram !
Witam i pytanie mam. Skoro zrobiłeś odcinek o największym stworzeniu lądowym to zrób o największym wodnym.
Będzie na pewno płetwal błękitny ;)
Powoli mi jeden kontynent przypomina Azjie i jeszcze jeden Australię
Zrób coś o początku i ewolucji człowieka, plisss
Jej! 😀😁
Mówiąc w tym filmiku o Amonitach masz na myśli amonitowate a nie amonity właściwe prawda ? Bo w dewonie to dokładniej goniatyty i klymenie z tego co pamiętam. Co prawda paleontologie miałem dawno, ale chyba było właśnie tak 😊
Nareszcie
11:01 - No to będzie Meganeura - ogromna prehistoryczna ważka i Arthropleuridea - gąsienica wielkości średniego psa osiągająca do 2 metrów długości nareszcie, a jakie jeszcze inne zwierzęta żyły w tym okresie ? Kto wie niech napisze ... I co najważniejsze, poziom tlenu w atmosferze będzie wystarczająco duży aby można było umieścić tam ludzi gdybyśmy meli wehikuł czasu, jednakże i my byśmy troszeczkę urośli pod jego wpływem posądzam :))
To nie była gąsienica ;)
Zrób odc o latimerji pls! 💗
To możenastępny odcinek o żywej skamieniałości? :) Pozdrawiam
Pytanie do Q&A jaka jest twoja ulubiona era prechistoryczna ?
Jak rozumiem, Krzysztof już odpowiedział, że Karbon !
Ciekawe 🤓👏
zrub więcej odcinkuw
Zrobi !
Ja wczoraj oglądałem minogi w rzece.
Nie odchodź jak do ciebie mòwie 🤣🤣🤣 dobre, dobre 🤭
Witam
Dawaj therizinozaura :)
Gdybym miał wehikuł czasu to zwiedził bym Dewoński Ocean
Mystification Swarp jeśli masz na myśli niekrzystne powietrze dla organizmu, to załóżmy, że miał bym jakiś tam aparat tlenowy :d A głupi nie jestem, i do oceanu gdzie grasują 20 metrowe ryby, nie wchodził bym sam xd raczej skorzystał bym z jakiegoś batyskafu czy coś, chociaż jak by mnie taki dunkleosteus dopadł to nie wiem czy by mi to pomogło ale sądze, że warto :P
TheRazley
"Dużo bym dal, by przeżyć to znów - wehikuł czasu - to byłby cud"
-Rysiek Riedel
TheRazley
- mógłbyś nurkować nawet w żelaznej zbroi a przypuszczam że i to by się na wiele nie zdało, siła nacisku szczęk dunkleosteusa wynosiła 5 tysięcy newtonów jest to porównywalne z działaniem opartego na stopie tasaka na ,który to nagle spada półtonowy głaz ....Dunkleosteus gryzł z siłą trzykrotnie większą niż żarłacz biały, a co tutaj mówić o krokodylu różańcowym przy dunkleosteusie oba te gatunki to były cieniutkie bolki - szanse na przeżycie w dewońskim oceanie = -0,0000000000000001% zaznaczam że z przodu tej "liczby" jest minus.
Orlando Bielik
Nie przesadzaj. Nie znasz ludzi? Parę lat takiej "turystyki" i Dunkleosteusy wyginęłyby jak mamuty.
Nic podobnego, w dewonie była zbyt niska zawartość tlenu w atmosferze aby ludzki organizm mógł oddychać.
Skrzypłocze również są żywymi skamielinami.
Nagraj coś o Akrokantozaurze
6:00 fajny pokemon, ktoś wie gdzie można złapać?
6:29 albo tego :D
Ja wole tego 6:39
Fajny cykl gratuluję.
Wspomniałeś o śladach z Zachełmia, widziałem je kilka lat temu, czytałem też gdzieś, że pozostawiły je czworonogi wyłażące na odsłonięte przez odpływ dno morskie, ale w takim razie jak zachowały się te ślady? Po odpływie przychodzi przypływ i zaciera wszystkie ślady. Co musiało się stać, że te ślady jednak pozostały?
Pozdrawiam
Myślę, że niekoniecznie - często ślady pozostawiane są na terenie bagiennym, który właśnie uwielbiały tetrapody.
A tereny bagienne nie są zalewowe, albo są przynajmniej na granicy zalewania
Może w którymś z kolejnych filmów opowiedziałbyś o plejstoceńskiej megafaunie Australii, diprotodonach, lwach workowatych...?
Zal mi paleozoiku takie piękne były rybki!!!! 😅😅😅
Szczerze moim ulubionym okresem w dziejach naszej planety jest Ediakar ze względu na ówczesną faunę, którą przez skrajnie ubogi zapis kopalny spowija niezgłębiona mgła tajemnicy, co bieg czasu może tylko pogłębić. Odcisków naskalnych więcej nie będzie, dlatego tak kluczowe jest odkrywanie wszystkich śladów dawnego życia, bo ich utraty nie da się odwrócić.
Na drugim miejscu byłby kambr ze względu na szybkie zróżnicowanie gatunkowe, a trzecim sylur przez wyjście kręgowców na ląd.
krzysio, moze jakis film na temat religii ? mysle ze to dobry pomysl
fajne Mody dałem suwa
Dalby Pan czasami jakies wazne informacje napisane na ekranie, okropną mam pamięć słuchową ;p
Ale bym sobie tam poszedl na rybki :0
a czy dunkleosteus jest spokrewniony z obecnymi rekinami płaszczkami i chimerami oraz promienipłetwe czy do mięśniopłetwych ?
Mama ryba: Nie odchodź jak do Cindie mówię!!!